LimeSurvey 2.x - en to pa translation catalogue (2451 entries)

en: %s cannot be empty
pa:  %s ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: %s cannot be left empty
pa:  %s ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਛੱਡਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: %s duplicate records removed
pa:  %s ਹਟਾ ਰਿਕਾਰਡ ਨਕਲ ਹੈ

en: %s field(s) were successfully added.
pa:  %s ਖੇਤਰ ( ਓਂ ) ਨੂੰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਜੋੜਿਆ ਗਿਆ ਸੀ .

en: %s lines had a mismatching number of fields.
pa:  %s ਲਾਇਨਾਂ ਖੇਤਰ ਦੀ ਇੱਕ mismatching ਨੰਬਰ ਸੀ .

en: %s messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
pa:  %s ਸੁਨੇਹਾ ਬਾਹਰ ਸਕੈਨ ਕੀਤਾ ਗਿਆ %s  ਜੋ ਉਛਾਲ  ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਇਸ ਪ੍ਰਣਾਲੀ  ਦੇ ਦੁਆਰੇ ਚਿਹਨਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ .

en: %s messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
pa:  %s ਸੁਨੇਹਾ ਸਕੈਨ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ,  ਕੋਈ ਵੀ ਉਛਾਲ  ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਇਸ ਪ੍ਰਣਾਲੀ  ਦੇ ਦੁਆਰੇ ਚਿਹਨਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ .

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
pa: %  s ਪੁਰਾਣੀ  ( ਓਂ )  ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਅਤੇ ਸਮਾਂ  ਦੇ ਅਨੁਸਾਰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਆਯਾਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ .

en: %s old response(s) were successfully imported.
pa: %  s ਪੁਰਾਣੇ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ   ਨੂੰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਆਯਾਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ .

en: %s participant(s) are to be copied
pa:  %s ਭਾਗੀਦਾਰ  ( ਓਂ )  ਨੂੰ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: %s participants have been shared
pa: ਟੋਕਨ ਈਮੇਲ ਸੇਟਿੰਗਸ %s ਸਹੇਜ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ .

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
pa: %  s ਰਿਕਾਰਡ ਅਧੂਰੀ ਜਾਂ ਗਲਤ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਮਾਨ  ਹੈ

en: %s records imported
pa:  %s ਆਯਾਤੀਤ ਰਿਕਾਰਡ

en: %s records in CSV
pa:  %s CSV ਵਿੱਚ ਰਿਕਾਰਡ ਹੈ

en: %s records with invalid email address removed
pa:  %s ਅਮਾਨਿਏ ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਹਟਾਇਆ ਦੇ ਨਾਲ ਰਿਕਾਰਡ ਦੀ

en: %s%% completed
pa: %s%% ਗੈਰ ਸਾਰਾ

en: 'Other:' comment mandatory
pa: ਹੋਰ : ਟਿੱਪਣੀ ਲਾਜ਼ਮੀ

en: (Autodetect)
pa: ਗ੍uਰਮ੍uਖੀ

en: (Iconv Library not installed)
pa:  ( ਸਥਾਪਤ ਨਹੀਂ Iconv ਲਾਇਬਰੇਰੀ )

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create new label sets.)
pa:  ( ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਆਯਾਤ ਕੀਤਾ ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਨਵਾਂ ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ ਨਹੀਂ ਸਨ . )

en: (No target question)
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਜਾਓ

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
pa: ( Ctrl ਕੁੰਜੀ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਕੇ ਏਕਾਧਿਕ ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੀਏ )

en: *This setting cannot be changed later!
pa:  * ਇਹ ਸੇਟਿੰਗ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਬਦਲਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ !

en: ...or import a question
pa:  . . . ਜਾਂ ਇੱਕ ਸਵਾਲ ਆਯਾਤ

en: 16 or up
pa: 16 ਤੱਕ ਜਾਂ ਉੱਤੇ

en: 1st quartile (Q1)
pa: 1 ਚਤੁਰਥਕ ( Q1 )

en: 1st time limit warning CSS style
pa: 1 ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ  ਦੇ ਚਿਤਾਵਨੀ ਸੀਏਸਏਸ ਸ਼ੈਲੀ

en: 1st time limit warning message
pa: 1 ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਚਿਤਾਵਨੀ ਸੁਨੇਹਾ

en: 1st time limit warning message display time
pa: 1 ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਚਿਤਾਵਨੀ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਸਮਾਂ

en: 1st time limit warning message timer
pa: 1 ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਚਿਤਾਵਨੀ ਸੁਨੇਹਾ ਘੜੀ

en: 2nd quartile (Median)
pa: 2 ਚਤੁਰਥਕ ( ਮਾਧਿਅ )

en: 2nd time limit warning CSS style
pa: 2 ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ  ਦੇ ਚਿਤਾਵਨੀ ਸੀਏਸਏਸ ਸ਼ੈਲੀ

en: 2nd time limit warning message
pa: 2 ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ  ਦੇ ਚਿਤਾਵਨੀ ਸੁਨੇਹਾ

en: 2nd time limit warning message display time
pa: 2 ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ  ਦੇ ਚਿਤਾਵਨੀ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਸਮਾਂ

en: 2nd time limit warning message timer
pa: 2 ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ  ਦੇ ਚਿਤਾਵਨੀ ਸੁਨੇਹਾ ਘੜੀ

en: 3-Click ComfortUpdate
pa: 3 ਕਲਿਕ ComfortUpdate

en: 3rd quartile (Q3)
pa: 3 ਚਤੁਰਥਕ ( Q3 )

en: 5 Point Choice
pa: ੫ ਪਵਾਇੰਟ ਵਿਕਲਪ

en: 7bit Swedish
pa: 7bit ਸਵੀਡਿਸ਼

en: <No default value>
pa: <<ਕੁਰਿਦੁ ਪਸਕਪਕ>

en: A Note On Privacy
pa: ਗੁਪਤ ਦੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਨੋਟ

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
pa: ਇਸ ਤਾਲਿਕਾ ਦੇ ਇੱਕ ਬੈਕਅਪ ਬਣਾ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਦੁਆਰਾ ਅੱਪੜਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
pa: ਇਸ ਤਾਲਿਕਾ ਦੇ ਇੱਕ ਬੈਕਅਪ ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਅੱਗੇ ਵੱਧਦੇ ਹੋ ਬਣਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ . ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਕਾ ਲਈ ਇਸ ਤਾਲਿਕਾ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰ ਸਕਣਗੇ .

en: A database named "%s" already exists.
pa: ਇੱਕ ਡੇਟਾਬੇਸ ਨਾਮ "%s" ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ .

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
pa: ਅ ਡੇਅcਟਿਵਟੇਡ੍ ਸ੍uਰ੍ਵੇਯ੍ ਇਸ੍ ਨੋਟ੍ ਅccਏਸ੍ਸਿਬ੍ਲੇ ਟੋ ਪਰ੍ਟਿcਇਪਨ੍ਟ੍ਸ੍ (ਓਨ੍ਲ੍ਯ੍ ਅ ਮੇਸ੍ਸਗੇ ਅਪ੍ਪੇਅਰ੍ਸ੍ ਤਟ੍ ਤੇਯ੍ ਅਰੇ ਨੋਟ੍ ਪੇਰ੍ਮਿਟ੍ਟੇਡ੍ ਟੋ ਸੀ ਤਿਸ੍ ਸ੍uਰ੍ਵੇਯ੍).

en: A group in the CSV/SQL file is not part of the same survey. The import of the survey was stopped.
pa: CSV / SQL ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸਮੂਹ ਇੱਕ ਹੀ ਸਰਵੇਖਣ ਦਾ ਹਿੱਸਾ ਨਹੀਂ ਹੈ . ਸਰਵੇਖਣ ਦਾ ਆਯਾਤ ਰੋਕ ਦਿੱਤੀ ਗਿਆ .

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
pa: ਇੱਕ ਸਵਾਲ ਸੂਚਕਾਂਕ ਵਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ ;  ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ ਵੇਖੀ ਗਈ ਸਵਾਲਾਂ  ਦੇ ਵਿੱਚ ਕੁੱਦ ਕਰਣ ਵਿੱਚ ਸਮਰੱਥਾਵਾਨ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ .

en: A token entry for the saved survey has been created too.
pa: ਸਹੇਜਾ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਇੱਕ ਟੋਕਨ ਪਰਵੇਸ਼ ਵੀ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ .

en: A token table has been created for this survey and the old tokens were imported.
pa: ਇੱਕ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ ਵਿੱਚ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਪੁਰਾਣੇ ਟੋਕਨ ਆਯਾਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ .

en: A token table has been created for this survey.
pa: ਇੱਕ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ ਵਿੱਚ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ .

en: A username was not supplied or the username is invalid.
pa: ਇੱਕ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨਾਮ ਨਹੀਂ ਦੀ ਆਪੂਰਤੀ ਕੀਤੀ ਸੀ .

en: AND
pa: ਅਤੇ

en: AND/OR Date is
pa: ਹੈਰ/ਯਾ ਤਾਰੀਖ ਹੈ

en: ARMSCII-8 Armenian
pa: ARMSCII 8 ਅਰਮੇਨਿਆਈ

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
pa: ਅਬਿਲਿਟ੍ਯ੍ ਟੋ ਚਨ੍ਗੇ ਓਫ਼੍ ਖ਼੍uਏਸ੍ਟਿਓਨ੍ਸ੍, ਗ੍ਰੋuਪ੍ਸ੍ ਅਨ੍ਡ੍ ਪਰਮੇਟੇਰ੍ਸ੍ ਇਸ੍ ਸ੍ਟਿਲ੍ਲ੍ ਲਿਮਿਟੇਡ੍.

en: Absolute value
pa: ਪੜਾਅ ਮੁੱਲ

en: Access
pa: ਪਹੁੰਚ

en: Access denied!
pa: ਪਹੁੰਚ ਨੂੰ ਇਨਕਾਰ !

en: Action
pa: ਕਾੱਰਵਾਈ

en: Action to perform when time limit is up
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਅੰਤ ਉੱਤੇ ਕਾੱਰਵਾਈ ਕਰਣ ਲਈ

en: Actions
pa: ਕਾੱਰਵਾਈ

en: Activate Survey
pa: ਸਰਗਰਮ ਕਰਣ ਦੇ ਸਰਵੇਖਣ

en: Activate this Survey
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰੀਏ

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
pa: ਇਸ ਇਨਪੁਟ ਫੀਲਡ  ਦੇ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਨਕਸ਼ਾ ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਜਿੱਥੇ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਕਿਸੇ ਸਥਾਨ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਨ ਸਰਗਰਮ

en: Active
pa: ਸਰਗਰਮ

en: Active surveys
pa: ਸਰਗਰਮ

en: Active token tables
pa: ਸਰਗਰਮ ਟੋਕਨ ਟੇਬਲ

en: Add
pa: ਜੋੜੇਂ

en: Add New Quota
pa: ਨਵਾਂ ਕੋਟਾ ਜੋੜੇਂ

en: Add URL parameter
pa: ਅਡ੍ਡ੍ Uੜ੍ਲ਼੍ ਪਰਮੇਟੇਰ੍

en: Add User
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਜੋੜੇਂ

en: Add a language:
pa: ਆਧਾਰ ਭਾਸ਼ਾ

en: Add a new question
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਜੋੜੇਂ

en: Add a prefix to the answer field
pa: ਜਵਾਬ ਖੇਤਰ ਲਈ ਇੱਕ ਉਪਸਰਗ ਜੋੜੇਂ

en: Add a suffix to the answer field
pa: ਜਵਾਬ ਖੇਤਰ ਲਈ ਇੱਕ ਪ੍ਰਤਿਅਏ ਜੋੜੇਂ

en: Add and edit conditions
pa: ਜੋੜੇਂ ਹੋਰ ਸ਼ਰਤਾਂ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਤ

en: Add another token entry
pa: ਨਵਾਂ ਟੋਕਨ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਜੋੜੇਂ

en: Add condition
pa: ਹਾਲਤ ਜੋੜੇਂ

en: Add dummy tokens
pa: ਸਾਰੇ ਟੋਕਨ

en: Add fields
pa: ਫੀਲਡਸ ਜੋੜੇਂ

en: Add group
pa: ਸਮੂਹ ਜੋੜੇਂ

en: Add new group to survey
pa: ਨਵਾਂ ਸਮੂਹ ਜੋੜਨ ਲਈ ਸਰਵੇਖਣ

en: Add new token entry
pa: ਨਵਾਂ ਟੋਕਨ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਜੋੜੇਂ

en: Add new user group
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ਜੋੜੇਂ

en: Add or delete groups
pa: ਜੋੜੇਂ ਜਾਂ ਸਮੂਹਾਂ ਨੂੰ ਵਿਡਾਰਨ

en: Add or delete questions
pa: ਜੋੜਨ ਜਾਂ ਹਟਾਣ ਦੇ ਸਵਾਲ

en: Add or delete subquestions or change their codes
pa: ਜੋੜਨ ਜਾਂ ਹਟਾਣ ਦੇ ਸਵਾਲ

en: Add question
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਜੋੜੇਂ

en: Add question group
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ ਜੋੜੇਂ

en: Add scenario
pa: ਪਰਿਦ੍ਰਸ਼ਿਅ ਜੋੜੇਂ

en: Add survey
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਜੋੜੇਂ

en: Add to survey
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਜੋੜੇਂ

en: Add token attributes
pa: ਟੋਕਨ ਗੁਣ ਜੋੜੇਂ

en: Add token entry
pa: ਟੋਕਨ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਜੋੜੇਂ

en: Add user
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਜੋੜੇਂ :

en: Add user group
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ਜੋੜੇਂ

en: Add user:
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਜੋੜੇਂ :

en: Additional Languages
pa: ਇਲਾਵਾਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: Additional languages:
pa: ਇਲਾਵਾਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: Admin Email:
pa: ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਈਮੇਲ :

en: Admin confirmation email body:
pa: ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਪੁਸ਼ਟਿਕਰਣ ਈਮੇਲ ਸਰੀਰ :

en: Admin confirmation email subject:
pa: ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਪੁਸ਼ਟਿਕਰਣ ਈਮੇਲ ਵਿਸ਼ਾ :

en: Admin email:
pa: ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਈਮੇਲ :

en: Admin login name
pa: ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਨਾਮ :

en: Admin login password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਭੁੱਲ ਗਏ

en: Admin notification email:
pa: ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਅਧਿਸੂਚਨਾ ਈਮੇਲ :

en: Administration
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਨ

en: Administrator credentials
pa: ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਨਾਮ :

en: Administrator email
pa: ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਨਾਮ :

en: Administrator name
pa: ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਨਾਮ :

en: Administrator name:
pa: ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਨਾਮ :

en: Administrator:
pa: ਵਿਵਸਥਾਪਕ :

en: After
pa: ਦੇ ਬਾਅਦ

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
pa: ਸਹੇਜੇਂ ਬਟਨ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰਣ  ਦੇ ਬਾਅਦ ਜਾਂ ਤਾਂ ਤੁਸੀ ਇਸ ਬਰਾਉਜਰ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਬਾਹਰ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਭਰਨੇ  ਦੇ ਜਾਰੀ ਹੈ .

en: After you are done please click the bottom 'Save' button to save your changes.
pa: ਅਫ਼੍ਟੇਰ੍ ਯੋu ਅਰੇ ਡੋਨੇ ਪ੍ਲੇਅਸੇ cਲਿcਕ੍ ਤੇ ਬੋਟ੍ਟੋਮ੍ 'Sਅਵੇ' ਬ੍uਟ੍ਟੋਨ੍ ਟੋ ਸਵੇ ਯੋuਰ੍ ਚਨ੍ਗੇਸ੍.

en: Albanian
pa: ਅਲਬਾਨਿਆਈ

en: All
pa: ਸਾਰੇ

en: All answers are already selected in this quota.
pa: ਸਾਰੇ ਜਵਾਬ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਇਸ ਕੋਟੇ ਵਿੱਚ ਚਇਨਿਤ ਹਨ .

en: All answers meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਜਵਾਬ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: All assessments meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਸਮੂਹ ਆਕਲਨ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: All conditions in this survey have been deleted.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਾਰੇ ਸ਼ਰਤਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ .

en: All conditions meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਸ਼ਰਤਾਂ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: All default values meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਪੁਰਾਣੇ ਸੰਕੇਤਕ ਟੇਬਲ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: All groups meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਸਮੂਹਾਂ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: All in one
pa: ਸਾਰੇ ਵਿੱਚ ਇੱਕ

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਰਵੇਖਣ  ਦੇ ਸਾਰੇ %s  ਕਰਣ ਲਈ ਹਸਤਾਂਤਰਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਏਸ

en: All old survey tables meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਪੁਰਾਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਟੇਬਲ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: All old token tables meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਪੁਰਾਣੇ ਸੰਕੇਤਕ ਟੇਬਲ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: All participant information is lost.
pa: ਅਲ੍ਲ੍ ਪਰ੍ਟਿcਇਪਨ੍ਟ੍ ਇਨ੍ਫ਼ੋਰ੍ਮਟਿਓਨ੍ ਇਸ੍ ਲੋਸ੍ਟ੍.

en: All question attributes meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਗੁਣ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: All questions meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
pa: ਸਾਰੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨ , ਜਵਾਬ , ਹਟਾਭਾਸ਼ਾਵਾਂਲਈ ਆਦਿ ਖੋਹ ਜਾਵੇਗਾ . ਤੈਨੂੰ ਭਰੋਸਾ ਹੈ ?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
pa: ਅਲ੍ਲ੍ ਖ਼੍uਏਸ੍ਟਿਓਨ੍ਸ੍, ਗ੍ਰੋuਪ੍ਸ੍ ਅਨ੍ਡ੍ ਪਰਮੇਟੇਰ੍ਸ੍ ਅਰੇ ਏਡਿਟਬ੍ਲੇ ਅਗੈਨ੍.

en: All quota language settings meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਸਰਵੇਖਣ ਸੇਟਿੰਗਸ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: All quota quota members meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਜਵਾਬ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: All quotas meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: All responses
pa: ਸਭੀ ਜਵਾਬ

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey).
pa: ਰਪਿ੍ਸ ਤੁ ਕ੍ਰ ਕੁਤਿ ਪਜੁਕਪਰ ਤਹਬ-ਜਦ ਤਪੂਕਪਜ ਕਦਰਕ

en: All survey language settings meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਸਰਵੇਖਣ ਸੇਟਿੰਗਸ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: All surveys meet consistency standards.
pa: ਸਾਰੇ ਸਰਵੇਖਣ ਸੇਟਿੰਗਸ ਲਗਾਤਾਰ ਮਾਨਕਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਦੇ ਹਨ

en: All tokens
pa: ਸਾਰੇ ਟੋਕਨ

en: Allow editing responses after completion?
pa: ਅਲ੍ਲੋw ਏਡਿਟਿਨ੍ਗ੍ ਰੇਸ੍ਪੋਨ੍ਸੇਸ੍ ਅਫ਼੍ਟੇਰ੍ cਓਮ੍ਪ੍ਲੇਟਿਓਨ੍?

en: Allow only numerical input
pa: ਕੇਵਲ ਸੰਖਿਆਤਮਕ ਨਿਵੇਸ਼ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow only numerical input for 'Other' text
pa: ਅੰਨਿਪਾਠ ਲਈ ਕੇਵਲ ਸੰਖਿਆਤਮਕ ਨਿਵੇਸ਼ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ

en: Allow public registration?
pa: ਸਾਰਵਜਨਿਕ ਪੰਜੀਕਰਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ ?

en: Allow this user to edit these participants
pa: ਵਸਲਪ ਦਗਪ ਚੁਗਦ ਤਕ ਕੁਸ ਨਤਰਦ ਕਕਪਰ

en: Allowed
pa: ਆਗਿਆ

en: Allowed file types
pa: ਰੱਖ ਸੱਕਦੇ ਫਾਇਲ ਪ੍ਰਕਾਰ

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
pa: ਅਲਪ ਵਿਰਾਮ ਵਿੱਚ ਰੱਖ ਸੱਕਦੇ ਹੈ ਫਾਇਲ ਪ੍ਰਕਾਰ ਵੱਖ ਸਵਰੂਪ .  ਉਦਾਹਰਣ ਵਜੋਂ pdf ,  ਡਾਕਟਰ ,  odt

en: Also this problem can occur when you are working/editing in LimeSurvey in several browser windows/tabs at the same time.
pa: ਇਸਦੇ ਇਲਾਵਾ ਇਸ ਸਮੱਸਿਆ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਜਦੋਂ ਤੁਸੀ ਕਈ ਬਰਾਉਜਰ ਵਿੰਡੋਜ LimeSurvey ਵਿੱਚ / ਸੰਪਾਦਨ ਕਾਰਜ ਟੈਬ / ਰਹੇ ਹੋ ਇੱਕ ਹੀ ਸਮਾਂ ਵਿੱਚ .

en: Always
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: Always hide this question
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਇਹ ਸਵਾਲਛਿਪਾਵਾਂ

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
pa: ਇੱਕ ਈਮੇਲ ਸਰਵੇਖਣ ਵਰਤੋ ਟੀਕੇ ਦੇ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡੇ ਦੁਆਰਾ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਾਏ ਪਦੇ ਉੱਤੇ ਭੇਜ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹਨ . ਕ੍ਰਿਪਾ ਉਸ ਈਮੇਲ ਵਿੱਚ ਕੜੀ ਦਾ ਨਕਲ ਕਰੋ .

en: An email has been sent with details about your saved survey
pa: ਇੱਕ ਈਮੇਲ ਆਪਣੇ ਨੂੰ ਬਚਾਇਆ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ ਟੀਕੇ ਦੇ ਨਾਲ ਭੇਜ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: An email with a generated password was sent to the user.
pa: ਇੱਕ ਪੈਦਾ ਪਾਸਵਰਡ ਦੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਈਮੇਲ ਵਰਤਣ ਵਾਲਾ ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ ਸੀ .

en: An email with your login data was sent to you.
pa: ਆਪਣੀ ਪਰਵੇਸ਼ ਡੇਟਾ ਦੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਈਮੇਲ ਤੁਹਾਨੂੰ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ ਸੀ .

en: An error occurred saving a response to survey id
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਆਈਡੀ ਲਈ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਨੂੰ ਬਚਾਉਣ ਵਿੱਚ ਤਰੁਟੀ ਪਾਈ ਗਈਆਂ ਹਨ

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions in your %s folder.
pa: ਇੱਕ ਖਾਮੀਂ ਆਪਣੀ ਫਾਇਲ ਅਪਲੋਡ ਹੋਈ . ਇਹ ਤੁਹਾਡਾ %s ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਗਲਤ ਅਨੁਮਤੀਯੋਂ ਦੇ ਕਾਰਨ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
pa: ਇੱਕ ਦੀ ਮਿਆਦ ਖ਼ਤਮ ਹੋ ਸਰਵੇਖਣ ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ  ( ਉਹ ਕੇਵਲ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ ਕਿ ਸਰਵੇਖਣ ਖ਼ਤਮ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ ਵੇਖ )  ਲਈ ਆਸਾਨ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
pa: ਇੱਕ ਅਨਾਪੇਖਸ਼ਿਤ ਖਾਮੀਂ ਹੋਈ ਹੈ ਅਤੇ ਆਪਣੀਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਨੂੰ ਬਚਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: Anonymized responses
pa: ਅਧੂਰਾ ਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂ:

en: Anonymized responses?
pa: ਬੇਨਾਮਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂ?

en: Answer
pa: ਜਵਾਬ

en: Answer option
pa: ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ

en: Answer options
pa: ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ

en: Answer options were successfully saved.
pa: ਜਵਾਬ ਦੇ ਵਿਕਲਪ ਰਖ ਦਿਏ.

en: Answer prefix
pa: ਜਵਾਬ ਉਪਸਰਗ

en: Answer scale %s
pa: ਜਵਾਬ ਸੀ %s

en: Answer suffix
pa: ਜਵਾਬ ਪ੍ਰਤਿਅਏ

en: Answer:
pa: ਜਵਾਬ :

en: Answers
pa: ਜਵਾਬ

en: Answers and tokens have been re-opened.
pa: ਜਵਾਬ ਅਤੇ ਟੋਕਨ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਫਿਰ ਤੋਂ ਖੋਲਿਆ ਗਿਆ .

en: Answers from previous questions
pa: ਪਿਛਲੇ ਸਵਾਲਾਂ ਤੇ ਜਵਾਬ

en: Answers from this response
pa: ਪਿਛਲੇ ਸਵਾਲਾਂ ਤੇ ਜਵਾਬ

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
pa: 0 ( ਸਿਫ਼ਰ ) ਜਾਂ ਖਾਲੀ ਕੋਡ ਦਾ ਇੱਕ ਕੋਡ ਦੇ ਨਾਲ ਜਵਾਬ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ ਅਤੇ ਸਹੇਜਾ ਨਹੀਂ ਜਾਵੇਗਾ

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
pa: ਜਵਾਬ | ਵਾਮ ਸਲਾਇਡਰ - ਪਾਠ | ਅਧਿਕਾਰ ਸਲਾਇਡਰ - ਪਾਠ ਵਿਭਾਜਕ ਚਿੰਨ੍ਹ

en: Apr
pa: ਅਪ੍ਰੈਲ

en: Arabic
pa: ਅਰਬੀ

en: Arc cosine
pa: ਆਰਕ ਕੋਜਾ

en: Arc sine
pa: ਆਰਕ ਸਾਇਨਆਰਕ ਸਾਇਨ

en: Arc tangent
pa: ਆਰਕ ਸਪਰਸ਼ਰੇਖਾ

en: Arc tangent of two variables
pa: ਦੋ ਚਰ  ਦੇ ਆਰਕ ਸਪਰਸ਼ਰੇਖਾ

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
pa: ਕੀ ਤੂੰ ਸੱਚ ਵਿੱਚ ਭਰੋਸਾ ਹੈ ਕਿ ਤੂੰ *  * ਕੁੱਝ ਅਧੂਰਾ ਜਵਾਬ ਹਟਾ ਸੱਕਦੇ ਹਨ ਅਤੇ ਦੋਨਾਂ ਜਵਾਬ ਅਤੇ ਟੋਕਨ ਦੀ ਪੂਰੀ ਹਾਲਤ ਨੂੰ ਰੀਸੇਟ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹਨ ?

en: Are you sure you want to clear all your responses?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਹੋ ਕਿ ਤੁਸੀ ਆਪਣੀ ਸਾਰੇ ਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂ ਸਾਫ਼ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
pa: ਤੁਸੀ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਹੋ ਕਿ ਤੁਸੀ ਸਾਰੇ ਇਸ ਪਰਿਦ੍ਰਸ਼ਿਅ ਵਿੱਚ ਨਿਰਧਾਰਤ ਸ਼ਰਤਾਂ ਵਿਡਾਰਨ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Are you sure you want to delete all conditions set to the questions you have selected?
pa: ਕੀ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਸਾਰੇ ਸਵਾਲਾਂ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੀ ਹੈ , ਉੱਤੇ ਸੇਟ ਸ਼ਰਤਾਂ ਵਿਡਾਰਨ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹਨ ?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਹੋ ਕਿ ਤੁਸੀ ਇਸ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Are you sure you want to delete these surveys?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਹੋ ਕਿ ਤੁਸੀ ਇਸ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਹੋ ਕਿ ਤੁਸੀ ਇਸ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰ  ਹੋ ?

en: Are you sure you want to delete this condition?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਸਹੀ ਵਿੱਚ ਇਸ ਹਾਲਤ ਵਿਡਾਰਨ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Are you sure you want to delete this entry?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਹੋ ਕਿ ਤੁਸੀ ਇਸ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Are you sure you want to delete this file?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਇਸ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਵਿਡਾਰਨ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Are you sure you want to delete this template?
pa: ਤੁਸੀ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਹੋ ਕਿ ਤੁਸੀ ਇਸ ਟੇੰਪਲੇਟ ਨੂੰ ਵਿਡਾਰਨ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Are you sure you want to expire these surveys?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਹੋ ਕਿ ਤੁਸੀ ਇਸ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incremented numbers beginning from 1?
pa: ਤੁਸੀ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਹੋ ਕਿ ਤੁਸੀ incremented ਗਿਣਤੀ ਦੇ ਨਾਲ ਪਰਿਦ੍ਰਸ਼ਿਅ 1 ਤੋਂ ਸ਼ੁਰੁਆਤ ਫਿਰ ਤੋਂ ਅੰਕਿਤ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Are you sure?
pa: ਤੈਨੂੰ ਭਰੋਸਾ ਹੈ ?

en: Arithmetic mean
pa: ਗਣਿਤੀਏ ਮਾਧਿਅ

en: Array
pa: ਅਰੇਯ

en: Array (10 Point Choice)
pa: ਸਾਰਣੀ ( ੧੦ ਪਵਾਇੰਟ ਵਿਕਲਪ )

en: Array (5 Point Choice)
pa: ਸਾਰਣੀ ( ੫ ਪਵਾਇੰਟ ਵਿਕਲਪ )

en: Array (Increase/Same/Decrease)
pa: ਅਰੇਯ ( ਵਧਾਓ , ਉਹੀ , ਘਟਾਈਏ )

en: Array (Numbers)
pa: ਅਰਯ ( ਗਿਣਤੀ )

en: Array (Texts)
pa: ਅਰਯ ( ਲਚਕੀਲੇ ਲੇਬਲ )

en: Array (Yes/No/Uncertain)
pa: ਸਾਰਣੀ ( ਹਾਂ / ਨਹੀਂ / ਅਨਿਸ਼ਚਿਤ )

en: Array by column
pa: ਅਰੇਯ ਕੋਲਮ ਸੇ

en: Array dual scale
pa: ਐਰੇ ਦੋਹਰੇ ਪੈਮਾਨੇ

en: Array filter
pa: ਫਿਲਟਰ ਸਾਰਣੀ

en: Array filter exclusion
pa: ਸਾਰਣੀ ਫਿਲਟਰ ਅਪਵਰਜਨ

en: Arrays
pa: ਅਰੇਯਸ

en: Assessment details
pa: ਲੇਖਾ ਜੋਖਾ ਟੀਕਾ

en: Assessment group score
pa: ਲੇਖਾ ਜੋਖਾ ਸਮੂਹ ਸਕੋਰ

en: Assessment heading
pa: ਲੇਖਾ ਜੋਖਾ ਸਿਰਲੇਖ

en: Assessment rules
pa: ਲੇਖਾ ਜੋਖਾ ਨਿਯਮ

en: Assessment value
pa: ਆਕਲਨ ਮੁੱਲ

en: Assessment:
pa: ਆਕਲਨ

en: Assessments
pa: ਆਕਲਨ

en: At beginning
pa: ਸ਼ੁਰੁਆਤ ਵਿੱਚ

en: At end
pa: ਅੰਤ ਵਿੱਚ

en: Attribute field
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਫੀਲਡ

en: Attribute name
pa: ਗੁਣ %s

en: Attribute name:
pa: ਗੁਣ %s

en: Attribute settings
pa: ਗੁਣ %s

en: Attribute type
pa: ਗੁਣ %s

en: Attribute type:
pa: ਗੁਣ %s

en: Attribute visible:
pa: ਗੁਣ %s

en: Attributes to be created
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਫੀਲਡ

en: Attributes values from the participant's token
pa: ਗੁਣ ਭਾਗੀਦਾਰ ਟੋਕਨ ਹੈ ਨਾਲ ਮਾਨ

en: Aug
pa: ਅਗਸਤ

en: Auto
pa: ਆਟੋ

en: Auto Translate
pa: Auਟੋ ਠ੍ਰਨ੍ਸ੍ਲਟੇ

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
pa: ਆਟੋ ਦੀ ਜਾਂਚ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ ਵਿਕਲਪ ਜੇਕਰ ਸਾਰੇ ਦੂਸਰੀਆਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ

en: Autoload URL
pa: Autoload ਯੂਆਰਏਲ

en: Automatic
pa: ਸਵੈਕਰ

en: Automatically load URL when survey complete?
pa: ਸਵੈਕਰ ਰੂਪ ਨੂੰ ਲੋਡ ਯੂਆਰਏਲ ਸਰਵੇਖਣ ਜਦੋਂ ਪੂਰਾ ?

en: Available label sets:
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਸਹੇਜੇਂ

en: Available languages:
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਸਹੇਜੇਂ

en: Average
pa: ਔਸਤ

en: Average file size
pa: ਔਸਤ ਸਰੂਪ ਫਾਇਲ

en: Average interview time:
pa: ਸਰਵਰ ਦਾ ਸਮਾਂ :

en: Average no. of files per respondent
pa: ਕੋਈ ਔਸਤ .  ਮੁਦਾਲੇ ਪ੍ਰਤੀ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ

en: Average size per respondent
pa: ਮੁਦਾਲੇ ਪ੍ਰਤੀ ਔਸਤ ਸਰੂਪ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Back to Response Import
pa: ਵਾਪਸ ਆਯਾਤ ਕਰਣ ਲਈ ਜਵਾਬ

en: Back to attribute field management.
pa: ਵਾਪਸ ਖੇਤਰ ਪਰਬੰਧਨ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਦੇ ਲਈ .

en: Back to global settings
pa: ਵਾਪਸ ਸੰਸਾਰਿਕ ਸੇਟਿੰਗਸ ਕਰਣ ਲਈ

en: Back to main menu
pa: ਵਾਪਸ ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ ਲਈ

en: Backup Entire Database
pa: ਪੂਰਾ ਡਾਟਾਬੇਸ ਬੈਕਅਪ ਕਰੀਏ

en: Bar chart
pa: ਬਾਇਨਰੀ ਛਦਮ ਚਾਰਸੇਟ

en: Base Language
pa: ਬੇਸ ਭਾਸ਼ਾ

en: Base language
pa: ਆਦਾਰ ਭਾਸ਼ਾ

en: Base language:
pa: ਆਧਾਰ ਭਾਸ਼ਾ

en: Basic admin notification
pa: ਬੇਸਿਕ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਅਧਿਸੂਚਨਾ

en: Basic email notification
pa: ਮੂਲ ਈਮੇਲ ਅਧਿਸੂਚਨਾ

en: Basic email notification is sent to:
pa: ਮੂਲ ਈਮੇਲ ਅਧਿਸੂਚਨਾ

en: Basque
pa: ਬਾਸਕ

en: Before
pa: ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ

en: Belarusian
pa: ਬੇਲਾਰੁਸਿਅਨ

en: Big5 Traditional Chinese
pa: Big5 ਪਾਰੰਪਰਕ ਚੀਨੀ

en: Binary pseudo charset
pa: ਬਾਇਨਰੀ ਛਦਮ ਚਾਰਸੇਟ

en: Binary safe case-insensitive string comparison
pa: ਬਾਇਨਰੀ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਸਟਰਿੰਗ ਮਾਮਲੇ ਅਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ ਤੁਲਣਾ

en: Binary safe string comparison
pa: ਬਾਇਨਰੀ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਸਟਰਿੰਗ ਤੁਲਣਾ

en: Blacklist control
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਕਾਬੂ

en: Blacklisted
pa: ਪਕਰਬ

en: Blacklisted participants
pa: ਕਾਲੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਪਾ ਪ੍ਰਤੀਭਾਗਿਆਂ

en: Bosnian
pa: ਬੋਸਨਿਆਈ

en: Both rows and columns
pa: ਦੋਲੋ ਰੋ ਤੇ ਕੋਲਮ

en: Bounce Email:
pa: ਉਛਾਲ ਈਮੇਲ :

en: Bounce email:
pa: ਉਛਾਲ ਈਮੇਲ :

en: Bounce settings
pa: ਸੇਟਿੰਗ ਸਹੇਜੇਂ

en: Bounce settings have been saved.
pa: ਟੋਕਨ ਈਮੇਲ ਸੇਟਿੰਗਸ ਸਹੇਜ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ .

en: Bounce settings to be used
pa: ਟੋਕਨ ਈਮੇਲ ਸੇਟਿੰਗਸ ਸਹੇਜ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ .

en: Browse
pa: ਬਰਾਉਜ ਕਰੀਏ

en: Browse Uploaded Resources
pa: ਬਰਾਉਜ ਅਪਲੋਡ ਸੰਸਾਧਨ

en: Browse responses
pa: ਬਰਾਉਜ ਜਵਾਬ

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
pa: Buildnumber ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਕਰਣ ਲਈ ਨਵੀਨੀਕ੍ਰਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ %s .

en: Bulgarian
pa: ਬਲਗੇਰਿਆਈ

en: But this one isn't.
pa: ਹੈ , ਲੇਕਿਨ ਨਹੀਂ ਇਸ ਇੱਕ .

en: Bypass token with failing email addresses
pa: ਈਮੇਲ ਪਦੇ ਵਿੱਚ ਨਾਕਾਮ ਰਹਿਣ ਦੇ ਨਾਲ ਟੋਕਨ ਬਾਈਪਾਸ

en: CPDB CSV summary
pa: CPDB ਸੀਏਸਵੀ ਸਾਰੰਸ਼

en: CSS & Javascript files:
pa: ਸੀਏਸਏਸ ਅਤੇ ਜਾਵਾਸਕਰਿਪਟ ਫਾਇਲਾਂ ਹਨ :

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ ਕਿ ਉਲਟੀ ਗਿਣਤੀ  ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਉਲਟੀ ਗਿਣਤੀ ਟਾਇਮਰ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਕਰਦਾ ਹੈ ਲਈ ਸੀਏਸਏਸ ਸ਼ੈਲੀ

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਅੰਤ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਸਮਾਂ

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
pa: ਸੀਏਸਏਸ ਸ਼ੈਲੀ ਦਾ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕੀਤਾ ਜਦੋਂ ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ  ਦੇ ਚਿਤਾਵਨੀ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
pa: ਸੀਏਸਏਸ ਸ਼ੈਲੀ ਦਾ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕੀਤਾ ਜਦੋਂ 2 ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ  ਦੇ ਚਿਤਾਵਨੀ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

en: CSV File (All charsets)
pa: CSV ਫਾਇਲ ( ਸਾਰੇ charsets )

en: CSV input format
pa: CSV ਇਨਪੁਟ ਪ੍ਰਾਰੂਪ

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
pa: ਸੰਖਿਆਵਾਂਦੀ ਸੂਚੀ ਲਈ ਨਮੂਨਾ ਮਾਣਕ ਵਿਚਲਣ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Calculate the sum of values in an array
pa: ਇੱਕ ਸਰਣੀ ਵਿੱਚ ਮੰਨੋ ਦਾ ਯੋਗ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Calculates the exponent of e
pa: ਈ  ਦੇ ਪ੍ਰਤੀਪਾਦਕ ਦਾ ਪਰਿਕਲਨ

en: Calculation
pa: ਗਿਣਤੀ

en: Can't bind to the LDAP directory
pa: LDAP ਨਿਰਦੇਸ਼ਿਕਾ ਕਰਣ ਲਈ ਬਾਧਯ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸੱਕਦੇ

en: Can't connect to the LDAP directory
pa: LDAP ਨਿਰਦੇਸ਼ਿਕਾ ਕਰਣ ਲਈ ਕਨੇਕਟ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸੱਕਦੇ

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
pa: ਲੇਬਲ ਅਦਿਅਤਨ ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਸੀ ਦੁਹਰਾਇਆ ਕੋਡ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰ ਰਹੇ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸੱਕਦੇ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੀਏ

en: Cannot be changed
pa: ਬਦਲਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot be changed (survey is active)
pa: ਸੰਸ਼ੋਧਿਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ ( ਸਰਵੇਖਣ ਸਰਗਰਮ ਹੈ )

en: Cannot import the VVExport file.
pa: VVExport ਫਾਇਲ ਆਯਾਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸੱਕਦੇ .

en: Case-insensitive strstr
pa: ਮਾਮਲਾ ਅਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ strstr

en: Catalan
pa: ਕਟਲਨ

en: Category separator
pa: ਸ਼ੇ੍ਣੀ ਵਿਭਾਜਕ

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
pa: ਚੇਤੰਨਤਾ : ਜਾਵਾਸਕਰਿਪਟ ਨਿਸ਼ਪਾਦਨ ਤੁਹਾਡਾ ਬਰਾਉਜਰ ਅਕਸ਼ਮ ਹਨ . ਤੂੰ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਾਰੇ ਸਵਾਲਾਂ ਦੇ ਜਵਾਬ ਦੇਣ ਵਿੱਚ ਸਮਰੱਥਾਵਾਨ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸੱਕਦੇ ਹੋ . ਕ੍ਰਿਪਾ ਆਪਣੇ ਬਰਾਉਜਰ ਦੇ ਮਾਨਕਾਂ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ .

en: Central participants database summary
pa:  ਤੁਹਾਡੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਸਰਗਰਮ !

en: Change log
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਲਾਗ

en: Change the display style of the month when using select boxes
pa: ਮਹੀਨੇ  ਦੇ ਨੁਮਾਇਸ਼ ਸ਼ੈਲੀ ਬਦਲੀਆਂ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੀਏ ਬਕਸੀਆਂ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਦੇ ਸਮਾਂ

en: Changes cannot be saved to a standard template.
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਇੱਕ ਮਾਣਕ ਟੇੰਪਲੇਟ ਵਿੱਚ ਸਹੇਜਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: Character set of file:
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਕੈਰੇਕਟਰ ਸੇਟ :

en: Character set of the file:
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਕੈਰੇਕਟਰ ਸੇਟ :

en: Chart type
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਨਾਮ

en: Check Data Integrity
pa: ਡਾਟਾ ਵਫਾਦਾਰੀ ਜਾਂਚ ਕਰੀਏ

en: Check again
pa: ਫਿਰ ਤੋਂ ਜਾਂਚ ਕਰੀਏ

en: Check all
pa: ਚੇਕ ਡੇਟਾ

en: Check any that apply
pa: ਜਾਂਚ ਕਰੀਏ ਜੋ ਕਿ ਲਾਗੂ ਹੋ

en: Check database again?
pa: ਫਿਰ ਡੇਟਾਬੇਸ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੀਏ ?

en: Check for updates:
pa: ਅਦਿਅਤਨ ਵੇਖੋ :

en: Check now
pa: ਹੁਣ ਜਾਂਚ ਕਰੀਏ

en: Check or uncheck all items
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਸਾਰੇ ਆਇਟਮ ਨੂੰ ਰੈਂਕ ਦਿਓ

en: Checkbox layout
pa: ਚੇਕਬਾਕਸ ਲੇਆਉਟ

en: Checked
pa: ਹੁਣ ਜਾਂਚ ਕਰੀਏ

en: Checking basic requirements...
pa: ਬੁਨਿਆਦੀ ਜਰੂਰਤਾਂ ਜਾਂਚ ਕਰ ਰਹੇ . . .

en: Checking existing LimeSurvey files...
pa: ਮੌਜੂਦਾ LimeSurvey ਫਾਇਲਾਂ ਜਾਂਚ ਕਰ ਰਹੇ . . .

en: Chinese (Simplified)
pa: ਚੀਨੀ ( ਸਰਲੀਕ੍ਰਿਤ )

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
pa: ਚੀਨੀ ( ਪਾਰੰਪਰਕ - ਹਾਂਗਕਾਂਗ )

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
pa: 	ਚੀਨੀ ( ਪਾਰੰਪਰਕ - ਤਾਇਵਾਨ )

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import
pa: ਚੁਨੇਂ ਭੱਜੋ / ਸਾਰੇ ਮੇਨੂ ਤੋਂ ਆਯਾਤ ਚਲਾਣ ਦੇ ਲਈ .

en: Choose one of the following answers
pa: ਇੱਕ ਨਿਮਨ ਜਵਾਬ ਦੇ ਚੁਨੇਂ

en: Choose the CSV file to upload:
pa: CSV ਫਾਇਲ ਅਪਲੋਡ ਕਰਣ ਲਈ ਚੁਨੇਂ :

en: Choose the columns you wish to export.
pa: ਕਾਲਮ ਤੁਸੀ ਨਿਰਿਆਤ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਚੁਨੇਂ .

en: Choose the file to upload:
pa: CSV ਫਾਇਲ ਅਪਲੋਡ ਕਰਣ ਲਈ ਚੁਨੇਂ :

en: Choose token fields
pa: ਟੋਕਨ ਫੀਲਡ ਚੁਨੇਂ

en: Choose your language
pa: ਆਪਣੀ ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਨੇਂ

en: Clear
pa: ਸਪੱਸ਼ਟ

en: Clear All Page
pa: ਸਾਰੇ ਸਾਫ਼ ਪੇਜ

en: Clear Responses
pa: ਜਵਾਬ ਮਿਟਾਏ

en: Click here to continue
pa:  ਇੱਥੇ ਕਲਿਕ ਕਰੀਏ ਲਾਗ ਇਸ

en: Click here to log in.
pa:  ਇੱਥੇ ਕਲਿਕ ਕਰੀਏ ਲਾਗ ਇਸ

en: Click on 'Submit' now to complete the process and save your answers.
pa: ਹੁਣ ਤੁਸੀਂ ਜਵਾਬ ਬਚਾਉਣ ਲਈ ਅਤੇ ਪਰਿਕ੍ਰੀਆ ਪੂਰੀ ਕਰਣ ਲਈ ਸਬਮਿਟ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੀਏ

en: Click on an item in the list on the left, starting with your highest ranking item, moving through to your lowest ranking item.
pa: ਬਾਈਆਂ ਤਰਫ ਦੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਆਇਟਮ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੋ , ਆਪਣੇ ਸਰਵੋੱਚ ਰੈਂਕਿੰਗ ਆਇਟਮ ਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਕੇ , ਆਪਣੇ ਸਭਤੋਂ ਘੱਟ ਰੈਂਕਿੰਗ ਆਇਟਮ ਦੇ ਵੱਲ ਵੱਧ ਰਿਹਾ ਹੈ .

en: Click on the following button if you want to
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਬਟਨ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੀਏ ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰਣਾ

en: Close Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੀਏ

en: Close this survey
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਬੰਦ

en: Close this window
pa: ਇਸ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੀਏ

en: Closed
pa: ਬੰਦ ਕਰਣਾ

en: Code
pa: ਕੋਡ

en: Code filter
pa: ਕੋਡ ਫਿਲਟਰ

en: Code:
pa: ਕੋਡ :

en: Column control
pa: ਖੰਭਾ ਕਾਬੂ

en: Columns
pa: ਕੌਲਮ

en: ComfortUpdate step %s
pa: ComfortUpdate ਪੜਾਅ %s

en: Comma
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Comma (,)
pa: ਕੋਮਾ

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Comments
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Compare a string to a regular expression pattern
pa: ਗ਼ੇਨੇਰਟੇ ਅ ਰਨ੍ਡੋਮ੍ ਇਨ੍ਟੇਗੇਰ੍

en: Comparison operator
pa: ਤੁਲਣਾ ਆਪਰੇਟਰ

en: Completed
pa: ਪੂਰਾ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Completed Page
pa: ਪੂਰਾ ਪੰਨਾ

en: Completed responses only
pa: ਕੇਵਲ ਪੂਰੇ ਜਵਾਬ

en: Completed?
pa: ਪੂਰਾ ?

en: Completion state
pa: ਸਮਾਪਤ ਹਾਲਤ

en: Conditional processing
pa: ਸ਼ਰਤਾਂ ਡਿਜਾਇਨਰ

en: Conditions
pa: ਸ਼ਰਤਾਂ

en: Conditions designer
pa: ਸ਼ਰਤਾਂ ਡਿਜਾਇਨਰ

en: Conditions successfully copied
pa: ਸ਼ਰਤਾਂ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਨਕਲ

en: Conditions successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
pa: ਸ਼ਰਤਾਂ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਨਕਲ  ( ਕੁੱਝ ਨੂੰ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਕਿਉਂਕਿ ਉਹ ਸਨ ਡੁਪਲਿਕੇਟ )

en: Configuration
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Configuration directory is not writable
pa: ਕਰਸ ਤੁਸ  ਲਿਖਣ ਲਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Confirm Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ :

en: Confirm your admin password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ :

en: Confirmation
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Confirmation email
pa: ਪੁਸ਼ਟਿਕਰਣ ਈਮੇਲ

en: Confirmation email subject:
pa: ਪੁਸ਼ਟਿਕਰਣ ਈਮੇਲ ਵਿਸ਼ਾ :

en: Confirmation email:
pa: ਪੁਸ਼ਟਿਕਰਣ ਈਮੇਲ :

en: Confirmation of your participation in our survey
pa: ਸੱਦਾ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਭਾਗ ਲੈਣ ਲਈ

en: Constant
pa: ਕੰਸਟੰਟ

en: Constant value
pa: ਕੰਸਟੰਟ ਮੁੱਲ

en: Contains
pa: ਸ਼ਰਤਾਂ

en: Continue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Convert N to
pa: ਕੰਵਰਟ ਕਰਣ ਲਈ N

en: Convert Y to
pa: ਕੰਵਰਟ ਕਰਣ ਲਈ Y

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
pa: Fਓਰ੍ਮਟ੍ ਅ ਨ੍uਮ੍ਬੇਰ੍ wਇਤ੍ ਗ੍ਰੋuਪੇਡ੍ ਤੋuਸਨ੍ਡ੍ਸ੍Cਓਨ੍ਵੇਰ੍ਟ੍ ਅ 8 ਬਿਟ੍ ਸ੍ਟ੍ਰਿਨ੍ਗ੍ ਟੋ ਅ ਖ਼੍uਓਟੇਡ੍-ਪ੍ਰਿਨ੍ਟਬ੍ਲੇ ਸ੍ਟ੍ਰਿਨ੍ਗ੍Sਟ੍ਰਿਪ੍ wਹਿਟੇਸ੍ਪcਏ (ਓਰ੍ ਓਤੇਰ੍ ਚਰcਟੇਰ੍ਸ੍) ਫ਼੍ਰੋਮ੍ ਤੇ ਏਨ੍ਡ੍ ਓਫ਼੍ ਅ ਸ੍ਟ੍ਰਿਨ੍ਗ੍

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
pa: ਗ਼ੇਟ੍ ਵਲ੍uਏ ਓਫ਼੍ ਪਿ

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
pa: ਉਨ੍ਹਾਂ  ਦੇ  ਲਾਗੂ ਵਰਣਾਂ ਤੱਕ ਸਾਰੇ HTML ਸੰਸਥਾਵਾਂ  ( ਹਮੇਸ਼ਾ ENT_QUOTES ਅਤੇ UTF - 8 ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਦਾ ਹੈ )  ਨੂੰ ਕਨਵਰਟ

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
pa: HTML ਸੰਸਥਾਵਾਂ  ( ਹਮੇਸ਼ਾ ENT_QUOTES ਅਤੇ UTF - 8 ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਦਾ ਹੈ )  ਸਾਰੇ ਲਾਗੂ ਅੱਖਰ ਵਿੱਚ ਕਨਵਰਟ

en: Convert resource links and INSERTANS fields?
pa: ਸੰਸਾਧਨ ਲਿੰਕ ਅਤੇ INSERTANS ਖੇਤਰਾਂ ਵਿੱਚ ਕਨਵਰਟ ?

en: Convert resource links?
pa: ਸੰਸਾਧਨ ਲਿੰਕ ਵਿੱਚ ਕਨਵਰਟ ?

en: Convert resources links?
pa: ਸੰਸਾਧਨ ਲਿੰਕ ਵਿੱਚ ਕਨਵਰਟ ?

en: Convert spaces in question text to underscores
pa: ਸਥਾਨਾਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਪਾਠ ਵਿੱਚ underscore ਵਿੱਚ ਕੰਵਰਟ ਕਰੋਏ

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
pa: HTML ਸੰਸਥਾਵਾਂ ਲਈ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ ਵਰਣ ਵਿੱਚ ਕਨਵਰਟ  ( ਹਮੇਸ਼ਾ ENT_QUOTES ਅਤੇ UTF - 8 ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਦਾ ਹੈ )

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
pa: HTML ਸੰਸਥਾਵਾਂ ਲਈ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ ਵਰਣ ਵਿੱਚ ਕਨਵਰਟ  ( ਹਮੇਸ਼ਾ ENT_QUOTES ਅਤੇ UTF - 8 ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਦਾ ਹੈ )

en: Copy
pa: ਪਤਕ

en: Copy Current Question
pa: ਨਕਲ ਵਰਤਮਾਨ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Copy Template
pa: ਨਕਲ ਖਾਕਾ

en: Copy advanced settings?
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ ਸੇਟਿੰਗਸ ਉੱਨਤ

en: Copy answer options?
pa: ਵਿਕਲਪ ਜਵਾਬ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Copy conditions
pa: ਨਕਲ ਦੀ ਹਾਲਤ

en: Copy failed
pa: ਨਕਲ ਨਾਕਾਮ

en: Copy of survey is completed.
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਆਯਾਤ ਪੂਰਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ .

en: Copy question
pa: ਨਕਲ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Copy subquestions?
pa: ਨਕਲ ਨਿਚ ਸਵਾਲ

en: Copy survey
pa: ਮਾਰਨੇ ਕੀ ਨਕਲ ਕਰੇ

en: Copy template
pa: ਨਕਲ ਖਾਕਾ

en: Copy the selected conditions to
pa: ਚਇਨਿਤ ਸ਼ਰਤਾਂ ਨੂੰ ਕਾਪੀ

en: Corrected time :
pa: ਠੀਕ ਸਮਾਂ :

en: Cosine
pa: ਬੰਦ ਕਰਣਾ

en: Could not delete user group.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ਨੂੰ ਮਿਟਾ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ .

en: Could not delete user group. No group selected.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ਨੂੰ ਮਿਟਾ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ . ਕੋਈ ਸਮੂਹ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕੀਤਾ .

en: Could not delete user. User was not supplied.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨੂੰ ਮਿਟਾ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ . ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨਹੀਂ ਦੀ ਆਪੂਰਤੀ ਕੀਤੀ ਸੀ .

en: Could not modify user data.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਸੰਸ਼ੋਧਿਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ .

en: Could not modify user data. Email address already exists.
pa: ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ .

en: Couldn't delete
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ਨੂੰ ਮਿਟਾ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ .

en: Count
pa: ਗਿਣਤੀ

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
pa: ਹਰ ਇੱਕ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਲਈ ਗਿਣਤੀ ਦੇ ਆਂਕੜੇਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਦੀ ਕੁਲ ਗਿਣਤੀ ਉੱਤੇ ਹੀ ਆਧਾਰਿਤ ਹੈ ਜਿਸਦੇ ਲਈ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ

en: Count the number of answered questions in the list
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਿਤ ਕਰੋ ( ਸੇਕੰਡ ਵਿੱਚ ) ਸਵਾਲ ਦੇ ਜਵਾਬ ਲਈ

en: Create
pa: ਦੁਆਰਾ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ

en: Create a new question group inside your survey.
pa: ਆਪਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਅੰਦਰ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ ਬਨਾਓ

en: Create a new survey clicking on the %s icon in the upper right.
pa: ਊਪਰੀਦਾਵਾਂਭਾਗ ਵਿੱਚ %s ਪ੍ਰਤੀਕ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰ ਨਵਾਂ ਸਰਵੇਖਣਬਨਾਵਾਂ.

en: Create database
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਬਨਾਓ

en: Create dummy tokens
pa: ਟੋਕਨ ਬਨਾਓ

en: Create new template
pa: ਨਵਾਂ ਟੇੰਪਲੇਟ

en: Create new template called:
pa: ਨਵਾਂ ਟੇੰਪਲੇਟ ਕਿਹਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ :

en: Create one or more questions inside the new question group.
pa: ਨਵੇਂ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ ਦੇ ਅੰਦਰ ਇੱਕ ਜਾਂ ਇੱਕ ਤੋਂ ਜਿਆਦਾ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਬਨਾਓ .

en: Create or import new label set(s)
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ(ਸ) ਨਿਰਿਆਤ ਯਾ ਬਨਾਇੇ

en: Create survey
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਬਨਾਓ

en: Create tokens
pa: ਟੋਕਨ ਬਨਾਓ

en: Create user
pa: ਵਰਤਣ ਵਾਲਾ ਬਨਾਓ

en: Create, import, or copy a survey
pa: ਬਣਾਉਣਾ ਜਾਂ ਸਰਵੇਖਣ ਆਯਾਤ

en: Create, import, or copy survey
pa: ਸਰਵੇਯ ਬਣਾਓੋ, ਇਮ੍ਪੋਰਟ  ਯਾ ਨਕਲ ਕਰੋ

en: Created by
pa: ਦੁਆਰਾ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ

en: Creating DB & file backup
pa: DB & ਫਾਇਲ ਬੈਕਅਪ ਬਣਾਉਣਾ

en: Creating database backup...
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਬੈਕਅਪ ਬਣਾ ਰਿਹਾ ਹੈ . . .

en: Creating file backup...
pa: ਫਾਇਲ ਬੈਕਅਪ ਬਣਾ ਰਿਹਾ ਹੈ . . .

en: Croatian
pa: 	ਕਰੋਏਸ਼ਿਆਈ

en: Current
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਵਰਤਮਾਨ

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
pa:  ਇਸ ਸਮੇਂ ਉੱਥੇ ਕੋਈ ਨਹੀਂ ਹੈ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਕਾਂਫਿਗਰ ਸ਼ ਤਾਂ ਰਹੇ ਹਨ .

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
pa:  ਇਸ ਸਮੇਂ ਉੱਥੇ ਕੋਈ ਨਹੀਂ ਹੈ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਕਾਂਫਿਗਰ ਸ਼ਰਤਾਂ ਰਹੇ ਹਨ .

en: Czech
pa: ਚੇਕ

en: DATA TO BE ENTERED
pa: ਡਾਟਾ ਪਰਵੇਸ਼ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: DB backup created:
pa: DB ਬੈਕਅਪ ਨਿਰਮਿਤ :

en: DEC West European
pa: ਦਿਸੰਬਰ ਪੱਛਮ ਯੂਰੋਪੀ

en: DOS Central European
pa: ਡਾਸ ਵਿਚਕਾਰ ਯੂਰੋਪੀ

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
pa: ਡਾਸ Kamenicky ਚੇਕ - ਸਲੋਵਾਕ

en: DOS Russian
pa: ਡਾਸ ਰੂਸੀ

en: DOS West European
pa: ਡਾਸ ਪੱਛਮ ਯੂਰੋਪੀ

en: Danish
pa: 	ਡੈਨਿਸ਼

en: Data consistency check
pa: ਡਾਟਾ ਸੰਗਤ ਜਾਂਚ ਕਰੀਏ

en: Data entry
pa: ਡਾਟਾ ਏੰਟਰੀ

en: Data entry screen
pa: ਡਾਟਾ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਸਕਰੀਨ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ

en: Data redundancy check
pa: ਡੇਟਾ ਅਤੀਰੇਕ ਦੀ ਜਾਂਚ

en: Data selection
pa: ਡੇਟਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ

en: Data selection:
pa: ਡੇਟਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ :

en: Data view control
pa: ਡੇਟਾ ਦ੍ਰਿਸ਼ ਕਾਬੂ

en: Database
pa: ਦੇਟਾਬੇਸ

en: Database %s has been successfully populated.
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ `%s` ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਆਬਾਦੀ .

en: Database backup functionality is currently not available for your database type. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਬੈਕਅਪ ਦੀ ਕਾਰਿਆਕਸ਼ਮਤਾ ਵਰਤਮਾਨ ਵਿੱਚ ਆਪਣੇ ਡੇਟਾਬੇਸ ਪ੍ਰਕਾਰ ਲਈ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ . ਅੱਗੇ ਵਧਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਬੈਕਅਪ ਆਪਣੇ ਇੱਕ ਬੈਕਅਪ ਸਮੱਗਰੀ ਦਾ ਵਰਤੋ ਡੇਟਾਬੇਸ ਕ੍ਰਿਪਾ !

en: Database configuration
pa: ਅਦਿਅਤਨ ਹਾਲਤ

en: Database doesn't exist!
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਨਾਮ

en: Database error!!
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਖਾਮੀਂ :

en: Database has been created.
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ .

en: Database has been successfully upgraded to version %s
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਸੰਸਕਰਣ %s ਕਰਣ ਲਈ ਉੱਨਤ ਹੈ

en: Database location
pa: ਡੇਟਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ

en: Database name
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਨਾਮ

en: Database password
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਨਾਮ

en: Database settings
pa: ਸੇਟਿੰਗ ਸਹੇਜੇਂ

en: Database type
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਨਾਮ

en: Database update finished (%s)
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਅਦਿਅਤਨ ਖ਼ਤਮ  (  %  s )

en: Database upgrade
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਨਾਮ

en: Database user
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਖਾਮੀਂ :

en: Database was populated but there were errors:
pa: ਧੰਨਵਾਦ ਆਬਾਦੀ ਹੈ ,  ਲੇਕਿਨ ਸੀ ਉੱਥੇ ਤਰੁਟੀਆਂ ਸਨ :

en: Dataentry Screen for Survey
pa: ਡਾਟਾ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਸਕਰੀਨ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ

en: Date
pa: ਤਾਰੀਖ

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
pa: ਤਾਰੀਖ਼ (YYYY-MM-DD) ਬਰਾਬਰ ਹੁੰਦੀ ਹੈ

en: Date Saved
pa: ਤਾਰੀਖ਼ ਸਹੇਜੀ ਗਈ

en: Date Stamp?
pa: ਤਾਰੀਖ ਸਟਾੰਪ ?

en: Date created
pa: ਤਾਰੀਖ ਬਣਾਇਆ

en: Date format
pa: ਤਾਰੀਖ਼ ਸਵਰੂਪ

en: Date format:
pa: ਤਾਰੀਖ ਪ੍ਰਾਰੂਪ :

en: Date is
pa: ਤਾਰੀਖ

en: Date last action
pa: ਤਾਰੀਖ਼ ਅੰਖਰੀ ਕਾਮ

en: Date picker
pa: ਤਾਰੀਖ਼ ਚੁਣਨ ਵਾਲਾ

en: Date stamp?
pa: ਤਾਰੀਖ ਸਟਾੰਪ ?

en: Date started
pa: ਤਾਰੀਖ ਸ਼ੁਰੂ

en: Date submitted
pa: ਤਾਰੀਖ ਡਾਲੀ

en: Date/Time
pa: ਤਾਰੀਖ

en: Date/Time format
pa: ਤਾਰੀਖ਼ ਸਵਰੂਪ

en: Day
pa: ਦਿਨ

en: Deactivate Survey
pa: ਅਕਰਮਕ ਸਰਵੇਖਣ

en: Deactivate survey
pa: ਅਕਰਮਕ ਸਰਵੇਖਣ

en: Deactivated result tables
pa: ਅਕਰਮਕ ਨਤੀਜਾ ਤਾਲਿਕਾਵਾਂ

en: Deactivated token tables
pa: ਅਕਰਮਕ ਟੋਕਨ ਟੇਬਲ

en: Deactivation
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਨੂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਿਯੇ

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
pa: ਪਿਆਰਾ {FIRSTNAME}, 
     ਪਿਆਰਾ {FIRSTNAME}, 
    
    ਹਾਲ ਹੀ ਵਿੱਚ ਅਸੀ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਭਾਗ ਲੈਣ ਲਈ ਸੱਦਿਆ ਕੀਤਾ . 
    
    ਅਸੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹਾਂ ਕਿ ਤੁਸੀ ਹੁਣੇ ਤੱਕ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਪੂਰਾ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹੈ ਅਤੇ ਕਿ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਹੁਣੇ ਵੀ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਯਾਦ ਦਵਾਣਾ ਚਾਹੁੰਦਾ ਹਾਂ ਤੂੰ ਹਿੱਸਾ ਲੈਣ ਲਈ ਇੱਛਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਧਿਆਨ ਦਿਓ . 
    
    ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਸਿਰਲੇਖ ਹੈ: 
    "{SURVEYNAME} " 
    
    "{SURVEYDESCRIPTION} " 
    
    , ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਗਏ ਲਿੰਕ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੀਏ ਕ੍ਰਿਪਾ ਭਾਗ ਲੈਣ ਲਈ. 
    
    ਸਾਭਾਰ, 
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL}) 
    
    ---------------------------------------------- 
    ਇੱਥੇ ਕਲਿਕ ਕਰੀਏ ਸਰਵੇਖਣ ਕਰਣ ਲਈ: 
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
pa: ਪਿਆਰਾ {FIRSTNAME},
     ਪਿਆਰਾ {FIRSTNAME},
    
    ਤੁਸੀ, ਜਾਂ ਆਪਣੇ ਈਮੇਲ ਪਦੇ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰ ਕਿਸੇ ਨੂੰ, ਲਈ ਇੱਕ ਆਨਲਾਇਨ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਭਾਗ ਲੈਣ ਸਿਰਲੇਖ ਪੰਜੀਕ੍ਰਿਤ ਕੀਤਾ ਹੈ {SURVEYNAME}.
    
    ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਅੰਤ ਦੇ ਲਈ, ਨਿਮਨ URL ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੋਏ:
    
    {SURVEYURL}
    
    ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਹੋ, ਜਾਂ ਜੇਕਰ ਤੂੰ ਭਾਗ ਲੈਣ ਦੇ ਰਜਿਸਟਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਸੀ ਅਤੇ ਇਸ ਈਮੇਲ ਖਾਮੀਂ ਵਿੱਚ ਹੈ ਵਿਸ਼ਵਾਸ, ਕ੍ਰਿਪਾ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋਏ {ADMINNAME} ਉੱਤੇ{ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
pa: ਪਿਆਰਾ {FIRSTNAME},
     ਪਿਆਰਾ {FIRSTNAME},
    
    ਇਹ ਈਮੇਲ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਦੇ ਹਨ ਕਿ ਤੁਸੀ ਸਿਰਲੇਖ ਸਰਵੇਖਣ ਪੂਰਾ ਕਰ ਲਿਆ ਹੈ {SURVEYNAME} ਅਤੇ ਤੁਹਾਡੀ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ .  ਤੂੰ ਭਾਗ ਲੈਣ ਲਈ ਧੰਨਵਾਦ .
    
    ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਇਸ ਈਮੇਲ  ਦੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਅਤੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਹੋ ,  ਕ੍ਰਿਪਾ ਸੰਪਰਕ ਕਰੀਏ{ADMINNAME} ਉੱਤੇ {ADMINEMAIL}.
    
    ਨਿਸ਼ਠਾ ਤੋਂ ,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
pa: ਪਿਆਰਾ {FIRSTNAME},
     ਪਿਆਰਾ {FIRSTNAME},
    
    ਤੁਸੀ ਇੱਕ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਭਾਗ ਲੈਣ ਲਈ ਸੱਦਿਆ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ .
    
    ਸਰਵੇਖਣ ਸਿਰਲੇਖ ਹੈ :
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    ਭਾਗ ਲੈਣ  ਦੇ ਲਈ , ਕ੍ਰਿਪਾ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਗਏ ਲਿੰਕ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੋ .
    
    ਨਿਸ਼ਠਾ ਤੋਂ ,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    ਇੱਥੇ ਕਲਿਕ ਕਰੀਏ ਸਰਵੇਖਣ ਕਾਰਜ ਕਰੋ :
    {SURVEYURL}

en: Dec
pa: ਦਿਸੰਬਰ

en: Decimal mark:
pa: ਦਸ਼ਮਲਵ ਚਿਹਨ :

en: Decrease
pa: ਘਟਾਈਏ

en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

en: Default HTML editor mode:
pa: ਡਿਫਾਲਟ HTML ਸੰਪਾਦਕ ਮੋਡ :

en: Default answer for scale %s:
pa: ਪੈਮਾਨੇ ਉੱਤੇ %  s ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ ਜਵਾਬ :

en: Default answer value:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਭਾਸ਼ਾ

en: Default answers
pa: ਦਿਫ਼ੋਲਟ ਜਵਾਬ

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
pa: ਨਕਸ਼ਾ ਡਿਫਾਲਟ ਨਿਰਦੇਸ਼ਾਂਕ ਜਦੋਂ ਵਰਕੇ ਪਹਿਲੀ ਵਾਰ ਲੋਡ .  ਪ੍ਰਾਰੂਪ :  ਅਕਸ਼ਾਂਸ਼  [ ਆਕਾਸ਼ ]  longtitude

en: Default language
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਭਾਸ਼ਾ

en: Default position
pa:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  ਡਿਫਾਲਟ ਜਗਹ

en: Default scenario
pa:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  ਡਿਫਾਲਟ ਪਰਿਦ੍ਰਸ਼ਿਅ

en: Default site admin email:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਾਇਟ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਈਮੇਲ :

en: Default site bounce email:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਾਇਟ ਉਛਾਲ ਈਮੇਲ :

en: Default site language:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਭਾਸ਼ਾ

en: Default template:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਟੇੰਪਲੇਟ :

en: Default value for option 'Other':
pa: ਤਚਰ ਪਦਕ ਕਰੁਕੁਕਜ ਤਪਚਕ ਛ

en: Default value settings were successfully saved.
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮਾਨ  ਸੇਟਿੰਗ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਸਹੇਜੇ ਗਏ .

en: Delete
pa: ਹਟਾਵਾਂ

en: Delete Tokens
pa: ਹਟਾਵਾਂ ਟੋਕਨ

en: Delete Tokens Table
pa: ਹਟਾਵਾਂ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ

en: Delete User
pa: ਉਪਯੋਕਤਾਮਿਟਾਵਾਂ

en: Delete all conditions
pa: ਸਾਰੇ ਸ਼ਰਤਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਵਾਂ

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
pa: ਸਾਰੇ ਹਟਾਵਾਂ ਅਧੂਰਾ ਜਵਾਬ ਹੈ ਕਿ ਇੱਕ ਟੋਕਨ ਜਿਸਦੇ ਲਈ ਇੱਕ ਪੂਰਾ ਜਵਾਬ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਦਰਜ ਹੈ ਦੇ ਸਮਾਨ

en: Delete checked items!
pa: ਜਾਂਚੇ ਗਏ ਆਇਟਮ ਨੂੰ ਹਟਾਵਾਂ !

en: Delete current question
pa: ਵਰਤਮਾਨ ਹਟਾਵਾਂ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Delete current question group
pa: ਹਟਾਵਾਂ ਮੌਜੂਦਾ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ

en: Delete current user group
pa: ਹਟਾਵਾਂ ਵਰਤਮਾਨ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ

en: Delete entry
pa: ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਹਟਾਵਾਂ

en: Delete exported tokens
pa: ਟੋਕਨ ਹਟਾਵਾਂ

en: Delete label set
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਹਟਾਵਾਂ

en: Delete marked responses
pa: ਜਵਾਬ ਮਿਟਾਏ

en: Delete participant(s) from central panel and tokens tables
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਪੈਨਲ ਅਤੇ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾਵਾਂ ਵਲੋਂ ਹਟਾਵਾਂ ਭਾਗੀਦਾਰ  ( ਓਂ )

en: Delete participant(s) from central panel, tokens tables and all associated responses
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਪੈਨਲ ਅਤੇ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾਵਾਂ ਵਲੋਂ ਹਟਾਵਾਂ ਭਾਗੀਦਾਰ  ( ਓਂ )

en: Delete participant(s) from central participants panel only
pa: ਹਟਾਵਾਂ ਕੇਂਦਰੀ ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ ਪੈਨਲ ਵਲੋਂ ਹੀ ਭਾਗੀਦਾਰ  ( ਓਂ )

en: Delete survey
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਹਟਾਵਾਂ

en: Delete the selected entries
pa: ਸਾਰੇ ਟੋਕਨ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟੀਆਂ ਨੂੰ ਹਟਾਵਾਂ

en: Delete this condition
pa: ਹਟਾਵਾਂ ਇਸ ਹਾਲਤ

en: Delete this entry
pa: ਇਸ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਵਿਡਾਰਨ

en: Delete this response
pa: ਇਸ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨੂੰ ਹਟਾਵਾਂ

en: Delete this scenario
pa: ਹਟਾਵਾਂ ਇਸ ਪਰਿਦ੍ਰਸ਼ਿਅ

en: Delete this template
pa: ਇਸ ਟੇੰਪਲੇਟ ਵਿਡਾਰਨ

en: Delete this user
pa: ਇਸ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨੂੰ ਹਟਾਵਾਂ

en: Delete this user from group
pa: ਸਮੂਹ ਤੋਂ ਹਟਾਵਾਂ ਇਸ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ

en: Delete token entry
pa: ਹਟਾਵਾਂ ਟੋਕਨ ਪਰਵੇਸ਼

en: Delete user
pa: ਉਪਯੋਕਤਾਮਿਟਾਵਾਂ

en: Deleting User
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਵਿਡਾਰਨ

en: Deleting answers: %u answers deleted
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਜਵਾਬ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ %u

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਆਕਲਨ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ %u

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਸ਼ਰਤਾਂ ਨਸ਼ਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ %u

en: Deleting groups: %u groups deleted
pa: ਸਵਾਲ ਦਾ ਸਮੂਹ ਹਟਾ ਦਿਯਾ %u

en: Deleting orphan survey table:
pa: ਪੁਰਾਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਨਤੀਜੇ ਟੇਬਲ ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹਨ

en: Deleting orphan token table:
pa: ਪੁਰਾਣੇ ਸੰਕੇਤਕ ਟੇਬਲ ਵਿਡਾਰਨ

en: Deleting orphaned default values.
pa: ਪੁਰਾਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਨਤੀਜੇ ਟੇਬਲ ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹਨ

en: Deleting orphaned quota members.
pa: ਪੁਰਾਣੇ ਸੰਕੇਤਕ ਟੇਬਲ ਵਿਡਾਰਨ

en: Deleting orphaned quotas.
pa: ਪੁਰਾਣੇ ਸੰਕੇਤਕ ਟੇਬਲ ਵਿਡਾਰਨ

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਸਵਾਲ ਗੁਣ ਨਸ਼ਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ %u

en: Deleting questions: %u questions deleted
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਨਸ਼ਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ  %u

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਸਰਵੇਖਣ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ %u

en: Deleting survey table:
pa: ਪੁਰਾਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਨਤੀਜੇ ਟੇਬਲ ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹਨ

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਸਰਵੇਖਣ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ %u

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
pa: ਇਸ ਸਮੂਹ ਨੂੰ ਵਿਡਾਰਨ ਵੀ ਕਿਸੇ ਵੀ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਨੂੰ ਵਿਡਾਰਨ ਹੋਵੇਗਾ ਹੋਰ ਜਵਾਬ ਇਹ ਹੁੰਦਾ ਹੈ . ਕੀ ਤੁਸੀ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
pa: ਇਸ ਸਵਾਲ ਨੂੰ ਵਿਡਾਰਨ ਵੀ ਕੋਈ ਜਵਾਬ ਇਹ ਵੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੈ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ ਕਰੇਗਾ . ਕੀ ਤੁਸੀ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Deleting token table:
pa: ਪੁਰਾਣੇ ਸੰਕੇਤਕ ਟੇਬਲ ਵਿਡਾਰਨ

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
pa: ਡੇਮੋ ਮੋੜ ਕੇਵਲ : ਅਪਲੋਡ ਫਾਇਲ ਇਸ ਪ੍ਰਣਾਲੀ ਵਿੱਚ ਅਕਸ਼ਮ ਹੈ .

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
pa: ਡੇਮੋ ਮੋਡ : ਅਪਲੋਡ ਅਕਸ਼ਮ ਹੈ ਟੇੰਪਲੇਟਸ .

en: Description of the survey
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਦਾ ਟੀਕਾ

en: Description:
pa: ਟੀਕਾ :

en: Description:
pa: ਟੀਕਾ :

en: Detailed Error
pa: ਕੁਲ ਤਰੁਟਿਆਂ

en: Detailed admin notification
pa: ਫੈਲਿਆ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਅਧਿਸੂਚਨਾ

en: Detailed admin notification email:
pa: ਫੈਲਿਆ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਅਧਿਸੂਚਨਾ ਈਮੇਲ :

en: Detailed admin notification subject:
pa: ਫੈਲਿਆ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਅਧਿਸੂਚਨਾ ਵਿਸ਼ਾ :

en: Detailed email notification with response data is sent to:
pa: ਨਤੀਜਾ ਕੋਡ ਦੇ ਨਾਲ ਫੈਲਿਆ ਈਮੇਲ ਅਧਿਸੂਚਨਾ

en: Detailed email notification with result codes
pa: ਨਤੀਜਾ ਕੋਡ ਦੇ ਨਾਲ ਫੈਲਿਆ ਈਮੇਲ ਅਧਿਸੂਚਨਾ

en: Detailed list of surveys
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਹਟਾਵਾਂ

en: Determine whether a variable is considered to be empty
pa: ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੀਏ ਕਿ ਕੀ ਇੱਕ ਚਰ ਲਈ ਖਾਲੀ ਹੋ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Did Not Save
pa: ਬਚਾਇਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ

en: Directory could not be renamed to `%s`.
pa: ਨਿਰਦੇਸ਼ਿਕਾ ` ਨੂੰ ` %s ਨਾਮ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
pa: ਨਾਮ ਦੇ ਨਾਲ ਨਿਰਦੇਸ਼ਿਕਾ `%s` ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਮੌਜੂਦ ਹੈ - ਦੂਜਾ ਨਾਮ ਚੁਨੇਂ

en: Disable only
pa: ਅਕਸ਼ਮ ਕੇਵਲ

en: Disable the next button until time limit expires
pa: ਅਗਲਾ ਬਟਨ ਅਕਰਮਕ ਕਰੀਏ ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਅੰਤ ਤੱਕ

en: Disable the prev button until the time limit expires
pa: ਅਗਪਿੱਛਲਾ ਬਟਨ ਨੂੰ ਅਕਸ਼ਮ ਕਰੀਏ ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਖ਼ਤਮ ਹੋ

en: Disabled
pa: ਅਕਸ਼ਮ ਕੇਵਲ

en: Disabled - Delete current question
pa: ਵਿਕਲਾਂਗ - ਵਰਤਮਾਨ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਹਟਾਵਾਂ

en: Display
pa: ਦਿਖਾਵਾ

en: Display / Export
pa: ਨੁਮਾਇਸ਼ ਸਤਰਾਂ ਨ

en: Display Last 50 Responses
pa: ਪਿਛਲੇ ੫੦ ਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਏ ਦਿਖਾਵਾਂ

en: Display Responses
pa: ਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਨੁਮਾਇਸ਼

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
pa: ਇੱਕ ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਚਿਤਾਵਨੀ ਜਦੋਂ ਉੱਥੇ ਇਸ ਉਲਟੀ ਗਿਣਤੀ ਵਿੱਚ ਕਈ ਸੇਕੰਡ ਬਾਕੀ ਹਨ ਨੁਮਾਇਸ਼  ( ਚਿਤਾਵਨੀ ਜੇਕਰ ਛੱਡ ਖਾਲੀ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ )

en: Display a chart in the statistics?
pa:  ਆਂਕੜੀਆਂ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਚਾਰਟ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ?

en: Display chart
pa: ਨੁਮਾਇਸ਼ ਸਤਰਾਂ

en: Display columns
pa: ਨੁਮਾਇਸ਼ ਕਾਲਮ

en: Display dropdown boxes
pa: ਦ੍ਰੋਪ੍ਦੋਵ੍ਨ ਬਕਸੋ ਕੋ ਦੇਖੇ

en: Display map
pa: ਦਿਖਾਵਾ

en: Display min and max value under the slider
pa: ਹੇਠਲਾ ਅਤੇ ਅਧਿਕਤਮ ਮੁੱਲ ਸਲਾਇਡਰ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਕਰੀਏ

en: Display rows
pa: ਨੁਮਾਇਸ਼ ਸਤਰਾਂ

en: Display slider min and max value
pa: ਸਲਾਇਡਰ ਹੇਠਲਾ ਅਤੇ ਅਧਿਕਤਮ ਮੁੱਲ ਨੁਮਾਇਸ਼

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਕਾੱਰਵਾਈ  ( ਜੇਕਰ ਛੱਡ ਖਾਲੀ ਚੂਕ 1 ਸੇਕੰਡ  ਦੇ ਲਈ )  ਨੁਮਾਇਸ਼ ਵਲੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਇਸ ਕਈ ਸੇਕੰਡ ਲਈ ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਅੰਤ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
pa: 2 ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਚਿਤਾਵਨੀ ਜਦੋਂ ਉੱਥੇ ਇਸ ਉਲਟੀ ਗਿਣਤੀ ਵਿੱਚ ਕਈ ਸੇਕੰਡ ਬਾਕੀ ਹਨ  ( ਚਿਤਾਵਨੀ ਜੇਕਰ ਛੱਡ ਖਾਲੀ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ )  ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ

en: Display tokens
pa: ਨੁਮਾਇਸ਼ ਟੋਕਨ

en: Display:
pa: ਨੁਮਾਇਸ਼ :

en: Do NOT refresh this page, as this will import the file again and produce duplicates
pa: ਕੀ ਨਹੀਂ ਇਸ ਵਰਕੇ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰਦੇ ਹਨ ,  ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਇਸ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਫਿਰ ਨਾਲ ਆਯਾਤ ਕਰੇਗਾ ਅਤੇ ਉਤਪਾਦਨ ਡੁਪਲਿਕੇਟ

en: Do survey
pa: ਕੀ ਸਰਵੇਖਣ

en: Do you really want to delete all marked responses?
pa: ਕੀ ਤੂੰ ਸੱਚ ਵਿੱਚ ਇਸ ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਨੂੰ ਵਿਡਾਰਨ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹਨ ?

en: Do you really want to delete this label set?
pa: ਕੀ ਤੂੰ ਸੱਚ ਵਿੱਚ ਇਸ ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਨੂੰ ਵਿਡਾਰਨ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹਨ ?

en: Do you really want to delete this response?
pa: ਕੀ ਤੂੰ ਸੱਚ ਵਿੱਚ ਇਸ ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਨੂੰ ਵਿਡਾਰਨ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹਨ ?

en: Do you want to create a token table for this survey?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਇੱਕ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ ਬਣਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀ ਜ਼ਰੂਰੀ ਟੇਬਲ ਬਣਾਕੇ ਉਸ ਡੇਟਾਬੇਸ ਹੁਣ ਆਬਾਦ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: Don't force on or off
pa: ਜਬਰਦਸਤੀ ਬੰਦ ਯਾ ਖੋਲੇ ਨਹੀ

en: Don't import if label set already exists:
pa: ਆਯਾਤ ਜੇਕਰ ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਪਹਿਲਾਂ ਵਲੋਂ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ :

en: Done. Test your survey using the %s icon.
pa: ਠੀਕ ਹੈ . ਆਪਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਟੇਸਟ ਕਰਣ ਲਈ %s ਚਿਹਨ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰੋ .

en: Dot (.)
pa: ਬਿੰਪੀ

en: Download all files in this response as a zip file
pa: ਇੱਕ ਜਿਪ ਫਾਇਲ  ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਇਸ ਜਵਾਬ ਵਿੱਚ ਸਾਰੇ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਡਾਉਨਲੋਡ ਕਰੋਏ

en: Download files for this entry
pa: ਇਸ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਵਿਡਾਰਨ

en: Download marked files
pa: ਕੁਲ ਆਯਾਤੀਤ ਫਾਇਲਾਂ

en: Download the data and the syntax file
pa: ਡੇਟਾ ਅਤੇ ਵਾਕਿਅਵਿੰਨਿਆਸ ਫਾਇਲ ਡਾਉਨਲੋਡ ਕਰੋ .

en: Download the data and the syntax file.
pa: ਡੇਟਾ ਅਤੇ ਵਾਕਿਅਵਿੰਨਿਆਸ ਫਾਇਲ ਡਾਉਨਲੋਡ ਕਰੋ .

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
pa: ਏਖੀਂਚੇਂ ਅਤੇ ਇੱਛਤ ਸਥਾਨ ਉੱਤੇ ਪਿਨ ਡਰਾਪ .  ਤੁਸੀ ਇਹ ਵੀ ਠੀਕ ਨਕਸ਼ੇ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ ਪਿਨ ਕਦਮ   .

en: Drop-down list
pa: ਦੋਹਰੀ ਡਰਾਪਡਾਉਨ

en: Dropdown prefix/suffix
pa: ਡਰਾਪਡਾਉਨ ਉਪਸਰਗ  /  ਪ੍ਰਤਿਅਏ

en: Dropdown separator
pa: ਡਰਾਪਡਾਉਨ ਵਿਭਾਜਕ

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
pa: ਨਕਲ ਕੋਡ ਪਾਇਆ , ਇਸ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟੀਆਂ ਨੂੰ ਅਦਿਅਤਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: Duplicate records removed
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਰਿਕਾਰਡ ਹਟਾਇਆ

en: Duplicates are determined by:
pa: ਡੁਪਲਿਕੇਟ ਦੁਆਰਾ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ :

en: Dutch
pa: ਡਚ

en: ERROR MESSAGE
pa: ਖਾਮੀਂ ਸੁਨੇਹਾ

en: EUC-JP Japanese
pa: ਈਊਸੀ - ਜੇਪੀ ਜਾਪਾਨੀ

en: EUC-KR Korean
pa: ਈਊਸੀ - KR ਕੋਰਿਆਈ

en: Earlier than:
pa: ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ :

en: Edit
pa: ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit Current Question
pa: ਵਰਤਮਾਨ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit Group
pa: ਸਮੂਹ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit URL parameter
pa: URL ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੋਏ

en: Edit answer options
pa: ਵਿਕਲਪ ਜਵਾਬ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit answer options for this question
pa: ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੋ / ਇਸ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਲਈ ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ ਜੋੜੇਂ

en: Edit condition
pa: ਹਾਲਤ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit current question group
pa: ਵਰਤਮਾਨ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit current user group
pa: ਵਰਤਮਾਨ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit default answer values
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਜਵਾਬ ਮਾਨ  ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੋਏ

en: Edit default answers for this question
pa: ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੋ / ਇਸ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਲਈ ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ ਜੋੜੇਂ

en: Edit email templates
pa: ਈਮੇਲ ਸੰਪਾਦਤ ਟੇੰਪਲੇਟਸ

en: Edit entry
pa: ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit label set
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਸੰਪਾਦਨ

en: Edit label sets
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਸੰਪਾਦਨ

en: Edit permissions
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ ਅਨੁਮਤੀਯਾਂ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit question
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੋਏ

en: Edit quota
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੋਏ

en: Edit response URL
pa: ਸੰਪਾਦਨ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ( ਆਈਡੀ %s )

en: Edit scenario
pa: ਪਰਿਦ੍ਰਸ਼ਿਅ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit subquestions
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੋਏ

en: Edit subquestions for this question
pa: ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੋ / ਇਸ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਲਈ ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ ਜੋੜੇਂ

en: Edit survey permissions
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ ਅਨੁਮਤੀਯਾਂ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit survey permissions for group %s
pa: ਵਰਤਮਾਨ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ %s

en: Edit survey permissions for user %s
pa: ਸੇਟ ਇਸ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਲਈ ਟੇੰਪਲੇਟ ਦੀ ਆਗਿਆ %s

en: Edit survey settings
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਸੇਟਿੰਗ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit survey text elements
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਸੇਟਿੰਗ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit template permissions
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ ਅਨੁਮਤੀਯਾਂ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit text elements
pa: ਟੋਕਨ ਪਰਵੇਸ਼ ਕਰੀਏ

en: Edit the 4th line and complete the filename with a full path to the downloaded data file
pa: 4 ਲਕੀਰ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ ਹੋਰ ਡਾਉਨਲੋਡ ਡੇਟਾ ਫਾਇਲ ਲਈ ਇੱਕ ਸਾਰਾ ਰਸਤੇ ਦੇ ਨਾਲ ਫਾਇਲ ਨਾਮ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰੋ .

en: Edit this condition
pa: ਇਸ ਹਾਲਤ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit this entry
pa: ਇਸ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit this response
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਇਸ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ

en: Edit this token
pa: ਇਸ ਟੋਕਨ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit this user
pa: ਇਸ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit token entry
pa: ਟੋਕਨ ਪਰਵੇਸ਼ ਕਰੀਏ

en: Edit user
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Edit your personal preferences
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਵਿਅਕਤੀਗਤਵਰੀਇਤਾਵਾਂਨੂੰ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Editing
pa: ਸੰਪਾਦਨ

en: Editing %s
pa: %s ਦੇ ਸੰਪਾਦਨ

en: Editing response (ID %s)
pa: ਸੰਪਾਦਨ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ( ਆਈਡੀ %s )

en: Editing template '%s' - File '%s'
pa: ਸੰਪਾਦਨ ਸਮੂਹ %s - ਫਾਇਲ %s

en: Editing user
pa: ਸੰਪਾਦਨ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ

en: Editing user group (Owner: %s)
pa: ਸੰਪਾਦਨ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ( ਸਵਾਮੀ : %s )

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
pa: ਜਾਂ ਤਾਂ ਤੁਸੀ ਲੰਬੇ ਸਮੇਂ ਤੋਂ ਅਕਰਮਕ ਹੋ , ਤੁਹਾਡੇ ਆਪਣੇ ਬਰਾਉਜਰ ਲਈ ਕੁਕੀਜ ਅਕਸ਼ਮ ਹੋ , ਜਾਂ ਤੁਹਾਡੇ ਕਨੇਕਸ਼ਨ ਦੇ ਨਾਲ ਸਮੱਸਿਆਵਾਂ ਸਨ .

en: Email
pa: ਈਮੇਲ

en: Email Status
pa: ਹਾਲਤ ਈਮੇਲ

en: Email address
pa: ਈਮੇਲ ਪਤਾ

en: Email address is not valid.
pa: ਈਮੇਲ ਪਦੇ ਆਦਰ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: Email address of the survey administrator
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਈਮੇਲ ਪਤਾ

en: Email batch size:
pa: ਬੈਚ ਦਾ ਸਰੂਪ ਈਮੇਲ :

en: Email from the token
pa: ਟੋਕਨ ਤੋਂ ਈਮੇਲ

en: Email method:
pa: ਢੰਗ ਈਮੇਲ :

en: Email reminder:
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ ਈਮੇਲ :

en: Email settings
pa: ਈਮੇਲ ਸੇਟਿੰਗਸ

en: Email status
pa: ਹਾਲਤ ਈਮੇਲ

en: Email templates
pa: ਈਮੇਲ ਸੰਪਾਦਤ ਟੇੰਪਲੇਟਸ

en: Email templates successfully saved.
pa: ਏਮਿਲ ਤੇਮ੍ਪ੍ਲੇਟ ਰਖ ਦਿਯਾ.

en: Email to %s failed. Error Message:
pa:  %s ਕਰਣ ਲਈ ਈਮੇਲ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ ਹੈ . ਖਾਮੀਂ ਸੁਨੇਹਾ :

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
pa: ਨੂੰ ਈਮੇਲ { FIRSTNAME }  { LASTNAME }  ( { EMAIL } ) ਵਿੱਚ ਦੇਰੀ : ਟੋਕਨ ਹੁਣੇ ਆਦਰ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) failed. Error Message:
pa:  { FIRSTNAME }  { LASTNAME } ਅੰਤਮ ਨਾਮ ਨੂੰ ਈਮੇਲ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ( { EMAIL } ) . ਖਾਮੀਂ ਸੁਨੇਹਾ :

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
pa:  { FIRSTNAME }  { LASTNAME }  ਦੇ ਅੰਤਮ ਨਾਮ ਈਮੇਲ ( { EMAIL } ) ਨੂੰ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ : ਟੋਕਨ ਆਦਰ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
pa: ਨੂੰ ਈਮੇਲ {NAME} ਅਸਫਲ ({EMAIL}) .

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
pa: ਈ ਮੇਲ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ . ਕਿਉਂਕਿ ਡੇਮੋ ਮੋਡ - ਸਰਗਰਮ ਹੈ

en: Email:
pa: ਈਮੇਲ :

en: Email: %s
pa: ਈਮੇਲ %s:

en: Enable assessment mode?
pa: ਲੇਖਾ ਜੋਖਾ ਮੋੜ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ ?

en: Enable token-based response persistence?
pa: ਟੋਕਨ ਆਧਾਰਿਤ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਹਠ ਸਮਰੱਥਾਵਾਨ ਕਰੋ ?

en: Encryption type:
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦੇ ਪ੍ਰਕਾਰ :

en: End URL
pa: ਅੰਤ URL :

en: End URL:
pa: ਅੰਤ URL :

en: End message:
pa: ਅੰਤ ਸੁਨੇਹਾ :

en: English
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
pa: ਸੰਭਵ ਉੱਤਰਾਂ ਦੀ ਇੱਕ ਹੇਠਲਾ ਗਿਣਤੀ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਕਰੋ ( 0 = ਕੋਈ ਸੀਮਾ ਨਹੀਂ )

en: Enter a header text for the first scale
pa: ਸਿਰਲੇਖ ਕਾ ਪਸਲਾ ਪੈਮਾਨਾ ਡਾਸੇ

en: Enter a header text for the second scale
pa: ਸਿਰਲੇਖ ਕਾ ਦੂਚਾ ਪੈਮਾਨਾ ਡਾਸੇ

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਆਪਣਾ ਨਾਮ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਰਜ ਕਰੀਏ ਅਤੇ ਸਹੇਜਨੇ ਲਈ ਹੇਠਾਂ save ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੀਏ

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਆਈਡੀ ਦਰਜ ਕਰਣ ਲਈ ਪਿਛਲੇ ਇੱਕ ਸਵਾਲ ਵਲੋਂ ਉਪ ਸਵਾਲ ਆਦੇਸ਼ ਪ੍ਰਾਪਤਪ੍ਰਸ਼ਨ ਆਈਡੀ ਦਰਜ ਕਰਣ ਲਈ ਪਿਛਲੇ ਇੱਕ ਸਵਾਲ ਵਲੋਂ ਉਪ ਸਵਾਲ ਆਦੇਸ਼ ਪ੍ਰਾਪਤ

en: Enter your answers:
pa: ਆਪਣੇ ਜਵਾਬ ਮੁਦਰਿਤ ਕਰੋ .

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
pa: ਹੇਠਾਂ ਆਪਣੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਰਜ ਕਰੋ , ਅਤੇ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਭਾਗ ਲੈਣ ਵਾਲੇ ਨੂੰ ਲਿੰਕ ਈਮੇਲ ਦੇ ਨਾਲ ਤੁਰੰਤ ਭੇਜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ .

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
pa: my.smtp.com:25 ਤੁਹਾਡੇ ਹੋਸਟਨਾਮ ਅਤੇ ਬੰਦਰਗਾਹ , ਜਿਵੇਂ ਦਰਜ

en: Enter your hostname and port, e.g.: my.smtp.com:25
pa: my.smtp.com:25 ਤੁਹਾਡੇ ਹੋਸਟਨਾਮ ਅਤੇ ਬੰਦਰਗਾਹ , ਜਿਵੇਂ ਦਰਜ

en: Enter your labels:
pa: ਆਪਣੇ ਜਵਾਬ ਮੁਦਰਿਤ ਕਰੋ .

en: Enter your subquestions:
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਪ੍ਰਸ਼ਨ :

en: Equals
pa: ਮੁਕਾਬਲਾ

en: Equals sum value
pa: ਮੁੱਲ ਦੇ ਬਰਾਬਰ ਰਾਸ਼ੀ

en: Equals:
pa: ਬਰਾਬਰ ਹੁੰਦੀ ਹੈ :

en: Equation
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੋਏ

en: Error
pa: ਖਾਮੀਂ

en: Error Files List
pa: ਖਾਮੀਂ ਫਾਇਲਾਂ ਸੂਚੀ

en: Error saving results
pa: ਖਾਮੀਂ ਨਤੀਜਾ ਬਚਾਉਣ ਵਿੱਚ

en: Error while updating usertemplates.
pa: ਖਾਮੀਂ ਜਦੋਂ ਅਦਿਅਤਨ usertemplates .

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
pa: ਖਾਮੀਂ : ਹੋਰ ਇੱਕ ਰਾਖਵੀਂਆਂ ਕੀਵਰਡ ਹੈ .

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
pa: ਖਾਮੀਂ :  ਇਸ ਸਵਾਲ ਲਈ ਕੋਈ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ  ਹਨ ,  ਜਾਂ ਉਹ ਇਸ ਭਾਸ਼ਾ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: Error: There are no answers defined for this question.
pa: ਖਾਮੀਂ : ਇਸ ਸਵਾਲ ਦਾ ਕੋਈ ਜਵਾਬ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹਨ .

en: Error: This question has no answers.
pa: ਖਾਮੀਂ : . ਇਸ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦਾ ਕੋਈ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
pa: ਖਾਮੀਂ : ਤੁਸੀ ਜਵਾਬ ਕੋਡ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਵਰਤੋ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ .

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
pa: ਖਾਮੀਂ : ਤੂੰ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਲੇਬਲ ਕੋਡ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
pa: ਖਾਮੀਂ : ਤੂੰ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਲੇਬਲ ਕੋਡ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ

en: Error: You have to enter a group title for each language.
pa: ਖਾਮੀਂ : ਤੁਸੀ ਹਰ ਇੱਕ ਭਾਸ਼ਾ ਲਈ ਇੱਕ ਸਮੂਹ ਸਿਰਲੇਖ ਦਰਜ ਕੀਤਾ ਹੈ .

en: Error: You have to enter a name for this label set.
pa: ਖਾਮੀਂ : . ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਲੇਬਲ ਦੇ ਸੇਟ ਲਈ ਇੱਕ ਨਾਮ ਦਰਜ ਕਰਣਾ ਹੈ

en: Error: You have to enter a question code.
pa: ਖਾਮੀਂ : ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਇੱਕ ਸਵਾਲ ਕੋਡ ਦਰਜ ਕੀਤਾ ਹੈ .

en: Error: You have to enter a title for this survey.
pa: ਖਾਮੀਂ : ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਇੱਕ ਸਿਰਲੇਖ ਦਰਜ ਕੀਤਾ ਹੈ .

en: Error: Your uploaded file is missing one or more of the mandatory columns: 'firstname', 'lastname' or 'email'
pa: ਖਾਮੀਂ : ਤੁਹਾਡਾ ਅਪਲੋਡ ਕੀਤੀ ਗਈ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਜਾਂ ਜਿਆਦਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਥੰਮ੍ਹਾਂ ਦੀ ਯਾਦ ਆ ਰਹੀ ਹੈ : lastname ਜਾਂ ਈਮੇਲ firstname

en: Estonian
pa: ਏਸਟੋਨਿਆਈ

en: Every 2 weeks
pa: ਹਰ 2 ਹਫ਼ਤੇ

en: Every day
pa: ਹਰ ਦਿਨ

en: Every month
pa: ਹਰ ਮਹੀਨੇ

en: Every week
pa: ਹਰ ਹਫਤੇ

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
pa: ਸਭ ਕੁੱਝ ਠੀਕ ਲੱਗ ਰਿਹਾ ਹੈ . ਕ੍ਰਿਪਾ ਅਗਲੇ ਪੜਾਅ ਉੱਤੇ ਜਾਓ .

en: Example data
pa: ਉਦਾਹਰਣ ਡੇਟਾ

en: Exclude answers?
pa: ਜਵਾਬ ਅਪਵਰਜਿਤ ?

en: Exclude quotas?
pa: ਕੋਟਾ ਅਪਵਰਜਿਤ ?

en: Exclude record IDs?
pa: ਬਹਿਸ਼ਕ੍ਰਿਤ ਰਿਕਾਰਡ ਆਈਡੀ ?

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) seperated with a semikolon.
pa: ਹੋਰ ਸਾਰੇ ਦੇ ਇਲਾਵਾ ਜੇਕਰ ਇੱਕ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ ਚੁਣਿਆ ਹੈ - ਬਸ ਜਵਾਬ ਕੋਡ ( ਕੋਡਸ ) ਨੂੰ ਇੱਕ semikolon ਦੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਕਰੋ .

en: Exclusive option
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ ਵਿਕਲਪ

en: Existing LID: %s
pa: ਸੰਪਾਦਨ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ( ਆਈਡੀ %s )

en: Expiration
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Expire survey
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਸਰਵੇਖਣ

en: Expired
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਖ਼ਤਮ

en: Expiry date/time:
pa: ਅੰਤ ਤਾਰੀਖ / ਸਮਾਂ :

en: Exponential expression
pa: ਨੇਮੀ ਪਰਕਾਸ਼ਨ

en: Export
pa: ਨਿਰਿਆਤ

en: Export %s participant(s) to CSV
pa: CSV ਫਾਇਲ ਨਿਰਿਆਤ ਕਰਣ ਲਈ ਟੋਕਨ %s

en: Export .csv data file
pa: ਨਿਰਿਆਤ .csv ਫਾਇਲ ਡੇਟਾ

en: Export CSV
pa: ਨਿਰਿਆਤ

en: Export R syntax file
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਆਰ ਵਾਕਿਅਵਿੰਨਿਆਸ ਫਾਇਲ

en: Export Resources As ZIP Archive
pa: ਸੰਸਾਧਨ ਜਿਪ ਸੰਗ੍ਰਿਹ ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਨਿਰਿਆਤ ਕਰੀਏ

en: Export Template
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਟੇੰਪਲੇਟ

en: Export VV file
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਫਾਇਲ ਵੀ . ਵੀ .

en: Export a VV survey file
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਇੱਕ ਵੀ . ਵੀ . ਸਰਵੇਖਣ ਫਾਇਲ

en: Export data
pa: ਡੇਟਾ ਨਿਰਿਆਤ ਕਰੀਏ

en: Export multiple label sets
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਨਿਰਿਆਤ ਕਰੀਏ

en: Export result data to R
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਅਨੁਸੰਧਾਨ ਲਈ ਨਤੀਜਾ ਡੇਟਾ

en: Export result data to SPSS
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਲਈ ਨਤੀਜਾ ਡੇਟਾ SPSS

en: Export results
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਨਤੀਜਾ

en: Export results to a R data file
pa: ਨਤੀਜਾ R ਆਂਕੜੋ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਨਿਰਿਆਤ ਕਰੀਏ

en: Export results to a SPSS/PASW command file
pa: ਨਤੀਜਾ ਇੱਕ SPSS / PASW ਕਮਾਂਡ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਨਿਰਿਆਤ ਕਰੀਏ

en: Export results to application
pa: ਅਨੁਪ੍ਰਯੋਗ ਦਾ ਨਤੀਜਾ ਨਿਰਿਆਤ ਕਰੀਏ

en: Export selected label sets
pa: ਚਨੈ ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਬਾਹਰ ਨਿੌਕਾਲੇ

en: Export syntax
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਸਿੰਟੇਕਸ

en: Export template
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਟੇੰਪਲੇਟ

en: Export this Response
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਇਸ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ

en: Export this label set
pa: ਇਸ ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਨਿਰਿਆਤ

en: Export this question
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਇਸ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Export this question group
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਮੌਜੂਦਾ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ

en: Export tokens
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਟੋਕਨ

en: Export tokens to CSV file
pa: CSV ਫਾਇਲ ਨਿਰਿਆਤ ਕਰਣ ਲਈ ਟੋਕਨ

en: Export...
pa: ਨਿਰਿਆਤ

en: Failed
pa: ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: Failed to add user
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨੂੰ ਜੋੜਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: Failed to add user group.
pa: ਕਰਣ ਲਈ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ਜੋੜਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ .

en: Failed to add user.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨੂੰ ਜੋੜਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ .

en: Failed to create token entries
pa: ਟੋਕਨ ਲਈ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟੀਆਂ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: Failed to delete answer
pa: ਜਵਾਬ ਦੇਣ ਲਈ ਹਟਾਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: Failed to edit user group!
pa: ਕਰਣ ਲਈ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ਜੋੜਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ .

en: Failed to open the uploaded file!
pa: ਕਰਣ ਲਈ ਅਪਲੋਡ ਕੀਤੀ ਗਈ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ !

en: Failed to remove user.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨੂੰ ਜੋੜਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ .

en: Failed to update answers
pa: ਦੇ ਜਵਾਬ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਅਦਿਅਤਨ

en: Failed to update survey permissions!
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਅਦਿਅਤਨ ਕਰਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ !

en: Failed.
pa: ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: Faulty line in import - fields and data don't match
pa: ਆਯਾਤ ਵਿੱਚ ਨੁਕਸਦਾਰ ਲਕੀਰ - ਖੇਤਰਾਂ ਅਤੇ ਡੇਟਾ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਖਾਂਦੇ

en: Fax to:
pa: ਫੈਕਸ ਟੂ :

en: Feb
pa: ਫਰਵਰੀ

en: Female
pa: ਮਾਦਾ

en: Field caption
pa: ਖੇਤਰ ਵਰਣਨ

en: Field description
pa: ਖੇਤਰ ਵਰਣਨ

en: Field summary for %s
pa:  %s ਲਈ ਫੀਲਡ ਸਾਰੰਸ਼

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: File %s deleted
pa: ਫਾਇਲ ਨਸ਼ਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ : %s

en: File backup created:
pa: ਫਾਇਲ ਬਣਾਇਆ ਬੈਕਅਪ :

en: File deleted: %s
pa: ਫਾਇਲ ਨਸ਼ਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ : %s

en: File does not contain LimeSurvey data in the correct format.
pa: ਫਾਇਲ LimeSurvey ਡੇਟਾ ਠੀਕ ਪ੍ਰਾਰੂਪ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: File metadata
pa: ਫਾਇਲ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for OpenOffice and Excel). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
pa: ਫਾਇਲ ਇੱਕ ਮਾਣਕ ( ਅਲਪ ਵਿਰਾਮ ਸੀਮਾਂਕਿਤ ) ਮੁੱਲਾਂ ਦੇ ਆਸਪਾਸ ਵਿਕਲਪਿਕ ਡਬਲ ਕੋਟਸ ( OpenOffice ਅਤੇ Excel ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ )  ਦੇ ਨਾਲ CSV ਫਾਇਲ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ . ਪਹਿਲੀ ਕਤਾਰ ਫੀਲਡ ਨਾਮ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ . ਖੇਤਾਂ ਕਿਸੇ ਵੀ ਕ੍ਰਮ ਵਿੱਚ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: File upload
pa: ਫਾਇਲ ਅਪਲੋਡ

en: File upload succeeded.
pa: ਫਾਇਲ ਸਫਲ ਅਪਲੋਡ ਕਰੋ .

en: File:
pa: ਫਾਇਲ :

en: Files
pa: ਫਾਇਲ

en: Filter HTML for XSS:
pa: XSS ਲਈ ਫਿਲਟਰ HTML :

en: Filter blank email addresses:
pa: ਫਿਲਟਰ ਖਾਲੀ ਈਮੇਲ ਪਦੇ :

en: Filter by email address
pa: ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਦੁਆਰਾ ਫਿਲਟਰ

en: Filter by language
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਭਾਸ਼ਾ

en: Filter duplicate records:
pa: ਅਭਿਲੇਖ ਫਿਲਟਰ ਡੁਪਲਿਕੇਟ :

en: Filter the available answers by this value
pa: ਫਿਲਟਰ ਉਪਲੱਬਧ ਜਵਾਬ ਇਸ ਮੁੱਲ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰ

en: Filtered from statistics script
pa: ਆਂਕੜੇ ਸਕਰਿਪਟ ਤੇ ਛਨਿਤ

en: Finalize response submission
pa: ਅੰਤਮ ਰੂਪ ਦੇਣ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਸਬਮਿਸ਼ਨ

en: Find first occurrence of a string
pa: ਇੱਕ ਸਟਰਿੰਗ ਦੀ ਪਹਿਲੀ ਘਟਨਾ ਦਾ ਪਤਾ ਗੱਡੀਏ

en: Find highest value
pa: ਉੱਚਤਮ ਮੁੱਲ ਦਾ ਪਤਾ ਗੱਡੀਏ

en: Find lowest value
pa: ਸਭਤੋਂ ਘੱਟ ਮੁੱਲ ਦਾ ਪਤਾ ਗੱਡੀਏ

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
pa: ਇੱਕ ਕੇਸ  -  ਅਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ ਸਟਰਿੰਗ ਦੀ ਪਹਿਲੀ ਘਟਨਾ ਦੀ ਹਾਲਤ ਦਾ ਪਤਾ ਗੱਡੀਏ

en: Find position of first occurrence of a string
pa: ਇੱਕ ਸਟਰਿੰਗ ਦੀ ਪਹਿਲੀ ਘਟਨਾ ਦੀ ਹਾਲਤ ਦਾ ਪਤਾ ਗੱਡੀਏ

en: Find whether the type of a variable is integer
pa: ਪਤਾ ਗੱਡੀਏ ਕਿ ਕੀ ਇੱਕ ਚਰ  ਦੇ ਪ੍ਰਕਾਰ ਪੂਰਣਾਂਕ ਹੈ

en: Find whether the type of a variable is string
pa: ਲਗਾਓ ਕਿ ਕੀ ਇੱਕ ਚਰ  ਦੇ ਪ੍ਰਕਾਰ ਸਟਰਿੰਗ ਹੈ

en: Finds whether a value is not a number
pa: ਢੂੰਢਤਾ ਹੈ ਕਿ ਕੀ ਮਾਨ ਮਾਨ ਗਿਣਤੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Finds whether a variable is NULL
pa: ਢੂੰਢਤਾ ਹੈ ਕਿ ਕੀ ਇੱਕ ਚਰ ਨਲ ਹੈ

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
pa: ਢੂੰਢਤਾ ਹੈ ਕਿ ਕੀ ਇੱਕ ਚਰ  ਦੇ ਇੱਕ ਨੰਬਰ ਜਾਂ ਇੱਕ ਸੰਖਿਆਤਮਕ ਸਟਰਿੰਗ ਹੈ

en: Finds whether the type of a variable is float
pa: ਢੂੰਢਤਾ ਹੈ ਕਿ ਕੀ ਇੱਕ ਚਰ  ਦੇ ਪ੍ਰਕਾਰ ਕਿਸ਼ਤੀ ਹੈ

en: Finnish
pa: ਫਿਨਿਸ਼

en: First name
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਨਾਮ

en: First name from token
pa: ਟੋਕਨ ਤੋਂ firstname

en: Firstname from token
pa: ਟੋਕਨ ਤੋਂ firstname

en: Flag
pa: ਝੰਡਾ

en: Flash
pa: ਫਲੈਸ਼

en: Follow the following link to update it
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਇਸਨੂੰ ਅਦਿਅਤਨ ਲਿੰਕ ਦਾ ਪਾਲਣ ਕਰੀਏ

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
pa: ਦੇ ਬਾਅਦ ਸਰਵੇਖਣ  ( ਓਂ )  ਨੂੰ ਹੁਣੇ ਤੱਕ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਹਨ ,  ਲੇਕਿਨ ਤੁਸੀ ਉਨ੍ਹਾਂ  ਦੇ  ਲਈ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
pa: ਏਮਏਸ ਏਕਸੇਲ ਵਿੱਚ ਆਸਾਨ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੇ ਲਈ , ਪੱਟੀ ਜਾਂ txt ਕਰਣ ਲਈ ਏਕਸਟੇਂਸ਼ਨ ਤਬਦੀਲੀ

en: For further information please contact %s
pa: ਜਿਆਦਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਕ੍ਰਿਪਾ %s ਤੋਂ ਸੰਪਰਕ ਕਰੀਏ

en: Forbidden Extension
pa: ਮਨਾ ਏਕਸਟੇਂਸ਼ਨ

en: Force HTTPS:
pa: ਜੋਰ HTTPS:

en: Forgot your password?
pa:  ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਭੁੱਲ ਗਏ ?

en: Format
pa: ਪ੍ਰਾਰੂਪ

en: Format a GMT date/time
pa: ਸਮਾਂ / ਤਾਰੀਖ਼ ਸ਼ੁਰੂ :

en: Format a local date/time
pa: ਸਮਾਂ / ਤਾਰੀਖ਼ ਸ਼ੁਰੂ :

en: Format a local time/date as integer
pa: ਪੂਰਣਾਂਕ  ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸਮਾਂ  /  ਤਾਰੀਖ ਮਕਾਮੀ ਸਵਰੂਪ

en: Format a number with grouped thousands
pa: ਸਮੂਹੀਕ੍ਰਿਤ ਹਜਾਰਾਂ  ਦੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਗਿਣਤੀ ਸਵਰੂਪ

en: Format:
pa: ਪ੍ਰਾਰੂਪ :

en: Format: %s
pa: ਪ੍ਰਾਰੂਪ : %s

en: Found
pa: ਗਿਣਤੀ

en: Found & writable
pa: ਮਿਲਿਆ ਅਤੇ ਲੇਖਨਯੋਗਿਅ

en: French
pa: 	ਫਰੇਂਚ

en: From
pa: ਤੋਂ

en: From token table
pa: ਟੋਕਨ ਮੇਜ ਤੋਂ

en: Full
pa: ਪੂਰਾ ਨਾਮ

en: Full name
pa: ਪੂਰਾ ਨਾਮ

en: Full names
pa: ਪੂਰਾ ਨਾਮ

en: Full responses:
pa: ਸਾਰਾ ਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂ:

en: Full template editor
pa: ਖਾਕਾ ਸੰਪਾਦਕ

en: GB2312 Simplified Chinese
pa: GB2312 ਚੀਨੀ ਸਰਲੀਕ੍ਰਿਤ

en: GBK Simplified Chinese
pa: GBK ਚੀਨੀ ਸਰਲੀਕ੍ਰਿਤ

en: GEOSTD8 Georgian
pa: GEOSTD8 ਜਾਰਜਿਆਈ

en: GNU General Public License:
pa: GNU ਜਨਰਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾਇਸੇਂਸ :

en: Galician
pa: ਗੇਲਿਕਾਈ

en: Gender
pa: ਲਿੰਗ

en: General
pa: ਇੱਕੋ ਜਿਹੇ

en: General filters
pa: ਇੱਕੋ ਜਿਹੇ ਫਿਲਟਰ

en: General settings
pa: ਗਲੋਬਲ ਸੇਟਿੰਗਸ

en: Generate a random integer
pa: Cਓਨ੍ਵੇਰ੍ਟ੍ ਅ 8 ਬਿਟ੍ ਸ੍ਟ੍ਰਿਨ੍ਗ੍ ਟੋ ਅ ਖ਼੍uਓਟੇਡ੍-ਪ੍ਰਿਨ੍ਟਬ੍ਲੇ ਸ੍ਟ੍ਰਿਨ੍ਗ੍

en: Generate tokens
pa: ਪੈਦਾ ਟੋਕਨ

en: Generating summaries ...
pa: ਸਾਰੰਸ਼ ਪੈਦਾ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ . . .

en: German
pa: ਜਰਮਨ

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
pa: ਗ਼ੇਟ੍ Uਣ੍IX ਟਿਮੇਸ੍ਟਮ੍ਪ੍ ਫ਼ੋਰ੍ ਅ ਡਟੇ (ਏਅਚ੍ ਓਫ਼੍ ਤੇ 6 ਅਰ੍ਗ੍uਮੇਨ੍ਟ੍ਸ੍ ਅਰੇ ਓਪ੍ਟਿਓਨਲ੍)

en: Get order from previous question
pa: ਪਿਛਲੇ ਸਵਾਲਾਂ ਤੇ ਜਵਾਬ

en: Get statistics from these responses
pa: ਇਸਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਤੋਂ ਆਂਕੜੇਂ ਪਾਓ

en: Get string length
pa: ਸੇਟ ਕਰਣ ਲਈ ਟੋਕਨ ਦੀ ਲੰਮਾਈ :

en: Get the default location using the user's IP address?
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ  ਦੇ ਆਈਪੀ ਪਦੇ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰ ਡਿਫਾਲਟ ਸਥਾਨ ਹੋ ਜਾਓ ?

en: Get the integer value of a variable
pa: ਇੱਕ ਚਰ  ਦੇ ਪੂਰਣਾਂਕ ਮਾਨ  ਜਾਓ

en: Get time statistics from these responses
pa: ਇਸਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਤੋਂ ਆਂਕੜੇਂ ਪਾਓ

en: Get value of pi
pa: Fਓਰ੍ਮਟ੍ ਅ ਨ੍uਮ੍ਬੇਰ੍ wਇਤ੍ ਗ੍ਰੋuਪੇਡ੍ ਤੋuਸਨ੍ਡ੍ਸ੍

en: Getting questions and answers ...
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨਾਂ ਅਤੇ ਜਵਾਬ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ . . .

en: Global participant settings
pa: ਗਲੋਬਲ ਸੇਟਿੰਗਸ

en: Global settings
pa: ਗਲੋਬਲ ਸੇਟਿੰਗਸ

en: Global settings were saved.
pa: ਸੰਸਾਰਿਕ ਸੇਟਿੰਗਸ ਸਹੇਜੇ ਗਏ ਸਨ .

en: Go back
pa: ਵਾਪਸ ਜਾਓ

en: Go to question
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਜਾਓ

en: Go to question group
pa: ਆਯਾਤ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ

en: Go to survey
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਜਾ

en: Google Maps
pa: ਗੂਗਲ ਮਕਖਸ਼ੇ

en: Google Maps API key:
pa: ਗੂਗਲ ਮਕਖਸ਼ੇ ਅ ਪੀ ਆਈ ਕੀ

en: Greater than
pa: ਇਸਤੋਂ ਬਹੁਤ

en: Greater than (Strings)
pa: ਇਸਤੋਂ ਬਹੁਤ

en: Greater than or equal to
pa: ਇਸਤੋਂ ਛੋਟਾ ਜਾਂ ਇਸਦੇ ਬਰਾਬਰ

en: Greater than or equal to (Strings)
pa: ਇਸਤੋਂ ਛੋਟਾ ਜਾਂ ਇਸਦੇ ਬਰਾਬਰ

en: Greater than:
pa: ਇਸਤੋਂ ਬਹੁਤ :

en: Greek
pa: ਯੂਨਾਨੀ

en: Group
pa: ਸਮੂਹ

en: Group 1: The first lot of questions
pa: ਸਮੂਹ 1 : ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦੇ ਪਹਿਲੇ ਬਹੁਤ ਕੁੱਝ

en: Group by Group
pa: ਸਮੂਹ ਦੁਆਰਾ ਸਮੂਹ

en: Group could not be deleted
pa: ਸਮੂਹ ਨਸ਼ਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Group description
pa: ਰਕੁਪਕ ਪਕਬਸ

en: Group member can only see own group:
pa: ਸਮੂਹ ਦੇ ਮੈਂਬਰ ਕੇਵਲ ਆਪ ਦੇ ਸਮੂਹ ਵੇਖ ਸੱਕਦੇ ਹਨ :

en: Group members
pa: ਸਮੂਹ ਸਮਯ

en: Group not found.
pa: ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: Group of checkboxes
pa: ਜਾਂਚਪੇਟੀ ਦਾ ਸਮੂਹ

en: Group time
pa: ਸਮੂਹ ਸਮਯ

en: Groups
pa: ਸਮੂਹ

en: HP West European
pa:  ਹਿਮਾਚਲ ਪ੍ਰਦੇਸ਼ ਦੇ ਪੱਛਮ ਯੂਰੋਪੀ

en: HTML editor mode
pa: HTML ਸੰਪਾਦਕ ਮੋੜ

en: Header for first scale
pa: ਸਿਰਲੇਖ ਕਾ ਪਸਲਾ ਪੈਮਾਨਾ

en: Header for second scale
pa: ਸਿਰਲੇਖ ਕਾ ਦੂਚਾ ਪੈਮਾਨਾ

en: Heading
pa: ਸਿਰਲੇਖ

en: Hebrew
pa: 	ਹਿਬਰੂ

en: Height of the map in pixel
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਲਮਬਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿਚ

en: Hello %s,
pa: ਨਮਸਤੇ %s ,

en: Help
pa: ਮਦਦ

en: Help about this question
pa: ਇਸ ਸਵਾਲ ਦੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ ਮਦਦ

en: Help:
pa: ਸਹਾਇਤਾ :

en: Hide advanced settings
pa: ਛਿਪਾਵਾਂਸੇਟਿੰਗਸ ਉੱਨਤ

en: Hide both
pa: ਦੋਨੋ ਛੁਪਾਓ

en: Hide both (Forced by the system administrator)
pa: ਦੋਨੋ ਛੁਪਾਓ ( ਸਿਸਟਮ ਅਦ੍ਮਿਨਿਸ੍ਤ੍ਰਾਟਰ ਕੇ ਦਵਾਰਾ ਮਜਬੂਰਮ )

en: Hide details of this Survey
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦਾ ਟੀਕਾਛਿਪਾਵਾਂ

en: Hide details of this group
pa: ਇਸ ਸਮੂਹ ਦੀ ਛੁਪਾਵਾਂ ਟੀਕਾ

en: Hide the tip that is normally shown with a question
pa: ਛਿਪਾਵਾਂਟਿਪ ਜੋ ਕਿ ਆਮ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦੇ ਨਾਲ ਵਖਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਸਮਾਂ ਇਸ ਸਵਾਲਛਿਪਾਵਾਂ. prefilling ਜਵਾਬ ਦਾ ਵਰਤੋ ਡੇਟਾ ਸਹਿਤ ਲਾਭਦਾਇਕ ਹੈ .

en: Hide tip
pa: ਛਿਪਾਵਾਂਟਿਪ

en: Hindi
pa:  ਹਿੰਦੀ

en: Hints
pa: ਸੰਕੇਤ

en: How many rows to display
pa: ਕਿੰਨੀ ਸਤਰਾਂ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਕਰਣ ਲਈ

en: Huge Free Text
pa: ਵਿਸ਼ਾਲ ਨਿ : ਸ਼ੁਲਕ ਪਾਠ

en: Hungarian
pa: 	ਹੰਗਰਿਅਨ

en: I accept
pa: ਮੈਂ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਦਾ ਹਾਂ

en: ID
pa: ਆਈਡੀ

en: ID:
pa: ਆਈਡੀ

en: ID: %s
pa: ਆਈਡੀ: %s

en: IMAP
pa: ਇਮਾਪ

en: IP Addresses will be logged
pa: ਆਈਪੀ ਪਦੇ ਲਾਗ ਇਸ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: IP Info DB API Key:
pa: ਆਈਪੀ ​​ਜਾਣਕਾਰੀ DB ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ :

en: IP address
pa: IP ਪਤਾ

en: IP as default location
pa: IP ਨੂ ਡਿਫਾਲਟ ਜਗਹ ਬਨਾਏ

en: ISO 8859-13 Baltic
pa: 8859 - 13 ਆਈਏਸਓ ਬਾਲਟਿਕ

en: ISO 8859-2 Central European
pa: 8859 - 2 ਵਿਚਕਾਰ ਯੂਰੋਪੀ ਆਈਏਸਓ

en: ISO 8859-7 Greek
pa: 8859 - 7 ਆਈਏਸਓ ਯੂਨਾਨੀ

en: ISO 8859-8 Hebrew
pa: 8859 - 8 ਆਈਏਸਓ ਹਿਬਰੂ

en: ISO 8859-9 Turkish
pa: 8859 - 9 ਆਈਏਸਓ ਤੁਰਕੀ

en: Icelandic
pa: ਆਇਸਲੈਂਡਿਕ

en: Identifier
pa: ਪਹਚਾਨਕਰਤਾ

en: Identifier:
pa: ਪਹਚਾਨਕਰਤਾ :

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
pa: ਜੇਕਰ ਤਰੁਟੀਆਂ ਵਿੱਖ ਰਹੇ ਹਨ ਤਾਂ ਤੂੰ ਵਾਰ ਵਾਰ ਇਸ ਪਟਕਥਾ ਨੂੰ ਅੰਜਾਮ ਦਿੱਤਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹਨ .

en: If necessary the database will be updated.
pa: ਜੇਕਰ ਜ਼ਰੂਰੀ ਹੋ ਡੇਟਾਬੇਸ ਅਦਿਅਤਨ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ .

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
pa: ਜੇਕਰ ਇੱਕ ਤਾਂ ਉਪ ਸਵਾਲਾਂ  ਦੇ ਹਰ ਇੱਕ ਚਿਹਨਿਤ subquestion ਲਈ ਚਿਹਨਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਇਸ ਮੁੱਲ ਆਕਲਨ  ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਜੋੜਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ .

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
pa: ਜੇਕਰ ਇਹ ਲਿੰਕ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਹੈ ਅਤੇ ਤੁਸੀ HTTPS ਉੱਤੇ ਵਾਰੀ ਹੈ ,  LimeSurvey ਤੋਡ਼ਨ ਲਈ ਅਤੇ ਤੁਸੀ ਇਸਨੂੰ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਣ ਵਿੱਚ ਸਮਰੱਥਾਵਾਨ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ .

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
pa: ਜੇਕਰ ਭਾਗੀਦਾਰ ਸਾਰੇ ਵਿਕਲਪਾਂ  ਦੇ ਨਿਸ਼ਾਨ ,  ਅਨਚੇਕ ਸਾਰੇ ਅਤੇ ਵਿਕਲਪ  "ਸੇਟਿੰਗ ਵਿਸ਼ੇਸ਼"  ਵਿਕਲਪ ਵਿੱਚ ਸੇਟ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੀਏ

en: If tokens are used, the public may register for this survey
pa: ਜੇਕਰ ਟੋਕਨ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕੀਤਾ ਹੈ , ਜਨਤਾ ਦੇ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਪੰਜੀਕ੍ਰਿਤ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਨ

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਵਿਡਾਰਨ ਇਸ ਤਾਲਿਕਾ ਟੋਕਨ ਹੁਣ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦਾ ਵਰਤੋ ਦੀ ਲੋੜ ਹੋਵੋਗੇ .

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
pa: ਸੱਦਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਕ੍ਰਿਪਾ ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਲਿੰਕ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੋ:

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਇੱਕ ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਦਿਓ , ਇੱਕ ਬਯੋਰਾ ਯੁਕਤ ਈਮੇਲ ਤੁਹਾਨੂੰ ਭੇਜ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ .

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਕਿਸੇ ਵੀ ਇਸ ਮੇਲ ਕਰਣ ਵਿੱਚ ਸੰਕੋਚ ਉੱਤੇ ਸਾਇਟ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਨੂੰ ਸੰਪਰਕ ਕਰੀਏ ਮਤ ਕਰੋ ਦੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਹੋ %s . ਧੰਨਵਾਦ !

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਟੋਕਨ ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹਨ , ਤਾਂ ਕ੍ਰਿਪਾ ਹੇਠਾਂ ਬਾਕਸ ਵਿੱਚ ਦਰਜ ਕਰੀਏ ਅਤੇ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਲਈ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੋ .

en: If you initialise tokens for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਟੋਕਨ ਆਰੰਭੀਕ੍ਰਿਤ ਤਾਂ ਇਹ ਸਰਵੇਖਣ ਕੇਵਲ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਜੋ ਜਾਂ ਤਾਂ ਆਪ ਜਾਂ URL ਤੋਂ ਇੱਕ ਟੋਕਨ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕਰਣ ਲਈ ਆਸਾਨ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ .

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਈਮੇਲ ਮੋੜ ਸਵਿਚ , ਤੁਸੀ ਆਪਣੇ ਈਮੇਲ ਦੀ ਸਮਿਖਿਅਕ ਕਰਣਾ ਹੋਵੇਗਾ ਕਰਣ ਲਈ ਨਵੇਂ ਪ੍ਰਾਰੂਪ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰ ਟੇੰਪਲੇਟਸ

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਵਿਕਲਪ  -  ਬੇਨਾਮ ਉੱਤੇ ਵਾਰੀ ਅਤੇ ਇੱਕ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ ਬਣਾਉਣ  ਦੇ ਲਈ ,  LimeSurvey ਤਾਰੀਖ਼  /  ਸਮਾਂ ਆਪਣੇ ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ ਦੀ ਗੁੰਮਨਾਮੀ ਨੂੰ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਕਰਣ  ਦੇ ਬਜਾਏ ਇੱਕ ਵਾਈ  ਦੇ ਨਾਲ ਹੀ ਆਪਣੀ ਪੂਰੀ ਟੋਕਨ ਨਿਸ਼ਾਨ ਹੋਵੇਗਾ .

en: If you want to check any of the answers you have made, and/or change them, you can do that now by clicking on the [<< prev] button and browsing through your responses.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤੁਸੀਂ ਜਵਾਬ ਦਿੱਤਾ ਹੈ , ਉਸਮੇ ਕਿਸੇ ਵੀ ਜਾਂਚ ਕਰਣ ਲਈ ਜਾਂ ਉਨ੍ਹਾਂਨੂੰ ਬਦਲਨ ਦੇ ਲਈ , ਤੂੰ ਹੁਣ [ < < ਪਿੱਛਲਾ ] ਬਟਨ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਆਪਣੀਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਨੂੰ ਬਰਾਉਜ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: If you want to edit it %s please copy it first%s.
pa: ਨੋਟ : ਇਹ ਇੱਕ ਮਾਣਕ ਟੇੰਪਲੇਟ ਹੈ . ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਇਸਨੂੰ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ %s ਕ੍ਰਿਪਾ ਇਹ ਪਹਿਲੀ ਵਾਰ ਨ ਲ %s .

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਚਾਹੀਆਂ ,  ਤਾਂ ਤੁਸੀ %s  ਜਿਆਦਾ ਫਾਇਲ  ( ਓਂ )  ਅਪਲੋਡ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਨ ,  ਅਤੇ ਤੂੰ ਵਾਪਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਵਾਪਸ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
pa: ਆਪਣੇ ਡੇਟਾਬੇਸ ਸਰਵਰ ਦਾ ਆਈਪੀ  /  ਸ਼ੁੱਧ ਸਥਾਨ ਉੱਤੇ ਸੇਟ ਕਰੋ . ਜਿਆਦਾਤਰ ਮਾਮਲੀਆਂ ਵਿੱਚ  " ਲੋਕਲਹੋਸਟ  "  ਕੰਮ ਕਰਣਗੇ .

en: Images
pa: ਛਵਿਆ

en: Import
pa: ਆਯਾਤ

en: Import CSV
pa: ਆਯਾਤ

en: Import Label Set
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਆਯਾਤ ਕਰੀਏ

en: Import Question
pa: ਆਯਾਤ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Import Resources ZIP Archive
pa: ਸੰਸਾਧਨ ਜਿਪ ਪੁਰਾਲੇਖ ਦਾ ਆਯਾਤ ਕਰੀਏ

en: Import Responses
pa: ਆਯਾਤ ਜਵਾਬ

en: Import VV file
pa: ਆਯਾਤ ਵੀ . ਵੀ . ਫਾਇਲ

en: Import a VV response data file
pa: ਆਯਾਤ ਇੱਕ ਵੀ . ਵੀ . ਸਰਵੇਖਣ ਫਾਇਲ

en: Import a VV survey file
pa: ਆਯਾਤ ਇੱਕ ਵੀ . ਵੀ . ਸਰਵੇਖਣ ਫਾਇਲ

en: Import also timings (if exist):
pa: ਵੀ ਸਮਾਂ  ( ਜੇਕਰ ਮੌਜੂਦ ਹਨ )  ਆਯਾਤ :

en: Import as not finalized answers?
pa: ਆਯਾਤ ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਅੰਤਮ ਰੂਪ ਨਹੀਂ ਜਵਾਬ ?

en: Import failed on record %d
pa: ਆਯਾਤ ਰਿਕਾਰਡ ਉੱਤੇ %d ਅਸਫਲ ਕਿਉਂਕਿ

en: Import label set(s)
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਅੰਦਰ ਲਾਏ

en: Import of label set(s) is completed.
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਦੇ ਆਯਾਤ ਪੂਰਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ .

en: Import of survey is completed.
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਆਯਾਤ ਪੂਰਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ .

en: Import of this survey file failed
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਫਾਇਲ ਦਾ ਆਯਾਤ ਕਰਣਾ ਅਸਫਲ

en: Import old tokens
pa: ਆਯਾਤ ਪੁਰਾਣੇ ਟੋਕਨ

en: Import question group
pa: ਆਯਾਤ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ

en: Import responses from a deactivated survey table
pa: ਇੱਕ ਅਕਰਮਕ ਸਰਵੇਖਣ ਤਾਲਿਕਾ ਵਲੋਂ ਆਯਾਤ ਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਓਂ

en: Import survey
pa: ਜਰੂਰੀ ਸਰਵੇਯ

en: Import survey data
pa: ਜਰੂਰੀ ਸਰਵੇਯ

en: Import survey resources
pa: ਆਯਾਤ ਸਰਵੇਖਣ ਸੰਸਾਧਨ

en: Import template
pa: ਆਯਾਤ ਟੇੰਪਲੇਟ

en: Import template ZIP archive
pa: ਆਯਾਤ ਟੇੰਪਲੇਟ ਜਿਪ ਸੰਗ੍ਰਿਹ

en: Import tokens from CSV file
pa: CSV ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਆਯਾਤ ਟੋਕਨ

en: Import tokens from LDAP query
pa: ਏਲਡੀਏਪੀ ਤੋਂ ਆਯਾਤ ਟੋਕਨ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Important Note:
pa: ਮਹੱਤਵਪੂਰਣ ਨੋਟ :

en: Important instructions
pa: ਮਹੱਤਵਪੂਰਣ ਨਿਰਦੇਸ਼

en: Imported Files List
pa: ਆਯਾਤੀਤ ਫਾਇਲਾਂ ਸੂਚੀ

en: Imported Resources for
pa: ਆਯਾਤੀਤ ਲਈ ਸੰਸਾਧਨ

en: Imported template files for
pa: ਆਯਾਤੀਤ ਟੇੰਪਲੇਟ ਲਈ ਫਾਇਲਾਂ

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
pa: ਇਸ ਸਮੂਹ ਨੂੰ ਵਿਡਾਰਨ ਨਾਮੁਮਕਿਨ ਹੈ ਕਿਉਂਕਿ ਉੱਥੇ ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਇੱਕ ਆਪਣੀ ਸਾਮਗਰੀ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਸ਼ਰਤ ਵਾਲੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Inactive
pa: ਅਕਰਮਕ

en: Include:
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਹਨ :

en: Incomplete responses only
pa: ਕੇਵਲ ਆਧੂਰੇ ਜਵਾਬ

en: Incomplete responses:
pa: ਅਧੂਰਾ ਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂ:

en: Incorrect permissions in your %s folder.
pa: ਤੁਹਾਡਾ %s ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਅਨੁਮਤੀਯਾਂ ਗਲਤ .

en: Incorrect username and/or password!
pa: ਗਲਤ ਉਪਯੋਕਤਾ ਨਾਮ ਅਤੇ / ਜਾਂ ਪਾਸਵਰਡ !

en: Increase
pa: ਵਾਧਾ

en: Indonesian
pa: 	ਇੰਡੋਨੇਸ਼ਿਆਈ

en: Inexistant token table
pa: Inexistant ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
pa: ਅਰੰਭ ਦਾ Superadmin ਨਸ਼ਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ !

en: Initialise tokens
pa: ਆਰੰਭੀਕ੍ਰਿਤ ਟੋਕਨ

en: Inline HTML editor
pa: HTML ਸੰਪਾਦਕ ਇਨਲਾਇਨ

en: Input
pa: ਇਨਪੁਟ

en: Input box width
pa: ਇਨਪੁਟ ਬਾਕਸ ਚੋੜਾਈ

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
pa: Printable ਧਿਆਨ ਵਿੱਚ ਰੱਖਦੇ ਹੋਏ ਇਸ ਸਵਾਲ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਇੱਕ ਹਾਂ ਇਸ ਸੇਟਿੰਗ ਦੇ ਵਰਕੇ ਤੋਡ਼ ਪਾਉਣ ਦੇ ਲਈ .

en: Insert page break in printable view
pa: Printable ਧਿਆਨ ਵਿੱਚ ਰੱਖਦੇ ਹੋਏ ਵਰਕੇ ਤੋਡ਼ ਪਾਓ

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
pa: Iਨ੍ਸੇਰ੍ਟ੍ਸ੍ Hਠ੍Mਲ਼੍ ਲਿਨੇ ਬ੍ਰੇਅਕ੍ਸ੍ ਬੇਫ਼ੋਰੇ ਅਲ੍ਲ੍ ਨੇwਲਿਨੇਸ੍ ਇਨ੍ ਅ ਸ੍ਟ੍ਰਿਨ੍ਗ੍

en: Instructions for the impatient
pa: ਅਧੀਰ ਲਈ ਨਿਰਦੇਸ਼

en: Integer only
pa: ਕੇਵਲ ਪੂਰਣਾਨਕ

en: Interface language
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਭਾਸ਼ਾ

en: Interfaces
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਭਾਸ਼ਾ

en: Interview time
pa: ਸਰਵਰ ਦਾ ਸਮਾਂ :

en: Invitation
pa: ਬੁਲਾਓੁ

en: Invitation email
pa: ਸੱਦਾ ਈਮੇਲ :

en: Invitation email subject:
pa: ਸੱਦਾ ਈਮੇਲ ਵਿਸ਼ਾ :

en: Invitation email:
pa: ਸੱਦਾ ਈਮੇਲ :

en: Invitation sent date
pa: ਸੱਦਾ ਭੇਜਣ ਦੀ ਤਾਰੀਖ

en: Invitation sent to:
pa: ਸੱਦਾ ਲਈ ਭੇਜਿਆ :

en: Invitation sent?
pa: ਸੱਦਾ ਲਈ ਭੇਜਿਆ :

en: Invitation status:
pa: ਸੱਦਾ ਹਾਲਤ :

en: Invitation to participate in a survey
pa: ਸੱਦਾ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਭਾਗ ਲੈਣ ਲਈ

en: Invited
pa: ਸੱਦਿਆ

en: Irish
pa: ਇਰਿਸ਼

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
pa: ਭਾਗੀਦਾਰ ਅਪਲੋਡ ਕੀਤੀ ਗਈ ਫਾਇਲ ਲਈ ਇੱਕ ਟਿੱਪਣੀ ਦੇਣ ਲਈ ਜ਼ਰੂਰੀ ਹੈ ?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
pa: ਭਾਗੀਦਾਰ ਅਪਲੋਡ ਕੀਤੀ ਗਈ ਫਾਇਲ ਲਈ ਇੱਕ ਸਿਰਲੇਖ ਦੇਣ ਲਈ ਜ਼ਰੂਰੀ ਹੈ ?

en: It is missing a quota message for the following languages:
pa: ਕੋਟਾ ਜੋੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ.\n ਕੋਟਾ ਜੋੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ.\n\nਇਸ ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ ਲਈ ਇੱਕ ਕੋਟਾ ਸੁਨੇਹਾ ਦੀ ਕਮੀ ਹੈ .

en: It is presented group by group.
pa: ਇਹ ਸਮੂਹ ਦੁਆਰਾ ਸਮੂਹ ਪੇਸ਼ ਕੀਤਾ ਹੈ .

en: It is presented on one single page.
pa: ਇਹ ਇੱਕ ਹੀ ਵਰਕੇ ਉੱਤੇ ਪੇਸ਼ ਕੀਤਾ ਹੈ .

en: It is presented question by question.
pa: ਇਹ ਸਵਾਲ ਕਰਕੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਪੇਸ਼ ਕੀਤਾ ਹੈ .

en: It uses cookies for access control.
pa: ਇਹ ਅਭਿਗਮ ਕਾਬੂ ਲਈ ਕੁਕੀਜ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਦਾ ਹੈ .

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
pa: ਇਹ ਵੀ ਹੈ ਕਿ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਅਪਲੋਡ ਕੀਤਾ ਹੈ ਕਿਸੇ ਵੀ ਸੰਸਾਧਨਾਂ  /  ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਵਿਡਾਰਨ ਹੋਵੇਗਾ .

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
pa: ਇਹ ਹੁਣੇ ਵੀ ਸੰਭਵ ਹੈ LimeSurvey ਦਾ ਵਰਤੋਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਉੱਤੇ ਆਂਕੜੇ ਨੁਮਾਇਸ਼ ਹੈ .

en: Italian
pa: ਇਤਾਲਵੀ

en: Iterate survey
pa: ਅਰੰਭ ਕਰਣ ਲਈ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਉੱਤੇ

en: Jan
pa: ਜਨਵਰੀ

en: Japanese
pa: ਜਾਪਾਨੀ

en: Join array elements with a string
pa: ਇੱਕ ਸਟਰਿੰਗ  ਦੇ ਨਾਲ ਸਰਣੀ ਤਤਵੋਂ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣ

en: Jul
pa: ਜੁਲਾਈ

en: Jun
pa: ਜੂਨ

en: KOI8-R Relcom Russian
pa: KOI8 - R Relcom ਰੂਸੀ

en: KOI8-U Ukrainian
pa: KOI8 - U ਯੂਕਰੇਨੀ

en: Keyboard-less operation
pa: ਕੁੰਜੀਪਟਲ  -  ਘੱਟ ਆਪਰੇਸ਼ਨ

en: Korean
pa: 	ਕੋਰਿਆਈ

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
pa: ਏਲਡੀਏਪੀ ਅਕਸ਼ਮ ਹੈ ਜਾਂ ਕੋਈ ਏਲਡੀਏਪੀ ਕਵੇਰੀ ਨੂੰ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕੀਤਾ .

en: Label
pa: ਲੇਬਲ

en: Label %s
pa: ਲੇਬਲ %s

en: Label Set
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ

en: Label for 'Other:' option
pa: ਲੇਬਲ ਹੋਰ ਦੇ ਲਈ : ਵਿਕਲਪ

en: Label set browser
pa: ਲੇਬਲ ਸਮੂਹ

en: Label set import summary
pa: ਲੇਬਲ ਆਯਾਤ ਸਾਰੰਸ਼ ਸੇਟ

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਕਿਉਂਕਿ ਉਹੀ labelset ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਆਯਾਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ .

en: Label sets
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ

en: Label sets:
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ

en: Label:
pa: ਲੇਬਲ :

en: Labels
pa: ਲੇਬਲ

en: Labels sucessfully updated
pa: Buildnumber ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਕਰਣ ਲਈ ਨਵੀਨੀਕ੍ਰਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ %s .

en: Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ

en: Language Switch
pa: 	ਭਾਸ਼ਾ ਬਦਲੀਆਂ

en: Language code
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਕੋਡ

en: Language selection
pa: ਡੇਟਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ

en: Language specific settings missing
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਸੰਬੰਧਿਤ ਸੇਟਿੰਗਸ ਬੇਪਤਾ

en: Languages
pa: ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: Languages:
pa: ਭਾਸ਼ਾਏ

en: Last check: %s
pa: ਅੰਤਮ ਜਾਂਚ : %s

en: Last name
pa: ਅੰਤਮ ਨਾਮ

en: Last name from token
pa: ਟੋਕਨ ਤੋਂ ਅੰਤਮ ਨਾਮ

en: Last page
pa: ਆਖਰੀ ਪਨਾ

en: Lastname from token
pa: ਟੋਕਨ ਤੋਂ ਅੰਤਮ ਨਾਮ

en: Later than:
pa:  ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਦੀ ਤੁਲਣਾ :

en: Latvian
pa: 	ਲਾਤਵਿਆਈ

en: Less than
pa: ਤੋਂ ਘੱਟ

en: Less than (Strings)
pa: ਤੋਂ ਘੱਟ ਗਰਕ ਪਸਕਕ

en: Less than or equal to
pa: ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਜਾਂ ਬਰਾਬਰ

en: Less than or equal to (Strings)
pa: ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਜਾਂ ਬਰਾਬਰ

en: Less than:
pa: ਤੋਂ ਘੱਟ :

en: License
pa: ਲਾਇਸੇਂਸ

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
pa: LimeSurvey ਡੇਟਾਬੇਸ ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰ ਸੱਕਦਾ ਹੈ.

en: LimeSurvey database is up to date. No action needed
pa: ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ LimeSurvey ਡੇਟਾਬੇਸ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: LimeSurvey has been installed successfully.
pa: ਸਰਵੇਯ ਸੇਤ੍ਤਿੰਗ੍ਸ  ਰਖ ਦਿਯਾ.

en: LimeSurvey installer
pa: LimeSurvey ਛੋਟੀ ਪੁਸਤਕ

en: LimeSurvey online manual
pa: LimeSurvey ਆਨਲਾਇਨ ਮੈਨੁਅਲ

en: LimeSurvey setup
pa: LimeSurvey ਸੇਟਅਪ

en: Limit
pa: ਸੀਮਾ

en: Limit the number of possible answers
pa: ਸੰਭਵ ਜਵਾਬ ਦੇ ਸੀਮਿਤ ਗਿਣਤੀ

en: Limit time to answer question (in seconds)
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਿਤ ਕਰੋ ( ਸੇਕੰਡ ਵਿੱਚ ) ਸਵਾਲ ਦੇ ਜਵਾਬ ਲਈ

en: List
pa: ਸੂਚੀ

en: List (Dropdown)
pa: ਸੂਚੀ ( ਡਰਾਪਡਾਉਨ )

en: List (Radio)
pa: ਸੂਚੀ ( ਰੇਡੀਓ )

en: List survey publicly:
pa: ਸੂਚੀ ਸਾਰਵਜਨਿਕ ਰੂਪ ਤੋਂ ਸਰਵੇਖਣ :

en: List with comment
pa: ਸੂਚੀ ਟਿੱਪਣੀ ਦੇ ਨਾਲ

en: Lithuanian
pa: ਲਿਥੁਆਨਿਆਈ

en: Load Page
pa: ਲੋਡ ਪੇਜ

en: Loading translations
pa: ਲ਼ੋਡਿਨ੍ਗ੍ ਟ੍ਰਨ੍ਸ੍ਲਟਿਓਨ੍ਸ੍

en: Loading...
pa: ਲੋਡ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ . . .

en: Location
pa: ਜਗਹ

en: Logged in
pa: ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਲਾਗ ਇਸ ਕੀਤਾ :

en: Logged in as:
pa: ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਲਾਗ ਇਸ ਕੀਤਾ :

en: Logic
pa: ਦਲੀਲ਼

en: Login
pa: ਲਾਗ ਇਨ

en: Logout
pa: ਬਾਹਰ ਨਿਕਲਾਂ

en: Logout successful.
pa: ਸਫਲ ਲਾਗਆਉਟ .

en: Long Free Text
pa: ਵ੍ਰਹਦ ਨਿ : ਸ਼ੁਲਕ ਪਾਠ

en: Mac Central European
pa: ਮੈਕ ਵਿਚਕਾਰ ਯੂਰੋਪੀ

en: Mac West European
pa: ਮੈਕ ਪੱਛਮ ਯੂਰੋਪੀ

en: Macedonian
pa: ਮਕਦੂਨਿਆਈ

en: Mail to all Members
pa: ਸਾਰੇ ਮੈਬਰਾਂ ਨੂੰ ਮੇਲ

en: Main Admin Screen
pa: ਮੁੱਖ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਸਕਰੀਨ

en: Main admin screen
pa: ਮੁੱਖ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਸਕਰੀਨ

en: Make a comment on your choice here:
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਪਸੰਦ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਟਿੱਪਣੀ ਇੱਥੇ ਕਰੋ :

en: Make a string lowercase
pa: ਇੱਕ ਸਟਰਿੰਗ ਲੋਅਰਕੇਸ ਕਰੋਏ

en: Make a string uppercase
pa: ਇੱਕ ਸਟਰਿੰਗ ਅਪਰਕੇਸ ਕਰੀਏ

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
pa: ਹੋਰ ਬਨਾਓ : ਟਿੱਪਣੀ ਲਾਜ਼ਮੀ ਜਦੋਂ ਹੋਰ ਖੇਤਰ ਵਿਕਲਪ ਸਰਗਰਮ ਹੈ

en: Malay
pa: ਮਲਯ

en: Male
pa: ਨਰ

en: Maltese
pa: ਮਾਲਟੀਸ

en: Manage additional attribute fields
pa: ਇਲਾਵਾ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਫੀਲਡਸ ਪ੍ਰਬੰਧਿਤ

en: Manage labels
pa: ਲੇਬਲ ਪ੍ਰਬੰਧਿਤ ਕਰੀਏ

en: Manage token attribute fields
pa: ਟੋਕਨ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਫੀਲਡਸ ਪ੍ਰਬੰਧਿਤ

en: Mandatory Question
pa: ਲਾਜ਼ਮੀ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Mandatory fields:
pa: ਲਾਜ਼ਮੀ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Mandatory:
pa: ਲਾਜ਼ਮੀ :

en: Mandatory?
pa: ਲਾਜ਼ਮੀ :

en: Map height
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਲਮਬਾਈ

en: Map width
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਚੋੜਾਈ

en: Map zoom level
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਜੂਮ ਲੈਵਲ

en: Mar
pa: ਮਾਰਚ

en: Mask questions
pa: ਸਵਾਲੋ ਕੋ ਨਕਾਬ ਕਰੇ

en: Max number of files
pa: ਜਯਾਦਾ ਤੇ ਜਯਾਦਾ ਗਿਨਤੀ ਫਾਇਲ ਦੀ

en: Max reminders
pa: ਅਧਿਕਤਮ ਅਨੁਸਮਾਰਕ

en: Maximum
pa: ਅਧਿਕਤਮ

en: Maximum answers
pa: ਅਧਿਕਤਮ ਜਵਾਬ

en: Maximum characters
pa: ਅਧਿਕਤਮ ਅੱਖਰ

en: Maximum characters allowed
pa: ਅਧਿਕਤਮ ਅੱਖਰ ਦੀ ਆਗਿਆ

en: Maximum file size allowed (in KB)
pa: ਜਯਾਦਾ ਤੇ ਜਯਾਦਾ ਫਾਇਲ ਕਦ ਡਾਲ ਸਕਤੇ ਹੈ ( ਕੇ ਬੀ ਵਿਚ )

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਕਿ ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀ ਇਸ ਸਵਾਲ ਲਈ ਅਪਲੋਡ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਨ ਦੀ ਅਧਿਕਤਮ ਗਿਣਤੀ

en: Maximum sum value
pa: ਅਧਿਕਤਮ ਰਾਸ਼ੀ ਮੁੱਲ

en: Maximum sum value of multiple numeric input
pa: ਕਈ ਨਿਊਮੇਰਿਕ ਨਿਵੇਸ਼ ਦੀ ਅਧਿਕਤਮ ਰਾਸ਼ੀ ਮੁੱਲ

en: Maximum value
pa: ਅਧਿਕਤਮ ਮੁੱਲ

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
pa: ਸਰਣੀ ਲਈ ਅਧਿਕਤਮ ਮੁੱਲ ( ਮਲਟੀ - ਲਚਕੀਲਾ ) ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਪ੍ਰਕਾਰ

en: Maximum value of the numeric input
pa: ਅਧਿਕਤਮ ਮੂਲਯ ਸਾਖਯਿਕ ਨਿਵੇਸ਼

en: Maximum year
pa: ਅਧਿਕਤਮ ਸਾਲ

en: Maximum year value for calendar
pa: ਕੈਲੇਂਡਰ ਲਈ ਅਧਿਕਤਮ ਸਾਲ

en: May
pa: ਮਈ

en: Maybe you don't have permission.
pa: ਸ਼ਾਇਦ ਤੁਹਾਡੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: Median:
pa: ਮਾਧਿਅ ਮੁੱਲ

en: Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

en: Message:
pa: ਸੁਨੇਹਾ :

en: Microsoft Excel (All charsets)
pa: Microsoft Excel ( ਸਾਰੇ charsets )

en: Microsoft Word (Latin charset)
pa: ਮਾਇਕਰੋਸਾਫਟ ਵਰਡ ( ਲੈਟਿਨ charset )

en: Min days between reminders
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ ਦੇ ਵਿੱਚ ਹੇਠਲਾ ਦਿਨ

en: Min number of files
pa: ਕਮ ਸੇ ਕਮ ਗਿਨਤੀ ਫਾਇਲ ਦੀ

en: Minimum
pa: ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ

en: Minimum answers
pa: ਹੇਠਲਾ ਜਵਾਬ

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਕਿ ਭਾਗੀਦਾਰ ਇਸ ਸਵਾਲ ਲਈ ਅਪਲੋਡ ਕਰਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਦੀ ਹੇਠਲਾ ਗਿਣਤੀ

en: Minimum requirements
pa: ਰਿਕਾਰਡ minumum ਦੀਆਂ ਜਰੂਰਤਾਂ ਪੂਰੀ ਨਹੀਂ

en: Minimum sum value
pa: ਹੇਠਲਾ ਰਾਸ਼ੀ ਮੁੱਲ

en: Minimum value
pa: ਹੇਠਲਾ ਮੁੱਲ

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
pa: ਸਾਰਣੀ ਹੇਠਲਾ ਮੁੱਲ ਦੇ ਲਈ ( ਬਹੁ ਲਚਕੀਲਾ ) ਪ੍ਰਕਾਰ ਦੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Minimum value of the numeric input
pa: ਕਮ ਸੇ ਕਮ ਮੂਲਯ ਸਾਖਯਿਕ ਨਿਵੇਸ਼

en: Minimum year
pa: ਕਮ ਸੇ ਕਮ ਸਾਲ

en: Minimum year value in calendar
pa: ਕੈਲੇਂਡਰ ਵਿੱਚ ਹੇਠਲਾ ਸਾਲ

en: Minute step interval
pa: ਮਿੰਟ ਕਦਮ   ਅੰਤਰਾਲ

en: Minute step interval when using select boxes
pa: ਮਿੰਟ ਕਦਮ   ਅੰਤਰਾਲ ਜਦੋਂ ਚੁਨਿੰਦਾ ਬਕਸੇ ਦਾ ਵਰਤੋ

en: Month
pa: ਮਹੀਨਾ

en: Month display style
pa: ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਨਹੀਂ

en: Move on without warning
pa: ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਚਿਤਾਵਨੀ ਦੇ ਅੱਗੇ ਵਧੋ

en: Moving user templates to new location at %s...
pa:  %s ਉੱਤੇ ਨਵੇਂ ਸਥਾਨ ਉੱਤੇ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਟੇੰਪਲੇਟਸ ਚੱਲਦੀ ਹੈ  .  .

en: Multiple Numerical Input
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਜਿਆਦਾ ਆਂਕਿਕ ਇਨਪੁਟ

en: Multiple Short Text
pa: ਕਈ ਲਘੂ ਆਲੇਖ

en: Multiple choice
pa: ਕਈ ਜਵਾਬ

en: Multiple choice questions
pa: ਕਈ ਜਵਾਬ ਵਾਲੇ ਸਵਾਲ

en: Multiple choice with comments
pa: ਏਕਾਧਿਕ ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਦੇ ਨਾਲ ਵਿਕਲਪ

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
pa: ਮਲਟੀਪਲ ਸੰਖਿਆਤਮਕ ਜਾਣਕਾਰੀ ਇਸ ਮੁੱਲ ਰਾਸ਼ੀ ਦੇ ਬਰਾਬਰ ਹੋਵੇਗਾ

en: Name
pa: ਨਾਮ

en: Name [ID]
pa: ਨਾਮ

en: Name of the survey
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਦਾ ਨਾਮ

en: Name of the survey administrator
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਕਾ ਦਾ ਨਾਮ

en: Name:
pa: ਨਾਮ :

en: Natural logarithm
pa: ਕੁਦਰਤੀ ਲਘੁਗਣਕ

en: Navigation delay (seconds):
pa: ਨੇਵਿਗੇਸ਼ਨ ਦੇਰੀ  ( ਸੇਕੰਡ )  :

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: New answer option
pa: ਨਵੀਂ ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ ਜੋੜੇਂ

en: New dummy tokens were added.
pa: ਨਵੇ ਨਕਲੀ ਟੋਕਣ ਡਾਲੇ ਗਯੇ

en: New files were successfully installed.
pa: ਨਵੀਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਸਥਾਪਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ .

en: New files will be downloaded and installed.
pa: ਨਵੀਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਡਾਉਨਲੋਡ ਅਤੇ ਸਥਾਪਤ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ .

en: New password: %s
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ %s

en: New question group was saved.
pa: ਨਵਾ ਸਵਾਲ ਦਾ ਸਮੂਹ ਰਖ ਦਿਯਾ

en: New quota
pa: ਨਵਾਂ ਕੋਟਾ

en: New survey title:
pa: ਨਵਾ ਸਰਵੇਯ ਸ਼ੀਰਸ਼ਕ

en: New token was added.
pa: ਨਵਾ ਟੋਕਣ ਡਾਲਾ ਗਯਾ

en: Next
pa: ਅਗਲਾ

en: Next question
pa: ਲਾਜ਼ਮੀ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Next question group
pa: ਸਹੇਜੇਂ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: No (Forced by the system administrator)
pa: ਨਾ ( ਸਿਸਟਮ ਅਦ੍ਮਿਨਿਸ੍ਤ੍ਰਾਟਰ ਕੇ ਦਵਾਰਾ ਮਜਬੂਰਮ )

en: No CFIELDNAME field set!
pa:  ਕੋਈ "CFIELDNAME" ਖੇਤਰ ਸੇਟ ਨਹੀਂ !

en: No DB backup created:
pa: ਕੋਈ DB ਬੈਕਅਪ ਨਿਰਮਿਤ :

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
pa: ਕੋਈ GID ( ਸਮੂਹ ) ਪ੍ਰਦਾਨ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ . ਸਵਾਲ ਆਯਾਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸੱਕਦੇ

en: No HTML editor
pa: ਕੋਈ HTML ਸੰਪਾਦਕ

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
pa: ਕੋਈ ਸਿਡ ( ਸਰਵੇਖਣ ) ਪ੍ਰਦਾਨ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ . ਸਵਾਲ ਆਯਾਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸੱਕਦੇ .

en: No SID Provided
pa: ਪਰ ਕੋਈ ਸਿਡ

en: No Username selected.
pa: ਕੋਈ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨਾਮ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕੀਤਾ .

en: No answer
pa: ਕੋਈ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ

en: No available surveys
pa: ਕੋਈ ਸਰਵੇਖਣ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
pa: ਕੋਈ ਸ਼ਰਤਾਂ ( ਵਜ੍ਹਾ ਤੋਂ ਡੁਪਲਿਕੇਟ ) ਨਕਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: No database action required!
pa: ਕੋਈ ਡੇਟਾਬੇਸ ਕਾੱਰਵਾਈ ਜ਼ਰੂਰੀ ਨਹੀਂ

en: No email notification
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਈਮੇਲ ਸੂਚਨਾ ਨਹੀਂ

en: No invitation code is needed to complete the survey.
pa: ਕੋਈ ਸੱਦਾ ਕੋਡ ਲਈ ਸਰਵੇਖਣ ਪੂਰਾ ਕਰਣ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ .

en: No matching CFIELDNAME group!
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਖਾਂਦਾ CFIELDNAME ਸਮੂਹ ਨਹੀਂ !

en: No matching CQID
pa:  ਕੋਈ ਮੇਲ ਖਾਂਦਾ Cqid ਨਹੀਂ

en: No matching group
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਖਾਂਦਾ ਸਮੂਹ ਨਹੀਂ

en: No matching question
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਖਾਂਦਾ ਸਵਾਲ ਨਹੀਂ

en: No matching survey
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਖਾਂਦਾ ਸਰਵੇਖਣ ਨਹੀਂ

en: No next question
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਜਾਓ

en: No next question group
pa: ਆਯਾਤ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ

en: No of surveys
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਜਾ

en: No other user in the system
pa: ਵਿਵਸਥਾ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਹੋਰ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ

en: No parameters defined
pa: ਰਿ ਵਤਪਕ ਕਕੁਲ

en: No participant information lost.
pa: ਕੋਈ ਭਾਗੀਦਾਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਖੋਹ ਦਿੱਤਾ ਹੈ .

en: No previous question
pa: ਪਿਛਲੇ

en: No previous question group
pa: 	ਪਿਛਲੇ

en: No question index will be shown with this format.
pa: ਕੋਈ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸੂਚਕਾਂਕ ਵਿੱਚ ਇਸ ਪ੍ਰਾਰੂਪ  ਦੇ ਨਾਲ ਵਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ .

en: No questions selected
pa: ਨਹੀਂ ਚੁਣੇ ਗਏ

en: No quotas have been set for this survey
pa: ਕੋਈ ਕੋਟਾ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: No reminder(s) sent
pa: ਕੋਈ ਅਨੁਸਮਾਰਕ ( ਓਂ ) ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ

en: No replacement variable available for this field
pa: ਕੋਈ ਜਗ੍ਹਾ ਇਸ ਖੇਤਰ ਲਈ ਉਪਲੱਬਧ ਚਰ

en: No responses are lost.
pa: ਵੇਖੋ ਰਿਸਪਾਂਸ

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
pa: ਕੋਈ ਸਿਡ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ . ਸਰਵੇਖਣ ਡੰਪ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸੱਕਦੇ

en: No syntax errors detected in this survey
pa:  ਤੁਹਾਡੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਸਰਗਰਮ !

en: No, thanks.
pa: ਕੋਈ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ

en: Nominal
pa: ਨਾਮਮਾਤਰ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Norwegian (Bokmal)
pa: ਨਾਰਵੇਜਿਅਨ ( Bokmål )

en: Norwegian (Nynorsk)
pa: 	ਨਾਰਵੇਜਿਅਨ ( ਨਾਇਨੋਰਸਕ )

en: Not Active
pa: ਨਹੀਂ ਸਰਗਰਮ

en: Not Selected
pa: ਨਹੀਂ ਚੁਣੇ ਗਏ

en: Not completed or Not displayed
pa: ਅਧੂਰਾ ਯਾ ਨਾ ਦਿਖਾਯਾ ਹੁਆ

en: Not contains
pa: ਨਕਲ ਦੀ ਹਾਲਤ

en: Not displayed
pa: ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਨਹੀਂ

en: Not enough values for calculation
pa: ਗਿਣਤੀ ਲਈ ਸਮਰੱਥ ਮੁੱਲ ਨਹੀਂ

en: Not equal
pa: ਨਹੀਂ ਬਰਾਬਰ

en: Not equal to
pa: ਨਹੀਂ ਬਰਾਬਰ

en: Not found
pa: ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: Not imported label sets
pa: ਆਯਾਤ ਨਹੀਂ ਲੇਬਲ ਸਮੂਹ

en: Not invited
pa: ਸੱਦਿਆ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ

en: Not started
pa: ਅਰੰਭ ਤਾਰੀਖ

en: Note
pa: ਨੋਟ :

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਧਿਆਨ ਦਿਓ ਕਿ ਇਸ ਆਕਲਨ ਖੰਡ ਉਦੋਂ ਲੇਖਾ ਜੋਖਾ ਨਿਯਮ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਲੇਖਾ ਜੋਖਾ ਮੋੜ ਸਰਗਰਮ ਹੈ ਦਿਖਾਏਗਾ .

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
pa: ਨੋਟ : ਤੁਸੀ ਪੂਰਵਵਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਅੱਗੇ ਵੱਧਦੇ ਹੋ . ਡੇਟਾ ਚਲਾ ਜਾਵੇਗਾ .

en: Note: All fields marked with (*) are required.
pa: ਨੋਟ :  ਸਾਰੇ  (  *  )  ਚਿਹਨਿਤ ਫੀਲਡ ਜ਼ਰੂਰੀ ਹਨ .

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
pa: ਨੋਟ : ਡੇਮੋ ਮੋੜ ਸਰਗਰਮ ਹੈ . ਚਿਹਨਿਤ ਸੇਟਿੰਗਸ ( * ) ਸਹੇਜਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ .

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
pa: ਨੋਟ : ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਖਾਮੀਂ ਵਿੱਚ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਅਕਰਮਕ , ਇਹ ਸੰਭਵ ਹੈ ਇਸ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਸੌਖ ਨਾਲ ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਸਰਵੇਖਣ ਸੰਰਚਨਾ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਤਬਦੀਲੀ ਨਹੀਂ ਕਰਦੇ ਹੋ ਬਹਾਲ . ਜਿਆਦਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ LimeSurvey ਦਸਤਾਵੇਜੀਕਰਣ ਵੇਖੋ

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
pa: ਨੋਟ : ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਲਈ - ਬੇਨਾਮੀ ਜਵਾਬ - ਵਿਕਲਪ ਉੱਤੇ ਫਿਰ ਵਾਰੀ LimeSurvey ਇੱਕ ਵਾਈ ਤਾਰੀਖ ਦੇ ਬਜਾਏ / ਕਰਣ ਲਈ ਆਪਣੇ ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ ਦੇ ਨਾਮ ਨਹੀਂ ਛਾਪੱਣ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਸਮਾਂ ਦੇ ਨਾਲ ਹੀ ਤੁਹਾਡਾ ਪੂਰਾ ਟੋਕਨ ਦਾ ਪ੍ਰਤੀਕ ਹੋਵੇਗਾ .

en: Note: This is a standard template.
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਇੱਕ ਮਾਣਕ ਟੇੰਪਲੇਟ ਵਿੱਚ ਸਹੇਜਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: Note: You MUST enter a new question code!
pa: ਨੋਟ : ਤੁਸੀ ਜਰੂਰੀ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਸਵਾਲ ਕੋਡ ਦਰਜ ਕਰੋ !

en: Nothing to translate on this page
pa: ਣੋਤਿਨ੍ਗ੍ ਟੋ ਟ੍ਰਨ੍ਸ੍ਲਟੇ ਓਨ੍ ਤਿਸ੍ ਪਗੇ

en: Notification & data management
pa: ਅਧਿਸੂਚਨਾ ਅਤੇ ਡੇਟਾ ਪਰਬੰਧਨ

en: Nov
pa: ਨਵੰਬਰ

en: Null values are ignored in calculations
pa: Null ਮੁੱਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਵਿੱਚ ਅਨਦੇਖੀ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ

en: Number greater than
pa: ਜਿਆਦਾ ਤੋਂ ਜਿਆਦਾ ਗਿਣਤੀ

en: Number less than
pa: ਤੋਂ ਵੀ ਘੱਟ ਗਿਣਤੀ

en: Number of attribute fields to add:
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਫੀਲਡਸ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਜੋੜਨ ਦੇ ਲਈ :

en: Number of cases
pa: ਮਾਮਲੀਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of files greater than
pa: ਜਿਆਦਾ ਤੋਂ ਜਿਆਦਾ ਗਿਣਤੀ

en: Number of files less than
pa: ਤੋਂ ਵੀ ਘੱਟ ਗਿਣਤੀ

en: Number of questions/groups
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ / ਸਮੂਹਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of records in this query:
pa: ਇਸ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਅਭਿਲੇਖੋਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ :

en: Number of tokens
pa: ਮਾਮਲੀਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Numbers
pa: ਗਿਣਤੀ ਕੇਵਲ

en: Numbers only
pa: ਗਿਣਤੀ ਕੇਵਲ

en: Numbers only for 'Other'
pa: ਹੋਰ ਲਈ ਨੰਬਰ ਕੇਵਲ

en: Numerical Input
pa: ਆਂਕਿਕ ਇਨਪੁਟ

en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: OR
pa: ਜਾਂ

en: Oct
pa: ਅਕਤੂਬਰ

en: Off
pa: ਬੰਦ

en: Off (Forced by the system administrator)
pa: ਆਫ  ( ਸਿਸਟਮ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਦੁਆਰਾ ਜਬਰਿਆ )

en: On
pa: ਉੱਤੇ

en: On (Forced by the system administrator)
pa: ਸਾ ( ਸਿਸਟਮ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਦੁਆਰਾ ਜਬਰਿਆ )

en: On errors
pa: ਤਰੁਟੀਆਂ ਉੱਤੇ

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
pa: limesurvey.org ਤੋਂ ਅਦਿਅਤਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਾ ਅਨੁਰੋਧ ਉੱਤੇ ਉੱਥੇ ਇੱਕ ਖਾਮੀਂ ਹੋਈ :

en: Once a survey is activated you can no longer:
pa: ਇੱਕ ਵਾਰ ਇੱਕ ਸਰਵੇਖਣ ਤੂੰ ਹੁਣ ਹੋਰ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਨ ਸਰਗਰਮ ਹੈ :

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
pa: ਇੱਕ ਜਾਂ ਇੱਕ ਵਲੋਂ ਜਿਆਦਾ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਤਾਂ filesize ਨੂੰ ਪਾਰ ਕਰ ਲਿਆ ਹੈ  /  ਠੀਕ ਸਵਰੂਪ ਜਾਂ ਜ਼ਰੂਰੀ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਹੇਠਲਾ ਗਿਣਤੀ ਵਿੱਚ ਅਪਲੋਡ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਹੈ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ .  ਤੁਸੀ ਅੱਗੇ ਨਹੀਂ ਵੱਧ ਸਕਦਾ ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਇਸ ਪੂਰਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
pa: ਇੱਕ ਜਾਂ ਜਿਆਦਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਸਵਾਲ ਦਾ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ . ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਇਹ ਪੂਰੀ ਨਹੀਂ ਕਰਦੇ ਹੋ ਅੱਗੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸੱਕਦੇ ਹੋ

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
pa: ਇੱਕ ਜਾਂ ਇੱਕ ਤੋਂ ਜਿਆਦਾ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਨਿਯਮਕ ਤਰੀਕੇ ਤੋਂ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੇ ਗਏ ਹੈ . ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਇਨ੍ਹਾਂ  ਦੇ ਜਵਾਬ ਆਦਰ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੋ ਅੱਗੇ ਵੱਧ ਨਹੀਂ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
pa: ਇੱਕ ਜਾਂ ਇੱਕ ਤੋਂ ਜਿਆਦਾ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਨਿਯਮਕ ਤਰੀਕੇ ਤੋਂ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੇ ਗਏ ਹੈ . ਜਦੋਂ  ਤੱਕ ਇਨ੍ਹਾਂ  ਦੇ ਜਵਾਬ ਆਦਰ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੋ ਅੱਗੇ ਵੱਧ ਨਹੀਂ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: Online Manual
pa: ਆਨਲਾਇਨ ਮੈਨੁਅਲ

en: Only Previous pages answers are available
pa: ਕੇਵਲ ਪਿਛਲੇ ਪੰਨੀਆਂ ਜਵਾਬ ਉਪਲੱਬਧ ਹਨ

en: Only answer this if the following conditions are met:
pa: ਕੇਵਲ ਇਸ ਜਵਾਬ ਜੇਕਰ ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਸ਼ਰਤਾਂ ਪੂਰੀ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ :

en: Only answer this question if the following conditions are met:
pa: ਕੇਵਲ ਇਸ ਸਵਾਲ ਦਾ ਜਵਾਬ ਜੇਕਰ ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਸ਼ਰਤਾਂ ਪੂਰੀ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ :

en: Only numbers may be entered in these fields
pa: ਇਸ ਖੇਤਰਾਂ ਵਿੱਚ ਕੇਵਲ ਗਿਣਤੀ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Oops, There was an error deleting the file
pa: ਓਹ ,  ਉੱਥੇ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਹਟਾਣ ਵਿੱਚ ਖਾਮੀਂ ਸੀ

en: Open
pa: ਉੱਤੇ

en: Open imported template
pa: ਖੁੱਲੇ ਟੇੰਪਲੇਟ ਆਯਾਤ

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode
pa: ਯੂਨਿਕੋਡ ਵਿੱਚ SPSS ਵਿੱਚ ਵਾਕਿਅਵਿੰਨਿਆਸ ਫਾਇਲ ਮੋੜ ਓਪਨ

en: Open-access mode
pa: ਖੁੱਲੇ ਵਰਤੋ ਮੋੜ

en: Option 'Other':
pa: ਵਿਕਲਪ ਹੋਰ :

en: Optional Question
pa: ਵਿਕਲਪਿਕ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Optional fields:
pa: ਵਿਕਲਪਿਕ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Optional modules
pa: ਵਿਕਲਪਿਕ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Optional settings
pa: ਵਿਕਲਪਿਕ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Optional settings to give you a head start
pa: ਵਿਕਲਪਿਕ ਸੇਟਿੰਗਸ ਤੁਸੀ ਇੱਕ ਸਿਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰ ਦੇਣ ਲਈ

en: Ordinal
pa: ਕਰਮਸੰਖਿਆ

en: Organize question groups/questions
pa: ਸਹੇਜੇਂ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ

en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Other answer
pa: ਦੁਜਾ ਜਵਾਬ

en: Other comment
pa: ਹੋਰ ਟਿੱਪਣੀ

en: Other files:
pa: ਹੋਰ ਫਾਇਲਾਂ :

en: Other:
pa: ਹੋਰ :

en: Outdated
pa: ਪੁਰਾਨਾ

en: Output options
pa: ਆਉਟਪੁਟ ਵਿਕਲਪ

en: Overall assessment score
pa: ਸਾਰਾ ਲੇਖਾ ਜੋਖਾ ਸਕੋਰ

en: Overview & update
pa: ਸਿੰਹਾਵਲੋਕਨ ਅਤੇ ਅਦਿਅਤਨ

en: Owner
pa: ਮਾਲਿਕ

en: Owner name
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨਾਮ

en: PDF export
pa: PDF ਨਿਰਿਆਤ

en: PHP (default)
pa: PHP ( ਡਿਫਾਲਟ )

en: PHP version
pa: PHP ਸੰਸਕਰਣ :

en: POP
pa: ਪੋਪ

en: Pad a string to a certain length with another string
pa: ਪੈਡ ਇੱਕ ਅਤੇ ਸਟਰਿੰਗ  ਦੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਲੰਮਾਈ ਲਈ ਇੱਕ ਸਟਰਿੰਗ

en: Panel integration
pa: ਈਮੇਲ ਸੱਦਾ ਭੇਜੋ

en: Parameter
pa: ਵਤਪਕ

en: Parameter name:
pa: ਸੇਟ ਨਾਮ

en: Partial
pa: ਭੋਰਾਕੁ

en: Partial (saved) responses
pa: ਭੋਰਾਕੁ ਜਵਾਬ

en: Participant may save and resume later?
pa: ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀ ਨੂੰ ਬਚਾਉਣ ਲਈ ਅਤੇ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਫਿਰ ਵਲੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ?

en: Participant panel
pa: ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ ਨੂੰ ਜਵਾਬ ਪ੍ਰਿੰਟ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਨ ?

en: Participants can save partially finished surveys
pa: ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ ਨੂੰ ਬਚਾ ਸਕਦਾ ਹੈ ਭੋਰਾਕੁ ਰੂਪ ਤੋਂ ਸਰਵੇਖਣ ਖ਼ਤਮ

en: Participants may print answers?
pa: ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ ਨੂੰ ਜਵਾਬ ਪ੍ਰਿੰਟ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਨ ?

en: Participants owned by you
pa: ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਦੁਆਰਾ ਸਵਾਮਿਤਵ

en: Participants shared with you
pa: ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ ਨੂੰ ਜਵਾਬ ਪ੍ਰਿੰਟ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਨ ?

en: Participants you have shared
pa: ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀ ਨੂੰ ਬਚਾਉਣ ਲਈ ਅਤੇ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਫਿਰ ਵਲੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ?

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ :

en: Passwords do not match!
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਾਨ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦੇ ਹੈ

en: Passwords don't match.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਾਨ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦੇ ਹੈ

en: Percentage
pa: ਫ਼ੀਸਦੀ

en: Percentage of total:
pa: ਕੁਲ ਦਾ ਫ਼ੀਸਦੀ :

en: Permission
pa: ਫਾਰਸੀ

en: Permission to activate/deactivate a survey
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਨੂ ਸ਼ੁਰੂ ਤੇ ਬੰਦ ਕਰਲ ਦੀ ਇਜਾਜਤ

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
pa: ( ਡੇਟਾ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ )  ਬਣਾਉਣ  /  ਦੇਖਣ  /   /  ਹਟਾਣ  /  ਆਯਾਤ  /  ਨਿਰਿਆਤਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਨੂੰ ਅਦਿਅਤਨ ਦੀ ਆਗਿਆ

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
pa: ਬਣਾਉਣ  /  ਅਦਿਅਤਨ  /  ਹਟਾਣ  /  ਆਯਾਤ  /  ਨਿਰਿਆਤ ਟੋਕਨ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟੀਆਂ ਦੀ ਆਗਿਆ

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
pa: ਬਣਾਉਣ  /  ਦੇਖਣ  /  ਅਦਿਅਤਨ  /  ਹਟਾਣ  ਦੇ ਇੱਕ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਆਕਲਨ ਨਿਯਮਾਂ ਦੀ ਆਗਿਆ

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
pa: ਬਣਾਉਣ  /  ਦੇਖਣ  /  ਅਦਿਅਤਨ  /  ਹਟਾਣ  ਦੇ ਇੱਕ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਕੋਟੇ ਦੇ ਨਿਯਮਾਂ ਦੀ ਆਗਿਆ

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
pa: ਆਗਿਆ ਬਣਾਉਣ  /  ਦੇਖਣ  /  ਅਦਿਅਤਨ  /  ਹਟਾਣ  /  ਆਯਾਤ  /  ਨਿਰਿਆਤ ਸਵਾਲ ਹੈ ,  ਸਮੂਹਾਂ ,  ਜਵਾਬ ਇੱਕ ਸਰਵੇਖਣ  ਦੇ ਅਤੇ ਸ਼ਰਤਾਂ

en: Permission to delete a survey
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਹਟਾਨਾ  ਇਜਾਜਤ

en: Permission to modify survey security settings
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਸੁਰੱਖਿਆ ਸੇਟਿੰਗਸ ਨੂੰ ਸੰਸ਼ੋਧਿਤ ਕਰਣ ਦੀ ਆਗਿਆ

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
pa: ਆਗਿਆ ਨੂੰ ਦੇਖਣ ਲਈ ਅਤੇ ਜਲਦੀ  -  ਅਨੁਵਾਦ ਸਹੂਲਤ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰ ਅਨੁਵਾਦ ਅਦਿਅਤਨ

en: Permission to view statistics
pa: ਆਂਕੜੇ ਦੇਖਣ ਦੀ ਇਜਾਜਤ

en: Permission to view/update the survey locale settings
pa: ਆਗਿਆ ਨੂੰ ਦੇਖਣ ਲਈ ਸਰਵੇਖਣ  /  ਲੋਕੇਲ ਸੇਟਿੰਗਸ ਅਦਿਅਤਨ

en: Permission to view/update the survey settings including token table creation
pa: ਆਗਿਆ ਨੂੰ ਦੇਖਣ ਲਈ  /  ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ ਉਸਾਰੀ ਸਹਿਤ ਸਰਵੇਖਣ ਸੇਟਿੰਗਸ ਅਦਿਅਤਨ

en: Persian
pa: ਫਾਰਸੀ

en: Pie chart
pa: ਪਾਇ ਚਾਰਟ

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
pa: ਇੱਕ ਨਿਰਦਿਸ਼ਟ randomization ਸਮੂਹ ਵਿੱਚ ਪਲੇਸ ਸਵਾਲ ਹੈ ,  ਨਿਰਦਿਸ਼ਟ ਸਮੂਹ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਸਾਰੇ ਸਵਾਲਾਂ  ਦੇ ਇੱਕ ਯਾਦ੍ਰੱਛਿਕ ਕ੍ਰਮ ਵਿੱਚ ਵਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ

en: Please <a href="%s">log in</a>.
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ <a href="%s">log in</a>.

en: Please be patient and try again in about 10 minutes.
pa: ਸਬਰ ਰੱਖੋ ਅਤੇ 10 ਮਿੰਟ ਦੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ ਫਿਰ ਤੋਂ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ .

en: Please be patient...
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਉਡੀਕ ਕਰੋ . . .

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to enable this option
pa: Pਲੇਅਸੇ ਚਨ੍ਗੇ ਤੇ ਡਿਰੇcਟੋਰ੍ਯ੍ ਪੇਰ੍ਮਿਸ੍ਸਿਓਨ੍ਸ੍ ਓਫ਼੍ ਤੇ ਫ਼ੋਲ੍ਡੇਰ੍ %s  ਇਨ੍ ਓਰ੍ਡੇਰ੍ ਟੋ ਏਨਬ੍ਲੇ ਤਿਸ੍ ਓਪ੍ਟਿਓਨ੍

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview templates.
pa: Pਲੇਅਸੇ ਚਨ੍ਗੇ ਤੇ ਡਿਰੇcਟੋਰ੍ਯ੍ ਪੇਰ੍ਮਿਸ੍ਸਿਓਨ੍ਸ੍ ਓਫ਼੍ ਤੇ ਫ਼ੋਲ੍ਡੇਰ੍ %s ਇਨ੍ ਓਰ੍ਡੇਰ੍ ਟੋ ਪ੍ਰੇਵਿਏw ਟੇਮ੍ਪ੍ਲਟੇਸ੍.

en: Please change the directory permissions of the folders /tmp and /upload/templates in order to enable this option.
pa: Pਲੇਅਸੇ ਚਨ੍ਗੇ ਤੇ ਡਿਰੇcਟੋਰ੍ਯ੍ ਪੇਰ੍ਮਿਸ੍ਸਿਓਨ੍ਸ੍ ਓਫ਼੍ ਤੇ ਫ਼ੋਲ੍ਡੇਰ੍ਸ੍ /ਟ੍ਮ੍ਪ੍ ਅਨ੍ਡ੍ /uਪ੍ਲੋਡ੍/ਟੇਮ੍ਪ੍ਲਟੇਸ੍ ਇਨ੍ ਓਰ੍ਡੇਰ੍ ਟੋ ਏਨਬ੍ਲੇ ਤਿਸ੍ ਓਪ੍ਟਿਓਨ੍.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
pa: ਉੱਤੇ ਕਿਸੇ ਵੀ ਸਮਸਿਆਵਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੀਏ ਹੋਰ ਤੱਦ ਅੰਤਮ ਪੜਾਅ ਲਈ ਅੱਗੇ ਵਧੀਏ .

en: Please check any problems above and then proceed to the next step.
pa: ਉੱਤੇ ਕਿਸੇ ਵੀ ਸਮਸਿਆਵਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੀਏ ਅਤੇ ਫਿਰ ਅਗਲੇ ਪੜਾਅ ਉੱਤੇ ਜਾਓ .

en: Please check at least one item.
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਇੱਕ ਆਇਟਮ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ .

en: Please check the directory permissions.
pa: ਨਿਰਦੇਸ਼ਿਕਾ ਆਗਿਆ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ .

en: Please check these settings now, then click the button below.
pa: ਪਕਤਸਪ ਪਤਰਪਕ ਪਕਰਪਗ ਦਬਰ ਕਰੁ ਦਰੁਕ ਰ੍ਕ

en: Please check your settings
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਵਸਤਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੀਏ

en: Please choose
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਚੁਨੇਂ

en: Please choose *all* that apply:
pa:  * ਸਾਰੇ * ਜੋ ਲਾਗੂ ਚੁਨੇਂ :

en: Please choose *only one* of the following:
pa: * ਕੇਵਲ ਨਿਮਨ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ * ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੋ :

en: Please choose all that apply and provide a comment:
pa: ਸਭ ਹੈ ਕਿ ਲਾਗੂ ਹੁੰਦੇ ਹਨ ਅਤੇ ਇੱਕ ਟਿੱਪਣੀ ਨੂੰ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਾਉਣ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੋ :

en: Please choose either of the options
pa: * ਕੇਵਲ ਨਿਮਨ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ * ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੋ :

en: Please choose the appropriate response for each item:
pa: ਹਰ ਇੱਕ ਆਇਟਮ ਲਈ ਉਪਯੁਕਤ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੋ :

en: Please choose the label sets you want to export:
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਚਨੈ ਬਾਹਰ ਨਿੌਕਾਲਨੈ ਕੇ ਲਿਏ

en: Please choose...
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਚੁਨੇਂ . . .

en: Please complete all parts
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਸਾਰੇ ਭੱਜਿਆ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰੀਏ

en: Please confirm access to survey by answering the security question below and click continue.
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਵਰਤੋ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਲਈ ਸੁਰੱਖਿਆ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦਾ ਜਵਾਬ ਦਿਓ , ਅਤੇ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਲਈ ਹੇਠਾਂ ਕਲਿਕ ਕਰੀਏ

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਟੋਕਨ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਲਈ ਸੁਰੱਖਿਆ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦਾ ਜਵਾਬ ਦੇ ਅਤੇ ਹੇਠਾਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਲਈ ਕਲਿਕ ਕਰੋ .

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ %s ( %s ) ਨੂੰ ਸੰਪਰਕ ਕਰੀਏ ਜਿਆਦਾ ਸਹਾਇਤਾ ਦੇ ਲਈ .

en: Please continue with populating the database.
pa: ਹੇਠਾਂ ਕਲਿਕ ਕਰਣ ਲਈ ਡੇਟਾਬੇਸ ਆਬਾਦ ਕਰੀਏ

en: Please enter a date:
pa: ਕੋਈ ਤਾਰੀਖ਼ ਦਰਜ ਕਰੋ :

en: Please enter a valid update-key:
pa: ਇੱਕ ਨਿਯਮਕ ਅਦਿਅਤਨ ਕੁੰਜੀ ਦਰਜ ਕਰੋ :

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਚਨੈ ਬਾਹਰ ਨਿੌਕਾਲਨੈ ਕੇ ਲਿਏ

en: Please enter the name for the copied template:
pa: ਨਕਲ ਟੇੰਪਲੇਟ ਲਈ ਨਾਮ ਦਰਜ ਕਰੋ :

en: Please enter your comment here
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਆਪਣੀ ਟਿੱਪਣੀ ਇੱਥੇ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟ ਕਰੀਏ

en: Please explain something in detail:
pa: ਵਿਸਥਾਰ ਤੋਂ ਕੁੱਝ ਸੱਮਝਾਉਣ ਦਿਓ :

en: Please fax your completed survey to:
pa: ਫੈਕਸ ਆਪਣੀ ਪੂਰੀ ਕਰਣ ਲਈ ਸਰਵੇਖਣ ਦਿਓ :

en: Please fax your completed survey to: %s
pa:  %s : ਫੈਕਸ ਲਈ ਆਪਣੀ ਪੂਰੀ ਸਰਵੇਖਣ ਕਰੀਏ

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
pa: ਡੇਟਾ ਇੱਕ ਵਾਰ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਦਰਜ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ , ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ  ੜਨਾ ਜਾਂ ਸਮੂਹਾਂ ਜਾਂ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਕੱਢਣੇ ਦੇ ਲਈ , ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਹੈ , ਜੋ ਸਾਰੇ ਡੇਟਾ ਹੈ ਕਿ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਇੱਕ ਵੱਖ ਸੰਗਰਹੀਤ ਤਾਲਿਕਾ ਵਿੱਚ ਦਰਜ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਕਦਮ  ਹੋਵੇਗਾ ਅਕਰਮਕ ਕਰਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੋਵੋਗੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ .

en: Please number each box in order of preference from 1 to
pa: ਗਿਣਤੀ 1 ਤੋਂ ਪ੍ਰਮੁੱਖਤਾ ਦੇ ਕ੍ਰਮ ਵਿੱਚ ਹਰ ਇੱਕ ਬਾਕਸ ਕ੍ਰਿਪਾ

en: Please number each box in order of preference from 1 to
pa: ਗਿਣਤੀ 1 ਤੋਂ ਪ੍ਰਮੁੱਖਤਾ ਦੇ ਕ੍ਰਮ ਵਿੱਚ ਹਰ ਇੱਕ ਬਾਕਸ ਕ੍ਰਿਪਾ

en: Please rank all items
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਸਾਰੇ ਆਇਟਮ ਨੂੰ ਰੈਂਕ ਦਿਓ

en: Please select a condition
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਆਯਾਤ ਕਰਣ ਲਈ ਚੁਨੇਂ !

en: Please select a field
pa: ਕੋਈ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਪਹਿਲੀ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੀਏ

en: Please select a file to import!
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਆਯਾਤ ਕਰਣ ਲਈ ਚੁਨੇਂ !

en: Please select a language:
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਇੱਕ ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਨੇਂ :

en: Please select a user first
pa: ਕੋਈ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਪਹਿਲੀ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੀਏ

en: Please select a user group first
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ਦੀ ਪਹਿਲੀ ਚੁਨੇਂ

en: Please select at least one file for deletion
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਇੱਕ ਆਇਟਮ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ .

en: Please select at least one file for download
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਇੱਕ ਆਇਟਮ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ .

en: Please select at least one participant
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਇੱਕ ਆਇਟਮ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ .

en: Please select your preferred language:
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਇੱਕ ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਨੇਂ :

en: Please submit by %s
pa:  %s ਤੱਕ ਜਮਾਂ ਕਰੀਏ ਹੈ

en: Please try again.
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ .

en: Please upload %s more file(s).
pa:  % s  ਦੇ ਜਿਆਦਾ ਫਾਇਲ  ( ਓਂ )  ਨੂੰ ਅਪਲੋਡ ਕਰੋ .

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਉਂਨਇਨ  ਦੇ ਨਾਲ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਵਲੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ :

en: Please wait ...
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਉਡੀਕ ਕਰੋ . . .

en: Please wait to begin with a new session.
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਸਤਰ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਦੇ ਨਾਲ ਉਡੀਕ ਕਰੋ .

en: Please write your answer here:
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਜਵਾਬ ਇੱਥੇ ਲਿਖਣ ਦਿਓ :

en: Please write your answer(s) here:
pa: ਕ੍ਰਿਪਾ ਆਪਣੇ ਜਵਾਬ ( ਓਂ ) ਇੱਥੇ ਲਿਖੀਏ :

en: Polish
pa: 	ਪੋਲਸ਼

en: Populate database
pa: ਆਬਾਦ ਡੇਟਾਬੇਸ

en: Popup HTML editor
pa: ਪਾਪਅਪ HTML ਸੰਪਾਦਕ

en: Portuguese
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ

en: Portuguese (Brazilian)
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ ( ਬਰਾਜੀਲੀ )

en: Position:
pa: ਹਾਲਤ :

en: Post-Answer-Separator|Inter-Dropdownlist-Separator for dropdown lists
pa: ਜਵਾਬ ਦੇ ਬਾਅਦ ਵਿਭਾਜਕ: | ਅੰਤਰ ਡਰਾਪਡਾਉਨ - ਵਿਭਾਜਕ ਡਰਾਪਡਾਉਨ ਸੂਚੀ ਦੇ ਲਈ :

en: Pre-installation check
pa: ਪੂਰਵ  -  ਅਧਿਸ਼ਠਾਪਨ ਚੇਕ

en: Pre-installation check for LimeSurvey
pa: LimeSurvey ਪੂਰਵ ਸਥਾਪਨਾ ਲਈ ਚੇਕ

en: Predefined
pa: ਪੂਰਵ ਨਿਰਧਾਰਿਤ

en: Predefined answer options for this question
pa: ਇਸ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਲਈ ਪੂਰਵਨਿਰਧਾਰਿਤ ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ

en: Predefined label sets...
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਹਟਾਵਾਂ

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
pa: ਉਪਸਰਗ | ਪ੍ਰਤਿਅਏ ਡਰਾਪਡਾਉਨ ਸੂਚੀ ਲਈ

en: Present answer options in reverse order
pa: ਯਾਦ੍ਰੱਛਿਕ ਕ੍ਰਮ ਵਿੱਚ ਜਵਾਬ ਦਿਖਾਇੇ

en: Present answers in random order
pa: ਯਾਦ੍ਰੱਛਿਕ ਕ੍ਰਮ ਵਿੱਚ ਜਵਾਬ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਕਰੀਏ

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
pa: ਪਾਠ ਇਨਪੁਟ  ਦੇ ਬਜਾਏ ਬਕਸੇ ਡਰਾਪਡਾਉਨ ਸੂਚੀਆਂ  ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵਰਤਮਾਨ

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
pa: ਹੇਠਾਂ ਡਰਾਪ ਬਕਸੇ  ਦੇ ਬਜਾਏ ਰੇਡੀਓ ਬਟਨ ਦੀ ਸੂਚੀ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰੋਏ

en: Presentation
pa: ਪੂਰਵ ਨਿਰਧਾਰਤ

en: Presentation & navigation
pa: ਪ੍ਰਸਤੁਤੀ ਅਤੇ ਨੇਵਿਗੇਸ਼ਨ

en: Preview This Question
pa: ਪੂਰਵਾਵਲੋਕਨ ਇਹ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Preview current question group
pa: ਹਟਾਵਾਂ ਮੌਜੂਦਾ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ

en: Preview:
pa: ਪੂਰਵਾਵਲੋਕਨ :

en: Previous
pa: 	ਪਿਛਲੇ

en: Previous Answers Fields
pa: ਪਿਛਲੇ ਜਵਾਬ ਫੀਲਡਸ

en: Previous question
pa: ਪਿਛਲੇ

en: Previous question group
pa: 	ਪਿਛਲੇ

en: Previous questions
pa: ਪਕਰਕ ਪਿਛਲੇ

en: Previous session is set to be finished.
pa: ਪਿੱਛਲਾ ਸਤਰ ਖ਼ਤਮ ਹੋ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ .

en: Print answers page
pa: ਪ੍ਰਿੰਟ ਵਰਕੇ ਜਵਾਬ

en: Print your answers.
pa: ਆਪਣੇ ਜਵਾਬ ਮੁਦਰਿਤ ਕਰੋ .

en: Printable survey page
pa: ਪ੍ਰਿੰਟ ਕਰਣ ਲਾਇਕ ਸਰਵੇਖਣ ਵਰਕੇ

en: Printable version
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਮੁਦਰਣ ਲਾਇਕ ਸੰਸਕਰਣ

en: Prior to 16
pa: 16 ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ

en: Proceed to step %s
pa: ਕਰਣ ਲਈ ਕਦਮ  ਅੱਗੇ ਵਧੀਏ %s

en: Processing...
pa: ਲੋਡ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ . . .

en: Progress
pa: ਤਰੱਕੀ

en: Public registration email subject:
pa: ਸਾਰਵਜਨਿਕ ਪੰਜੀਕਰਣ ਈਮੇਲ ਵਿਸ਼ਾ :

en: Public registration email:
pa: ਸਾਰਵਜਨਿਕ ਪੰਜੀਕਰਣ ਈਮੇਲ :

en: Public statistics?
pa: ਸਾਰਵਜਨਿਕ ਆਂਕੜੇ ?

en: Publication & access control
pa: ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਨ ਅਤੇ ਅਭਿਗਮ ਕਾਬੂ

en: Punjabi
pa: ਯੰਜਾਬੀ

en: Q1 and Q3 calculated using %s
pa: Q1 ਅਤੇ Q3 ਦਾ ਵਰਤੋ %s ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਵਿੱਚ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹਨ

en: QueXML export
pa: QueXMl ਤਿਕਰਕੁ

en: Question
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Question Page
pa: ਸਵਾਲ ਪੇਜ

en: Question Selection
pa: ਸਵਾਲ ਸੰਗ੍ਰਹਿ

en: Question Type:
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦੇ ਪ੍ਰਕਾਰ :

en: Question attributes
pa: ਸਵਾਲ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Question attributes:
pa: ਸਵਾਲ ਗੁਣ :

en: Question by Question
pa: ਸਵਾਲ ਤੋਂ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Question code:
pa: ਸਵਾਲ ਕੋਡ

en: Question codes were successfully regenerated.
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਕੋਡ ਨੂੰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਜੁਆਇਆ ਸਨ .

en: Question could not be created.
pa: ਸਵਾਲ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: Question could not be updated
pa: ਸਵਾਲ ਅਦਿਅਤਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
pa: ਸਵਾਲ ਅਦਿਅਤਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ . ਉੱਥੇ ਹੋਰ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਹੈ ਕਿ ਜਵਾਬ ਉੱਤੇ ਇਸ ਸਵਾਲ ਦਾ ਭਰੋਸਾ ਕਰਦੇ ਹਨ ਅਤੇ ਪ੍ਰਕਾਰ ਦਾ ਤਬਦੀਲੀ ਕਰਣ ਲਈ ਸਮੱਸਿਆਵਾਂ ਪੈਦਾ ਕਰੇਗਾ ਸ਼ਰਤਾਂ ਰਹੇ ਹਨ . ਤੁਸੀ ਇਸ ਸ਼ਰਤਾਂ ਹਟਾਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਤੁਸੀ ਇਸ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦਾ ਪ੍ਰਕਾਰ ਬਦਲ ਸੱਕਦੇ ਹੋ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ .

en: Question group
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ

en: Question group import is complete.
pa: ਸਵਾਲ ਆਯਾਤ ਪੂਰਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ .

en: Question group import summary
pa: ਸਵਾਲ ਆਯਾਤ ਸਾਰੰਸ਼

en: Question group successfully saved.
pa: ਸਵਾਲ ਦਾ ਸਮੂਹ ਰਖ ਦਿਯਾ.

en: Question group/question organizer disabled
pa: ਕਤਪਕ ਪਤਸਪਸ ਤਪਸਸ ਲਪਸਤਲ ਕਪਪਸ ਚਚਟ

en: Question group:
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ :

en: Question groups
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ

en: Question groups:
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ

en: Question import is complete.
pa: ਸਵਾਲ ਆਯਾਤ ਪੂਰਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ .

en: Question import summary
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਆਯਾਤ ਸਾਰੰਸ਼

en: Question in language %s could not be created.
pa: ਭਾਸ਼ਾ %s ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: Question index
pa: ਸਵਾਲ ਕੋਡ

en: Question time
pa: ਸਵਾਲ ਸਮਯ

en: Question was successfully added.
pa: ਸਵਾਲ ਰਖ ਦਿਯਾ.

en: Question was successfully deleted.
pa: ਸਵਾਲ ਹਟਾ ਦਿਯਾ.

en: Question was successfully saved.
pa: ਸਵਾਲ ਰਖ ਦਿਯਾ.

en: Question:
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ :

en: Questions
pa: ਸਵਾਲ

en: Questions with conditions to this group
pa: ਇਸ ਸਮੂਹ ਲਈ ਸ਼ਰਤਾਂ ਦੇ ਨਾਲ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Questions:
pa: ਸਵਾਲ

en: Quick CSV report
pa: ਤਪਰਿਤ ਸੀਏਸਵੀ ਰਿਪੋਰਟ

en: Quick add...
pa: ਜਲਦੀ ਡਾਲੀਏ....

en: Quick statistics
pa: ਤਪਰਿਤ ਆਂਕੜੇ

en: Quick translation
pa: ਤੇਜ ਅਨੁਵਾਦ

en: Quick-add answers
pa: ਜਸਦ-ਡਾਲੇ ਜਵਾਬ

en: Quick-add subquestions
pa: ਲਾਜ਼ਮੀ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Quick-translation
pa: ਕੋਟਾ ਕਾੱਰਵਾਈ

en: Quota action
pa: ਕੋਟਾ ਕਾੱਰਵਾਈ

en: Quota could not be added.
pa: ਸਵਾਲ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: Quota limit
pa: ਕੋਟਾ ਸੀਮਾ

en: Quota message
pa: ਕੋਟਾ ਸੁਨੇਹਾ

en: Quota name
pa: ਕੋਟਾ ਨਾਮ

en: Quotas
pa: ਕੋਟਾ

en: Quote meta characters
pa: ਅਧਿਕਤਮ ਅੱਖਰ

en: READ THIS CAREFULLY BEFORE PROCEEDING
pa: ਪੜ੍ਹੀਏ ਇਸ ਧਿਆਨ ਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ

en: Random answer order
pa: ਯਾਦ੍ਰੱਛਿਕ ਜਵਾਬ ਕ੍ਰਮ

en: Randomization group name
pa: Randomization ਸਮੂਹ ਦਾ ਨਾਮ

en: Randomization group:
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਖਾਂਦਾ ਸਮੂਹ ਨਹੀਂ

en: Randomize on each page load
pa: ਹਰ ਇੱਕ ਵਰਕੇ ਲੋਡ ਉੱਤੇ randomize

en: Range:
pa: ਸੀਮਾ :

en: Rank %s
pa: ਪਦ %s

en: Ranking
pa: ਸਥਾਨ

en: Reading file..
pa: ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹਨਾ . .

en: Reason:
pa: ਅਸਫਲ ! ਕਾਰਨ :

en: Recommended
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ

en: Record Deleted
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਨਸ਼ਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ

en: Record ID %s was skipped because of duplicate ID.
pa: ਰਿਕਾਰਡ ID ਆਈਡੀ %s ਆਈਡੀ ਨਕਲ ਦੀ ਵਜ੍ਹਾ ਨਾਲ ਛੱਡ ID ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਸੀ .

en: Record has been updated.
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਅਦਿਅਤਨ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ .

en: Records displayed:
pa: ਅਭਿਲੇਖ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ :

en: Records imported
pa: ਆਯਾਤੀਤ ਰਿਕਾਰਡ

en: Referrer URL
pa: ਰੇਫੇਰ੍ਰੇਰ ਯੂਰਲ

en: Referrer URL will be saved.
pa: Referer - URL ਸਹੇਜ ਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: Register Page
pa: ਰਜਿਸਟਰ ਪੇਜ

en: Registration
pa: ਪੰਜੀਕਰਣ

en: Registration email
pa: ਪੰਜੀਕਰਣ  ਈਮੇਲ

en: Regular expression
pa: ਨੇਮੀ ਪਰਕਾਸ਼ਨ

en: Relevance [Validation] (Default)
pa: ਪ੍ਰਾਸੰਗਿਕਤਾ  [ ਮਾਨਤਾ ]   ( ਡਿਫਾਲਟ )

en: Relevance equation:
pa: ਪ੍ਰਾਸੰਗਿਕਤਾ ਸਮੀਕਰਣ :

en: Reload URL
pa: ਫੇਰ ਲੋਡ ਯੂਆਰਏਲ

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
pa: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਗਏ ਲਿੰਕ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰਕੇ ( ਜਾਂ ਇਸਨੂੰ ਆਪਣੇ ਬਰਾਉਜਰ ਵਿੱਚ ਚਿਪਕਾ ਕਰ ) ਆਪਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਫੇਰ ਲੋਡ ਕਰੋ :

en: Reloading screen. Please wait.
pa: ਸਕਰੀਨ ਲੋਡ . ਕ੍ਰਿਪਾ ਉਡੀਕ ਕਰੋ .

en: Remaining
pa: ਬਾਕੀ

en: Remaining:
pa: ਬਾਕੀ :

en: Reminder
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ

en: Reminder Email:
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ ਈਮੇਲ :

en: Reminder count
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ ਗਿਣਤੀ

en: Reminder count:
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ ਗਿਣਤੀ :

en: Reminder email
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ ਈਮੇਲ :

en: Reminder email subject:
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ ਈਮੇਲ ਵਿਸ਼ਾ :

en: Reminder sent to:
pa: ਯਾਦ ਦਵਾਉਣ ਲਈ ਭੇਜਿਆ :

en: Reminder sent?
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ ਭੇਜਿਆ ਹੈ ?

en: Reminder status:
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ ਹਾਲਤ :

en: Reminder to participate in a survey
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਭਾਗ ਲੈਣ ਲਈ

en: Reminder(s) sent
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ ( ਓਂ ) ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ

en: Remove
pa: ਹਟਾਵਾਂ

en: Remove condition
pa: ਹਾਲਤ ਵੇਖੋ :

en: Rename this template
pa: ਇਸ ਟੇੰਪਲੇਟ ਦਾ ਨਾਮ ਬਦਲੀਆਂ

en: Rename this template to:
pa: ਇਸ ਟੇੰਪਲੇਟ ਦੇ ਨਾਮ ਬਦਲੀਆਂ :

en: Renumber scenario automatically
pa: ਫਿਰ ਤੋਂ ਅੰਕਿਤ ਕਰਣਾ ਸੁਤੇ ਪਰਿਦ੍ਰਸ਼ਿਅ

en: Renumber the new record.
pa: ਨਵਾਂ ਰਿਕਾਰਡ ਫਿਰ ਤੋਂ ਅੰਕਿਤ ਕਰਣਾ .

en: Reorder question groups / questions
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ ਜੋੜੇਂ

en: Repeat a string
pa: ਦੋਹਰਾਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
pa: ਸਰਣੀ ਸਵਾਲਾਂ ਵਿੱਚ ਦੋਹਰਾ ਸਿਰਲੇਖਾਂ ਹਰ ਏਕਸ subquestions :

en: Replace
pa: ਸਾਂਚਾ :

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
pa: ਪ੍ਰਤਿਸਥਾਪਨ ਸਟਰਿੰਗ  ਦੇ ਨਾਲ ਖੋਜ ਸਟਰਿੰਗ  ਦੇ ਸਾਰੇ ਆਵਰਤੀਆਂ ਬਦਲੀਆਂ

en: Replace the existing record.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਰਿਕਾਰਡ ਬਦਲੀਆਂ .

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
pa:  ਹੋਰ ਦੇ ਲੇਬਲ ਦੇ ਸਥਾਨ ਉੱਤੇ : ਇੱਕ ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ ਕਸਟਮ ਪਾਠ ਦੇ ਨਾਲ

en: Report and skip the new record.
pa: ਰਿਪੋਰਟ ਅਤੇ ਨਵਾਂ ਰਿਕਾਰਡ ਨੂੰ ਛੱਡ .

en: Required
pa: ਲੋੜ

en: Reset
pa: ਰੀਸੇਟ

en: Reset Survey Logic
pa: ਰੀਸੇਟ ਸਰਵੇਖਣ ਦਲੀਲ਼

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
pa: ਰੀਸੇਟ ਆਦਤ ਨਹੀਂ ਰਾਜ ਲਈ ਆਪਣੇ ਸਾਰੇ ਟੋਕਨ

en: Reset answers and token completed state
pa: ਰੀਸੇਟ ਜਵਾਬ ਅਤੇ ਟੋਕਨ ਪੂਰਾ ਰਾਜ

en: Reset the completed answers to the incomplete state
pa: ਰੀਸੇਟ ਅਧੂਰਾ ਰਾਜ ਦੇ ਜਵਾਬ ਪੂਰਾ

en: Resources
pa: ਸੰਸਾਧਨ

en: Resources Import Summary
pa: ਸੰਸਾਧਨਾਂ ਆਯਾਤ ਸਾਰੰਸ਼

en: Response ID
pa: ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਆਈਡੀ

en: Response filters
pa: ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਫਿਲਟਰ

en: Response import summary
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਆਯਾਤ ਸਾਰੰਸ਼

en: Response rate
pa: ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਫਿਲਟਰ

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
pa: ਸਰਵੇਖਣ %s ਲਈ ਜਵਾਬ ਜਮਾਂ

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
pa: ਸਰਵੇਖਣ %s ਲਈ ਜਵਾਬ ਜਮਾਂ

en: Response summary
pa: ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਸਾਰੰਸ਼

en: Responses
pa: ਜਵਾਬ

en: Responses & statistics
pa: ਯੁਕਤ ਜਵਾਬ

en: Responses containing
pa: ਯੁਕਤ ਜਵਾਬ

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਜਵਾਬ ਬੇਨਾਮ ਹਨ .

en: Responses to this survey are anonymized.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਜਵਾਬ ਬੇਨਾਮ ਹਨ .

en: Responses will be date stamped.
pa: ਸਟਾੰਪ ਜਵਾਬ ਤਾਰੀਖ ਹੋਵੇਗੀ .

en: Responses will have the IP address logged
pa: ਜਵਾਬ ਹੋਵੇਗਾ ਆਈਪੀ ਪਤਾ ਲਾਗ ਇਸ

en: Responses will have their referring URL logged.
pa: ਜਵਾਬ ਹੋਵੇਗਾ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਸੰਦਰਭ ਦੇਣ ਵਾਲਾ URL ਹੋਣ ਦੇ ਲਈ .

en: Responses will not be date stamped.
pa: ਸਟਾੰਪ ਜਵਾਬ ਤਾਰੀਖ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ .

en: Responses will not have the IP address logged.
pa: ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ ਆਈਪੀ ਪਤਾ ਲਾਗ .

en: Responses will not have their referring URL logged.
pa: ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਸੰਦਰਭ ਦੇਣ ਵਾਲਾ URL ਹੋਣ ਦੇ ਲਈ .

en: Restart this Survey
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਪੁਨਰਾਰੰਭ ਕਰੋਏ

en: Restore
pa: ਬਹਾਲ

en: Restore options
pa: ਵਿਕਲਪ ਪੁਨਰਸਥਾਪਿਤ

en: Restrict input to integer values
pa: ਪੂਰਣਾਂਕ ਮਾਨ  ਕਰਣ ਲਈ ਇਨਪੁਟ ਪ੍ਰਤੀਬੰਧਿਤ

en: Result
pa: ਨਤੀਜਾ

en: Results
pa: ਨਤੀਜਾ

en: Results from LDAP Query.
pa: ਏਲਡੀਏਪੀ ਕਵੇਰੀ ਤੋਂ ਨਤੀਜਾ

en: Return a formatted string
pa: Cਅਲ੍cuਲਟੇ ਤੇ Sਅਮ੍ਪ੍ਲੇ Sਟਨ੍ਡਰ੍ਡ੍ ਢੇਵਿਅਟਿਓਨ੍ ਫ਼ੋਰ੍ ਤੇ ਲਿਸ੍ਟ੍ ਓਫ਼੍ ਨ੍uਮ੍ਬੇਰ੍ਸ੍

en: Return comma-separated list of values
pa: ਅਲਪ ਵਿਰਾਮ ਵਲੋਂ ਵੱਖ ਮੰਨੋ ਦੀ ਸੂਚੀ ਉੱਤੇ ਪਰਤੀਏ

en: Return current UNIX timestamp
pa: ਵਰਤਮਾਨ ਯੂਨਿਕਸ ਟਾਇਮਸਟੈੰਪ ਪਰਤੀਏ

en: Return part of a string
pa: ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਲੇਬਲ ਉੱਤੇ ਪਰਤੀਏ

en: Return to label set administration
pa: ਪਰਤਣ ਲਈ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਨ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ

en: Return to survey
pa: ਸਰਵੇਣ ਉੱਤੇ ਪਰਤੀਏ

en: Return to survey administration
pa: ਪਰਤਣ ਲਈ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਨ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
pa: ਸੱਚ ਰਿਟਰਨ  ( 1 )  ਜੇਕਰ ਇਹ ਗਰੇਗੋਰਿਅਨ ਕੈਲੇਂਡਰ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਆਦਰ ਯੋਗ ਤਾਰੀਖ਼ ਹੈ

en: Reverse a string
pa: ਗਲੋਬਲ ਸੇਟਿੰਗਸ

en: Reverse answer order
pa: ਯਾਦ੍ਰੱਛਿਕ ਜਵਾਬ ਕ੍ਰਮ

en: Romanian
pa: ਰੋਮਾਨੀ

en: Root URL
pa: Autoload ਯੂਆਰਏਲ

en: Round fractions down
pa: ਗੋਲ ਹੇਠਾਂ ਭਿੰਨ

en: Round fractions up
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Rounds a number to an optional precision
pa: ੜੋuਨ੍ਡ੍ਸ੍ ਅ ਨ੍uਮ੍ਬੇਰ੍ ਟੋ ਅਨ੍ ਓਪ੍ਟਿਓਨਲ੍ ਪ੍ਰੇcਇਸਿਓਨ੍

en: Rows
pa: ਰੋ

en: Russian
pa: ਰੂਸੀ

en: SID
pa: ਸਿਡ

en: SJIS for Windows Japanese
pa: Windows ਲਈ ਜਾਪਾਨੀ SJIS

en: SMTP
pa: ਏਸਏਮਟੀਪੀ

en: SMTP SSL/TLS:
pa: SMTP SSL / TLS :

en: SMTP debug mode:
pa: SMTP ਡਿਬਗ ਮੋਡ :

en: SMTP debug output:
pa: ਏਸਏਮਟੀਪੀ ਡਿਬਗ ਆਉਟਪੁਟ :

en: SMTP host:
pa: SMTP ਮੇਜਬਾਨ :

en: SMTP password:
pa: SMTP ਪਾਸਵਰਡ

en: SMTP username:
pa: SMTP ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨਾਮ :

en: SPSS export scale type
pa: SPSS ਨਿਰਿਆਤ ਪੈਮਾਨਾ ਪ੍ਰਕਾਰ

en: SPSS version:
pa: SPSS ਸੰਸਕਰਣ :

en: SQL CODE THAT FAILED
pa: ਏਸਕਿਊਏਲ ਕੋਡ ਜੋ ਕਿ ਅਸਫਲ ਹੋਇਆ ਹਨ

en: SQL command failed: %s
pa: SQL ਆਦੇਸ਼ ਅਸਫਲ :  %  s

en: Same
pa: ਯੋਗ

en: Save
pa: ਬਚਾਣਾ

en: Save & Load
pa: ਸਹੇਜੇਂ ਅਤੇ ਲੋਡ ਕਰੀਏ

en: Save & edit survey text elements
pa: ਸਹੇਜੇਂ ਅਤੇ ਸੰਪਾਦਤ ਸਰਵੇਖਣ ਪਾਠ ਤਤਵੋਂ

en: Save / Activate survey
pa: ਸਰਗਰਮ ਕਰਣ ਦੇ ਸਰਵੇਖਣ

en: Save IP Address?
pa: ਆਈਪੀ ਪਤਾ ਸਹੇਜੇਂ ?

en: Save IP address?
pa: ਆਈਪੀ ਪਤਾ ਸਹੇਜੇਂ ?

en: Save Now
pa: ਹੁਣ ਸਹੇਜੇਂ

en: Save Page
pa: ਸਹੇਜੇਂ ਪੇਜ

en: Save as label set
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਹਟਾਵਾਂ

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
pa: ਅਨੁਸੰਧਾਨ ਕਾਰਜ ਨਿਰਦੇਸ਼ਿਕਾ ਉੱਤੇ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੋਨਾਂ ਨੂੰ ਸਹੇਜੇਂ ( ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰੋ ( getwd ) ਅਤੇ ਆਰ ਕਮਾਂਡ ਖਿਡ਼ਕੀ ਉੱਤੇ setwd ( ) ਪਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਸੇਟ )

en: Save changes
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਸਹੇਜੇਂ

en: Save city
pa: ਪਿੰਢ ਰਖੋ

en: Save country
pa: ਦੇਸ਼ ਰਖੋ

en: Save for further completion by survey user
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਦੁਆਰਾ ਜਿਆਦਾ ਪੂਰਾ ਕਰਣ ਲਈ ਸਹੇਜੇਂ

en: Save postal code
pa: ਪੋਸਟਲ ਕੋਡ ਰਖੋ

en: Save question group
pa: ਸਹੇਜੇਂ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ

en: Save quota
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਕੋਟਾ

en: Save referrer URL?
pa: ਸੰਦਰਭ URL ਸਹੇਜੇਂ ?

en: Save settings
pa: ਸੇਟਿੰਗ ਸਹੇਜੇਂ

en: Save state
pa: ਸ਼ਹਰ ਰਖੋ

en: Save this, then create another:
pa: Sਅਵੇ ਤਿਸ੍, ਤੇਨ੍ cਰੇਅਟੇ ਅਨੋਤੇਰ੍:

en: Save timings?
pa: ਸਮਯ ਰਖੋ

en: Save update key
pa: ਕੁੰਜੀ ਅਦਿਅਤਨ ਸਹੇਜੇਂ

en: Save your responses so far
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂ ਹੁਣ ਤੱਕ ਸਹੇਜੇਂ

en: Saved Responses
pa: ਸਹੇਜੀ ਗਈਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂ

en: Saved Responses:
pa: ਸਹੇਜੀ ਗਈਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂ:

en: Saved Survey Details
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਟੀਕਾ ਸਹੇਜੇ

en: Saved name
pa: ਸਹੇਜਾ ਗਿਆ ਨਾਮ

en: Scale
pa: ਮਾਪ

en: Scale 1
pa: ਮਾਪ 1

en: Scale 2
pa: ਮਾਪ 2

en: Scenario
pa: ਪਰਿਦ੍ਰਸ਼ਿਅ

en: Scope
pa: ਖੇਤਰ

en: Screen:
pa: ਸਕਰੀਨ :

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Security
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ

en: Security Question
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Security alert
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਅਲਰਟ

en: Security question:
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਪ੍ਰਸ਼ਨ :

en: Select Answer
pa: ਜਵਾਬ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੋਏ

en: Select LimeSurvey question file (*.lsq/*.csv)
pa: LimeSurvey ਸਵਾਲ ਫਾਇਲ

en: Select ZIP File:
pa: ਜਿਪ ਫਾਇਲ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੋ :

en: Select file
pa: ਫਾਇਲ ਚੁਨੇ

en: Select label set file (*.lsl,*.csv):
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਫਾਇਲ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੋ  (  *  .  lsl ,   *  .  csv )  :

en: Select one of the three options
pa: ਤਿੰਨ ਵਿਕਲਪਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੋਏ

en: Select output format
pa: ਆਉਟਪੁਟ ਸਵਰੂਪ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੀਏ

en: Select question group file (*.lsg/*.csv):
pa: LimeSurvey ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹ ਫਾਇਲ ( * . csv )

en: Select survey to copy:
pa: ਨਕਲ ਮਾਰਨੇ ਕੇ ਲਿਏ ਸਰਵੇਯ ਚੁਨੈ

en: Select template ZIP file:
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੀਏ ਜਿਪ ਫਾਇਲ :

en: Select the LDAP query you want to run:
pa: ਏਲਡੀਏਪੀ ਕਵੇਰੀ ਤੁਸੀ ਚਲਾਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੋ :

en: Select the type of chart to be displayed
pa: ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਕਰਣ  ਦੇ ਚਾਰਟ  ਦੇ ਪ੍ਰਕਾਰ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੀਏ

en: Select...
pa: ਜਵਾਬ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੋਏ

en: Semicolon
pa: ਸੇਮੀਕੋਲਨ

en: Send
pa: ਭੇਜੋ

en: Send Invitations
pa: ਸੱਦਾ ਭੇਜੋ

en: Send Reminders
pa: ਅਨੁਸਮਾਰਕ ਭੇਜੋ

en: Send basic admin notification email to:
pa: ਬੁਨਿਆਦੀ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਅਧਿਸੂਚਨਾ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ :

en: Send confirmation emails?
pa: ਪੁਸ਼ਟਿਕਰਣ ਈਮੇਲ

en: Send detailed admin notification email to:
pa: ਫੈਲਿਆ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਅਧਿਸੂਚਨਾ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ :

en: Send email invitation
pa: ਈਮੇਲ ਸੱਦਾ ਭੇਜੋ

en: Send email invitations
pa: ਈਮੇਲ ਸੱਦਾ ਭੇਜੋ

en: Send email reminder
pa: ਈਮੇਲ ਅਨੁਸਮਾਰਕ ਭੇਜੋ

en: Send invitation emails to the selected entries (if they have not yet been sent an invitation email)
pa: ਚਇਨਿਤ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟੀਆਂ ਨੂੰ ਸੱਦਾ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ  ( ਜੇਕਰ ਉਹ ਹੁਣੇ ਤੱਕ ਨਹੀਂ ਇੱਕ ਸੱਦਾ ਈਮੇਲ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ )

en: Send me a copy:
pa: ਮੈਨੂੰ ਇੱਕ ਨਕਲ ਭੇਜੋ :

en: Send reminder email to the selected entries (if they have already received the invitation email)
pa: ਚਇਨਿਤ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟੀਆਂ ਨੂੰ ਸੱਦਾ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ  ( ਜੇਕਰ ਉਹ ਹੁਣੇ ਤੱਕ ਨਹੀਂ ਇੱਕ ਸੱਦਾ ਈਮੇਲ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ )

en: Send reminder to token ID(s):
pa: ਟੋਕਨ ਆਈਡੀ ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Sending invitations...
pa: ਸੱਦਾ ਭੇਜਣ ਵਿੱਚ . . .

en: Sending to Token IDs
pa: ਟੋਕਨ ਆਈਡੀ ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Sep
pa: ਸਿਤੰਬਰ

en: Separator used:
pa: ਵਿਭਾਜਕ ਇਸਤੇਮਾਲ :

en: Seperator used:
pa: Seperator ਇਸਤੇਮਾਲ :

en: Server name & port:
pa: ਸਰਵਰ ਦਾ ਸਮਾਂ :

en: Server time:
pa: ਸਰਵਰ ਦਾ ਸਮਾਂ :

en: Server type:
pa: ਸਰਵਰ ਦਾ ਸਮਾਂ :

en: Session lifetime (seconds):
pa: ਸਤਰ ਜੀਵਨਕਾਲ ( ਸੇਕੰਡ ) :

en: Set Survey Rights
pa: ਸੇਟ ਸਰਵੇਖਣ ਅਧਿਕਾਰ

en: Set User Rights
pa: ਸੇਟ ਵਰਤਣ ਵਾਲਾ ਅਧਿਕਾਰ

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
pa: ਇੱਕ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ SPSS ਨਿਰਿਆਤ ਪੈਮਾਨਾ ਪ੍ਰਕਾਰ ਇਸ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਲਈ ਸੇਟ ਕਰੀਏ

en: Set conditions for this question
pa: ਇਸ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਲਈ ਨਿਰਧਾਰਤ ਸ਼ਰਤਾਂ

en: Set cookie to prevent repeated participation?
pa: ਸੇਟ ਕੁਕੀ ਭਾਗੀਦਾਰੀ ਨੂੰ ਰੋਕਣ ਦੁਹਰਾਇਆ ਕਰਣ ਦੇ ਲਈ ?

en: Set global permissions for this user
pa: ਇਸ ਵਰਤਣ ਵਾਲਾ ਲਈ ਸੇਟ ਸੰਸਾਰਿਕ ਆਗਿਆ

en: Set name:
pa: ਸੇਟ ਨਾਮ

en: Set survey permissions
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ ਅਨੁਮਤੀਯਾਂ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Set template permissions
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ ਅਨੁਮਤੀਯਾਂ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Set template permissions for this user
pa: ਸੇਟ ਇਸ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਲਈ ਟੇੰਪਲੇਟ ਦੀ ਆਗਿਆ

en: Set templates that this user may access
pa: ਸੇਟ ਟੇੰਪਲੇਟਸ ਹੈ ਕਿ ਇਹ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਨ

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work.
pa: ਆਪਣੇ ਡੇਟਾਬੇਸ ਸਰਵਰ ਦਾ ਆਈਪੀ/ਸ਼ੁੱਧ ਸਥਾਨ ਉੱਤੇ ਸੇਟ ਕਰੋ . ਜਿਆਦਾਤਰ ਮਾਮਲੀਆਂ ਵਿੱਚ " ਲੋਕਲਹੋਸਟ"  ਕੰਮ ਕਰਣਗੇ .

en: Set token length to:
pa: ਸੇਟ ਕਰਣ ਲਈ ਟੋਕਨ ਦੀ ਲੰਮਾਈ :

en: Set user permissions
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ ਅਨੁਮਤੀਯਾਂ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Share
pa: ਯੋਗ

en: Share panel
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਸਹੇਜੇਂ

en: Share the selected participants
pa: ਸਾਰੇ ਟੋਕਨ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟੀਆਂ ਨੂੰ ਹਟਾਵਾਂ

en: Sharing participants...
pa: ਸ਼ੇਇਰਿੰਗ ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ  .  .  .

en: Shift-JIS Japanese
pa:  - Shift ਜਾਪਾਨੀ JIS

en: Short Free Text
pa: ਲਘੂ ਨਿ : ਸ਼ੁਲਕ ਪਾਠ

en: Short names
pa: ਸੇਟ ਨਾਮ

en: Should we proceed with the delete?
pa: ਕੀ ਹਮੇ ਹਟਾਣ ਦੇ ਨਾਲ ਅੱਗੇ ਵਧਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ?

en: Show
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ

en: Show "No answer"
pa: ਕੋਈ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ

en: Show "There are X questions in this survey"
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਏਕਸ ਸਵਾਲ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ ਗੈਰ ਲਾਜ਼ਮੀ ਪ੍ਰਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ਕੋਈ ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ :

en: Show Details of this Question
pa: ਇਸ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦਾ ਟੀਕਾ ਦਿਖਾਵਾਂ

en: Show PHPInfo
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ phpinfo

en: Show [<< Prev] button
pa: ਸ਼ੋ [ < < ਪਿੱਛਲਾ ] ਬਟਨ

en: Show a map in the statistics?
pa: ਸਾਰਵਜਨਿਕ ਆਂਕੜੇ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਵਾਂ ਰੇਖਾਂਕਨ ?

en: Show advanced settings
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ ਸੇਟਿੰਗਸ ਉੱਨਤ

en: Show both
pa: ਦੋਨੋ ਦਿਖਾਓ

en: Show both (Forced by the system administrator)
pa: ਦੋਨੋ ਦਿਖਾਓ ( ਸਿਸਟਮ ਅਦ੍ਮਿਨਿਸ੍ਤ੍ਰਾਟਰ ਕੇ ਦਵਾਰਾ ਮਜਬੂਰਮ )

en: Show comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਦਿਖਾਵ

en: Show conditions for this question
pa: ਇਸ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਲਈ ਦਿਖਾਵਾਂ ਸ਼ਰਤਾਂ

en: Show details of this group
pa: ਇਸ ਸਮੂਹ ਦੇ ਟੀਕੇ ਦਿਖਾਵਾਂ

en: Show details of this survey
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦਾ ਟੀਕਾ ਦਿਖਾਵਾਂ

en: Show during registration?
pa: ਸਾਰਵਜਨਿਕ ਪੰਜੀਕਰਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿਓ ?

en: Show grand total
pa: ਪੂਰਾ ਗੁਣਾ ਦਿਖਾਵੋ

en: Show grand total for either columns or rows
pa: ਪੂਰਾ ਗੁਣਾ ਦਿਖਾਵੋ ਰੋ ਯਾ ਕੋਲਮ ਦਾ

en: Show graphs
pa: ਵਿਖਾਉਣ ਦੇ ਰੇਖਾਂਕਨ

en: Show graphs in public statistics?
pa: ਸਾਰਵਜਨਿਕ ਆਂਕੜੇ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਵਾਂ ਰੇਖਾਂਕਨ ?

en: Show group description only
pa: ਕੇਵਲ ਸਮੂਹ ਦਾ ਟੀਕਾ ਦਿਖਾਵਾਂ

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ ਸਮੂਹ ਕੇਵਲ ਵਰਣਨ  ( ਸਿਸਟਮ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਦੁਆਰਾ ਜਬਰਿਆ )

en: Show group name and/or group description
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ ਸਮੂਹ ਨਾਮ ਅਤੇ  /  ਜਾਂ ਸਮੂਹ ਦਾ ਟੀਕਾ

en: Show group name only
pa: ਕੇਵਲ ਸਮੂਹ ਦਾ ਨਾਮ ਦਿਖਾਵਾਂ

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ ਸਮੂਹ ਦਾ ਨਾਮ ਕੇਵਲ  ( ਸਿਸਟਮ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਦੁਆਰਾ ਜਬਰਿਆ )

en: Show help
pa: ਮਦਦ ਦਿਖਾਵਾਂ

en: Show in public statistics
pa: ਸਰਕਾਰੀ ਆਂਕੜੀਆਂ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਵਾਂ

en: Show last..
pa: ਪਿਛਲੇ ਦਿਖਾਵਾਂ . .

en: Show last...
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ ਪਿਛਲੇ . . .

en: Show next..
pa: ਅਗਲੇ ਦਿਖਾਵਾਂ . .

en: Show next...
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ ਅਗਲੇ  .  .  .

en: Show previous..
pa: ਪਿਛਲੇ ਦਿਖਾਵਾਂ . .

en: Show previous...
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ ਪਿਛਲੇ . . .

en: Show progress bar
pa: ਤਰੱਕੀ ਪੱਟੀ ਦਿਖਾਵਾਂ

en: Show question code only
pa: ਸਵਾਲ ਕੋਡ ਕੇਵਲ ਦਿਖਾਵਾਂ

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
pa: ਸਵਾਲ ਕੋਡ ਕੇਵਲ ਦਿਖਾਵਾਂ  ( ਸਿਸਟਮ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਦੁਆਰਾ ਜਬਰਿਆ )

en: Show question group name and/or description
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਸਰਵੇਖਣ ਨਾਮ ਜਾਂ ਟੀਕਾ

en: Show question index / allow jumping
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸੂਚਕਾਂਕ ਦਿਖਾਵਾਂ  /  ਕੁੱਦ ਦੀ ਆਗਿਆ

en: Show question number and/or code
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਗਿਣਤੀ ਅਤੇ  /  ਜਾਂ ਕੋਡ

en: Show question number and/or question code
pa: ਖਾਮੀਂ : ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਇੱਕ ਸਵਾਲ ਕੋਡ ਦਰਜ ਕੀਤਾ ਹੈ .

en: Show question number only
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਗਿਣਤੀ ਕੇਵਲ ਦਿਖਾਵਾਂ

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਗਿਣਤੀ ਕੇਵਲ ਦਿਖਾਵਾਂ  ( ਸਿਸਟਮ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਦੁਆਰਾ ਜਬਰਿਆ )

en: Show start...
pa: ਸ਼ੋ ਅਗਲੇ . . .

en: Show statistics of this question in the public statistics page
pa: ਸਰਕਾਰੀ ਆਂਕੜੇ ਵਰਕੇ ਵਿੱਚ ਇਸ ਸਵਾਲ ਦੇ ਆਂਕੜੇ ਦਿਖਾਵਾਂ

en: Show summary information
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ ਸਾਰੰਸ਼ ਸੂਚਨਾ

en: Show this token entry
pa: ਇਸ ਟੋਕਨ ਪਰਵੇਸ਼ ਕਰੀਏ

en: Show title
pa: ਸ਼ੀਰਸ਼ਕ ਦਿਖਾਵ

en: Show token summary
pa: ਦਿਖਾਵਾਂ ਟੋਕਨ ਸਾਰੰਸ਼

en: Show totals for
pa: ਐਦਾ ਗੁਣਾ ਦਿਖਾਵੋ

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
pa: ਪੂਰਾ ਗੁਣਾ ਦਿਖਾਵੋ ਰੋ ਯਾ ਕੋਲਮ ਦਾ, ਯਾ ਦੋਲੋ ਰੋ ਤੇ ਕੋਲਮ ਦਾ

en: Show welcome screen?
pa: ਸਵਾਗਤ ਸਕਰੀਨ ਦਿਖਾਵਾਂ ?

en: Showing Filtered Results
pa: ਫਿਲਟਰ ਕੀਤੇ ਗਏ ਨਤੀਜਾ ਵਿਖਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Simple template editor
pa: ਖਾਕਾ ਸੰਪਾਦਕ

en: Sine
pa: ਸਾਇਟ ਦਾ ਨਾਮ :

en: Single checkbox
pa: ਇੱਕ ਚੇਕਬਾਕਸ

en: Single choice questions
pa: ਇਕ ਜਵਾਬ ਵਾਲੇ ਸਵਾਲ

en: Sinhala
pa: ਸਿੰਹਲ

en: Site name
pa: ਸਾਇਟ ਦਾ ਨਾਮ :

en: Site name:
pa: ਸਾਇਟ ਦਾ ਨਾਮ :

en: Slider
pa: ਸਲਾਇਡਰ

en: Slider accuracy
pa: ਸਲਾਇਡਰ ਸਟੀਕਤਾ

en: Slider initial value
pa: ਸਲਾਇਡਰ ਅਰੰਭ ਦਾ ਮੁੱਲ

en: Slider left/right text separator
pa: ਸਲਾਇਡਰ ਵਾਮ / ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਠ ਵਿਭਾਜਕ

en: Slider maximum value
pa: ਸਲਾਇਡਰ ਅਧਿਕਤਮ ਮੁੱਲ

en: Slider minimum value
pa: ਸਲਾਇਡਰ ਹੇਠਲਾ ਮੁੱਲ

en: Slider starts at the middle position
pa: ਸਲਾਇਡਰ ਵਿੱਚ ਹਾਲਤ ਵਿੱਚ ਸ਼ੁਰੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

en: Slovak
pa: 	ਸਲੋਵਾਕ

en: Slovenian
pa: ਸਲੋਵੇਨਿਆਈ

en: Some Question have been disabled
pa: ਕੁੱਝ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਅਕਰਮਕ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: Some URL description
pa: ਕੁੱਝ ਯੂਆਰਏਲ ਟੀਕਾ

en: Some example answer option
pa: ਨਵੀਂ ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ ਜੋੜੇਂ

en: Some example subquestion
pa: ਸਹੇਜੇਂ ਸਵਾਲ

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
pa: ਆਪਣਾ ਸਰਵੇਖਣ ਬਣਾਉਣ ਦੇ ਚਾਰ ਆਸਾਨ ਕਦਮ  ਹਨ :

en: Someone may be trying to use your LimeSurvey session (CSRF attack suspected). If you just clicked on a malicious link, please report this to your system administrator.
pa: ਕਿਸੇ ਨੂੰ ਆਪਣੇ LimeSurvey ਸਤਰ ( CSRF ਸ਼ੱਕੀ ਹਮਲਾ ) ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ . ਜੇਕਰ ਤੂੰ ਸਿਰਫ ਇੱਕ ਦੁਰਭਾਵਨਾਪੂਰਣ ਲਿੰਕ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕੀਤਾ , ਤਾਂ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਲਈ ਇਸ ਰਿਪੋਰਟ ਕ੍ਰਿਪਾ .

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
pa: ਮਾਫ ਕਰ ਦੇਣਾ ਜੀ ਲੇਕਿਨ ਉੱਥੇ ਕੋਈ ਨਹੀਂ ਹੈ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਹਨ ਪ੍ਰਕਾਰ ਦੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦਾ ਸਮਰਥਨ ਕੀਤਾ .

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
pa: ਦੁੱਖ ਆਪਣੀ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਕੋਟਾ ਪਾਰ ਕਰ ਚੁੱਕੇ ਹਨ .

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
pa: ਮਾਫੀ ਕਰੋ , ਲੇਕਿਨ LDAP ਮਾਡਿਊਲ ਆਪਣੇ PHP ਵਿਨਿਆਸ ਵਿੱਚ ਬੇਪਤਾ ਹੈ .

en: Sorry, no more files can be uploaded!
pa: ਮਾਫੀ ਕਰੋ ,  ਕੋਈ ਅਤੇ ਜਿਆਦਾ ਫਾਇਲਾਂ ਅਪਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ !

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
pa:  ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਹੇਠਲਾ %s ਗਿਣਤੀ ਅਪਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ .

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
pa: ਮਾਫੀ, ਇਸ ਸਵਾਲ ਤੇ ਲਿਏ ਕੇਵਲ %s ਫਾਇਲੇ ਡਾਲੀ ਜਾ ਸਕਤੀ ਹੈ

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
pa: ਮਾਫੀ ਕਰੋ ,  ਅਪਲੋਡ ਕੀਤੀ ਗਈ ਫਾਇਲ  (%s)  %s KB ਦੀ ਆਗਿਆ filesize ਵਲੋਂ ਵੀ ਬਹੁਤ ਹੈ . ਮਾਫ ਕਰਣਾ ,  ਕੇਵਲ  ਏਕਸਟੇਂਸ਼ਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿੱਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ !

en: Sorry, there was an error uploading your file
pa: ਦੁੱਖ . ਕੋਈ ਮਿਲਾਨ ਸਰਵੇਖਣ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
pa: ਮਾਫੀ ਕਰੋ ,  ਇਸ ਫਾਇਲ ਏਕਸਟੇਂਸ਼ਨ  (  %  s )  ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ !

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %s KB are allowed.
pa: ਮਾਫੀ ਕਰੋ ,  ਇਸ ਫਾਇਲ ਬਹੁਤ ਵੱਡੀ ਹੈ .  ਕੇਵਲ %s KB ਕਰਣ ਲਈ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿੱਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ .

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
pa: ਮਾਫੀ ਕਰੋ ,  ਇਸ ਫਾਇਲ ਬਹੁਤ ਵੱਡੀ ਹੈ .   %s KB ਤੱਕ ਕੇਵਲ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿੱਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ .

en: Sorry. There is no matching survey.
pa: ਦੁੱਖ . ਕੋਈ ਮਿਲਾਨ ਸਰਵੇਖਣ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Sort answers alphabetically
pa: ਜਵਾਬ ਵਰਣਾਨੁਕਰਮ ਮੇਂਕਰਮਬੱਧ ਕਰੀਏ

en: Sort the answer options alphabetically
pa: ਜਵਾਬ ਵਰਣਾਨੁਕਰਮ ਕਰੀਏ

en: Source table:
pa: ਸਰੋਤ ਤਾਲਿਕਾ :

en: Spanish
pa: 	ਸਪੈਨਿਸ਼

en: Spanish (Mexico)
pa: ਸਪੈਨਿਸ਼ ( ਮੇਕਸਿਕੋ )

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
pa: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਤਾਰੀਖ਼  /  ਸਮਾਂ ਸਵਰੂਪ  ( ਨਿਰਦਿਸ਼ਟ ਘ  /  dd ਮੀ  /  mm  /  yy yyyy  /  ਏਚ ਏਚ ਏਚ ਏਮ  /  ਏਮ ਏਮ i  /  i ਸਵਰੂਪੋਂ ਅਤੇ ਅੱਖਰ  /  ਦਿਨ  /  ਮਹੀਨੇ ,  ਸਾਲ ਲਈ ਆਗਿਆ ਦਿੱਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ  /  ਘੰਟਿਆ  /  ਬਿਨਾਂ ਜਾਂ ਆਗੂ ਸਿਫ਼ਰ  ਦੇ ਨਾਲ ਹੌਲੀ ਹੌਲੀ ਮਿੰਟ ਸਰਵੇਖਣ  ਦੇ ਤਾਰੀਖ਼ ਸਵਰੂਪ ਡਿਫਾਲਟ .

en: Square root
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਕੋਟਾ

en: Standard Fields
pa: ਮਾਣਕ ਫੀਲਡਸ

en: Standard deviation
pa: ਮਾਣਕ ਵਿਚਲਣ

en: Standard files:
pa: ਮਾਣਕ ਫਾਇਲਾਂ :

en: Start date/time:
pa: ਸਮਾਂ / ਤਾਰੀਖ਼ ਸ਼ੁਰੂ :

en: Start installation
pa: ਮਾਣਕ ਵਿਚਲਣ

en: Start language
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਭਾਸ਼ਾ

en: Started but not yet completed
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ , ਲੇਕਿਨ ਪੂਰਾ ਨਹੀਂ ਹੁਣੇ ਤੱਕ

en: Starting from:
pa: ਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ :

en: Statistics
pa: ਆਂਕੜੇ

en: Statistics URL
pa: ਤਪਰਿਤ ਸਾਂਖਿਾਇਕੀ

en: Statistics report language
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਭਾਸ਼ਾ

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: Step 1:
pa: ਪਹਲਾ ਕਦਮ

en: Step 2:
pa: ਦੂਜਾ ਕਦਮ

en: Step value
pa: ਪੜਾਅ ਮੁੱਲ

en: Stop this survey
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਬੰਦ

en: Store the city?
pa: ਪਿੰਢ ਨੂ ਰਖੋ ?

en: Store the country?
pa: ਦੇਸ਼ ਰਖਣਾ ਹੈ ?

en: Store the postal code?
pa: ਪਨ ਕੋਡ ਰਖਣਾ ਹੈ ?

en: Store the state?
pa: ਪਿੰਡ ਰਖਣਾ ਹੈ ?

en: Straight
pa: ਸਿੱਧੇ

en: Strip HTML and PHP tags from a string
pa: ਇੱਕ ਸਟਰਿੰਗ ਵਲੋਂ ਪੱਟੀ HTML ਅਤੇ PHP ਟੈਗ

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
pa: ਪੱਟੀ ਅਤੇ ਇੱਕ ਸਟਰਿੰਗ ਦੀ ਸ਼ੁਰੁਆਤ ਅਤੇ ਅੰਤ ਵਲੋਂ ਰਹਿਤਸਫੇਦ  ( ਜਾਂ ਹੋਰ ਵਰਣ )

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
pa: ਇੱਕ ਸਟਰਿੰਗ ਦੀ ਸ਼ੁਰੁਆਤ ਵਲੋਂ ਪੱਟੀ ਰਹਿਤਸਫੇਦ  ( ਜਾਂ ਹੋਰ ਵਰਣ )

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
pa: ੜੇਟ੍uਰ੍ਨ੍ ਅ ਫ਼ੋਰ੍ਮਟ੍ਟੇਡ੍ ਸ੍ਟ੍ਰਿਨ੍ਗ੍

en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Subject:
pa: ਵਿਸ਼ਾ :

en: Submission date
pa: ਪੇਸ਼ ਤਾਰੀਖ

en: Submit
pa: ਜਮਾਂ ਕਰੀਏ

en: Submit Your Survey.
pa: ਆਪਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਭੇਜੋ .

en: Submit your answers
pa: ਆਪਣੇ ਜਵਾਬ ਭੇਜੋ

en: Submit your survey.
pa: ਆਪਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਭੇਜੋ .

en: Subquestion
pa: ਸਹੇਜੇਂ ਸਵਾਲ

en: Subquestion:
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ :

en: Subquestions
pa: ਨਿਚ ਸਵਾਲ

en: Subquestions were successfully saved.
pa: ਨਿਚ ਸਵਾਲ ਰਖ ਦਿਯਾ.

en: Subtotals based on displayed questions
pa: ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਸਵਾਲਾਂ ਉੱਤੇ ਆਧਾਰਿਤ ਸਬਟੋਟਲ

en: Success
pa: 	ਸਫਲਤਾ

en: Success!
pa: ਸਫਲਤਾ !

en: Successfully created CPDB entries
pa: ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਟੋਕਨ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟੀਆਂ ਬਣਾਇਆ

en: Successfully created token entries
pa: ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਟੋਕਨ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟੀਆਂ ਬਣਾਇਆ

en: Sum
pa: ਜੋੜ

en: Summary
pa: ਸਰਵੇਖਣ

en: Super-Administrator
pa: SuperAdministrator

en: Support this project - Donate to
pa: ਇਸ ਪਰਯੋਜਨਾ ਦੇ ਸਮਰਥਨ ਵਿੱਚ - ਦਾਨ

en: Survey
pa: ਸਰਵੇਖਣ

en: Survey Access
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਪਹੁਂਚ

en: Survey Format is %s:
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਸਵਰੂਪ %s ਹੈ :

en: Survey Has Been Deactivated
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਅਕਰਮਕ

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਆਈਡੀ %d ਨੂੰ %s ਵਿੱਚ %d ਰਿਕਾਰਡ ( ਓ )  ਦੇ ਨਾਲ ਬਚਾਇਆ ਗਿਆ ਹਨ

en: Survey List Page
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਸੂਚੀ ਵਰਕੇ

en: Survey URL
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਯੂਆਰਏਲ

en: Survey URL for language:
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਲਈ ਸਰਵੇਖਣ URL :

en: Survey activation
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਨੂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਿਯੇ

en: Survey admin can choose
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਕਾ

en: Survey administrator
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਕਾ

en: Survey bounce email:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਾਇਟ ਉਛਾਲ ਈਮੇਲ :

en: Survey cannot be activated yet.
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਹੁਣੇ ਤੱਕ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ . ਜਾਂ ਤਾਂ ਤੁਸੀ ਕੋਈ ਆਗਿਆ ਹੈ ਜਾਂ ਕੋਈ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਹੋ .

en: Survey content
pa: ਸਰਵੇਣ ਕੰਟੇੰਟ

en: Survey copy summary
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਨਕਲ ਸਾਰੰਸ਼

en: Survey could not be created because it did not have a title
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਇੱਕ ਸਿਰਲੇਖ ਨਹੀਂ ਸੀ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Survey could not be updated
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਅਦਿਅਤਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Survey currently active
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਵਰਤਮਾਨ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ

en: Survey deleted.
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਹਟਾਨਾ

en: Survey deletion
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਹਟਾਨਾ

en: Survey does not pass consistency check
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਲਗਾਤਾਰ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕੋਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Survey expiration date
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਅੰਤ ਤਾਰੀਖ (YYYY-MM-DD)

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਸਰਗਰਮ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ . ਨਤੀਜਾ ਤਾਲਿਕਾ ਨੂੰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ .

en: Survey import summary
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਆਯਾਤ ਸਾਰੰਸ਼

en: Survey locale settings
pa: ਸਰਵੇਯ ਲੋਕਲ ਸੇਤ੍ਤਿੰਗ੍ਸ

en: Survey mode is set to %s:
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਮੋਡ %s ਵਿੱਚ ਨਿਅਤ ਹੈ :

en: Survey name (ID)
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਨਾਮ (ID)

en: Survey name (ID):
pa: ਸਰਵੇਣ ਨਾਮ (ID):

en: Survey permissions
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਪਹੁਂਚ

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
pa: ਆਪਣੀ ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਸੇਟਿੰਗਸ ਨੂੰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਬੱਚ ਗਏ .

en: Survey permissions were successfully updated.
pa: ਟੋਕਨ ਟੀਕਾ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਅਦਿਅਤਨ ਕੀਤਾ ਗਿਆ .

en: Survey preview only for administration users
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਨਉਪਯੋਗਕਰਤਾਵਾਂਲਈ ਸਰਵੇਖਣ ਕੇਵਲ ਪੂਰਵਾਵਲੋਕਨ

en: Survey properties
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਗੁਣ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: Survey quotas
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਕੋਟਾ

en: Survey registration confirmation
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਪੰਜੀਕਰਣ ਪੁਸ਼ਟਿਕਰਣ

en: Survey security
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਸੁਰਕਸ਼ਾ

en: Survey settings
pa: ਸਰਵੇਯ ਸੇਤ੍ਤਿੰਗ੍ਸ

en: Survey settings were successfully saved.
pa: ਸਰਵੇਯ ਸੇਤ੍ਤਿੰਗ੍ਸ  ਰਖ ਦਿਯਾ.

en: Survey structure (.lss)
pa: ਨਿਰਿਆਤ ਸਰਵੇਖਣ ਸੰਰਚਨਾ

en: Survey structure import summary
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਆਯਾਤ ਸਾਰੰਸ਼

en: Survey table name
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਤਾਲਿਕਾ ਨਾਮ

en: Survey text elements successfully saved.
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਪਾਠ ਤਤਵੋਂ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਬਚਾਇਆ .

en: Survey title
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਸੂਚੀ ਵਰਕੇ

en: Survey title and description
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਟੀਕਾ ਸਹੇਜੇਂ

en: Survey was successfully added.
pa: ਸਰਵੇਯ  ਰਖ ਦਿਯਾ.

en: Surveys
pa: ਸਰਵੇਖਣ

en: Surveys:
pa: ਸਰਵੇਖਣ

en: Swedish
pa: ਸਵੀਡਿਸ਼

en: Switch to closed-access mode
pa: ਬੰਦ ਦਾ ਵਰਤੋ ਮੋੜ ਵਿੱਚ ਸਵਿਚ ਕਰੀਏ

en: System overview
pa: ਪ੍ਰਣਾਲੀ ਦਾ ਜਾਂਚ-ਪੜਤਾਲ

en: TIS620 Thai
pa: TIS620 ਥਾਈ

en: Table column usage
pa: ਠਬ੍ਲੇ cਓਲ੍uਮ੍ਨ੍ uਸਗੇ

en: Table prefix
pa: ਜਵਾਬ ਉਪਸਰਗ

en: Table size usage
pa: ਠਬ੍ਲੇ ਸਿzਏ uਸਗੇ

en: Take ownership
pa: ਸਵਾਮਿਤਵ ਲੈ ਲਓ

en: Tangent
pa: ਸੀਮਾ :

en: Target (sub-)question:
pa: ਲਾਜ਼ਮੀ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Target question
pa: ਲਾਜ਼ਮੀ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Target survey ID:
pa: ਲਕਸ਼ ਸਰਵੇਖਣ ਆਈਡੀ :

en: Tempdir %s is not writable
pa: Tempdir %s ਲਿਖਣ ਲਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Template %s not found, please review when activating.
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ %s ਮਿਲਿਆ ਨਹੀਂ , ਸਮਿਖਿਅਕ ਕਰੀਏ ਜਦੋਂ ਸਰਗਰਮ ਹੈ .

en: Template '%s' does already exist.
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ %s ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: Template '%s' was successfully deleted.
pa: ਇਸਵਿੱਚ %s ਨੂੰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਨਸ਼ਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ .

en: Template Editor
pa: ਖਾਕਾ ਸੰਪਾਦਕ

en: Template Preview:
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ ਦਾ ਪੂਰਵਾਵਲੋਕਨ ਕਰੋ :

en: Template Sample
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ ਨਮੂਨਾ

en: Template could not be renamed to `%s`.
pa: ਨਿਰਦੇਸ਼ਿਕਾ ` ਨੂੰ ` %s ਨਾਮ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: Template editor
pa: ਖਾਕਾ ਸੰਪਾਦਕ

en: Template editor mode
pa: ਖਾਕਾ ਸੰਪਾਦਕ

en: Template name
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ ਦਾ ਨਾਮ

en: Template permissions were updated successfully.
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ ਆਗਿਆ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਅਦਿਅਤਨ ਕੀਤਾ ਗਿਆ .

en: Template preview image
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ ਪੂਰਵਾਵਲੋਕਨ ਛਵੀ

en: Template:
pa: ਸਾਂਚਾ :

en: Terminate survey
pa: ਬਰਖਾਸਤ ਸਰਵੇਖਣ

en: Terminate survey with warning
pa: ਚਿਤਾਵਨੀ ਦੇ ਨਾਲ ਬਰਖਾਸਤ ਸਰਵੇਖਣ

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
pa: ਟੇਸਟ ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਡੇ ਸਰਵਰ ਇਸ ਲਿੰਕ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰਕੇ SSL ਸਮਰੱਥਾਵਾਨ ਹੈ .

en: Test survey
pa: ਪ੍ਰੀਖਿਆ ਸਰਵੇਖਣ

en: Text [Help] (Tip)
pa: ਪਾਠ  [ ਸਹਾਇਤਾ ]   ( ਟਿਪ )

en: Text box
pa: ਪਾਠ ਬਾਕਸ

en: Text display
pa: ਟੇਕਸਟ ਦਿਖਾਵ

en: Text inputs
pa: ਪਾਠ ਆਦਾਨੋਂ

en: Text questions
pa: ਲਾਜ਼ਮੀ ਪ੍ਰਸ਼ਨ

en: Thai
pa: ਥਾਈ

en: Thank you for completing this survey.
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਣ ਲਈ ਧੰਨਵਾਦ .

en: Thank you for registering to participate in this survey.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਭਾਗ ਲੈਣ ਲਈ ਪੰਜੀਕਰਣ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਧੰਨਵਾਦ .

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
pa: ਤੁੰਹੇ ਸਰਵੇਖਣ ਤਰੱਕੀ ਬਚਾਉਣ ਲਈ ਧੰਨਵਾਦ . ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਟੀਕਾ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਪਰਤਣ ਅਤੇ ਜਿੱਥੋਂ ਤੂੰ ਛੱਡਿਆ ਉੱਥੇ ਤੋਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਲਈ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ . ਕ੍ਰਿਪਾ ਆਪਣੇ ਸੰਦਰਭ ਲਈ ਇਸ ਈਮੇਲ ਨੂੰ ੱਰਖੇ - ਅਸੀ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਫੇਰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਾਂ .

en: Thank you for saving your survey in progress. You can return to the survey at the same point you saved it at any time using the link from this or any previous email sent to regarding this survey.
pa: ਤਰੱਕੀ ਵਿੱਚ ਆਪਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਬਚਾਉਣ ਲਈ ਧੰਨਵਾਦ .  ਤੁਸੀ ਤੁਸੀ ਇਸਨੂੰ ਕਿਸੇ ਵੀ ਸਮਾਂ ਬਚਾਇਆ ,  ਇਸ ਵਲੋਂ ਲਿੰਕ ਜਾਂ ਕਿਸੇ ਵੀ ਪਿਛਲੇ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ  ਦੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ ਕਰਣ ਲਈ ਭੇਜਿਆ ਈਮੇਲ ਦਾ ਵਰਤੋ ਇੱਕ ਹੀ ਬਿੰਦੀ ਉੱਤੇ ਸਰਵੇਖਣ ਕਰਣ ਲਈ ਪਰਤ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: Thank you!
pa: ਧੰਨਵਾਦ !

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਚਿਤਾਵਨੀ ਇਸ ਕਈ ਸੇਕੰਡ  ( ਵਾਰੀ ਜੇਕਰ ਇਸ ਸੇਟਿੰਗ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਹੈ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ ਬੰਦ )  ਲਈ ਵਿਖਾਈ ਰਹਿਨਾ ਹੋਵੇਗਾ

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
pa: 2 ਦੀ ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਚਿਤਾਵਨੀ ਇਸ ਕਈ ਸੇਕੰਡ  ( ਵਾਰੀ ਜੇਕਰ ਇਸ ਸੇਟਿੰਗ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਹੈ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ ਬੰਦ )  ਲਈ ਵਿਖਾਈ ਰਹਿਨਾ ਹੋਵੇਗਾ

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
pa: 2 ਇੱਕ ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਚਿਤਾਵਨੀ  ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਕਰਣ ਲਈ ਸੁਨੇਹਾ  ( ਇੱਕ ਡਿਫਾਲਟ ਚਿਤਾਵਨੀ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਕਰੇਗਾ ਜੇਕਰ ਇਹ ਖਾਲੀ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਹੈ )

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
pa: LimeSurvey ComfortUpdate ਇੱਕ ਆਸਾਨ ਤਰੀਕਾ ਜਲਦੀ LimeSurvey ਦੇ ਨਵੀਨਤਮ ਸੰਸਕਰਣ ਨੂੰ ਅਦਿਅਤਨ ਕਰਣ ਦੀ ਪਰਿਕ੍ਰੀਆ ਹੈ .

en: The LimeSurvey database is being upgraded
pa: ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ LimeSurvey ਡੇਟਾਬੇਸ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
pa: ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ ਕਾਲਮ ਇੱਥੇ ਸੇਟ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਵਿੱਚ ਵੰਡਵਾਂ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: The answer to the security question is incorrect.
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦਾ ਜਵਾਬ ਗਲਤ ਹੈ .

en: The database export is only available for MySQL databases. For other database types please use the according backup mechanism to create a database dump.
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ ਨਿਰਿਆਤ ਕੇਵਲ MySQL ਡੇਟਾਬੇਸ ਲਈ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ . ਲਈ ਹੋਰ ਪ੍ਰਕਾਰ ਦੇ ਡੇਟਾਬੇਸ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰ ਬੈਕਅਪ ਤੰਤਰ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਣ ਲਈ ਇੱਕ ਡੇਟਾਬੇਸ ਡੰਪ ਬਣਾਉਣ ਕ੍ਰਿਪਾ .

en: The database you specified does not exist:
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਤੁਸੀ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: The database you specified is up to date.
pa: config.php ਵਿੱਚ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਡੇਟਾਬੇਸ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: The database you specified is up to date. You'll be redirected in 5 seconds. If not, click <a href="%s">here</a>.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਦੁਆਰਾ ਨਿਰਦਿਸ਼ਟ ਡੇਟਾਬੇਸ ਤਾਰੀਖ ਕਰਣ ਲਈ ਹੈ .  ਤੁਸੀ 5 ਸੇਕੰਡ ਵਿੱਚ ਫੇਰ ਨਿਰਦੇਸ਼ਤ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ .  ਜੇਕਰ ਨਹੀਂ ,  ਤਾਂ ਕਲਿਕ ਕਰੀਏ <a href="%s">here</a>.

en: The email address is not valid.
pa: ਈਮੇਲ ਪਦੇ ਆਦਰ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: The email you used has already been registered.
pa: ਇਹ ਈਮੇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਪੰਜੀਕ੍ਰਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: The email you used is not valid. Please try again.
pa: ਇਸਤੇਮਾਲ ਈਮੇਲ ਨਿਯਮਕ ਨਹੀਂ ਹਨ ਕ੍ਰਿਪਾ ਫਿਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ . .

en: The entry was assigned the following record id:
pa: ਪਰਵੇਸ਼ ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਰਿਕਾਰਡ ਆਈਡੀ ਸਪੁਰਦ ਗਿਆ ਸੀ :

en: The file has been successfuly uploaded.
pa: ਡੇਟਾਬੇਸ `%s` ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਆਬਾਦੀ .

en: The following answers should be deleted:
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਜਵਾਬ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: The following assessments should be deleted:
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਆਕਲਨ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: The following conditions should be deleted:
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਸ਼ਰਤਾਂ ਨਸ਼ਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਫਾਇਲਾਂ ਜਾਂ ਸੰਸ਼ੋਧਿਤ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ ਨਸ਼ਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ , ਲੇਕਿਨ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਦੇ ਦੁਆਰੇ ਸੰਸ਼ੋਧਿਤ .

en: The following files would be added by the update but already exist. This is very unusual and may be co-incidental.
pa: ਨਿਮਨ ਫਾਇਲ ਅਦਿਅਤਨ ਦੇ ਦੁਆਰੇ ਜੋੜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਲੇਕਿਨ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹਨ . ਇਹ ਬਹੁਤ ਹੀ ਗ਼ੈਰ-ਮਾਮੂਲੀ ਹੈ ਹੋਰ ਸਾਥੀ ਪਰਸੰਗ ਦਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: The following groups should be deleted:
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਸਮੂਹਾਂ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਪੁਰਾਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਟੇਬਲ ਮੌਜੂਦ ਹਨ ਅਤੇ ਹਟਾ ਸੱਕਦੇ ਹਨ ਜੇਕਰ ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਹੈ :

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਪੁਰਾਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਟੇਬਲ ਨਸ਼ਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ , ਕਿਉਂਕਿ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਮਾਤਾ ਪਿਤਾ ਸਰਵੇਖਣ ਹੁਣ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਪੁਰਾਣੀ ਟੋਕਨ ਸੂਚੀ ਟੇਬਲ ਮੌਜੂਦ ਹਨ ਅਤੇ ਹਟਾ ਸੱਕਦੇ ਹਨ ਜੇਕਰ ਇਸਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਹੈ :

en: The following old token tables could be restored:
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਪੁਰਾਣੇ ਟੋਕਨ ਟੇਬਲ ਬਹਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ :

en: The following old token tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਪੁਰਾਣੇ ਟੋਕਨ ਟੇਬਲ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ , ਕਿਉਂਕਿ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਮਾਤਾ ਪਿਤਾ ਸਰਵੇਖਣ ਹੁਣ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: The following problems have been found:
pa: ਨਿਮਨ ਸਮਸਿਆਵਾਂ ਪਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ :

en: The following questions should be deleted:
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਨਸ਼ਟ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: The following settings cannot be changed when the survey is active.
pa: ਸੰਸ਼ੋਧਿਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ ( ਸਰਵੇਖਣ ਸਰਗਰਮ ਹੈ )

en: The following steps will be done by this update:
pa: ਨਿਮਨ ਚਰਣਾਂ ਦਾ ਇਸ ਅਦਿਅਤਨ ਦੇ ਦੁਆਰੇ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ :

en: The following survey language settings should be deleted:
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਸਰਵੇਖਣ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: The following surveys are available:
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਸਰਵੇਖਣ ਉਪਲੱਬਧ ਹਨ :

en: The following surveys should be deleted:
pa: ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਸਰਵੇਖਣ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: The handle is displayed at the middle of the slider (this will not set the initial value)
pa: ਹੈਂਡਲਰ ਸਲਾਇਡਰ ਦੇ ਵਿਚਕਾਰ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ( ਇਹ ਅਰੰਭ ਦਾ ਮੁੱਲ ਨਿਰਧਾਰਤ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗੀ )

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
pa: ਭਾਸ਼ਾਵਾਂਆਯਾਤੀਤ ਸਮੂਹ ਫਾਇਲ  ਦੇ ਘੱਟ ਵਲੋਂ ਘੱਟ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ  ਦੇ ਆਧਾਰ ਭਾਸ਼ਾ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ .

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
pa: ਆਯਾਤੀਤ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਫਾਇਲ ਦਾਭਾਸ਼ਾਵਾਂਘੱਟ ਵਲੋਂ ਘੱਟ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ  ਦੇ ਆਧਾਰ ਭਾਸ਼ਾ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ .

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
pa:  ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਅਧਿਕਤਮ ਗਿਣਤੀ ਅਪਲੋਡ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ .  ਤੁਸੀ ਸਰਵੇਖਣ ਕਰਣ ਲਈ ਵਾਪਸ ਪਰਤ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
pa: ਇੱਕ ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਚਿਤਾਵਨੀ  ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਕਰਣ ਲਈ ਸੁਨੇਹਾ  ( ਇੱਕ ਡਿਫਾਲਟ ਚਿਤਾਵਨੀ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਕਰੇਗਾ ਜੇਕਰ ਇਹ ਖਾਲੀ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਹੈ )

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਕਰਣ ਲਈ ਜਦੋਂ ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਖ਼ਤਮ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ  ( ਇੱਕ ਡਿਫਾਲਟ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਕਰੇਗਾ ਜੇਕਰ ਇਸ ਸੇਟਿੰਗ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਹੈ )

en: The minimum number of files has not been uploaded.
pa:  ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਹੇਠਲਾ ਗਿਣਤੀ ਅਪਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ .

en: The new question group/question order was successfully saved.
pa: ਸਵਾਲ ਦਾ ਸਮੂਹ ਰਖ ਦਿਯਾ.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size
pa: ਭਾਗੀਦਾਰ ਇੱਕ ਏਕਲ ਫਾਇਲ ਇਸ ਸਰੂਪ ਵਲੋਂ ਬਹੁਤ ਨਹੀਂ ਅਪਲੋਡ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਨ

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਕਿਹਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ . ਤੁਸੀ ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਇੱਕ ਸਵਾਲ ਕੋਡ ਦਰਜ ਕਰੀਏ ਦਰਜ ਕਰਣਾ ਹੋਵੇਗਾ .

en: The question group was deleted.
pa: ਸਵਾਲ ਦਾ ਸਮੂਹ ਹਟਾ ਦਿਯਾ.

en: The record kept of your survey responses does not contain any identifying information about you unless a specific question in the survey has asked for this. If you have responded to a survey that used an identifying token to allow you to access the survey, you can rest assured that the identifying token is not kept with your responses. It is managed in a separate database, and will only be updated to indicate that you have (or haven't) completed this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses in this survey.
pa: ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ ਸਵਾਲ ਇਸ ਲਈ ਕਿਹਾ ਹੈ ਇਹ ਰਿਕਾਰਡ ਆਪਣੇ ਸਰਵੇਖਣਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਦੀ ਤੁਹਾਡੀ ਪਹਿਚਾਣ ਦੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਹੈ ਰੱਖਿਆ . ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਲੱਗਦਾ ਹੈ ਕਿ ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦੇਣ ਲਈ ਇੱਕ ਦੀ ਪਹਿਚਾਣ ਟੋਕਨ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕੀਤਾ ਇੱਕ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਵਿਅਕਤ ਕੀਤੀ ਹੈ , ਤਾਂ ਤੁਸੀ ਇਹ ਹੈ ਕਿ ਪਹਿਚਾਣ ਟੋਕਨ ਤੁਹਾਡੀਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਦੇ ਨਾਲ ਰੱਖਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ ਭਰੋਸਾ ਦਿੱਤਾ ਆਰਾਮ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ . ਇਹ ਇੱਕ ਵੱਖ ਡੇਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ , ਅਤੇ ਪ੍ਰਬੰਧਿਤ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ ਕਿ ਸਿਰਫ ਤੁਸੀ ਹੀ ਹੈ ਦਾ ਸੰਕੇਤ ਕਰਣ ਲਈ ਅਦਿਅਤਨ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ( ਜਾਂ ਨਹੀਂ ) ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਪੂਰਾ ਕਰ ਲਿਆ ਹੈ . ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਰਵੇਖਣਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਦੇ ਨਾਲ ਪਹਿਚਾਣ ਟੋਕਨ ਮਿਲਾਨ ਦਾ ਕੋਈ ਤਰੀਕਾ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
pa: ਅਤੀਰੇਕ ਦੀ ਜਾਂਚ deactivating ਦੇ ਬਾਅਦ ਬਚੇ ਸਰਵੇਕਸ਼ਣੋਂ ਦੀ ਟੇਬਲ ਉੱਤੇ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ . ਤੁਸੀ ਉਨ੍ਹਾਂ ਟੇਬਲ ਨੂੰ ਹਟਾ ਸੱਕਦੇ ਹਨ ਜੋ ਹੁਣ ਜਰੂਰੀ ਨਹੀਂ ਹੋ

en: The related survey is missing.
pa: ਚਿਤਾਵਨੀ ਦੇ ਨਾਲ ਬਰਖਾਸਤ ਸਰਵੇਖਣ

en: The responses table has been renamed to:
pa: ਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਤਾਲਿਕਾ ਵਿੱਚ ਨਾਮ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ :

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਹੁਣ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ LimeSurvey ਵਰਤੋ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ .

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
pa: ਮਲਟੀਪਲ ਸੰਖਿਆਤਮਕ ਜਾਣਕਾਰੀ ਇਸ ਮੁੱਲ ਤੋਂ ਜਿਆਦਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਇਸ ਸਮਸਿਆਵਾਂ ਨੂੰ ਹੱਲ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਸਰਵੇਖਣ ਸੇਟਿੰਗਸ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸਮਾਂ ਅੰਤ ਤਾਰੀਖ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਣ  ਦੇ ਦੁਆਰੇ ਦੀ ਮਿਆਦ ਖ਼ਤਮ ਹੋ ਗਿਆ ਸੀ .

en: The survey you selected does not exist
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਤੁਸੀ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
pa: ਪਾਠ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ ਕਿ ਉਲਟੀ ਗਿਣਤੀ  ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਉਲਟੀ ਗਿਣਤੀ ਟਾਇਮਰ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ

en: The token entry was successfully updated.
pa: ਟੋਕਨ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਅਦਿਅਤਨ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ .

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਦੁਆਰਾ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕੀਤਾ ਟੋਕਨ ਜਾਂ ਤਾਂ ਨਿਯਮਕ ਨਹੀਂ ਹੈ , ਜਾਂ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ .

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
pa: ਟੋਕਨ ਤੁਸੀ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕੀਤੀ ਹੈ ਆਦਰ ਯੋਗ ਹੈ ਜਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਪ੍ਰਯੋਗ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ .

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
pa: ਟੋਕਨ ਜੋ ਤੂੰ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕੀਤਾ ਹਨ ਤੁਹਾਡੇ ਸਤਰ ਵਿੱਚ ਕਿਸੇ ਇੱਕ ਤੋਂ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਖਾਂਦਾ ਹਨ .

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
pa: ਟੋਕਨ ਇਹ ਹੈ ਨਾਮ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਸਰਵੇਖਣ ਨਾਲ ਜੁਡ਼ੇ ਤਾਲਿਕਾ :

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
pa: ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ ਹੁਣ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਟੋਕਨ ਹੁਣ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਣਾ ਜ਼ਰੂਰੀ ਹੈ .

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
pa: ਥੇ uਪ੍ਡਟੇ ਸੇਰ੍ਵੇਰ੍ ਇਸ੍ cuਰ੍ਰੇਨ੍ਟ੍ਲ੍ਯ੍ ਬ੍uਸ੍ਯ੍. ਥਿਸ੍ uਸ੍uਅਲ੍ਲ੍ਯ੍ ਹਪ੍ਪੇਨ੍ਸ੍ wਹੇਨ੍ ਤੇ uਪ੍ਡਟੇ ਫ਼ਿਲੇਸ੍ ਫ਼ੋਰ੍ ਅ ਨੇw ਵੇਰ੍ਸਿਓਨ੍ ਅਰੇ ਬੇਇਨ੍ਗ੍ ਪ੍ਰੇਪਰੇਡ੍.

en: The user name already exists.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨਾਮ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ .

en: The username already exists.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨਾਮ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ .

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
pa: ਥੇਰੇ ਅਰੇ %s ਓਰ੍ਫਨੇਡ੍ ਡੇਫ਼ੌਲ੍ਟ੍ ਵਲ੍uਏ ਏਨ੍ਟ੍ਰਿਏਸ੍ wਹਿਚ੍ cਅਨ੍ ਬੇ ਡੇਲੇਟੇਡ੍.

en: There are %s orphaned question attributes.
pa: %s ਯਤੀਮ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਵਾਂਹਨ .

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
pa: ਥੇਰੇ ਅਰੇ %s ਓਰ੍ਫਨੇਡ੍ ਖ਼੍uਓਟ ਏਨ੍ਟ੍ਰਿਏਸ੍ wਹਿਚ੍ cਅਨ੍ ਬੇ ਡੇਲੇਟੇਡ੍.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
pa: ਥੇਰੇ ਅਰੇ %s ਓਰ੍ਫਨੇਡ੍ ਖ਼੍uਓਟ ਲਨ੍ਗ੍uਅਗੇ ਸੇਟ੍ਟਿਨ੍ਗ੍ਸ੍ wਹਿਚ੍ cਅਨ੍ ਬੇ ਡੇਲੇਟੇਡ੍.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
pa: ਥੇਰੇ ਅਰੇ %s  ਓਰ੍ਫਨੇਡ੍ ਖ਼੍uਓਟ ਮੇਮ੍ਬੇਰ੍ਸ੍ wਹਿਚ੍ cਅਨ੍ ਬੇ ਡੇਲੇਟੇਡ੍.

en: There are %s user attribute fields in this token table
pa: ਇਸ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ ਵਿੱਚ %s ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਗੁਣ ਫੀਲਡਸ ਹਨ

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
pa: ਉੱਥੇ ਹੋਰ ਇੱਕ ਬੈਚ ਵਿੱਚ ਭੇਜੇ ਜਾ ਸੱਕਦੇ ਤੋਂ ਲੰਬਿਤ ਈਮੇਲ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ . ਹੇਠਾਂ ਕਲਿਕ ਕਰਕੇ ਈਮੇਲ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅੱਗੇ ਵਧੀਏ .

en: There are no groups available.
pa: ਕੋਈ ਸਮੂਹ ਹਨ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ .

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
pa: ਹੁਣ ਕੋਈ ਹੋਰ ਸਵਾਲ ਨਹੀਂ ਹਨ . ਕ੍ਰਿਪਾ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਖ਼ਤਮ ਕਰਣ ਲਈ <Submit> ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਵਾਂ .

en: There are no participants to be exported
pa: ਉੱਥੇ ਕੋਈ ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ ਨੂੰ ਨਿਰਿਆਤ ਹੋ ਰਹੇ ਹਨ

en: There are no questions in this survey
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਸਵਾਲ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully on the two options below and choose the right one for you.
pa: ਤਲਕਰਦਪ ਕਪਲਪਕ ਪਕਲਪਸ ਕਰਸਦ ਲ ਕਪੁਰ ਪਤਦ ਤਪਦੁ ਕੁਲਤ ਦਪੁਰਸ ਤਪੁਕ ਤੁਰੁਤ ਤੁਸਰ ਕੁਲਰਰ ਤਰਦਪ ਰਦਜਿ ਚ਼ਸਤਸ ਕ੍ਤਰ ਦਪ੍ਰ ਰਪਸਕਪ

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
pa: ਉੱਥੇ { EMAILCOUNT } ਈਮੇਲ ਹੁਣੇ ਵੀ ਭੇਜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ .

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey
pa: ਉੱਥੇ {NUMBEROFQUESTIONS} ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਵਾਲ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ .

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
pa: ਉੱਥੇ {NUMBEROFQUESTIONS} ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਵਾਲ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ .

en: There is 1 question in this survey
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ੧ ਸਵਾਲ ਹੈ

en: There is a LimeSurvey update available: Version %s
pa: ਉੱਥੇ ਇੱਕ LimeSurvey ਉਪਲੱਬਧ ਅਦਿਅਤਨ : ਸੰਸਕਰਣ %s

en: There is already a recorded answer for this token
pa:  ਉੱਥੇ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਇਸ ਟੋਕਨ ਲਈ ਇੱਕ ਰਿਕਾਰਡ ਜਵਾਬ ਹੈ

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
pa:  ਉੱਥੇ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਤਾਲਿਕਾ ਵਿੱਚ ਸਟੀਕ ਟੋਕਨ ਦੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਹੈ . ਉਹੀ ਕਈ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟੀਆਂ ਵਿੱਚ ਟੋਕਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ .

en: There is currently no newer LimeSurvey version available.
pa: ਵਰਤਮਾਨ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਨਵੇਂ LimeSurvey ਉਪਲੱਬਧ ਸੰਸਕਰਣ ਹੈ .

en: There is no matching saved survey
pa: ਕੋਈ ਮਿਲਾਨ ਬਚਾਇਆ ਸਰਵੇਖਣ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: There is no matching survey.
pa: ਕੋਈ ਮਿਲਾਨ ਸਰਵੇਖਣ ਹੈ .

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
pa: ਉੱਥੇ ਇੱਕ ਟੇੰਪਲੇਟ %s ਨੂੰ ਹਟਾਣ ਵਿੱਚ ਸਮੱਸਿਆ ਸੀ . ਆਪਣੀ ਨਿਰਦੇਸ਼ਿਕਾ / ਫਾਇਲ ਆਗਿਆ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ .

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
pa: ਉੱਥੇ ਇੱਕ ਅਦਿਅਤਨ ਫਾਇਲ ਡਾਉਨਲੋਡ ਕਰਣ ਵਿੱਚ ਸਮੱਸਿਆ ਸੀ . ਨੂੰ ਅਦਿਅਤਨ ਕਰਣ ਦੀ ਪਰਿਕ੍ਰੀਆ ਨੂੰ ਫੇਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ .

en: There was a problem downloading the updater file. Please try to restart the update process.
pa: ਉੱਥੇ ਇੱਕ ਅਦਿਅਤਨ ਫਾਇਲ ਡਾਉਨਲੋਡ ਕਰਣ ਵਿੱਚ ਸਮੱਸਿਆ ਸੀ . ਨੂੰ ਅਦਿਅਤਨ ਕਰਣ ਦੀ ਪਰਿਕ੍ਰੀਆ ਨੂੰ ਫੇਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ .

en: There was an error on update check (%s)
pa: ਉੱਥੇ ਅਦਿਅਤਨ ਜਾਂਚ ( %s ) ਇੱਕ ਖਾਮੀਂ ਸੀ

en: There was an error using the Google API.
pa: ਉੱਥੇ ਅਦਿਅਤਨ ਜਾਂਚ ( %s ) ਇੱਕ ਖਾਮੀਂ ਸੀ

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
pa: ਕੋਈ ਪਾਤਰ ਨੂੰ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ ਗਿਆ . ਇਸ ਵਜ੍ਹਾ ਤੋਂ ਕੋਈ ਵੀ ਮਾਪਦੰਡ ਸੰਤੁਸ਼ਟ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ - ਇੱਕ ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਹੈ , ਹੋਣ ਦਾ ਸੱਦਾ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ ਹੈ , ਲੇਕਿਨ ਹੋਣ ਸਰਵੇਖਣ ਹੁਣੇ ਤੱਕ ਪੂਰਾ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ .

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
pa: ਇਸ ਜਿਪ ਸੰਗ੍ਰਿਹ ਕੋਈ ਨਿਯਮਕ ਸੰਸਾਧਨ ਫਾਇਲਾਂ ਹਨ . ਆਯਾਤ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ .

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
pa: ਇਸ ਜਿਪ ਸੰਗ੍ਰਿਹ ਕੋਈ ਨਿਯਮਕ ਟੇੰਪਲੇਟ ਫਾਇਲਾਂ ਹਨ . ਆਯਾਤ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ .

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
pa: ਇਸ ਸੰਗ੍ਰਿਹ ਸਰਵੇਖਣ  ਦੇ ਇੱਕ ਪੀਡੀਏਫ ਫਾਇਲ ਹੈ ,  ਸਰਵੇਖਣ ਅਤੇ ਇੱਕ XML ਫਾਇਲ ਹੈ ਜੋ queXF  ਦੇ ਨਾਲ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ ਬੈਂਡਿੰਗ queXF  ਦੇ queXML ਫਾਇਲ :  ਪ੍ਰਸੰਸਕਰਣ ਸਕੈਨ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ http :  /  / quexf . sourceforge . net /  .

en: This feature is only available for MySQL databases.
pa: ਇਹ ਸਹੂਲਤ ਕੇਵਲ MySQL ਡੇਟਾਬੇਸ ਲਈ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ .

en: This file is not a LimeSurvey label set file. Import failed.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਇੱਕ LimeSurvey ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ . ਆਯਾਤ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ .

en: This file is not a LimeSurvey question file. Import failed.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਇੱਕ LimeSurvey ਸਵਾਲ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ . ਆਯਾਤ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ .

en: This file is not a LimeSurvey survey file. Import failed.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਇੱਕ LimeSurvey ਸਰਵੇਖਣ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ . ਆਯਾਤ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ .

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਇੱਕ ਨਿਯਮਕ ਜਿਪ ਫਾਇਲ ਸੰਗ੍ਰਿਹ ਨਹੀਂ ਹੈ . ਆਯਾਤ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ .

en: This file is too old. Only files from LimeSurvey version 1.50 (DBVersion 112) and newer are supported.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਬਹੁਤ ਪੁਰਾਨਾ ਹੈ .  LimeSurvey ਸੰਸਕਰਣ 1 . 50  ( 112 DBVersion )  ਅਤੇ ਨਵੇਂ ਵਲੋਂ ਕੇਵਲ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਸਮਰਥਨ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ .

en: This file type is not allowed to be uploaded.
pa: ਇਸ ਫਾਇਲ ਪ੍ਰਕਾਰ ਨੂੰ ਅਪਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: This function creates a ZIP archive of several survey archives and can take some time - please be patient! Do you want to continue?
pa: ਥਿਸ੍ ਫ਼੍uਨ੍cਟਿਓਨ੍ cਰੇਅਟੇਸ੍ ਅ ZIP ਅਰ੍ਚਿਵੇ ਓਫ਼੍ ਸੇਵੇਰਲ੍ ਸ੍uਰ੍ਵੇਯ੍ ਅਰ੍ਚਿਵੇਸ੍ ਅਨ੍ਡ੍ cਅਨ੍ ਟਕੇ ਸੋਮੇ ਟਿਮੇ - ਪ੍ਲੇਅਸੇ ਬੇ ਪਟਿਏਨ੍ਟ੍! ਢੋ ਯੋu wਅਨ੍ਟ੍ ਟੋ cਓਨ੍ਟਿਨੇ?

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
pa: ਇਸ ਸਮੂਹ ਟੀਕਾ ਕਾਫ਼ੀ ਅਸਾਰ ਹੈ , ਲੇਕਿਨ ਕਾਫ਼ੀ ਮਹੱਤਵਪੂਰਣ ਹੈ .

en: This group does not contain any question(s).
pa: ਇਸ ਸਮੂਹ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ( ਕੋਕੀਆਂ ) ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors
pa: ਇਸ ਸਮੂਹ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ( ਕੋਕੀਆਂ ) ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
pa: ਇਹ ਇੱਕ ਬੰਦ ਵਰਤੋ ਸਰਵੇਖਣ ਹੈ , ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਆਦਰ ਯੋਗ ਟੋਕਨ ਕਰਣੀ ਹੋਵੇਗੀ . ਕ੍ਰਿਪਾ ਸਹਾਇਤਾ ਲਈ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਤੋਂ ਸੰਪਰਕ ਕਰੇ .

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
pa: ਇਹ ਇੱਕ ਨਿਅੰਤਰਿਤ ਸਰਵੇਖਣ ਹੈ . ਤੁੰਹੇ ਭਾਗ ਲੈਣ ਲਈ ਇੱਕ ਨਿਯਮਕ ਟੋਕਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ .

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
pa: ਇਹ ਇੱਕ ਨਮੂਨਾ ਸਰਵੇਖਣ ਵਰਣਨ ਹੈ . ਇਹ ਕਾਫ਼ੀ ਲੰਮਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਇੱਕ LimeSurvey ਸਰਵੇਖਣ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ . ਆਯਾਤ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ .

en: This is not a valid response data XML file.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਇੱਕ LimeSurvey ਸਰਵੇਖਣ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ . ਆਯਾਤ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ .

en: This is not a valid timings data XML file.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਇੱਕ LimeSurvey ਸਰਵੇਖਣ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ . ਆਯਾਤ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ .

en: This is not a valid token data XML file.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਇੱਕ LimeSurvey ਸਰਵੇਖਣ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ . ਆਯਾਤ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ .

en: This is some help text.
pa: ਇਹ ਕੁੱਝ ਮਦਦ ਪਾਠ ਹੈ .

en: This is the base language of your survey and it can't be changed later. You can add more languages after you have created the survey.
pa: ਇਹ ਆਪਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਆਧਾਰ ਭਾਸ਼ਾ ਹੈ ਅਤੇ ਇਸਨੂੰ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਬਦਲ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ . ਤੁਸੀ ਅਤੇ ਜਿਆਦਾਭਾਸ਼ਾਵਾਂਨੂੰ ਜੋੜਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਤੁਸੀ ਸਰਵੇਖਣ ਬਣਾਇਆ ਹੈ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
pa: ਇਹ ਸਾਇਟ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਡਿਫਾਲਟ ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਅਤੇ ਸਿਸਟਮ ਸੰਦੇਸ਼ਾਂ ,  ਸੰਪਰਕ ਵਿਕਲਪ ਅਤੇ ਡਿਫਾਲਟ ਉਛਾਲ ਈਮੇਲ ਲਈ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕੀਤਾ ਹੈ .

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
pa: ਇਹ ਸਾਇਟ ਵਿਵਸਥਾਪਕ  ਦੇ ਡਿਫਾਲਟ ਨਾਮ ਅਤੇ ਸਿਸਟਮ ਸੁਨੇਹਾ ਅਤੇ ਸੰਪਰਕ  ਦੇ ਵਿਕਲਪ ਲਈ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕੀਤਾ ਹੈ .

en: This is the survey end message.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਅੰਤ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ .

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
pa: ਇਹ ਨਾਮ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ . ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਅੱਲਗ ਨਾਮ ਵਰਤੋ ਵਿੱਚ ਲਿਆਉਣ ਜ਼ਰੂਰੀ ਹਨ .

en: This name is reserved for standard template.
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਇੱਕ ਮਾਣਕ ਟੇੰਪਲੇਟ ਵਿੱਚ ਸਹੇਜਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
pa: ਇਹ ਨਾਮ ਸਰਵੇਖਣ ਸੂਚੀ ਸਿੰਹਾਵਲੋਕਨ ਅਤੇ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਨ  ਦੇ ਸਿਖਰ ਲੇਖ ਵਿੱਚ ਵਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ .

en: This option can't be set if Anonymous answers are used
pa: ਇਹ ਵਿਕਲਪ ਜੇਕਰ ਬੇਨਾਮੀ ਜਵਾਬ ਵਰਤੋ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਸੇਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: This option can't be set if the `Anonymized responses` option is active.
pa: ਇਹ ਵਿਕਲਪ ਜੇਕਰ  ` ਬੇਨਾਮਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂ`  ਵਿਕਲਪ ਸਰਗਰਮ ਹੈ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
pa: ਇਹ ਪਰਿਕ੍ਰੀਆ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ , ਅਤੇ ਸਾਰੇ ਸਬੰਧਤ ਸਮੂਹਾਂ , ਸਵਾਲਾਂ ਦੇ ਜਵਾਬ ਅਤੇ ਸ਼ਰਤੋ ਨੂੰ ਹਟਾ ਦੇਵੇਗਾ .

en: This question does not have a question 'type' set.
pa: ਇਸ ਸਵਾਲ ਦਾ ਇੱਕ ਸਵਾਲ ਪ੍ਰਕਾਰ ਸੇਟ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
pa: ਇਸ ਸਵਾਲ ਦਾ ਕੋਈ ਸ਼ਰਤ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਦੇ ਹਨ , ਲੇਕਿਨ ਹਾਲਤ ਇੱਕ ਸਵਾਲ ਹੈ ਕਿ ਇਹ ਬਾਅਦ ਜ਼ਾਹਰ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਉੱਤੇ ਆਧਾਰਿਤ ਹੈ ਹੈ .

en: This question is always shown.
pa: ਇਹ ਸਵਾਲ ਹਮੇਸ਼ਾ ਵਖਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ .

en: This question is mandatory
pa: ਇਹ ਸਵਾਲ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹਨ

en: This question requires a second answer set but none is set.
pa: ਇਸ ਸਵਾਲ ਦਾ ਇੱਕ ਦੂੱਜੇ Labelset ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ , ਲੇਕਿਨ ਕੋਈ ਵੀ ਸੇਟ ਹੈ .

en: This question requires answers, but none are set.
pa: ਇਹ ਸਵਾਲ ਇੱਕ Labelset ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ , ਲੇਕਿਨ ਕੋਈ ਵੀ ਸੇਟ ਹੈ .

en: This question's SGQA code
pa: ਇਹ ਸਵਾਲ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹਨ

en: This question's group ID number
pa: ਸਵਾਲ ਦਾ ਸਮੂਹ ਹਟਾ ਦਿਯਾ.

en: This question's question ID number
pa: ਇਸ ਸਵਾਲ ਦਾ ਇੱਕ ਸਵਾਲ ਪ੍ਰਕਾਰ ਸੇਟ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: This question's survey ID number
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ੧ ਸਵਾਲ ਹੈ

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors
pa: ਇਸ ਸਮੂਹ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ( ਕੋਕੀਆਂ ) ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: This survey allows public registration. A token table must also be created.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਸਾਰਵਜਨਿਕ ਪੰਜੀਕਰਣ ਆਗਿਆ ਦਿੰਦਾ ਹੈ . ਇੱਕ ਟੋਕਨ ਟੇਬਲ ਵੀ ਬਣਾਇਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ .

en: This survey does not seem to exist.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਅਨਾਮ ਹੈ .

en: This survey does not yet have any questions and cannot be tested or completed.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਹੁਣੇ ਤੱਕ ਕੋਈ ਸਵਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ ਅਤੇ ਪ੍ਰੀਖਿਆ ਜਾਂ ਪੂਰਾ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਤੋਂ ਜੁੜਿਆ ਟੋਕਨ ਟੇਬਲ ਹੈ . ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿਡਾਰਨ ਇਸ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ . ਅਸੀ ਤੁਹਾਨੂੰ ਲੱਗਦਾ ਹੈ ਕਿ ਨਿਰਿਆਤ ਜਾਂ ਬੈਕਅਪ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣੇ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਇਸ ਟੋਕਨ ਸਲਾਹ ਦਿੰਦੇ ਹੋ .

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ . ਉੱਥੇ ਕੋਈ ਨਤੀਜਾ ਲਈ ਬਰਾਉਜ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ .

en: This survey is active - click here to stop this survey.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਹੈ - ਇੱਥੇ ਕਲਿਕ ਕਰਣ ਲਈ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਅਕਰਮਕ .

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਹੈ ਅਤੇ ਇੱਕ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਤਾਲਿਕਾ  ਜੂਦ ਹੈ . ਜੇਕਰ ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਹਟਾਣ ਦੇ ਲਈ , ਇਸਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ . ਸਾਡਾ ਸੁਝਾਅ ਹੈ ਕਿ ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣੇ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਦਾ ਨਿਰਿਆਤ .

en: This survey is active but expired.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਹੈ , ਲੇਕਿਨ ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਖ਼ਤਮ ਹੋ .

en: This survey is active but has a start date.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਹੈ , ਲੇਕਿਨ ਇੱਕ ਸ਼ੁਰੂ ਦੀ ਤਾਰੀਖ ਹੈ .

en: This survey is anonymous.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਅਨਾਮ ਹੈ .

en: This survey is currently active.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਵਰਤਮਾਨ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਹੈ .

en: This survey is currently not active
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਵਰਤਮਾਨ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: This survey is currently not active - click here to activate this survey.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਵਰਤਮਾਨ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ - ਇੱਥੇ ਕਲਿਕ ਕਰਣ ਲਈ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ .

en: This survey is currently not active.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਵਰਤਮਾਨ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਰਤਮਾਨ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਹੈ . ਤੁਸੀ ਆਪਣੀ ਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂ ਨੂੰ ਸਹਜਨੇ ਵਿੱਚ ਸਮਰੱਥਾਵਾਨ ਨਹੀਂ ਹੋਵੋਗੇ .

en: This survey is no longer available.
pa: ਇਹ ਸਰਵੇਖਣ ਹੁਣ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: This survey is not active - no responses are available
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਹੁਣ ਵੀ ਸਰਗਰਮ ਹੈ , ਅਤੇਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਦਰਜ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ .

en: This survey is not active - no responses are available.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਹੁਣ ਵੀ ਸਰਗਰਮ ਹੈ , ਅਤੇਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਦਰਜ ਕੀ  ਜਾ ਸਕਦਾ .

en: This survey is not active, data entry is not allowed
pa: ਅਰੰਭ ਕਰਣ ਲਈ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਉੱਤੇ

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਹੈ .  ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਇੱਕ VVexport ਫਾਇਲ ਆਯਾਤ ਕਰਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਣ ਵਲੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰਣਾ ਹੋਵੇਗਾ .

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਹੁਣੇ ਤੱਕ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹੈ ਤਾਂ ਆਪਣੇ ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਭਰਨੇ ਵਿੱਚ ਸਮਰੱਥਾਵਾਨ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ .

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਹੁਣੇ ਤੱਕ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਹੈ . ਤੁਹਾਡੀ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਨੂੰ ਬਚਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: This survey is not yet started.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਅਨਾਮ ਹੈ .

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਹੁਣ ਵੀ ਸਰਗਰਮ ਹੈ , ਅਤੇਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਦਰਜ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ .

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਦਾ ਹੈ ਅਨਾਮ ਜਵਾਬ ਹੈ , ਤਾਂ ਤੁਸੀ ਆਪਣੀ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਅਦਿਅਤਨ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸੱਕਦੇ .

en: This variable name has already been used.
pa: ਇਹ ਈਮੇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਪੰਜੀਕ੍ਰਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: This will be the password of admin user.
pa: ਇਹ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ  ਦੇ ਪਾਸਵਰਡ ਜਾਵੇਗਾ .

en: This will be the userid by which admin of board will login.
pa: ਇਹ userid ਜਿਸਦੇ ਦੁਆਰਾ ਬੋਰਡ  ਦੇ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਲਾਗਿਨ ਜਾਵੇਗਾ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ .

en: This will be your default language.
pa: ਆਪਣੀ ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਨੇਂ

en: This will replace the existing text. Continue?
pa: ਇਹ ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਠ ਨੂੰ ਬਦਲ ਦੇਵੇਗਾ . ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ ?

en: Time difference (in hours):
pa: ਸਮਯਾਂਤਰ ( ਘੰਟੇ ਵਿੱਚ ) :

en: Time limit
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ

en: Time limit action
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਕਾੱਰਵਾਈ

en: Time limit countdown message
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਉਲਟੀ ਗਿਣਤੀ ਸੁਨੇਹਾ

en: Time limit disable next
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਅਕਸ਼ਮ ਅਗਲੇ

en: Time limit disable prev
pa: ਸਮਾਂ  -  ਸੀਮਾ ਪਿੱਛਲਾ ਅਕਸ਼ਮ

en: Time limit expiry message
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਅੰਤ ਸੁਨੇਹਾ

en: Time limit expiry message display time
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਅੰਤ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਖਾਇਆ ਹੋਇਆ ਸਮਾਂ

en: Time limit message CSS style
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਸੁਨੇਹਾ ਸੀਏਸਏਸ ਸ਼ੈਲੀ

en: Time limit timer CSS style
pa: ਸਮਾਂ ਸੀਮਾ ਟਾਇਮਰ ਸੀਏਸਏਸ ਸ਼ੈਲੀ

en: Time remaining
pa: ਬਾਕੀ ਸਮਾਂ

en: Time statistics
pa: ਆਂਕੜੇ ਵੇਖੋ

en: Timer
pa: ਧਢੀ

en: Timings will be saved.
pa: ਸਮਯ ਰਖਾ ਜਾਯਗਾ

en: Timings will not be saved.
pa: ਸਮਯ ਨਹੀ ਰਖਾ ਜਾਯਗਾ

en: Title
pa: ਸਿਰਲੇਖ

en: Title:
pa: ਸਿਰਲੇਖ

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
pa: ਗੁੰਮਨਾਮ ਰਹਿਣ ਲਈ ਕ੍ਰਿਪਾ ਆਪਣਾ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨਾਮ  ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਛਦਮ ਨਾਮ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰਣ  ਦੇ ਲਈ ,  ਇਹ ਵੀ ਇੱਕ ਈਮੇਲ ਪਦੇ ਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
pa: ਪੁਨ:ਕਰਮਿਤ ਸਵਾਲਾਂ questiongroups  /  ਬਸ ਇੱਛਤ ਸਥਾਨ ਉੱਤੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨ  /  ਆਪਣੇ ਮਾਉਸ  ਦੇ ਨਾਲ ਸਮੂਹ ਵਿੱਚ ਖਿੱਚੀਏ .

en: Token
pa: ਟੋਕਨ

en: Token ID
pa: ਟੋਕਨ ਆਈਡੀ

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
pa: ਟੋਕਨ ਟੀਕਾ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਅਦਿਅਤਨ ਕੀਤਾ ਗਿਆ .

en: Token attribute: %s
pa: ਟੋਕਨ ਗੁਣ : %s

en: Token code for this participant
pa: ਇਸ ਭਾਗ ਲੈਣ ਲਈ ਟੋਕਨ ਕੋਡ

en: Token control
pa: ਟੋਕਨ ਕਾਬੂ

en: Token export options
pa: ਟੋਕਨ ਨਿਰਿਆਤ ਵਿਕਲਪ

en: Token fields
pa: ਟੋਕਨ ਫਾਇਲ ਅਪਲੋਡ

en: Token length
pa: ਸੇਟ ਕਰਣ ਲਈ ਟੋਕਨ ਦੀ ਲੰਮਾਈ :

en: Token management
pa: ਟੋਕਨ ਪਰਬੰਧਨ

en: Token mismatch
pa: ਬੇਮੇਲ ਟੋਕਨ

en: Token status:
pa: ਟੋਕਨ ਹਾਲਤ :

en: Token summary
pa: ਟੋਕਨ ਸਾਰੰਸ਼

en: Token:
pa: ਟੋਕਨ

en: Tokens
pa: ਟੋਕਨ

en: Tokens available
pa: ਹਟਾਵਾਂ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ

en: Tokens have not been initialised for this survey.
pa: ਟੋਕਨ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ initialised ਹੈ .

en: Tools
pa: ਕੁਲ

en: Total
pa: ਕੁਲ

en: Total Errors
pa: ਕੁਲ ਤਰੁਟਿਆਂ

en: Total Imported files
pa: ਕੁਲ ਆਯਾਤੀਤ ਫਾਇਲਾਂ

en: Total attributes in the central table
pa: ਇਸ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ ਵਿੱਚ ਕੁਲ ਰਿਕਾਰਡ

en: Total invitations sent
pa: ਕੁਲ ਸੱਦਾ ਭੇਜਿਆ

en: Total number of files
pa: ਕੁਲ ਅੰਕ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ

en: Total numbers of sent reminders
pa: ਭੇਜੇ ਗਏ ਅਨੁਸਮਾਰਕੋ ਦੀ ਕੁਲ ਗਿਣਤੀ

en: Total opted out
pa: ਕੁਲ ਆਯਾਤੀਤ ਫਾਇਲਾਂ

en: Total participants in central table
pa: ਇਸ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ ਵਿੱਚ ਕੁਲ ਰਿਕਾਰਡ

en: Total records imported:
pa: ਕੁਲ ਰਿਕਾਰਡ ਆਯਾਤ :

en: Total records in survey
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਕੁਲ ਰਿਕਾਰਡ

en: Total records in survey:
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਕੁਲ ਰਿਕਾਰਡ :

en: Total records in this token table
pa: ਇਸ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ ਵਿੱਚ ਕੁਲ ਰਿਕਾਰਡ

en: Total responses:
pa: ਕੁਲ ਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂ:

en: Total size of files
pa: ਕੁਲ ਕਦ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ

en: Total surveys completed
pa: ਕੁਲ ਸਰਵੇਖਣ ਪੂਰਾ

en: Total time
pa: ਕੁਲ ਸਮਯ

en: Total with no unique Token
pa: ਕੋਈ ਅਦਵਿਤੀਏ ਟੋਕਨ ਦੇ ਨਾਲ ਕੁਲ

en: Total:
pa: ਕੁਲ :

en: Translate survey
pa: ਬਰਖਾਸਤ ਸਰਵੇਖਣ

en: Translate to
pa: ਅਨੁਵਾਦ ਕਰਣ ਲਈ

en: Try again
pa: ਪੁੰਨ : ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੀਏ

en: Try again! Connection with database failed.
pa: ਪੁੰਨ :  ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ !  ਡੇਟਾਬੇਸ  ਦੇ ਨਾਲ ਕਨੇਕਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ ਹੈ .

en: Try again! Connection with database failed. Reason:
pa: ਪੁੰਨ :  ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ !  ਡੇਟਾਬੇਸ  ਦੇ ਨਾਲ ਕਨੇਕਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ ਹੈ .  ਕਾਰਨ :

en: Try to submit again
pa: ਫਿਰ ਨੂੰ ਪੇਸ਼ ਕਰਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: Turkish
pa:  ਤੁਰਕੀ

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
pa: ਤੁਸੀ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਬਚਾਉਣ ਲਈ ਨਾਮ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਟਾਈਪ ਕਰੋ.

en: Type:
pa: ਪ੍ਰਕਾਰ :

en: UCS-2 Unicode
pa: UCS - 2 ਯੂਨਿਕੋਡ

en: UJIS for Windows Japanese
pa: Windows ਲਈ ਜਾਪਾਨੀ UJIS

en: URL description
pa: URL ਟੀਕਾ

en: URL description:
pa: ਯੂਆਰਏਲ ਟੀਕਾ :

en: URL for a respondent to opt-in this survey
pa:  ਤੁਹਾਡੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ

en: URL for a respondent to opt-out this survey
pa:  ਤੁਹਾਡੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ

en: URL of the survey
pa: ਸਰਵੇਖਣ ਦਾ URL

en: URL parameters
pa: URL ਵਤਪਕ

en: US ASCII
pa:  ਅਮਰੀਕਾ ASCII

en: UTF-8 Unicode
pa: UTF - 8 ਯੂਨਿਕੋਡ

en: Un-quotes a quoted string
pa: ਇੱਕ ਉੱਧ੍ਰਤ ਸਟਰਿੰਗ ਅਨ  -  ਉੱਧਰਣ

en: Unable to create directory `%s`.
pa: ਨਿਰਦੇਸ਼ਿਕਾ ਦਾ ਉਸਾਰੀ ਕਰਣ ਵਿੱਚ ਅਸਮਰਥ ` %s ` ਏਸ .

en: Uncertain
pa: ਅਨਿਸ਼ਚਿਤ

en: Unchanged
pa: ਅਪਰਿਵਰਤੀਤ

en: Uncheck all
pa: ਸਾਰੇ ਅਨਚੇਕ ਕਰੀਏ

en: Unknown error
pa: ਤਰੁਟੀਆਂ ਉੱਤੇ

en: Unknown file extension
pa: ਫਾਇਲ ਏਕਸਟੇਂਸ਼ਨ

en: Unwritable
pa: ਟੇਬਲ

en: Update
pa: ਅਦਿਅਤਨ

en: Update available: %s
pa: ਅਦਿਅਤਨ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ :  %s

en: Update condition
pa: ਅਦਿਅਤਨ ਹਾਲਤ

en: Update key: Valid
pa: ਅਦਿਅਤਨ ਕੁੰਜੀ : ਨਿਯਮਕ

en: Update scenario
pa: ਅਦਿਅਤਨ ਪਰਿਦ੍ਰਸ਼ਿਅ

en: Update server busy
pa: ਅਦਿਅਤਨ ਸਰਵਰ ਵਿਅਸਤ

en: Update token entry
pa: ਅਦਿਅਤਨ ਟੋਕਨ ਪਰਵੇਸ਼

en: Update user group
pa: ਅਦਿਅਤਨ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ

en: Updater file is not writable (%s). Please set according file permissions.
pa: ਫਾਇਲ ਲਿਖਣ ਲਾਇਕ ਸੰਸਕਰਣ ( %s ) ਨਹੀਂ ਹੈ . ਅਨੁਸਾਰ ਫਾਇਲ ਆਗਿਆ ਸੇਟ ਕਰੋ .

en: Updates
pa: ਅਦਿਅਤਨ

en: Upload
pa: ਅਪਲੋਡ

en: Upload a file:
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਅਪਲੋਡ ਕਰੋ :

en: Upload files
pa: ਫਾਇਲ ਅਪਲੋਡ ਕਰੇ :

en: Upload summary
pa: ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਸਾਰੰਸ਼

en: Upload your files
pa: ਤਵਾਡੀ ਫਾਇਲਾ ਅਪਲੋਡ ਕਰੋ :

en: Uploaded CSV file successfully
pa: ਅਪਲੋਡ CSV ਫਾਇਲ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
pa: ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਫਾਇਲ ਅਪਲੋਡ ਕਰਣ ਲਈ ਇੱਕ LSL ਵਿਸਥਾਰ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ .

en: Uploaded template file
pa: ਅਪਲੋਡ ਟੇੰਪਲੇਟ ਫਾਇਲ

en: Uploading
pa: ਅਪਲੋਡਿੰਗ

en: Uploading LDAP Query
pa: ਅਪਲੋਡ ਏਲਡੀਏਪੀ ਕਵੇਰੀ

en: Uppercase the first character of each word in a string
pa: ਇੱਕ ਸਟਰਿੰਗ ਵਿੱਚ ਹਰ ਇੱਕ ਸ਼ਬਦ ਦਾ ਪਹਿਲਾ ਵਰਣ ਅਪਰਕੇਸ

en: Urdu
pa: ਓਰਪੂ੍

en: Use CAPTCHA for
pa: ਵਰਤੋ ਲਈ ਕਪਚਾ

en: Use HTML format for token emails?
pa: ਵਰਤੋ ਟੋਕਨ ਈਮੇਲ ਲਈ HTML ਸਵਰੂਪ ?

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
pa: ਦ੍ਰੋਪ੍ਦੋਵ੍ਨ ਬਕਸੇ ਦਾ ਪ੍ਰਯੋਗ ਕਰੀਏ ਬਜਾਏ ਕੈਲੇਂਡਰ ਪਾਪਅਪ ਦੇ

en: Use all/manage templates
pa: ਟੇੰਪਲੇਟ ਪ੍ਰਬੰਧਿਤ ਕਰੀਏ

en: Use checkbox layout
pa: ਚੇਕਬਾਕਸ ਲੇਆਉਟ ਦਾ ਪ੍ਰਯੋਗ ਕਰੀਏ

en: Use default
pa: ਵਰਤੋ ਡਿਫਾਲਟ

en: Use dropdown presentation
pa: ਡਰਾਪਡਾਉਨ ਵਿਭਾਜਕ

en: Use global settings
pa: ਗਲੋਬਲ ਸੇਟਿੰਗਸ

en: Use mapping service
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਸੇਵਾ ਦਾ ਇਸਤਮਾਲ ਕਰਿਯੇ

en: Use same default value across languages:
pa: ਕਪਤਸ ਲੁਤਕ ਪਤੁਕਜ ਪਤਕੁ ਤੁਕਜਤ ਤਪੁਕਜਸ ਤੁ

en: Use settings below
pa: ਸੇਟਿੰਗ ਸਹੇਜੇਂ

en: Use slider layout
pa: ਸਲਾਇਡਰ ਲੇਆਉਟ ਦਾ ਪ੍ਰਯੋਗ ਕਰੀਏ

en: Used/free space for file uploads
pa: ਖੇਤਾਂ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਿਉਕਤ ਕੀਤੇ ਗਏ  /  ਫਾਇਲ ਅਪਲੋਡ ਲਈ ਅਜ਼ਾਦ ਆਕਾਸ਼

en: User
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ

en: User ID editable:
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਡੇਟਾ

en: User added.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਗਈ .

en: User already exists in the group.
pa: ਉਪਯੋਕਤਾਨਾਮ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਮੌਜੂਦ ਹੈ .

en: User control
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਕਾਬੂ

en: User data
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਡੇਟਾ

en: User does not exist in the group.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: User group
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ

en: User group added.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ਜੋੜਿਆ .

en: User group successfully added!
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਜੋੜ !

en: User groups
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ

en: User name and/or email not found!
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨਾਮ ਅਤੇ / ਜਾਂ ਈਮੇਲ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ !

en: User name:
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨਾਮ

en: User not found.
pa: ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: User permissions were updated successfully.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਆਗਿਆ ਨੂੰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਅਦਿਅਤਨ ਕੀਤਾ ਗਿਆ .

en: User registration at '%s'
pa:  %s ਉੱਤੇ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਪੰਜੀਕਰਣ

en: User removed.
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਸਮੂਹ ਜੋੜਿਆ .

en: User with whom the participants are to be shared
pa: ਪਤਬ ਤਦਦਹ ਚਟਕ ਬਜਕਪ ਫਕਪ ਠੜਰਪ

en: Username
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨਾਮ

en: Username already exists.
pa: ਉਪਯੋਕਤਾਨਾਮ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਮੌਜੂਦ ਹੈ .

en: Username: %s
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨਾਮ %s

en: Users
pa: ਉਪਯੋਗਕਰਤਾਵਾਂ

en: Uses left
pa: ਬਚੇ ਉਪਯੋਗ

en: Uses left:
pa: ਵਰਤੋ ਡਿਫਾਲਟ

en: Valid from
pa: ਤੋਂ ਆਦਰ ਯੋਗ

en: Valid until
pa: ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਆਦਰ ਯੋਗ

en: Validation:
pa: ਮਾਨਤਾ :

en: Version
pa: ਸੰਸਕਰਣ

en: Version file is not writable (%s). Please set according file permissions.
pa: ਫਾਇਲ ਲਿਖਣ ਲਾਇਕ ਸੰਸਕਰਣ ( %s ) ਨਹੀਂ ਹੈ . ਅਨੁਸਾਰ ਫਾਇਲ ਆਗਿਆ ਸੇਟ ਕਰੋ .

en: Vietnamese
pa: ਵਿਅਤਨਾਮੀ

en: View Saved but not submitted Responses
pa: ਵੇਖੋ ਸਹੇਜੇ ਪਰ ਪੇਸ਼ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ

en: View This Record
pa: View ਇਹ ਰਿਕਾਰਡ

en: View response ID %d
pa: ਦੇਖਣ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ %d

en: View response URL
pa: ਵੇਖੋ ਰਿਸਪਾਂਸ

en: View response details
pa: ਵੇਖੋ ਰਿਸਪਾਂਸ

en: View statistics
pa: ਆਂਕੜੇ ਵੇਖੋ

en: View summary of all available fields
pa: ਸਾਰੇ ਉਪਲੱਬਧ ਖਾਣ  ਦੇ ਵੇਖੋ ਸਾਰੰਸ਼

en: View the statistics for this survey.
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਆਂਕੜੇ ਵੇਖੋ

en: View/read
pa: ਵੇਖੋ

en: Viewing response (ID %s)
pa: ਦੇਖਣ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ( ਆਈਡੀ %s )

en: Visible in participants panel
pa: ਪ੍ਰਤੀਭਾਗੀਆਂ ਨੂੰ ਜਵਾਬ ਪ੍ਰਿੰਟ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਨ ?

en: Visit our website!
pa: ਸਾਡੀ ਵੇਬਸਾਈਟ ਉੱਤੇ ਜਾਓ !

en: Warn and move on
pa: ਚਿਤਾਵਨੀ ਅਤੇ ਚਾਲ

en: Warning
pa: ਚਿਤਾਵਨੀ

en: Warning!
pa: ਚਿਤਾਵਨੀ !

en: Warning: Before turning on HTTPS,
pa: ਟੇਸਟ ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਡੇ ਸਰਵਰ ਇਸ ਲਿੰਕ ਉੱਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰਕੇ SSL ਸਮਰੱਥਾਵਾਨ ਹੈ .

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
pa: ਚਿਤਾਵਨੀ : ਤੂੰ ਹੁਣੇ ਵੀ ਡਿਫਾਲਟ ਪਾਸਵਰਡ ( ਪਾਸਵਰਡ ) ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ . ਕ੍ਰਿਪਾ ਆਪਣੇ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੀਆਂ ਅਤੇ ਪੁੰਨ : ਪਰਵੇਸ਼ ਕਰੀਏ

en: Warnings
pa: ਚਿਤਾਵਨੀ

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
pa: ਮਾਫੀ ਕਰੋ ,  ਲੇਕਿਨ ਉੱਥੇ ਇੱਕ ਪ੍ਰਣਾਲੀ ਖਾਮੀਂ ਸੀ ਅਤੇ ਆਪਣੀ ਫਾਇਲ ਸਹੇਜਾ ਨਹੀਂ ਗਿਆ ਸੀ .  ਇੱਕ ਈਮੇਲ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿਵਸਥਾਪਕ ਨੂੰ ਸੂਚਤसौभाग्य ਕਰਣ ਲਈ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ ਹੈ .

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
pa: ਸਾਨੂੰ ਦੁੱਖ ਹੈ , ਲੇਕਿਨ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਪਰਵੇਸ਼ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹਨ .

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
pa: ਸਾਨੂੰ ਦੁੱਖ ਹੈ , ਲੇਕਿਨ ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਜਿਹਾ ਕਰਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹਨ .

en: We are sorry but your session has expired.
pa: ਸਾਨੂੰ ਦੁੱਖ ਹੈ , ਲੇਕਿਨ ਤੁਹਾਡਾ ਸਤਰ ਖ਼ਤਮ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ .

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
pa: ਸਾਡਾ ਸੁਝਾਅ ਹੈ ਕਿ ਇਸਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕਿ ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿਡਾਰਨ ਤੁਸੀ ਮੁੱਖ ਸਕਰੀਨ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਨ ਤੋਂ ਪੂਰੇ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਨਿਰਿਆਤ .

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
pa: ਸਾਡਾ ਸੁਝਾਅ ਹੈ ਕਿ ਇਸਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕਿ ਤੁਸੀ ਅੱਗੇ ਵਧਨਾ ਹੈ , ਤਾਂ ਤੁਸੀ ਮੁੱਖ ਸਕਰੀਨ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਨ ਤੋਂ ਪੂਰੇ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਨਿਰਿਆਤ .

en: We recommend that these files should be replaced by the update procedure.
pa: ਸਾਡਾ ਸੁਝਾਅ ਹੈ ਕਿ ਇਸ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਅਦਿਅਤਨ ਪਰਿਕ੍ਰੀਆ ਦੁਆਰਾ ਪ੍ਰਤੀਸਥਾਪਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ .

en: Welcome
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸਵਾਗਤ ਹੈ :

en: Welcome %s!
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸਵਾਗਤ ਹੈ %s!

en: Welcome Page
pa: ਸਵਾਗਤ ਵਰਕੇ

en: Welcome and end text
pa: ਸਵਾਗਤ ਵਰਕੇ

en: Welcome message:
pa: ਸਵਾਗਤ ਸੁਨੇਹਾ:

en: Welcome to %s!
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸਵਾਗਤ ਹੈ %s !

en: Welcome to the ComfortUpdate
pa: ComfortUpdate ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡਾ ਸਵਾਗਤ ਹੈ

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
pa: LimeSurvey ਸਥਾਪਨਾ ਵਿਜਾਰਡ ਤੁਹਾਡਾ ਸਵਾਗਤ ਹੈ .  ਇਹ ਵਿਜਾਰਡ ਤੁਹਾਨੂੰ ਸਥਾਪਨਾ ,  ਡੇਟਾਬੇਸ ਸੇਟਅਪ ਅਤੇ LimeSurvey  ਦੇ ਅਰੰਭ ਦਾ  ਵਿਨਿਆਸ  ਦੇ ਮਾਧਿਅਮ ਵਲੋਂ ਮਾਰਗਦਰਸ਼ਨ ਕਰੇਗਾ .

en: Welcome to this sample survey
pa: ਇਹ ਨਮੂਨਾ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡਾ ਸਵਾਗਤ ਹੈ

en: Welcome:
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸਵਾਗਤ ਹੈ :

en: Welsh
pa: ਵੇਲਸ਼

en: When an imported record matches an existing record ID:
pa: ਇੱਕ ਆਯਾਤੀਤ ਰਿਕਾਰਡ ਮੌਜੂਦਾ ਰਿਕਾਰਡ ਆਈਡੀ ਜਦੋਂ ਮੈਚ :

en: When checking your file permissions we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
pa: ਆਪਣੀ ਫਾਇਲ ਆਗਿਆ ਅਸੀ ਇੱਕ ਜਾਂ ਇੱਕ ਤੋਂ ਜਿਆਦਾ ਸਮਸਿਆਵਾਂ ਪਾਇਆ ਜਦੋਂ ਜਾਂਚ . ਕਿਸੇ ਵੀ ਖਾਮੀਂ ਸੁਨੇਹਾ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਲਈ ਜਾਂਚ ਕਰੀਏ ਅਤੇ ਠੀਕ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਤੁਸੀ ਅੱਗੇ ਵੱਧਦੇ ਹਾਂ ਇਸ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: When checking your installation we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
pa: ਜਦੋਂ ਤੁਹਾਡੇ ਅਧਿਸ਼ਠਾਪਨ ਜਾਂਚ ਅਸੀ ਇੱਕ ਜਾਂ ਜਿਆਦਾ ਸਮੱਸਿਆ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ . ਕਿਸੇ ਵੀ ਖਾਮੀਂ ਸੁਨੇਹਾ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਲਈ ਜਾਂਚ ਕਰੀਏ ਅਤੇ ਠੀਕ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਤੁਸੀ ਅੱਗੇ ਵੱਧਦੇ ਹਾਂ ਇਸ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: Width of text input box
pa: ਪਾਠ ਇਨਪੁਟ ਬਾਕਸ ਦੀ ਚੋੜਾਈ

en: Width of the map in pixel
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਚੋੜਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿਚ

en: Windows Arabic
pa: ਵਿੰਡੋਜ ਅਰਬੀ

en: Windows Baltic
pa: ਵਿੰਡੋਜ ਬਾਲਟਿਕ

en: Windows Central European
pa: ਵਿੰਡੋਜ ਵਿਚਕਾਰ ਯੂਰੋਪੀ

en: Windows Cyrillic
pa: ਵਿੰਡੋਜ ਸਿਰਿਲਿਕ

en: Writable
pa: ਟੇਬਲ

en: X-Scale
pa: ਨਰ

en: Y-Scale
pa: ਨਰ

en: Year
pa: ਸਾਲ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: Yes (Forced by the system administrator)
pa: ਹਾ ( ਸਿਸਟਮ ਅਦ੍ਮਿਨਿਸ੍ਤ੍ਰਾਟਰ ਕੇ ਦਵਾਰਾ ਮਜਬੂਰਮ )

en: Yes - Delete Them!
pa: ਹਾਂ - ਉਨ੍ਹਾਂਨੂੰ ਹਟਾਵਾਂ !

en: Yes - slider with emoticon
pa: ਹਾਂ  -  ਇਮੋਟਿਕਾਨ  ਦੇ ਨਾਲ ਸਲਾਇਡਰ

en: Yes - stars
pa: ਹਾ- ਸਿਤਾਰੇੰ

en: Yes/No
pa: 	 ਹਾਂ / ਨਹੀਂ

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਪ੍ਰਸ਼ਨਾਂ ਉੱਤੇ ਸਾਰੇ ਸ਼ਰਤਾਂ ਨਸ਼ਟ ਕਰਣ ਲਈ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ

en: You are about to delete this survey
pa:  ਤੁਹਾਡੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ

en: You are already a part of this survey.
pa: ਤੁਸੀਂ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰ ਲਿਆ ਹੈ .

en: You are not a participant in this survey.
pa:  ਤੁਹਾਡੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਸਰਗਰਮ !

en: You are not allowed dump the database!
pa: ਤੁਸੀ ਡੇਟਾਬੇਸ ਡੰਪ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ !

en: You are not allowed export a label set!
pa: ਤੁਸੀ ਨਿਰਿਆਤ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ ਇੱਕ ਲੇਬਲ ਸੇਟ !

en: You are not allowed to activate this survey!
pa:  ਤੁਹਾਡੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਸਰਗਰਮ !

en: You are not allowed to add a group to this survey!
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਇੱਕ ਸਮੂਹ ਜੋੜਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ !

en: You are not allowed to add new questions for this survey!
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਨਵੇਂ ਸਵਾਲ ਜੋੜ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ !

en: You are not allowed to browse responses!
pa:  ਤੁਹਾਡੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਬਰਾਉਜ !

en: You are not allowed to change user data!
pa: ਤੁਸੀ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਬਦਲਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ !

en: You are not allowed to change your own permissions!
pa: ਤੁਸੀ ਆਪਣੇ ਆਪਣੇ ਆਪ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ !

en: You are not allowed to create new surveys!
pa: ਤੁਸੀ ਨਵੇਂ ਸਰਵੇਖਣ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ !

en: You are not allowed to delete this group!
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਮੂਹ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ ਕਰਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ !

en: You are not allowed to delete this survey!
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ ਕਰਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ !

en: You are not allowed to edit groups in this survey!
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਮੂਹਾਂ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ !

en: You are not allowed to edit this survey!
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ !

en: You are not allowed to import a group!
pa: ਤੁਸੀ ਇੱਕ ਸਮੂਹ ਆਯਾਤ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ !

en: You are not allowed to import a survey!
pa: ਤੁਸੀ ਇੱਕ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਆਯਾਤ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ !

en: You are not allowed to order groups in this survey!
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਮੂਹਾਂ ਦੇ ਆਦੇਸ਼ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ !

en: You are not allowed to perform this operation!
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਆਪਰੇਸ਼ਨ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ !

en: You are not allowed to set assessment rules!
pa: ਤੁਸੀ ਲੇਖਾ ਜੋਖਾ ਨਿਯਮ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ !

en: You are not allowed to stop this survey!
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ !

en: You are not allowed to to import a question!
pa: ਤੁਸੀ ਇੱਕ ਸਵਾਲ ਆਯਾਤ ਕਰਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ !

en: You are not authorized to delete questions.
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਮੂਹ ਨੂੰ ਨਸ਼ਟ ਕਰਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ !

en: You can import all old responses with the same amount of columns as in your active survey. YOU have to make sure, that this responses corresponds to the questions in your active survey.
pa: ਤੁਸੀ ਆਪਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਰੂਪ ਸਤੰਭਾਂ ਦੀ ਹੀ ਰਾਸ਼ੀ ਦੇ ਨਾਲ ਸਾਰੇ ਪੁਰਾਣੇਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਦਾ ਆਯਾਤ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ . ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਕਰਣਾ ਹੈ ਕਿ ਇਸਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਤੁਹਾਡੀ ਸਰਗਰਮ ਸਰਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਮੇਲ ਖਾਂਦੀ ਹੈ .

en: You can leave these settings blank and change them later
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸੇਟਿੰਗਸ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਛੱਡ ਸੱਕਦੇ ਹਨ ਅਤੇ ਉਨ੍ਹਾਂਨੂੰ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਬਦਲ ਸੱਕਦੇ ਹੋ

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
pa: ਤੁਸੀ ਇਸਨੂੰ ਖਾਲੀ ਛੱਡ ਸੱਕਦੇ ਹੋ , ਅਤੇ ਸੁਤੇ ਪੈਦਾ ਟੋਕਨ ਦਾ ਵਰਤੋ ਕਰ ਟੋਕਨ ਬਨਾਓ

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
pa: ਤੂੰ ਸਰਵੇਖਣ ਲੋਡ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਪਹਿਲਾਂ ਇਸ ਸਕਰੀਨ ਤੋਂ ਸਹੇਜਾ ਹੈ .

en: You can not add or remove the group owner from the group.
pa: ਤੂੰ ਜੋੜਨ ਜਾਂ ਸਮੂਹ  ਦੇ ਸਵਾਮੀ ਸਮੂਹ ਵਲੋਂ ਨਹੀਂ ਹਟਾ ਸੱਕਦੇ ਹਨ .

en: You can only archive active surveys.
pa:  ਤੁਹਾਡੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਸਰਗਰਮ !

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a token table with the button below.
pa: ਤੁਸੀ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਬਟਨ ਦੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਟੋਕਨ ਤਾਲਿਕਾ initialising ਦੁਆਰਾ ਬੰਦ ਦਾ ਵਰਤੋ ਮੋੜ ਲਈ ਸਵਿਚ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: You can update %smanually%s or use the %s
pa: ਤੁਸੀ %smanually %s ਅਦਿਅਤਨ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਵਰਤੋ ਨੂੰ %s

en: You can upload %s under %s KB each.
pa: ਤੁਸੀ %s  %s  KB ਹਰ ਇੱਕ  ਦੇ ਤਹਿਤ ਅਪਲੋਡ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: You can use now the following credentials to log into the site:
pa: ਹੁਣ ਤੁਸੀ ਨਿੱਚੇ ਲਿਖੇ ਕਰੇਡੇਂਸ਼ਿਅਲਸ ਵਰਤੋ ਕਰਣ ਲਈ ਸਾਇਟ ਵਿੱਚ ਪਰਵੇਸ਼ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ :

en: You can't copy a question if the survey is active.
pa: ਤੁਸੀ ਇੱਕ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦੀ ਨਕਲ ਨਹੀਂ ਬਣਾ ਜੇਕਰ ਸਰਵੇਖਣ ਸਰਗਰਮ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: You can't import a group which doesn't support at least the survey base language.
pa: ਤੁਸੀ ਇੱਕ ਸਮੂਹ ਹੈ ਜੋ ਵਰਤਮਾਨ ਸਰਵੇਖਣ ਆਧਾਰ ਭਾਸ਼ਾ ਦਾ ਸਮਰਥਨ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਨਹੀਂ ਆਯਾਤ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: You can't import a question which doesn't support at least the survey base language.
pa: ਤੂੰ ਇੱਕ ਸਵਾਲ ਹੈ ਜੋ ਘੱਟ ਵਲੋਂ ਘੱਟ ਸਰਵੇਖਣ  ਦੇ ਆਧਾਰ ਭਾਸ਼ਾ ਦਾ ਸਮਰਥਨ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਨਹੀਂ ਆਯਾਤ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਨ .

en: You can't import answers which doesn't support at least the survey base language.
pa: ਤੁਸੀ ਜਵਾਬ ਹੈ ਜੋ ਘੱਟ ਵਲੋਂ ਘੱਟ ਸਰਵੇਖਣ  ਦੇ ਆਧਾਰ ਭਾਸ਼ਾ ਦਾ ਸਮਰਥਨ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਨਹੀਂ ਆਯਾਤ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: You can't import label sets which don't support the current survey's base language
pa: ਤੁਸੀ ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਜੋ ਵਰਤਮਾਨ ਸਰਵੇਖਣ ਆਧਾਰ ਭਾਸ਼ਾ ਦਾ ਸਮਰਥਨ ਨਹੀਂ ਕਰਦੇ ਆਯਾਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸੱਕਦੇ

en: You can't save changes because the template directory is not writable.
pa: ਤੁਸੀ ਤਬਦੀਲੀ ਨਹੀਂ ਬਚਾ ਹੈ ਕਿਉਂਕਿ ਟੇੰਪਲੇਟ ਨਿਰਦੇਸ਼ਿਕਾ ਲਿਖਣ ਲਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
pa: ਤੁਸੀ ਬੇਨਾਮਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਦਾ ਵਰਤੋ ਨਹੀਂ ਜਦੋਂ ਟੋਕਨ ਆਧਾਰਿਤ ਜਵਾਬ ਹਠ ਸਮਰੱਥਾਵਾਨ ਹੈ ਸੱਕਦੇ ਹੋ .

en: You cannot add/remove subquestions or edit their codes because the survey is active.
pa: ਤੁਸੀ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਜੋੜ ਸੱਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਇਸ ਸਵਾਲ ਦਾ ਜਵਾਬ ਪ੍ਰਕਾਰ ਲਈ ਕੋਡ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਤ ਕਿਉਂਕਿ ਸਰਵੇਖਣ ਸਰਗਰਮ ਕਰ ਸ ਦਾ ਹੈ .

en: You cannot delete the last answer option.
pa: ਤੁਸੀ ਇੱਕ ਮਾਣਕ ਟੇੰਪਲੇਟ ਨਹੀਂ ਹਟਾ ਸੱਕਦੇ .

en: You cannot delete the last subquestion.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
pa: ਤੂੰ ਅੱਗੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸੱਕਦੇ ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਤੁਸੀ ਇੱਕ ਜਾਂ ਜਿਆਦਾ ਪ੍ਰਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ਕੁੱਝ ਪਾਠ ਦਰਜ ਨਹੀਂ ਕਰਦੇ ਹੋ .

en: You cannot remove this item since you need at least one language in a labelset.
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਆਇਟਮ ਨੂੰ ਨਹੀਂ ਕੱਢ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹੋ ਕਿਉਂਕਿ ਇੱਕ ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਵਿੱਚ ਘੱਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਇੱਕ ਭਾਸ਼ਾ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ .

en: You did not provide a name
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਨਾਮ ਪ੍ਰਦਾਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹਨ

en: You did not provide a password
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਪਾਸਵਰਡ ਪ੍ਰਦਾਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹਨ .

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
pa: ਤੂੰ ਨਹੀਂ ਹੈ Freetype ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀ ਸਥਾਪਤ ਕੀਤਾ . ਚਾਰਟ ਵਿਖਾ ਲੋੜ Freetype ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀ ਠੀਕ ਢੰਗ ਨਾਲ ਕੰਮ ਕਰਣ ਦੇ ਲਈ .

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
pa: ਤੂੰ ਨਹੀਂ ਹੈ GD ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀ ਸਥਾਪਤ ਕੀਤਾ . ਚਾਰਟ ਵਿਖਾ ਲੋੜ GD ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀ ਠੀਕ ਢੰਗ ਨਾਲ ਕੰਮ ਕਰਣ ਦੇ ਲਈ .

en: You don't have permission to delete this entry.
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਹਟਾਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: You don't have sufficient permissions.
pa: ਸ਼ਾਇਦ ਤੁਹਾਡੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: You don't have the permission to activate tokens.
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਹਟਾਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ .

en: You have already completed this survey.
pa: ਤੁਸੀਂ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰ ਲਿਆ ਹੈ .

en: You have been already removed from this survey.
pa: ਤੁਸੀਂ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰ ਲਿਆ ਹੈ .

en: You have been successfully added back to this survey.
pa: ਕੋਈ ਕੋਟਾ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: You have been successfully removed from this survey.
pa: ਕੋਈ ਕੋਟਾ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: You have completed %s%% of this survey
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦਾ %s%% ਪੂਰਾ ਕਰ ਲੀਆ ਹੈ

en: You have completed answering the questions in this survey.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਸਵਾਲਾਂ ਦਾ ਜਵਾਬ ਪੂਰਾ ਕਰ ਲਿਆ ਹੈ .

en: You have no row selected
pa: ਤੂੰ ਇੱਕ ਸਰਵੇਖਣ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: You have not provided a survey identification number
pa: ਤੂੰ ਇੱਕ ਸਰਵੇਖਣ ਪਹਿਚਾਣ ਗਿਣਤੀ ਪ੍ਰਦਾਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: You have not selected a question
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ

en: You have not selected a survey
pa: ਤੂੰ ਇੱਕ ਸਰਵੇਖਣ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: You have not selected a survey to delete
pa: ਤੂੰ ਇੱਕ ਸਰਵੇਖਣ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਨਹੀਂ ਕਰਣ ਲਈ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: You have to enter a valid parameter name.
pa: ਤੁਸੀ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਨਾਮ ਅਤੇ ਈਮੇਲ ਦਰਜ ਕੀਤਾ ਹੈ .

en: You have to select at least one label set.
pa: ਤਵਾਨੁ ਇਕ ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਚਨਾ ਸੋਗਾ

en: You may register for this survey if you wish to take part.
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੀਏ ਜੇਕਰ ਤੂੰ ਭਾਗ ਲੈਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ .

en: You must be registered to complete this survey
pa: ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡਾ ਪੂਰਾ ਪੰਜੀਕ੍ਰਿਤ ਹੋਣਾ ਜਰੂਰੀ ਹੈ

en: You must set at last one available language.
pa: ਤਵਾਨੁ ਇਕ ਲੇਬਲ ਸੇਟ ਚਨਾ ਸੋਗਾ

en: You must supply a name for this saved session.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਬਚਾਇਆ ਸਤਰ ਲਈ ਇੱਕ ਨਾਮ ਦੀ ਆਪੂਰਤੀ ਕਰਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ .

en: You must supply a password for this saved session.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਬਚਾਇਆ ਸਤਰ ਲਈ ਇੱਕ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਆਪੂਰਤੀ ਕਰਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ .

en: You need to add answer options to this question
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਵਾਲ ਦਾ ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ ਜੋੜਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ

en: You need to add question groups
pa: ਤੁਸੀ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਸਮੂਹਾਂ ਨੂੰ ਜੋੜਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ

en: You need to add questions
pa: ਤੁਸੀ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਨੂੰ ਜੋੜਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ

en: You need to add subquestions to this question
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਵਾਲ ਦਾ ਜਵਾਬ ਵਿਕਲਪ ਜੋੜਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
pa: ਤੁਸੀ ਇਸ ਸਵਾਲ  ਦੇ ਲਈ %s ਜਿਆਦਾ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਅਪਲੋਡ ਕਰਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ. 
     ਕੀ ਤੁਸੀ ਭਰੋਸਾ ਹੈ ਕਿ ਤੂੰ ਬਾਹਰ ਨਿਕਲਣ ਲਈ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ?

en: You should have a great time doing this
pa: ਤੂੰ ਇੱਕ ਮਹਾਨ ਸਮਾਂ ਇਹ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
pa: ਤੁਸੀ ਕੇਵਲ ਇੱਕ ਸਰਵੇਖਣ ਜਦੋਂ ਤੂੰ ਬਿਲਕੁੱਲ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਹੈ ਕਿ ਆਪਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਸੇਟਅਪ ਖ਼ਤਮ ਹੋ ਗਿਆ ਅਤੇ ਹੈ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ ਬਦਲ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ ਸਰਗਰਮ ਕਰਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ .

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
pa:  ਤੁਹਾਡੇ ਬਾਰੇ ਵਿੱਚ 5 ਸੇਕੇਂਡ ਵਿੱਚ ਫੇਰ ਨਿਰਦੇਸ਼ਤ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ .  ਜੇਕਰ ਨਹੀਂ ,  ਤਾਂ ਕਲਿਕ ਕਰੀਏ <a href="%s">here</a>.

en: Your Choices
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਿਕਲਪ

en: Your DB and any changed files will be backed up.
pa: ਤੁਹਾਡੇ DB ਅਤੇ ਕਿਸੇ ਵੀ ਪਰਿਵਰਤਿਤ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਬੈਕਅਪ ਤਿਆਰ ਹੋਵੇਗਾ .

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
pa: ਤੁਹਾਡੇ LimeSurvey ਅਧਿਸ਼ਠਾਪਨ ਜੇਕਰ ਅਦਿਅਤਨ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਸੰਚਾਲਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਹੈ .

en: Your Ranking
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਰੈਂਕਿੰਗ

en: Your answer
pa: ਤਵਾਡਾ ਜਵਾਬ

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਬਰਾਉਜਰ ਦੀ ਰਿਪੋਰਟ ਹੈ ਕਿ ਇਹ ਪਹਿਲਾਂ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਦੇ ਜਵਾਬ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਯੋਗ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹਨ . ਅਸੀ ਸਤਰ ਫੇਰ ਸੇਟ ਕਰ ਰਹੇ ਹਾਂ ਤਾਂਕਿ ਤੁਸੀ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰ ਸਕੇ .

en: Your condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
pa: ਆਪਣੀ ਹਾਲਤ ਜੋੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ ! ਇਹ ਸਵਾਲ ਅਤੇ / ਜਾਂ ਜਵਾਬ ਜੋ ਉੱਤੇ ਆਧਾਰਿਤ ਸੀ ਸ਼ਰਤ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਸੀ . ਤੁਸੀ ਇਹ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਇੱਕ ਸਵਾਲ ਅਤੇ ਜਵਾਬ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕੀਤਾ ਹੈ ਕ੍ਰਿਪਾ .

en: Your data should be imported now
pa: ਆਪਣੇ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਹੁਣ ਆਯਾਤੀਤ ਕੀਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ .

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
pa: ਆਪਣੇ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਹੁਣ ਆਯਾਤੀਤ ਕੀਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ , data . frame ਨਾਮ "ਡੇਟਾ " , variable . labels ਡੇਟਾ ਦੇ ਗੁਣ ਹਨ ( "ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ ( ਡਾਟਾ )$variable . labels") ਲਈ ਵਿਦੇਸ਼ੀ ਦੀ ਤਰ੍ਹਾਂ : read . spss .

en: Your database server password.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਪਾਸਵਰਡ ਪ੍ਰਦਾਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹਨ .

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਪਾਸਵਰਡ ਪ੍ਰਦਾਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹਨ .

en: Your passwords do not match.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਾਨ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦੇ ਹੈ

en: Your personal settings
pa:  ਆਪਣੀ ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਸੇਟਿੰਗਸ

en: Your personal settings were successfully saved.
pa: ਆਪਣੀ ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਸੇਟਿੰਗਸ ਨੂੰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਬੱਚ ਗਏ .

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
pa: ਆਪਣੀ ਪਸੰਦ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਨੂੰ ਅਧਿਸ਼ਠਾਪਨ ਪਰਿਕ੍ਰੀਆ  ਦੇ ਮਾਧਿਅਮ ਵਲੋਂ ਬਾਹਰ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ .

en: Your response table will be renamed to:
pa: ਆਪਣੀ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਤਾਲਿਕਾ ਵਿੱਚ ਨਾਮ ਹੋਵੇਗਾ :

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਨਹੀਂ ਖੋਹ ਗਿਆ ਹੈ ਸਰਵੇਖਣ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸਕਾ ਨੂੰ ਈਮੇਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਸਾਡੇ ਡੇਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਬਿੰਦੀ ਉੱਤੇ ਦਰਜ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ .

en: Your responses were successfully saved.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਨੂੰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਬਚਾਇਆ ਗਿਆ ਸੀ .

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
pa: ਆਪਣੇ ਸਰਵੇਖਣ ਹਰ ਇੱਕ ਪ੍ਰਤੀਕਿਰਆ ਦੇ ਨਾਲ ਟੋਕਨ ਡੇਟਾ ਨਿਰਿਆਤ ਜੁੜਿਆ ਕਰ ਸੱਕਦੇ ਹਨ . ਕਿਸੇ ਇਲਾਵਾ ਫੀਲਡ ਤੁਸੀ ਨਿਰਿਆਤ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ .

en: Your survey contains more than 255 columns of responses. Spreadsheet applications such as Excel are limited to loading no more than 255. Select the columns you wish to export in the list below.
pa: ਆਪਣੇ ਸਰਵੇਖਣਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਦੇ 255 ਤੋਂ ਜਿਆਦਾ ਕਾਲਮ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹਨ . ਏਕਸੇਲ ਜਿਵੇਂ ਸਪ੍ਰੇਡਸ਼ੀਟ ਅਨੁਪ੍ਰਯੋਗੋਂ ਲਈ ਕੋਈ ਅਤੇ ਜਿਆਦਾ 255 ਤੋਂ ਲੋਡ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ ਸੀਮਿਤ ਹਨ . ਕਾਲਮ ਤੁਸੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਹੇਠਾਂ ਨਿਰਿਆਤ ਕਰਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਦਾ ਸੰਗ੍ਰਹਿ ਕਰੋ .

en: Your survey responses have been recorded.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਸਰਵੇਖਣ ਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂ ਨੂੰ ਦਰਜ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ .

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
pa: ਆਪਣੇ ਸਰਵੇਖਣਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂਦਾ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਸਹੇਜ ਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ . ਤੁਸੀ ਇੱਕ ਪੁਸ਼ਟਿਕਰਣ ਈ ਮੇਲ ਤੋਂ ਭੇਜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ . ਕ੍ਰਿਪਾ ਆਪਣੇ ਪਾਸਵਰਡ ਨੂੰ ਬਚਾਉਣ ਸੁਨਿਸਚਿਤ ਕਰੋ , ਕਿਉਂਕਿ ਅਸੀ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਫੇਰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਣ ਵਿੱਚ ਸਮਰੱਥਾਵਾਨ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ .

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਸਰਵੇਖਣ ਪ੍ਰਤੀਕਰਿਆਵਾਂ ਨੂੰ ਦਰਜ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ . ਇਹ ਸਰਵੇਖਣ ਹੁਣ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Your survey was successfully saved.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸਰਵੇਖਣ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਬਚਾਇਆ ਗਿਆ ਸੀ

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
pa: ਇਹ ਸਰਵੇਖਣ ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਮ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦੇ ਵਰਤੋ ਤੋਂ ਸਹੇਜ ਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ , ਅਤੇ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਉਸੀ ਨਾਮ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦੇ ਨਾਲ ਪਰਵੇਸ਼ ਕਰਕੇ ਸਰਵੇਖਣ ਪੂਰਾ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹਨ

en: Your time to answer this question has expired
pa: ਇਸ ਸਵਾਲ ਦੇ ਜਵਾਬ ਲਈ ਤੁਹਾਡਾ ਸਮਾਂ ਖ਼ਤਮ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
pa: ਇਸ ਸਵਾਲ ਦੇ ਜਵਾਬ ਲਈ ਤੁਹਾਡਾ ਸਮਾਂ ਲੱਗਭੱਗ ਖ਼ਤਮ ਹੋਣ ਵਾਲਾ ਹਨ , ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ { ਸਮਾਂ } ਬਾਕੀ ਹਨ

en: Your token seems to be valid but can be used only during a certain time period.
pa: ਅਪਕਾ ਟੋਕਨ ਆਦਰ ਯੋਗ ਲੱਗਦਾ ਹਨ , ਲੇਕਿਨ ਕੇਵਲ ਇੱਕ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਸਮਾਂ ਮਿਆਦ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ .

en: Your update key is invalid and was removed.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਅਦਿਅਤਨ ਕੁੰਜੀ ਗ਼ੈਰਕਾਨੂੰਨੀ ਹੈ ਹੋਰ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਸੀ .

en: Your user data for accessing %s
pa: ਤੁਹਾਡਾ %s ਤੱਕ ਪਹੁੰਚਣ ਲਈ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਡੇਟਾ ਹੈ

en: Zoom level
pa: ਜੂਮ ਲੈਵਲ

en: addslashes
pa: ਸਲੈਸ਼ ਜੋੜਨ

en: and
pa: ਹੋਰ

en: check if this link works.
pa: ਜਾਂਚ ਜੇਕਰ ਇਹ ਕੜੀ ਕੰਮ ਕਰਦਾ ਹੈ .

en: checked
pa: ਜਾਚਾ

en: cp1252 West European
pa: cp1252 ਪੱਛਮ ਯੂਰੋਪੀ

en: directory
pa: ਪ੍ਰਵਿਸ਼ਟਿ ਸੰਪਾਦਤ ਕਰੀਏ

en: equals
pa: ਮੁਕਾਬਲਾ

en: having a token
pa: ਟੋਕਣ ਹੋਨਾ

en: having a valid email address
pa: ਅਮਾਨਿਏ ਈਮੇਲ ਪਤਾ :

en: having already completed the survey
pa: ਤੁਸੀਂ ਪਹਿਲਾਂ ਤੋਂ ਹੀ ਇਸ ਸਰਵੇਖਣ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰ ਲਿਆ ਹੈ .

en: hours
pa: ਘੰਟੇ

en: minitab method
pa: minitab ਪੱਧਤੀ

en: mins
pa: ਮਿੰਟ

en: not checked
pa: ਨਹੀਂ ਚੁਣੇ ਗਏ

en: not having been sent an invitation already
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਵਲੋਂ ਹੀ ਇੱਕ ਸੱਦਾ ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ

en: or
pa: ਅਤੇ

en: queXML format (*.xml)
pa: queXML ਸਰਵੇਖਣ XML ਸਵਰੂਪ ( *.xml )

en: quota language settings
pa: ਕੋਟਾ ਭਾਸ਼ਾ ਸੇਟਿੰਗਸ

en: quota members
pa: ਕੋਟਾ ਮੈਂਬਰ

en: responses
pa: ਜਵਾਬ ਮਿਟਾਏ

en: seconds
pa: ਸੇਕੰਡ

en: selected
pa: ਹਟਾਵਾਂ

en: table
pa: ਟੇਬਲ

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
pa: ਇਹ ਇੱਕ ਸਵੈਕਰ ਨੂੰ ਸੂਚਤसौभाग्य ਕਰੀਏ ਕਿ ਇੱਕ ਉਪਯੋਗਕਰਤਾ ਦੇ ਸਾਇਟ %s ਉੱਤੇ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਬਣਾਇਆ ਈਮੇਲ ਹੈ .

en: timings
pa: ਸਮਾਂ

en: to
pa: ਨੂੰ

en: until
pa: ਜਦੋਂ ਤੱਕ

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
pa: ਜਿਆਦਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਯਾਤਰਾ http : / / us2.php . net / manual / en / ref . image.php

en: zip library not supported by PHP, Import ZIP Disabled
pa: ਜਿਪ ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀ PHP ਦੇ ਦੁਆਰੇ ਵਿਵੇਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹਨ , ਆਯਾਤ ਜਿਪ ਦੁਆਰਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ
