LimeSurvey 2.x - en to mk translation catalogue (2349 entries)

en: %s duplicate records removed
mk: Отстранети се %s дуплирани записи

en: %s field(s) were successfully added.
mk: Успешно додадов %s поле/иња.

en: %s lines had a mismatching number of fields.
mk: %s редови имаат несовпаднат број на полиња.

en: %s messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
mk: Прегледани се %s пораки. Системот означи %s од нив како неуспешно испратени.

en: %s messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
mk: Прегледани се %s пораки и системот не означи ниедна како неуспешно испратена.

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
mk: Успешно увезов одговор(и) стар(и) %s и соодветни потрошени времиња.

en: %s old response(s) were successfully imported.
mk: Успешно увезов %s стар(и) одговор(и).

en: %s participant(s) are to be copied
mk: %s учесници ќе бидат копирани

en: %s records imported
mk: Увезени се %s записи

en: %s records in CSV
mk: Во CSV има %s записи

en: %s records with invalid email address removed
mk: Отстранети се %s записи со неважечки е-поштенски адреси

en: 'Other:' comment mandatory
mk: Полето за коментар „Друго:“ е задолжително

en: (Autodetect)
mk: (Авто-детектирање)

en: (Iconv Library not installed)
mk: (Iconv Library не е инсталирана)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create new label sets.)
mk: (Збировите ознаки не се увезени бидјеќи немате дозвола за создавање на нови збирови ознаки.)

en: (No target question)
mk: (Нема следно прашање)

en: (Reason: Admin email address empty)
mk: (Причина: Администраторската е-пошта е празна)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
mk: (Одберете повеќе збирови ознаки држејќи го копчето Ctrl)

en: (stable)
mk: (стабилно)

en: (unstable)
mk: (нестабилно)

en: *This setting cannot be changed later!
mk: *Оваа поставка не може да се измени подоцна!

en: ...or import a question
mk: ...или увезете прашање

en: 16 or up
mk: 16 и повеќе

en: 1st quartile (Q1)
mk: Прв квартил (К1)

en: 1st time limit warning CSS style
mk: CSS-стил на првата порака за предупредување за временско ограничување

en: 1st time limit warning message
mk: Прва порака за предупредување за временско ограничување

en: 1st time limit warning message display time
mk: Прва порака за предупредување за временско ограничување - приказ на време

en: 1st time limit warning message timer
mk: Прва порака за предупредување за временско ограничување - времемерач

en: 2nd quartile (Median)
mk: Втор кваартил (средна)

en: 2nd time limit warning CSS style
mk: CSS-стил на втората порака за предупредување за временско ограничување

en: 2nd time limit warning message
mk: Втора порака за предупредување за временско ограничување

en: 2nd time limit warning message display time
mk: Втора порака за предупредување за временско ограничување - приказ на време

en: 2nd time limit warning message timer
mk: Втора порака за предупредување за временско ограничување - времемерач

en: 3-Click ComfortUpdate
mk: УдобнаПоднова со 3 стискања

en: 3rd quartile (Q3)
mk: Трет квартил

en: 5 Point Choice
mk: Избор од 5 можности

en: 7bit Swedish
mk: 7bit - шведски

en: <No default value>
mk: <Нема основна вредност>

en: <no data>
mk: <нема податоци>

en: A Note On Privacy
mk: За приватноста

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
mk: Направен е резервен примерок на табелава. До неа ќе може да дојде вашиот администратор.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
mk: Ако продолжите ќе биде направен резервен примерок на табелава. До неа ќе може да дојде вашиот администратор.

en: A database named "%s" already exists.
mk: Веќе постои база со име"%s".

en: A group in the CSV/SQL file is not part of the same survey. The import of the survey was stopped.
mk: Групата во CSV/SQL-податотеката не е дел од истата анкета. Увозот на анкетата е запрен.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
mk: Ќе се прикаже индекс на прашања. Учесниците ќе можат да прескокнуваат од едно на друго прегледано прашање

en: A token entry for the saved survey has been created too.
mk: Создаден е  и жетонски запис за зачуваната анкета.

en: A token table has been created for this survey and the old tokens were imported.
mk: Создадена е жетонска табела за анкетава, а старите жетони се увезени.

en: A token table has been created for this survey.
mk: Создадена е жетонска табела за анкетава.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
mk: Ненаведено или неважечко корисничко име

en: AND
mk: И

en: AND/OR Date is
mk: И/ИЛИ датумот е

en: ARMSCII-8 Armenian
mk: ARMSCII-8 - ерменски

en: Absolute value
mk: Апсолутна вредност

en: Access
mk: Пристап

en: Access denied!
mk: Пристапот е одбиен!

en: Action
mk: Дејство

en: Action to perform when time limit is up
mk: Кое дејство да се изврши кога ќе истече временското ограничување

en: Actions
mk: Дејства

en: Activate Survey
mk: Активирај ја анкетата

en: Activate this Survey
mk: Активирај ја анкетава

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
mk: Активирајте го ова за да се прикаже карта над полето за внос кајшто корисникот може да избере место

en: Active
mk: Активно

en: Active surveys
mk: Активни анкети

en: Active token tables
mk: Активирани жетонски табели

en: Add
mk: Додај

en: Add New Quota
mk: Додај нова квота

en: Add URL parameter
mk: Додај URL параметар

en: Add a language:
mk: Додадете јазик:

en: Add a new question
mk: Додај ново прашање

en: Add a prefix to the answer field
mk: Додај префикс во полето за одговор

en: Add a suffix to the answer field
mk: Додај наставка во полето за одговор

en: Add and edit conditions
mk: Додај и уреди услови

en: Add another token entry
mk: Додај нов жетонски запис

en: Add condition
mk: Додај услов

en: Add dummy tokens
mk: Додај лажни жетони

en: Add fields
mk: Додај полиња

en: Add language
mk: Додади јазик

en: Add new group to survey
mk: Додај нова група во анкетата

en: Add new token entry
mk: Додај нов жетонски запис

en: Add new user group
mk: Додади нова корисничка група

en: Add or delete groups
mk: Додавате или бришете групи

en: Add or delete questions
mk: Додавате или бришете прашања

en: Add or delete subquestions or change their codes
mk: Додавате или бришете потпрашања и да им ги менувате кодовите

en: Add participant
mk: Додади учесници

en: Add participant to survey
mk: Додади учесник во анкетата

en: Add participants to central database
mk: Додај учесници во централната база на податоци

en: Add question group
mk: Додај група прашања

en: Add scenario
mk: Додај сценарио

en: Add survey
mk: Додај анкета

en: Add the selected participants to a survey.
mk: Додади ги изграните учесници на анкетата.

en: Add to survey
mk: Додај анкета

en: Add token attributes
mk: Додај жетонски атрибути

en: Add token entry
mk: Додај жетонски запис

en: Add user
mk: Додај корисник

en: Add user group
mk: Додај корисничка група

en: Add user:
mk: Додај корисник:

en: Additional Languages
mk: Дополнителни јазици

en: Additional languages:
mk: Дополнителни јазици:

en: Admin confirmation email body:
mk: Содржина на пораката за администраторска потврда:

en: Admin confirmation email subject:
mk: Наслов на пораката за администраторска потврда:

en: Admin email:
mk: Е-пошта на администраторот:

en: Admin login name
mk: Име на администраторот

en: Admin login password
mk: Лозинка на администраторот

en: Admin notification email:
mk: Е-пошта на админот за известување:

en: Administration
mk: Администрација

en: Administrator credentials
mk: Акредетација на администраторот

en: Administrator email
mk: Е-пошта на администраторот

en: Administrator name
mk: Име на администраторот

en: Administrator name:
mk: Име на администраторот

en: Administrator:
mk: Администратор:

en: After
mk: По

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
mk: Откога ќе го систнете копчето „Зачувај“, можете да го затворите прозорецот од прелистувачот или да продолжите со пополнување на анкетата.

en: Albanian
mk: албански

en: All
mk: Сè

en: All answers are already selected in this quota.
mk: Сите можни одговори се веќе одбрани во оваа квота.

en: All answers meet consistency standards.
mk: Сите одговори ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All assessments meet consistency standards.
mk: Сите проценки ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All conditions in this survey have been deleted.
mk: Сите услови за анкетава се избришани.

en: All conditions meet consistency standards.
mk: Сите услови ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All default values meet consistency standards.
mk: Сите стандардни вредности ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All groups meet consistency standards.
mk: Сите групи ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All in one
mk: Сите во едно

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
mk: Сите анкети на корисникот се префрлени во %s.

en: All old survey tables meet consistency standards.
mk: Сите стари табели од анкетите ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All old token tables meet consistency standards.
mk: Сите стари табели од жетони ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All participant information is lost.
mk: Сите информации за учесниците се изгубени.

en: All question attributes meet consistency standards.
mk: Сите атрибути на прашањата ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All questions meet consistency standards.
mk: Сите прашања ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
mk: Сите прашања, одговори итн. за отстранетите јазици ќе отидат во неповрат. Дали сте сигурни?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
mk: Сите прашања, групи и параметри може да се уредуваат, повторно.

en: All quota language settings meet consistency standards.
mk: Сите јазични поставки ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All quota quota members meet consistency standards.
mk: Сите членови на квотата ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All quotas meet consistency standards.
mk: Сите квоти ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All responses
mk: Сите одговори

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey).
mk: Сите одговори не се повеќе достапни преку LimeSurvey.

en: All survey language settings meet consistency standards.
mk: Сите јазични поставувања на анкетите ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All surveys meet consistency standards.
mk: Сите анкети ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All tokens
mk: Сите жетони

en: Allow multiple responses or update responses with one token?
mk: Дозволи повеќе одговори или ажурирање на одговорите со еден жетон?

en: Allow only numerical input
mk: Допуштај само бројчен внос

en: Allow only numerical input for 'Other' text
mk: Допуштај само бројчен внос во „Друго:“

en: Allow public registration?
mk: Да дозволам јавно пријавување?

en: Allow this user to edit these participants
mk: Дозволи му на корисникот да ги уредува овие учесници

en: Allowed
mk: Дозволени

en: Allowed file types
mk: Допуштени типови на податотеки

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
mk: Овозможи податотечните типови да се одделуваат со запирка (на пр. pdf,doc,odt)

en: Also this problem can occur when you are working/editing in LimeSurvey in several browser windows/tabs at the same time.
mk: Овој проблем може да се јави ако истовремено работите/уредувате во LimeSurvey во повеќе прелистувачки прозорци.

en: Always
mk: Секогаш

en: Always hide this question
mk: Секогаш сокривај го прашањево

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
mk: Испратена ви е порака на адресата што ја наведовте. Во неа се наведени податоци за пристап. Проследете ја врската во пораката.

en: An email has been sent with details about your saved survey
mk: Ви испративме порака по е-пошта со подробности за вашата зачувана анкета

en: An email with a generated password was sent to the user.
mk: На корисникот му е испратена порака со лозинка.

en: An email with your login data was sent to you.
mk: Ви испративме порака со вашите најавни податоци.

en: An error occurred saving a response to survey id
mk: Се појави грешка при зачувувањето на одговор на анкетата со назнака

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions in your %s folder.
mk: Се појави грешка при подигањето на податотеката. Ова може да се должи на неправилни дозволи во вашата папка %s.

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
mk: Се појави неочекувана грешка, па затоа не можам да ги зачувам вашите одговори.

en: Anonymized responses
mk: Анонимизирани одговори

en: Anonymized responses?
mk: Анонимизирани одговори?

en: Answer
mk: Можен одговор

en: Answer option
mk: Можност за одговор

en: Answer options
mk: Можности за одговор

en: Answer options were successfully saved.
mk: Можностите за одговор се успешно зачувани.

en: Answer prefix
mk: Префикс на одговорот

en: Answer scale %s
mk: Скала на одговори %s

en: Answer suffix
mk: Наставка на одговорот

en: Answer was
mk: Одговорот беше

en: Answer was greater than or equal to
mk: Одговорот беше поголем или помал од

en: Answer:
mk: Одговор:

en: Answers
mk: Можни одговори

en: Answers and tokens have been re-opened.
mk: Можните одговори и жетоните се повторно отворени

en: Answers from previous questions
mk: Одговори од претходни прашања

en: Answers from this response
mk: Одговори од овој одѕив

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
mk: Можните одговори со код 0 (нула) или без код не се дозволени, и затоа не можат да се зачуваат

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
mk: Знак за одделување Одговор|Текст-во-лев-лизгач|Текст-во-десен-лизгач

en: Apr
mk: април

en: Arabic
mk: арапски

en: Arc cosine
mk: Негативен косинус

en: Arc sine
mk: Негативен синус

en: Arc tangent
mk: Негативна тангента

en: Arc tangent of two variables
mk: Негативна тангента од две променливи

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да *избришете* некои нецелосни одговори и да им назначите довршена состојба на прашањата и жетоните?

en: Are you sure you want to clear all your responses?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги исчистите сите ваши одговори?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете сите услови за ова сценарио?

en: Are you sure you want to delete all conditions set to the questions you have selected?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете сите услови поставени на прашањата што ги одбравте?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете одбраните записи?

en: Are you sure you want to delete these surveys?
mk: Дали сигурно сакате да ги избришате овие анкети?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
mk: Дали сигурно сакате да го избришете овој URL параметар?

en: Are you sure you want to delete this condition?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој услов?

en: Are you sure you want to delete this entry?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа ставка?

en: Are you sure you want to delete this file?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете податотекава?

en: Are you sure you want to delete this template?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој шаблон?

en: Are you sure you want to expire these surveys?
mk: Дали сигурно сакате да ги затворите овие анкети?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incremented numbers beginning from 1?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги пренумерирате сценаријата со дополнети броеви почнувајќи од 1?

en: Are you sure?
mk: Дали сте сигурни?

en: Arithmetic mean
mk: Аритметичка средина

en: Array
mk: Низа

en: Array (10 Point Choice)
mk: Низа (избор од 10 можности)

en: Array (5 Point Choice)
mk: Низа (избор од 5 можности)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
mk: Низа (зголеми/исто/намали)

en: Array (Numbers)
mk: Низа (броеви)

en: Array (Texts)
mk: Низа (текстови)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
mk: Низа (да/не/несигурно)

en: Array by column
mk: Низа по колона

en: Array dual scale
mk: Низа со двојна скала

en: Array filter
mk: Филтер на низи

en: Array filter exclusion
mk: Исклучоци за филтерот на низи

en: Arrays
mk: Низи

en: Assessment details
mk: Подробности за оценувањето

en: Assessment group score
mk: Групна оценка

en: Assessment heading
mk: Наслов на оценката

en: Assessment rules
mk: Правила за оценување

en: Assessment value
mk: Вредност на оценката

en: Assessment:
mk: Проценка:

en: Assessments
mk: Оценки

en: At beginning
mk: На почетокот

en: At end
mk: На крајот

en: Attribute field
mk: Атрибутно поле

en: Attribute name
mk: Име на атрибутот

en: Attribute name:
mk: Име на атрибутот:

en: Attribute settings
mk: Поставувања за атрибутот

en: Attribute type
mk: Тип на атрибутот

en: Attribute type:
mk: Тип на атрибутот:

en: Attribute visible:
mk: Видливост на атрибутот:

en: Attributes to be created
mk: Атрибути за создавање

en: Attributes values from the participant's token
mk: Атрибутни вредности од жетонот на учесникот

en: Aug
mk: август

en: Auto
mk: Авто

en: Auto Translate
mk: Автопревод

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
mk: Автоштиклирај исклучителна можност ако се штиклирани  сите други

en: Autoload URL
mk: Автовчитај URL

en: Automatic
mk: Автоматски

en: Automatically check for updates:
mk: Автоматски провери за ажурирања

en: Automatically load URL when survey complete?
mk: Автоамтски да ја вчитам URL-адресата кога ќе заврши анкетата?

en: Available label sets:
mk: Расположиви групи ознаки:

en: Available languages:
mk: Достапни јазици:

en: Average
mk: Просек

en: Average file size
mk: Просечна податотечна големина

en: Average no. of files per respondent
mk: Просечен бр. на податотеки по испитаник

en: Average size per respondent
mk: Просечна големина по испитаник

en: Back
mk: Назад

en: Back to Response Import
mk: Назад на Увоз на одговори

en: Back to attribute field management.
mk: Назад на раководењето со атрибутни полиња.

en: Back to global settings
mk: Назад на глобалните поставки

en: Back to main menu
mk: Назад на главното мени

en: Backup Entire Database
mk: Направи резерва на сета база

en: Base language
mk: Основен јазик

en: Base language:
mk: Основен јазик

en: Basic admin notification
mk: Основно администраторско известување

en: Basic email notification
mk: Основно известување по е-пошта

en: Basic email notification is sent to:
mk: Основното известување по е-пошта се праќа на:

en: Basque
mk: баскиски

en: Before
mk: Пред

en: Belarusian
mk: белоруски

en: Big5 Traditional Chinese
mk: Big5 - упростен кинески

en: Binary pseudo charset
mk: Псевдобинарен збир знаци

en: Binary safe string comparison
mk: Binary safe string споредба

en: Blacklist control
mk: Контрола на црната листа

en: Blacklisted
mk: Успешно беше поставен на црната листа.

en: Blacklisted participants
mk: Учесници на црната листа

en: Bosnian
mk: босански

en: Both rows and columns
mk: И редови и колони

en: Bounce Email:
mk: Е-пошта за неуспешно испратени пораки:

en: Bounce settings
mk: Поставки за неуспешно испратени пораки

en: Bounce settings have been saved.
mk: Поставките за неуспешно испратени пораки се зачувани.

en: Bounce settings to be used
mk: Поставките што ќе се користат за неуспешно испратени пораки

en: Browse
mk: Прелистај

en: Browse Uploaded Resources
mk: Прелистај подигнати ресурси

en: Browse responses
mk: Пребарај одговори

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
mk: Бројот на склопот е успешно подновен на %s.

en: Bulgarian
mk: бугарски

en: But this one isn't.
mk: Но овој не е.

en: By question group
mk: По група на прашања

en: Bypass token with failing email addresses
mk: Одмини го жетонот со е-поштенски адреси

en: CPDB CSV summary
mk: CPDB CSV резиме

en: CSS & Javascript files:
mk: CSS и Javascript податотеки:

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
mk: CSS-стил на пораката што се прикажува при одбројувањето

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
mk: CSS-стил за пораката при истек на времето

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
mk: CSS-стил на пораката за предупредување за временско ограничување

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
mk: CSS-стил на втората порака за предупредување за временско ограничување

en: CSV File (All charsets)
mk: CSV-податотека (сите знаци)

en: CSV input format
mk: Формат на CSV-внос

en: Calculate the sum of values in an array
mk: Пресметај го збирот на вредностите во низата

en: Calculates the exponent of e
mk: Го пресметува показателот на

en: Calculation
mk: Пресметка

en: Can't bind to the LDAP directory
mk: Не можам да сврзам со директориумот на LDAP

en: Can't connect to the LDAP directory
mk: Не можам да се поврзам со директориумот на LDAP

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
mk: Не можам да ги подновам ознаките бидејќи користите дуплирани кодови

en: Cancel
mk: Откажи

en: Cannot be changed
mk: Не може да се менува

en: Cannot be changed (survey is active)
mk: Не може да се измени (анкетата е активна)

en: Cannot import the VVExport file.
mk: Не можам да увезам VVExport-податотека.

en: Case-insensitive strstr
mk: Осетлив на голема и мали букви

en: Catalan
mk: каталонски

en: Category separator
mk: Одделувач на категории

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
mk: Внимание: Вашиот прелистувач има оневозможено извршување на JavaScript. Може да се случи да е можете да одговорите на сите прашања во анкетава. Проверете ги параметрите на прелистувачот.

en: Central participants database summary
mk: Резиме на централната база на податоци на учесници

en: Change log
mk: Дневник на промени

en: Change the display style of the month when using select boxes
mk: Промени го приказот на месец со избирање од листата

en: Changes cannot be saved to a standard template.
mk: Не можете да зачувате промени на стандарден шаблон.

en: Character set of the file:
mk: Збир знаци на податотеката:

en: Check Data Integrity
mk: Провери целовидност на податоците

en: Check again
mk: Провери пак

en: Check all
mk: Штиклирај сè

en: Check any that apply
mk: Штиклирајте колку што ви треба

en: Check database again?
mk: Да ја проверам базата пак?

en: Check now
mk: Провери сега

en: Check or uncheck all items
mk: Штиклирај или отштиклирај ги сите ставки

en: Checkbox layout
mk: Распоред на штикларниците

en: Checked
mk: Штиклирано

en: Checking basic requirements...
mk: Ги проверувам основните услови...

en: Checking existing LimeSurvey files...
mk: Ги проверувам постоечките податотеки на LimeSurvey...

en: Chinese (Simplified)
mk: кинески (упростено)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
mk: кинески (традиционално - Хонгконг)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
mk: Кинески (традиционално - Тајван)

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import
mk: Изберете „Вклучи/Сите“ од менито за да започнете увозот

en: Choose one of the following answers
mk: Одберете еден од следниве одговори

en: Choose the CSV file to upload:
mk: Одберете CSV-податотека за подигање:

en: Choose the columns you wish to export.
mk: Одберете ги колоните што сакате да ги извезете.

en: Choose the file to upload:
mk: Изберете датотека за прикачување:

en: Choose token fields
mk: Изберете жетонски полиња

en: Choose your language
mk: Одберете јазик

en: Clear
mk: Исчисти

en: Clear All Page
mk: Страница: Исчисти сè

en: Clear Responses
mk: Исчисти одговори

en: Clear filter
mk: Исчисти го филтерот

en: Click here to continue
mk: Стиснете тука за да продолжите

en: Click here to log in.
mk: Стиснете тука за да се најавите.

en: Click on 'Submit' now to complete the process and save your answers.
mk: Сега стиснете на „Поднеси“ за да ја завршите постапката и да ги зачувате вашите одговори.

en: Click on the following button if you want to
mk: Стиснете на следново копче ако сакате да

en: Close
mk: Затвори

en: Close Window
mk: Затвори го прозорецот

en: Close editor
mk: Затвори го едиторот

en: Close this question
mk: Затвори го ова прашање

en: Close this survey
mk: Затвори ја анкетава

en: Close this window
mk: Затвори го прозорецов

en: Closed
mk: Затвори

en: Code
mk: Код

en: Code filter
mk: Филтер на код

en: Code:
mk: Код:

en: Column control
mk: Контрола на колоните

en: Columns
mk: Колони

en: ComfortUpdate step %s
mk: УдобнаПоднова - чекор %s

en: Comma
mk: Запирка

en: Comma (,)
mk: Запирка (,)

en: Comment
mk: Коментар

en: Comments
mk: Коментари

en: Comparison operator
mk: Споредбен оператор

en: Completed
mk: Завршено

en: Completed Page
mk: Завршена страница

en: Completed responses only
mk: Само завршени одговори

en: Completed?
mk: Завршено?

en: Completion state
mk: Состојба на целосност

en: Conditions
mk: Услови

en: Conditions designer
mk: Изработувач на услови

en: Conditions successfully copied
mk: Условите се успешно прекопирани

en: Conditions successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
mk: Условите се успешно прекопирани (некои ги прерипнав бидејќи беа дупликати)

en: Configuration
mk: Поставувања

en: Configurator
mk: Нагодување

en: Confirm Password:
mk: потврдете ја лозинката:

en: Confirmation
mk: Потврда

en: Confirmation email
mk: Порака со потврда

en: Confirmation email subject:
mk: Наслов на пораката со потврда:

en: Confirmation email:
mk: Порака со потврда:

en: Confirmation of your participation in our survey
mk: Потврда за вашето учество во нашата анкета

en: Constant
mk: Постојано

en: Constant value
mk: Постојана вредност

en: Continue
mk: Продолжи

en: Convert N to
mk: Претвори го N во

en: Convert Y to
mk: „“

en: Convert resource links and INSERTANS fields?
mk: Да ги претворам ресурсните врски и полињата да вметнам полиња за одговори?

en: Convert resource links?
mk: Да ги претворам ресурсните врски?

en: Convert resources links?
mk: Претвори ги изворните врски?

en: Convert spaces in question text to underscores
mk: Претвори ги празните места во текстот на прашањата во долни црти

en: Copy
mk: Ископирај

en: Copy Current Question
mk: Ископирај го тековното прашање

en: Copy Template
mk: Ископирај шаблон

en: Copy advanced settings?
mk: Да ги ископирам напредните поставки?

en: Copy answer options?
mk: Да ги ископирам можностите за одговор?

en: Copy conditions
mk: Ископирај услови

en: Copy failed
mk: Копирањето не успеа

en: Copy of survey is completed.
mk: Копирањето на анкетата е завршено.

en: Copy question
mk: Ископирај прашање

en: Copy subquestions?
mk: Да го ископирам прашањето?

en: Copy survey
mk: Ископирај ја анкетата

en: Copy template
mk: Ископирај шаблон

en: Copy the selected conditions to
mk: Прекопирај ги одбраните услови во

en: Corrected time :
mk: Исправено време:

en: Cosine
mk: Косинус

en: Could not delete user group.
mk: Не можев да ја избришам корисничката група.

en: Could not delete user group. No group selected.
mk: Не можев да избришам корисничка група. Немате избрано група.

en: Could not delete user. User was not supplied.
mk: Не можев да го избришам корисникот. Не е наведен.

en: Could not modify user data.
mk: Не можев да ги изменам корисничките податоци.

en: Count
mk: Коментар

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
mk: Пребројувај ги статистиките за секое прашање само врз основа на вкупниот број на одговори на прикажаното прашање

en: Create
mk: Создај

en: Create a new question group inside your survey.
mk: Создајте нова група прашања во вашата анкета.

en: Create a new survey clicking on the %s icon in the upper right.
mk: Создајте нова анкета со стискање на иконата %s во горниот десен дел.

en: Create dummy tokens
mk: Создај лажни жетони

en: Create new template
mk: Создај нов шаблон

en: Create new template called:
mk: Создај нов шаблон наречен:

en: Create one or more questions inside the new question group.
mk: Создајте едно или повеќе прашања во новата група.

en: Create or import new label set(s)
mk: Создај или увези нов(и) збир(ови) ознаки

en: Create survey
mk: Создади анкета

en: Create tokens
mk: Создај жетони

en: Create user
mk: Создади корисник

en: Create, import, or copy a survey
mk: Создајте, увезете или копирајте анкета

en: Create, import, or copy survey
mk: Создајте, увезете или ископирајте анкета

en: Created by
mk: Создавач:

en: Creating DB & file backup
mk: Создавање на резервен примерок на базата и податоците

en: Creating database backup...
mk: Создавам резервен примерок на базата...

en: Creating file backup...
mk: Создавам резервен податотечен примерок

en: Croatian
mk: хрватски

en: Current
mk: Тековно

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
mk: Моментално на анкетава не ѝ се зададени други јазици

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
mk: Моментално на анкетава не ѝ се зададени услови.

en: Czech
mk: чешки

en: DATA TO BE ENTERED
mk: ПОДАТОЦИ ЗА ВНЕСУВАЊЕ

en: DB backup created:
mk: Создадена резервна база:

en: DEC West European
mk: DEC - западноевропски

en: DOS Central European
mk:  DOS - средноевропски

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
mk: DOS Kamenicky - чехословачки

en: DOS Russian
mk: DOS - руски

en: DOS West European
mk:  DOS - западноевропски

en: Danish
mk: дански

en: Data consistency check
mk: Проверка на доследност на податоците

en: Data entry
mk: Внос на податоци

en: Data entry screen
mk: Екран за внос на податоци

en: Data redundancy check
mk: Проверка на податочни одвишоци

en: Data selection
mk: Избор на податоци

en: Data selection:
mk: Избор на податоци:

en: Data view control
mk: Контрола на прегледувањето на податоците

en: Database
mk: База

en: Database %s has been successfully populated.
mk: Базата на податоци %s беше пополнета.

en: Database backup functionality is currently not available for your database type. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
mk: Функцијата за правење на резервни примероци на базата на податоци е моментално недостапна за вашиот тип на база. Пред да продолжите, направете резервен примерок на базата со алатка за таа намена!

en: Database configuration
mk: Конфигурирање на базата на податоци

en: Database doesn't exist!
mk: Базата на податоци не постои!

en: Database error!!
mk: Грешка во базата на податоци!!

en: Database has been created.
mk: Базата на податоци е создадена.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
mk: Базата на податоци е успешно подновена на верзијата %s

en: Database location
mk: Локација на базата на податоци

en: Database name
mk: Име на базата

en: Database password
mk: Лозинка за базата на податоци

en: Database settings
mk: Поставувања за базата на податоци

en: Database type
mk: Тип на база

en: Database update finished (%s)
mk: Ажурирањето на базата на податоци заврши (%s)

en: Database upgrade
mk: Надградба на базата

en: Database user
mk: Корисник на базата на податоци

en: Database was populated but there were errors:
mk: Базата на податоци беше пополнета, но со грешки:

en: Dataentry Screen for Survey
mk: Екран за внос на податоци за оваа анкета

en: Date
mk: Датум

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
mk: Датумот  (ГГГГ-ММ-ДД) изнесува

en: Date Saved
mk: Зачувано на

en: Date Stamp?
mk: Означено време?

en: Date added
mk: Даумот додаден

en: Date created
mk: Создадено на

en: Date format
mk: Формат на датумот

en: Date format:
mk: Формат на датумот:

en: Date is
mk: Датумот е

en: Date last action
mk: Датум на последно дејство

en: Date picker
mk: Изборник на датум

en: Date started
mk: Започнато на

en: Date submitted
mk: Поднесено на

en: Date/Time
mk: Датум/Време

en: Date/Time format
mk: Формат на датум/време

en: Datestamp
mk: Означено време

en: Day
mk: Ден

en: Deactivate Survey
mk: Деактивирај ја анкетата

en: Deactivate survey
mk: Деактивирај ја анкетата

en: Deactivated result tables
mk: Деактивирани табели со резултати

en: Deactivated token tables
mk: Деактивирани жетонски табели

en: Deactivation
mk: Деактивирање

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
mk: Почитуван(а)  {FIRSTNAME},
    
    Неодамна ве поканивме да учествувате во анкета.
    
    Забележавме дека сè уште не ја пополнивте акнетата, и би сакале да ве потсетиме дека анкетата и понатаму ви е на располагање ако сакате да учествувате.
    
    Анкетата е насловена како:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Ако сакате да учествувате, стиснете на долунаведената врска.
    
    Искрени поздрави,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Анкетата ќе ја најдете тука:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
mk: Почитуван(а)  {FIRSTNAME},
    
    Вие, или некој од вашата е-пошта, се пријавивте за учество на интернет-анкетата насловена како {SURVEYNAME}.
    
    За да ја пополните, стиснете на следнава URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    Ако имате некакви прашања, или ако не се имате пријавено и сметате дека оваа порака е испратена по грешка, обратете се кај {ADMINNAME} на {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
mk: Почитуван(а) {FIRSTNAME},
    
    со ова потврдуваме дека ја пополнивте анкетата насловена како {SURVEYNAME} и дека вашите одговори се зачувани. Ви благодариме што учествувавте.
    
    Ако имате некакви прашања, обратете се кај {ADMINNAME} на {ADMINEMAIL}.
    
    Искрени поздрави,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
mk: Почитуван(а) {FIRSTNAME},
    
    поканети сте да учествувате во анкета.
    
    Анкетата е насловена како:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Ако сакате да учествувате, стиснете на долунаведената врска.
    
    Искрени поздрави,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Анкетата ќе ја најдете тука:
    {SURVEYURL}

en: Dec
mk: декември

en: Decimal mark:
mk: Децимален одделувач:

en: Decrease
mk: Намали

en: Default
mk: По основно

en: Default HTML editor mode:
mk: Основен режим на HTML-уредникот:

en: Default answer for scale %s:
mk: Основен одговор за скалата %s:

en: Default answer value:
mk: Основна вредност на одговорот:

en: Default answers
mk: Зададени одговори

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
mk: Основни координати на картата при првото вчитување на страницата. Формат: геог. ширина [празно место] геог. должина

en: Default language
mk: Стандарден јазик

en: Default position
mk: Основна положба

en: Default scenario
mk: Основно сценарио

en: Default site admin email:
mk: Основна е-пошта на администраторот на мреж. место

en: Default site bounce email:
mk: Основна е-пошта за неуспешно испратени пораки:

en: Default site language:
mk: Основен јазик на мреж. место

en: Default template:
mk: Основен шаблон:

en: Default value for option 'Other':
mk: Основна вредност на можноста „Друго“:

en: Default value settings were successfully saved.
mk: Поставките за основни вредности се успешно зачувани.

en: Delete
mk: Избриши

en: Delete Tokens
mk: Избриши жетони

en: Delete Tokens Table
mk: Избриши ја жетонската табела

en: Delete User
mk: Избриши корисник

en: Delete all conditions
mk: Избриши ги сите услови

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
mk: Ги избришете сите нецелосни одговори што соодветствуваат на жетон кој веќе има заведено целосни одговори

en: Delete checked items!
mk: Избриши ги штиклираните ставки.

en: Delete current question
mk: Избриши тековно прашање

en: Delete current question group
mk: Избриши ја тековната група прашања

en: Delete entry
mk: Избриши запис

en: Delete exported tokens
mk: Избришете ги извезените жетони

en: Delete label set
mk: Избриши го збирот ознаки

en: Delete marked responses
mk: Избриши означени одговори

en: Delete participant(s) from central panel and tokens tables
mk: Избришете ги учесниците од централниот панел и табелата со жетони

en: Delete participant(s) from central panel, tokens tables and all associated responses
mk: Избришете ги учесниците од централниот панел, табелата со жетони и сите поврзани одговори

en: Delete participant(s) from central participants panel only
mk: Избришете ги учесниците само од централниот панел на учесници

en: Delete survey
mk: Избриши анкета

en: Delete the selected entries
mk: Избриши ги одбраните записи

en: Delete this answer option
mk: избриши ја оваа опција за одговор

en: Delete this condition
mk: Избриши го условов.

en: Delete this entry
mk: Избриши ја ставкава

en: Delete this response
mk: Избриши го одговоров

en: Delete this scenario
mk: Избриши го ова сценарио

en: Delete this template
mk: Избриши го шаблонов

en: Delete this user
mk: избриши го корисников

en: Delete this user from group
mk: Избриши го корисников од групата

en: Delete token entry
mk: Избриши жетонски запис

en: Delete user
mk: Избриши корисник

en: Deleting User
mk: Го бришам корисникот

en: Deleting answers: %u answers deleted
mk: Ги бришам одговорите: %u одговори беа избришани

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
mk: Ги бришам проценките: %u проценки беа избришани

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
mk: Ги бришам условите: %u услови беа избришани

en: Deleting groups: %u groups deleted
mk: Ги бришам групите: %u групи беа избришани

en: Deleting orphan survey table:
mk: Ги бришам старите табели од анкетите:

en: Deleting orphan token table:
mk: Ги бришам старите табели од жетоните:

en: Deleting orphaned default values.
mk: Ги бришам осамените основни вредности.

en: Deleting orphaned quota members.
mk: Ги бришам старите членови во квотата.

en: Deleting orphaned quotas.
mk: Ги бришам осамените квоти.

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
mk: Ги бришам атрибутите на прашањата: %u атрибути беа избришани.

en: Deleting questions: %u questions deleted
mk: Ги бришам прашањата: %u прашања беа избришани

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
mk: Ги бришам јазичните поставувања: %u јазици беа избришани

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
mk: Ги бришам анкетите: %u анкети беа избришани

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
mk: Бришејќи ја оваа група, ќе ги избришете и прашањата и одговорите што ги содржи (ако ги има). Дали сте сигурни дека сакате да продолжите?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
mk: Ако го избришете прашањево ќе избришете и можностите за одговор и потпрашањате што ги содржи (ако ги има). Дали сте сигурни дека сакате да продолжите?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
mk: Ова е само надгледен режим: Подигањето на податотеки е оневозможено во овој систем.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
mk: Ова е само надгледен режим: Подигањето на податотеки е оневозможено.

en: Description of the survey
mk: Опис на анкетата

en: Description:
mk: Опис

en: Description:
mk: Опис:

en: Detailed Error
mk: Подробно објаснета грешка

en: Detailed admin notification
mk: Подробно администраторско известување

en: Detailed admin notification email:
mk: Порака со подробно администраторско известување:

en: Detailed admin notification subject:
mk: Наслов на подробното администраторско известување:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
mk: Подробно известување по е-пошта се праќа на:

en: Detailed email notification with result codes
mk: Подробно известување по е-пошта со кодови од резултатите

en: Detailed list of surveys
mk: Детална листа од анкети

en: Determine whether a variable is considered to be empty
mk: Одреди дали варијаблата е празна

en: Did Not Save
mk: Не зачував

en: Directory could not be renamed to `%s`.
mk: Не можев да го преименувам директориумот во „%s“.

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
mk: Веќе постои директориум по име „%s“ - одберете друго

en: Disable only
mk: Само оневозможи

en: Disable the next button until time limit expires
mk: Оневозможи го копчето „Следно“ додека не истече временското ограничување

en: Disable the prev button until the time limit expires
mk: Оневозможи го копчето „Претходно“ додека не истече временското ограничување

en: Disabled
mk: Оневозможено

en: Disabled - Delete current question
mk: Оневозможено - Избришете го тековното прашање

en: Display
mk: Приказ

en: Display / Export
mk: Прикажи / Извези

en: Display Last 50 Responses
mk: Прикажи ги последните 50 одговори

en: Display Responses
mk: Прикажи одговори

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
mk: Прикажи предупредување за временското ограничување кога има волку преостанати секунди (нема да се прикаже ако го оставите празно)

en: Display chart
mk: Графикон за приказ

en: Display columns
mk: Прикажувај колони

en: Display dropdown boxes
mk: Прикажувај праѓачки кутии

en: Display min and max value under the slider
mk: Прикажувај ја минималната и максималната вредност под лизгачот

en: Display rows
mk: Прикажувај редови

en: Display slider min and max value
mk: Прикажи мин. и макс. вредност на лизгачот

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
mk: Прикажи ја пораката за истек на временското ограничување волку секунди пред да го извршиш дејството при истек (ако се остави празно ќе биде 1 секунда)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
mk: Прикажи го второто предупредување за временското ограничување кога има волку преостанати секунди (нема да се прикаже ако го оставите празно)

en: Display tokens
mk: Прикажи жетони

en: Display:
mk: Прикажи:

en: Do NOT refresh this page, as this will import the file again and produce duplicates
mk: НЕ ја превчитувајте страницава бидејќи со ова повторно ќе се увезе податотеката и ќе направи дупликат

en: Do not use Google Analytics
mk: Не користи Google Analytics

en: Do survey
mk: Пополнете анкета

en: Do you really want to delete all marked responses?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете сите означени одговори?

en: Do you really want to delete this label set?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој збир ознаки?

en: Do you really want to delete this response?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој одговор?

en: Do you want to create a token table for this survey?
mk: Дали сакате да создадете жетонска табела за анкетава?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
mk: Дали сакате сега да ја пополните базата на податоци создавајќи ги потребните табели?

en: Don't force on or off
mk: Не наметнувај вклучување или исклучување

en: Don't import if label set already exists:
mk: Не увезувај ако збирот ознаки веќе постои:

en: Done. Test your survey using the %s icon.
mk: Готово. Испробајте ја анкетата преку иконата %s.

en: Dot (.)
mk: Точка (.)

en: Download
mk: Симни

en: Download all files in this response as a zip file
mk: Преземи ги сите податотеки во овој одговор како една ZIP-податотека

en: Download files for this entry
mk: ПРеземи податотеки за оваа ставка

en: Download marked files
mk: Преземи ги обележаните податотеки

en: Download the data and the syntax file
mk: Преземи ја датотеката со податоци и синтакса.

en: Download the data and the syntax file.
mk: Преземи ја податотеката со податоци и синтакса.

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
mk: Со глувчето префрлете ја шпенадлата на саканото место. Можете да ја преместите и со десното копче на глушецот (врз картата).

en: Drop-down list
mk: Спуштечка листа

en: Dropdown prefix/suffix
mk: Префикс/суфикс за паѓачки список

en: Dropdown separator
mk: Одделувач за паѓач

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
mk: Пронајдени се дуплирани кодови. Овие ставки нема да бидат подновени

en: Duplicate records removed
mk: Дуплираните записи се отстранети

en: Duplicates are determined by:
mk: Дупликатите ги определува:

en: Dutch
mk: холандски

en: ERROR MESSAGE
mk: ПОРАКА ЗА ГРЕШКА

en: EUC-JP Japanese
mk: EUC-JP - јапонски

en: EUC-KR Korean
mk: EUC-KR - корејски

en: Each answer must be at least %s
mk: Секој одговор мора да биде најмалку %s

en: Earlier than:
mk: Пред:

en: Edit
mk: Уреди

en: Edit Current Question
mk: Уреди го тековното прашање

en: Edit Group
mk: Уреди група

en: Edit URL parameter
mk: Уреди URL параметар

en: Edit answer options
mk: Уреди можности за одговор

en: Edit answer options for this question
mk: Уреди можности за одговор на прашањево

en: Edit condition
mk: Уреди услов

en: Edit current question group
mk: Уреди тековна  група прашања

en: Edit default answer values
mk: Уреди основни вредности на одговори

en: Edit default answers for this question
mk: Уреди основни можни одговори на прашањево

en: Edit email templates
mk: Уреди шаблони за е-пошта

en: Edit entry
mk: Уреди запис

en: Edit label set
mk: Уреди го збирот ознаки

en: Edit label sets
mk: Уреди збирови ознаки

en: Edit permissions
mk: Уреди дозволи

en: Edit question
mk: Уреди прашање

en: Edit quota
mk: Квота на уредувања

en: Edit response URL
mk: Уреди URL на одговорот

en: Edit scenario
mk: Уреди сценарио

en: Edit subquestions
mk: Уреди потпрашања

en: Edit subquestions for this question
mk: Уреди потпрашања на прашањево

en: Edit survey permissions
mk: Уреди анкетни доволи

en: Edit survey permissions for group %s
mk: Уреди анкетни дозволи за групата %s

en: Edit survey permissions for user %s
mk: Уреди анкетни дозволи за уредикот %s

en: Edit survey settings
mk: Уреди поставки за анкета

en: Edit survey text elements
mk: Уреди текстуални елементи на анкетата

en: Edit template permissions
mk: Уреди шаблонски дозволи

en: Edit text elements
mk: Уреди елементи на текстот

en: Edit this condition
mk: Уреди го овој услов

en: Edit this entry
mk: Уреди го записов

en: Edit this response
mk: Уреди го одговоров

en: Edit this token
mk: Уреду го жетонов

en: Edit this user
mk: Уреди го корисников

en: Edit token entry
mk: Уреди жетонски запис

en: Edit user
mk: Уреди корисник

en: Edit your personal preferences
mk: Уредете ги вашите лични поставки

en: Editing
mk: Уредување

en: Editing %s
mk: Уредување на %s

en: Editing response (ID %s)
mk: Уредување на одговор (назнака: %s)

en: Editing template '%s' - File '%s'
mk: Го уредувате шаблонот „%s“ - Податотека „%s“

en: Editing user
mk: Уредување на корисник

en: Editing user group (Owner: %s)
mk: Уредување на корисничка група (сопственик: %s)

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
mk: Причината може да биде тоа што сте неактивни предолго, имате оневозможено колачиња во прелистувачот или имате проблем со врската.

en: Email
mk: Е-пошта

en: Email Status
mk: Статус на пораката

en: Email address
mk: Е-пошта

en: Email address is not valid.
mk: Е-поштенската адреса е неважечка.

en: Email address of the survey administrator
mk: Е-пошта на анкетниот администратор

en: Email batch size:
mk: Големина на еден куп пораки за е-пошта:

en: Email from the token
mk: Е-пошта од жетонот

en: Email method:
mk: Е-поштенски метод:

en: Email reminder:
mk: Потсетник по е-пошта:

en: Email settings
mk: Поставки за е-пошта

en: Email status
mk: Статус на е-пошта

en: Email templates
mk: Шаблони за е-пошта

en: Email templates successfully saved.
mk: Шаблоните за е-пошта се успешно зачувани.

en: Email to %s failed. Error Message:
mk: Пораката за %s не успеа. Грешката е следнава:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
mk: Пораката за {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) е одложена: Жетонот сè уште не е важечки.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) failed. Error Message:
mk: Пораката за {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) не успеа. Грешката е следнава:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
mk: Пораката за {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) е прескокната: Жетонот повеќе не е важечки.

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
mk: Пораката за  {NAME} ({EMAIL}) не успеа да се испрати.

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
mk: Не испратив е-пошта бидејќи е активиран надгледниот режим.

en: Email:
mk: Е-пошта:

en: Enable assessment mode?
mk: Да го овозможам режимот на оценување?

en: Enable token-based response persistence?
mk: Да овозможам задршка на одговорите со жетони?

en: Encryption type:
mk: Тип на шифрирање:

en: End URL
mk: URL за крајот

en: End URL:
mk: Крајна URL:

en: End message:
mk: Крајна порака:

en: English
mk: англиски

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
mk: Обезбеди минимален број на можни одговори (0=без ограничување)

en: Enter a header text for the first scale
mk: Внесете текст за насловот на првата скала

en: Enter a header text for the second scale
mk: Внесете текст за насловот на втората скала

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
mk: Внесете име и лозинка за анкетава, па стиснете на „Зачувај“ подолу.

en: Enter your answers:
mk: Внесете ги вашите одговори:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
mk: Внесете ваши податоци подолу, а ние веднаш ќе ви ја испратиме врската за анкетата по е-пошта.

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
mk: Внесете го вашето домаќинско име и портата (на пример: imap.gmail.com:995)

en: Enter your hostname and port, e.g.: my.smtp.com:25
mk: Внесете го вашето домаќинско име и порта (на пример: moj.smtp.com:25)

en: Enter your subquestions:
mk: Внесете ги потпрашањата:

en: Equals sum value
mk: Еднаква збирна вредност

en: Equals:
mk: Еднакво на:

en: Equation
mk: Равенка

en: Error
mk: Грешка

en: Error Files List
mk: Список на податотеки со грешка

en: Error saving results
mk: Грешка при зачувувањето на резултатите

en: Error while updating usertemplates.
mk: Грешка при подновата на корисничките шаблони.

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
mk: Грешка: „друго“ е резервирана тастатура.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
mk: Грешка: Нема можности за одговор на прашањево и/или не постојат на овој јазик.

en: Error: There are no answers defined for this question.
mk: Грешка: Нема определено можни одговори на ова прашање.

en: Error: This question has no answers.
mk: Грешка: Прашањево нема одговори.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
mk: Грешка: се обидувате да користите дуплирани кодови за одговори.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
mk: Грешка: Се обидувате да користите дуплирани кодови за ознака

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
mk: Грешка: Се обидувате да користите дуплирани кодови за потпрашања.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
mk: Грешка: Мора да внесете наслов на групата за секој јазик.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
mk: Грешка: Мора да внесете име за овој збир ознаки.

en: Error: You have to enter a question code.
mk: Грешка: Мора да внесете код за прашањето.

en: Error: You have to enter a title for this survey.
mk: Грешка: Мора да внесете наслов за анкетата.

en: Error: Your uploaded file is missing one or more of the mandatory columns (%s)
mk: Грешке: На фајлот кој го закачивте му недостигаат една или повеќе задолжителни колони (%s)

en: Estonian
mk: естонски

en: Every 2 weeks
mk: Секои 2 недели

en: Every day
mk: Секој ден

en: Every month
mk: Секој месец

en: Every week
mk: Секоја недела

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
mk: Сè е во ред. Продолжете на следниот чекор.

en: Example data
mk: Урнек-податоци

en: Exclude answers?
mk: Да ги изземам одговорите?

en: Exclude quotas?
mk: Да ги изземам квотите?

en: Exclude record IDs?
mk: Да ги изземам назнаките на записот?

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) seperated with a semikolon.
mk: Ги исклучува сите други можности ако се даде извесен одговор - само внесете го/ги код(овите) на одговорот, одделени со точка-запирка.

en: Exclusive option
mk: Исклучителна можност

en: Existing LID: %s
mk: Постоечки LID: %s

en: Exit and clear survey
mk: Излези и исчисти анкета

en: Expected right parentheses
mk: Очекувана десна заграда

en: Expiration
mk: Истекување

en: Expire survey
mk: Истекување на анкетата

en: Expired
mk: Истечено

en: Expiry date/time:
mk: Датум/време на истек:

en: Export
mk: Извоз

en: Export .csv data file
mk: Извези .csv податотека

en: Export CSV
mk: Извези CSV

en: Export R syntax file
mk: Извези синтаксна податотека за R

en: Export Resources As ZIP Archive
mk: Извези ресурси како ZIP-архив

en: Export Template
mk: Извези го шаблонов

en: Export VV file
mk: Извези VV-податотека

en: Export a VV survey file
mk: Извези VV-податотека

en: Export data
mk: Извези податоци

en: Export multiple label sets
mk: Извези повеќе збирови ознаки

en: Export result data to R
mk: Извези ги податоците за резултатите во R

en: Export result data to SPSS
mk: Извези податоци од резултатите во SPSS

en: Export results
mk: Извези ги резултатите

en: Export results to a R data file
mk: Извези ги резултатите во R Data-податотека

en: Export results to a SPSS/PASW command file
mk: Извези ги резултатите во наредбен ред за SPSS/PASW

en: Export results to application
mk: Извези ги резултатите во програм

en: Export selected label sets
mk: Извези ги одбраните збирови ознаки

en: Export survey
mk: Извези анкета

en: Export syntax
mk: Извези синтакса

en: Export template
mk: Извези шаблон

en: Export this Response
mk: Извези го одговоров

en: Export this label set
mk: Извези го овој збир ознаки

en: Export this question
mk: Извези го прашањево

en: Export this question group
mk: Извези ја оваа  група прашања

en: Export tokens
mk: Извези жетони

en: Export tokens to CSV file
mk: Извези жетони во CSV-податотека

en: Export...
mk: Извези...

en: Failed
mk: Не успеа

en: Failed to add user
mk: Не можев да додадам корисник

en: Failed to add user.
mk: Не успеав да го додадам корисникот.

en: Failed to create token entries
mk: Не успеав да создадам жетонски записи

en: Failed to delete answer
mk: Не можев да го избришам можниот одговор

en: Failed to open the uploaded file!
mk: Не можев да ја отворам подигнатата податотека!

en: Failed to update answers
mk: Не можев да ги подновам можните одговори

en: Failed to update survey permissions!
mk: Не можев да ги подновам анкетните дозволи!

en: Faulty line in import - fields and data don't match
mk: Увезувате неисправно - полињата и податоците не се совпаѓаат

en: Fax to:
mk: Испрати факс на:

en: Feb
mk: февруари

en: Female
mk: женски

en: Field description
mk: Опис на полето

en: Field summary for %s
mk: Краток опис на полето за %s

en: File
mk: Податотека

en: File backup created:
mk: Создадена резерва:

en: File does not contain LimeSurvey data in the correct format.
mk: Податотеката не содржи податоци за LimeSurvey во исправен формат.

en: File metadata
mk: Метаподатоци за податотеката

en: File name
mk: Име на фајл

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for OpenOffice and Excel). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
mk: Податотеката треба да биде од стандарден CSV вид (одделено со запирка) со незадолжителни двојни наводници околу вредностите (по основно кај OpenOffice и Excel). Во првиот ред мора да се наведени имињата на полињата. Полињата може да бидат наведени по било кој редослед.

en: File upload
mk: Подигање на податотека

en: File upload succeeded.
mk: Подигањето на податотеката успеа.

en: File:
mk: Податотека:

en: Filter HTML for XSS:
mk: Филтрирај HTML за XSS:

en: Filter blank email addresses:
mk: Филтрирај ги празните е-поштенски адреси:

en: Filter by email address
mk: Фитрирај по е-пошта

en: Filter by language
mk: Фитлрирај по јазик

en: Filter duplicate records:
mk: Филтрирај ги дуплираните записи:

en: Filter the available answers by this value
mk: Филтрирај ги расположивите одговори според оваа вредност

en: Filter...
mk: Филтер...

en: Filtered from statistics script
mk: Филтрирано од скриптата за статистики

en: Finalize response submission
mk: Доврши го поднесувањето на одговорот

en: Find first occurrence of a string
mk: Пронајди го првото појавување на стринг

en: Find highest value
mk: Пронајди ја најголемата вредност

en: Find lowest value
mk: Пронајди ја најмалата вредност

en: Find position of first occurrence of a string
mk: Пронајди ја позицијата на првото појавување на стринг

en: Find whether the type of a variable is integer
mk: Пронајди кога една променлива е од цел број

en: Finds whether a value is not a number
mk: Пронајди кога вредноста не е број

en: Finds whether a variable is NULL
mk: Пронајди кога вредноста на променливата е НУЛА

en: Finds whether the type of a variable is float
mk: Пронајди кога една променлива е од типот „float“

en: Finnish
mk: фински

en: First name
mk: Име

en: First name from token
mk: Име од жетон

en: Firstname from token
mk: Име од жетонот

en: Follow the following link to update it
mk: Проследете ја врската за да го подновите

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
mk: За да можете лесно да отворите во MS Excel, сменете ја наставката во „tab“ или „txt“

en: For further information please contact %s
mk: За повеќе информации, обратете се кај %s

en: For stable versions
mk: За стабилни верзии

en: Forbidden Extension
mk: Забранета наставка

en: Force HTTPS:
mk: Наметни HTTPS:

en: Forgot your password?
mk: Ја заборавивте лозинката?

en: Format
mk: Формат

en: Format a GMT date/time
mk: Формат на GMT датум/време

en: Format a local date/time
mk: Формат на локално време/датум

en: Format a local time/date as integer
mk: Форматирај го локалното време/датум како цел број

en: Format:
mk: Формат:

en: Format: %s
mk: Формат: %s

en: Found
mk: Пронајдено

en: Found & writable
mk: Пронајдено и може да се запишува

en: French
mk: француски

en: From
mk: Од

en: From token table
mk: Од жетонската табела

en: Full
mk: Целосно

en: Full name
mk: Име и презиме

en: Full names
mk: Цели имиња

en: Full responses:
mk: Полни одговори:

en: Full template editor
mk: Напреден уредувач на шаблони

en: GB2312 Simplified Chinese
mk: GB2312 - упростен кинески

en: GBK Simplified Chinese
mk: GBK - упростен кинески

en: GEOSTD8 Georgian
mk: GEOSTD8 - грузиски

en: Galician
mk: галициски

en: Gender
mk: Пол

en: General
mk: Општо

en: General filters
mk: Општи филтри

en: General settings
mk: Општи поставки

en: Generate a random integer
mk: Генерирај рандом цел број

en: Generate tokens
mk: Создај жетони

en: Generating summaries ...
mk: Создавам кратки описи...

en: German
mk: германски

en: Get order from previous question
mk: Земи го распоредот од претходните прашања

en: Get statistics from these responses
mk: Направи статистики од овие одговори

en: Get string length
mk: Земете должина на стрингот

en: Get the default location using the user's IP address?
mk: Да ја пронајдам основната местопположба користејќи ја IP-адресата на корисникот?

en: Get the integer value of a variable
mk: Земи цела вредност на променлива

en: Get time statistics from these responses
mk: Направи временски статистики за овие одговори

en: Get value of pi
mk: Земи ја вредноста на Pi

en: Getting questions and answers ...
mk: Ги преземам прашањата и одговорите ...

en: Global participant settings
mk: Глобални поставувања за учесниците

en: Global settings
mk: Глобали поставки

en: Global settings were saved.
mk: Глобалните поставки се зачувани.

en: Go back
mk: Назад

en: Go to question
mk: Оди на прашањето

en: Go to question group
mk: Оди на групата прашања

en: Go to survey
mk: Оди на анкетата

en: Google Maps
mk: Google Карти

en: Google Maps API key:
mk: Клуч за API на Google Карти:

en: Google Translate API key:
mk: Google Translate API клуч:

en: Greater than
mk: Поголемо од

en: Greater than (Strings)
mk: Поголемо од (низи)

en: Greater than or equal to
mk: Поголемо или еднакво на

en: Greater than or equal to (Strings)
mk: Поголемо или еднакво на (низи)

en: Greater than:
mk: Повеќе од:

en: Greek
mk: грчки

en: Group
mk: Група

en: Group 1: The first lot of questions
mk: Група 1: Првиот збир прашања

en: Group by Group
mk: Група по група

en: Group could not be deleted
mk: Не можев да ја избришам групата.

en: Group description
mk: Опис на група

en: Group member can only see own group:
mk: Членот на групата може да ја види само својата група:

en: Group of checkboxes
mk: Група штикларници

en: Group time
mk: Време на групата

en: Groups
mk: Групи

en: HP West European
mk: HP - западноевропски

en: HTML editor mode
mk: Режим на HTML-уредник

en: Header for first scale
mk: Наслов на првата скала

en: Header for second scale
mk: Наслов на втората скала

en: Heading
mk: Наслов

en: Hebrew
mk: хебрејски

en: Height of the map in pixel
mk: Висина на картата во пиксели

en: Hello %s,
mk: Здраво %s,

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
mk: Здраво,
    
    Даден е нов одговор на вашата анкета „{SURVEYNAME}“.
    
    Стиснете тука за да ја превчитате анкетата:
    {RELOADURL}
    
    Стиснете тука за да го погледате поединечниот одговор:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Стиснете тука за да го уредите поединечниот одговор:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Тука прегледајте ги статистиките:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
mk: Здраво,
    
    Даден е нов одговор на вашата анкета „{SURVEYNAME}“.
    
    Стиснете тука за да ја превчитате анкетата:
    {RELOADURL}
    
    Стиснете тука за да го погледате поединечниот одговор:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Стиснете тука за да го уредите поединечниот одговор:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Тука прегледајте ги статистиките:
    {STATISTICSURL}
    
    
    Учесникот ги даде следниве одговори:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
mk: Помош

en: Help about this question
mk: Помош за ова прашање

en: Help:
mk: Помош:

en: Hide advanced settings
mk: Скриј напредни поставки

en: Hide both
mk: Сокриј ги двете

en: Hide both (Forced by the system administrator)
mk: Скривај ги двете (наметнато од администраторот)

en: Hide details of this Survey
mk: Скриј подробности за анкетава

en: Hide details of this group
mk: Сокриј ги деталите од оваа група

en: Hide details of this question
mk: Сокриј детали за ова прашање

en: Hide the tip that is normally shown with a question
mk: Скриј го советот што се прикажува во прашањата

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
mk: Секогаш скривај го прашањево. Ова е корисно за вклучување на податоци со претходно пополнети одговори.

en: Hide tip
mk: Скриј совет

en: Hindi
mk: Хинди

en: Hints
mk: Потсетки

en: How many rows to display
mk: Колку реда да се прикажуваат

en: Huge Free Text
mk: Огромен слободен текст

en: Hungarian
mk: унгарски

en: ID
mk: Назнака

en: ID:
mk: Назнака:

en: IP Addresses will be logged
mk: IP-адресите ќе се заведат

en: IP Info DB API Key:
mk: Клуч за API на базата на IP Info:

en: IP address
mk: IP-адреса

en: IP as default location
mk: IP-адреса како основна местоположба

en: ISO 8859-13 Baltic
mk: ISO 8859-13 - балтички

en: ISO 8859-2 Central European
mk: ISO 8859-2 - средноевропски

en: ISO 8859-7 Greek
mk: ISO 8859-7 - грчки

en: ISO 8859-8 Hebrew
mk: ISO 8859-8 - хебрејски

en: ISO 8859-9 Turkish
mk: ISO 8859-9 - турски

en: Icelandic
mk: исландски

en: Identifier
mk: Назнака

en: Identifier:
mk: Идентификатор:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
mk: Ако се појавуваат грешки, може да треба да ја извршувате скриптава повеќе пати едно по друго.

en: If necessary the database will be updated.
mk: Ако треба, базата ќе се поднови.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
mk: Ако едно од потпрашањата е означено, тогаш оваа вредност се додава на секое означено потпрашање како оценка.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
mk: Ако врската не работи, а вие го вклучите HTTPS, LimeSurvey ќе се сруши и повеќе нема да имате пристап до него.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
mk: Ако учесникот ги штиклира сите можности, отштиклирај ги сите и штиклирај ја можноста зададена во поставката "Исклучителна можност"

en: If tokens are used, the public may register for this survey
mk: Ако се користат жетони, јавоста може да се пријави за анкетава

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
mk: Ако ја избришете табелава, повеќе нема да се бараат жетони за пристап на анкетата

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
mk: Ако не сакате да учествувате во анкетата и не сакате повеќе да добивате покани, стиснете на следнава врска:
    {OPTOUTURL}

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
mk: Ако наведете е-пошта, ќе можеме да ви ги испратиме пораките со сите подробности.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
mk: Ако имате некакви прашања во врска со поракава, слободно обратете се кај администраторот на %s. Ви благодариме!

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
mk: Ако ви е доделен жетон, внесете го во полето подолу и стиснете за да продолжите.

en: If you initialise tokens for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
mk: Ако пуштите жетони во анкетава, таа ќе биде достапна само за корисниците што ќе наведат жетон рачно или со URL.

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
mk: Ако се префрлите на режим на е-пошта ќе морате да ги прегледате вашите шаблони за е-пошта за да бидат складни новиот формат

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
mk: Ако ја вклучите можноста за анонимизирани одговори и направите жетонска табела, LimeSurvey ќе ги обележи завршените жетони само со „Y“ наместо со датум/време за да ја обезбеди анонимноста на вашите учесници.

en: If you want to check any of the answers you have made, and/or change them, you can do that now by clicking on the [<< prev] button and browsing through your responses.
mk: Ако сакате да си ги проверите одговорите и/или да ги измените, стиснете на копчето  [<< прет] и прегледајте ги.

en: If you want to edit it %s please copy it first%s.
mk: Ако сакате да го уредите %s, Ве молам прво копирајте го %s.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
mk: Ако Вашата база на податоци е „шерд“, препорачливо е префиксот на базата да биде "lime_" или да го оставете празно.

en: Import
mk: Увоз

en: Import CSV
mk: Увези CSV

en: Import Label Set
mk: Увези збир ознаки

en: Import Question
mk: Увези прашањае

en: Import Resources ZIP Archive
mk: Извези ресурси како ZIP-архив

en: Import Responses
mk: Увези одговори

en: Import VV file
mk: Увези VV- податотека

en: Import a VV response data file
mk: Увези VV датотека

en: Import a VV survey file
mk: Увези VV-податотека

en: Import also timings (if exist):
mk: Увези и потрошени времиња (ако постојат):

en: Import as not finalized answers?
mk: Да увезам како недовршени одговори?

en: Import label set(s)
mk: Увези збир(ови) на ознаки

en: Import of label set(s) is completed.
mk: Увозот на збир(овите) ознаки е завршен.

en: Import of survey is completed.
mk: Увозот на анкета е завршен.

en: Import of this survey file failed
mk: Увозот на анкетната податотка не успеа

en: Import old tokens
mk: Увези стари жетони

en: Import question group
mk: Увези група прашања

en: Import responses from a deactivated survey table
mk: Увези одговори од исклучена (деактивирана) анкетна табела

en: Import survey
mk: Увези анкета

en: Import survey data
mk: Увези анкети

en: Import survey resources
mk: Увези анкетни ресурси

en: Import template
mk: Увези шаблон

en: Import template ZIP archive
mk: Увези шаблонски ZIP-архив:

en: Import tokens from CSV file
mk: Увези жетони од CSV-податотека

en: Import tokens from LDAP query
mk: Увези жетони од LDAP-барање

en: Important Note:
mk: Важна напомена:

en: Important instructions
mk: Важни напатствија

en: Imported Files List
mk: Список на увезени податотеки

en: Imported Resources for
mk: Увезени ресурси за

en: Imported template files for
mk: Увезени шаблонски податотеки за

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
mk: Групава е не може да се избрише бидејќи има барем едно друго прашање што е зависно од нејзината содржина

en: Inactive
mk: Неактивно

en: Include:
mk: Вклучи:

en: Incomplete responses only
mk: Само нецелосни одговори

en: Incomplete responses:
mk: Нецелосни одговори:

en: Incorrect permissions in your %s folder.
mk: Имате погрешни дозволи во папката %s.

en: Incorrect username and/or password!
mk: Погрешно корисничко име и/или лозинка!

en: Increase
mk: Зголеми

en: Indonesian
mk: индонезиски

en: Inexistant token table
mk: Непостоечка жетонска табела

en: Information
mk: Информација

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
mk: Првичниот суперадминистратор не може да се избрише!

en: Initialise tokens
mk: Пушти ги жетоните

en: Inline HTML editor
mk: Вграден HTML-уредник

en: Input
mk: Внос

en: Input box width
mk: Ширина на полето за внос

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
mk: Вметете прелом во нова страница пред ова прашање во изгледот за печатење со тоа што тука ќе зададете Да,

en: Insert page break in printable view
mk: Вметни прелом во нова страница во изгледот за печатење

en: Insert/edit LimeSurvey replacement field
mk: Внеси/смени LimeSurvey поле за замена

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
mk: Вметни HTML кршач на линии пред секоја нова линија со стринг

en: Instructions for the impatient
mk: Напатствија за нетрпеливите

en: Integer only
mk: Само целобројни

en: Interface language
mk: Јазик на посредникот

en: Interfaces
mk: Интерфејси

en: Interview time
mk: Време на испитувањето

en: Invalid survey ID
mk: Погрешно ИД на анкета

en: Invitation
mk: Покана

en: Invitation email
mk: Порака со покана

en: Invitation email subject:
mk: Наслов на пораката со покана:

en: Invitation email:
mk: Порака со покана:

en: Invitation sent date
mk: Поканата е испратена на

en: Invitation sent to:
mk: Поканата е испратена на:

en: Invitation sent?
mk: Испратена е покана?

en: Invitation status:
mk: Статус на поканата:

en: Invitation to participate in a survey
mk: Покана за учество во анкета

en: Invited
mk: Поканет

en: Irish
mk: ирски

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
mk: Дали да барам од учесникот да прокоментира на подигнатата податотека?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
mk: Дали да барам од учесникот да ѝ даде наслов на подигнатата податотека?

en: It is presented group by group.
mk: Претставено група по група.

en: It is presented on one single page.
mk: Претставено на една страница.

en: It is presented question by question.
mk: Претставено прашање по прашање.

en: It uses cookies for access control.
mk: Се користат колачиња за контрола на пристапот.

en: Italian
mk: италијански

en: Iterate survey
mk: Повтори анкета

en: Jan
mk: јануари

en: Japanese
mk: јапонски

en: Join array elements with a string
mk: Додај стринг на низа од елементи

en: Jul
mk: јули

en: Jun
mk: јуни

en: KOI8-R Relcom Russian
mk: KOI8-R Relcom - руски

en: KOI8-U Ukrainian
mk: KOI8-U - украински

en: Keyboard-less operation
mk: Бестастатурна работа

en: Korean
mk: корејски

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
mk: LDAP е оневозможен или нема определено LDAP-барање

en: Label
mk: Ознака

en: Label %s
mk: Означи %s

en: Label for 'Other:' option
mk: Ознака за можноста „Друго:“

en: Label set browser
mk: Означи прелистувач на збирови

en: Label set import summary
mk: Краток опис на увозот на збирот ознаки

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
mk: Збирот ознаки не е увезен бидејќи веќе постои ист таков збир.

en: Label sets
mk: Збирови знаци

en: Label sets:
mk: Сетови на написи:

en: Label:
mk: Ознака:

en: Labels
mk: Ознаки

en: Language
mk: Јазик

en: Language Switch
mk: Префрлање јазик

en: Language code
mk: Јазиќен код

en: Languages
mk: Јазици

en: Languages:
mk: Јазици:

en: Last check: %s
mk: Последна проверка: %s

en: Last name
mk: Презиме

en: Last name from token
mk: Презиме од жетонот

en: Last page
mk: Последна страница

en: Lastname from token
mk: Презиме од жетон

en: Later than:
mk: По:

en: Latvian
mk: латвиски

en: Less than
mk: Помалку од

en: Less than (Strings)
mk: Помало од (низи)

en: Less than or equal to
mk: Помалку или еднакво на

en: Less than or equal to (Strings)
mk: Помало или еднакво на (низи)

en: Less than:
mk: Помалку од:

en: License
mk: Лиценца

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
mk: LimeSurvey може да се обиде да ви ја создаде базата на податоци.

en: LimeSurvey database is up to date. No action needed
mk: Базата на податоци на LimeSurvey е ажурирана. Не се потребни акции.

en: LimeSurvey has been installed successfully.
mk: LimeSurvey беше успешно инсталиран.

en: LimeSurvey installer
mk: Инсталација на LimeSurvey

en: LimeSurvey online manual
mk: Прирачник за LimeSurvey

en: LimeSurvey setup
mk: Поставување на LimeSurvey

en: Limit
mk: Ограничување

en: Limit the number of possible answers
mk: Ограничи го бројот на можни одговори

en: Limit time to answer question (in seconds)
mk: Ограничете го времето за одговарање на прашање

en: List
mk: Список

en: List (Dropdown)
mk: Список (паѓачки)

en: List (Radio)
mk: Список (радио)

en: List survey publicly:
mk: Наведувај ја анкетата јавно:

en: List with comment
mk: Список со коментар

en: Lithuanian
mk: литвански

en: Load Page
mk: Вчитај страница

en: Loading translations
mk: Ги вчитувам преводите

en: Loading...
mk: Вчитувам...

en: Location
mk: Место

en: Logged in
mk: Најавени сте

en: Logged in as:
mk: Најавен како:

en: Logic
mk: Логика

en: Login
mk: Најава

en: Logout
mk: Одјава

en: Logout successful.
mk: Одјавата е успешна.

en: Long Free Text
mk: Долг слободен текст

en: Mac Central European
mk: Mac - средноевропски

en: Mac West European
mk: Mac - западноевропски

en: Macedonian
mk: македонски

en: Mail to all Members
mk: Испрати на сите членови

en: Main Admin Screen
mk: Главен администраторски екран

en: Main admin screen
mk: Главен администраторски екран

en: Make a comment on your choice here:
mk: Тука прокоментирајте на вашиот избор:

en: Make a string lowercase
mk: Направи го стрингот со мали букви

en: Make a string uppercase
mk: Направи го стрингот со големи букви

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
mk: Направи го задолжително полето за коментар „Друго:“ кога е активна таа можност

en: Malay
mk: малајски

en: Male
mk: машки

en: Maltese
mk: малтешки

en: Manage additional attribute fields
mk: Раководење со дополнителни атрибутни полиња

en: Manage labels
mk: Менаџирај ознаки

en: Manage token attribute fields
mk: Раководење со атрибутните полиња за жетоните

en: Mandatory Question
mk: Задолжително прашање

en: Mandatory fields:
mk: Задолжителни полиња:

en: Mandatory:
mk: Задолжително:

en: Map height
mk: Висина на картата

en: Map width
mk: Ширина на картата

en: Map zoom level
mk: Приближеност на картата

en: Mar
mk: март

en: Mask questions
mk: Затксриј ги прашањата

en: Max number of files
mk: Макс. број на податотеки

en: Max reminders
mk: Макс. потсети

en: Maximum
mk: Максимум

en: Maximum answers
mk: Максимум одговори

en: Maximum characters
mk: Највеќе дозволени знаци

en: Maximum characters allowed
mk: Највеќе дозволени знаци

en: Maximum file size allowed (in KB)
mk: Максимална допуштена податотечка големина (во КБ)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
mk: Максимален број на податотеки што учесникот мора да подигне за ова прашање

en: Maximum sum value
mk: Максимална збирна вредност

en: Maximum sum value of multiple numeric input
mk: Максимална вкупна вредност на повеќе бројчени вносови

en: Maximum value
mk: Максимална вредност

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
mk: Максимална вредност за типот на прашање со низа (повеќеизборно-флексибилно)

en: Maximum value of the numeric input
mk: Максимална вредност на бројчениот внос

en: Maximum year
mk: Максимална година

en: Maximum year value for calendar
mk: Максимална вредност за годината во календарот

en: May
mk: мај

en: Maybe you don't have permission.
mk: Можеби немате дозвола.

en: Message
mk: Порака

en: Message:
mk: Порака:

en: Microsoft Excel (All charsets)
mk: Microsoft Excel (сите знаци)

en: Microsoft Word (Latin charset)
mk: Microsoft Word (латинични знаци)

en: Min days between reminders
mk: Минимален број на денови помеѓу потсетувања

en: Min number of files
mk: Мин. број на податотеки

en: Minimum
mk: Минимум

en: Minimum answers
mk: Минимум одговори

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
mk: Минимален број на податотеки што учесникот мора да подигне за ова прашање

en: Minimum sum value
mk: Минимална вредност на збирот

en: Minimum value
mk: Минимална вредност

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
mk: Минимална вредност за типот на прашање со низа (повеќеизборно-флексибилно)

en: Minimum value of the numeric input
mk: Максимална вредост на бројчениот внос

en: Minimum year
mk: Минимална година

en: Minimum year value in calendar
mk: Минимална вредност за годината во календарот

en: Month
mk: Месец

en: Month display style
mk: Стил на прикажување на месеци

en: Move on without warning
mk: Продолжи без предупредување

en: Moving user templates to new location at %s...
mk: Ги преместувам корисничките шаблони на нова локација во %s...

en: Multiple Numerical Input
mk: Повеќекратен нумерички внос

en: Multiple Short Text
mk: Повеќекратен краток текст

en: Multiple choice
mk: Повеќеизборно

en: Multiple choice questions
mk: Повеќеизборни прашања

en: Multiple choice with comments
mk: Повеќеизборно со коментари

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
mk: Збирот на повеќекратните бројчени вносови мора да биде еднаков на оваа вредност

en: Name
mk: Име

en: Name of the survey
mk: Име на анкетата

en: Name of the survey administrator
mk: Име на анкетниот администратор

en: Name:
mk: Име:

en: Navigation delay (seconds):
mk: Навигациско задоцнување (секунди):

en: Never
mk: Никогаш

en: New answer option
mk: Нова можност за одговор

en: New dummy tokens were added.
mk: Додадени се нови лажни жетони.

en: New files were successfully installed.
mk: Новите податотеки се успешно инсталирани.

en: New files will be downloaded and installed.
mk: Ќе се преземат и инталираат нови податотеки.

en: New question group was saved.
mk: Новата група прашања е зачувана.

en: New quota
mk: Нова квота

en: New survey title:
mk: Наслов на новата анкета:

en: New token was added.
mk: Додаден е нов жетон.

en: NewTemplate
mk: НовШаблон

en: Next
mk: Следно

en: Next question
mk: Следно прашање

en: Next question group
mk: Следна група прашања

en: No
mk: Не

en: No (Forced by the system administrator)
mk: Не (наметнато од администраторот)

en: No CFIELDNAME field set!
mk: Нема зададено сет од полиња за CFIELDNAME!

en: No DB backup created:
mk: Не создадов резервен примерок на базата:

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
mk: Нема наведено GID (група). Не можам да го увезам прашањето

en: No HTML editor
mk: Без HTML-уредник

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
mk: Нема наведен SID (анкета). Не можам да го увезам прашањето.

en: No SID Provided
mk: Немате наведено SID

en: No Username selected.
mk: Немате одбрано корисничко име.

en: No answer
mk: Нема можен одговор

en: No available surveys
mk: Нема анкети на располагање

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
mk: Не можев да ископирам услови (поради дупликати)

en: No database action required!
mk: Нема потреба од дејство врз базата на податоци!

en: No email notification
mk: Нема известување по е-пошта

en: No invitation code is needed to complete the survey.
mk: Оваа анкета не бара код од покана за да ја пополните.

en: No matching CFIELDNAME group!
mk: Нема совпаѓачка CFIELDNAME група!

en: No matching CQID
mk: Нема совпаѓачки CQID

en: No matching group
mk: Нема совпадната група

en: No matching question
mk: Нема совпаднато прашање

en: No matching survey
mk: Нема совпадната анкета

en: No next question
mk: Нема следно прашање

en: No next question group
mk: Нема следна  група прашања

en: No of surveys
mk: Бр. на анкети

en: No other user in the system
mk: Нема други корисници во системот

en: No parameters defined
mk: Нема дефинирано параметри

en: No participant information lost.
mk: Нема изгубено информации за учесниците.

en: No previous question
mk: Нема претходно прашање

en: No previous question group
mk: Нема претходна група прашања

en: No question index will be shown with this format.
mk: Со овој формат нема да се прикаже индекс на прашања.

en: No questions selected
mk: Нема одбрано прашања

en: No quotas have been set for this survey
mk: За анкетава нема поставено квоти.

en: No reminder(s) sent
mk: Нема испратени потсетници

en: No replacement variable available for this field
mk: Нема достапна променлива за замена во ова поле!

en: No responses are lost.
mk: Нема изгубени одговори.

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
mk: Нема наведено ID на анкетата. Анкетата не може да биде копирана

en: No, thanks.
mk: Не, благодарам.

en: Nominal
mk: Номинален

en: None
mk: Нема

en: Norwegian (Bokmal)
mk: норвешки (книжевен)

en: Norwegian (Nynorsk)
mk: норвешки (новонорвешки)

en: Not Active
mk: Не е активно

en: Not Selected
mk: Не е избрано

en: Not completed or Not displayed
mk: Не е завршено или Не е прикажано

en: Not displayed
mk: Не е прикажано

en: Not enough values for calculation
mk: Нема доволно вредности за пресметка

en: Not equal to
mk: Не е еднакво на

en: Not found
mk: Не е пронајдено

en: Not imported label sets
mk: Збировите ознаки не се увезени

en: Not invited
mk: Непоканет

en: Not started
mk: Не е започнато

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
mk: Имајте предвид дека овој дел за оценување ќе се прикаже само ако се поставени правилата за оценување и ако е активиран режимот на оценување.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
mk: Имајте на ум дека бришењето е неповратно. Податоците ќе бидат изгубени.

en: Note: All fields marked with (*) are required.
mk: Забелешка: Сите полиња означени со (*) се задолжителни.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
mk: Напомена: Активиран е надгледниот режим. Обележаните поставки (*) не можат да се менуваат.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
mk: Напомена: Ако анкетава ја деактивиравте по грешка, тогаш лесно ќе можете да ги повратите податоците под услов да не правите измени во составот на анкетата. Погледајте ја документацијата на LimeSurvey за повеќе информации

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
mk: Напомена: Ако ја вклучите можноста „Анонимизирани одговори“ за оваа анкета, тогаш LimeSurvey ќе ги обележи сите ваши довршени жетони само со „Y“ наместо со датум и време со цел да се обезбеди анонимноста на вашите учесници.

en: Note: This is a standard template.
mk: Забелешка: Ова е стандарден шаблон.

en: Note: You MUST enter a new question code!
mk: Напомена: МОРА да внесете код за новото прашање!

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
mk: Забелешка? не можете да ја измените равенката за вашност бидејќи има тековни услови поставени за ова прашање.

en: Nothing to translate on this page
mk: На страницава нема што да се преведе

en: Notification & data management
mk: Раководење со известувања и податоци

en: Nov
mk: ноември

en: Null values are ignored in calculations
mk: Нуларните вредности се занемаруваат во пресметките

en: Number greater than
mk: Број поголем од

en: Number less than
mk: Број помал од

en: Number of attribute fields to add:
mk: Број на атрибутни полиња за додавање:

en: Number of cases
mk: Број на случаи

en: Number of files greater than
mk: Број на филтри поголем од

en: Number of files less than
mk: Број на филтри помал од

en: Number of questions/groups
mk: Број на прашања/групи

en: Number of records in this query:
mk: Број на записи во ова барање:

en: Number of tokens
mk: Број на жетони

en: Numbers
mk: Броеви

en: Numbers only
mk: Само броеви

en: Numbers only for 'Other'
mk: Само бројки во „Друго:“

en: Numerical Input
mk: Бројчен внос

en: OK
mk: ОК

en: OR
mk: ИЛИ

en: Occitan
mk: Oкситански

en: Oct
mk: октомври

en: Off
mk: Исклч

en: Off (Forced by the system administrator)
mk: Исклучено (наметнато од администраторот)

en: On
mk: Вклч

en: On (Forced by the system administrator)
mk: Вклучено (наметнато од администраторот)

en: On errors
mk: При грешки

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
mk: Барајќи информации за поднова од  limesurvey.org, наидов на грешка:

en: Once a survey is activated you can no longer:
mk: Откако ќе ја активирате анкетата, повеќе нема да можете да:

en: One
mk: Еден

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
mk: Една или повеќе податотеки ја имаат надминато дозволената големина/не се во правилен формат или не е подигнат минималниот број на потребни податотеки. Не можете да продолжите додека не довршите

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
mk: Не се одговорени едно или повеќе задолжителни прашања. Не можете да продолжите додека не ги одговорите.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
mk: Едно или повеќе прашања не се одговорени на исправен начин. Не можете да продолжите без да ги исправите.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
mk: Една или повеќе подигнати податотеки не се во соодветен формат/големина. Не можете да продолжите ако не ги измените.

en: Online Manual
mk: Прирачник

en: Only Previous pages answers are available
mk: Достапни се само одговори на претходните прашања

en: Only answer this if the following conditions are met:
mk: Одговори го ова само ако се задоволени следниве услови:

en: Only answer this question if the following conditions are met:
mk: Одговорете на прашањево само ако се задоволени следниве услови:

en: Only numbers may be entered in these fields
mk: Во полињава може да се внесат само бројки

en: Only numbers may be entered in this field.
mk: Во полето може да се внесуваат само бројки

en: Open
mk: Отвори

en: Open imported template
mk: Отвори го увезениот шаблон

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode
mk: Отвори ја синтаксната податотека во SPSS во Уникоден режим

en: Open-access mode
mk: Режим на отворен пристап

en: Option 'Other':
mk: Можност „Друго“:

en: Optional Question
mk: Незадолжително прашање

en: Optional fields:
mk: Незадолжителни полиња:

en: Optional settings
mk: Опционални поставувања

en: Ordinal
mk: Реден

en: Organize question groups/questions
mk: Организирај ги прашалните групи/прашања

en: Other
mk: Друго

en: Other answer
mk: Друг одговор

en: Other comment
mk: Други коментари

en: Other files:
mk: Останати датотеки:

en: Other:
mk: Друго:

en: Outdated
mk: Истечено

en: Output options
mk: Нагодувања за извод

en: Overall assessment score
mk: Севкупна оценка

en: Overview & update
mk: Општ преглед и поданова

en: Owner
mk: Сопственик

en: Owner name
mk: Име на основачот

en: PHP (default)
mk: PHP (по основно)

en: PHP version
mk: PHP верзија

en: Page {0} of {1}
mk: Страна {0} од {1}

en: Panel integration
mk: Панел за интегрирање

en: Parameter
mk: Параметар

en: Parameter name:
mk: Име на параметарот:

en: Partial
mk: Делумно

en: Partial (saved) responses
mk: Делумни (зачувани) одговори

en: Participant may save and resume later?
mk: Учесникот може да ја зачува анкетата за подоцна?

en: Participant panel
mk: Панел на учесникот

en: Participants can save partially finished surveys
mk: Учесниците можат да зачувуваат делумно пополнети анкети

en: Participants may print answers?
mk: Учесниците може да ги испечатат одговорите?

en: Participants owned by you
mk: Учесници основани од тебе

en: Participants shared with you
mk: Учесници споделени со тебе

en: Participants you have shared
mk: Учесници кои ги имате споделено

en: Password
mk: Лозинка

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Passwords do not match!
mk: Лозинките не се совпаѓаат.

en: Passwords don't match.
mk: Лозинките не се совпаѓаат.

en: Percentage
mk: Отсто

en: Percentage of total:
mk: Отсто од вкупниот број:

en: Permission
mk: Дозвола

en: Permission to activate/deactivate a survey
mk: Дозвола за активирање/деактивирање на анкета

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
mk: Дозвола за создавање(внес на податоци)/прегледување/подновување/бришење/увоз/извоз на одговори

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
mk: Дозвола за создавање/поднова/бришење/увоз/извоз на жетонски ставки

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
mk: Дозвола за создавање/преглед/поднова/бришење на правила за оценување на анкета

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
mk: Дозвола за создавање/преглед/поднова/бришење на правила за квотата на оваа анкета

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
mk: Дозвола за создавање/преглед/поднова/бришење/увоз/извоз на прашањата, групите, одговорите и условите од анкетата

en: Permission to delete a survey
mk: Дозвола за бришење на анкета

en: Permission to modify survey security settings
mk: Дозвола за менување на безбедносните поставки

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
mk: Дозвола за преглед и поднова на преводите преку функцијата за брз превод

en: Permission to view statistics
mk: Дозвола за преглед на статистики

en: Permission to view/update the survey locale settings
mk: Дозвола за преглед/поднова на поставките за местото на живеење  на корисникот

en: Permission to view/update the survey settings including token table creation
mk: Дозвола за преглед/поднова на безбедносните поставки, вклучувајќи го создавањето на жетонски табели

en: Persian
mk: персиски

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
mk: Стави ги прашањата во наведена група за произволно подредување. Сите овие прашања ќе се прикажуваат по произволен редослед

en: Please be patient and try again in about 10 minutes.
mk: Ве молиме на трпение. Обидете се повторно за 10 минути.

en: Please be patient...
mk: Бидете стрпеливи...

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to enable this option
mk: Сменете ѝ ги дозволите на папката %s за да ја овозможите оваа функција

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview templates.
mk: Сменете ѝ ги дозволите на папката %s за да ги прегледате шаблоните.

en: Please change the directory permissions of the folders /tmp and /upload/templates in order to enable this option.
mk: Сменете ги дозволите на папките  „/tmp“ и „/upload/templates“ за да ја овозможите оваа функција

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
mk: Погледајте погоре дали има проблеми  и потоа продолжете со последниот чекор.

en: Please check any problems above and then proceed to the next step.
mk: Погледајте дали погоре има проблеми и потоа продолжете на следниот чекор.

en: Please check at least one item.
mk: Штиклирајте барем една ставка.

en: Please check the directory permissions.
mk: Проверете ги дозволите на директориумот

en: Please check these settings now, then click the button below.
mk: Ве молиме проверете ги поставувањата, а потоа кликнете на копчето подолу.

en: Please check your settings
mk: Проверете си ги поставките

en: Please choose
mk: Одберете

en: Please choose *all* that apply:
mk: Одберете ги *сите* што ви требаат:

en: Please choose *only one* of the following:
mk: Одберете *само едно* од следниве:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
mk: Одберете ги сите што ви требаат и напишете коментар:

en: Please choose either of the options
mk: Ве молам одберете една од опциите

en: Please choose the appropriate response for each item:
mk: Одберете соодветен одговор за секоја ставка:

en: Please choose the label sets you want to export:
mk: Одберете го збирот ознаки што сакате да го извезете:

en: Please choose...
mk: Одберете...

en: Please complete all parts
mk: Пополнете ги сите делови

en: Please confirm access to survey by answering the security question below and click continue.
mk: Одговорете на долунаведеното безбедносно прашање за да се потврдите, па стиснете за да продолжите.

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
mk: Потврдете го жетонот со одговарање на долунаведеното безбедносно прашање и стиснете да продолжите.

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
mk: Обратете се кај %s ( %s ) за повеќе помош.

en: Please continue with populating the database.
mk: Ве молам продолжете со пополнување на базата на податоци.

en: Please enter a date:
mk: Внесете датум:

en: Please enter the name for the copied template:
mk: Внесете го името на ископираниот шаблон:

en: Please enter your comment here
mk: Тука напишете го вашиот коментар

en: Please explain something in detail:
mk: Објаснете нешто поподробно:

en: Please fax your completed survey to:
mk: Испратете ја пополнетата анкета по факс на:

en: Please number each box in order of preference from 1 to
mk: Дајте

en: Please rank all items
mk: Рангирајте ги сите ставки

en: Please select a condition
mk: Ве молам изберете услов

en: Please select a field
mk: Ве молам изберете поле

en: Please select a file to import!
mk: Одберете податотека за увоз!

en: Please select a language:
mk: Одберете јазик:

en: Please select a user first
mk: Најпрвин одберете корисник

en: Please select a user group first
mk: Најпрвин одберете корисничка група

en: Please select at least one file for deletion
mk: Одберете барем една податотека за бришење

en: Please select at least one file for download
mk: Одберете барем една податотека за преземање

en: Please select at least one participant
mk: Ве молам изберете барем еден учесник

en: Please select...
mk: Ве молиме изберете...

en: Please submit by %s
mk: Поднесете по %s

en: Please try again.
mk: Обидете се повторно.

en: Please upload %s more file(s).
mk: Ве молам прикачете %s повеќе датотеки.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
mk: Потврдете ги следниве информации пред да продолжите со подновата на базата:

en: Please wait ...
mk: Почекајте...

en: Please wait to begin with a new session.
mk: Почекајте за да почнете нова сесија.

en: Please write your answer here:
mk: Тука напишете го вашиот одговор:

en: Please write your answer(s) here:
mk: Тука напишете го одговорот:

en: Polish
mk: полски

en: Popup HTML editor
mk: Скокачки HTML-уредник

en: Portuguese
mk: португалски

en: Portuguese (Brazilian)
mk: португалски (бразилски)

en: Position:
mk: Положба:

en: Pre-installation check
mk: Проверка на пре-инсталација

en: Pre-installation check for LimeSurvey
mk: Пре-инсталациона проверка за LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
mk: Претходно мапирани карактеристики

en: Predefined
mk: Предодредени

en: Predefined answer options for this question
mk: Предодредени можности за одговарање на прашањево

en: Predefined label sets...
mk: Предодредени збирови ознаки...

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
mk: Префикс|Наставка за паѓачките списоци

en: Present answer options in reverse order
mk: Прикажи ги можностите за одговарање по обратен редослед

en: Present answers in random order
mk: Наведи ги можните одговори по произволен редослед

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
mk: Прикажи како полиња за внос на текст наместо паѓачки списоци

en: Presentation
mk: Претставување

en: Presentation & navigation
mk: Изглед и навигација

en: Preview This Question
mk: Преглед на прашањево

en: Preview current question group
mk: Преглед на тековната група прашања

en: Preview:
mk: Преглед:

en: Previous
mk: Претходно

en: Previous Answers Fields
mk: Претходни полиња за одговор

en: Previous question
mk: Претходно прашање

en: Previous question group
mk: Претходна група прашања

en: Previous questions
mk: Претходни прашања

en: Previous session is set to be finished.
mk: Претходната сесија привршува.

en: Print answers page
mk: Испечати ја страницата со одговори

en: Print your answers.
mk: Испечатете ги вашите одговори

en: Printable survey page
mk: Анкетна страница за печатење

en: Printable version
mk: Верзија за печатење

en: Prior to 16
mk: Пред 16

en: Proceed to step %s
mk: Продолжи на чекор %s

en: Processing...
mk: Вчитувам...

en: Public registration email subject:
mk: Наслов на пораката за јавно пријавување

en: Public registration email:
mk: Порака за јавно пријавување:

en: Public statistics?
mk: Јавни статистики?

en: Publication & access control
mk: Пристап и контрола на објавувањето

en: Punjabi
mk: пенџапски

en: Q1 and Q3 calculated using %s
mk: К1 и К3 се пресметуваат користејќи %s

en: QueXML export
mk: QueXML-извоз

en: Question
mk: Прашање

en: Question Page
mk: Страница со прашања

en: Question Selection
mk: Избор на прашања

en: Question Type:
mk: Тип на прашање:

en: Question attributes
mk: Атрибути на прашањето

en: Question attributes:
mk: Атрибути на прашањето:

en: Question by Question
mk: Прашање по прашање

en: Question code:
mk: Код на прашањето:

en: Question codes were successfully regenerated.
mk: Кодовите на прашањата се успешно пресоздадени.

en: Question could not be created.
mk: Не можев да го создадам прашањето.

en: Question could not be updated
mk: Не можев да го подновам прашањето

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
mk: Не можев да го подновам прашањето. Во други прашања постојат услови што зависат од можните одговори на ова прашање, па затоа ако го смените типот ќе предизвикате проблеми. Мора да ги избришете условите пред да го смените типот на прашањето.

en: Question group
mk: Група прашања

en: Question group import is complete.
mk: Увозот на групата прашања е завршен.

en: Question group import summary
mk: Опис на увозот на група прашања

en: Question group successfully saved.
mk: Групата прашања е успешно зачувана.

en: Question group/question organizer disabled
mk: Организирањето на прашални груши/прашања се оневозможени.

en: Question group:
mk: Група прашања:

en: Question groups
mk: Групи прашања

en: Question groups:
mk: Група на прашања:

en: Question import is complete.
mk: Увозот на прашања е завршен.

en: Question import summary
mk: Опис на увозот на прашања

en: Question in language %s could not be created.
mk: Не можев да го создадам прашањето на %s јазик.

en: Question index
mk: Индекс на прашања

en: Question time
mk: Време на прашањето

en: Question was successfully added.
mk: Прашањето е успешно додадено.

en: Question was successfully deleted.
mk: Прашањето е успешно избришано.

en: Question was successfully saved.
mk: Прашањето е успешно зачувано.

en: Question:
mk: Прашање:

en: Questions
mk: Прашања

en: Questions with conditions to this group
mk: Прашања со услови што зависат од групава

en: Questions:
mk: Прашања:

en: Quick CSV report
mk: Брз CSV-извештај

en: Quick add...
mk: Брзо додај...

en: Quick statistics
mk: Кратки статистики

en: Quick translation
mk: Брз превод

en: Quick-add answers
mk: Брзо додај одговори

en: Quick-add subquestions
mk: Брзо додавање на потпташања

en: Quick-translation
mk: Брз превод

en: Quota action
mk: Дејство за квотата

en: Quota limit
mk: Огран. за квотата

en: Quota message
mk: Порака за квотата

en: Quota name
mk: Име на квотата

en: Quotas
mk: Квоти

en: READ THIS CAREFULLY BEFORE PROCEEDING
mk: ПРОЧИТАЈТЕ ГО ОВА ВНИМАТЕЛНО ПРЕД ДА ПРОДОЛЖИТЕ

en: Random answer order
mk: Произволен редослед на одговори

en: Randomization group name
mk: Име на групата за произволно подредување

en: Randomize on each page load
mk: Рандомизирај на секое отварање на страницата

en: Range:
mk: Опсег:

en: Rank %s
mk: Ранг %s

en: Ranking
mk: Котирање

en: Reading file..
mk: Ја читам податотеката..

en: Reason:
mk: Причина:

en: Recommended
mk: Препорачливо

en: Record Deleted
mk: Записот е избришан

en: Record has been updated.
mk: Записот е подновен.

en: Records displayed:
mk: Прикажани записи

en: Records imported
mk: Записите се увезени

en: Referrer URL
mk: URL на упатувачот

en: Referrer URL will be saved.
mk: Ќе биде зачуван URL на упатувачот.

en: Refresh list
mk: Озвежи ја листата

en: RegExp
mk: РегИзр

en: Register Page
mk: Страница - Пријавница

en: Registration
mk: Пријава

en: Registration email
mk: Порака за пријава

en: Regular expression
mk: Регуларен израз

en: Relevance equation:
mk: Релевантна равенка:

en: Reload URL
mk: Превчитај URL

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
mk: Превчитајте ја анкетата притискајќи на следнава врска (или прекопирајте ја во прелистувачот)

en: Reloading screen. Please wait.
mk: Го превчитувам екранот. Почекајте.

en: Remaining
mk: Преостанати

en: Remaining:
mk: Преостанува:

en: Reminder
mk: Потсетник

en: Reminder Email:
mk: Порака со потсетување

en: Reminder count
mk: Бројач на потсети

en: Reminder count:
mk: Број на потсети:

en: Reminder email
mk: Порака со потсетување

en: Reminder email subject:
mk: Наслов на пораката со потсетник:

en: Reminder sent to:
mk: Потсетникот е испратен на:

en: Reminder sent?
mk: Испратен е потсетник?

en: Reminder status:
mk: Статус на потсетникот:

en: Reminder to participate in a survey
mk: Потсетување за учество во анкета

en: Reminder(s) sent
mk: Посетниците се испратени

en: Remove
mk: Отстрани

en: Remove condition
mk: Избришете го условот

en: Remove search condition
mk: Отстрани го условот за пребарување

en: Rename this template
mk: Преименувај го шаблонов

en: Rename this template to:
mk: Преименувај го шаблонов во:

en: Renumber scenario automatically
mk: Автоматски пренумерирај го сценариото

en: Renumber the new record.
mk: Презадај бројки на новиот запис.

en: Reorder question groups / questions
mk: Прераспоред на групните прашања

en: Repeat a string
mk: Повторете го стрингот

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
mk: Повторување на насловите во низата на секои X потпрашања

en: Replace
mk: замени

en: Replace the existing record.
mk: Замени го постоечкиот запис.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
mk: Ја заменува ознаката на можноста за одговор „Друго:“ со текст што треба да се внесе

en: Report and skip the new record.
mk: Пријави и прескокни го новиот запис.

en: Required
mk: Задолжително

en: Reset
mk: Одново

en: Reset Survey Logic
mk: Презадај ѝ логика на анкетата

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
mk: Ги вратите сите ваши жетони во состојба „не се користи“

en: Reset answers and token completed state
mk: Ја смените состојбата на одговорите и жетоните во целосна состојба

en: Reset conditions
mk: Презадај услови

en: Reset the completed answers to the incomplete state
mk: Ги вратите целосните одговори во нецелосна состојба

en: Resources
mk: Ресурси

en: Resources Import Summary
mk: Опис на увозот на ресурси

en: Response
mk: Одговор

en: Response ID
mk: Назнака на одговорот

en: Response filters
mk: Филтри на одговори

en: Response import summary
mk: Сумирање на импортираните одговори

en: Response rate
mk: Одѕив

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
mk: Даден одговор на анкетата {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
mk: Поднесување на одговори за анкетата {SURVEYNAME} со резултати

en: Response summary
mk: Краток преглед на одговорите

en: Responses
mk: Одговори

en: Responses & statistics
mk: Одговори и статистики

en: Responses containing
mk: Одговори што содржат

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
mk: Одговорите на оваа анкета НЕ СЕ анонимни.

en: Responses to this survey are anonymized.
mk: Одговорите на оваа анкета се анонимни.

en: Responses will be date stamped.
mk: Одговорите ќе имаат означен датум.

en: Responses will have the IP address logged
mk: Одговорите ќе ја заведат IP-адресата.

en: Responses will have their referring URL logged.
mk: Одговорите ќе ја заведат нивната упатна URL-адреса.

en: Responses will not be date stamped.
mk: На одговорите нема да им се означи времето.

en: Responses will not have the IP address logged.
mk: Одговорите нема да ја заведат IP-адресата.

en: Responses will not have their referring URL logged.
mk: Одговорите нема да ја заведат нивната упатна URL-адреса.

en: Restart this Survey
mk: Почни одново

en: Restore
mk: Врати

en: Restore options
mk: Врати ги нагодувањата

en: Restrict input to integer values
mk: Ограничи го вносот само на цели броеви

en: Result
mk: Резултат

en: Results
mk: Резултати

en: Resume later
mk: Продолжи подоцна

en: Return a formatted string
mk: Врати форматиран стринг

en: Return comma-separated list of values
mk: Врати листа на вредности одделени со запирка

en: Return current UNIX timestamp
mk: Врати го моменталното UNIX време

en: Return part of a string
mk: Врати дел од стрингот

en: Return to label set administration
mk: Назад на раководството со збирови ознаки

en: Return to survey
mk: Вратете се на анкетата

en: Return to survey administration
mk: Назад на анкетната администрација

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
mk: Враќа точно91) ако е валиден датум во Грегоријанскиот календар

en: Reverse a string
mk: Обрнете го стрингот

en: Reverse answer order
mk: Обратен редослед на одговорите

en: Romanian
mk: романски

en: Root URL
mk: URL на основата

en: Rounds a number to an optional precision
mk: Го аокружува бројот на опционална прецизност

en: Rows
mk: Редови

en: Russian
mk: руски

en: SJIS for Windows Japanese
mk: SJIS за Windows - јапонски

en: SMTP debug mode:
mk: Режим на отстранување грешки во SMTP:

en: SMTP debug output:
mk: Извод од отстранувањето на грешки со SMTP:

en: SMTP host:
mk: SMTP-домаќин:

en: SMTP password:
mk: Лозинка за SMTP:

en: SMTP username:
mk: Корисничко име за SMTP:

en: SPSS export scale type
mk: Тип на скала за SPSS-извоз

en: SPSS version:
mk: SPSS-верзија:

en: SQL CODE THAT FAILED
mk: ПРОБЛЕМАТИЧНИОТ SQL-КОД

en: SQL command failed: %s
mk: SQL командата не успеа: %s

en: Same
mk: Исто

en: Same height for all choice
mk: Иста висина на сите одговори

en: Save
mk: Зачувај

en: Save & Load
mk: Зачувај и вчитај

en: Save & edit survey text elements
mk: Зачувај и уреди текстуални елементи

en: Save / Activate survey
mk: Зачувете / Активирајте анкета

en: Save IP Address?
mk: Да ја зачувам IP-адресата?

en: Save IP address?
mk: Дали да ја зачувувам IP адресата?

en: Save Now
mk: Зачувај сега

en: Save Page
mk: Зачувај страница

en: Save as label set
mk: Зачувај како сет од натписи

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
mk: Зачувајте ги двете на работниот директориум R (користете getwd() и setwd() во наредбениот прозорец на R за да ги добиете и поставите)

en: Save changes
mk: Зачувај промени

en: Save city
mk: Зачувај град

en: Save country
mk: Зачувај земја

en: Save for further completion by survey user
mk: Зачувај за довршување друг пат

en: Save postal code
mk: Зачувај поштенски број

en: Save question group
mk: Зачувај група прашања

en: Save quota
mk: Зачувај ја квотата

en: Save referrer URL?
mk: да ја зачувам URL-адресата на упатувачот?

en: Save settings
mk: Зачувај поставки

en: Save state
mk: Зачувај состојба

en: Save this, then create another:
mk: Зачувај ја оваа, а потоа создај друга:

en: Save timings?
mk: За ги зачувам потрошените времиња?

en: Save your responses so far
mk: Зачувајте ги досегашните одговори

en: Saved Responses
mk: Зачувани одговори

en: Saved Responses:
mk: Зачувани одговори:

en: Saved Survey Details
mk: Зачувани податоци за анкетата

en: Saved name
mk: Зачувано име

en: Scale
mk: Скала

en: Scale 1
mk: Скала 1

en: Scale 2
mk: Скала 2

en: Scenario
mk: Сценарио

en: Scope
mk: Делокруг

en: Screen:
mk: Екран:

en: Search
mk: Пребарај

en: Search shared participants
mk: Пребарај споделени учесници

en: Security
mk: Безбедност

en: Security Question
mk: Безбедносно прашање

en: Security alert
mk: Безбедносна тревога

en: Security question:
mk: Безбедносно прашање:

en: Select Answer
mk: Одберете можен одговор

en: Select LimeSurvey question file (*.lsq/*.csv)
mk: Одберете податотека со прашања за LimeSurvey (*.lsq/*.csv)

en: Select ZIP File:
mk: Одберете ZIP-податотека:

en: Select file
mk: Изберете датотека

en: Select label set file (*.lsl,*.csv):
mk: Одберете податотека за збирот ознаки (*.lsl,*.csv):

en: Select one of the three options
mk: Изберете една од овие три опции

en: Select output format
mk: Одберете формат на изводот

en: Select question group file (*.lsg/*.csv):
mk: Одберете податотека со група прашања (*.lsg/*.csv):

en: Select survey to copy:
mk: Одберете анкета за копирање:

en: Select template ZIP file:
mk: Одберете шаблонска ZIаP-податотека:

en: Select the LDAP query you want to run:
mk: Одберете го LDAP-барањето што сакате да го пуштите:

en: Semicolon
mk: Точка-запирка

en: Send
mk: Испрати

en: Send Invitations
mk: Испрати покани

en: Send Reminders
mk: Испрати потсети

en: Send basic admin notification email to:
mk: Испрати порака со основно администраторско известување на:

en: Send confirmation emails?
mk: Испраќај е-пошта за потврда?

en: Send detailed admin notification email to:
mk: Испрати порака со подробно администраторско известување на:

en: Send email invitation
mk: Испрати покана по е-пошта

en: Send email invitations
mk: Испрати покани по е-пошта

en: Send email reminder
mk: Испрати потсетник по е-пошта

en: Send invitation emails to the selected entries (if they have not yet been sent an invitation email)
mk: Испрати им пораки со покана на одбраните записи (ако им немате испратено)

en: Send me a copy:
mk: Испрати ми примерок:

en: Send reminder email to the selected entries (if they have already received the invitation email)
mk: Испрати им пораки со потсетник на одбраните записи (ако им немате испратено)

en: Send reminder to token ID(s):
mk: Испрати потсетник на жетонот со назнака/ки:

en: Sending invitations...
mk: Испраќам покани...

en: Sending to Token IDs
mk: Испраќам на жетоните со ознаки

en: Sep
mk: септември

en: Separator used:
mk: Користен разделувач:

en: Seperator used:
mk: Користен разделувач:

en: Server name & port:
mk: Име на опслужувачот и порта

en: Server time:
mk: Време на опслужувачот:

en: Server type:
mk: Тип на осплужувач:

en: Session lifetime (seconds):
mk: Рок на сесијата (секунди)

en: Set Survey Rights
mk: Постави анкетни права

en: Set User Rights
mk: Задај кориснички права

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
mk: Поставете конкретен тип на скала за SPSS-извоз за ова прашање

en: Set conditions for this question
mk: Постави услови за прашањево

en: Set cookie to prevent repeated participation?
mk: Да зададам колаче за да спречам една ист испитаник да учествува повеќе пати?

en: Set global permissions for this user
mk: Задај глобални дозволи на корисников

en: Set name:
mk: Име на збирот:

en: Set survey permissions
mk: Постави анкетни дозволи.

en: Set template permissions
mk: Задај шаблонски дозволи

en: Set template permissions for this user
mk: Задај шаблонски дозволи на корисников

en: Set templates that this user may access
mk: Назначете до кои шаблони да има пристап корисников

en: Set token length to:
mk: Должина на жетоните:

en: Set user permissions
mk: Задај кориснички дозволи

en: Share
mk: Сподели

en: Share panel
mk: Панел за споделување

en: Share the selected participants
mk: Сподели ги избраните учесници

en: Sharing participants...
mk: Споделувам учесници...

en: Shift-JIS Japanese
mk: Shift-JIS - јапонски

en: Short Free Text
mk: Краток слободен текст

en: Short names
mk: Кратки имиња

en: Should we proceed with the delete?
mk: Дали да продолжиме со бришењето?

en: Show
mk: Покажи

en: Show "No answer"
mk: Прикажи "Нема одговор"

en: Show "There are X questions in this survey"
mk: Прикажувај "Во анкетава има X прашања"

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
mk: Прикажувај ја можноста „без одговор“ во незадолжителните прашања:

en: Show Details of this Question
mk: Прикажи подробности за прашањево

en: Show PHPInfo
mk: Прикажувај PHPInfo

en: Show [<< Prev] button
mk: Прикажи го копчето [<< Прет]

en: Show advanced settings
mk: Прикажи напредни поставки

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
mk: Покажи предупредување ако одговорот надмине број на максимални одговори

en: Show both
mk: Прикажи ги двете

en: Show both (Forced by the system administrator)
mk: Прикажувај ги двете (наметнато од администраторот)

en: Show comment
mk: Прикажи коментар

en: Show conditions for this question
mk: Прикажи ги условите за прашањево

en: Show details of this group
mk: Прикажи ги деталите од оваа група

en: Show details of this survey
mk: Прикажи подробности за анкетава

en: Show grand total
mk: Прикажи го севкупниот износ

en: Show grand total for either columns or rows
mk: Прикажи го севкупниот износ за колоните или редовите

en: Show graphs
mk: Прикажи графикони

en: Show graphs in public statistics?
mk: Да прикажувам графикони во јавните статистики?

en: Show group description only
mk: Прикажувај само опис на групата

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
mk: Прикажувај го само описот на групата (наметнато од администраторот)

en: Show group name and/or group description
mk: Прикажувај го името и/или описот на групата

en: Show group name only
mk: Прикажувај само име на групата

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
mk: Прикажувај го само името на групата (наметнато од администраторот)

en: Show help
mk: Прикажи помош

en: Show in public statistics
mk: Прикажувај во јавните статистики

en: Show last..
mk: Прикажи последно...

en: Show last...
mk: Покажи последно...

en: Show message and allow user to modify answers
mk: Покажи порака и дозволи корисникот да ги измени одговорите

en: Show next..
mk: Прикажи следно...

en: Show next...
mk: Покажи следно...

en: Show previous..
mk: Прикажи претходно...

en: Show previous...
mk: Покажи претходно...

en: Show progress bar
mk: Прикажувај лента на напредок

en: Show question code only
mk: Прикажувај само код на прашањето

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
mk: Прикажувај го само кодот на прашањето (наметнато од администраторот)

en: Show question group name and/or description
mk: Прикажувај го името и/или описот на групата прашања

en: Show question index / allow jumping
mk: Прикажи индекс на прашања / дозволи прескокнување

en: Show question number and/or code
mk: Прикажувај го бројот и/или кодот на прашањето

en: Show question number and/or question code
mk: Прикажувај го бројот и/или кодот на прашањето

en: Show question number only
mk: Прикажувај само број на прашањето

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
mk: Прикажувај го само бројот на прашањето (наметнато од администраторот)

en: Show start...
mk: Прикажи почеток...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
mk: Прикажувај статистики за ова прашање во страницата за јавни статистики

en: Show summary information
mk: Прикажи краток преглед на информации

en: Show this token entry
mk: Прикажи го жетонскиот запис

en: Show title
mk: Прикажи наслов

en: Show token summary
mk: Прикажи опис на жетонот

en: Show totals for
mk: Прикажувај вкупни збирови за

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
mk: Прикажувај вкупни збирови за редови, колони или обете

en: Show welcome screen?
mk: Да го прикажувам екранот за пречек?

en: Showing Filtered Results
mk: Прикажани се филтрирани резултати

en: Simple template editor
mk: Едноставен уредувач на шаблони

en: Sine
mk: Синус

en: Single checkbox
mk: Еден штикларник

en: Single choice questions
mk: Едноизборни прашања

en: Sinhala
mk: синхалски

en: Site name
mk: Име на мреж. место

en: Site name:
mk: Име намреж. место:

en: Slider
mk: Лизгач

en: Slider accuracy
mk: Прецизност на лизгачот

en: Slider initial value
mk: Првична вредност на лизачот

en: Slider left/right text separator
mk: Одделувач на текст во лизгач лево/десно

en: Slider maximum value
mk: Максимална  вреднсот на лизгачот

en: Slider minimum value
mk: Минимална  вреднсот на лизгачот

en: Slider starts at the middle position
mk: Лизгачот почнува од средината

en: Slovak
mk: словачки

en: Slovenian
mk: словенечки

en: Some Question have been disabled
mk: Некои прашања се оневозможени

en: Some URL description
mk: Опис на URL

en: Some example answer option
mk: Еве пример за можност за одговарање

en: Some example subquestion
mk: Пример за потпрашање

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
mk: Еве неколку сосем лесни чекори за да ја направите вашата прва анкета:

en: Someone may be trying to use your LimeSurvey session (CSRF attack suspected). If you just clicked on a malicious link, please report this to your system administrator.
mk: Некој се обидува да ја користи вашата сесија на LimeSurvey (веројатно CSRF-напад). Ако стиснавте на злонамерна врска, пријавете ја кај администраторот.

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
mk: Нежалост, во оваа анкета нема поддржани типови на прашања.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
mk: Нажалост, вашите одговори ја надминаа квотата на оваа анкета.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
mk: Нажалост, модулот на LDAP недостасува во вашите нагодувања на PHP.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
mk: Се извинуваме, но ова прашање нема одговори за да се прикажат во графикон.

en: Sorry, no more files can be uploaded!
mk: Извинете, не може да се прикачуваат повеќе датотеки

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
mk: Извинете, само %s екстензии се дозволени!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
mk: Извинете, само %s датотеки може да бидат прикачани за оваа прашање.

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
mk: Извинете, прикачената датотека (%s) е преголема од дозволената големина од %s KB.

en: Sorry, there was an error uploading your file
mk: Извинете, настрана грешка при прикачувањето на датотека

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
mk: Извинете, екстензијата на датотеки (%s) не е дозволена!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %s KB are allowed.
mk: Извинете, датотеката е преголема. Само датотеки до %s KB се дозволени.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
mk: Извинете, датотеката е преголема. Само датотеки со %s KB се дозволени.

en: Sorry. There is no matching survey.
mk: Нажалост, нема совпадната анкета.

en: Sort answers alphabetically
mk: Подреди ги одговорите по азбучен ред

en: Sort the answer options alphabetically
mk: Подреди ги можностите за одговор по азбучен ред

en: Source table:
mk: Изворна табела:

en: Spanish
mk: шпански

en: Spanish (Argentina)
mk: Шпански (Аргентина)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
mk: Шпански (Аргентина) (Неформално)

en: Spanish (Chile)
mk: Шпански (Чиле)

en: Spanish (Mexico)
mk: шпански (Мексико)

en: Square root
mk: Квадратен корен

en: Standard Fields
mk: Стандардни полиња

en: Standard deviation
mk: Стандардно отстапување

en: Standard files:
mk: Стандардни датотеки:

en: Start date/time:
mk: Почетен датум/време:

en: Start installation
mk: Започнете со инсталирањето

en: Start language
mk: Почетен јазик

en: Started but not yet completed
mk: Започнати, но недовршени

en: Starting from:
mk: Почнувајки од:

en: Statistics
mk: Статистики

en: Statistics URL
mk: URL на статистиките

en: Statistics report language
mk: Јазик за статистичкиот извештај

en: Status
mk: Статус

en: Step 1:
mk: Чекор 1:

en: Step 2:
mk: Чекор 2:

en: Step value
mk: Вредност на чекорот

en: Stop this survey
mk: Затворете ја оваа анкета

en: Store the city?
mk: Да го складирам градот?

en: Store the country?
mk: Да ја складирам земјата?

en: Store the postal code?
mk: Да го складирам поштенскиот број?

en: Store the state?
mk: Да ја складирам сој. држва?

en: Straight
mk: Право

en: Strip HTML and PHP tags from a string
mk: Одделни ги HTML и PHP таговите од стринг

en: Subject
mk: Наслов

en: Subject:
mk: Наслов:

en: Submission date
mk: Поднесено на

en: Submit
mk: Поднеси

en: Submit Your Survey.
mk: Поднесете ја анкетата

en: Submit your answers
mk: Поднесете ги вашите одговори

en: Submit your survey.
mk: Поднесете ја анкетата.

en: Subquestion
mk: Потпрашање

en: Subquestion:
mk: Потпрашање:

en: Subquestions
mk: Потпрашања

en: Subquestions were successfully saved.
mk: Потпрашањата се успешно зачувани.

en: Subtotals based on displayed questions
mk: Подзбирови врз основа на прикажаните прашања

en: Success
mk: Успех

en: Success!
mk: Успешно извршено!

en: Successfully created CPDB entries
mk: Успешно се создадени CPDB вметнувања

en: Successfully created token entries
mk: Жетонските записи се успешно создадени

en: Sum
mk: Збир

en: Summary
mk: Резиме

en: Support this project - Donate to
mk: Поддежете го проектов - Дајте прилог за

en: Survey
mk: Анкета

en: Survey %s
mk: Анкета %s

en: Survey Access
mk: Пристап до анкета

en: Survey Format is %s:
mk: Форматот на анкетата е %s:

en: Survey Has Been Deactivated
mk: Анкетата е деактивирана

en: Survey ID
mk: ID на анкетата

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
mk: Анкетната со назнака %d е зачувана во %s - содржи %d запис(и)

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
mk: Анкетата со ID %d зачувана на %s содржи %d запис(и) (%s)

en: Survey List Page
mk: Страница: Анкетен список

en: Survey URL
mk: URL на анкетата

en: Survey activation
mk: Активирање на анкета

en: Survey admin can choose
mk: Анкетниот администратор може да избере

en: Survey bounce email:
mk: Е-пошта за неуспешно испратени пораки за анкети:

en: Survey cannot be activated yet.
mk: Анкетата сè уште не може да се активира.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
mk: Анкетата не може да се активира. Немате дозвола или нема прашања.

en: Survey content
mk: Содржина на анкетата

en: Survey copy summary
mk: Опис на копирањето на анкетата

en: Survey could not be created because it did not have a title
mk: Не можев да ја создадам анкетата бидејќи нема наслов

en: Survey could not be updated
mk: Не можев да ја подновам анкетата

en: Survey currently active
mk: Анкетата моментално е активна

en: Survey deletion
mk: Бришење на анекта

en: Survey does not pass consistency check
mk: Анкетата не ги помина проверките за доследност

en: Survey expiration date
mk: Датум на истек на анкетата

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
mk: Анкетата е активирана. Табелата со резултати е успешно создадена.

en: Survey import summary
mk: Опис на увозот на анкетата

en: Survey locale settings
mk: Поставки за местото на живеење на корисникот

en: Survey mode is set to %s:
mk: Анкетниот режим е поставен на %s:

en: Survey name (ID)
mk: Име на анкетата (назнака)

en: Survey name (ID):
mk: Име на анкетата (ознака):

en: Survey permissions
mk: Дозволи за анкетата

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
mk: Успешно се подновени анкетните дозволи за сите корисници од групава.

en: Survey permissions were successfully updated.
mk: Анкетните дозволи се успешно подновени.

en: Survey preview only for administration users
mk: Претходен преглед на анкетата само за административни корисници

en: Survey properties
mk: Својства на анкетата

en: Survey quotas
mk: Анкетни квоти

en: Survey registration confirmation
mk: Потврда на пријавата за анкета

en: Survey security
mk: Безбедност на анкетата

en: Survey settings
mk: Поставки на анкетата

en: Survey settings were successfully saved.
mk: Поставките на анкетата се успешно зачувани.

en: Survey structure (.lss)
mk: Структура на анкетата (.lss)

en: Survey structure import summary
mk: Резиме на структурата на анкетата за увезување

en: Survey table name
mk: Име на анкетната табела

en: Survey text elements successfully saved.
mk: Текстуалните елементи на анкетата се успешно зачувани.

en: Survey title
mk: Наслов на анкетата

en: Survey title and description
mk: Наслов и опис на анкетата

en: Survey was successfully added.
mk: Анкетата е успешно додадена.

en: Surveys
mk: Анкети

en: Surveys:
mk: Анкети:

en: Swedish
mk: шведски

en: Switch to closed-access mode
mk: Префрли на режим на затворен пристап

en: System overview
mk: Системски преглед

en: TIS620 Thai
mk: TIS620 - тајландски

en: Table column usage
mk: Искористеност на колоните во табелата

en: Table prefix
mk: Префикс на табела

en: Table size usage
mk: Искористеност на големината на табелата

en: Take ownership
mk: Присвои

en: Tangent
mk: Тангента

en: Target (sub-)question:
mk: Означени (под-)прашања:

en: Target survey ID:
mk: Назнака на целната анкета:

en: Tempdir %s is not writable
mk: Привремениот директориум %s е незапислив

en: Template %s not found, please review when activating.
mk: Не го пронајдов шаблонот %s. Прегледајте кога активирате.

en: Template '%s' does already exist.
mk: Шаблонот „%s“ веќе постои.

en: Template '%s' was successfully deleted.
mk: Шаблонот „%s“ е успешно избришан.

en: Template Editor
mk: Уредник на шаблони

en: Template Preview:
mk: Преглед на шаблонот:

en: Template Sample
mk: Урнек од шаблон

en: Template could not be renamed to `%s`.
mk: Не можев да го преименувам шаблонот во „%s“.

en: Template editor
mk: Уредувач на шаблони

en: Template editor mode
mk: Уредувач на шаблони

en: Template name
mk: Назив на шаблонот

en: Template permissions were updated successfully.
mk: Шаблонските дозволи се успешно подновени

en: Template preview image
mk: Слика за преглед на шаблон

en: Template:
mk: Шаблон:

en: Terminate survey
mk: Прекрати ја анкетата

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
mk: Испробајте дали во опслужувачот е овозможен SSL преку оваа врска.

en: Test survey
mk: Испробај анкета

en: Test this survey
mk: Тестирај ја анкетата

en: Text box
mk: Поле за текст

en: Text display
mk: Приказ на текстот

en: Text inputs
mk: Текстуални вносови

en: Text questions
mk: Текстуални прашања

en: Thai
mk: тајландски

en: Thank you for completing this survey.
mk: Ви благодариме што ја пополнивте анкетата.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
mk: Ви благодариме што се приајвивте да учествувате во анкетава.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
mk: Ви благодариме што ја зачувавте анкетата за подоцна. За да се вратите на неа и да продолжите кајшто застанавте, употребете ги следниве подробности. Чувајте ја оваа порака - ако ја загубите лозинката, ние нема да можеме да ви ја повратиме.

en: Thank you for saving your survey in progress. You can return to the survey at the same point you saved it at any time using the link from this or any previous email sent to regarding this survey.
mk: Ви благодариме што ја зачувавте недовршената анкета. Можете да се навратите на неа во секое време преку врската во оваа или било која претходна порака за анкетата.

en: Thank you!
mk: Ви благодариме!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
mk: Предупредувањето за временско ограничување ќе се истакнува волку секунди (ако го оставите празно, пораката нема да се исклучи)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
mk: Второто предупредување за временско ограничување ќе се истакнува волку секунди (ако го оставите празно, пораката нема да се исклучи)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
mk: Втора порака за приказ во предупредувањето за временско ограничување (ако го оставите празно ќе се прикаже основно-зададената)

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
mk: УдобнатаПоднова (ComfortUpdate) на LimeSurvey е лесна постапка за брза поднова што ви ја дава најновата верзија на LimeSurvey.

en: The LimeSurvey database is being upgraded
mk: Базата на податоци на LimeSurvey е во фаза на надградба

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
mk: Можностите за одговарање ќе се распределат во тука зададениот број на колони

en: The answer to the security question is incorrect.
mk: Одговорот на безбедносното прашање е неточен.

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
mk: Одговорот/е мор да ги исполнат следниве критериуми за валидацијаЧ

en: The database export is only available for MySQL databases. For other database types please use the according backup mechanism to create a database dump.
mk: Ивезувањето на бази на податоци е поддржано само за MySQL. За другите типови на бази, користете го соодветниот механизам за правење на резервни примероци за да создадете базно стовариште.

en: The database you specified does already exist.
mk: Базата која ја одбравте веќе постои.

en: The database you specified does not exist:
mk: Базата на податоци која ја наведовте не постои:

en: The email address is not valid.
mk: Е-поштенската адреса е неважечка.

en: The email you used has already been registered.
mk: Е-поштата е веќе пријавена.

en: The email you used is not valid. Please try again.
mk: Е-поштата е неважечка. Обидете се повторно.

en: The entry was assigned the following record id:
mk: На вашиот запис му е доделен следнава назнака:

en: The file has been successfuly uploaded.
mk: Датотеката беше успешно прикачена.

en: The following LimeSurvey updates are available:
mk: Следните LimeSurvey ажурирања се достапни:

en: The following answers should be deleted:
mk: Следните одговори треба да бидат избришани:

en: The following assessments should be deleted:
mk: Следните проценки треба да бидат избришани:

en: The following conditions should be deleted:
mk: Следните услови би требало да се избришат:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
mk: Следниве податотеки ќе бидат изменет или избришани, но се испостави дека некој веќе ги изменил.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is very unusual and may be co-incidental.
mk: Подновата требаше да ги додаде овие податотеки, но истите веќе постојат. Ова е многу необична ситуација и веројатно е коинциденција.

en: The following groups should be deleted:
mk: Следните групи треба да бидат избришани:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
mk: Постојат следниве стари жетонски табели. Може да се избришат ако повеќе не се потребни:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
mk: Следните табели од стари анкети треба да се избришаат бидејќи немаат записи или анкетата не постои:

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
mk: Постојат следниве стари табели со жетонски списоци. Може да се избришат ако повеќе не се потребни:

en: The following old token tables could be restored:
mk: Можев да ги повратам следниве стари жетонски табели:

en: The following old token tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
mk: Следните табели од стари жетони треба да се избришаат бидејќи немаат записи или анкетата не постои:

en: The following problems have been found:
mk: Ги најдов следниве проблеми:

en: The following questions should be deleted:
mk: Следните прашања би требало да се избришаат:

en: The following steps will be done by this update:
mk: Оваа поднова ќе ги изврши следниве чекори:

en: The following survey language settings should be deleted:
mk: Следните јазични поставувања на анкетите треба да се избришат:

en: The following surveys are available:
mk: На располагање ви се следниве анкети:

en: The following surveys should be deleted:
mk: Следните анкети треба да се избришат:

en: The handle is displayed at the middle of the slider (this will not set the initial value)
mk: Рачката се прикажува во средината на лизгачот (ова не ја поставува првичната вредност)

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
mk: Податотеката на увезената група мора да го содржи барем основниот јазик на анкетава.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
mk: Јазиците на увезената податотека со прашања мора да го содржат барем основниот јазик на анкетава.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
mk: Пораката за приказ во предупредувањето за временско ограничување (ако го оставите празно ќе се прикаже основно-зададената)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
mk: Пораката за приказ при истек на времето (ако се остави празно, ќе се прикаже основно-зададената порака)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
mk: Минималниот број на датотеки не беше прикачен.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size
mk: Учесникот не може да подигне единечна податотека поголема од ова

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
mk: Не можам да го додадам прашањето. Мора да го внесете барем кодот на прашањето.

en: The question group was deleted.
mk: Групата прашања е избришана.

en: The record kept of your survey responses does not contain any identifying information about you unless a specific question in the survey has asked for this. If you have responded to a survey that used an identifying token to allow you to access the survey, you can rest assured that the identifying token is not kept with your responses. It is managed in a separate database, and will only be updated to indicate that you have (or haven't) completed this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses in this survey.
mk: Евиденцијата на вашите одговори на анкетата не содржи никакви податоци што можат да го откријат вашиот идентитет, освен ако не сте се изјасниле во конкретно прашање во акнетата дека ова го дозволувате. Ако имате одговарано на анкета што користи жетон за препознавање за да ви овозможи пристап до анкетата, нема причина за загриженост бидејќи овој жетон не се чува заедно со вашите одговори. Тој се чува во посебна база, и служи само за да означи дали сте ја пополниле и поднеле анкетата. Не постои начин на здружување на жетон со анкетни одговори.

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
mk: Оваа проверка бара дали има остатоци од табели откако ќе се деактивира анкетата. Можете да ги избришете ако повеќе не ви требаат.

en: The related survey is missing.
mk: Поврзаната анкета недостасува.

en: The responses table has been renamed to:
mk: Табелата со одговори е преименувана во:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
mk: Одговорите на анкетава повеќе не се достапни преку LimeSurvey.

en: The sum must be between %s and %s
mk: износот мора да биде помеѓу %s и %s

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
mk: Збирот на бројчените вносови мора да е поголем од оваа вредност

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
mk: Анкетата не може да се активира пред да се решат следниве проблеми.

en: The survey you selected does not exist
mk: Анкетата што ја одбравте не постои

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
mk: Текстот што се прикажува при одбројувањето

en: The token entry was successfully updated.
mk: Жетонскиот запис е успешно подновен.

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
mk: Жетонот што го наведовте е неважечки или веќе искористен.

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
mk: Наведениот жетон е неважечки или е веќе искористен.

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
mk: Жетонот што го наведовте не се совпаѓа со оној на вашата сесија.

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
mk: Жетонската табела поврзана со оваа анкета е преименувана во:

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
mk: Жетонската табела сега е отстранета и повеќе нема да се бараат жетони за пристап на анкетава.

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
mk: Опслужувачот за поднова е моментално зафатен. Ова се случува обично кога податотеките за подновата се во подготовка.

en: The user name already exists.
mk: Корисничкото име веќе постои.

en: The username already exists.
mk: Корисничкото име веќе постои.

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
mk: Има %s осамени записи со основни вредности што можат да се избришат.

en: There are %s orphaned question attributes.
mk: Има %s осамени атрибути на прашања.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
mk: Има %s осамени записи за квота што можат да се избришат.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
mk: Има %s осамени поставки за квота за јазик што можат да се избришат.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
mk: Има %s осамени членови на квотата што можат да се избришат.

en: There are %s user attribute fields in this token table
mk: На оваа жетонска табела има %s полиња со кориснички атрибути

en: There are currently no surveys.
mk: Нема анкети во моментов.

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
mk: Има уште пораки во исчекување што можат да се испратат во еден куп . Продолжете со испраќањето на пораки по е-пошта со тоа што ќе стиснете подолу.

en: There are no groups available.
mk: Нема групи на располагање.

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
mk: Нема повеќе прашања. Притиснете на копчето <Поднеси> за да завршите со анкетава.

en: There are no participants to be exported
mk: Нема учесници за извезување

en: There are no questions in this survey
mk: Анкетава нема прашања

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
mk: Има уште {EMAILCOUNT} пораки за праќање.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey
mk: Анкетава има {NUMBEROFQUESTIONS} прашања

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
mk: Во анкетава има {NUMBEROFQUESTIONS} прашања.

en: There is 1 question in this survey
mk: Во анкетава има 1 прашање

en: There is already a recorded answer for this token
mk: Веќе постои заведен можни одговори за овој жетон

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
mk: Во табелата беќе постои запис со истиот жетон. Не може да се користи еден ист жетон во повеќе записи.

en: There is currently no newer LimeSurvey version available.
mk: Моментално нема на располагање понова верзија на LimeSurvey.

en: There is no matching saved survey
mk: Нема соодветна зачувана анкета

en: There is no matching survey.
mk: Нема совпадната анкета.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
mk: Се појави проблем при бришењето на шаблонот „%s“. Проверете ги дозволите на папките/податотеките.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
mk: Се појави проблем при преземањето на податотеката на подновата. Почнете ја постапката за поднова одново.

en: There was a problem downloading the updater file. Please try to restart the update process.
mk: Се појави проблем при преземањето на податотеката на подновата. Започнете ја постапката за поднова одново.

en: There was an error on update check (%s)
mk: Се појави грешка при проверката на подновата (%s)

en: There was an error using the Google API.
mk: Се појави грешка при употребата на API на Google.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
mk: Нема подобни пораки за праќање. Ова се должи на тоа што ниедна не ги задоволува критериумите:

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
mk: Овој ZIP-архив не содржи важечки ресурсни податотеки. Увозот не успеа.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
mk: Овој ZIP-архив не содржи важечки шаблонски податотеки. Увозот не успеа.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
mk: Овој архив содржи PDF-податотека од анкетата, queXML-податотека од анкетата и XML-податотека за queXF што можат да се користат со queXF: http://quexf.sourceforge.net/ за обработка на оптички вчитани анкети.

en: This field is required.
mk: Ова поле е задолжително.

en: This file is not a LimeSurvey label set file. Import failed.
mk: Ова не е податотека со збир ознаки предвидени за LimeSurvey. Увозот не успеа.

en: This file is not a LimeSurvey question file. Import failed.
mk: Оваа податотека со прашања не е предвидена за LimeSurvey. Увозот не успеа.

en: This file is not a LimeSurvey survey file. Import failed.
mk: Ова не е анкетна податотека предвидена за LimeSurvey. Увозот не успеа.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
mk: Оваа податотека не е важечки ZIP-архив. Увозот не успеа.

en: This file is too old. Only files from LimeSurvey version 1.50 (DBVersion 112) and newer are supported.
mk: Податотеката е престара. Поддржани се само податотеки од LimeSurvey 1.50 (верз. на базата: 112) и понови верзии.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
mk: Не е дозволено да се подига податотека од овој тип.

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
mk: Описот на оваа група е малку бесмислен, но прилично важен.

en: This group does not contain any question(s).
mk: Оваа група не содржи прашања.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
mk: Оваа анкета има затворен пристап, па затоа мора да наведете важечки жетон. Побарајте помош од администраторот.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
mk: Ова е контролирана анкета. Ќе ви треба важечки жетон за да учествувате.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
mk: Ова е урнек-опис на анкета. Може да биде прилично долг.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
mk: Ова не е валидна XML датотека за анкета во LimeSurvey.

en: This is not a valid response data XML file.
mk: Ова не е валидна XML датотека за одговори.

en: This is not a valid timings data XML file.
mk: Ова не е валидна XML датотека за време.

en: This is not a valid token data XML file.
mk: Ова не е валидна XML датотека за жетони.

en: This is some help text.
mk: Текст за помош.

en: This is the base language of your survey and it can't be changed later. You can add more languages after you have created the survey.
mk: Ова е основниот јазик на вашата анкета, кој не може да се смени подоцна. Откако ќе ја создадете анкетата, можете да додавате уште јазици.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
mk: Ова е стандардна адреса за е-пошта на администраторот и ќе се користи за системски пораки, контакт поставувања и е-пошта.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
mk: Ова е стандардното име на администраторот и ќе се користи за сите системски пораки и контакт поставувања.

en: This is the survey end message.
mk: Ова е пораката на крајот од анкетата.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
mk: Ова име е веќе искористено во анкетава. Мора да употребите досега неупотребено име за да зачувате.

en: This name is reserved for standard template.
mk: Ова име е резервирано за стандарден шаблон.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
mk: Ова име ќе се покаже во листата на учесници кои гласале на анкетата и во заглавието на администраторот.

en: This option can't be set if the `Anonymized responses` option is active.
mk: Оваа можност не може да се зададе ако е активна можноста „Анонимизирани одговори“.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
mk: Со ова ќе се избрише анкетава и сите поврзани групи, прашања, одговори и услови.

en: This question does not have a question 'type' set.
mk: Ова прашање нема зададен тип.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
mk: Ова прашање има поставено услов, но условот се однесува на некое од следните прашања.

en: This question is always shown.
mk: Ова прашање секогаш се прикажува.

en: This question is mandatory
mk: Ова прашање е задолжително

en: This question requires a second answer set but none is set.
mk: Ова прашање бара да му се зададе втор можен одговор, но не му е зададено.

en: This question requires answers, but none are set.
mk: Ова прашање бара можни одговори, но немате зададено ниедно.

en: This question's SGQA code
mk: SGQA кодот на прашањето

en: This question's group ID number
mk: ID бројот на групата на прашањата

en: This question's question ID number
mk: ID бројот на прашањето

en: This question's survey ID number
mk: ID бројот на прашањето во анкетата

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors
mk: Прашањето, само по себе, не содржи синтаксички грешки

en: This survey allows public registration. A token table must also be created.
mk: Оваа анкета дозволува јавно пријавување. Мора да се создаде и жетонска табела.

en: This survey does not seem to exist.
mk: Оваа анкета не постои.

en: This survey does not yet have any questions and cannot be tested or completed.
mk: Анкетава сè уште нема прашања што можат да се испробаат или одговорат.

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
mk: Анкетава има придружна жетонска табела. Ако ја избришете анкетата, ќе се избришат и жетоните. Ви препорачуваме да ги извезете жетоните или да им направите резервен примерок пред да ја бришете анкетата.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
mk: Анкетата не е активирана. Нема резултати за прелистување.

en: This survey is active - click here to stop this survey.
mk: Анкетата е активна - кликнете тука за да ја стопирате.

en: This survey is active but expired.
mk: Анкетава е активна, но истечена.

en: This survey is active but has a start date.
mk: Анкетава е активна, но има датум на почеток

en: This survey is anonymous.
mk: Анкетава е анонимна.

en: This survey is currently active.
mk: Анкетава е моментално активна.

en: This survey is currently not active
mk: Оваа анкета е моментално неактивна

en: This survey is currently not active - click here to activate this survey.
mk: Анкетава е моментално неактивна - стиснете тука за да ја активирате.

en: This survey is currently not active.
mk: Анкетава е моментално неактивна.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
mk: Анкетава моментално не е активна. Нема да можете да ги зачувате одговорите.

en: This survey is no longer available.
mk: Оваа анкета повеќе не е достапна.

en: This survey is not active - no responses are available
mk: Оваа анкета не е активна - нема достапни одговори

en: This survey is not active - no responses are available.
mk: Анкетава не е активна - нема одговори на располагање.

en: This survey is not active, data entry is not allowed
mk: Оваа анкета е неактивна. Внесувањето на податоци не е дозволено.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
mk: Анкетава сè уште не е активирана и затоа вашите учесници нема да можат да ја пополнат.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
mk: Анкетата сè уште не е активна. Вашиот одговор не може да се зачува.

en: This survey is not yet started.
mk: Анкетата сè уште не започнала.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
mk: Анкетава сега е активна и одговорите можат да се заведуваат.

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
mk: Анкетата користи анонимизирани одговори, па затоа не можете да го подновите одговорот.

en: This will be the password of admin user.
mk: Ова ќе биде лозинката на администраторот.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
mk: Ова е корисникот што ќе го користи администраторот за да се најави.

en: This will be your default language.
mk: Ова ќе биде Вашиот стандарден јазик.

en: This will replace the existing text. Continue?
mk: Ова ќе го замени постоечкиот текст. Да продолжам?

en: Three
mk: Три

en: Time difference (in hours):
mk: Временска разлика (во часови):

en: Time limit
mk: Временско ограничување

en: Time limit action
mk: Дејство при истек

en: Time limit countdown message
mk: Порака за одбројувањето на временското ограничување

en: Time limit disable next
mk: Текст за оневозможеното пред истек

en: Time limit disable prev
mk: Текст за оневозможувањето на копчето

en: Time limit expiry message
mk: Порака за истек на временското ограничување

en: Time limit expiry message display time
mk: Порака за истек на времето

en: Time limit message CSS style
mk: CSS-стил за пораката при истек на времето

en: Time limit timer CSS style
mk: CSS-стил за одбројувањето

en: Time remaining
mk: Преостанато време

en: Time statistics
mk: Временски статистики

en: Timer
mk: Времемерач

en: Timings will be saved.
mk: Потрошените времиња ќе бидат зачувани.

en: Timings will not be saved.
mk: Потрошените времиња нема да бидат зачувани.

en: Tip:
mk: Совет:

en: Title
mk: Наслов

en: Title:
mk: Наслов:

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
mk: Користете псевдоним како корисничко име ако сакате да бидете анонимни. Не се бара да наведете е-пошта.

en: Token
mk: Жетон

en: Token ID
mk: Назнака на жетонот

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
mk: Полињата со жетонски атрибути се успешно подновени.

en: Token attribute: %s
mk: Жетонски атрибут: %s

en: Token code for this participant
mk: Жетонски код на овој учесник

en: Token control
mk: Контрола на жетони

en: Token export options
mk: Нагодувања за извоз на жетони

en: Token fields
mk: Жетонски полиња

en: Token length
mk: Должина на жетонот

en: Token management
mk: Раководење со жетони

en: Token mismatch
mk: Жетоните не се совпаѓаат

en: Token status:
mk: Статус на жетонот:

en: Token summary
mk: Опис на жетонот

en: Token:
mk: Жетон:

en: Tokens
mk: Жетони

en: Tokens available
mk: Жетони на располагање

en: Tokens have not been initialised for this survey.
mk: Во анкетава нема пуштени жетони.

en: Tools
mk: Алатки

en: Total
mk: Вкупно

en: Total Errors
mk: Вкупно грешки

en: Total Imported files
mk: Вкупно увезени податотеки

en: Total attributes in the central table
mk: Вкупно атрибути во централната табела

en: Total errors
mk: Вкупно грешки

en: Total invitations sent
mk: Вкупно испратени покани

en: Total number of files
mk: Вкупен број на податотеки

en: Total numbers of sent reminders
mk: Вкупно испратени потсетници

en: Total opted out
mk: Вкупно откажани учества

en: Total participants in central table
mk: Вкупно учесници во централната табела

en: Total records imported:
mk: Вкупно увезени записи:

en: Total records in survey
mk: Вкупно евиденција во анкетата

en: Total records in survey:
mk: Вкупно записи во анкетата:

en: Total records in this token table
mk: Вкупно записи во оваа жетонска табела

en: Total responses:
mk: Вкупно одговори:

en: Total size of files
mk: Вкупна големина на податотеките

en: Total surveys completed
mk: Вкупно пополнети акети

en: Total time
mk: Вкупно време

en: Total with no unique Token
mk: Вкупно без засебен жетон

en: Total:
mk: Вкупно

en: Translate survey
mk: Преведи анкета

en: Translate to
mk: Преведи на

en: Try again
mk: Обиди се повторно

en: Try again! Connection with database failed.
mk: Обидете се повторно! Поврзувањето со базата на податоци не успеја.

en: Try to submit again
mk: Обидете се да поднесете повторно

en: Turkish
mk: турски

en: Two
mk: Два

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
mk: Внесете го името и лозинката под кое ја зачувавте анкетата.

en: Type:
mk: Тип:

en: UCS-2 Unicode
mk: UCS-2 - Уникод

en: UJIS for Windows Japanese
mk: UJIS за Windows - јапонски

en: URL description
mk: Опис на URL

en: URL description:
mk: Опис на URL:

en: URL for a respondent to opt-out this survey
mk: URL за испитаникот да се откаже од оваа анкета

en: URL of the survey
mk: URL на анкетата

en: URL parameters
mk: Параметри на URL

en: UTF-8 Unicode
mk: UTF-8 - Уникод

en: Un-quotes a quoted string
mk: Избриши го цитатот на цитиран стринг

en: Unable to create directory `%s`.
mk: Не можам да го создадам директориумот „%s“.

en: Uncertain
mk: Непознат

en: Unchanged
mk: Непроменето

en: Uncheck all
mk: Отштиклирај сè

en: Unknown error
mk: Непозната грешка

en: Unwritable
mk: Не може да се запишува

en: Update
mk: Поднови

en: Update available: %s | Updates available: %s
mk[0]: Поднова на располагање: %s

en: Update condition
mk: Поднови услов

en: Update scenario
mk: Поднови сценарио

en: Update server busy
mk: Опслужувачот за поднова е зафатен.

en: Update token entry
mk: Поднови жетонски запис

en: Updater file is not writable (%s). Please set according file permissions.
mk: Податотеката за поднова е незаписна (%s). Дајте ѝ соодветни дозволи на податотеката.

en: Updates
mk: Поднови

en: Upload
mk: Подигни

en: Upload a file:
mk: Подигни ја податотеката:

en: Upload files
mk: Прикачете датотеки

en: Upload summary
mk: Прикачи резиме

en: Upload your files
mk: Прикачете ги Вашите датотеки

en: Uploaded CSV file successfully
mk: CSV-податотеката е успешно подигната

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
mk: Подигнатата податотека со збир ознаки мора да има наставка .lsl

en: Uploaded template file
mk: Подигни шаблонска податотека

en: Uploading
mk: Се прикачува...

en: Uploading LDAP Query
mk: Го подигам барањето од LDAP

en: Urdu
mk: Урду

en: Use CAPTCHA for
mk: Користи CAPTCHA за

en: Use ComfortUpdate
mk: Користи ComfortUpdate

en: Use HTML format for token emails?
mk: Да користам HTML-формат за пораки на жетоните?

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
mk: Користете згодни паѓачки кутии наместо скокачки календар

en: Use all/manage templates
mk: Користи ги сите/раководење со шаблони

en: Use checkbox layout
mk: Користи распоред со штикларници

en: Use default
mk: Користи по основно

en: Use dropdown presentation
mk: Користете опаѓачки презентации

en: Use global settings
mk: Користи глобални поставки

en: Use mapping service
mk: Користи картографски уред

en: Use same default value across languages:
mk: Користи ја истата основна вредност кај сите јазици:

en: Use settings below
mk: Користи ги долунаведените поставки

en: Use slider layout
mk: Користи лизгачки распоред

en: Used/free space for file uploads
mk: Искористен/слободен простор за прикачувања

en: User
mk: Корисник

en: User added.
mk: Корисникот е додаден.

en: User control
mk: Корисничка контрола

en: User data
mk: Кориснички податоци

en: User group successfully added!
mk: Корисничката група е успешно додадена!

en: User groups
mk: Кориснички групи

en: User name and/or email not found!
mk: Не го најдов корисничкото име и/или е-поштата!

en: User name:
mk: Корисничко име:

en: User permissions were updated successfully.
mk: Корисничките дозволи се успешно подновени.

en: User registration at '%s'
mk: Пријава на корисник на „%s“

en: Username
mk: Корисничкок име

en: Username already exists.
mk: Тоа корисничко име веќе постои.

en: Users
mk: Корисници

en: Uses left
mk: Преостанати употреби

en: Uses left:
mk: Преостанати корисници:

en: Valid from
mk: Важи од

en: Valid until
mk: Важи до

en: Validation:
mk: Заверка:

en: Version
mk: Верзија

en: Version file is not writable (%s). Please set according file permissions.
mk: Податотеката на верзијата не е запислива (%s). Дајте ѝ соодветни дозволи.

en: Vietnamese
mk: виетнамски

en: View Saved but not submitted Responses
mk: Преглед на зачуваните (но неподнесени) одговори

en: View This Record
mk: Преглед на записов

en: View response ID %d
mk: Вид. одговор со назнака %d

en: View response URL
mk: Вид. URL на одговорот

en: View response details
mk: Вид. подробности за одговор

en: View statistics
mk: Прегледај статистики

en: View summary of all available fields
mk: Опис на сите расположиви полиња

en: View the statistics for this survey.
mk: Преглед на статистики за анкетава.

en: View/read
mk: Преглед

en: Viewing response (ID %s)
mk: Преглед на одговор (назнака %s)

en: Visible in participants panel
mk: Видливо во панелот на учесникот

en: Visit our website!
mk: Посетете го нашето мрежно место!

en: Warn and move on
mk: Предупреди и продолжи понатаму

en: Warning
mk: Предупредување

en: Warning!
mk: Предупредување!

en: Warning: Before turning on HTTPS,
mk: Предупредување: Пред да го вклучите HTTPS,

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
mk: Предупредување: основно-зададената лозинка  („лозинка“). Сменете ја и најавете се повторно.

en: Warnings
mk: Предупредувања

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
mk: Нажалост, не ви е дозволено да пристапите на анкетава.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
mk: За жал немате привилегии за да го направите ова.

en: We are sorry but your session has expired.
mk: Нажалост, вашата сесија истече.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
mk: Ви препорачуваме да ја извезете цела анкета од главниот администраторски екран пред да ја избришете.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
mk: Ви препорачуваме пред да продолжите да ја извезете целата анкета од главниот администраторски екран.

en: We recommend that these files should be replaced by the update procedure.
mk: Ви препорачуваме да ги замените овие податотеки во текот на подновата.

en: Welcome
mk: Добредојдовте

en: Welcome %s!
mk: Добредојде %s!

en: Welcome Page
mk: Страница: Добредојде

en: Welcome and end text
mk: Текст за добредојде и догледање

en: Welcome message:
mk: Порака за добредојде:

en: Welcome to %s!
mk: Добредојдовте на %s!

en: Welcome to the ComfortUpdate
mk: Добредојдовте на УдобнаПоднова

en: Welcome to this sample survey
mk: Добредојдовте на оваа урнек-анкета

en: Welcome:
mk: Добредојде:

en: Welsh
mk: велшки

en: When an imported record matches an existing record ID:
mk: Кога увезен запис се совпаѓа со постоечка записна назнака:

en: When checking your file permissions we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
mk: Проверувајќи ги дозволите на вашите податотеки, наидовме на еден или повеќе проблеми. Погледајте ги грешките (ако ги има) и поправете ги пред да продолжите.

en: When checking your installation we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
mk: При проверката на инсталацијата наидовме на еден или повеќе проблеми. Пред да продолжите, погледајте ги грешките (ако ги има) и поправете ги.

en: Width of text input box
mk: Ширина на полето за внос на текст

en: Width of the map in pixel
mk: Ширина на картата во пиксели

en: Windows Arabic
mk: Windows - арапски

en: Windows Baltic
mk: Windows - балтички

en: Windows Central European
mk: Windows - средноевропски

en: Windows Cyrillic
mk: Windows - кирилица

en: Writable
mk: Може да се запишува

en: X-Scale
mk: X-скала

en: Y-Scale
mk: Y-скала

en: Year
mk: Година

en: Yes
mk: Да

en: Yes (Forced by the system administrator)
mk: Да (наметнато од администраторот)

en: Yes - Delete Them!
mk: Да - избриши ги!

en: Yes - slider with emoticon
mk: Да - лизгач со смешко

en: Yes - stars
mk: Да - ѕвезди

en: Yes/No
mk: Да/нНе

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
mk: Се спремате да ги избришете сите услови на прашањата во оваа анкета

en: You are about to delete this survey
mk: Се спремате да ја избришете оваа анкета

en: You are already a part of this survey.
mk: Вие веќе ја имате пополнето оваа анкета.

en: You are not a participant in this survey.
mk: Не учествувате во оваа анкета.

en: You are not allowed dump the database!
mk: Не ви е дозволено да ја ставите базата на податоци во стовариште!

en: You are not allowed export a label set!
mk: Не ви е дозволено да извезете збир ознаки!

en: You are not allowed to activate this survey!
mk: Не ви е дозволено да ја активирате анкетава!

en: You are not allowed to add a group to this survey!
mk: Не ви е дозволено да додадете група во анкетава!

en: You are not allowed to add new questions for this survey!
mk: Не ви е дозволено да додавате прашања во анкетава!

en: You are not allowed to browse responses!
mk: Не ви е дозволено да прелистувате одговори!

en: You are not allowed to change user data!
mk: Не ви е дозволено да менувате кориснички податоци!

en: You are not allowed to change your own permissions!
mk: Не ви е дозволено да ги менувате вашите дозволи!

en: You are not allowed to create new surveys!
mk: Не ви е дозволено да создавате нови анкети!

en: You are not allowed to delete this group!
mk: Не ви е дозволено да ја избришете оваа група!

en: You are not allowed to delete this survey!
mk: Не ви е дозволено да ја избришете оваа анкета!

en: You are not allowed to edit groups in this survey!
mk: Не ви е дозволено да уредувате групи во анкетава!

en: You are not allowed to edit this survey!
mk: Не ви е дозволено да ја уредувате анкетава!

en: You are not allowed to import a group!
mk: Не ви е дозволено да увезете група!

en: You are not allowed to import a survey!
mk: Не ви е дозволено да увезувате анкети!

en: You are not allowed to order groups in this survey!
mk: Не ви е дозволено да подредувате групи во анкетава!

en: You are not allowed to perform this operation!
mk: Не ви е дозволено да го извршите ова дејство!

en: You are not allowed to set assessment rules!
mk: Не ви е дозволено да поставувате правила за оценување!

en: You are not allowed to stop this survey!
mk: Не Ви е дозволено да ја прекините анкетата!

en: You are not allowed to to import a question!
mk: Не ви е дозволено да увезете прашање!

en: You are not authorized to delete questions.
mk: Вие немате дозвола да бришете прашања.

en: You can import all old responses with the same amount of columns as in your active survey. YOU have to make sure, that this responses corresponds to the questions in your active survey.
mk: Можете да ги увезете сите стари одговори со ист број на колони како активната анкета. ВИЕ сте должни да проверите дали овие одговори соодветствуваат на прашањата во активната анкета.

en: You can leave these settings blank and change them later
mk: Можете да ги оставите овие поставувања празни, па да ги уредите подоцна.

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
mk: Ова можете да го оставите празно, и така автоматски да создадете жетони, преку „Создај жетони“

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
mk: Можете да вчитате анкета што сте ја зачувале перетходно на овој екран.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
mk: Не може да го додадете или отстаните сопственикот од групата

en: You can only archive active surveys.
mk: Вие имате дозвола анкетите да ги ставите во архива.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a token table with the button below.
mk: Не можете да се префрлите на режимот на затворен пристап пуштајќи жетонска табела преку копчето подолу.

en: You can upload %s under %s KB each.
mk: Можете да прикачувате %s под %s KB.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
mk: Сега можете да ги користите следниве податоци за да се најавите на мрежното место:

en: You can't copy a question if the survey is active.
mk: Не можете да ископирате прашање ако анкетата е активна.

en: You can't import a group which doesn't support at least the survey base language.
mk: Не можете да увезете група што не го поддржува барем основниот јазик на анкетата.

en: You can't import a question which doesn't support at least the survey base language.
mk: Не можете да прашање што не го поддржува барем основниот јазик на анкетата.

en: You can't import answers which doesn't support at least the survey base language.
mk: Не можете да увезете одговори што не го поддржуваат барем основниот јазик на анкетата.

en: You can't import label sets which don't support the current survey's base language
mk: Не можете да увезете збирови ознаки што не го поддржуваат барем основниот јазик на анкетата.

en: You can't save changes because the template directory is not writable.
mk: Не можете да ги зачувате промените бидејќи шаблонскиот директориум не е запислив.

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
mk: не можете да користите анонимизирани одговори кога е овозможено задршка на одговори со жетони.

en: You cannot add/remove subquestions or edit their codes because the survey is active.
mk: Не можете да додавате/отстранувате потпрашања или да им ги уредувате кодовите бидејќи анкетата е активна.

en: You cannot delete the last answer option.
mk: Не можете да ја избришете последната можност за одговарање

en: You cannot delete the last subquestion.
mk: Не можете да го избришете последното потпрашање.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
mk: Не можете да продолжите додека не внесете текст во едно или повеќе прашања

en: You cannot remove this item since you need at least one language in a labelset.
mk: Не можете да ја отстраните оваа ставка бидејќи ви треба барем еден јазик во збирот ознаки.

en: You did not provide a name
mk: Не наведовте име

en: You did not provide a password
mk: Не наведовте лозинка

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
mk: Немате инсталирано Freetype Library, кој мора да работи правилно за да се прикажат дијаграмите.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
mk: Немате инсталирано GD Library, кој мора да работи правилно за да се прикажат дијаграмите.

en: You don't have permission to delete this entry.
mk: Немате дозвола да го избришете овој запис.

en: You don't have the permission to activate tokens.
mk: Немате дозвола да активирате жетони,

en: You have already completed this survey.
mk: Веќе ја имате пополнето анкетава.

en: You have been already removed from this survey.
mk: Веќе сте отстранети од анкетава.

en: You have been successfully added back to this survey.
mk: Вие успешно бевте вратени назад на оваа анкета.

en: You have been successfully removed from this survey.
mk: Успешно сте отстранети од анкетава.

en: You have completed %s%% of this survey
mk: Пополнивте %s%% од анкетата

en: You have completed answering the questions in this survey.
mk: Одговоривте на сите прашања во анкетава.

en: You have no row selected
mk: Немате избрано редица

en: You have not provided a survey identification number
mk: Не наведоввте назнака на анкетата

en: You have not selected a question
mk: Не одбравте прашање

en: You have not selected a survey
mk: Немате избрано анкета

en: You have not selected a survey to delete
mk: Немате избрано анкета за бришење

en: You have to enter a valid parameter name.
mk: Мора да внесете валиден параметар.

en: You have to select at least one label set.
mk: Мора да одберете барем еден збир ознаки.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
mk: Ако сакате да учествувате во анкетава, можете да се пријавите.

en: You must be registered to complete this survey
mk: Мора да сте пријавени за да ја довршите анкетава

en: You must set at last one available language.
mk: Мора да изберете барем еден јазик.

en: You must supply a name for this saved session.
mk: Мора да наведете име за оваа зачувана сесија.

en: You must supply a password for this saved session.
mk: Мора да наведете лозинка за оваа зачувана сесија.

en: You need to add answer options to this question
mk: Треба да додадете можности за одговор на прашањево

en: You need to add question groups
mk: Треба да додадете групи прашања

en: You need to add questions
mk: Треба да додадете прашања

en: You need to add subquestions to this question
mk: Треба да му додадете потпрашања на прашањево

en: You should have a great time doing this
mk: Ова треба да е забавно

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
mk: Активирајте ја анкетата само ако сте апсолутно сигурни дека воспоставката е завршена и нема потреба од менување.

en: Your Choices
mk: Вашиот избор

en: Your DB and any changed files will be backed up.
mk: Вашата база и изменетите податотеки (ако ги има) ќе бидат зачувани во резервен примерок.

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
mk: Проверувам дали вашата инсталација на LimeSurvey може успешно да се поднови.

en: Your Ranking
mk: Ваше котирање

en: Your answer
mk: Ваш одговор

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
mk: Вашиот прелистувач ни дава на знаење дека бил претходно користен за пополнување на анкетава. Ја обновуваме сесијата за да можете да почнете одново.

en: Your condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
mk: Не можам да го додадам вашиот услов! Не е наведено прашањето и/или одговорот што треба да го содржи. Задолжително одберете прашање и одговор.

en: Your data should be imported now
mk: Вашите податоци треба да бидат увезени сега

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
mk: Податоците сега треба да се увезени. Податочната рамка е наречена "data", ознаките на променливите се атрибут на податоци ("attributes(data)$variable.labels"), како за foreign:read.spss.

en: Your database server password.
mk: Лозинка за корисникот на базата на податоци

en: Your passwords do not match.
mk: Лозинките не се совпаѓаат.

en: Your personal settings
mk: Ваши лични поставки

en: Your personal settings were successfully saved.
mk: вашите лични поставки се успешно зачувани.

en: Your response table will be renamed to:
mk: Вашата табела на одговори ќе биде преименувана во:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
mk: Вашите одговори не се загубени. Испратени му се на анкетниот администратор и подоцна ќе бидат внесени во базата.

en: Your responses were successfully saved.
mk: Вашите одговори се успешно зачувани.

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
mk: Вашата анкета може да извезува придружни жетонски податоци за секој одговор. Одберете уште кои полиња сакате да ги извезете.

en: Your survey contains more than 255 columns of responses. Spreadsheet applications such as Excel are limited to loading no more than 255. Select the columns you wish to export in the list below.
mk: Вашата анкета содржи над 255 колони со одговори. Програмите за табели како Excel не можат да вчитаат повеќе од 255 колони. Од долунаведениот список одберете ги колоните што сакате да ги извезете.

en: Your survey responses have been recorded.
mk: Вашите одговори на анкетата се заведени.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
mk: Вашите одговори на анкетата се успешно зачувани. Ќе добиете потврда по е-пошта. Зачувајте си ја лозинката бидејќи ние нема да можеме да ви ја повратиме.

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
mk: Вашите одговори на анкетата не се заведени. Анкетава сè уште не е активна.

en: Your survey was successfully saved.
mk: Вашата анкета е успешно зачувана.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
mk: Анкетата ќе се зачува со тоа име и лозинка. Со нив можете да се најавите подоцна за да ја довршите анкетата.

en: Your time to answer this question has expired
mk: Времето за прашањето истече

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
mk: Времето за одговарање на ова прашање речиси истече. Имате уште {TIME}.

en: Your token seems to be valid but can be used only during a certain time period.
mk: Жетонот е важечки, но може да се користи само во текот на извезен временски период.

en: Your update key is invalid and was removed.
mk: Вашиот клуч за поднова е неважечки и затоа е отстранет.

en: Your user data for accessing %s
mk: Вашите кориснички податоци за оценување на %s

en: Zoom level
mk: Приближеност

en: and
mk: и

en: check if this link works.
mk: проверете дали работи врскава

en: checked
mk: штиклирано

en: copy_of_
mk: копија_на_

en: cp1252 West European
mk: cp1252 - западноевропски

en: d/m/yyyy
mk: д/м/гггг

en: digit:       source("%s", encoding = "UTF-8")        on the R command window
mk: цифра:       source("%s", encoding = "UTF-8")       на R во командниот прозорец

en: directory
mk: директориум

en: does not contain
mk: не содржи

en: equals
mk: е еднакво на

en: greater or equal
mk: поголемо или еднакво

en: having a token
mk: да има жетон

en: having a valid email address
mk: е-поштата да е важечка

en: having already completed the survey
mk: со веќе пополнета анкета

en: hh:mm
mk: чч:мм

en: hours
mk: часа

en: is less than or equal to
mk: е помало или еднакво на

en: minitab method
mk: метод на минијазичиња

en: mins
mk: минути

en: mm.dd.yyyy
mk: мм.дд.гггг

en: not checked
mk: нештиклирано

en: not having been sent an invitation already
mk: досега да нема примено покана

en: or
mk: или

en: page
mk: страна

en: queXML format (*.xml)
mk: queXML формат на анкетата (*.xml)

en: quota language settings
mk: поставки за јазик квотата

en: quota members
mk: членови во квотата

en: responses
mk: одговори

en: seconds
mk: секунди

en: selected
mk: одбрано

en: table
mk: табела

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
mk: ова е автоматизирана порака со која ве известуваме дека ви направивме корисничка сметка на „%s“.

en: timings
mk: времиња

en: to
mk: до

en: until
mk: сè до

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
mk: Повеќе информации ќе најдете на http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php

en: zip library not supported by PHP, Import ZIP Disabled
mk: ZIP-библиотеката не е поддржана во PHP. Увозот на ZIP е оневозможен
