LimeSurvey 2.x - en to ro translation catalogue (2884 entries)

en: %s cannot be left empty
ro: %s nu pot fi lăsate goale

en: %s duplicate records removed
ro: %s înregistrări duplicate şterse

en: %s entries were not copied because they already existed
ro: %s intrări nu au fost copiate pentru că deja existau

en: %s field(s) were successfully added.
ro: %s câmp(uri) au fost adăugate cu succes.

en: %s lines had a mismatching number of fields.
ro: %s linii au avut un număr nepotrivit de câmpuri

en: %s messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
ro: %s mesaje au fost scanate, din care %s au fost marcate de sistem.

en: %s messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
ro: %s mesaje au fost scanate, niciunul nu a fost marcat de sistem.

en: %s new participants were created
ro: %s Participanţi noi au fost creaţi

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
ro: %s răspunsuri vechi şi timpurile aferente au fost importate cu succes.

en: %s old response(s) were successfully imported.
ro: %s răspunsuri vechi au fost importate cu succes.

en: %s participant(s) are to be copied
ro: %s participanți vor fi copiați

en: %s participants have been copied to the central participants table
ro: %s participanţi au fost copiaţi în tabelul central al participanţilor

en: %s participants have been copied to the survey token table
ro: %s participanţi au fost copiaţi în tabelul de jetoane a sondajului

en: %s question contains errors that need to be corrected | %s questions contain errors that need to be corrected
ro[0]: %s întrebare conţine erori care trebuie corectate.
ro[1]: %s întrebări conţin erori care trebuie corectate.
ro[2]: %s întrebări conţin erori care trebuie corectate.

en: %s records found in CSV file
ro: %s înregistrări au fost găsite in fisierul CSV

en: %s records have empty mandatory fields
ro: %s înregistrări au câmpuri obligatorii

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
ro: %s înregistrările au valori ale atributelor incomplete sau greșite

en: %s records imported
ro: %s înregistrări importate

en: %s records in CSV
ro: %s înregistrări în CSV

en: %s records met minimum requirements
ro: %s înregistrări au îndeplinit cerinţele minime

en: %s records were duplicate but had attributes updated
ro: %s înregistrâri au fost duplicate, dar au avut atributele reactualizate

en: %s records with invalid email address removed
ro: %s înregistrări cu un număr invalid de adrese de email şterse

en: %s response was successfully deleted. | %s responses were successfully deleted.
ro[0]: %s Răspuns a fost şters cu succes
ro[1]: %s răspunsuri au fost şterse cu succes
ro[2]: %s răspunsuri au fost şterse cu succes

en: %s token has been created. | %s tokens have been created.
ro[0]: %s jeton a fost creat.
ro[1]: %s jetoane au fost create.
ro[2]: %s jetoane au fost create.

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created
ro: %s au fost găsite ca fiind intrări duplicate şi nu a fost nevoie să se creieze un nou participant

en: %s%% completed
ro: %s%% completat

en: 'Other:' comment mandatory
ro: Comentariul 'Altele:' este obligatoriu

en: (Autodetect)
ro: (Detectare automată)

en: (Iconv Library not installed)
ro: "(Iconv Library" nu este instalat)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create new label sets.)
ro: (Etichetele setate nu au fost importate deoarece nu aveţi drepturile să creaţi un set nou de etichete.)

en: (No target question)
ro: (Nici o întrebare ţintă)

en: (None)
ro: (Nici unul)

en: (Reason: Admin email address empty)
ro: (Motiv: adresa de email a administratorului este goala)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
ro: (Selectaţi mai multe seturi de etichetă folosind tasta Ctrl)

en: (Sub-)question width
ro: Lăţimea (sub-) întrebării

en: (stable)
ro: (stabil)

en: (unstable)
ro: (Instabil)

en: *This setting cannot be changed later!
ro: *Această setare nu poate fi schimbată mai târziu!

en: ...or import a question
ro: ...sau importă o întrebare

en: 16 or up
ro: 16 sau mai mare

en: 1st quartile (Q1)
ro: Prima cvartilă (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
ro: Avertizarea în stil CSS a primei limite de timp

en: 1st time limit warning message
ro: Mesajul de avertizare a primei limite de timp

en: 1st time limit warning message display time
ro: Timpul de afișare al primului avertisment de timp

en: 1st time limit warning message timer
ro: Timpul de afișare al primului mesaj

en: 2nd quartile (Median)
ro: A doua cvartilă (mediană)

en: 2nd time limit warning CSS style
ro: Avertizarea în stil CSS a celei de-a doua limite de timp

en: 2nd time limit warning message
ro: Mesajul de avertizare a celei de-a doua limite de timp

en: 2nd time limit warning message display time
ro: Timpul de afișare al celui de-al doilea avertisment de timp

en: 2nd time limit warning message timer
ro: Timpul de afișare a celui de-al doilea mesaj

en: 3rd quartile (Q3)
ro: A treia cvartilă (Q3)

en: 5 Point Choice
ro: 5 opțiuni

en: 7bit Swedish
ro: 7bit Suedeză

en: <No default value>
ro: <Ncio dată predefinită>

en: <no data>
ro: <fără date>

en: A Note On Privacy
ro: O notă despre confidențialitate

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
ro: A fost făcută o copie a acestui tabel şi aceasta poate fi accesată de administratorului dumneavoastră de sistem.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
ro: O copie de rezervă a acestui tabel va fi făcută dacă continuaţi. Administratorul dumneavoastră de sistem va putea să acceseze acest tabel.

en: A database named "%s" already exists.
ro: Există deja o bază de date cu numele `%s`.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
ro: Un sondaj dezactivat nu este accesibil participanților ( va apărea un mesaj

en: A group in the CSV/SQL file is not part of the same survey. The import of the survey was stopped.
ro: Un grup din fişierul CSV/SQL nu face parte din acelaşi sondaj. Importarea sondajului a fost oprită.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
ro: Un index al întrebărilor va fi arătat; participanții vor putea să sară între întrebările vizionate.

en: A token entry for the saved survey has been created too.
ro: Articolul jetonului pentru sondajul salvat a fost de asemenea creat.

en: A token table has been created for this survey and the old tokens were imported.
ro: Un tabel de jetoane a fost creat pentru acest sondaj, iar vechile jetoane au fost importate.

en: A token table has been created for this survey.
ro: Un tabel de jetoane a fost creat pentru acest sondaj.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
ro: Numele utilizatorului nu a fost furnizat sau numele utilizatorului este invalid.

en: AND
ro: ŞI

en: AND/OR Date is
ro: ŞI/SAU data este

en: ARMSCII-8 Armenian
ro: ARMSCII-8 Armeniană

en: Abbreviated question text
ro: Textul abreviat a întrebării

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
ro: Abilitatea de a schimba întrebări, grupuri și parametri este încă limitată.

en: Absolute value
ro: Valoare absolută

en: Access
ro: Acces

en: Access denied
ro: Acces interzis

en: Access denied!
ro: Acces interzis!

en: Action
ro: Acțiune

en: Action to perform when time limit is up
ro: Acţiunea de realizat atunci când limita de timp este atinsă

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Activate Survey
ro: Activează chestionarul

en: Activate this Survey
ro: Activiaza acest sondaj

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
ro: Activează aceasta pentru a arăta o harta deasupra câmpului de introducele unde utilizatorul își poate alege locația

en: Active
ro: Activ

en: Active surveys
ro: Sondaje active

en: Active token tables
ro: Tabelele active ale jetoanelor

en: Add
ro: Adaugă

en: Add New Quota
ro: Adaugă cotă nouă

en: Add URL parameter
ro: Adaugă parametru URL

en: Add a language:
ro: Adaugă o limbă:

en: Add a new question
ro: Adaugă o nouă întrebare

en: Add a prefix to the answer field
ro: Adăugați un prefix la câmpul de răspuns

en: Add a suffix to the answer field
ro: Adăugați un sufix la câmpul de răspuns

en: Add all %s participants in your current list to a survey.
ro: Adaugă toţi cei %s participanţi în lista ta curentă de sondaj

en: Add all participants in your current list to a survey.
ro: Adaugă la sondaj toţi participanţii din lista ta curentă

en: Add and edit conditions
ro: Adaugă și editează condiții

en: Add another record
ro: Adăugaţi o nouă înregistrare

en: Add another search criteria
ro: Adăugaţi un nou criteriu de căutare

en: Add another token entry
ro: Adaugă altă intrare de jeton

en: Add answer
ro: Adaugă răspuns

en: Add attribute
ro: Adaugă atribut

en: Add condition
ro: Adaugă condiție

en: Add dummy tokens
ro: Adăugaţi jetoane fictive

en: Add fields
ro: Adaugă câmpuri

en: Add group
ro: Adaugă grup

en: Add language
ro: Adăugaţi o limbă

en: Add new group to survey
ro: Adaugă un grup nou la sondaj

en: Add new question to group
ro: Adăugaţi o nouă întrebare în grup

en: Add new token entry
ro: Adaugă o intrare nouă de jeton

en: Add new user group
ro: Adăugaţi un nou grup de utilizatori

en: Add or delete groups
ro: Adăugați sau ştergeţi grupuri

en: Add or delete questions
ro: Adăugați sau ştergeţi întrebări

en: Add or delete subquestions or change their codes
ro: Adaugaţi sau ştergeţi subîntrebările sau modificaţi-le codurile

en: Add participant
ro: Adăugarea unui membru

en: Add participant to survey
ro: Adaugă participant la sondaj

en: Add participants to a survey
ro: Adăugaţi participanţi la un sondaj

en: Add participants to central database
ro: Adaugă participanți la baza de date centrală

en: Add participants to survey
ro: Adaugă participanţi la sondaj

en: Add question
ro: Adaugă o întrebare

en: Add question group
ro: Adaugă grup de întrebări

en: Add scenario
ro: Adaugă scenariu

en: Add search condition
ro: Adaugă criteriu de căutare

en: Add survey
ro: Adaugă un csondaj

en: Add the %s selected participants to a survey.
ro: Adaugă cei %s participanţi selectaţi la un sondaj.

en: Add the selected participants to a survey.
ro: Adaugă participanţii selectaţi la un sondaj

en: Add to survey
ro: Adaugă la sondaj

en: Add token attributes
ro: Adaugă atribute de jetoane

en: Add token entry
ro: Adaugă o intrare de jeton

en: Add user
ro: Adaugă utilizator

en: Add user group
ro: Adaugă grup de utilizatori

en: Add user:
ro: Adauga utilizator:

en: Add value
ro: Adăugaţi valoarea

en: Additional Languages
ro: Limbi adiţionale

en: Additional languages:
ro: Limbi adiţionale:

en: Admin confirmation email body:
ro: Textul mesajului de confirmare a administratorului

en: Admin confirmation email subject:
ro: Subiectul mesajului de confirmare a administratorului

en: Admin email:
ro: Email administrator:

en: Admin login name
ro: Nume autentificare administrator

en: Admin login password
ro: Parolă autentificare administrator

en: Admin notification email:
ro: Mesajul de notificare a administratorului

en: Administration
ro: Administrare

en: Administration template:
ro: Şablonul de administrare

en: Administrator credentials
ro: Certificări administrator

en: Administrator email
ro: Email administrator

en: Administrator name
ro: Nume administrator

en: Administrator name:
ro: Numele administratorului:

en: Afrikaans
ro: Olandeză

en: After
ro: După

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
ro: După ce ați apăsat butonul de salvare puteți sau să inchideți browserul sau să continuați să completați sondajul.

en: After you are done please click the bottom 'Save' button to save your changes.
ro: După ce ați terminat vă rugam apăsați butonul ”Save” de mai jos pentru a vă salva modificările.

en: Albanian
ro: Albaneză

en: All
ro: Toți

en: All %s user templates updated.
ro: Toate %s şabloanele utilizatorului sunt reactualizate.

en: All answers are already selected in this quota.
ro: Toate răspunsurile sunt deja selectate în această cotă.

en: All answers meet consistency standards.
ro: Toate răspunsurile îndeplinesc standardele de consecvență.

en: All assessments meet consistency standards.
ro: Toate evaluările întâlnesc standardele de consistență.

en: All conditions in this survey have been deleted.
ro: Toate condiţiile acestui sondaj au fost şterse.

en: All conditions meet consistency standards.
ro: Toate condiţiile îndeplinesc standardele de consistență.

en: All default values meet consistency standards.
ro: Toate valorile implicite îndeplinesc standardele de consistență.

en: All groups meet consistency standards.
ro: Toate grupurile îndeplinesc standardele de consecvență.

en: All in one
ro: Toate în unul

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
ro: Toate sondajele utilizatorului au fost transferate la %s

en: All old survey tables meet consistency standards.
ro: Toate tabelele vechi de sondaj îndeplinesc criteriile de consistență.

en: All old token tables meet consistency standards.
ro: Toate tabelele de jetoane vechi întrunesc standardele de consistenţă.

en: All participant information is lost.
ro: Toate informațiile participanților sunt pierdute.

en: All question attributes meet consistency standards.
ro: Toate atributele întrebărilor îndeplinesc standardele de consistență.

en: All questions meet consistency standards.
ro: Toate întrebările îndeplinesc standardele de consecvență

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
ro: Toate întrebările, răspunsurile, etc pentru limbile eliminate se vor pierde. Sunteți sigur?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
ro: Toate întrebările, grupele și parametrii sunt modificabili din nou.

en: All quota language settings meet consistency standards.
ro: Toate cotele de limbă întrunesc standardele de consistenţă.

en: All quota quota members meet consistency standards.
ro: Toate cotele membrilor întrunesc standardele de consistenţă.

en: All quotas meet consistency standards.
ro: Toate cotele întrunesc standardele de consistenţă

en: All responses
ro: Toate raspunsurile

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey).
ro: Niciun răspuns nu mai este accesibil cu LimeSurvey.

en: All survey language settings meet consistency standards.
ro: Toate setările de limbă pentru sondaj îndeplinesc standardele de consistență.

en: All surveys meet consistency standards.
ro: Toate sondajele îndeplinesc criteriile de consecvență.

en: All tokens
ro: Toate jetoanele

en: Allow multiple responses or update responses with one token?
ro: Permite răspunsuri multiple sau actualizarea răspunsurilor cu un tichet?

en: Allow only numerical input
ro: Permite numai intrările numerice

en: Allow only numerical input for 'Other' text
ro: Permite numai intrări numerice pentru textul 'Altele:'

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
ro: Permiteţi participanţilor ca să se scoată de pe lista neagră:

en: Allow public registration?
ro: Permiteți înregistrarea publică?

en: Allow this user to edit these participants
ro: Permite acestui utilizator sa modifice acești participanți

en: Allowed
ro: Permis

en: Allowed file types
ro: Tipuri de fişiere permise

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
ro: Tipuri de fişiere permise separate prin virgulă. Exemplu: pdf,doc,odt

en: Also this problem can occur when you are working/editing in LimeSurvey in several browser windows/tabs at the same time.
ro: De asemenea, această problemă poate apărea atunci când lucraţi/modificaţi în LimeSurvey în mai multe ferestre/file ale navigatorului în acelaşi timp.

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Always hide this question
ro: Intodeauna ascunde aceasta intrebare

en: Amharic
ro: Amharică

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
ro: A fost trimis un email către adresa pe care aţi furnizat-o dumneavoastră, email ce conţine detalii de acces pentru acest sondaj. Urmăriţi linkul din acel email pentru a continua.

en: An email has been sent with details about your saved survey
ro: Veti primi un email cu detalii despre sondajul salvat.

en: An email with a generated password was sent to the user.
ro: Un email cu o parolă generată a fost trimis către utilizator.

en: An email with your login data was sent to you.
ro: Un email cu datele dumneavoastră de autentificare v-a fost trimis.

en: An error occurred saving a response to survey id
ro: S-a produs o eroare salvând un răspuns la idul sondajului

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions in your %s folder.
ro: S-a produs o eroare în timpul încărcării fişierului. Aceasta poate fi cauzată de drepturi incorecte din folderul %s

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
ro: Un sondaj expirat nu este accesibil participanților (Participanții vor vedea doar că sondajul a expirat).

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
ro: În timpul reactualizării, a avut loc o eroare nerecuperabilă. Detaliile erorii:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
ro: S-a produs o eroare neasteptata si raspunsurile dumneavoastra nu pot fi salvate.

en: Anonymized responses
ro: Răspunsuri anonime

en: Anonymized responses?
ro: Răspunsuri anonimizate?

en: Answer
ro: Răspuns

en: Answer codes
ro: Codurile răspunsurilor

en: Answer matched (regexp)
ro: Răspunsul s-a potrivit (regexp)

en: Answer option
ro: Opţiunea de răspuns

en: Answer options
ro: Opţiuni răspuns

en: Answer options were successfully saved.
ro: Obţiunea răspunsului s-a salvat cu succes

en: Answer prefix
ro: Prefixul răspunsului

en: Answer scale %s
ro: Scala de răspunsuri %s

en: Answer suffix
ro: Sufixul răspunsului

en: Answer was
ro: Răspunsul a fost

en: Answer was NOT
ro: Răspunsul a fost NU

en: Answer was greater than
ro: Răspunsul a fost mai mare decât

en: Answer was greater than or equal to
ro: Răspunsul a fost mai mare decât sau egal cu

en: Answer was less than
ro: Răspunsul a fost mai mic decât

en: Answer was less than or equal to
ro: Răspunsul a fost mai mic decât sau egal cu

en: Answer:
ro: Raspuns:

en: Answers
ro: Raspunsuri

en: Answers and tokens have been re-opened.
ro: Răspunsurile şi jetoanele au fost redeschise.

en: Answers cleared
ro: Răspunsurile au fost şterse

en: Answers from previous questions
ro: Răspunsuri la întrebările anterioare

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
ro: Răspunsurile cu un cod 0 (zero) sau un cod gol nu sunt permise si nu vor fi salvate

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
ro: Răspuns|Textul-stanga-glisorului|Textul-dreapta-glisorului caracter separator

en: Any
ro: Oricare

en: Arabic
ro: Arabă

en: Arc cosine
ro: Arccosinus

en: Arc sine
ro: Arcsinus

en: Arc tangent
ro: Tangenta de arc

en: Arc tangent of two variables
ro: Tangenta de arc a două variabile

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să *ştergeţi* câteva răspunsuri incomplete şi să resetaţi forma completată a răspunsurilor şi a jetoanelor?

en: Are you sure you want to clear all your responses?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti toate raspunsurile?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți toate condițiile prezente în șcenariu?

en: Are you sure you want to delete all conditions set to the questions you have selected?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți toate condițiile asociate întrebărilor pe care le-ați selectat?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti inregistrarile selectate?

en: Are you sure you want to delete these surveys?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți aceste sondaje?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți acest parametru URL?

en: Are you sure you want to delete this condition?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți condiția?

en: Are you sure you want to delete this entry?
ro: Sunteti sigur ca vreti sastergeti aceasta inregistrare?

en: Are you sure you want to delete this file?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti aceast fişier?

en: Are you sure you want to delete this template?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti aceast şablon?

en: Are you sure you want to expire these surveys?
ro: Sunteți sigur că vreți să marcați ca expirat aceste sondaje?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incremented numbers beginning from 1?
ro: Sunteți sigur că vreți să renumerotați scenariile cu numere crescătoare începând cu 1?

en: Are you sure you want to un-share the selected participants?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să nu mai împărtăşiţi participanţii selectaţi?

en: Are you sure?
ro: Sunteţi sigur?

en: Arithmetic mean
ro: Media aritmetică

en: Array
ro: Tablou

en: Array (10 Point Choice)
ro: Matrice (10 opțiuni)

en: Array (5 Point Choice)
ro: Matrice (5 opțiuni)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
ro: Tablou (Creşte/La fel/Scade)

en: Array (Numbers)
ro: Tablou (Numere)

en: Array (Texts)
ro: Tablou (Texte)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
ro: Matrice (Da/Nu/Nu știu)

en: Array by column
ro: Tablou după coloană

en: Array dual scale
ro: Matrice cu două scale

en: Array filter
ro: Filtru pentru vector

en: Array filter exclusion
ro: Excludere după filtru de vector

en: Array filter style
ro: Stilul de filtrare al matricii

en: Arrays
ro: Tablouri

en: As a last step you should clear your browser cache now.
ro: Ca şi un ultim pas, ar trebui să ştergeţi istoricul de navigare din browser-ul dumneavoastră.

en: Assessment details
ro: Detaliile evaluării

en: Assessment group score
ro: Scorul grupului de evaluare

en: Assessment heading
ro: Antetul evaluării

en: Assessment rules
ro: Reguli de evaluare

en: Assessment value
ro: Valoarea evaluării

en: Assessment:
ro: Evaluare:

en: Assessments
ro: Evaluări

en: Assessments mode not activated
ro: Modul de evaluare nu este activat

en: At beginning
ro: La început

en: At end
ro: La final

en: At least one installed
ro: Cel puţin una instalată

en: Attribute ID
ro: ID-ul atributului

en: Attribute display setting updated
ro: Setarea atributului este reactualizată

en: Attribute field
ro: Câmpul de atribute

en: Attribute management
ro: Management-ul atributelor

en: Attribute name
ro: Numele atributului

en: Attribute name:
ro: Numele atributului:

en: Attribute settings
ro: Setările atributului

en: Attribute type
ro: Tipul atributului

en: Attribute type:
ro: Tipul atributului:

en: Attribute value
ro: Valoarea atributului

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
ro: Valorile atributului pentru participanţii existenti au fost reactualizate din înregistrările participanţilor

en: Attribute values for existing participants have been updated from the token records
ro: Valorile atributelor pentru participanţii existenţi au fost reactualizate din întrările jetoanelor

en: Attribute visible:
ro: Atribut vizibil:

en: Attributes to be created
ro: Atribute pentru a fi create

en: Attributes to export:
ro: Atribute de exportat

en: Attributes values from the participant's token
ro: Valorile atributelor de la jetonul participanţilor

en: Auto Translate
ro: Traducere automată

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
ro: Bifează automat opțiunea exclusivă daca toate celelalte sunt bifate

en: Autoload URL
ro: Încarcă automat URL

en: Autoload URL:
ro: Încărcarea automata a URL-ului:

en: Automatic
ro: Automat

en: Automatically check for updates:
ro: Caută reactualizările în mod automat:

en: Automatically load URL when survey complete?
ro: Încarc automat adresa URL la finalizarea chestionarului ?

en: Available label sets:
ro: Seturi de etichetă disponibile:

en: Available languages:
ro: Limbi disponibile:

en: Average
ro: Medie

en: Average file size
ro: Dimensiunea medie a fişierului

en: Average interview time:
ro: Durata medie a interviului:

en: Average no. of files per respondent
ro: Numărul mediu de fișiere per repondent

en: Average size per respondent
ro: Dimensiunea medie per repondent

en: Back
ro: Înapoi

en: Back to Response Import
ro: Înapoi la importarea de răspunsului

en: Back to attribute field management.
ro: Înapoi la administrarea câmpurilor atributelor.

en: Back to global settings
ro: Înapoi la setările globale

en: Back to main menu
ro: Înapoi la meniul principal

en: Backup Entire Database
ro: Efectuați un backup al întregii baze de date

en: Bar chart
ro: Diagramă bară

en: Base language
ro: Limba de bază

en: Base language:
ro: Limba de bază:

en: Basic admin notification
ro: Notificare simpla de la administrator

en: Basic email notification
ro: Notificare prin email simplă

en: Basic email notification is sent to:
ro: Notificare prin email simplă este trimisă la:

en: Basque
ro: Bască

en: Before
ro: Înainte de

en: Begins with
ro: Începe cu

en: Belarusian
ro: Belarusă

en: Big5 Traditional Chinese
ro: Chineză tradițională Big5

en: Binary pseudo charset
ro: Set de caracter pseudobinar

en: Blacklist control
ro: Controlul listei negre

en: Blacklist settings
ro: Setările listei negre

en: Blacklisted
ro: Interzis

en: Blacklisted participants
ro: Participanți interzişi

en: Bosnian
ro: Bosniacă

en: Both rows and columns
ro: Atât rânduri cât și coloane

en: Bounce Email:
ro: Email fără repetiţie:

en: Browse
ro: Răsfoiţi

en: Browse Uploaded Resources
ro: Răsfoiţi resursele importate

en: Browse responses
ro: Parcurge răspunsurile

en: Browse saved responses
ro: Parcurge răspunsurile salvate

en: Browse uploaded resources
ro: Parcurge resursele încărcate

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
ro: Numărul construit a fost actualizat cu succes la %s.

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: But this one isn't.
ro: Dar aceasta nu este.

en: By question group
ro: După întrebarea din grup

en: Bypass token with failing email addresses
ro: Ocoliţi jetoanele cu adrese de email greşite

en: CPDB CSV summary
ro: Sumarul CPDB CSV

en: CSS & Javascript files:
ro: Fişierele CSS & Javascript:

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
ro: Stilul CSS pentru mesajul care afişează pe cronometrul numărătorii inverse în timpul numărătorii inverse

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
ro: Stilul CSS pentru 'mesajul de expirare al timpului limită'

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
ro: Stilul CSS folosit atunci când mesajul ''Avertismentul pentru limita de timp' este afişat

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
ro: Stilul CSS folosit atunci când al doilea mesajul ''Avertismentul pentru limita de timp' este afişat

en: CSV File (All charsets)
ro: Fişier CSV (Toate seturile de caractere)

en: CSV field names
ro: Denumirile câmpului CSV

en: CSV input format
ro: Formatul intrării CSV

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
ro: Calculează abaterea standard a eşantionului pentru lista de numere

en: Calculate the sum of values in an array
ro: Calculează suma valorilor într-o matrice

en: Calculates the exponent of e
ro: Calculează exponentul lui e

en: Calculation
ro: Calculare

en: Can edit?
ro: Poate edita?

en: Can't bind to the LDAP directory
ro: Nu se poate lega de dosarul LDAP

en: Can't connect to the LDAP directory
ro: Nu se poate conecta la dosarul LDAP

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
ro: Nu s-a reuşit actualizarea etichetelor deoarece folosiţi coduri duplicate

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cannot be changed
ro: Nu poate fi schimbat

en: Cannot be changed (survey is active)
ro: Nu poate fi modificat (sondajul este activ)

en: Cannot import the VVExport file.
ro: Nu s-a putut importa fişierul VVExport.

en: Case-insensitive strstr
ro: strstr cu majuscule nesemnificative

en: Catalan
ro: Catalană

en: Category separator
ro: Separator de categorii

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
ro: Atențiune: execuția JavaScript este deactivată în browserul dvs. S-ar putea să nu puteți răspunde la toate întrebările din acest sondaj. Vă rugăm să verificați parametrii browserului.

en: Central participant database/panel
ro: Baza de date/panoul central al participanţilor

en: Central participants database summary
ro: Rezumatul bazei de date centrale a participanţilor

en: Change log
ro: Lista de modificări

en: Change the display style of the month when using select boxes
ro: Schimbați stilul de afișare al lunii când utilizați cutiile de selectare

en: Changes cannot be saved to a standard template.
ro: Modificările nu pot fi salvate pentru un şablon standard.

en: Character set of file:
ro: Setul caracterelor pentru fişierul:

en: Character set of the file:
ro: Setul caracterelor pentru fişierul:

en: Chart type
ro: Tipul diagramei

en: Check Data Integrity
ro: Verificați integritatea datelor

en: Check again
ro: Verifică din nou

en: Check all
ro: Bifează toate

en: Check any that apply
ro: Bifaţi răspunsurile dorite

en: Check data
ro: Verificaţi datele

en: Check database again?
ro: Verificaţi din nou baza de date?

en: Check now
ro: Verifica acum

en: Check or uncheck all items
ro: Marcaţi sau demarcaţi toate elementele

en: Check survey logic for current question
ro: Verificaţi logica sondajului pentru această întrebare

en: Check survey logic for current question group
ro: Verificaţi logica şondajului pentru acest grup de întrebări

en: Checkbox layout
ro: Aranjamentul căsuţei de bifare

en: Checked
ro: Verificat

en: Checking basic requirements...
ro: Se verifică cerinţele de bază...

en: Checking existing LimeSurvey files...
ro: Se verifică fişierele existente LimeSurvey...

en: Chinese (Simplified)
ro: Chineză (simplificat)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
ro: Chineză (tradițional - Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
ro: Chineză (tradițional - Taiwan)

en: Choice header
ro: Antetul variantei

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import
ro: Alegeţi 'Rulaţi/Toate' din meniu pentru a rula cele importate

en: Choose columns
ro: Alegeţi coloanele

en: Choose one of the following answers
ro: Alegeţi unul din următoarele răspunsuri

en: Choose the CSV file to upload:
ro: Alegeţi fişierul CSV de încărcat:

en: Choose the columns you wish to export.
ro: Alegeţi coloanele pe care doriţi să le exportaţi.

en: Choose the file to upload:
ro: Alegeţi fişierul de încărcat:

en: Choose token fields
ro: Alegeți câmpurile jetoanelor

en: Choose your language
ro: Alegeţi limba dumneavoastră

en: Clear
ro: Eliberează

en: Clear All Page
ro: Goliţi toată pagina

en: Clear Responses
ro: Sterge raspunsurile

en: Clear filter
ro: ştergeţi filtrul

en: Click here to continue
ro: Clic aici pentru a continua

en: Click here to log in.
ro: Apăsați aici pentru a vă loga.

en: Click on 'Submit' now to complete the process and save your answers.
ro: Apăsați pe butonul "Trimite" pentru a salva răspunsurile și a completa procesul.

en: Click on the following button if you want to
ro: Faceţi click pe următorul buton dacă doriţi să

en: Close
ro: Închide

en: Close Window
ro: Închide fereastra

en: Close editor
ro: Închide editorul

en: Close this group
ro: Închideţi acest grup

en: Close this question
ro: Închide această întrebare

en: Close this survey
ro: Incheie acest chestionar

en: Close this window
ro: Inchide această fereastră

en: Closed
ro: Închis

en: Code
ro: Cod

en: Code filter
ro: Filtru de cod

en: Code:
ro: Cod:

en: Column control
ro: Controlul coloanei

en: Columns
ro: Coloane

en: ComfortUpdate step %s
ro: Pasul %s al reactualizării automate

en: Comma
ro: Virgulă

en: Comma (,)
ro: Virgulă (,)

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comments
ro: Comentarii

en: Compare a string to a regular expression pattern
ro: Compară un șir cu un șablon de expresie normală

en: Comparison operator
ro: Operator de comparaţie

en: Completed
ro: Completat

en: Completed Page
ro: Pagina completată

en: Completed responses only
ro: Doar raspunsurile complete

en: Completed?
ro: Completat?

en: Completion state
ro: Data completării

en: Conditional processing
ro: Procesare condițională

en: Conditions
ro: Condiții

en: Conditions designer
ro: Creator de condiții

en: Conditions successfully copied
ro: S-au copiat cu succes condiţiile

en: Conditions successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
ro: S-a copiat cu succes condiţia (câteva au fost sărite deoarece au fost duplicate)

en: Configuration
ro: Configurare

en: Confirm Password:
ro: Confirma parola:

en: Confirm your admin password
ro: Confirmaţi parola dumneavoastră de administrator

en: Confirmation
ro: Confirmare

en: Confirmation email
ro: Confirmare email:

en: Confirmation email subject
ro: Subiectul mesajului de confirmare

en: Confirmation email subject:
ro: Titlul emailului de confirmare:

en: Confirmation email:
ro: Confirmare email:

en: Confirmation of your participation in our survey
ro: Confirmarea participării dumneavoastră în sondajul nostru

en: Connection with database failed. Please check database location, user name and password and try again.
ro: Conexiunea cu baza de date a eşuat. Vă rugăm să verificaţi locaţia bazei de date, utilizatorul, parola şi să reîncercati.

en: Constant
ro: Constantă

en: Constant value
ro: Valoare constantă

en: Contains
ro: Conţine

en: Continue
ro: Continua

en: Continue?
ro: Doriţi să continuați?

en: Convert N to
ro: Convertește N în

en: Convert Y to
ro: Convertește Y în

en: Convert a date/time string to unix timestamp
ro: Converteste data/ora pentru sistemele unix.

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
ro: Converteste  o valoare numerică folosind inputTable și  outputTable de valori numerice.

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ro: Convertiți toate entitățile HTML în caracterele lor aplicabile (totdeaunea folosește ENT_QUOTES și UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ro: Convertiți toate caracterele aplicabile în entități HTML (totdeauna folosește ENT_QUOTES și UTF-8)

en: Convert resource links and INSERTANS fields?
ro: Convertiți linkurile de resurse si câmpurile INSTERTANS?

en: Convert resource links?
ro: Convertește linkurile resurselor?

en: Convert resources links?
ro: Convertește linkurile resurselor?

en: Convert spaces in question text to underscores
ro: Convertiţi spaţiile din textele întrebărilor în liniuţă de subliniere

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ro: Convertiți entitățile speciale HTML înapoi în caractere (totdeauna folosește ENT-QUOTES și UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ro: Convertiți caracterele speciale în entități HTML (totdeauna folosește ENT_QUOTES  și UTF-8)

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy Current Question
ro: Copiați întrebarea curentă

en: Copy Template
ro: Copiază șablonul

en: Copy advanced settings?
ro: Copiază setările avansate?

en: Copy answer options?
ro: Copiază opţiunile răspunsurilor?

en: Copy conditions
ro: Copiază condiții

en: Copy failed
ro: Copierea a eşuat

en: Copy of survey is completed.
ro: Copierea sondajului este completă.

en: Copy question
ro: Copiază întrebarea

en: Copy subquestions?
ro: Copiază subîntrebarile?

en: Copy survey
ro: Copiaza chestionarul

en: Copy template
ro: Copiază șablonul

en: Copy the selected conditions to
ro: Copie condiţiile selectate către

en: Cosine
ro: Cosinus

en: Could not delete user group.
ro: Nu s-a putut şterge grupul utilizatorului.

en: Could not delete user group. No group selected.
ro: Nu s-a putut şterge grupul utilizatorului. Niciun grup selectat.

en: Could not delete user. User was not supplied.
ro: Nu s-a putut șterge utilizatorul. Utilizatorul nu a fost furnizat.

en: Could not insert answer
ro: Răspunsul nu se poate insera

en: Could not insert question
ro: Întrebarea nu se poate insera

en: Could not insert sub question
ro: Subîntrebarea nu a putut fi inserată

en: Could not modify user data.
ro: Nu s-au putut modifica datele utilizatorului.

en: Could not modify user data. Email address already exists.
ro: Datele utilizatorului nu au putut fi modificate. Adresa de e-mail deja există.

en: Couldn't delete
ro: Nu a putut fi şters

en: Count
ro: Numara

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
ro: Numără statisticile pentru fiecare întrebare, bazat numai pe numărul total de răspunsuri pentru care întrebarea a fost afişată.

en: Count the number of answered questions in the list
ro: Calculează numărul întrebărilor la care s-a răspuns din listă

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
ro: Calculează numărul întrebărilor la care s-a răspuns în listă egal primul argument

en: Create
ro: Creează

en: Create a new question group inside your survey.
ro: Creaţi în sondajul dumneavoastră un nou grup de întrebări.

en: Create a new survey clicking on the %s icon in the upper right.
ro: Creați un nou sondaj apăsând butonul %s din partea dreapta sus.

en: Create database
ro: Creare bază de date

en: Create dummy tokens
ro: Creează jetoane false

en: Create new label set
ro: Creaţi un nou set de etichete

en: Create new participant
ro: Creaţi un nou participant

en: Create new template
ro: Creează un șablon nou

en: Create new template called:
ro: Creează un șablon nou numit:

en: Create one or more questions inside the new question group.
ro: Creaţi una sau mai multe întrebări în noul grup de întrebări.

en: Create or import new label set(s)
ro: Creează sau importă noi seturi de etichetă

en: Create survey
ro: Creeaza sondaj

en: Create tokens
ro: Creează jetoane

en: Create user
ro: Creează utilizator

en: Create, import, or copy a survey
ro: Creaţi, importaţi sau copiaţi un sondaj

en: Create, import, or copy survey
ro: Creează, importă sau copiază sondajul

en: Create/edit user groups
ro: Creaţi/editaţi grupurile de utilizatori

en: Created by
ro: Creat de

en: Creating DB & file backup
ro: Se creează DB & copia de rezervă de fişier

en: Creating database backup...
ro: Se creează copia de rezervă de bază de date...

en: Creating file backup...
ro: Se creează copia de rezervă de fişier...

en: Croatian
ro: Croată

en: Current
ro: Curent

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
ro: Momentan nu există alte limbi configurate pentru acest sondaj.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
ro: Nu există condiţii configurate momentan pentru acest sondaj.

en: Czech
ro: Cehă

en: Czech (informal)
ro: Cehă (informală)

en: DATA TO BE ENTERED
ro: DATE DE INTRODUS

en: DB backup created:
ro: Backupul bazei de date a fost completat:

en: DEC West European
ro: DEC Vest Europeană

en: DOS Central European
ro: DOS Central Europeană

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
ro: DOS Kamenickz Ceho-Slovacă

en: DOS Russian
ro: DOS Rusă

en: DOS West European
ro: DOS Vest Europeană

en: Danish
ro: Daneză

en: Data consistency check
ro: Verificarea consistenţei datelor

en: Data entry
ro: Data de intrare

en: Data entry screen
ro: Fereastra datelor de intrare pentru sondaj

en: Data redundancy check
ro: Verificarea redundanţei datelor

en: Data selection
ro: Selectarea dăţii

en: Data selection:
ro: Selectarea dăţii:

en: Data view control
ro: Comanda pentru vizualizarea datei

en: Database
ro: bază de date

en: Database %s has been successfully populated.
ro: Baza de date %s a fost populată cu succes.

en: Database backup functionality is currently not available for your database type. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
ro: Funcţionalitatea backupului bazei de date nu este disponibilă momentan pentru tipul dumneavoastră de bază de date. Înainte să mergeţi mai departe vă rugăm să vă faceţi un backup a bazei dumneavoastră de date, folosind o unealtă de backup!

en: Database configuration
ro: Configurare bază de date

en: Database doesn't exist!
ro: Baza de date nu există!

en: Database error!!
ro: Eroare bază de date!!

en: Database has been created.
ro: S-a creat baza de date.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
ro: Baza de date a fost actualizată cu succes la versiunea %s

en: Database location
ro: Locația bazei de date

en: Database name
ro: Numele bazei de date

en: Database password
ro: Parola bazei de date

en: Database settings
ro: Setări  bază de date

en: Database type
ro: Tipul bazei de date

en: Database update finished (%s)
ro: Actualizarea bazei de date terminată (%s)

en: Database upgrade
ro: Reactualizarea bazei de date

en: Database user
ro: Utilizatorul bazei de date

en: Database was populated but there were errors:
ro: Baza de date a fost populată, dar au existat erori:

en: Dataentry Screen for Survey
ro: Fereastra datelor de intrare pentru sondaj

en: Date
ro: Dată

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
ro: Data (YYYY-MM-DD) este echivalentă

en: Date Saved
ro: Dată salvată

en: Date Stamp?
ro: Ștampila dății?

en: Date added
ro: Data adăugării

en: Date created
ro: Dată creată

en: Date format
ro: Formatul datei

en: Date format:
ro: Formatul datei:

en: Date is
ro: Data este

en: Date last action
ro: Adaugă data ultimei acțiuni

en: Date picker
ro: Selector de dată

en: Date stamp?
ro: Ștampila dății?

en: Date started
ro: Data începerii

en: Date submitted
ro: Dată trimisă

en: Date/Time
ro: Dată/Oră

en: Date/Time format
ro: Formatul datei/orei

en: Datestamp
ro: Ştampila dăţii

en: Day
ro: Zi

en: Deactivate Survey
ro: Deactivați sondajul

en: Deactivate survey
ro: Dezactivează sondaj

en: Deactivated result tables
ro: Rezultatele dezactivate ale tabelelor

en: Deactivated token tables
ro: Tabelele dezactivate ale jetoanelor

en: Deactivation
ro: Dezactivare

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
ro: Dragă {PRENUMELE},
    
    V-am invitat recent să participaţi la un sondaj.
    
    Am sesizat că încă nu aţi completat sondajul şi dorim să vă reamintim că acest sondaj este încă valabil, in cazul în care doriţi să participaţi la acesta.
    
    Sondajul este intitulat:
    "{NUMELESONDAJULUI}"
    
    "{DESCRIEREASONDAJULUI}"
    
    Pentru a participa, vă rugăm să daţi click pe linkul de mai jos.
    
    Cu respect,
    
    {NUMELEADMINISTRATORULUI} ({EMAILULADMINISTRATORULUI})
    ----------------------------------------------
    Faceţi clic aici pentru a începe sondajul:
    {URLULSONDAJULUI}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
ro: Dragă {PRENUMELE},
    
    Dumneavoastră sau altcineva folosind emailul dumneavoastră, v-aţi înregistrat să participaţi la un sondaj online intitulat {NUMELESONDAJULUI}
    
    Pentru a finaliza acest sondaj, faceţi clic pe următorul URL:
    
    {URLULSONDAJULUI}
    
    Dacă aveţi întrebări suplimentare despre acest sondaj, sau dacă nu v-aţi înregistrat să participaţi şi credeţi că acest email este o eroare, vă rog contactaţi {NUMELEADMINISTRATORULUI} la {EMAILULADMINISTRATORULUI}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
ro:  Stimate {FIRSTNAME},
    
    acest email este pentru a confirma completarea sondajului de către dumneavoastră, sondajul cu titlul{SURVEYNAME]. Răspunsul dumneavoastră a fost înregistrat. Vă mulţumim pentru participarea dumneavoastră., 
    
    Dacă aveţi alte întrebări în legătură cu acest mesaj, Vă rugăm să îl contactaţi pe administrator, {ADMINNAME} la {ADMINEMAIL}.
    
    Cordial,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
ro: Stimate {FIRSTNAME},
    
    Aţi fost invitat să participaţi la un sondaj.
    
    Sondajul este intitulat:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Pentru a participa, Vă rugăm să daţi  click pe link-ul de mai jos.
    
    Cordial,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}

en: Decimal mark:
ro: Marcator zecimal:

en: Decrease
ro: In descrestere

en: Default
ro: Implicit

en: Default HTML editor mode:
ro: Modul standard de editor HTML:

en: Default administration page
ro: Pagina principală de administrare

en: Default answer for scale %s:
ro: Răspunsul predefinit pentru scala %s:

en: Default answer value:
ro: Valoarea standard a răspunsului:

en: Default answers
ro: Răspunsuri implicite

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
ro: Coordonatele implicite ale hărții când pagina se incarcă prima dată. Format: latitudine [spațiu] longitudine

en: Default language
ro: Limbal implicită

en: Default position
ro: Poziție implicită

en: Default scenario
ro: Scenariu standard

en: Default site admin email:
ro: Emailul standard al administratorului siteului:

en: Default site bounce email:
ro: Emailul standard al bounceului siteului:

en: Default site language:
ro: Limbajul implicit al siteului:

en: Default template:
ro: Şablonul implicit:

en: Default value for option 'Other':
ro: Valoarea predefinită pentru opţiunea 'Altele':

en: Default value settings were successfully saved.
ro: Setările valorii implicite au fost salvate cu succes

en: Default value:
ro: Valoare implicită

en: Default:
ro: implicit:

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete Tokens
ro: Ştergeţi jetoanele

en: Delete Tokens Table
ro: Ştergeţi tabelul de jetoane

en: Delete User
ro: Șterge utilizator

en: Delete all conditions
ro: Șterge toate condițiile

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
ro: Ştergeţi toate răspunsurile incomplete care corespund unui jeton pentru care un răspuns completat este deja înregistrat

en: Delete attribute
ro: Şterge atributul

en: Delete checked items!
ro: Sterge itemii marcati!

en: Delete current question
ro: Sterge intrebarea curenta

en: Delete current question group
ro: Ştergeţi grupul curent de întrebări

en: Delete current user group
ro: Ştergeţi grupul actual de utilizatori

en: Delete entry
ro: Şterge intrarea

en: Delete exported tokens
ro: Șterge jetoanele exportate

en: Delete label set
ro: Ştergeţi setul de etichete

en: Delete marked responses
ro: Sterge raspunsurile marcate

en: Delete participant(s) from central panel and tokens tables
ro: Şterge participanti din panoul central şi tabelele cu jetoane

en: Delete participant(s) from central panel, tokens tables and all associated responses
ro: Şterge participanti din panoul central, tabelele cu jetoane şi toate răspunsurile asociate

en: Delete participant(s) from central participants panel only
ro: Șterge participanti doar din panoul central al participanţilor

en: Delete selected attribute(s) and associated data?
ro: Doriţi să ştergeţi atributul/ele selectat/e şi datele aferente?

en: Delete selected participant(s) from this survey
ro: Ştergeţi participanţii selectaţi din acest sondaj

en: Delete selected participants
ro: Ştergeţi participanţii selectaţi

en: Delete selected survey(s)
ro: Ştergeţi sondajul(-e) selectat(-e)

en: Delete survey
ro: Șterge chestionarul

en: Delete the selected entries
ro: Ştergeţi intrările selectate

en: Delete this answer option
ro: Şterge această opţiune de răspuns

en: Delete this condition
ro: Șterge această condiție

en: Delete this entry
ro: Şterge această intrare

en: Delete this label
ro: Ştergeţi această etichetă

en: Delete this response
ro: Şterge acest răspunsterge acest raspun

en: Delete this scenario
ro: Șterge acest scenariu

en: Delete this subquestion
ro: şterge această subîntrebare

en: Delete this template
ro: Sterge acest sablon

en: Delete this user
ro: Sterge acest utilizator

en: Delete this user from group
ro: Sterge acest utilizator din grup

en: Delete token entry
ro: Ştergeţi intrările jetoanelor

en: Delete tokens table
ro: Ştergeţi tabelul de jetoane

en: Delete user
ro: Șterge utilizator

en: Delete value
ro: Ştergeţi valoarea

en: Deleting User
ro: Se șterge utilizatorul

en: Deleting orphaned default values.
ro: Se şterg valorile orfane implicite.

en: Deleting orphaned quotas.
ro: Se şterg cotele orfane.

en: Deleting survey table: %s
ro: Ştergerea tabelului din sondaj: %s

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
ro: Ştergerea acestui grup va aduce după sine ştergerea întrebărilor şi răspunsurilor lui. Sunteţi sigur că vreţi să continuaţi?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
ro: Ştergerea acestei întrebări va aduce după sine ştergerea opţiunilor şi subîntrebărilor ei. Sunteţi sigur că vreţi să continuaţi?

en: Deleting token table: %s
ro: Ştergerea tabelului de jetoane: %s

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
ro: Doar modul demo: încărcarea fisierelor este dezactivată în acest sistem

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
ro: Modul demo: încărcarea fişierelor de şablon este dezactivată

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
ro: Modul demo: Încărcarea şabloanelor este dezactivată.

en: Description of the survey
ro: Descrierea sondajului

en: Description:
ro: Descriere:

en: Description:
ro: Descriere:

en: Detailed Error
ro: Eroare detaliată

en: Detailed admin notification
ro: Notificare detaliata de la administrator

en: Detailed admin notification email:
ro: Mesajul de notificare detaliata a administratorului

en: Detailed admin notification subject:
ro: Subiectul mesajului de notificare detaliată a administratorului

en: Detailed email notification with response data is sent to:
ro: Notificare prin email detaliat cu datele răspunsurilor este trimis la:

en: Detailed email notification with result codes
ro: Notificare prin email detaliată, cu codurile rezultatelor

en: Detailed list of surveys
ro: Listă detaliată a sondajelor

en: Determine whether a variable is considered to be empty
ro: Determină daca o variabilă este considerată goală

en: Did Not Save
ro: Raspunsurile nu au fost salvate

en: Directory could not be renamed to `%s`.
ro: Dosarul nu a putut fi renumit în '%s'.

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
ro: Dosarul cu numele '%s' există deja - alegeţi un alt nume

en: Disable chart
ro: Dezactivează diagrama

en: Disable map display
ro: Dezactivează afişarea hărţii

en: Disable only
ro: Doar dezactivare

en: Disable the next button until time limit expires
ro: Dezactivaţi butonul următor până când limita de timp expiră

en: Disable the prev button until the time limit expires
ro: Dezactivaţi butonul precedent până când limita de timp expiră

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disabled - Delete current question
ro: Dezactivat - Sterge intrebarea curenta

en: Display
ro: Afișează

en: Display / Export
ro: Afişează / Exportă

en: Display Last 50 Responses
ro: Afișează ultimele 50 de răspunsuri

en: Display Responses
ro: Afişează răspunsurile

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
ro: Afişează un 'avertisment pentru limita de timp' atunci când mai rămân atâtea secunde în cronometrare (avertismentul nu se va afişa dacă este lăsat gol)

en: Display a chart in the statistics?
ro: Afişează diagramă în statistici

en: Display as bar chart
ro: Afisează ca diagramă de bare

en: Display as pie chart
ro: Afişează ca diagramă de disc

en: Display chart
ro: Afişează diagrama

en: Display columns
ro: Afiseaza coloane

en: Display dropdown boxes
ro: Afiseaza casete dropdown

en: Display map
ro: Arată harta

en: Display min and max value under the slider
ro: Afişaţi valoarea minimă şi maximă sub glisor

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
ro: Separă zecimalele de număr prin virgulă, dacă este nevoie

en: Display participants
ro: Afişarea participanţilor

en: Display rows
ro: Afiseaza randuri

en: Display slider min and max value
ro: Afişaţi valoarea minimă şi maximă a glisorului

en: Display survey tokens after adding?
ro: Afişează jetoanele sondajului după adăugare?

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
ro: Afişează 'mesajul de expirare al timpului limită ' pentru atâtea secunde înainte de a efectua 'acţiunea în cazul timpului limită' (standardul la 1 secunde dacă este lăsat gol)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
ro: Afişează al doilea 'avertisment pentru limita de timp' atunci când mai rămân atâtea secunde în cronometrare (avertismentul nu se va afişa dacă este lăsat gol)

en: Display tokens
ro: Afiseaza jetoane

en: Display:
ro: Afișează

en: Do NOT refresh this page, as this will import the file again and produce duplicates
ro: Nu reîmprospătaţi această pagină deoarece se va importa din nou fişierul şi va produce duplicate

en: Do not use Google Analytics
ro: Nu utilizaţi Google analytics

en: Do survey
ro: Participă la sondaj

en: Do you really want to delete all marked responses?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti toate raspunsurile marcate?

en: Do you really want to delete this label set?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa ştergeţi acest set de etichete?

en: Do you really want to delete this response?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti acest raspuns?

en: Do you want to create a token table for this survey?
ro: Doriţi să creeaţi un tabel de jetoane pentru acest sondaj?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
ro: Doriţi să populaţi acum baza de date prin crearea tabelelor necesare?

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Don't allow blacklisted participants to be added to new survey:
ro: Nu permiteţi ca participanţii din lista neagră sa fie adăugaţi la noul sondaj:

en: Don't force on or off
ro: Nu forțați pornit sau oprit

en: Don't import if label set already exists:
ro: Nu importaţi dacă setul de etichetă există deja:

en: Don't show blacklisted participants:
ro: Nu arată participanţii din lista neagră:

en: Done. Test your survey using the %s icon.
ro: Gata. Testați sondajul folosind butonul %s.

en: Dot (.)
ro: Punct (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
ro: Dublu-click sau drag-and-drop pe  elementele din lista din stânga pentru a le muta la dreapta - itemul cu cel mai inalt rang ar trebui să fie pe partea din dreapta sus, miscandu-se spre cel mai mic rang din clasament.

en: Download
ro: Descarcă

en: Download all files in this response as a zip file
ro: Descarcă toate fișierele din acest răspuns ca un fișier zip

en: Download files for this entry
ro: Descărcaţi fișierul pentru această intrare

en: Download marked files
ro: descărcaţi fisierele marcate

en: Download the data and the syntax file
ro: Descărcaţi datele şi fişiierul de sintaxă

en: Download the data and the syntax file.
ro: Descărcaţi datele şi fiţierul de sintaxă.

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
ro: Trageți acul în locația dorită. De asemenea, puteți da click dreapta pe hartă pentru a muta acul.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
ro: Trageţi acest atribut la o altă coloană ca să poata fi mapat în data de baze centrală a participanţilor

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
ro: Realizaţi un câmp CSV în această arie pentru a creea un nou atribut al partcipanţilor şi să vă importaţi datele în acesta.

en: Drop-down list
ro: Listă verticală

en: Dropdown prefix/suffix
ro: prefix/sufix dropdown

en: Dropdown separator
ro: Separator pentru formatul de tip dropdown

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
ro: S-au găsit coduri duplicate, aceste intrări nu vor fi actualizate

en: Duplicate label set name
ro: Dublează numele setului de etichete

en: Duplicate records removed
ro: Înregistrările duplicate şterse

en: Duplicates are determined by:
ro: Duplicatele sunt determinate de:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses
ro: Dublurile vor fi detectate in funcţie de combinaţia între prenume, nume şi adresele de e-mail

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file
ro: Dublurile vor fi detectate utilizând câmpul de il_al_participantului în acest fisier CSV

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Dutch (informal)
ro: Olandeză (informală)

en: ERROR MESSAGE
ro: MESAJ DE EROARE

en: EUC-JP Japanese
ro: EUC-JP Japoneză

en: EUC-KR Korean
ro: EUC-KR Coreană

en: Each answer must be %s
ro: Fiecare răspuns trebuie să fie %s

en: Each answer must be at least %s
ro: Fiecare răspuns trebuie sa fie la cel puţin %s

en: Each answer must be at most %s
ro: Fiecare răspuns trebuie să fie la cel mult %s

en: Each answer must be between %s and %s
ro: Fiecare răspuns trebuie să fie între %s şi %s

en: Earlier than:
ro: Înainte de:

en: Edit
ro: Modifică

en: Edit Current Question
ro: Modificați întrebarea curentă

en: Edit Group
ro: Modifică grup

en: Edit URL parameter
ro: Editează parametru URL

en: Edit answer options
ro: Modifică opţiunile de răspuns

en: Edit answer options for this question
ro: Modificaţi opţiunile de răspuns pentru această întrebare

en: Edit attribute
ro: Editarea atributului

en: Edit condition
ro: Editează condiția

en: Edit current question group
ro: Modificaţi grupul curent de întrebari

en: Edit current user group
ro: Editează grupul actual de utilizatori

en: Edit default answer values
ro: Modifică valorile raspunsurilor predefinite

en: Edit default answers for this question
ro: Modificaţi răspunsurile standard pentru această întrebare

en: Edit email templates
ro: Modifică şabloanele emailului

en: Edit entry
ro: Modifică intrarea

en: Edit label set
ro: Modifică setul de etichetă

en: Edit label sets
ro: Modifică seturile de etichete

en: Edit permissions
ro: Modifică drepturile

en: Edit question
ro: Editează întrebarea

en: Edit quota
ro: Editează cota

en: Edit response URL
ro: Modifică răspunsul URL

en: Edit scenario
ro: Editează scenariul

en: Edit subquestions
ro: Modifică subîntrebările

en: Edit subquestions for this question
ro: Modifică subîntrebările acestei întrebări

en: Edit survey permissions
ro: Modifică permisiunile sondajului

en: Edit survey permissions for group %s
ro: Editează permisiunile sondajului pentru grupul %s

en: Edit survey permissions for user %s
ro: Editează permisiunile sondajului pentru utilizator %s

en: Edit survey settings
ro: Editeaza setarile chestionarului

en: Edit survey text elements
ro: Editaţi elementele de text ale sondajului

en: Edit template permissions
ro: Modifică drepturile şablonului

en: Edit text elements
ro: Modifică elemente text

en: Edit the 4th line and complete the filename with a full path to the downloaded data file
ro: Modifică a 4-a linie şi completează numele fişierului cu o cale completă către fişierul de date descărcat

en: Edit this condition
ro: Editează această condiție

en: Edit this entry
ro: Modifică aceast articol

en: Edit this response
ro: Editeaza acest răspuns

en: Edit this token
ro: Modifică acest jeton

en: Edit this user
ro: Modifică acest utilizator

en: Edit token entry
ro: Modifică intrarea de jeton

en: Edit user
ro: Modifică utilizatorul

en: Edit value
ro: Editaţi valoarea

en: Edit your personal preferences
ro: Editați-vă preferințele personale

en: Editing
ro: Se modifică

en: Editing %s
ro: Se modifică %s

en: Editing response (ID %s)
ro: Se modifică răspunsul (ID %s)

en: Editing template '%s' - File '%s'
ro: Se modifică şablonul '%s' - Fişierul '%s'

en: Editing user
ro: Se modifică utilizatorul

en: Editing user group (Owner: %s)
ro: Modifică grupul utilizatorului (Proprietar: %s)

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
ro: Sau aţi fost inactiv pentru o perioada lungă de timp, sau aveţi dezactivate cookiurile navigatorului dumneavoastră, sau au existat probleme cu conexiunea dumneavoastră.

en: Email Status
ro: Starea emailului

en: Email address
ro: Adresa de email

en: Email address is not valid.
ro: Adresa de email nu este validă.

en: Email address of the survey administrator
ro: Adresa de email a administratorului sondajului

en: Email batch size:
ro: Trimiteţi email cu dimensiunea lotului:

en: Email from the token
ro: Emailul din jetoane

en: Email method:
ro: Metoda emailului:

en: Email reminder:
ro: Email cu reamintire:

en: Email settings
ro: Setările emailului

en: Email status
ro: Starea emailului

en: Email templates
ro: Şabloanele email

en: Email templates successfully saved.
ro: Şabloanele adreselor de email au fost salvate cu succes.

en: Email to %s failed. Error Message:
ro: Emailul către %s a eşuat. Mesajul erorii:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
ro: Emailul către {PRENUMELE} {NUMELE} ({EMAILUL}) este întârziat: jetonul nu este încă valid.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) failed. Error Message:
ro: Emailul către {PRENUMELE} {NUMELE} ({EMAILUL}) a eşuat. Mesajul erorii:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
ro: Emailul către {PRENUMELE} {NUMELE} ({EMAILUL}) este sărit: jetonul nu mai este valid.

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
ro: A eşuat emailul către {NUMELE} ({EMAIL}).

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
ro: Emailul nu a fost trimis deoarece modul demo este activat.

en: Enable assessment mode?
ro: Activaţi modul evaluare?

en: Enable chart
ro: Activează diagrama

en: Enable map display
ro: Activează afişarea hărţii

en: Enable token-based response persistence?
ro: Activați persistența răspunsurilor de tip jeton?

en: Encryption type:
ro: Tipul criptării:

en: End URL
ro: Sfârşit URL

en: End URL:
ro: Adresa URL de final:

en: End message:
ro: Mesaj de final:

en: English
ro: Engleză

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
ro: Asigură un număr minim de răspunsuri posibile (0=Fără limită)

en: Enter a header text for the first scale
ro: Introduceţi un text antet pentru prima scală

en: Enter a header text for the second scale
ro: Introduceţi un text antet pentru a doua scală

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
ro: Alegeți un nume și o parolă pentru acest chestionar și apoi apăsați pe butonul de salvare.

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
ro: Introdu identificarea întrebării pentru a primi ordinea subîntrebărilor de la o întrebare precedentă

en: Enter your answers:
ro: Introuceți raspunsurile:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
ro: Introduceţi detaliile dumneavoastră mai jos, şi un email ce conţine linkul de participare în acest sondaj vă va fi trimis imediat.

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
ro: Introduceţi numele de gazdă şi portul, exemplu: imap.gmail.com:995

en: Enter your hostname and port, e.g.: my.smtp.com:25
ro: Introduceţi numele de gazdă şi portul, exemplu: my.smtp.com:25

en: Enter your labels:
ro: Introduceți etichetele dumneavoastră:

en: Enter your subquestions:
ro: Introduceţi subîntrebarile dumneavoastră:

en: Equals
ro: egal

en: Equals sum value
ro: Egalează suma valorii

en: Equals:
ro: Egal cu:

en: Equation
ro: Ecuație

en: Error
ro: Eroare

en: Error Files List
ro: Eroarea listei de fişiere

en: Error files list
ro: Eroarea listei de fisiere

en: Error in SQL update
ro: Eroare în reactualizarea SQL

en: Error saving results
ro: S-a produs o eroare salvând rezultatele

en: Error while updating usertemplates.
ro: Eroare în timpul actualizării şabloanelor utilizatorului.

en: Error:
ro: Eroare:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
ro: Eroare: 'altul' este un cuvând cheie rezervat.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
ro: Eroare: email eşuat, aceasta ar putea să indice o problemă la configurarea de PHP a email-ului de pe server. Detaliile sondajului dumneavoastră totuşi au fost salvate, dar nu veţi primi o înştiinţare prin email cu aceste detalii. Ar trebui să vă notaţi numele şi parola utilizate.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on your server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
ro: Eroare: E-mail eşuat, aceasta ar putea să indice o problemă de Configurare de PHP al E-mail-ului pe server-ul dumneavoastră. Detaliile sondajului dumneavoastră au fost salvate. Totuşi, nu veţi primi un e-mail cu aceste detalii. Ar trebui să vă notaţi "numele" şi "parola" pe care tocmai aţi utilizat-o pentru viitoare referinţe.

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
ro: Eroare: tabelul cu răspunsuri nu există. Sondajul nu poate să fie dezactivat.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
ro: Eroare: Nu există opţiuni de răspuns pentru această întrebare şi/sau acestea nu există în această limbă.

en: Error: There are no answers defined for this question.
ro: Eroare: Nu sunt răspunsuri definite pentru această întrebare.

en: Error: This question has no answers.
ro: Eroare: Această întrebare nu are răspunsuri.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
ro: Eroare: Încercați să folosiți coduri de răspuns duplicate.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
ro: Eroare: Încercați să folosiți coduri de etichetă duplicate.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
ro: Eroare: Încercaţi să folosiţi coduri de subîntrebare duplicate.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
ro: Eroare: Trebuie să introduceţi un titlu de grup pentru fiecare limbaj.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
ro: Eroare: Trebuie să aveţi introdus un nume pentru acest set de etichetă.

en: Error: You have to enter a question code.
ro: Eroare: trebuie să introduceţi un cod de întrebăre.

en: Error: You have to enter a title for this survey.
ro: Eroare: Trebuie să introduceți un titlu pentru acest sondaj.

en: Estonian
ro: Estonă

en: Every 2 weeks
ro: La fiecare 2 săptămâni

en: Every day
ro: Zilnic

en: Every month
ro: În fiecare lună

en: Every week
ro: În fiecare săptămână

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
ro: Totul pare în regulă. Vă rugăm să mergeţi la pasul următor.

en: Example data
ro: Exemplu de dată

en: Exclude answers?
ro: Exclude raspunsurile?

en: Exclude quotas?
ro: Exclude cotele?

en: Exclude record IDs?
ro: Exclude înregistrarea IDurilor?

en: Exclude survey permissions?
ro: Excludeţi permisiunile sondajului?

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) seperated with a semikolon.
ro: Exclude orice altă opţiune dacă este selectat un anumit răspuns - introduceţi numai codul răspunsului separat de un punct şi virgulă.

en: Exclusive option
ro: Opţiune exclusivă

en: Execute this survey
ro: Propagă acest sondaj

en: Existing LID: %s
ro: LID existent: %s

en: Existing attribute
ro: Atribut existent

en: Existing participant attributes
ro: Atributele participanţilor existente

en: Existing token attributes
ro: Atributele jetoanelor actuale

en: Exit and clear survey
ro: Ieşiti şi goliţi sondajul

en: Expected right parentheses
ro: Paranteze pătrate necesare

en: Expiration
ro: Expirare

en: Expire survey
ro: Expirarea sondajului

en: Expired
ro: Expirat

en: Expiry date/time:
ro: Data/ora expirării

en: Exponential expression
ro: Expresie exponențială

en: Export .csv data file
ro: Exportă fişierul de date .csv

en: Export CSV
ro: Exportă CSV

en: Export R syntax file
ro: Exportă fișier de sintaxă R

en: Export Resources As ZIP Archive
ro: Exportă resursele ca arhive ZIP

en: Export Template
ro: Exporta sablonul

en: Export VV file
ro: Exportă fişierul VV

en: Export a VV survey file
ro: Exportă un fișier-sondaj VV

en: Export all
ro: Exportă în întregime

en: Export data
ro: Exportă date

en: Export multiple label sets
ro: Exportă mai multe seturi de etichetă

en: Export resources as ZIP archive
ro: Exportati resursele ca arhivă ZIP

en: Export result data to R
ro: Exportă datele rezultatelor către R

en: Export result data to SPSS
ro: Exportă datele rezultatelor către SPSS

en: Export results
ro: Exportă rezultate

en: Export results to a R data file
ro: Exportă rezultatele într-un datafile pentru R

en: Export results to a SPSS/PASW command file
ro: Exportă rezultatele într-o comandă SPSS/PASW

en: Export results to application
ro: Exportă rezultatele în aplicație

en: Export selected label sets
ro: Exportaţi seturile de etichetă

en: Export survey
ro: Exportă sondajul

en: Export survey results
ro: Exportă rezultatele sondajului

en: Export syntax
ro: Exportă sintaxa

en: Export template
ro: Exporta sablonul

en: Export this Response
ro: Exportă acest răspuns

en: Export this label set
ro: Exportă acest set de etichete

en: Export this question
ro: Exportă această întrebare

en: Export this question group
ro: Exportaţi acest grup de întrebări

en: Export to CSV
ro: Exporta în CSV

en: Export tokens
ro: Expotă jetoane

en: Export tokens to CSV file
ro: Exportă jetoane catră fişierul CSV

en: Export...
ro: Exportă...

en: Extra comma found in function
ro: O virgulă în plus a fost găsită în funcţie

en: Extra right parentheses detected
ro: Au fost detectate paranteze închise în plus

en: Extra token found after expressions
ro: Un jeton în plus a fost găsit în urma expresiilor

en: Extra tokens found
ro: Au fost găsite jetoane în plus

en: Failed
ro: A esuat

en: Failed to add group! Group already exists.
ro: Adăugarea grupului a eşuat! Denumirea grupului deja există.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
ro: Adăugarea grupului a eşuat! Lungimea denumirii grupului este mai mare de 20 de caractere.

en: Failed to add user
ro: S-a eșuat adăugarea utilizatorului

en: Failed to add user group.
ro: Adăugarea grupului de utilizatori a eşuat

en: Failed to add user.
ro: S-a eșuat adăugarea utilizatorului.

en: Failed to create token entries
ro: Crearea intrărilor de jetoane a eşuat

en: Failed to delete answer
ro: S-a eșuat eliminarea răspunsurilor

en: Failed to edit user group!
ro: Editarea grupului de utilizatori nu a reușit!

en: Failed to insert default value
ro: Inserarea valorii implicite a eşuat

en: Failed to insert group
ro: Inserarea grupului a eşuat

en: Failed to insert question attribute
ro: Inserarea atributului întrebării a eşuat

en: Failed to insert survey language
ro: Inserarea limbii sondajului a eşuat

en: Failed to open the uploaded file!
ro: S-a eşuat deschiderea fişierului de încărcat!

en: Failed to remove user.
ro: Eliminarea utilizatorului nu a reușit.

en: Failed to update answers
ro: S-a eșuat actualizarea răspunsurilor

en: Failed to update survey permissions!
ro: Reactualizarea permisiunilor sondajului au eşuat!

en: Failed.
ro: Nu a reușit.

en: Faulty line in import - fields and data don't match
ro: Linie cu defecte în importare - câmpurile şi datele nu se potrivesc

en: Fax to:
ro: Fax la:

en: Female
ro: Feminin

en: Field caption
ro: Legendă câmp

en: Field description
ro: Descrierea campului

en: Field summary for %s
ro: Rezumatul câmpului pentru %s

en: File
ro: Fisier

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/template folder
ro: Fisierul %s nu a putut fi sters. Vă rugăm să verificaţi permisiunile în directorul din /încărcări/şablon

en: File %s deleted
ro: %s fişiere au fost şterse

en: File %s uploaded
ro: A fost incărcat %s fisier

en: File backup created:
ro: Backupul fişierului a fost creat:

en: File count
ro: Număr fișiere

en: File does not contain LimeSurvey data in the correct format.
ro: Fişierul nu conţine datele LimeSurvey în formatul corespunzător.

en: File extension
ro: Extensia fisierului

en: File metadata
ro: Metadate fişier

en: File name
ro: Denumirea fisierului

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for OpenOffice and Excel). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
ro: Fişierul trebuie să fie un fişier standard CSV (delimitat de virgulă) cu cotă dublă opţională lângă valori (standard pentru OpenOffice şi Excel). Prima linie trebuie să conţină numele câmpurilor. Câmpurile pot fi în orice ordine.

en: File upload
ro: Încarcă fişier

en: File upload succeeded.
ro: S-a reuşit încărcarea fişierului.

en: File:
ro: Fișier:

en: Files
ro: Fisiere

en: Filter
ro: Filtru

en: Filter HTML for XSS:
ro: Filtraţi HTML pentru XSS:

en: Filter blank email addresses:
ro: Filtraţi adresele goale de email:

en: Filter by email address
ro: Filtraţi dupa adresa de email

en: Filter by language
ro: Filtrează după limbă

en: Filter duplicate records:
ro: Filtraţi înregistrările duplicate:

en: Filter surveys
ro: Filtrează sondajele

en: Filter the available answers by this value
ro: Filtrează răspunsurile disponibile după această valoare

en: Filter...
ro: Filtrează...

en: Filtered from statistics script
ro: S-a filtrat din scriptul statisticilor

en: Finalize response submission
ro: Finalizează propunerea răspunsului

en: Find
ro: Găsiţi (or) Gasit

en: Find first occurrence of a string
ro: Găseşte prima aparițe a unui şir

en: Find highest value
ro: Găseşe cea mai mare valoare

en: Find lowest value
ro: Găseşe cea mai mică valoare

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
ro: Găsește poziția primei apariții a unei șir de căsuțe insensibile

en: Find position of first occurrence of a string
ro: Găseşte poziția primei ocurenţe a unui şir

en: Find whether the type of a variable is integer
ro: Găsește dacă variabila este de tip întreg

en: Find whether the type of a variable is string
ro: Găsește dacă variabila este de tip șir

en: Finds whether a value is not a number
ro: Verifică dacă o valuare nu este un număr

en: Finds whether a variable is NULL
ro: Verifică dacă o variabilă este NULĂ

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
ro: Găsește dacă variabila este un număr sau un șir numeric

en: Finds whether the type of a variable is float
ro: Găsește dacă variabila este de tip float

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: First choice
ro: Prima opţiune

en: First name
ro: Prenumele

en: First name from token
ro: Prenumele din jetoan

en: Firstname from token
ro: Prenumele din jeton

en: Follow the following link to update it
ro: Mergeţi la următorul link pentru a-l actualiza

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
ro: Următoarele sondaje nu sunt activate încă dar puteți să vă inregistrați pentru ele.

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
ro: Pentru a deschide mai uşor MS Excel, modificaţi extensia în 'tab' sau 'txt'

en: For further information please contact %s
ro: Pentru informații suplimentare contactaţi %s

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
ro: Pentru lista de căsuţe de control vertical, afişează până la atâtea rănduri

en: For stable and unstable versions
ro: Pentru versiuni stabile şi instabile

en: For stable versions
ro: Pentru versiuni stabile

en: Forbidden Extension
ro: Extensie interzisă

en: Force HTTPS:
ro: Obligă HTTPS:

en: Force each choice to have the same height
ro: Forţează fiecare variantă să aibe aceiaşi înălţime

en: Force the choice list and the rank list to have the same height
ro: Forţează lista de variante şi de "rank" să aibe aceiaşi înălţime

en: Forgot your password?
ro: Ați uitat parola?

en: Format a GMT date/time
ro: Formatarea unei date/timp GMT

en: Format a local date/time
ro: Formatează o dată locală/timp

en: Format a local time/date as integer
ro: Formatați o oră/dată locala ca și întreg

en: Format a number with grouped thousands
ro: Formatați un număr cu miile grupate

en: Found
ro: Găsit

en: Found & writable
ro: Găsit şi inscripționabil

en: French
ro: Franceză

en: From
ro: De la

en: From token table
ro: De la tabelul de jetoane

en: Full
ro: Intreg

en: Full answers
ro: Răspunsuri complete

en: Full name
ro: Numele întreg

en: Full names
ro: Nume întregi

en: Full question text
ro: Textul întreg al întrebării

en: Full responses:
ro: Răspunsuri complete:

en: Full search
ro: Căutare completă

en: Full selector
ro: Selector întreg

en: Full selector (default)
ro: Selector complet (implicit)

en: Full template editor
ro: Editor de șabloane complet

en: Full template editor (default)
ro: Editor de şablon complet (implicit)

en: Function does not support %s arguments
ro: Funcţia nu suportă %s argumente

en: Function must have at least %s argument | Function must have at least %s arguments
ro[0]: Funcţia trebuie sa aibă cel puţin %s argument
ro[1]: Funcţia trebuie să aibă cel puţin %s argumente
ro[2]: Funcţia trebuie să aibă cel puţin %s argumente

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
ro: Funcţia suporta atât de multe argumente, unde -1=nelimitat: %s

en: GB2312 Simplified Chinese
ro: GB2312 Chineză simplificată

en: GBK Simplified Chinese
ro: GBK Chineză simplificată

en: GEOSTD8 Georgian
ro: GEOSTD8 Georgiană

en: Gender
ro: Sex

en: General filters
ro: Filtre generale

en: General settings
ro: Setări generale

en: Generate a random integer
ro: Generează număr întreg aleator

en: Generate tokens
ro: Generează jetoane

en: Generating summaries ...
ro: Generez sumarul ...

en: German
ro: Germană

en: German (informal)
ro: Germană (informală)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
ro: Ia ștampila dății UNIX pentru o dată (fiecare din cele 6 argumente sunt opționale)

en: Get order from previous question
ro: preia ordinea întrebărilor anterioare

en: Get statistics from these responses
ro: Afișează statistici corespunzătoare răspunsurilor

en: Get string length
ro: Extrage lugimea unui şir

en: Get the default location using the user's IP address?
ro: Setați locația implicită folosind adresa IP a utilizatorului?

en: Get the integer value of a variable
ro: Obţineţi valoarea întreagă a unei variabile

en: Get time statistics from these responses
ro: Obţineţi statistici de timp de la aceste răspunsuri

en: Get value of pi
ro: Obține valoarea lui PI

en: Getting questions and answers ...
ro: Se primesc răspunsurile şi întrebările...

en: Global participant settings
ro: Setări globale ale participanților

en: Global settings
ro: Setări globale

en: Global settings were saved.
ro: Setările globale au fost salvate.

en: Go back
ro: Înapoi

en: Go to question
ro: Mergeţi la întrebarea

en: Go to question group
ro: Mergeţi la grupul de întrebări

en: Go to survey
ro: Mergeţi la sondaj

en: Google Analytics API key for this survey?
ro: Google Analytics API key pentru acest sondaj?

en: Google Maps API key:
ro: Cheia API pentru Google Maps

en: Greater than
ro: Mai mare decât

en: Greater than (Strings)
ro: Mai mare decât(şiruri)

en: Greater than or equal to
ro: Mai mare sau egal cu

en: Greater than or equal to (Strings)
ro: Mai mare sau egal cu(şiruri)

en: Greater than:
ro: Mai mare decât:

en: Greek
ro: Greacă

en: Group
ro: Grup

en: Group 1: The first lot of questions
ro: Grupul 1: Primul lot de intrebari

en: Group by Group
ro: Grup cu grup

en: Group could not be deleted
ro: Grupul nu a putut fi șters

en: Group description
ro: Descriere grup

en: Group member can only see own group:
ro: Numai membrii grupului pot vedea grupul propriu:

en: Group members
ro: Grupul de membri

en: Group not found.
ro: Grupul nu a fost găsit.

en: Group of checkboxes
ro: Grupuri de căsuţe de bifare

en: Group time
ro: Timpul grupului

en: Groups
ro: Grupuri

en: HP West European
ro: HP Vest Europeană

en: HTML editor
ro: Editor HTML

en: HTML editor mode
ro: Modul de editare HTML

en: Header for first scale
ro: Antetul prima prima scală

en: Header for second scale
ro: Antetul pentru a doua scală

en: Heading
ro: Antet

en: Headings
ro: Anteturi

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Height of dropdown
ro: Lungimea câmpului de variante

en: Height of the map in pixel
ro: Înălțimea hărții în pixeli

en: Hello %s,
ro: Salut %s,

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
ro: Bună,
    
    Un nou răspuns a fost înscris pentru sondajul dumneavoastră '{SURVEYNAME}'.
    
    Click pe următorul link pentru a reîncârca sondajul:
    {RELOADURL}
    
    Click următorul link pentru a vedea răspunsul individual:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click pe următorul link pentru a edita răspunsul individual:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Vizualizaţi statisticile dând click aici:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
ro: Bună,
    
    Un nou răspuns a fost înscris pentru sondajul dumneavoastră '{SURVEYNAME}'.
    
    Click următorul link pentru a reîncărca sondajul:
    {RELOADURL}
    
    Click pe următorul link pentru a vedea răspunsul individual:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click pe următorul link pentru a edita răspunsul individual:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Vizualizaţi statisticile dând clic aici:
    {STATISTICSURL}
    
    
    Următoarele răspunsuri au fost oferite de către participant:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
ro: Ajutor

en: Help about this question
ro: Ajutor pentru aceasta intrebare

en: Help:
ro: Ajutor:

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Hide advanced settings
ro: Ascunde setările avansate

en: Hide both
ro: Ascunde ambele

en: Hide both (Forced by the system administrator)
ro: Ascundele pe ambele (forţat de administratorul sistemului)

en: Hide details of this Survey
ro: Ascunde detaliile acestui sondaj

en: Hide details of this group
ro: Ascunde detaliile acestui grup

en: Hide details of this question
ro: Ascunde detaliile acestei întrebări

en: Hide the tip that is normally shown with a question
ro: Ascunde indicaţia care este afişată normal lângă o întrebare

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
ro: Ascunde această întrebare în orice moment. Acest lucru este folositor pentru adăugarea datelor folosind introducerea precedentă a răspunsurilor.

en: Hide tip
ro: Ascunde indicaţia

en: Hints
ro: Sugestii

en: Hour
ro: Oră

en: How many roads must a man walk down?
ro: Câte strazi trebuie să umble un om pe jos?

en: How many rows to display
ro: Câte rânduri să afișăm

en: Huge Free Text
ro: Text liber, foarte lung

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: I accept
ro: Accept

en: IP Addresses will be logged
ro: Adresele IP vor fi înregistrate

en: IP address
ro: Adresa IP

en: IP as default location
ro: IP ca locație implicită

en: ISO 8859-13 Baltic
ro: ISO 8859-13 Baltică

en: ISO 8859-2 Central European
ro: ISO 8859-2 Central Europeană

en: ISO 8859-7 Greek
ro: ISO 8859-7 Grecească

en: ISO 8859-8 Hebrew
ro: ISO 8859-8 Ebraică

en: ISO 8859-9 Turkish
ro: ISO 8859-9 Turcă

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Identifier
ro: Identificator

en: Identifier:
ro: Identificator:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
ro: Dacă apar erori este posibil să trebuiască să executaţi de mai multe ori acest scenariu.

en: If necessary the database will be updated.
ro: Baza de date va fi actualizată dacă va fi necesar.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
ro: Dacă una din subîntrebări este marcată atunci pentru fiecare subîntrebare marcată această valoare este adăugată ca evaluare.

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
ro:  Dacă baza de date încă nu există, va fi creată una (Asiguraţi-vă că utilizatorul bazei de date are permisiunile necesare). În contrast, Dacă există tabele LimeSurvey în acea bază de date vor fi reactualizate automat dupa instalare.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
ro: Dacă acest link nu funcționează iar dumneavoastră porniți HTTPS, LimeSurvey va ceda si nu îl veți putea accesa.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
ro: Dacă participantul marchează toate opțiunile, debifați tot și bifați opțiunea setat în setarea "Exclusive option"

en: If tokens are used, the public may register for this survey
ro: Publicul se poate înregistra pentru acest sondaj daca sunt folosite jetoane

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
ro: Dacă vă aflaţi pe lista "neagră", dar doriţi să participaţi la acest sondaj şi doriţi să primiţi o invitaţie, vă rugăm să daţi click pe următorul link:
    {OPTINURL}

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
ro: Dacă utilizaţi funcţiile jetoanelor sau notificări prin e-mail, este nevoie să setaţi o adresă de e-mail de administrator

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
ro: Dacă alegeţi '%s, vă rugăm să specificaţi alegerea dumneavoastră în câmpul de tex aferent

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
ro: Dacă ştergeţi acest tabel de jetoane nu va mai fi necesar să accesaţi acest sondaj.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
ro: Dacă nu mai doriţi să participaţi la acest sondaj şi nu mai doriţi să primiţi invitaţii, faceţi clic pe următorul link:
    {OPTOUTURL}

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
ro: Dacă introduceți și o adresă de email, vă vom trimite detaliile chestionarului salvat la acea adresă.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
ro: Dacă aveţi orice întrebare legată de acest email nu ezitaţi să contactaţi administratorul siteului la %s. Vă mulţumim!

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
ro: Daca vi s-a emis un jeton, va rugam sa-l introduceti in campul de mai jos si sa apasati pe butonul continua.

en: If you initialise tokens for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
ro: Dacă activaţi jetoanele pentru acest sondaj, va putea fi accesat de către participanţi doar dacă vor introduce manual un jeton sau prin URL.

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
ro: Dacă schimbați modul emailului trebuie să revizuiți șabloanele emailului dumneavoastră pentru a introduce noul format.

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
ro: Dacă activati obţiunea pentru răspunsuri anonimizate si creaţi un tabel de jetoane, Limesurvey va marca jetoanele completate doar cu un 'Y' în loc de dată/timp pentru a asigura anonimitatea repondenţilor dumneavoastră.

en: If you want to check any of the answers you have made, and/or change them, you can do that now by clicking on the [<< prev] button and browsing through your responses.
ro: Dacă doriţi să verificaţi vreunul din răspunsurile pe care le-aţi dat, şi/sau să le schimbați, puteţi face aceasta acum făcând click pe butonul [<< prec] şi navigând prin răspunsurile dumneavoastră.

en: If you want to edit it %s please copy it first%s.
ro: Dacă doriți să îl editați %s vă rugăm copiați-l mai întâi%s.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
ro: Daca doriți, mai pot fi încărcate încă %s fişiere; altfel puteți să vă întoarceți la sondaj.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
ro: Dacă baza de date este împărtășită, prefixul recomandat este "lime_" sau puteți lăsa această setare goală.

en: Images
ro: imagini

en: Import CSV
ro: Importă CSV

en: Import Label Set
ro: Importă un set de etichete

en: Import Question
ro: Importa intrebarea

en: Import Resources ZIP Archive
ro: Importă resursele ca arhive ZIP

en: Import Responses
ro: Importa raspunsurile

en: Import VV file
ro: Importă fişierul VV

en: Import a VV response data file
ro: Importaţi un fişier de tip VV cu răspunsuri

en: Import a VV survey file
ro: Importă un fișier-sondaj VV

en: Import again
ro: Reimportaţi

en: Import also timings (if exist):
ro: De asemenea importă sincronizări (dacă exisă):

en: Import as not finalized answers?
ro: Importă ca răspunsuri nefinalizate?

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
ro: Importarea a eşuat. Aţi specificat un tip invalid %s de fişier.

en: Import from CSV
ro: Import din CSV

en: Import label set resources
ro: Importă setul de resurse etichetate

en: Import label set(s)
ro: Importă un set de etichete

en: Import of label set(s) is completed.
ro: Importarea setului de etichete este complet.

en: Import of survey is completed.
ro: Importul sondajului este complet.

en: Import of this survey file failed
ro: Importarea acestui fişier de sondaj a eşuat

en: Import old tokens
ro: Importă jetoane vechi

en: Import question group
ro: Importă grupul de întrebări

en: Import resources ZIP archive
ro: Importă arhiva ZIP de resurse

en: Import responses from a deactivated survey table
ro: Importă răspunsurile dintr-un sondaj dezactivat

en: Import survey
ro: Importaţi sondajul

en: Import survey data
ro: Importaţi datele sondajului

en: Import survey resources
ro: Importă resursele sondajului

en: Import template
ro: Importa sablonul

en: Import template ZIP archive
ro: Importaţi arhiva ZIP a şablonului

en: Import tokens from CSV file
ro: Importă jetoane din fişierul CSV

en: Import tokens from LDAP query
ro: Importă jetoane din interogarea LDAP

en: Important Note:
ro: Notă importantă

en: Important instructions
ro: Instrucţiuni importante

en: Imported Files List
ro: Lista fişierelor importate

en: Imported Resources for
ro: S-au importat resurse pentru

en: Imported files list
ro: Lista de fisiere importate

en: Imported resources for
ro: Resurse importate pentru

en: Imported template files for
ro: S-au importat fişiere de şabloane pentru

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
ro: Este imposibil de şters acest grup deoarece există cel puţin o întrebare care conţine o condiţie

en: In the printable version replace the relevance equation with this explanation text.
ro: În varianta de tiparit, înlocuieşte ecuaţia de relevanţă cu acest text explicativ

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Incomplete responses only
ro: Doar raspunsuri incomplete

en: Incomplete responses:
ro: Răspunsuri incomplete:

en: Incorrect permissions in your %s folder.
ro: Drepturi incorecte în folderul dumneavoastră %s.

en: Incorrect username and/or password!
ro: Numele utilizatorului şi/sau parola incorecte!

en: Increase
ro: In crestere

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Inexistant token table
ro: Tabel de jetoane inexistent

en: Information
ro: Informaţie

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
ro: Superadministratorul iniţial nu poate fi şters!

en: Initialise tokens
ro: Iniţializaţi jetoanele

en: Inline HTML editor
ro: Editor HTML intercalat

en: Inline HTML editor (default)
ro: Inline HTML editor (implicit)

en: Input
ro: Intrare

en: Input box width
ro: Lățimea câmpului de date

en: Insert a new answer option after this one
ro: Inserează o nouă obţiune de răspuns după aceasta

en: Insert a new label after this one
ro: Inserează o nouă etichetă după aceasta

en: Insert a new subquestion after this one
ro: Inserează o altă subîntrebare după aceasta

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
ro: Introduceţi în vizualizare printabilă o pauză de pagină înainte de această întrebare selectând aceasta în Da.

en: Insert page break in printable view
ro: Introduceţi în vizualizare printabilă o pauză de pagină

en: Insert/edit LimeSurvey replacement field
ro: inserare/editare a câmpului de înlocuire

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
ro: Inserați o linie de pauză HTML înainte tuturor linilor noi într-un șir

en: Instructions for the impatient
ro: Instrucţiuni pentru cei impacientaţi

en: Integer only
ro: Doar valori întregi

en: Interface language
ro: Limba interfeței

en: Interfaces
ro: Interfețe

en: Interview time
ro: Ora interviului

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
ro: Expresie PERL invalidă: %s

en: Invalid group number for this survey:
ro: Număr de grup invalid pentru acest sondaj:

en: Invalid question - probably missing sub-questions or language-specific settings for language %s
ro: Întrebare invalidă - probabil lipsesc subîntrebări sau setări specifice de limbă pentru limba %s

en: Invalid survey ID
ro: ID-ul sondajului nu este valabil

en: Invalid value(s) on the stack
ro: Valori invalide în mulţime

en: Invitation
ro: Invitație

en: Invitation email
ro: E-mail de invitaţie

en: Invitation email subject
ro: Subiectul mesajului de invitaţie

en: Invitation email subject:
ro: Titlul emailului de invitaţie:

en: Invitation email:
ro: Email de invitație:

en: Invitation sent date
ro: Data invitaţiei trimise

en: Invitation sent to:
ro: Invitaţia trimisă către:

en: Invitation sent?
ro: Invitaţia trimisă?

en: Invitation status:
ro: Starea invitației:

en: Invitation to participate in a survey
ro: Invitație de a participa la un sondaj

en: Invited
ro: Invitaţi

en: Irish
ro: Irlandeza

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
ro: Este paricipantul obligat să lase un comentariu la fișierul încărcat?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
ro: Este participantul obligat să denumească fișierul încărcat?

en: It is missing a quota message for the following languages:
ro: Lipseşte un mesaj de cotă pentru următoarele limbi:

en: It is presented group by group.
ro: Se prezintă grup cu grup.

en: It is presented on one single page.
ro: Se prezintă pe o singură pagină.

en: It is presented question by question.
ro: Se prezintă întrebare cu întrebare.

en: It uses cookies for access control.
ro: Foloseşte cookiuri pentru accesul controlului.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
ro: De asemenea, va șterge orice resursă/fișier care a fost încărcat pentru acest sondaj.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
ro: Totuși este posibil să efectuați statistici privind răspunsuri utilizând LimeSurvey.

en: Italian
ro: Italiană

en: Italian (informal)
ro: Italiană (informală)

en: Iterate survey
ro: Reluati chestionarul

en: Jan
ro: Ian

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Join array elements with a string
ro: Asociaţi ordinea elementelor la un rând

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
ro: Intrare siruri de caractere, întoarcerea funcție șir. Functia este un alias de implozie ("", argN)

en: Jul
ro: Iul

en: Jun
ro: Iun

en: KOI8-R Relcom Russian
ro: KOI8-R Relcom Rusă

en: KOI8-U Ukrainian
ro: KOI8-U Ucraineană

en: Keyboard-less operation
ro: Operațiune fără tastatură

en: Korean
ro: Coreană

en: Kurdish (Sorani)
ro: Curdă (sorani)

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
ro: LDAP este dezactivat sau nu sunt definite interogările LDAP.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
ro: LDAP interogări sunt definite de către administrator în fisierul de configurare /aplicaţie/config/ldap.php

en: Label
ro: Eticheta

en: Label %s
ro: Etichete %s

en: Label for 'Other:' option
ro: Etichetează pentru opţiunea 'Altele:'

en: Label set administration
ro: Administrarea seturilor de etichete

en: Label set browser
ro: Navigatorul seturilor de etichetă

en: Label set import summary
ro: Rezumatul importării setului de etichete

en: Label set name
ro: Numele setului de etichete

en: Label set properties sucessfully updated.
ro: Proprietatea setului de etichete a fost reactualizată cu succes.

en: Label set sucessfully deleted.
ro: Setul de etichete a fost şters cu succes.

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
ro: Eticheta nu a fost importată deoarece aceeaşi etichetă există deja.

en: Label sets
ro: Seturi de etichete

en: Label sets:
ro: Seturi de etichete:

en: Label:
ro: Etichetă:

en: Labels
ro: Etichete

en: Labels sucessfully updated
ro: Etichetele au fost actualizate cu succes

en: Labels updated but with some error
ro: Etichete reactualizate, dar cu câteva erori

en: Language
ro: Limba

en: Language Switch
ro: Schimbă limba

en: Language code
ro: Codul de limbă

en: Language selection
ro: Selectarea limbii

en: Languages
ro: Limbi

en: Languages:
ro: Limbi:

en: Last check: %s
ro: Ultima verificare: %s

en: Last invited
ro: Ultimul invitat

en: Last name
ro: Numele de familie

en: Last name from token
ro: Numele din jetoan

en: Last page
ro: Ultima pagina

en: Last reminder sent date
ro: Data trimiterii ultimului memento

en: Lastname from token
ro: Numele din jetoane

en: Later than:
ro: După data de:

en: Latvian
ro: Letonă

en: Less than
ro: Mai puțin decât

en: Less than (Strings)
ro: Mai mic decât(şiruri)

en: Less than or equal to
ro: Mai mic sau egal cu

en: Less than or equal to (Strings)
ro: Mai mic sau egal cu(şiruri)

en: Less than:
ro: Mai mic decât:

en: License
ro: Licență

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
ro: LimeSurvey poate încerca să creeze această bază de date.

en: LimeSurvey database is up to date. No action needed
ro: Baza de date LimeSurvey este actualizată. Nicio acțiune nu este necesară

en: LimeSurvey has been installed successfully.
ro: Limesurvey a fost instalat cu succes.

en: LimeSurvey installer
ro: Programul de instalare LimeSurvey

en: LimeSurvey online manual
ro: Manual online LimeSurvey

en: LimeSurvey replacement field properties
ro: Câmp de înlocuire a proprietăţilor din Limesurvey

en: LimeSurvey setup
ro: Configurare LimeSurvey

en: Limit
ro: Limită

en: Limit the number of possible answers
ro: Limitează numărul de posibile răspunsuri

en: Limit time to answer question (in seconds)
ro: Limita de timp pentru a răspunde la întrebare (în secunde)

en: List
ro: Listă

en: List (Dropdown)
ro: Listă (dropdown)

en: List (Radio)
ro: Listă (Radio)

en: List survey publicly:
ro: Afișează publicarea sondajului:

en: List with comment
ro: Listă cu comentarii

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Load Page
ro: Încărcaţi pagina

en: Load a previously saved survey
ro: Încărcaţi un sondaj salvat anterior

en: Load now
ro: Încarcă acum

en: Load unfinished survey
ro: Încarcă sondajul neterminat

en: Loading translations
ro: Încarcă traducerile

en: Loading...
ro: Încarc ...

en: Location
ro: Locație

en: Logged in
ro: Autentificat

en: Logged in as:
ro: Autentificat ca:

en: Logic
ro: Logica

en: Login
ro: Autentificare

en: Logout
ro: Deconectare

en: Logout successful.
ro: Deautentificare cu succes.

en: Long Free Text
ro: Text liber, lung

en: Look at survey logic files
ro: Vizualizaţi logica fisierelor sondajului

en: Mac Central European
ro: Mac Central Europeană

en: Mac West European
ro: Mac Vest Europeană

en: Macedonian
ro: Macedoneană

en: Mail to all Members
ro: Mail către toţi membrii

en: Main Admin Screen
ro: Ecranul principal de administrare

en: Main admin screen
ro: Ecranul principal de administrare

en: Make a comment on your choice here:
ro: Faceti un comentariu la alegere aici:

en: Make a string lowercase
ro: Transformă un rând în litere mici

en: Make a string uppercase
ro: Transformă un rând în majuscule

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
ro: Transformaţi câmpul cu comentariul 'Altele:' în obligatoriu când opţiunea 'Altele:' este activă

en: Make these mappings automatic in future
ro: Realizaţi aceste mapări în mod automat în viitor

en: Malay
ro: Malaeză

en: Male
ro: Masculin

en: Maltese
ro: Malteza

en: Manage additional attribute fields
ro: Administrază câmpuri adiţionale de atribute

en: Manage labels
ro: Administrează etichete

en: Manage survey administrators
ro: Gestionaţi administratorii sondajului

en: Manage token attribute fields
ro: Administrază câmpurile jetoanelor de atribute

en: Mandatory Question
ro: Intrebare obligatorie

en: Mandatory fields:
ro: Campuri obligatorii:

en: Mandatory:
ro: Obligatorie:

en: Mandatory?
ro: Obligatoriu?

en: Map height
ro: Înălţimea hărţii

en: Map width
ro: Lățimea hărții

en: Map your participant attributes to an existing token attribute or create a new one
ro: Mapaţi atributele participanţilor la un atribut al jetoanelor sau creaţi unul nou

en: Map your token attributes to an existing participant attribute or create a new one
ro: Mapaţi atributele jetoanelor dumneavoastră cu un atribut al unui participant sau creaţi altul

en: Map zoom level
ro: Nivelul de mărire al hărții

en: Mask questions
ro: Marchează întrebarea

en: Max number of files
ro: Numărul maxim de fișiere

en: Max reminders
ro: Maximul reamintirilor

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Maximum
ro: Maxim

en: Maximum answers
ro: Maximul răspunsurilor

en: Maximum characters
ro: Maximul caracterelor

en: Maximum characters allowed
ro: Numărul maxim de caractere permis

en: Maximum file size allowed (in KB)
ro: Mărimea maxim permisă a fișierului (în KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
ro: Numărul maxim de fișiere pe care participantul le poate încărca pentru acest fișier

en: Maximum sum value
ro: Maximul valorii sumei

en: Maximum sum value of multiple numeric input
ro: Maximul valorii sumei multiplelor intrări numerice

en: Maximum value
ro: Valoarea maximă

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
ro: Valoarea maximă pentru tabloul(mult-flexibil) tipului de întrebare

en: Maximum value of the numeric input
ro: Valoarea maxima a intrărilor numerice

en: Maximum year
ro: Anul maxim

en: Maximum year value for calendar
ro: Valoare maximă în calendar

en: May
ro: Mai

en: Maybe you don't have permission.
ro: Poate nu aveţi drepturi.

en: Median:
ro: Mediana:

en: Message
ro: Mesaj

en: Message:
ro: Mesaj:

en: Microsoft Excel (All charsets)
ro: Microsoft Excel (Toate seturile de caractere)

en: Min days between reminders
ro: Minimul zilelor dintre reamintiri

en: Min number of files
ro: Numărul minim de fișiere

en: Minimize
ro: Minimizează

en: Minimum
ro: Minim

en: Minimum answers
ro: Minimul răspunsurilor

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
ro: Numărul minim de fișiere pe care participantul trebuie să le încarce pentru această încarce pentru această întrebare

en: Minimum requirements
ro: Cerinţe minime

en: Minimum sum value
ro: Minimul valorii sumei

en: Minimum value
ro: Valoarea minimă

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
ro: Valoarea minimă pentru tabloul(mult-flexibil) tipului de întrebare

en: Minimum value of the numeric input
ro: Minimul valorii numerice de intrare

en: Minimum year
ro: Anul minim

en: Minimum year value in calendar
ro: Valoare minimă în calendar

en: Minute
ro: Minut

en: Minute step interval
ro: Mărimea intervalului în minute

en: Minute step interval when using select boxes
ro: Intervalul de timp în minute când se utilizează căsuţe de selectare

en: Missing %s closing right parentheses
ro: Lipsesc %s paranteze închise

en: Mongolian
ro: Mongolă

en: Month
ro: Lună

en: Month display style
ro: Stilul de afişare a lunii

en: Move on without warning
ro: Mergeţi fără a avertiza

en: Moving user templates to new location at %s...
ro: Se mută șabloanele în locația noua la %s...

en: Multiple Numerical Input
ro: Câmp numeric multiplu

en: Multiple Short Text
ro: Câmp textual multiplu

en: Multiple choice
ro: Alegere multiplă

en: Multiple choice questions
ro: Întrebări cu alegere multiplă

en: Multiple choice with comments
ro: Alegere multiplă cu comentarii

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
ro: Suma multiplelor intrări numerice trebuie să egaleze această valoare

en: Name
ro: Nume

en: Name [ID]
ro: Nume (ID)

en: Name of the survey
ro: Numele sondajului

en: Name of the survey administrator
ro: Numele administratorului sondajului

en: Name:
ro: Nume:

en: Navigation delay (seconds):
ro: Întârziere navigație (secunde):

en: Need %s token. | Need %s tokens.
ro[0]: Este nevoie de %s jeton.
ro[1]: Este nevoie de %s jetoane.
ro[2]: Este nevoie de %s jetoane.

en: Never
ro: Niciodată

en: New answer option
ro: Opţiune nouă de răspuns

en: New dummy tokens were added.
ro: Noi jetoane fictive au fost adăugate.

en: New files were successfully installed.
ro: Fişierele noi au fost instalate cu succes.

en: New files will be downloaded and installed.
ro: Fişiere noi vor fi descărcate şi instalate.

en: New label set
ro: Set nou de etichete

en: New password: %s
ro: Parola nouă: %s

en: New question group was saved.
ro: Noul grup de întrebări a fost salvat

en: New quota
ro: Cotă nouă

en: New scenario number:
ro: Un număr nou de scenariu:

en: New survey title:
ro: Titlul nou al sondajului:

en: New token was added.
ro: A fost adăugat un nou jeton.

en: NewTemplate
ro: SablonNou

en: Next
ro: înainte

en: Next choice
ro: Următoarea opţiune

en: Next question
ro: Următoarea întrebare

en: Next question group
ro: Grupul urmator de întrebări:

en: No
ro: Nu

en: No (Forced by the system administrator)
ro: Nu (Forțat de administratorul de sistem)

en: No DB backup created:
ro: Niciun backup al bazei de date creat:

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
ro: Niciun GID (Grup) nu a fost furnizat. Nu se poate importa întrebarea.

en: No HTML editor
ro: Niciun editor HTML

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
ro: Niciun SID (Sondaj) nu a fost furnizat. Nu se poate importa întrebarea.

en: No SID Provided
ro: Niciul SID furnizat

en: No Username selected.
ro: Niciun nume de utilizator selectat.

en: No answer
ro: Nu răspund

en: No attributes to view
ro: Nici un atribut de vizualizat

en: No available surveys
ro: Nu sunt chestionare disponibile

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
ro: Nu se pot copia condiţiile (datorită duplicatelor)

en: No database action required!
ro: Nu este necesară nici o acţiune în baza de date.

en: No email notification
ro: Fără notificare prin email

en: No invitation code is needed to complete the survey.
ro: Nu este nevoie de invitație pentru a completa acest sondaj.

en: No matching CQID
ro: Niciun CQID potrivit

en: No matching group
ro: Niciun grup potrivit

en: No matching question
ro: Nicio întrebare potrivită

en: No matching survey
ro: Niciun sondaj potrivit

en: No new participants were created
ro: Nici un participant nou nu a fost creat

en: No next question
ro: Nu exista întrebarea următoare

en: No next question group
ro: Nu este urmatorul grup de întrebări:

en: No of surveys
ro: Numar de chestionare

en: No old survey or token table selected.
ro: Nici un chestionar vechi sau tabel de jetoane selectate

en: No other user in the system
ro: Nici un alt utilizator în sistem

en: No parameters defined
ro: Nici un parametru definit

en: No participant information lost.
ro: Nicio informație a participanților pierdută.

en: No participants to view
ro: Nici un participant de vizualizat

en: No previous question
ro: Nu exista întrebarea anterioară

en: No previous question group
ro: Nu este un grup anterior de întrebări:

en: No question group found.
ro: Nu a fost găsit nici un grup de întrebări

en: No question index will be shown with this format.
ro: Niciun index al întrebărilor nu va fi afișat cu acest format.

en: No questions selected
ro: Nici o întrebare selectată

en: No quotas have been set for this survey
ro: Nu au fost setate cote pentru sondaj

en: No reminder(s) sent
ro: Nicio reamintire trimisă

en: No replacement variable available for this field
ro: Nicio variabilă de înlocuire valabilă pentru acest câmp

en: No responses are lost.
ro: Nici un răspuns nu este pierdut.

en: No survey participants matching the search criteria
ro: Nici un participant la sondaj nu întruneşte criteriul de căutare

en: No surveys are available. Either you don't have permissions to any surveys or none of your surveys have a token table
ro: Nici un sondaj nu este disponibil. Ori nu aveţi permisiuni de acces la nici un sondaj sau nu există un tabel de jetoane pentru nici un sondaj de al dumneavoastră

en: No syntax errors detected in this survey
ro: Nici o eroare de sintaxă nu a fost detectată în acest sondaj

en: No token table.
ro: Nici un tabel cu jetoane

en: No, thanks.
ro: Nu, mulțumesc.

en: None
ro: Nimic

en: None found
ro: Nimic găsit

en: Norwegian (Bokmal)
ro: Norvegiană (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
ro: Norvegiană (Nynorsk)

en: Not Active
ro: Inactiv

en: Not Selected
ro: Nu este selectat

en: Not a valid expression
ro: Nu este o expresie validă

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
ro: Nu au fost salvate toate obţiunile răspunsului. In mod uzual, acest lucru se întâmplă datorită limitărilor server-ului. ( PHP setting max_input_vars) - Vă rugăm să contactaţi administratorul sistemului dumneavoastră.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
ro: Nu au fost salvate toate subîntrebările. In mod uzual, acest lucru se întâmplă datorită limitărilor server-ului. ( PHP setting max_input_vars) - Vă rugăm să contactaţi administratorul sistemului dumneavoastră.

en: Not completed or Not displayed
ro: Necompletat sau neafişat

en: Not contains
ro: Nu conţine

en: Not displayed
ro: Ne afisat

en: Not enough values for calculation
ro: Nu există destule valori pentru calculare

en: Not equal
ro: Nu este egal

en: Not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Not imported label sets
ro: Seturi de etichete neimportate

en: Not invited
ro: Neinvitaţi

en: Not selected
ro: Nu este selectat

en: Not started
ro: Nu s-a început

en: Note
ro: Notă

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
ro: Reţineţi că această secţiune de evaluare poate fi vizualizată doar dacă regulile evaluării au fost setate şi modul de evaluare este activat.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
ro: Notaţi că nu puteţi reface o ştergere dacă continuaţi. Datele vor fi şterse.

en: Note: All fields marked with (*) are required.
ro: Notă: Toate câmpurile marcate cu (*) sunt necesare.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
ro: Atenţie: Modul demo este activat. Setările marcate (*)nu pot fi modificate.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
ro: Atenţie: Dacă aţi dezactivat acest sondaj într-o eroare, este posibil să restauraţi uşor datele dacă nu faceţi alte modificări la structura sondajului. Vedeţi documentaţia LimeSurvey pentru detalii suplimentare

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
ro: Atentie: Dacă doriţi ca obţiunea pentru răspunsuri anonime să fie activată pentru acest sondaj, atunci Limesurvey va marca jetoanele completate doar cu un 'Y' pentru a asigura anonimitatea respondenţilor.

en: Note: No confirmation emails will be sent - please activate it in the survey settings.
ro: Notă: Nici un mesaj de confirmare nu va fi trimis Vă rugăm să activaţi din setările sondajului.

en: Note: Standard token fields cannot be automatically mapped
ro: Notă: câmpurile de jetoane standard nu pot fi mapate automat

en: Note: This is a standard template.
ro: Atenție: Acesta este un şablon standard.

en: Note: You MUST enter a new question code!
ro: Notă: Trebuie să introduceţi un nou cod de întrebăre!

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
ro: Nu puteți edita ecuația relevantă, deoarece există în prezent condițiile prevăzute pentru această întrebare.

en: Nothing to translate on this page
ro: Nimic de tradus pe această pagină

en: Notification & data management
ro: Notificare & Administrarea datelor

en: Nov
ro: Noi

en: Null values are ignored in calculations
ro: Valorile nule sunt ignorate în calcule

en: Number greater than
ro: Număr mai mare decât

en: Number less than
ro: Număr mai mic decât

en: Number of attribute fields to add:
ro: Numărul câmpurilor de atribute de adăugat:

en: Number of cases
ro: Numărul cazurilor

en: Number of files greater than
ro: Număr de fişiere mai mare decât

en: Number of files less than
ro: Număr de fişiere mai mic decât

en: Number of questions/groups
ro: Numărul întrebărilor/grupurilor

en: Number of records in this query:
ro: Numărul de înregistrări în această interogare:

en: Number of tokens
ro: Numărul jetoanelor

en: Numbers
ro: Numere

en: Numbers only
ro: Doar numere

en: Numbers only for 'Other'
ro: Numai numere pentru 'Altele:'

en: Numerical Input
ro: Câmp numeric

en: OR
ro: SAU

en: Off
ro: Închis

en: Off (Forced by the system administrator)
ro: Închis (Forțat de administratorul sistemului)

en: On
ro: Deschis

en: On (Forced by the system administrator)
ro: Pornit (Forțat de administratorul sistemului)

en: On errors
ro: Pe erori

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
ro: S-a depistat o eroare la cererea informaţiei de actualizare de la limesurvey.org:

en: Once a survey is activated you can no longer:
ro: Din momentul în care un sondaj este activat, nu mai puteţi să:

en: One
ro: unul

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
ro: Unul sau mai multe fisiere au depăşit mărimea acceptată a fisierelor sau nu sunt în formatul corect sau numărul minim de fisiere necesare nu au fost încărcate. Nu puteţi merge mai departe până când nu sunt rezolvate aceste probleme.

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
ro: Nu ati raspuns la una sau mai multe intrebari obligatorii. Nu puteti continua pana nu oferiti raspunsuri complete.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
ro: Nu puteti merge mai departe deoarece la una sau mai multe intrebari nu ati dat raspunsuri valide

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
ro: Unul sau mai multe dintre fişiere nu sunt în formatul sau dimensiunea corectă. Nu puteți continua pana aceste fişiere nu sunt valide.

en: Online Manual
ro: Manual online

en: Online manual
ro: Manual online

en: Only %s new dummy tokens were added after %s trials.
ro: doar %s jetoane fictive noi au fost adăugate după %s teste

en: Only %s token has been created. | Only %s tokens have been created.
ro[0]: Doar %s jeton a fost creat.
ro[1]: Doar %s jetoane au fost create.
ro[2]: Doar %s jetoane au fost create.

en: Only Previous pages answers are available
ro: Numai răspunsurile paginilor precedente sunt valabile

en: Only answer this if the following conditions are met:
ro: Răspundeți doar dacă următoarele condiții sunt îndeplinite:

en: Only answer this question if the following conditions are met:
ro: Răspundeți la această întrebare doar dacă următoarele condiții sunt îndeplinite:

en: Only numbers may be entered in these fields
ro: În acest câmp pot fi introduse doar numere

en: Only numbers may be entered in this field.
ro: Doar numere pot fi scrise în acest spaţiu

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
ro: Doar un atribut CSV este mapat cu atributul central.

en: Only variables can be assigned values
ro: Doar variabilelor pot fi atribuite valori

en: Oops, There was an error deleting the file
ro: A apărut o eroare la ştergerea fişierului

en: Open
ro: Deschide

en: Open imported template
ro: Deschide sablonul importat

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode
ro: Deschide fişierul de sintaxă în SPSS în modul unicod

en: Open-access mode
ro: Mod de acces public

en: Option 'Other':
ro: Opțiunea 'Altele':

en: Optional Question
ro: Intrebare optionala

en: Optional fields:
ro: Campuri optionale:

en: Optional modules
ro: Module opţionale

en: Optional settings
ro: Setări opționale

en: Optional settings to give you a head start
ro: Setările opționale pentru a vă da un avantaj

en: Options
ro: Obţiuni

en: Organize question groups/questions
ro: Organizează grupurile de întrebari/întrebările

en: Other
ro: Altele

en: Other answer
ro: Alt raspuns

en: Other comment
ro: Alte comentarii

en: Other files:
ro: Alte fişiere:

en: Other:
ro: Altele:

en: Outdated
ro: Învechit

en: Output options
ro: Obţiunile de output

en: Overall assessment score
ro: Scorul general al evaluării

en: Overview & update
ro: Prezentare generală & actualizare

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
ro: Înlocuieşte valorile atributului existent dacă un participant deja există?

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
ro: Suprascrie valorile câmpului standard existent dacă un participant deja există?

en: Overwrite existing token attribute values if a duplicate participant is found?
ro: Înlocuieşte valorile existente a atributului jetonului dacă este găsită o dublură a unui participant?

en: Overwrite existing token attribute values if a participant already exists?
ro: Suprascrie valorile atributului jetonului daca deja există participantul?

en: Owner
ro: Proprietar

en: Owner ID
ro: ID-ul proprietarului

en: Owner name
ro: Numele proprietarului

en: PDF export
ro: Exportare în format PDF

en: PHP (default)
ro: PHP (implicit)

en: PHP version
ro: Versiunea PHP

en: Page {0} of {1}
ro: Pagina {0} din {1}

en: Panel integration
ro: Integrarea panoului

en: Parameter
ro: Parametru

en: Parameter name:
ro: Nume parametru:

en: Partial
ro: Parţial

en: Partial (saved) responses
ro: Răspunsuri parțiale(salvate)

en: Participant ID
ro: ID-ul participantului

en: Participant attributes to create
ro: Caracteristici ale participantului de creat

en: Participant may save and resume later?
ro: Participanţii pot salva și continua mai târziu?

en: Participant panel
ro: Panoul participanţilor

en: Participant table is empty.
ro: Tabelul participanţilor este gol.

en: Participant's attribute information
ro: Informaţia atributului participantului

en: Participant's survey information
ro: Informaţii despre participanţii la sondaj

en: Participants
ro: Participanţi

en: Participants can save partially finished surveys
ro: Participanţii pot salva sondajele finalizate parţial

en: Participants may print answers?
ro: Participanţii pot imprima răspunsurile?

en: Participants owned by you
ro: Participanţii deţinuţi de dumneavoastră

en: Participants shared with you
ro: Participanți împărtășiți cu dumneavoastră

en: Participants you have shared
ro: Participanți pe care dumneavoastră i-ați împărtășit

en: Password
ro: Parola

en: Password:
ro: Parola:

en: Passwords do not match!
ro: Parolele nu se potrivesc!

en: Passwords don't match.
ro: Parolele nu se potrivesc.

en: Percentage
ro: Procentaj

en: Percentage of total:
ro: Procentaj din total:

en: Permission
ro: Permisiuni

en: Permission to activate/deactivate a survey
ro: Permisiune de a activa/dezactiva sondajul

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
ro: Permisiunea de a creea(introducere date)/vizualiza/actualiza/șterge/importa/exporta răspunsuri

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
ro: Permisiunea de a vizualiza/actualiza/șterge/importa/exporta intrările jetoanelor

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
ro: Permisiunea de a creea/vizualiza/încărca/șterge reguli de evaluare pentru un sondaj

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
ro: Permisiunea de a creea/vizualiza/încărca/șterge reguli de împărtașanie pentru un sondaj

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
ro:  Permisiunea de a creea/vizualiza/actualiza/importa/exporta întrebările, grupurile, răspunsurile & condițiile sondajului

en: Permission to delete a survey
ro: Permisiune de ștergere a sondajului

en: Permission to modify survey security settings
ro: Permisiunea de a modifica setările de siguranță ale sondajului

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
ro: Permisiunea de a vizualiza & actualiza traducerile folosind caracteristica de traducere rapidă

en: Permission to view statistics
ro: Permisiune de vizualizare a statisticilor

en: Permission to view/update the survey locale settings
ro: Permisiunea de a vizualiza/actualiza setările locale ale sondajului

en: Permission to view/update the survey settings including token table creation
ro: Permisiunea de a vizualiza/actualiza setările sondajului inclusiv tabelul de creare a jetoanelor

en: Persian
ro: Persană

en: Pie chart
ro: Diagramă de structură radială

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
ro: Plasează întrebările într-un grup ales aleatoriu, toate întrebările incluse în acest grup specificat vor apărea intr-o ordine aleatorie

en: Please <a href="%s">log in</a>.
ro: Vă rugăm <a href="%s"> logaţi</a>.

en: Please be patient and try again in about 10 minutes.
ro: Vă rugăm să aveţi răbdare şi să încercaţi din nou în aproximativ 10 minute.

en: Please be patient...
ro: Va rugăm aşteptați...

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to enable this option
ro: Schimbaţi drepturile dosarului folderului %s pentru a activa această opţiune

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview templates.
ro: Schimbaţi drepturile dosarului folderului %s pentru a previzualiza şabloanele.

en: Please change the directory permissions of the folders /tmp and /upload/templates in order to enable this option.
ro: Schimbaţi drepturile dosarului folderelor /tmp şi /upload/templates pentru a activa această opţiune

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
ro: Vă rog să verificați dacă există vreo problemă mai sus şi apoi să mergeţi la pasul final.

en: Please check any problems above and then proceed to the next step.
ro: Vă rog să verificați dacă există vreo problemă mai sus şi apoi să mergeţi la următorul pas.

en: Please check at least one box per row
ro: Vă rugăm să bifaţi cel puţin o căsuţă pe fiecare rând

en: Please check at least one item.
ro: Bifaţi cel puţin un element.

en: Please check the directory permissions.
ro: Vă rugăm verificați drepturile dosarului.

en: Please check the format of your answer.
ro: Vă rugăm să verificaţi formatul răspunsului dumneavoastră

en: Please check these settings now, then click the button below.
ro: Vă rugăm să verificați aceste întrebări acum, apoi faceți click pe butonul de mai jos.

en: Please check your settings
ro: Vă rugăm sa verificaţi setările

en: Please choose
ro: Vă rugăm alegeţi...

en: Please choose *all* that apply:
ro: Vă rugăm selectați *toate variantele* care corespund:

en: Please choose *only one* of the following:
ro: Vă rugăm să alegeţi doar un răspuns din următoarele:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
ro: Va rugam selectati toate variantele care corespund si faceti un comentariu:

en: Please choose at least %s items.
ro: Vă rugăm să alegeţi cel puţin %s itemi

en: Please choose either of the options
ro: Vă rugăm să alegeţi o opţiune din următoarele

en: Please choose no more than %s items.
ro: Vă rugăm să nu alegeţi mai mult de %s itemi

en: Please choose the appropriate response for each item:
ro: Va rugam sa alegeti raspunsul potrivit pentru fiecare item:

en: Please choose the label sets you want to export:
ro: Selectaţi seturile de etichetă pe care doriţi să le exportaţi:

en: Please choose...
ro: Vă rugăm alegeţi...

en: Please complete all parts
ro: Vă rugăm să completaţi toate elementele

en: Please confirm access to survey by answering the security question below and click continue.
ro: Vă rog confirmaţi accesul la acest sondaj răspunzând la întrebarea de securitate de mai jos si făcând click pe 'Continuaţi'

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
ro: Vă rog confirmaţi jetonul răspunzând la întrebarea de securitate de mai jos si făcând click pe 'Continuaţi'

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
ro: Vă rugăm contactaţi %s (%s) pentru asistenţă suplimentară.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
ro: Pentru parola dumneavoastră, vă rugăm să contactaţi administratorul contului dumneavoastră de Limesurvey.

en: Please continue with populating the database.
ro: Vă rugăm să continuaţi cu popularea bazei de date.

en: Please enter a date:
ro: Introduceti o data:

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
ro: Vă rugăm să indroduceţi setările bazei de date pe care doriţi să le utilizaţi pentru Limesurvey:

en: Please enter the name for the copied template:
ro: Introduceţi numele şablonului copiat:

en: Please enter your comment here
ro: Vă rugăm să introduceţi comentariul dumneavoastră aici

en: Please explain something in detail:
ro: Vă rog să explicaţi un lucru în detaliu:

en: Please fax your completed survey to:
ro: Va rugam trimiteti chestionarul completat prin fax la:

en: Please fix this error in your database and try again
ro: Vă rugăm să corectaţi această eroare în baza dumneavoastră de date şi să reîncercaţi

en: Please log in first.
ro: Vă rugăm să vă logaţi întâi

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
ro: Vă rugăm să reţineţi că odată ce răspunsurile au fost colectate cu acest sondaj şi doriţi să adăugaţi sau să ştergeţi grupuri sau întrebări sau să modificaţi setările acestora, aveţi nevoie să dezactivaţi acest sondaj, acţiune care va muta toate datele introduse de repondenţi până în acel moment, într-un tabel separat şi arhivat.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
ro: Va rugam sa numerotati fiecare casuta in ordinea preferintelor, de la 1 la

en: Please rank all items
ro: Va rugam ordonati toti itemii

en: Please select %s answers
ro: Vă rugăm să selectaţi %s răspunsuri

en: Please select a condition
ro: Vă rugăm selectaţi un o condiție

en: Please select a condition.
ro: Vă rugăm să selectaţi o condiţie

en: Please select a field
ro: Vă rugăm selectaţi un câmp

en: Please select a field.
ro: Vă rugăm să selectaţi un spaţiu

en: Please select a file to import!
ro: Vă rugăm să selectaţi un fişier de importat!

en: Please select a language:
ro: Alegeți o limbă:

en: Please select a user first
ro: Vă rugăm să selectaţi un utilizator mai întâi

en: Please select a user group first
ro: Vă rugăm să selectaţi un grup de utilizatori mai întâi

en: Please select at least %s answers
ro: Vă rugăm să selectaţi cel puţin %s răspunsuri

en: Please select at least one answer
ro: Vă rugăm să selectaţi cel puţin un răspuns

en: Please select at least one file for deletion
ro: Vă rugăm să selectaţi cel puțin un fișier pentru ștergere

en: Please select at least one file for download
ro: Vă rugăm selectați cel putin un fișier pentru descărcare

en: Please select at least one participant
ro: Vă rugăm selectaţi cel puţin un participant

en: Please select at least one participant.
ro: Vă rugăm să selectaţi cel puţin un participant

en: Please select at most %s answers
ro: Vă rugăm să selectaţi cel mult %s răspunsuri

en: Please select at most one answer
ro: Vă rugăm să selectaţi cel mult un răspuns

en: Please select between %s and %s answers
ro: Vă rugăm să selectaţi între %s răspunsuri şi %s răspunsuri

en: Please select one answer
ro: Vă rugăm să selectaţi un răspuns

en: Please select the attributes that are to be added to the central database
ro: Vă rugăm alegeți atributele care trebuie adăugate in baza centrală de date

en: Please select your preferred language:
ro: Vă rugăm să selectaţi limba preferată

en: Please select...
ro: Selectaţi...

en: Please submit by %s
ro: Trimiteţi prin %s

en: Please try again.
ro: Vă rugăm să incercati din nou.

en: Please upload %s files
ro: Vă rugăm să încărcaţi %s fisiere

en: Please upload %s more file(s).
ro: Va rugăm îcărcați încă %s fişiere.

en: Please upload at least %s files
ro: Vă rugăm să încărcaţi cel puţin %s fisiere

en: Please upload at least one file
ro: Vă rugăm să încărcaţi cel puţin un fisier

en: Please upload at most %s files
ro: Vă rugăm să încărcaţi cel mult %s fisiere

en: Please upload at most one file
ro: Vă rugăm să încărcaţi cel mult un fisier

en: Please upload between %s and %s files
ro: Vă rugăm să încărcaţi între %s fisiere şi %s fisiere

en: Please upload one file
ro: Vă rugăm să încărcaţi un fisier

en: Please use the LimeSurvey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
ro: Vă rugăm să utilizati butoanele de navigare a sondajului sau index. Se pare că aţi încercat să utilizati butonul de "back" din browser-ul dumneavoastră ca să retrimiteti o pagină.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
ro: Vă rugăm să verificați următoarele informații înainte de a continua cu reactualizarea bazelor de date:

en: Please wait ...
ro: Va rugam asteptati...

en: Please wait to begin with a new session.
ro: Aşteptaţi pentru a începe o nouă sesiune.

en: Please write your answer here:
ro: Va rugam sa scrieti raspunsul aici:

en: Please write your answer(s) here:
ro: Va rugam scrieti raspunsurile aici:

en: Polish
ro: Poloneză

en: Populate database
ro: Populează baza de date

en: Popup HTML editor
ro: Editor popup HTML

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Portuguese (Brazilian)
ro: Portugheză (Brazilia)

en: Position:
ro: Poziția:

en: Possible attribute values
ro: Posibile Valori ale atributului

en: Pre-installation check
ro: Verificarea precedentă instalării

en: Pre-installation check for LimeSurvey
ro: Verificarea precedentă instalării LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
ro: Atribute premapate

en: Predefined
ro: Predefinit

en: Predefined answer options for this question
ro: Opţiunile predefinite ale răspunsurilor pentru această întrebare

en: Predefined label sets...
ro: Seturi de etichetă predefinite...

en: Prefix for list items
ro: Prefix pentru itemi din listă

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
ro: Răspuns prefix/sufix pentru liste dropdown

en: Present answer options in reverse order
ro: Prezintă răspunsurile în ordine inversă

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
ro: Prezintă ca şi căsuţe de intrare text, în loc de liste de selecţie

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
ro: Afişaţi butoane de control vertical în loc de o listă de butoane de tip radio

en: Presentation
ro: Prezentare

en: Presentation & navigation
ro: Prezentare & navigare

en: Preview This Question
ro: Previzualizați această întrebare

en: Preview current question group
ro: Previzualizați grupul curent de întrebări

en: Preview this question
ro: Previzualizează întrebarea

en: Preview:
ro: Previzualizare:

en: Previous
ro: înapoi

en: Previous Answers Fields
ro: Câmpurile de răspuns precedente

en: Previous question
ro: Întrebarea anterioară

en: Previous question group
ro: Grupul anterior de întrebări:

en: Previous questions
ro: Întrebări anterioare

en: Previous session is set to be finished.
ro: Sesiunea precedentă este setată să se termine.

en: Print answers page
ro: Imprimă pagina cu răspunsuri

en: Print your answers.
ro: Tipareste raspunsurile>

en: Printable survey page
ro: Pagina sondajului este imprimabilă

en: Printable version
ro: Versiune pentru tipărit

en: Prior to 16
ro: Înainte de 16

en: Proceed to step %s
ro: Mergeţi la pasu %s

en: Processing...
ro: Se procesează...

en: Progress
ro: În progres

en: Public registration email subject:
ro: Titlul emailului de înregistrare publică:

en: Public registration email:
ro: Emailul înregistrării publice:

en: Public statistics?
ro: Statistici publice ?

en: Publication & access control
ro: Publicare & Controlul accesului

en: Q1 and Q3 calculated using %s
ro: Q1 și Q3 calculate folosind %s

en: QueXML export
ro: Export QueXML

en: Question
ro: Intrebarea

en: Question Page
ro: Pagina întrebării

en: Question Selection
ro: Selectarea întrebării

en: Question Type:
ro: Tipul întrebării:

en: Question attribute
ro: Atributul întrebării

en: Question attributes
ro: Atributele întrebării

en: Question attributes:
ro: Atributele întrebării:

en: Question by Question
ro: Întrebare cu întrebare

en: Question code
ro: Codul întrebării

en: Question code / ID
ro: Cod / ID întrebare

en: Question code:
ro: Codul întrebării:

en: Question codes were successfully regenerated.
ro: Codurile întrebărilor au fost regenerate cu succes

en: Question could not be created.
ro: Întrebarea nu a putut fi creată.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
ro: Întrebarea nu a putut să fie ştearsă. Există condiţii ale altor întrebări care depind de aceasta. Nu puteţi să ştergeţi această întrebare, doar după ce îndepărtaţi acele condiţii.

en: Question could not be updated
ro: Întrebarea nu a putut fi actualizată

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
ro: Întrebarea nu a putut fi actualizată. Există condiții pentru alte întrebări care se bazează pe răspunsurile acestei întrebări și schimbarea tipului va cauza probleme. Trebuie să eliminați aceste condiții înainte sa schimbați tipul acestei întrebări.

en: Question group
ro: Grupul de întrebări

en: Question group import is complete.
ro: S-a încheiat importarea grupului de întrebări.

en: Question group import summary
ro: Rezumatul importării grupului de întrebări

en: Question group successfully saved.
ro: Grupul de întrebări a fost salvat cu succes

en: Question group/question organizer disabled
ro: Organizator de grupuri de întrebări/întrebări dezactivat

en: Question group:
ro: Grupul de întrebări:

en: Question groups
ro: Grupuri de întrebări

en: Question groups:
ro: Grupuri de întrebări:

en: Question help
ro: Ajutor pentru întrebare

en: Question import is complete.
ro: S-a încheiat importarea întrebării.

en: Question import summary
ro: Rezumatul importării întrebării

en: Question in language %s could not be created.
ro: Întrebarea în limba %s nu a putut fi creată.

en: Question index
ro: Indicele întrebării

en: Question time
ro: Timpul întrebării

en: Question type selector
ro: Selector al tipului de întrebare

en: Question type selector:
ro: Selectorul tipului de întrebare:

en: Question validation equation
ro: Ecuaţie de validare a întrebării

en: Question validation tip
ro: Sugestie de validare a întrebării

en: Question was successfully added.
ro: Întrebarea a fost adăugată cu succes.

en: Question was successfully deleted.
ro: Întrebarea a fost ştearsă cu succes

en: Question was successfully saved.
ro: Întrebarea a fost salvată cu succes.

en: Question:
ro: Intrebarea:

en: Questions
ro: Întrebări

en: Questions with conditions to this group
ro: Întrebările cu condiții aparțin acestui grup

en: Questions:
ro: Întrebări:

en: Quick CSV report
ro: Un raport rapid CSV

en: Quick add...
ro: Adăugare rapidă...

en: Quick statistics
ro: Statistici rapide

en: Quick translation
ro: Traducere rapidă

en: Quick-add answers
ro: Adaugă rapid răspunsuri

en: Quick-add subquestions
ro: Adaugă rapid subîntrebări

en: Quick-translation
ro: Traducere rapidă

en: Quota action
ro: Acțiune la atingerea cotei

en: Quota action:
ro: Acţiunea cotei:

en: Quota could not be added.
ro: Cota nu a putut fi adaugată

en: Quota limit
ro: Limita cotei

en: Quota limit:
ro: Limita cotei:

en: Quota message
ro: Mesaj privind cota

en: Quota name
ro: Numele cotei

en: Quota name:
ro: Numele cotei:

en: Quotas
ro: Cote

en: Quote meta characters
ro: Citează meta caracterele

en: RANK
ro: Rang

en: READ THIS CAREFULLY BEFORE PROCEEDING
ro: CITIȚI CU ATENȚIE ÎNAINTE DE A CONTINUA

en: RPC interface enabled:
ro: Interfaţa RPC activată

en: Randomization group name
ro: Numele grupului aleator

en: Randomization group:
ro: Alegerea la întâmplare a unui grup

en: Randomize on each page load
ro: Alege aleator la fiecare încărcare de pagină

en: Range:
ro: Marja:

en: Rank %s
ro: Rangul %s

en: Rank header
ro: Antetul rangului

en: Ranking
ro: Ordinea

en: Reading file..
ro: Se citeşte fişierul..

en: Reason:
ro: Motiv:

en: Recommended
ro: Recomandat

en: Record Deleted
ro: Înregistare ştearsă

en: Record has been updated.
ro: Înregistrarea a fost actualizată.

en: Records displayed:
ro: Înregistrări afişate:

en: Records imported
ro: Înregistrări importate

en: Recover your password
ro: Recuperaţi-vă parola

en: Referrer URL
ro: URL de proveniență

en: Referrer URL will be saved.
ro: Trimiterea către URL va fi salvată

en: Refresh list
ro: Reactualizare listă

en: Regenerate question codes
ro: Regeneraţi coduri noi pentru întrebări

en: Register Page
ro: Înregistraţi pagina

en: Registration
ro: Înregistare

en: Registration email
ro: E-mail de înregistrare

en: Registration email subject
ro: Subiectul mesajului de înregistrare

en: Regular expression
ro: Expresie obişnuită

en: Relevance [Validation] (Default)
ro: Relevanţă (validare) (implicit)

en: Relevance equation:
ro: Ecuația relevanței

en: Relevance help for printable survey
ro: Ajutorul de legătură pentru sondajul de imprimat

en: Relevance:
ro: Relevanţa:

en: Reload URL
ro: Reîncarcă URL

en: Reload participant list
ro: Reîncărcaţi lista participanţilor

en: Reload survey list
ro: Reîncărcaţi lista de sondaje

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
ro: Reîncărcaţi sondajul făcând click pe următorul link (sau lipindu-l în navigatorul dumneavoastră):

en: Reloading screen. Please wait.
ro: Se reîncărcă ecranul. Vă rugăm aşteptaţi.

en: Remaining
ro: Rămase

en: Remaining:
ro: Rest:

en: Reminder
ro: Memento

en: Reminder Email:
ro: Email de reamintire:

en: Reminder count
ro: Contorizarea reamintirilor

en: Reminder count:
ro: Contorizarea reamintirilor:

en: Reminder email
ro: E-mail de memento

en: Reminder email subject
ro: Subiectul mesajului de înştiinţare

en: Reminder email subject:
ro: Subiectul mesajului de memento

en: Reminder sent to:
ro: Reamintire trimisă către:

en: Reminder sent?
ro: Reamintiri trimise

en: Reminder status:
ro: Starea reamintirii:

en: Reminder to participate in a survey
ro: Înştiinţare de participare la un sondaj

en: Reminder(s) sent
ro: Reamintiri trimise

en: Remove
ro: Șterge

en: Remove condition
ro: Şterge condiţia

en: Remove search condition
ro: Şterge criteriu de căutare

en: Rename this template
ro: Redenumeste acest sablon

en: Rename this template to:
ro: Redenumeste acest sablon în:

en: Renumber scenario automatically
ro: Renumără automat scenariile

en: Renumber the new record.
ro: Renumără noua înregistrare.

en: Reorder question groups / questions
ro: Rearanjați grupurile de întrebări / întrebările

en: Repeat a string
ro: Repetă un şir

en: Repeat headers
ro: Repetă anteturile

en: Repeat headings every X subquestions (Set to 0 to deactivate heading repeat, deactivate minimum repeat headings from config).
ro: Repetă anteturile la fiecare x subîntrebări (setaţi la 0 pentru a dezactiva repetarea anteturilor, dezactivaţi minimul de repetari de la configurări)

en: Repeat password
ro: Repetaţi parola

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
ro: Repetarea titlurilor la întrebările de tip ordinal la fiecare X subîntrebări:

en: Replace
ro: Inlocuieste

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
ro: înlocuiește toate aparițiile șirului căutat cu șirul dorit

en: Replace choice header (default: "%s")
ro: Inlocuieşte antetul variantei (implicit: "%s")

en: Replace existing label set
ro: Înlocuieşte setul de etichete existent

en: Replace label set?
ro: Înlocuieşte setul de etichete?

en: Replace rank header (default: "%s")
ro: Înlocuieşte antetul rangului (implicit: "%s")

en: Replace the existing record.
ro: Înlocuieşte înregistrarea existentă.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
ro: Înlocuieşte eticheta opţiunii răspunsului 'Altele:' cu un text specific

en: Report and skip the new record.
ro: Raportează şi omite noua înregistrare.

en: Required
ro: Necesar

en: Reset
ro: Resetează

en: Reset Survey Logic
ro: Resetează logistica sondajului

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
ro: Resetează toate jetoanele catre starea 'nefolosită'

en: Reset answers and token completed state
ro: Resetează forma completată a răspunsurilor şi a jetoanelor

en: Reset conditions
ro: Resetează condițiile

en: Reset conditions/relevance?
ro: Doriţi resetarea condiţiilor/relevanţelor?

en: Reset the completed answers to the incomplete state
ro: Resetaţi răspunsurile completate la forma incompletă

en: Resources
ro: Resurse

en: Resources Import Summary
ro: Rezumatul importării resurselor

en: Resources import summary
ro: Sumarul resurselor importate

en: Response
ro: Răspuns

en: Response ID
ro: ID-ul raspunsului

en: Response ID %s was successfully deleted.
ro: ID-ul răspunsului %s a fost sters cu succes

en: Response filters
ro: Filtre de raspuns

en: Response import summary
ro: Sumarul importării răspunsului

en: Response rate
ro: Cota de răspuns

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
ro: Înscrierea răspunsului pentru sondajul {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
ro: Răspunsurile oferite pentru sondajul {SURVEYNAME} cu rezultate

en: Response summary
ro: Sumarul răspunsurilor

en: Responses
ro: Raspunsuri

en: Responses & statistics
ro: Răspunsuri & statistici

en: Responses containing
ro: Răspunsurile conţinând

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
ro: Răspunsurile la acest sondaj NU sunt anonimizate.

en: Responses to this survey are anonymized.
ro: Răspunsurile la acest sondaj sunt anonimizate.

en: Responses will be date stamped.
ro: Răspunsurile vor fi marcate după dată.

en: Responses will have the IP address logged
ro: Răspunsurile vor avea înregistrate adresele IP.

en: Responses will have their referring URL logged.
ro: Răspunsurile vor avea înregistrate URLul de referinţă.

en: Responses will not be date stamped.
ro: Răspunsurile nu vor fi marcate după dată.

en: Responses will not have the IP address logged.
ro: Răspunsurile nu vor avea înregistrate adresele IP.

en: Responses will not have their referring URL logged.
ro: Răspunsurile nu vor avea înregistrate URLul de referinţă.

en: Restart this Survey
ro: Reluati acest sondaj

en: Restore
ro: Restaurează

en: Restore options
ro: Restauraţi opţiunile

en: Restrict input to integer values
ro: Restricționează intrarea la valori întregi

en: Result
ro: Rezultat

en: Results
ro: Rezultate

en: Results from LDAP Query.
ro: Rezultatele de la LDAP Query

en: Resume later
ro: Reluaţi mai tarziu

en: Return a formatted string
ro: Întoarce un şir formatat

en: Return comma-separated list of values
ro: Returnează listă a valorilor separate prin virgulă

en: Return current UNIX timestamp
ro: Returnează datarea UNIX curentă

en: Return part of a string
ro: Returnează parte a unui şir

en: Return to label set administration
ro: Întoarceţi-vă către administrarea setului de etichete

en: Return to survey
ro: Intoarcere la sondaj

en: Return to survey administration
ro: Întoarcere către administratorul sondajului

en: Returns true if all non-empty responses are unique
ro: Revine adevărat dacă toate răspunsurile care nu sunt goale sunt unice

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
ro: Returneaza adevărat(1) dacă este o data validă în calendarul gregorian

en: Reverse a string
ro: Inversează un şir

en: Reverse answer order
ro: Ordine inversă a răspunsurilor

en: Romanian
ro: Română

en: Root URL
ro: Rădăcina URL-ului

en: Round fractions down
ro: Aproximare prin lipsă

en: Round fractions up
ro: Aproximare prin adaos

en: Rounds a number to an optional precision
ro: Rotunjește numărul la o precizie opțională

en: Rows
ro: Rânduri

en: Russian
ro: Rusă

en: SJIS for Windows Japanese
ro: SJIS pentru Windows Japoneză

en: SMTP debug mode:
ro: Modul de depanare al SMTP:

en: SMTP debug output:
ro: Ieşirea depanatoruluii SMTP

en: SMTP host:
ro: hostul SMTP:

en: SMTP password:
ro: Parola SMTP

en: SMTP username:
ro: Numele utilizatorului SMTP:

en: SPSS export scale type
ro: tipul de scală de exportare SPSS

en: SPSS version:
ro: Versiune SPSS:

en: SQL CODE THAT FAILED
ro: CODUL SQL A ESUAT

en: SQL command failed: %s
ro: Comanda SQL a eșuat: %s

en: Same
ro: La fel

en: Same height for all choice
ro: Aceiaşi înălţime pentru toate variantele

en: Same height for lists
ro: Aceiaşi înălţime pentru liste

en: Save
ro: Salvează

en: Save & Load
ro: Salveaza si incarca

en: Save & edit survey text elements
ro: Detalii pentru  sondajul salvat

en: Save / Activate survey
ro: Salvează / Activează chestionarul

en: Save IP Address?
ro: Salvezi adresa de IP?

en: Save IP address?
ro: Salvează adresa IP?

en: Save Now
ro: Salvati acum

en: Save Page
ro: Salvează pagina

en: Save and close
ro: Salvează şi închide

en: Save as label set
ro: Salvaţ ca set de etichete

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
ro: Salvaţi ambii în dosarul de lucru R (folosiţi getwd() şi setwd() în fereastra de comandă R pentru a primi şi seta)

en: Save changes
ro: Salvează modificările

en: Save city
ro: Salvează oraşul

en: Save country
ro: Salvează țara

en: Save for further completion by survey user
ro: Salvaţi pentru a continua completarea de către utilizatorul sondajului

en: Save postal code
ro: Salvează codul poştal

en: Save question group
ro: Salvează grupul de întrebări

en: Save quota
ro: Salvează cota

en: Save referrer URL?
ro: Salvează URL-ul de referinţă?

en: Save settings
ro: Salveaza setarile

en: Save state
ro: Salvează statul

en: Save this, then create another:
ro: Salvează, apoi creează altul:

en: Save timings?
ro: Salvează cronometrările?

en: Save your responses so far
ro: Salvati raspunsurile date pana acum

en: Save your unfinished survey
ro: Salvaţi sondajul dumneavoastră neterminat

en: Saved Responses
ro: Raspunsurile salvate

en: Saved Responses:
ro: Raspunsurile salvate:

en: Saved Survey Details
ro: Detalii pentru sondajul salvat

en: Saved name
ro: Nume salvat

en: Scale
ro: Scala

en: Scale 1
ro: Scala 1

en: Scale 2
ro: Scala 2

en: Scenario
ro: Scenariu

en: Scope
ro: Proporţie

en: Screen:
ro: Ecran:

en: Search
ro: Căutare

en: Search attributes
ro: Căutaţi atribute

en: Search shared participants
ro: Căutaţi participanţii împărtaşiţi

en: Search...
ro: Căutare...

en: Second choice
ro: A doua variantă

en: Security
ro: Securitate

en: Security Question
ro: Intrebare de siguranta

en: Security alert
ro: Alertă de securitate

en: Security question
ro: Întrebare de securitate

en: Security question:
ro: Întrebare de securitate:

en: Select Answer
ro: Alege răspunsul

en: Select LimeSurvey question file (*.lsq/*.csv)
ro: Selectează fişierul de întrebări LimeSurvey (*.lsq/*.csv)

en: Select ZIP File:
ro: Alege fișierul ZIP:

en: Select ZIP file:
ro: Selectaţi fisierul zip:

en: Select at least one attribute.
ro: Selectaţi cel puţin un atribut.

en: Select columns
ro: Selectaţi coloane

en: Select file
ro: Alegeți fișier

en: Select label set file (*.lsl,*.csv):
ro: Selectaţi fişierul setului de etichetă (*.lsl,*.csv)

en: Select one of the three options
ro: Alegeți una din cele trei opțiuni

en: Select output format
ro: Alege formatul de afișare

en: Select question
ro: Selectează întrebare

en: Select question group file (*.lsg/*.csv):
ro: Selectaţi întrebarea fişierului de grup (*.lsg/*.csv):

en: Select survey structure file (*.lss, *.csv, *.txt) or survey archive (*.lsa):
ro: Selectaţi structura fisierului de la sondaj (*.lss, *.csv, *.txt) sau arhiva sondajului (*.lsa):

en: Select survey to copy:
ro: Selectaţi sondajul de copiat:

en: Select template ZIP file:
ro: Selectaţi fişierul ZIP al şablonului:

en: Select the LDAP query you want to run:
ro: Selectaţi interogarea LDAP pe care doriţi să o rulaţi:

en: Select the type of chart to be displayed
ro: Alegeţi tipul diagramei care să fie afişată

en: Select which fields to import as attributes with your participant. | Select which fields to import as attributes with your %s participants.
ro[0]: Selectaţi care câmpuri să fie importate ca atribute pentru participantul dvs.
ro[1]: Selectaţi care câmpuri să fie importate ca atribute pentru cei %s participanţi ai dvs.
ro[2]: Selectaţi care câmpuri să fie importate ca atribute pentru cei %s participanţi ai dvs.

en: Select...
ro: selectaţi...

en: Semicolon
ro: Punct şi virgulă

en: Send
ro: Trimite

en: Send Invitations
ro: Trimite invitațiile

en: Send Reminders
ro: Trimite reamintirile

en: Send basic admin notification email to:
ro: Trimiteți emailuri fundamentale de notificare administratorilor către:

en: Send confirmation emails?
ro: Trimitere confirmare prin email?

en: Send detailed admin notification email to:
ro: Trimiteți emailuri detaliate de notificare administratorilor către:

en: Send email invitation
ro: Trimite invitația prin email

en: Send email invitations
ro: Trimite invitațiile prin email

en: Send email reminder
ro: Trimite email de tip reamintire

en: Send invitation email to this person (if they have not yet been sent an invitation email)
ro: Trimite o invitaţie prin e-mail la această persoană (dacă încă nu le-a fost trimisă o invitaţie prin e-mail)

en: Send invitation emails to the selected entries (if they have not yet been sent an invitation email)
ro: Trimite intrărilor selectate email cu invitaţii (dacă nu au fost trimise deja invitaţii)

en: Send me a copy:
ro: Trimite-mi și mie o copie:

en: Send reminder email to the selected entries (if they have already received the invitation email)
ro: Trimite intrărilor selectate email cu reamintire (dacă au fost primite deja invitaţii)

en: Send reminder email to this person (if they have already received the invitation email)
ro: Trimite un email de reamintire la această persoană (dacă deja au primit email-ul de invitaţie)

en: Send reminder to token ID(s):
ro: Trimiteţi reamintirea către IDul jetonului:

en: Sending invitations...
ro: Trimit invitațiile ...

en: Sending reminders...
ro: În curs de trimitere a memento-urilor....

en: Sending to Token IDs
ro: Trimitere către IDurile jetonului

en: Sendmail
ro: Trimiteemail

en: Separator used:
ro: Despărţitorul utilizat:

en: Seperator used:
ro: Separator utilizat:

en: Serbian (Cyrillic)
ro: Sârbă (chirilic)

en: Serbian (Latin)
ro: Sârbă (latin)

en: Server name & port:
ro: Numele şi portul serverului:

en: Server time:
ro: Ora serverului:

en: Server type:
ro: Tipul serverului:

en: Session lifetime (seconds):
ro: Durata de viaţă a sesiunii (secunde):

en: Session writable
ro: Sesiune editabilă

en: Set Survey Rights
ro: Setaţi drepturile sondajului

en: Set User Rights
ro: Setaţi drepturile utilizatorului

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
ro: Setează un tip scală de exportare specifică SPSS pentru această întrebare

en: Set conditions for this question
ro: Setați condițiile pentru această întrebare

en: Set cookie to prevent repeated participation?
ro: Setați cookiul pentru a preveni participarea repetată?

en: Set global permissions for this user
ro: Setează drepturile globale ale acestui utilizator

en: Set name:
ro: Setează numele:

en: Set survey permissions
ro: Defineşte drepturile sondajului

en: Set template permissions
ro: Defineşte permisiunile şablonului

en: Set template permissions for this user
ro: Setează drepturile şablonului pentru acest utilizator

en: Set templates that this user may access
ro: Setează şablonurile pe care acest utilizator le poate accesa

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
ro: Setează procentul laţimii (Coloanei sub-întrebării (1-100)

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work.
ro: Setați aceasta către IP/locația rețelei bazei dumneavoastră de date. În majoritatea cazurilor "localhost" funcționează.

en: Set token length to:
ro: Setează lungimea jetonului la:

en: Set user permissions
ro: Modifică permisiunile utilizatorului

en: Share
ro: Distribuie

en: Share panel
ro: Distribuie panel

en: Share participants with other users
ro: Împărţiti participanţii cu ceilalti utilizatori

en: Share the selected participants
ro: Împărtăşeşte participanţii selectaţi

en: Shared user id
ro: ID-ul utilizatorului în comun

en: Shared with
ro: Partajat cu

en: Sharing participants...
ro: Distribuie participanţi...

en: Shift-JIS Japanese
ro: Shift-JIS Japoneză

en: Short Free Text
ro: Text liber, scurt

en: Short names
ro: Nume scurte

en: Should never  get to this line?
ro: Nu ar trebui să mă duc niciodată la această linie?

en: Should we proceed with the delete?
ro: Continuăm cu eliminarea?

en: Show
ro: Arată

en: Show "No answer"
ro: Afişează "Nu raspund"

en: Show "There are X questions in this survey"
ro: Arată "Sunt X întrebări in acest sondaj"

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
ro: Afişează opţiunea 'fără răspuns' pentru întrebările opţionale:

en: Show Details of this Question
ro: Afişează detaliile acestei întrebări

en: Show PHPInfo
ro: Arată PHPInfo

en: Show [<< Prev] button
ro: Arată butonul [<< Prec]

en: Show advanced settings
ro: Afișează setările avansate

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
ro: Arată o alertă daca răspunsurile depăşesc numărul maxim al răspunsurilor

en: Show both
ro: Afișează ambele

en: Show both (Forced by the system administrator)
ro: Arătaţi ambele (forţat de administratorul sistemului)

en: Show comment
ro: Afișează comentariu

en: Show conditions for this question
ro: Afișează condițiile pentru această întrebare

en: Show details of this group
ro: Afişează detaliile acestui grup

en: Show details of this question
ro: Arată detaliile acestei întrebări

en: Show details of this survey
ro: Afişează detaliile acestui sondaj

en: Show during registration?
ro: Arată în timpul înregistrării?

en: Show grand total
ro: Arată totalul general

en: Show grand total for either columns or rows
ro: Arată totalul general pentru coloane sau rânduri

en: Show graphs
ro: Afișează graficele

en: Show graphs in public statistics?
ro: Afișez grafice în statisticile publice ?

en: Show group description only
ro: Arată doar descrierea grupului

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
ro: Arată doar descripția grupei (Forțat de către administratorul de sistem)

en: Show group name and/or group description
ro: Arată numele grupului şi/sau descrierea grupului

en: Show group name only
ro: Afişează doar numele grupului

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
ro: Arată doar numele grupei (Forțat de către administratorul de sistem)

en: Show help
ro: Afișează informații de ajutor

en: Show in public statistics
ro: Afișează în statisticile publice

en: Show javascript alert
ro: Arată alerta javascript

en: Show last..
ro: Afişează ultimul..

en: Show last...
ro: Afişează ultimul...

en: Show message and allow user to modify answers
ro: Arata mesajele si permite utilizatorului să modifice răspunsurile.

en: Show next..
ro: Afişează următorul..

en: Show next...
ro: Afişează următorul...

en: Show previous..
ro: Afişează precedentul..

en: Show previous...
ro: Afişează precedentul...

en: Show progress bar
ro: Afișează bara de progres

en: Show question code only
ro: Afişează doar codul întrebării

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
ro: Arată doar codul de întrebare (Forțat de administratorul sistemului)

en: Show question group name and/or description
ro: Arată numele şi/sau descrierea grupului de întrebări

en: Show question index / allow jumping
ro: Arată indicele întrebării / accepta sărituri

en: Show question number and/or code
ro: Afișează doar numarul și/sau codul întrebării

en: Show question number and/or question code
ro: Arată numărul întrebării şi/sau codul întrebării

en: Show question number only
ro: Afişează doar numărul întrebării

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
ro: Arată doar numărul întrebării (Forțat de către administratorul de sistem)

en: Show start...
ro: Afişează startul...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
ro: Arată statisticile acestei întrebări pe pagina publică de statistici

en: Show summary information
ro: Afișează informațiile pe scurt

en: Show text responses inline:
ro: Arată textul răspunsurilor în linie:

en: Show this token entry
ro: Arată această intrare de jeton.

en: Show title
ro: Afișează titlu

en: Show token summary
ro: Afişează rezumatul jetonului

en: Show totals for
ro: Arată totalul pentru

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
ro: Arată totalul pentru rânduri, coloane sau rânduri și coloane.

en: Show update notifications:
ro: Arată notificările de reactualizare:

en: Show welcome screen?
ro: Afişează ecran de întâmpinare?

en: Showing Filtered Results
ro: Se afişează rezultatele în urma filtrării

en: Simple selector
ro: Selector simplu

en: Simple template editor
ro: Editor de șabloane simplu

en: Sine
ro: Sinus

en: Single checkbox
ro: Căsuță de bifat unică

en: Single choice questions
ro: Întrebări cu alegere unică

en: Single response: ID %s
ro: Răspuns unic: ID %s

en: Site name
ro: Numele sit-uluie

en: Site name:
ro: Numele siteului:

en: Slider accuracy
ro: Precizia glisorului

en: Slider initial value
ro: Valoarea iniţială a glisorului

en: Slider left/right text separator
ro: Textul separator dreapta/stânga a glisorului

en: Slider maximum value
ro: Valoarea maximă a glisorului

en: Slider minimum value
ro: Valoarea minimă a glisorului

en: Slider starts at the middle position
ro: Glisorul începe de la mijlocul poziţiei

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Some Question have been disabled
ro: Câteva întrebări au fost dezactivate

en: Some URL description
ro: O descriere pentru URL

en: Some example answer option
ro: Câteva exemple de opțiuni de răspuns

en: Some example subquestion
ro: Câteva exemple de subîntrebări

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
ro: Câţiva paşi uşori pentru a vă crea primul sondaj:

en: Some text in this answer
ro: o parte din text în acest răspuns

en: Some user templates can not be updated, please add the placeholder {TEMPLATEJS} in your startpage.pstpl manually.
ro: Unele şabloane ale utilizatorului nu pot fi reactualizate, Vă rugăm să adaugaţi substituentul {TEMPLATEJS} în startpage.pstpl dumneavoastră, în mod manual.

en: Someone may be trying to use your LimeSurvey session (CSRF attack suspected). If you just clicked on a malicious link, please report this to your system administrator.
ro: Cineva încearcă să folosească sesiunea dumneavoastră LimeSurvey (este suspectat un atac CSRF). Dacă aţi dat click pe un link maliţios, reportaţi acest lucru la administratorul dumneavoastră de sistem.

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
ro: Ne pare rău dar nu există tipuri de întrebări suportate în sondaj.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
ro: Ne scuzaţi, răspunsurile dumneavoastră în acest sondaj au depăşit o cotă.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
ro: Scuzaţi, modulul LDAP lipseşte din configuraţia dumneavoastră PHP.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
ro: Ne pare rau, dar această întrebare are prea multe obţiuni de răspuns pentru a putea să fie afişată în mod corespunzător într-un grafic

en: Sorry, no more files can be uploaded!
ro: Ne cerem scuze, nu mai pot fi încărcate mai multe fişiere!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
ro: Ne cerem scuze, dar numai extensiile %s sunt acceptate!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
ro: Ne pare rău, doar %s fisiere pot fi încărcate pentru această întrebare!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
ro: Ne pare rău, dar eticheta introdusă de dumneavoastră se află deja în baza de date. Vă rugăm să selectaţi un nume diferit

en: Sorry, the request failed!
ro: Ne pare rău, cererea a eşuat!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
ro: Ne pare rău, fișierul încărcat (%s) este mai mare decat dimensiunea admisă a fișierelor %s KB.

en: Sorry, there was an error uploading your file
ro: Ne cerem scuze, dar a existat o eroare în încărcarea fișierului dumneavoastră

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
ro: Ne cerem scuze, extensia (%s) nu este permisă!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %s KB are allowed.
ro: Ne cerem scuze, acest fişier este prea mare. Doar fişiere mai mici de %s KB sunt permise!

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
ro: Ne cerem scuze, acest fişier este prea mare. Doar fişiere mai mici de %s KB sunt permise!

en: Sorry. There is no matching survey.
ro: Ne pare rau, nu exista un astfel de sondaj.

en: Sort answers alphabetically
ro: Sortează răspunsurile în ordine alfabetică

en: Sort the answer options alphabetically
ro: Sortează opțiunea răspunsurilor în ordine alfabetică

en: Source table:
ro: Tabelul sursa:

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Spanish (Argentina)
ro: Spaniola (Argentina)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
ro: Spaniola (Argentina) (informală)

en: Spanish (Chile)
ro: Spaniola (Chile)

en: Spanish (Mexico)
ro: Spaniolă (Mexic)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
ro: Specificați un format dată/timp particularizate ( Formatele d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM și caracterele - , / : sunt permise pentru zi/lună/oră/minut cu sau făra zero. Implicit pentru formatul dății sondajului

en: Square root
ro: Rădăcină pătrată

en: Standard Fields
ro: Câmpuri standard

en: Standard deviation
ro: Abatere standard

en: Standard files:
ro: Fişiere standard:

en: Standard token fields
ro: Câmpurile standard a jetoanelor

en: Start HTML editor in a popup window
ro: Activează editorul HTML într-o fereastra popup

en: Start bounce processing
ro: Începe procesul de sărire

en: Start date/time:
ro: Data/ora de start:

en: Start installation
ro: Începe instalarea

en: Start language
ro: Limba de pornire

en: Start language:
ro: Limba de început:

en: Started but not yet completed
ro: Început, dar încă neterminat

en: Starting from:
ro: Începând de la:

en: Starting in 1.92, variable names should only contain letters, numbers, and underscores; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
ro: Începând cu 1.92, denumirea variabilelor ar trebui sa conţină doar numere, litere şi sublinieri; fără ca să poată să înceapă cu un număr. Numele acestei variabile este depreciat.

en: Statistics
ro: Statistici

en: Statistics URL
ro: URL statistici

en: Statistics report language
ro: Limba raportului statisticii

en: Statistics survey %s
ro: Statisticile chestionarului %s

en: Status
ro: Stare

en: Step 1:
ro: Pasul 1:

en: Step 2:
ro: Pasul 2:

en: Step value
ro: Valoarea pasului

en: Stop this survey
ro: Oprește acest sondaj

en: Store the city?
ro: Stochează oraşul?

en: Store the country?
ro: Stochează țara?

en: Store the postal code?
ro: Stochează codul poştal?

en: Store the state?
ro: Salvează starea?

en: Straight
ro: Direct

en: Strip HTML and PHP tags from a string
ro: Șterge etichetele HTML și PHP dintr-un șir

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
ro: Şterge spaţiile albe (sau alte caractere) de la începutul şi sfârşitul unui rând

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
ro: Şterge spațiul gol (sau alte caractere) de la începutul unui şir

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
ro: Șterge spațiul alb(sau alte caractere) de la sfârșitul unui șir

en: Sub-question validation equation
ro: Ecuaţia de validare a subîntrebării

en: Sub-question validation tip
ro: Sugestie de validare a subîntrebării

en: Subject
ro: Subiect

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Submission date
ro: Data trimiterii

en: Submit
ro: Trimite

en: Submit Your Survey.
ro: Trimiteti chestionarul.

en: Submit your answers
ro: Trimite raspunsurile

en: Submit your survey.
ro: Trimiteţi chestionarul.

en: Submitted
ro: Inscris

en: Subquestion
ro: Subîntrebarea

en: Subquestion:
ro: Subîntrebarea:

en: Subquestions
ro: Subîntrebări

en: Subquestions were successfully saved.
ro: Subîntrebările au fost salvate cu succes

en: Subtotals based on displayed questions
ro: Subtotaluri bazate pe intrebarile afisate

en: Success
ro: Succes

en: Success!
ro: Succes!

en: Successfully created CPDB entries
ro: Intrările CPDB au fost create cu succes

en: Successfully created token entries
ro: Intrările de jetoane create cu succes

en: Sum
ro: Sumă

en: Summary
ro: Rezumat

en: Support this project - Donate to
ro: Ajutați acest proiect - Donați la

en: Survey
ro: Chestionar

en: Survey %s
ro: Sondaj %s

en: Survey Access
ro: Accesul sondajului

en: Survey Format is %s:
ro: Formatul sondajului este %s:

en: Survey Has Been Deactivated
ro: Chestionarul a fost dezactivat

en: Survey ID
ro: ID-ul sondajului

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
ro: Sondajul cu Idul %d salvat la %s conţinând %d înregistrări

en: Survey List Page
ro: Pagina listei sondajului

en: Survey URL
ro: Adresa URL a chestionarului

en: Survey activation
ro: Activarea sondajului

en: Survey admin can choose
ro: Administratorul de sondaj poate alege

en: Survey administrator
ro: Administratorul sondajului

en: Survey archive (.lsa)
ro: Arhiva sondaj (.lsa)

en: Survey cannot be activated yet.
ro: Sondajul nu poate fi activat momentan.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
ro: Sondajul nu poate fi activat. Nu aveti permisiune sau nu există întrebări.

en: Survey content
ro: Conţinutul sondajului

en: Survey copy summary
ro: Rezumatul copierii sondajului

en: Survey could not be created because it did not have a title
ro: Sondajul nu a putut fi creat pentru că nu a avut un titlu specificat

en: Survey could not be updated
ro: Sondajul nu a putut fi adus la zi

en: Survey could not be updated.
ro: Sondajul nu a putut fi reactualizat

en: Survey currently active
ro: Chestionarul este activ momentan

en: Survey deleted.
ro: Sondaj şters

en: Survey deletion
ro: Ştergerea sondajului

en: Survey does not pass consistency check
ro: Sondajul nu a trecut de verificarea consistenţei.

en: Survey expiration date
ro: Data de expirare a sondajului

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
ro: Sondajul a fost activat. Tabelul de rezultate a fost creat cu succes.

en: Survey import summary
ro: Rezumatul importării sondajului

en: Survey links
ro: Link-urile şondajului

en: Survey locale settings
ro: Setări locale ale sondajului

en: Survey mode is set to %s:
ro: Modul sondajului este setat la %s:

en: Survey name
ro: Numele sondajului

en: Survey name (ID)
ro: Numele sondajului (ID)

en: Survey name (ID):
ro: Nume sondajului (ID):

en: Survey participants
ro: Participanţii sondajului

en: Survey permissions
ro: Permisiuni sondaj

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
ro: Permisiunile sondajului pentru toţi utilizatorii din acest grup au fost reactualizate cu succes

en: Survey permissions were successfully updated.
ro: Permisiunile sondajului au fost reactualizate cu succes

en: Survey preview only for administration users
ro: Previzualizarea sondajului doar pentru utilizatorii de administrare

en: Survey properties
ro: Proprietăţile sondajului

en: Survey quota
ro: Cota sondajului

en: Survey quotas
ro: Cote de sondaj

en: Survey registration confirmation
ro: Înregistrarea sondajului confirmată

en: Survey security
ro: Securitatea sondajului

en: Survey settings
ro: Setarile sondajului

en: Survey settings were successfully saved.
ro: Setările sondajului au fost salvate cu succes

en: Survey structure (.lss)
ro: Structura sondajului (.lss)

en: Survey table could not be created.
ro: Tabelul sondajului nu a putut să fie creat

en: Survey table name
ro: Numele tabelului sondajului

en: Survey text elements successfully saved.
ro: Elementele de text a sondajului au fost salvate cu succes

en: Survey title
ro: Titlu sondajului

en: Survey title and description
ro: Titlul si descrirea sondajului

en: Survey was successfully added.
ro: Sondajul a fost adăugat cu succes.

en: Surveys
ro: sondaje

en: Surveys:
ro: Sondaje:

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Switch to closed-access mode
ro: Treceți la acces restricționat

en: System overview
ro: Prezentarea generală a sistemului

en: TIS620 Thai
ro: TIS620 Tailandeză

en: Table column usage
ro: Utilizarea coloanelor tabelului

en: Table prefix
ro: Prefixul tabelului

en: Table size usage
ro: Utilizarea mărimii tabelului

en: Take ownership
ro: Preia apartenenţă

en: Tangent
ro: Tangentă

en: Target question
ro: Întrebare țintă

en: Target survey ID:
ro: IDul sondajului ţintă:

en: Tempdir %s is not writable
ro: Nu am drepturi de scriere în directorul temporar %s

en: Template %s not found, please review when activating.
ro: Şablonul %s nu a fost găsit, revizuiți atunci când activați.

en: Template '%s' does already exist.
ro: Şablonul '%s' există deja.

en: Template '%s' was successfully deleted.
ro: Şablonul '%s' a fost şters cu succes.

en: Template Editor
ro: Editor de şabloane

en: Template Preview:
ro: Previzualizarea șablonului:

en: Template Sample
ro: Mostră de şabon

en: Template could not be renamed to `%s`.
ro: Şablonul nu poate fi redenumit în `%s`.

en: Template editor
ro: Editor șabloane

en: Template editor mode
ro: Mod de editare șabloane

en: Template editor:
ro: Editor de şablon:

en: Template name
ro: Nume sablon

en: Template permissions were updated successfully.
ro: Drepturile şablonului au fost actualizate cu succes.

en: Template preview image
ro: Imagine previzualizată a şablonului

en: Template upgrade summary
ro: Rezumatul şablonului reactualizărilor

en: Template(s) to be verified :
ro: Şabloanele care trebuiesc verificate:

en: Template:
ro: Șablon:

en: Terminate survey
ro: Încheie sondajul

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
ro: Verificați dacă serverul dumneavoastră are SSL activat făcând click pe acest link.

en: Test survey
ro: Testează chestionarul

en: Test this survey
ro: Testează acest sondaj

en: Text [Help] (Tip)
ro: Text [ajutor] (sfat)

en: Text box
ro: Căsuță text

en: Text display
ro: Afişaj text

en: Text file row number
ro: Fişierul text numărul rândului

en: Text inputs
ro: Intrările de text

en: Text questions
ro: Textul întrebărilor

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
ro: Text afişat pe fiecare rând al subîntrebarii, între cele două scale aflate sub forma de dropdown

en: Thank you for completing this survey.
ro: Va multumim pentru participarea la acest sondaj.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
ro: Vă mulţumim pentru înregistrarea de a participa în acest sondaj.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
ro: Vă mulţumim că aţi salvat sondajul dumneavoastră. Următoarele detalii pot fi folosite pentru a vă întoarce la sondaj şi de a continua de unde aţi întrerupt. Păstraţi acest email ca şi referinţa dumneavoastră - nu putem să vă recuperăm parola dumneavoastră.

en: Thank you for saving your survey in progress. You can return to the survey at the same point you saved it at any time using the link from this or any previous email sent to regarding this survey.
ro: Vă mulțumim pentru salvarea progresului dumneavoastră în sondaj. Vă puteți întoarce la sondaj în același punct în care ați salvat oricând, folosind legătura din acest email sau oricare alt email trimis în legătură cu acest sondaj

en: Thank you!
ro: Mulțumim!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
ro: 'Avertismentul pentru limita de timp' va rămâne vizibil pentru atâtea secunde (nu se va închide dacă această setare va ramâne goală)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
ro: Al doilea 'Avertisment pentru limita de timp' va rămâne vizibil pentru atâtea secunde (nu se va închide dacă această setare va ramâne goală)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
ro: Al doilea mesaj de afişat ca un 'avertisment pentru limita de timp' (un avertisment standard va fi afişat dacă acesta este lăsat gol)

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
ro: ComfortUpdate din partea LimeSurvey este o procedură simplă de a actualiza la ultimele versiuni de LimeSurvey.

en: The LimeSurvey database is being upgraded
ro: Baza de date a sondajului Limesurvey este în reactualizare

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
ro: Variantele de răspunsurile vor fi distribuite după numărul de coloane setat aici.

en: The answer to the security question is incorrect.
ro: Răspunsul la întrebarea de securitate este incorect.

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
ro: Răspunsurile trebuie să întrunească aceste criterii de validare:

en: The database export is only available for MySQL databases. For other database types please use the according backup mechanism to create a database dump.
ro: Expotarea bazei de date este disponibilă doar pentru bazele de date MySQL. Pentru alte tipuri de baze de date folosiţi un mecanism de copiere corespunzător pentru a crea un o bază de date transferată.

en: The database you specified does not exist:
ro: Baza de date specificată nu există:

en: The email address is not valid.
ro: Adresa de email este incorectă.

en: The email you used has already been registered.
ro: Acest email a fost deja inregistrat.

en: The email you used is not valid. Please try again.
ro: Adresa de email nu este valida. Incercati din nou.

en: The entry was assigned the following record id:
ro: Intrării i-a fost atribuit următorul ID de înregistrare:

en: The file %s was deleted.
ro: Fisierul %s a fost sters

en: The file has been successfuly uploaded.
ro: Fișierul a fost încărcat cu succes.

en: The following LimeSurvey updates are available:
ro: Următoarele reactualizări ale Limesurvey sunt disponibile:

en: The following additional fields were found in your CSV file.
ro: Următoarele câmpuri adiţionale au fost găsite în fisierul CSV

en: The following answers should be deleted:
ro: Următoarele răspunsuri ar trebui șterse:

en: The following assessments should be deleted:
ro: Următoarele evaluări ar trebui șterse:

en: The following conditions should be deleted:
ro: Următoarele condiţii ar trebui șterse:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
ro: Următoarele fişiere vor fi modificate sau eliminate dar au fost deja modificate de altcineva.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is very unusual and may be co-incidental.
ro: Următoarele fişiere ar fi trebuti adăugate de actualizare, dar acestea există deja. Acest lucru este foarte neobişnuit şi poate fi o coincidenţă.

en: The following groups should be deleted:
ro: Următoarele grupuri ar trebui șterse:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
ro: Următoarele tabele vechi de sondaj există şi pot fi şterse dacă nu mai sunt folositoare:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
ro: Următoarele tabele vechi de sondaje ar trebui şterse deoarece nu conține nicio înregistrare sau sondajul lor părinte nu mai există:

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
ro: Următoarele tabele vechi de jetoane există şi pot fi şterse dacă nu mai sunt folositoare:

en: The following old token tables could be restored:
ro: Următoarele tabele vechi de jetoane pot fi restaurate:

en: The following old token tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
ro: Următoarele tabele vechi de jetoane ar trebui şterse pentru că nu conţin înregistrări sau sondajul de care au aparţinut nu mai există:

en: The following problems have been found:
ro: S-au găsit următoarele probleme:

en: The following questions should be deleted:
ro: Următoarele întrebări ar trebui șterse:

en: The following settings cannot be changed when the survey is active.
ro: Următoarele setări nu pot fi modificate când sondajul este activ.

en: The following steps will be done by this update:
ro: Următorii paşi vor fi executaţi de această actualizare:

en: The following survey language settings should be deleted:
ro: Următoarele setări de limbă pentru sondaj ar trebui şterse:

en: The following surveys are available:
ro: Următoarele sondaje sunt disponibile:

en: The following surveys should be deleted:
ro: Următoarele sondaje ar trebui șterse:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory.
ro: Fisierele fonturilor %s nu au fost găsite în <limesurvey directorul de bază>/directorul de fonturi. Vă rugăm să verificaţi fisierul TXT pentru limba dumneavoastră în directorul de fonturi.

en: The handle is displayed at the middle of the slider (this will not set the initial value)
ro: Operatorul este afişat la mijlocul glisorului (acest lucru nu va seta valoarea iniţială)

en: The imap PHP library is not installed. Please contact your system administrator.
ro: The imap PHP library nu este instalat. Vă rugăm să contactaţi administratorul sistemului dumneavoastră.

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
ro: Limbile grupului importat din fişier trebuie să conţină cel puţin limba de bază a acestui sondaj.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
ro: Limbile întrebărilor importate din fişier trebuie să conţină cel puţin limba de bază a acestui sondaj.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
ro: Logaritmul numărului  la bază, în cazul dat, sau logaritmul natural.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
ro: Numărul maxim de fișiere a fost încărcat. Vă puteți întoarce la sondaj.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
ro: Mesajul de afişat ca un 'avertisment pentru limita de timp' (un avertisment standard va fi afişat dacă acesta este lăsat gol)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
ro: Mesajul acesta este afişat atunci când limita de timp a expirat (un mesaj standard va fi afişat dacă această setare este lăsată goală)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
ro: Numărul minim de fișiere nu a fost încărcat

en: The new question group/question order was successfully saved.
ro: Grupul de întrebări/ordinea întrebărilor a fost salvată cu succes.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size
ro: Participantul nu poate încărca un singur fișier mai mare decât această dimensiune

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
ro: Întrebarea nu a putut fi adăugată. Trebuie să adăugaţi cel puţin un cod pentru întrebare.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
ro: Întrebarea nu a putut fi adăugată. Trebuie să introduceți cel puțin un cod de întrebare.

en: The question group was deleted.
ro: Grupul de întrebări a fost şters

en: The record kept of your survey responses does not contain any identifying information about you unless a specific question in the survey has asked for this. If you have responded to a survey that used an identifying token to allow you to access the survey, you can rest assured that the identifying token is not kept with your responses. It is managed in a separate database, and will only be updated to indicate that you have (or haven't) completed this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses in this survey.
ro: Înregistrarea tuturor răspunsurilor date acestui sondaj nu conține nici o informație despre identitatea dvs., cu excepția cazului în care o întrebare specifică din sondaj cere acest lucru. Dacă răspundeți la acest sondaj folosind un cod unic care v-a permis să accesați sondajul, puteți să fiți sigur că respectivul cod nu este înregistrat odată cu răspunsurile. Codul unic este înregistrat într-o bază de date separată, și va fi updatat doar pentru a indica dacă ați completat sondajul sau nu. Nu există nici un mod de a asocia codurile unice individuale cu răspunsurile date la acest sondaj.

en: The records have been saved successfully!
ro: Înregistrările au fost salvate cu succes!

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
ro: Verificarea redundanţei caută rămăşiţele tabelelor în urma dezactivării unui sondaj. Puteţi să le ştergeţi dacă nu mai aveţi nevoie de ele.

en: The response timings table has been renamed to:
ro: Tabelul de timp al răspunsurilor a fost redenumit în:

en: The responses table has been renamed to:
ro: Tabelul cu răspunsuri a fost redenumit în:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
ro: Răspunsurile la acest sondaj nu mai sunt disponibile folosind LimeSurvey.

en: The sum must be at least %s
ro: Suma trebuie sa fie la cel puţin %s

en: The sum must be at most %s
ro: Suma trebuie să fie la cel mult %s

en: The sum must be between %s and %s
ro: Suma trebuie să fie între %s şi %s

en: The sum must equal %s
ro: Suma trebuie să fie egală %s

en: The sum must equal %s.
ro: Suma trebuie să fie egală %s.

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
ro: Sondajul nu poate fi activat până când aceste probleme nu au fost rezolvate.

en: The survey identification number is invalid
ro: Numărul de identificare a sondajului este invalid.

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
ro: Sondajul a fost marcat ca și expirat cu succes prin setarea unei date de expirare în setările sondajului.

en: The survey you selected does not exist
ro: Sondajul selectat de dumneavoastră nu există

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
ro: Mesajul text care este afişat pe cronometrul numărătorii inverse în timpul numărătorii inverse

en: The token entry was successfully updated.
ro: Intrarea jetoanelor a fost actualizată cu succes.

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
ro: Codul furnizat de dumneavoastra nu este valid, sau a mai fost utilizat.

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
ro: Numarul de cod furnizat de dumneavoastra nu este valid, sau a mai fost utilizat.

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
ro: Jetonul oferit de dumneavoastră nu se potriveşte cu cel din sesiunea dumneavoastră.

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
ro: Tabelul jetoanelor asociat cu acest sondaj a fost redenumit în:

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
ro: Tabelul de jetoane a fost eliminat şi jetoanele nu mai sunt necesare pentru a accesa acest sondaj.

en: The type of your database management system
ro: Tipul sistemului de baze de date al dumneavoastră

en: The update is now complete!
ro: Actualizarea este terminată!

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
ro: Serverul de actualizări este ocupat temporar. Acest lucru se întâmplă de obicei când este pregătită o nouă actualizare

en: The user name already exists.
ro: Acest email a fost deja înregistrat.

en: The username already exists.
ro: Numele de utilizator există deja.

en: The value of this variable can not be changed
ro: Valoarea acestei variabile nu a putut sa fie schimbată

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
ro: Există %s valori de intrări standard care pot fi eliminate.

en: There are %s orphaned question attributes.
ro: Există %s atribute orfane de întrebare.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
ro: Există %s valori de intrări de cotă care pot fi eliminate.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
ro: Există %s setări de limbi de cotă care pot fi eliminate.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
ro: Există %s membri de cotă care pot fi eliminaţi.

en: There are %s user attribute fields in this token table
ro: Există %s câmpuri de atribute ale utilizatorului în acest tabel de jetoane

en: There are currently no surveys.
ro: Nu există sondaje în acest moment.

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
ro: Există mai multe emailuri în aşteptare decât pot fi trimise într-o singură serie. Continuaţi să trimiteţi emailuri făcând click mai jos.

en: There are no existing conditions in this survey.
ro: Nu există condiţii în acest sondaj

en: There are no groups available.
ro: Nu există grupuri disponibile.

en: There are no label sets which match the survey default language
ro: Nu există seturi de etichete care să coincidă cu limba setată ca fiind implicită

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
ro: Nu există mai multe întrebări. Apăsaţi butonul <Submit> pentru a încheia acest sondaj.

en: There are no participants to be exported
ro: Nu există participanți pentru exportare

en: There are no questions in this survey
ro: Nu exista intrebari in acest chestionar.

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully on the two options below and choose the right one for you.
ro: Există două moduri de a opri un sondaj. Vă rugăm citiți cu atenție despre cele două opțiuni mai jos si alegeți cea potrivită pentru dumneavoastră.

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
ro: Există {NUMĂRULEMAILURILOR}emailuri rămase de trimis.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey
ro: Acest sondaj conține {NUMBEROFQUESTIONS} întrebări.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
ro: Sunt {NUMBEROFQUESTIONS} intrebari in acest chestionar.

en: There is 1 question in this survey
ro: În acest sondaj există o întrebare

en: There is already a recorded answer for this token
ro: Exisţă deja un răspuns înregistrat pentru acest jeton

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
ro: Există deja o intrare în tabel cu acelaşi jeton. Acelaşi jeton nu poate fi folosit în mai multe intrări.

en: There is currently no newer LimeSurvey version available.
ro: Nu există momentan o versiune mai nouă de LimeSurvey.

en: There is no matching saved survey
ro: Nu a salvat nimeni un sondaj cu acest nume

en: There is no matching survey.
ro: Nu există vre-un sondaj care să corespundă.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
ro: S-a produs o problemă în ştergerea şablonului '%s'. Verificaţi drepturile dosarului/fişierului.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
ro: A existat o problemă la descărcarea fişierului de actualizat. Vă rugăm să reporniţi procesul de actualizare.

en: There was a problem downloading the updater file. Please try to restart the update process.
ro: A existat o problemă la descărcarea fişierului de actualizat. Vă rugăm să reporniţi procesul de actualizare.

en: There was an error on update check (%s)
ro: A existat o eroare în verificarea actualizării (%s)

en: There was an error using the Google API.
ro: A existat o eroare folosind Google API.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
ro: Nu a existat niciun email de trimis. Aceasta este deoarece niciunul nu a satisfăcut criteria de:

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
ro: Au fost identificate ca fiind dubluri, folosind o combinaţie a prenumelui, numelui şi email-ului

en: They were found to be duplicate using the participant id field
ro: Au fost identificate ca fiind dubluri folosind câmpul de ID a participanţilor

en: Third choice
ro: A treia variantă

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
ro: Această arhivă ZIP nu conţine fişiere de resurse valide. Importarea a eşuat.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
ro: Această arhivă ZIP nu conţine fişiere de şabloane valide. Importarea a eşuat.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
ro: Această arhivă conține un fișier PDF al sondajului, fișierul queXML al sondajului și un fișier queXF care poate fi folosit cu queXF: http://quexf.sourceforge.net/ pentru procesarea sondajelor scanate..

en: This attribute is automatically mapped
ro: Acest atribut este mapat automat

en: This feature is only available for MySQL databases.
ro: Această proprietate este valabilă doar pentru bazele de date MySQL

en: This field is required.
ro: Acest câmp este necesar.

en: This file is not a LimeSurvey label set file. Import failed.
ro: Acest fişier nu este un fişier de etichetă LimeSurvey. Importarea a eşuat.

en: This file is not a LimeSurvey question file. Import failed.
ro: Acest fişier nu este un fişier de întrebări LimeSurvey. Importarea a eşuat.

en: This file is not a LimeSurvey survey file. Import failed.
ro: Acest fişier nu este un fişier de sondaj LimeSurvey. Importarea a eşuat.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
ro: Acest fişier nu este un fişier valid ZIP. Importarea a eşuat.

en: This file is too old. Only files from LimeSurvey version 1.50 (DBVersion 112) and newer are supported.
ro: Acest fişier este prea vechi. Sunt compatibile doar fişierele LimeSurvey de versiune 1.50 (Versiune DB 112) sau versiunile mai noi.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
ro: Tipul acesta de fişier nu are permisiunea să fie încărcat.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
ro: Această denumirea fisierului nu este permisă pentru încărcare

en: This function creates a ZIP archive of several survey archives and can take some time - please be patient! Do you want to continue?
ro: Această funcţie creează o arhiva ZIP pentru mai multe arhive ale sondajelor şi s-ar putea să dureze mai mult. Vă rugăm să aveţi răbdare. Doriţi să continuaţi?

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
ro: Acest grup nu contine nici o întrebare. Trebuie să adaugaţi întrebări pentru a putea să îl previzualizati.

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
ro: Descrierea acestui grup este destul de vagă, dar importantă.

en: This group does not contain any question(s).
ro: Acest grup nu conține întrebări.

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors
ro: Acest grup de sine stătător, nu conţine nici o eroare de sintaxă

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
ro: Acesta este un sondaj cu acces limitat, astfel că trebuie să prezentaţi un jeton valid. Contactaţi administratorul pentru asistenţă.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
ro: Aceasta este un sondaj controlat. Aveti nevoie de un numar de cod valid pentru a participa.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
ro: Aceasta este o întrebare simplă de tip text. Utilizatorul a fost nevoit să introducă o dată

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
ro: Aceasta este  o întrebare simplă de tip text. Utilizatorul a fost rugat să aleagă o intrare

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
ro: Aceasta este o mostră a descrierii sondajului. Poate fi destul de lungă.

en: This is a shared participant and you are not authorised to edit it
ro: Acesta este un participant distribuit şi nu ai dreptul de al modifica

en: This is another sample question text - asking for number.
ro: Acesta este un alt text al unei întrebări de probă - a cărei cerinţă este să întroduceţi un număr.

en: This is not a .csv file.
ro: Acesta nu este un fisier .csv.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
ro: Aceasta este un ultim text a unei întrebării probă - a cărei cerinţă este scrierea unui text liber

en: This is some help text for this question.
ro: Acesta este un text de ajutor pentru această întrebare

en: This is some help text.
ro: Acesta este un text ajutător bun.

en: This is the base language of your survey and it can't be changed later. You can add more languages after you have created the survey.
ro: Aceasta este limba de bază a sondajului dumneavoastră și nu poate fi schimbată ulterior. Puteți adăuga mai multe limbi după ce ați creat sondajul.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
ro: Acesta este numele implicit al administratorului acestu sait și este folosit pentru mesaje de sistem și opțiuni de contact si email implicit.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
ro: Acesta este numele implicit al administratorului acestu sait și este folosit pentru mesaje de sistem și opțiuni de contact.

en: This is the survey end message.
ro: Aceasta este mesajul de final al chestionarului.

en: This list cannot accept token attributes.
ro: Această listă nu poate să accepte atribute de jetoane

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
ro: Acest nume a mai fost utilizat in acest sondaj. Numele trebuie sa fie unic.

en: This name is reserved for standard template.
ro: Această denumire este rezervată pentru sablonul standard

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
ro: Acest nume va apărea in lista de prezentare generală a sondajelor și în antetul de administrație.

en: This option can't be set if the `Anonymized responses` option is active.
ro: Această opțiune nu poate fi setată dacă opțiunea "Răspunsurile anonime" este activă.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
ro: Acest proces va şterge acest sondaj, şi toate grupurile înrudite, întrebările, răspunsurile şi condiţiile.

en: This question does not have a question 'type' set.
ro: Această întrebare nu are un „tip” setat.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
ro: Această întrebare are un set de condiţii, dar aceste condiţii sunt bazate pe o întrebare care apare dupa aceasta.

en: This question has at least %s error. | This question has at least %s errors.
ro[0]: Această întrebare are cel puţin %s eroare
ro[1]: Această întrebare are cel puţin %s erori
ro[2]: Această întrebare are cel puţin %s erori

en: This question has no answers.
ro: Această întrebare nu are răspunsuri.

en: This question has no subquestions.
ro: Această întrebare nu are nici o subîntrebare

en: This question is always shown.
ro: Această întrebare este afișată mereu.

en: This question is mandatory
ro: Aceasta intrebare este obligatorie

en: This question requires a second answer set but none is set.
ro: Această întrebare necesită setat un al doilea răspuns dar acesta nu este setat.

en: This question requires answers, but none are set.
ro: Această întrebare necesită răspunsuri, dar nu sunt setate.

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors
ro: Această întrebare de sine stătătoare, nu conţine nici o eroare de sintaxă

en: This response ID is invalid.
ro: ID-ul acestui răspuns nu este valid.

en: This survey allows public registration. A token table must also be created.
ro: Acest sondaj permite înregistrarea publică. Un tabel de jetoane trebuie de asemenea sa fie creat.

en: This survey does not seem to exist.
ro: Acest sondaj nu mai există.

en: This survey does not yet have any questions and cannot be tested or completed.
ro: Acest chestionar nu are intrebari, deci nu poate fi testat sau completat.

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
ro: Acest sondaj are asociat un tabel de jetoane. Daca ştergeţi acest sondaj, tabelul de jetoane va fi şters. Recomandăm să exportaţi sau să faceţi o copie de rezervă a acestor jetoane înainte să ştergeţi acest sondaj.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
ro: Această anchetă nu este activă. Nu veți putea salva răspunsurile.

en: This survey is active - click here to stop this survey.
ro: Acest sondaj este activ - faceţi click aici pentru a opri acest sondaj.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
ro: Acest sondaj este activ şi există un tabel cu răspunsurile oferite. Dacă ştergeţi acest sondaj, răspunsurile şi fişierele corespunzătoare vor fi şterse. Vă recomandăm să exportaţi răspunsurile înainte să ştergeţi acest sondaj.

en: This survey is active but expired.
ro: Acest chestionar este activ, dar a expirat.

en: This survey is active but has a start date.
ro: Acest sondaj este activ dar are o dată de pornire.

en: This survey is anonymous.
ro: Acest sondaj este anonim

en: This survey is currently active.
ro: Acest sondaj este activ momentan.

en: This survey is currently not active
ro: Acest sondaj nu este activ momentan

en: This survey is currently not active - click here to activate this survey.
ro: Acest sondaj nu este activ momentan - faceţi click aici pentru a activa acest sondaj.

en: This survey is currently not active.
ro: Acest sondaj nu este activ momentan.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
ro: Acest sondaj nu este valid. Nu veti putea salva raspunsurile.

en: This survey is no longer available.
ro: acest sondaj nu mai este disponibil.

en: This survey is not active - no responses are available
ro: Sondajul nu este activ - nici un răspuns nu este disponibil.

en: This survey is not active - no responses are available.
ro: Sondajul nu este activ - nici un răspuns nu este disponibil.

en: This survey is not active, data entry is not allowed
ro: Acest sondaj nu este activ, datele de intrare nu sunt permise

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
ro: Acest sondaj nu este activ. Trebuie să activaţi acest sondaj înainte să încercaţi să importaţi un fisier VVexport.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
ro: Acest sondaj nu este încă activat astfel că participanţii nu vor putea să-l completeze.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
ro: Acest sondaj nu este activ momentan. Răspunsul dumneavoastră nu poate fi salvat

en: This survey is not yet started.
ro: Acest sondaj nu a început încă.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
ro: Sondajul este activ și răspunsurile pot fi înregistrate.

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
ro: Acest sondaj foloseşte răspunsuri anonime, astfel că nu puteţi să vă actualizaţi răspunsul.

en: This variable name has already been used.
ro: Numele acestei variabile a mai fost utilizat

en: This will be the password of admin user.
ro: Aceasta va fi parola utilizatorului administrator.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
ro: Aceasta va fi identificarea utilizatorului prin care administratorul comitetului se va autentifica

en: This will be your default language.
ro: Aceasta va fi limba implicită.

en: This will replace the existing text. Continue?
ro: Asta va înlocui textul existent. Continuați ?

en: Three
ro: Trei

en: Time difference (in hours):
ro: Intervalul de timp (în ore):

en: Time limit
ro: Limita de durată

en: Time limit action
ro: Acţiunea limitei de timp

en: Time limit countdown message
ro: Mesajul numărătorii inverse în cazul limitei de timp

en: Time limit disable next
ro: Limita te timp dezactivează următorul

en: Time limit disable prev
ro: Limita te timp dezactivează precedentul

en: Time limit expiry message
ro: Mesajul de expirare al timpului limită

en: Time limit expiry message display time
ro: Timpul afişat pentru mesajul de expirare al timpului limită

en: Time limit message CSS style
ro: Stilul CSS pentru mesajul timpului limită

en: Time limit timer CSS style
ro: Stilul cronometrului CSS pentru limita de timp

en: Time remaining
ro: Timpul ramas

en: Time statistics
ro: Statistici de timp

en: Timer
ro: Cronometru

en: Timings table could not be created.
ro: Tabelul de timpi nu a putut fi creat

en: Timings will be saved.
ro: Cronometrările vor fi salvate.

en: Timings will not be saved.
ro: Cronometrările nu vor fi salvate.

en: Tip:
ro: Sfat:

en: Title
ro: Titlu

en: Title:
ro: Titlu:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
ro: Pentru a putea încărca imagini sau alte conţinuturi, trebuie să salvaţi chestionarul pentru prima dată

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
ro: Pentru a obţine o nouă parola prin e-mail, este necesar ca să introduceţi numele de utilizator şi adresa de e-mail originale

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
ro: Pentru a rămâne anonim vă rugăm utilizați un pseudonim ca și numele dumneavoastră de utlizator, de asemenea o adresă de email nu este necesară.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
ro: Pentru a rearanja întrebări/grupuri de întrebări doar trageți întrebarea/grupul cu mouse-ul în poziția dorită.

en: Token
ro: Cod

en: Token ID
ro: IDul jetonului

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
ro: Descrierile atributelor de jetoane au fost actualizate cu succes.

en: Token attribute: %s
ro: Atribuţiile jetonului: %s

en: Token code for this participant
ro: Codul jetonului pentru acest participant

en: Token control
ro: Controlul jetoanelor

en: Token export options
ro: Optiunile de exportare a jetonului

en: Token fields
ro: Câmpurile jetoanelor

en: Token length
ro: Lungimea jetonului

en: Token management
ro: Administrarea jetoanelor

en: Token mismatch
ro: Nepotrivire la jeton

en: Token status:
ro: Starea jetonului:

en: Token summary
ro: Rezumatul jetonului

en: Token:
ro: Jeton:

en: Tokens
ro: Jetoane

en: Tokens already exist for this survey.
ro: Exista deja jetoane pentru acest sondaj

en: Tokens available
ro: Jetoane disponibile

en: Tokens have not been initialised for this survey.
ro: Jetoanele nu au fost iniţializate în acest sondaj.

en: Tools
ro: Unelte

en: Total Errors
ro: Total erori

en: Total Imported files
ro: Numărul total de fişiere importate

en: Total attributes in the central table
ro: Numărul total de atribute în tabelul central

en: Total errors
ro: Toate erorile

en: Total imported files
ro: Toate fisierele importate

en: Total invitations sent
ro: Numărul total de invitaţii trimise

en: Total number of files
ro: Numărul total de fişiere

en: Total numbers of sent reminders
ro: Numărul total de reamintiri trimise

en: Total participants in central table
ro: Numărul total de participanți în tabelul central

en: Total records imported:
ro: Numărul total de înregistrări importate:

en: Total records in survey
ro: Numărul total de înregistrări în acest sondaj

en: Total records in survey:
ro: Numărul total de înregistrări în acest sondaj:

en: Total records in this token table
ro: Numărul total de înregistrări în acest tabel de jetoane

en: Total responses:
ro: Toate răspunsurile:

en: Total size of files
ro: Dimensiune totală a fişierelor

en: Total surveys completed
ro: Totalul chestionarelor completate

en: Total time
ro: Timp total

en: Total with no unique Token
ro: Total fără jetoane unice

en: Transfer the surveys of this user to:
ro: Transferaţi sondajele acestui utilizator în:

en: Translate survey
ro: Tradu sondaj

en: Translate to
ro: Tradu în

en: Try again
ro: Incercati din nou

en: Try again! Connection with database failed.
ro: Încercați din nou! Conexiunea cu baza de date a eşuat.

en: Try again! Connection with database failed. Reason:
ro: Reîncercaţi! Conexiunea cu baza de date a eşuat. Motivul:

en: Try to submit again
ro: Incercati sa trimiteti din nou

en: Try with a bigger token length.
ro: Încercaţi cu o lungime mai mare a jetoanelor.

en: Turkish
ro: Turcă

en: Two
ro: doi

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
ro: Introduceți numele pe care l-ați folosit pentru a salva sondajul, și parola.

en: Type:
ro: Tip:

en: UCS-2 Unicode
ro: UCS-2 Unicod

en: UJIS for Windows Japanese
ro: UJIS pentru Windows Japoneză

en: URL description
ro: Descrierea URL

en: URL description:
ro: Descriere URL:

en: URL of the survey
ro: Adresa URL a chestionarului

en: URL parameters
ro: Parametrii URL

en: UTF-8 Unicode
ro: Unicod UTF-8

en: Un-quotes a quoted string
ro: Nu menţionează un șir citat

en: Un-share selected participants
ro: Nu mai împărtăşiţi participanţii

en: Unable to create directory `%s`.
ro: Nu s-a putut crea dosarul '%s'.

en: Unable to insert record into survey table
ro: Nu s-a putut insera înregistrarea în tabelul  sondajului

en: Uncertain
ro: Nu sunt sigur

en: Unchanged
ro: Neschimbat

en: Uncheck all
ro: Debifează toate

en: Undefined function
ro: Funcţie nedefinită

en: Undefined variable
ro: Variabila nedefinită

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown file extension
ro: Extensie de fisier necunoscută

en: Unmapped participant attributes
ro: Atribute nemapate ale participanţilor

en: Unmapped token attributes
ro: Atribute nemapate ale jetoanelor

en: Unsupported number of arguments: %s
ro: Numărul de argumente nesuportate: %s

en: Unsupported syntax
ro: Sintaxă nesuportată

en: Unwritable
ro: Neincripționabil

en: Update
ro: Actualizează

en: Update available: %s | Updates available: %s
ro[0]: Actualizări disponibile: %s

en: Update condition
ro: Adu la zi condiția

en: Update scenario
ro: Adu scenariul la zi

en: Update server busy
ro: Serverul de actualizare este ocupat

en: Update token entry
ro: Actualizează intrarea de jeton

en: Update user group
ro: Reactualizează grupul de utilizatori

en: Updater file is not writable (%s). Please set according file permissions.
ro: Fişierul de actualizat nu este inscripţionabil (%s). Vă rugăm să setaţi drepturile corespunzătoare ale fişierului.

en: Updates
ro: Actualizări

en: Upload
ro: Încarcă

en: Upload a file:
ro: Încarcă un fișier:

en: Upload files
ro: Încărcați fișiere

en: Upload summary
ro: Rezumatul încărcării

en: Upload your files
ro: Încărcați fișierele dumneavoastră

en: Uploaded CSV file successfully
ro: S-a încărcat cu succes fişierul CSV

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
ro: Eticheta încărcată a fişierului trebuie să aibă o extensie .lsl.

en: Uploaded resources management
ro: Management-ul resurselor încărcate

en: Uploaded template file
ro: S-a încărcat fişierul şablonului

en: Uploading
ro: Se încarcă

en: Uploading LDAP Query
ro: Se încarcă interogarea LDAP

en: Uppercase the first character of each word in a string
ro: Scrieţi cu majusculă primul caracter al fiecărui cuvânt dintr-un rând

en: Use CAPTCHA for
ro: Folosiți CAPTCHA pentru

en: Use ComfortUpdate
ro: Utilizaţi reactualizarea automata.

en: Use HTML format for token emails?
ro: Folosiți formatul HTML pentru emailurile jetoanelor?

en: Use all/manage templates
ro: Foloseşte toate/administrează şabloane

en: Use checkbox layout
ro: Foloseşte aranjamentul căsuţei de bifare

en: Use default
ro: Folosește implicit

en: Use dropdown presentation
ro: Folosește prezentare dropdown

en: Use global settings
ro: Foloseşte setările globale

en: Use mapping service
ro: Folosiți sistemul de cartare

en: Use same default value across languages:
ro: Folosiţi aceeaşi valoare predefinită pentru limbile:

en: Use settings below
ro: Foloseşte setările de mai jos

en: Use slider layout
ro: Folosește aspectul glisorului

en: Used/free space for file uploads
ro: Spatiu utilizat/liber pentru încărcarea fișierelor

en: User
ro: Utilizator

en: User ID editable:
ro: ID-ul utilizatorului editabil:

en: User added.
ro: Utilizator adăugat.

en: User already exists in the group.
ro: Utilizatorul deja există in acest grup.

en: User control
ro: Controlul utilizatorului

en: User data
ro: Datele utilizatorului

en: User does not exist in the group.
ro: Utilizatorul nu există în acest grup.

en: User group
ro: Grupul utilizatorilor

en: User group added.
ro: Grupul utilizatorilor a fost adăugat

en: User group successfully added!
ro: S-a adăugat cu succes grupul utilizatorului!

en: User group successfully saved!
ro: Grupul utilizatorilor a fost salvat cu succes!

en: User groups
ro: Grupuri de utilizatori

en: User name
ro: Nume de utilizator

en: User name and/or email not found!
ro: Nu s-a găsit numele utilizatorului şi/sau emailul!

en: User name:
ro: Numele utilizatorului:

en: User not found.
ro: Utilizatorul nu a fost găsit.

en: User permissions were updated successfully.
ro: Drepturile utilizatorului au fost actualizate cu succes.

en: User registration at '%s'
ro: Înregistrarea utilizatorului la '%s'

en: User removed.
ro: Utilizatorul a fost eliminat.

en: User with whom the participants are to be shared
ro: Utilizatorul la care participanții vor fi distribuiţi

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Username already exists.
ro: Numele utilizatorului există deja.

en: Username: %s
ro: Utilizatori: %s

en: Users
ro: Utilizatori

en: Uses left
ro: Utilizări rămase

en: Uses left:
ro: Utilizări rămase:

en: Valid from
ro: Valid de la

en: Valid until
ro: Valid până la

en: Validation:
ro: Validare:

en: Value
ro: Valoare

en: Values:
ro: Valori:

en: Variable not declared until a later page
ro: Variabilă nedeclarată înainte de o pagină ulterioară

en: Version
ro: Versiune

en: Version file is not writable (%s). Please set according file permissions.
ro: Versiunea de fişier nu este inscripţionabilă (%s). Vă rugăm să setaţi drepturile corespunzătoare ale fişierului.

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: View Saved but not submitted Responses
ro: Afișează răspunsuri salvate dar netrasmise

en: View This Record
ro: Vizualizează această înregistrare

en: View participants of this survey in the central participant database panel
ro: Vizualizaţi participanţii la acest sondaj în panoul central al bazei de date a participanţilor

en: View response
ro: Vizualizează raspunsul

en: View response ID %d
ro: Vizualizează răspunsul cu ID %d

en: View response URL
ro: Vizualizează răspunsul URL

en: View response details
ro: Vizualizează detaliile răspunsului

en: View statistics
ro: Vizualizeaza statistici

en: View summary of all available fields
ro: Vizualizeaza rezumatul tuturor câmpurilor

en: View the statistics for this survey.
ro: Afişează statisticile acestui sondaj.

en: View this person in the central participants database
ro: Vizualizati această persoană în baza de date centrală

en: View this record
ro: Vizualizaţi această înregistrare

en: View {0} - {1} of {2}
ro: Vizualizaţi {0} - {1} din {2}

en: View/read
ro: Vizualizează/citeşte

en: Viewing response (ID %s)
ro: Se vizualizează răspunsul (ID %s)

en: Visible in participants panel
ro: Vizibil în panoul central al participanţilor

en: Visit our website!
ro: Vizitați site-ul nostru!

en: Warn and move on
ro: Avertizaţi şi mergeţi mai departe

en: Warning
ro: Atenție

en: Warning!
ro: Atenție!

en: Warning: Before turning on HTTPS,
ro: Atenție: Înainte de a activa HTTPS,

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
ro: Atenţie: urmatoarele fişiere/directoare trebuie să fie reactualizate, dar permisul de acces ale acestora este setat doar pentru a putea fi citite

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
ro: Atențiune: Folosiți încă parola acordată din oficiu („password”). Vă rugăm să schimbați parola și să vă relogați.

en: Warnings
ro: Avertisment

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
ro: Ne pare rău dar a avut loc o eroare de sistem iar fișierul dumneavoastră nu a fost salvat. Un email a fost trimis pentru a notifica administratorul sondajului.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
ro: Ne pare rău, dar nu aveți permisiunea de a completa acest chestionar

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
ro: Ne cerem scuze, dar nu aveţi permisiune să faceţi acest lucru.

en: We are sorry but your session has expired.
ro: Ne cerem scuze dar sesiunea dumneavoastră a expirat.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
ro: Recomandăm ca înainte să ştergeţi acest sondaj să exportaţi de pe ecranul administratorului întregul sondaj.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
ro: Recomandăm ca înainte să continuaţi să exportaţi de pe ecranul administratorului întregul sondaj.

en: We recommend that these files should be replaced by the update procedure.
ro: Recomandăm ca aceste fişiere să fie înlocuite de procedura actualizării.

en: Welcome
ro: Bun venit

en: Welcome %s!
ro: Bun venit %s!

en: Welcome Page
ro: Pagina de întâmpinare

en: Welcome and end text
ro: Text de întâmpinare şi de sfârşit

en: Welcome message:
ro: Mesaj de întâmpinare:

en: Welcome to %s!
ro: Bun venit la %s!

en: Welcome to the ComfortUpdate
ro: Bine aţi venit la ComfortUpdate

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
ro: Bun venit la procesul de instalare LimeSurvey. Acest proces vă va ghida prin instalarea programului, setarea bazei de date și configurația inițială LimeSurvey.

en: Welcome to this sample survey
ro: Bine aţi venit la această monstră de şablon

en: Welcome:
ro: Bun venit:

en: When an imported record matches an existing record ID:
ro: Atunci când o înregistrare importată se potriveşte cu o înregistrare existentă ID:

en: When checking your file permissions we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
ro: Am găsit una sau mai multe probleme atunci când am verificat drepturile dumneavoastră de fişiere. Vă rugăm să verificaţi mesajele erorilor de mai sus şi să le reparaţi, înainte de a merge mai departe.

en: When checking your installation we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
ro: Am găsit una sau mai multe probleme atunci când am verificat instalarea dumneavoastră. Vă rugăm să verificaţi mesajele erorilor de mai sus şi să le reparaţi, înainte de a merge mai departe.

en: Width of text input box
ro: Lăţimea căsuţei text de intrare

en: Width of the map in pixel
ro: Lăţimea hărţii in pixeli

en: Windows Arabic
ro: Windows Arabică

en: Windows Baltic
ro: Windows Baltică

en: Windows Central European
ro: Windows Central Europeană

en: Windows Cyrillic
ro: Windows Chirilică

en: With not anonymous survey: user can update his answer after completion, else user can add new answers without restriction.
ro: Cu un chestionar non anonim: utilizatorul poate actualiza răspunsul său după finalizare, altfel acesta poate adăuga noi răspunsuri fără restricții.

en: Writable
ro: Incripționabil

en: X-Scale
ro: Scala X

en: Y-Scale
ro: Scala Y

en: Year
ro: An

en: Yes
ro: Da

en: Yes (Forced by the system administrator)
ro: Da (Forțat de administratorul de sistem)

en: Yes - Delete Them!
ro: Da - șterge-le!

en: Yes - slider with emoticon
ro: Da - cursor cu emoticon

en: Yes - stars
ro: Da - stele

en: Yes/No
ro: Da/Nu

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
ro: Sunteţi pe cale să ştergeţi toate condiţiile întrebărilor acestui sondaj

en: You are about to delete this survey
ro: Sunteţi pe cale să ştergeţi acest sondaj

en: You are about to replace a given label set with the current answer options. Continue?
ro: Sunteţi pe cale de a înlocui un set de etichete predefinite cu opţiunile de răspuns actuale. Doriţi să continuaţi?

en: You are about to replace a given label set with the labels of this subquestions. Continue?
ro: Sunteţi pe cale să înlocuiţi un set de etichete predefinit cu etichetele acestor subîntrebări. Doriţi să continuaţi?

en: You are already a part of this survey.
ro: Faci deja parte din acest sondaj.

en: You are not a participant in this survey.
ro: Nu sunteţi un participant în acest sondaj.

en: You are not allowed dump the database!
ro: Nu aveţi permisiunea să aruncaţi baza de date!

en: You are not allowed export a label set!
ro: Nu aveţi permisiunea să exportaţi un set de etichetă!

en: You are not allowed to activate this survey!
ro: Nu aveți permisiunea să activați acest sondaj!

en: You are not allowed to add a group to this survey!
ro: Nu aveți voie să adăugați un grup acestui sondaj!

en: You are not allowed to add new questions for this survey!
ro: Nu aveţi permisiunea să adăugaţi întrebări noi pentru acest sondaj!

en: You are not allowed to browse responses!
ro: Nu aveţi permisiunea să răsfoiţi răspunsuri!

en: You are not allowed to change user data!
ro: Nu aveţi permisiunea să schimbaţi datele utilizatorului!

en: You are not allowed to change your own permissions!
ro: Nu sunteţi autorizat să vă schimbaţi propriile setări!

en: You are not allowed to create new surveys!
ro: Nu aveţi permisiunea să creaţi sondaje noi!

en: You are not allowed to delete this group!
ro: Nu aveți permisiunea de a șterge acest grup!

en: You are not allowed to delete this survey!
ro: Nu aveți permisiunea să ștergeți acest sondaj!

en: You are not allowed to edit groups in this survey!
ro: Nu aveți permisiunea de a edita grupuri în acest sondaj!

en: You are not allowed to edit this survey!
ro: Nu aveți permisiunea de a edita acest sondaj!

en: You are not allowed to import a group!
ro: Nu aveţi permisiunea să importaţi un grup!

en: You are not allowed to import a survey!
ro: Nu aveți permisiunea de a importa un sondaj!

en: You are not allowed to order groups in this survey!
ro: Nu aveţi permisiunea să ordonaţi grupuri în acest sondaj!

en: You are not allowed to perform this operation!
ro: Nu aveţi permisiunea să executaţi această operaţie!

en: You are not allowed to set assessment rules!
ro: Nu aveţi permisiunea să setaţi reguli de evaluare!

en: You are not allowed to stop this survey!
ro: Nu aveți permisiunea de a edita acest sondaj!

en: You are not allowed to to import a question!
ro: Nu aveţi permisiunea să importaţi o întrebare!

en: You are not authorized to delete questions.
ro: Nu aveți permisiunea de a șterge aceste întrebari.

en: You can %s download and update manually %s or use the %s.
ro: Puteti downloada %s și actualiza manual %s sau utiliza %s.

en: You can import all old responses with the same amount of columns as in your active survey. YOU have to make sure, that this responses corresponds to the questions in your active survey.
ro: Puteţi importa toate răspunsurile vechi cu acelaşi număr de coloane ca în sondajul dumneavoastră activ. Trebuie să aveţi grijă ca aceste răspunsuri să corespundă întrebărilor din sondajul dumneavoastră activ.

en: You can leave these settings blank and change them later
ro: Puteți lăsa aceste setări necompletate și le modificați mai târziu

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
ro: Puteţi lăsa spaţiu şi să generaţi automat jetoane folosind 'Generați jetoane'

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
ro: Puteţi încărca din această fereastră un sondaj pe care l-aţi salvat mai înainte.

en: You can only archive active surveys.
ro: Puteți doar să arhivați sondaje active.

en: You can see and edit settings for shared participants in share panel.
ro: Puteţi vizualiza şi edita setările pentru participanţii comuni în panoul care este comun cu ceilalti utilizatori

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a token table with the button below.
ro: Puteţi comuta la modul de acces limitat prin iniţializarea unui tabel de jetoane cu butonul de mai jos.

en: You can upload %s under %s KB each.
ro: Puteți încărca %s sub %s KB fiecare fișier.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
ro: Puteţi folosi acum următoarele certificări pentru a vă autentifica pe site:

en: You can't copy a question if the survey is active.
ro: Nu puteti copia o intrebare daca acest sondaj este activ.

en: You can't delete this question because the survey is currently active.
ro: Nu puteţi şterge această întrebare pentru că sondajul este încă activ

en: You can't import a group which doesn't support at least the survey base language.
ro: Nu puteţi importa un grup care nu este compatibil cu limba de bază a sondajului.

en: You can't import a question which doesn't support at least the survey base language.
ro: Nu puteţi importa o întrebare care nu este compatibilă cu limba de bază a sondajului.

en: You can't import answers which doesn't support at least the survey base language.
ro: Nu puteţi importa răspunsuri care nu sunt compatibile cu limba de bază a sondajului.

en: You can't import label sets which don't support the current survey's base language
ro: Nu puteţi importa seturile de etichetă care nu sunt compatibile cu limba de bază actuală a sondajului.

en: You can't save changes because the template directory is not writable.
ro: Nu puteţi salva modificările deoarece dosarul şablonului nu este inscripţionabil.

en: You cannot add/remove subquestions or edit their codes because the survey is active.
ro: Nu puteţi adăuga/şterge subîntrebările sau să le modificaţi codurile deoarece acest sondaj este activ.

en: You cannot delete the last answer option.
ro: Nu puteţi şterge ultima opţiune de răspuns

en: You cannot delete the last subquestion.
ro: Nu puteţi şterge ultima subîntrebare.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
ro: Nu puteţi continua până când nu introduceţi un text pentru una sau mai multe întrebări.

en: You cannot remove this item since you need at least one language in a labelset.
ro: Nu puteţi şterge acest element deoarece aveţi nevoie de cel puţin o limbă în setul de etichetă.

en: You did not provide a name
ro: Nu ati furnizat un nume

en: You did not provide a password
ro: Nu ati furnizat o parola

en: You do not have sufficient rights to access this page.
ro: Nu aveţi suficiente drepturi pentru a accesa această pagină

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
ro: Nu aveţi librăria Freetype instalată. Afişarea diagramelor necesită funcţionarea librăriei Freetype.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
ro: Nu aveţi librăria GD instalată. Afişarea diagramelor necesită funcţionarea librăriei GD.

en: You don't have permission to delete this entry.
ro: Nu aveți permisiunea de a șterge această înregistrare.

en: You don't have sufficient permissions.
ro: Nu aveţi permisiuni suficiente

en: You don't have the permission to activate tokens.
ro: Nu aveți permisiunea să activați jetoane

en: You have already completed this survey.
ro: Ati completat deja acest sondaj.

en: You have been already removed from this survey.
ro: Aţi fost deja eliminat din acest sondaj.

en: You have been removed from the central participants list for this site
ro: Aţi fost şters din lista centrală a participanţilor pentru acest site

en: You have been successfully added back to this survey.
ro: Aţi fost adăugat cu succes la acest sondaj.

en: You have been successfully removed from this survey.
ro: Aţi fost eliminat cu succes din acest sondaj.

en: You have completed %s%% of this survey
ro: Ați completat %s%% din acest chestionar

en: You have completed answering the questions in this survey.
ro: Aţi terminat de răspuns la întrebările din acest sondaj.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
ro: Aţi depăşit numărul de încercări pentru a vă loga. Vă rugăm să aşteptaţi %d minute înainte de a reîncerca.

en: You have no row selected
ro: Nu aţi selectat nici un rând

en: You have not provided a survey identification number
ro: Nu ati furnizat un cod de identificare pentru acest sondaj

en: You have not selected a question
ro: Nu ați selectat o întrebare

en: You have not selected a survey
ro: Nu aţi selectat un sondaj

en: You have not selected a survey to delete
ro: Nu aţi selectat o anchetă de şters

en: You have to enter a valid parameter name.
ro: Trebuie să introduceți un nume al parametrului valid.

en: You have to pair this field with an existing attribute.
ro: Trebuie sa asociaţi acest câmp cu un atribut existent

en: You have to select at least one label set.
ro: Trebuie să selectaţi măcar un set de etichetă.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
ro: Vă puteți înregistra pentru acest sondaj dacă doriți să luați parte la el.

en: You must be registered to complete this survey
ro: Trebuie sa va inregistrati pentru a completa acest chestionar

en: You must select a survey from the list
ro: Trebuie să selectaţi un sondaj din listă

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
ro: Trebuie să setaţi permisiunile de scriere pentru aceste fisiere înainte de a putea proceda. Dacă nu sunteţi sigur/ă de ceea ce trebuie să faceţi, vă rugăm să contactaţi administratorul sistemului pentru mai multe sfaturi.

en: You must set at last one available language.
ro: Trebuie să selectaţi măcar o limbă disponibilă

en: You must supply a name for this saved session.
ro: Trebuie sa dati un nume acestei sesiuni session.

en: You must supply a password for this saved session.
ro: Trebuie sa dati o parola pentru aceasta sesiune.

en: You need to add answer options to this question
ro: Trebuie să adăugaţi opţiuni de răspuns pentru această întrebare

en: You need to add question groups
ro: Trebuie să adăguaţi grupurile de întrebări

en: You need to add questions
ro: Trebuie să adăugaţi întrebări

en: You need to add subquestions to this question
ro: Trebuie să adăugaţi subîntrebări la această întrebare

en: You need to select a table.
ro: Trebuie să selectaţi un tabel.

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
ro: Trebuie să încărcați %s mai multe fișiere pentru această întrebare. Sunteți sigur ca doriți să ieșiți?

en: You should export your responses before deactivating.
ro: Ar trebui să exportaţi răspunsurile înainte de a dezactiva

en: You should have a great time doing this
ro: Ar trebui să vă simţiţi bine făcând aceasta

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
ro: Ar trebui să vă notaţi numele tabelurilor în situaţia în care aveţi nevoie să accesaţi aceste informaţii mai târziu.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
ro: Ar trebui să activaţi un sondaj numai atunci când sunteţi absolut sigur că pregătirea sondajului dumneavoastră este finalizat şi nu necesită modificări.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
ro: Veţi fi redirecţionat în aproximativ 5 secunde. Daca nu, daţi click click <a href="%s">aici</a>.

en: Your Choices
ro: Variantele de ordonat

en: Your DB and any changed files will be backed up.
ro: Vor fi copiate DBul dumneavoastră şi orice fişiere modificate.

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
ro: Este verificată instalarea dumneavoastră LimeSurvey dacă actualizarea poate fi rulată cu succes.

en: Your Ranking
ro: Ordinea dumneavoastra

en: Your answer
ro: Răspunsul dumneavoastră

en: Your assessment
ro: Evaluarea dumneavoastră

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
ro: Navigatorul dumneavoastră raportează că a fost folosit pentru a răspunde acestui sondaj. Vă vom reseta sesiunea pentru ca dumneavoastră să începeţi de la început.

en: Your condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
ro: Condiţia dumneavoastră nu a putut fi adăugată! Nu are în componenţă întrebarea şi/sau răspunsul pe care a fost bazată condiţia. Fiţi sigur ca aţi selectat o întrebare sau un răspuns.

en: Your data should be imported now
ro: Datele dumneavoastră ar trebui să fie importate acum

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
ro: Datele dumneavoastră ar trebui importate acum, cadrul datelor este numit "data", etichetele variabile sunt atributele datelor ("attributes(data)$variable.labels"), ca pentru foreign:read.spss.

en: Your database server password.
ro: Parola serverului de baze de date.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
ro: Numele de utilizator al server-ului bazei de date. În cele mai multe din situaţii "root" va functiona.

en: Your email address
ro: Adresa de e-mail a dumneavoastră

en: Your passwords do not match.
ro: Parolele nu corespund.

en: Your personal settings
ro: Setările personale

en: Your personal settings were successfully saved.
ro: Setările dumneavoastră personale au fost salvate cu succes.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
ro: Limba aleasă de dumneavoastră va fi utilizată pe tot parcursul procesului de instalare.

en: Your response table will be renamed to:
ro: Tabelul cu răspunsuri va fi redenumit în:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
ro: Raspunsurile dumneavoastra nu au fost pierdute. Ele au fost trimise prin email administratorului si vor fi introduse in baza de date mai tarziu.

en: Your responses were successfully saved.
ro: Răspunsurile dumneavoastră au fost salvate cu succes.

en: Your search returned no results
ro: Căutarea ta nu a returnat nici un rezultat

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
ro: Sondajul dumneavoastră poate exporta datele unui jeton asociat fiecărui răspuns. Selectaţi orice câmp adiţional pe care doriţi să îl exportaţi.

en: Your survey contains more than 255 columns of responses. Spreadsheet applications such as Excel are limited to loading no more than 255. Select the columns you wish to export in the list below.
ro: Sondajul dumneavoastră conţine mai mult de 255 de coloane cu răspunsuri. Aplicaţiile de tipul foi de calcul, ca şi Excel, sunt limitate în a încărca nu mai mult de 255. Selectaţi coloanele pe care doriţi să le exportaţi în lista de mai jos.

en: Your survey responses have been recorded.
ro: Raspunsurile dumneavoasra au fost inregistrate.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
ro: Răspunsurile sondajului dumneavoastră au fost salvate cu succes. Vă va fi trimis un e-mail de confirmare. Păstraţi-vă parola deoarece nu vom putea să o recuperăm pentru dumneavoastră.

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
ro: Raspunsurile dumneavoasra nu au fost inregistrate. Sondajul nu este activ.

en: Your survey was successfully saved.
ro: Sondajul dumneavoastră a fost salvat cu succes.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
ro: Chestionarul dumneavoastră va fi salvat folosind numele și parola introduse și veți putea relua chestionarul la o dată ulterioară.

en: Your time to answer this question has expired
ro: Timpul necesar răspunderii acestei întrebări a expirat

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
ro: Timpul necesar răspunderii la această întrebare aproape a expirat. Mai aveţi {TIMP} rămase.

en: Your token seems to be valid but can be used only during a certain time period.
ro: Jetonul dumneavoastră pare să fie valid dar poate fi folosit numai pe o perioadă precisă de timp.

en: Your update key is invalid and was removed.
ro: Cheia dumneavoastră de actualizare nu este validă şi a fost ştearsă.

en: Your user data for accessing %s
ro: Datele utilizatorului dumneavoastră pentru accesarea %s

en: Zoom level
ro: Nivelul de mărire

en: addslashes
ro: adslashes

en: and
ro: si

en: at question
ro: la întrebarea

en: begins with
ro: începe cu

en: check if this link works.
ro: verifică dacă linkul funcționează.

en: checked
ro: bifate

en: contains
ro: conţine

en: copy_of_
ro: copia_

en: cp1252 West European
ro: cp1252 Vest Europeană

en: d-m-yyyy
ro: z-l-aaaa

en: d.m.yyyy
ro: z.l.yy

en: d/m/yyyy
ro: z/l/aaa

en: dd-mm-yyyy
ro: zz-ll-aa

en: dd.mm.yyyy
ro: zz.ll.aa

en: dd/mm/yyyy
ro: zz/ll/aa

en: digit:       source("%s", encoding = "UTF-8")        on the R command window
ro: Tastaţi:       source("%s", encoding = "UTF-8")        în fereastra de comandă R

en: directory
ro: director

en: does not begin with
ro: nu începe cu

en: does not contain
ro: nu conţin

en: does not end with
ro: nu se termină cu

en: ends with
ro: se termină cu

en: equal
ro: egal

en: equals
ro: egal cu

en: greater
ro: mai mare

en: greater or equal
ro: mai mare sau egal

en: having a token
ro: având un jeton

en: having a valid email address
ro: având o adresă validă de email

en: having already completed the survey
ro: având deja completat acest sondaj

en: hours
ro: ore

en: is
ro: este

en: is NOT
ro: Este NU

en: is greater than
ro: este mai mare decât

en: is greater than or equal to
ro: este mai mare decât sau egal cu

en: is in
ro: este în

en: is less than
ro: este mai puţin decât

en: is less than or equal to
ro: este mai puţin sau egal cu

en: is matched (regexp)
ro: este potrivit (regexp)

en: is not in
ro: nu este în

en: less
ro: Mai puţin

en: less or equal
ro: Mai puţin sau egal

en: minitab method
ro: metoda minitab

en: mins
ro: minute

en: mm-dd-yyyy
ro: ll-zz-aaaa

en: mm.dd.yyyy
ro: ll.zz.aaaa

en: mm/dd/yyyy
ro: ll/zz/aaaa

en: not checked
ro: nebifate

en: not equal
ro: nu este egal

en: not having been sent an invitation already
ro: nu a fost trimisă deja o invitaţie

en: or
ro: sau

en: page
ro: Pagină

en: queXML format (*.xml)
ro: Formatul queXML (*.xml)

en: quota language settings
ro: Setările limbajului de cotă

en: quota members
ro: membrii cotei

en: responses
ro: răspunsuri

en: seconds
ro: secunde

en: selected
ro: selectate

en: table
ro: tabel

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
ro: acesta este un email automat pentru a înştiinţa că un utilizator a fost creat pentru dumneavoastră pe situl '%s'.

en: timings
ro: cronometrări

en: to
ro: la

en: until
ro: pana

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
ro: vizitați http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php pentru mai multe informații

en: yyyy-mm-dd
ro: aaaa.ll.zz

en: yyyy.mm.dd
ro: aa.ll.zz

en: yyyy/mm/dd
ro: aaa/ll/zz

en: zip library not supported by PHP, Import ZIP Disabled
ro: librăria zip nu este suportată de PHP, Importarea ZIP dezactivată
