LimeSurvey 2.x - en to he translation catalogue (1940 entries)

en: %s records imported
he: %s רשומות יובאו

en: %s records in CSV
he: %s רשומות ב CVS

en: (Autodetect)
he: (איתור אוטומטי)

en: (Iconv Library not installed)
he: (ספריית Iconv אינה מותקנת)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create new label sets.)
he: (סדרת תוויות לא יובאה משום שאין לך הרשאות ליצור סדרות תוויות.)

en: (No target question)
he: (אין שאלת יעד)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
he: (בחר/י במספר סדרות תוויות על ידי שימוש במקש ה-Ctrl)

en: *This setting cannot be changed later!
he: *הגדרה זו לא ניתנת לשינוי מאוחר יותר!

en: ...or import a question
he: ...או לייבא שאלה

en: 16 or up
he: 16 ומעלה

en: 1st quartile (Q1)
he: רביעון ראשון (Q1)

en: 2nd quartile (Median)
he: רביעון שני (חציון)

en: 3-Click ComfortUpdate
he: עדכון נוח בשלושה קליקים (3-Click ComfrotUpdate)

en: 3rd quartile (Q3)
he: רביעון שלישי (Q3)

en: 5 Point Choice
he: בחירה של 5 נקודות

en: <No default value>
he: <ללא תשובת ברירת מחדל>

en: <no data>
he: <אין מידע>

en: A Note On Privacy
he: הערה לגבי פרטיות

en: A database named "%s" already exists.
he: מאגר נתונים בשם "%s" כבר קיים.

en: A group in the CSV/SQL file is not part of the same survey. The import of the survey was stopped.
he: אחת הקבוצות בקובץ ה-CSV/SQL היא לא חלק מאותו סקר. ייבוא הסקר הופסק.

en: A token entry for the saved survey has been created too.
he: ערך סמל לסקר השמור נשמר גם הוא.

en: A token table has been created for this survey.
he: טבלת מחרוזות נוצרה עבור סקר זה.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
he: שם המשתמש לא סופק או ששם המשתמש אינו חוקי.

en: AND
he: וגם

en: AND/OR Date is
he: ו/או התאריך הוא

en: Absolute value
he: ערך מוחלט

en: Access
he: גישה

en: Access denied!
he: הגישה חסומה

en: Action
he: פעולה

en: Action to perform when time limit is up
he: פעולה לביצוע כאשר נגמר הזמן

en: Actions
he: פעולות

en: Activate Survey
he: אתחל סקר

en: Activate this Survey
he: הפעל סקר זה

en: Active
he: פעיל

en: Active surveys
he: סקרים פעילים

en: Active token tables
he: טבלאות הסימונים פעיל

en: Add
he: הוסף

en: Add New Quota
he: הוסף מכסה חדשה

en: Add URL parameter
he: הוסף מאפיין קישור

en: Add a language:
he: הוסף שפה

en: Add a new question
he: הוסף שאלה חדשה

en: Add a suffix to the answer field
he: הוסף סיומת לשדה התשובה

en: Add and edit conditions
he: הוסף וערוך תנאים

en: Add another token entry
he: הוסף רשומת סמל חדשה

en: Add condition
he: הוסף תנאי

en: Add dummy tokens
he: הוסף סמלים סתמיים

en: Add fields
he: הוסף שדות

en: Add new group to survey
he: הוסף קבוצה חדשה לסקר

en: Add new token entry
he: צור כניסת הרשאה חדשה

en: Add or delete groups
he: הוסף או מחק קבוצות

en: Add or delete questions
he: הוסף או מחק שאלות

en: Add or delete subquestions or change their codes
he: הוסף או מחק שאלות מכוונות או שנה את הקוד שלהן

en: Add question group
he: הוסף קבוצת שאלה

en: Add scenario
he: הוסף תרחיש

en: Add survey
he: הוסף סקר

en: Add to survey
he: הוסף לסקר

en: Add token attributes
he: הוסף מאפייני סמל

en: Add token entry
he: הכנס מחרוזת תווים חדשה

en: Add user
he: הוסף משתמש

en: Add user group
he: הוסף קבוצת משתמש

en: Add user:
he: הוסף משתמש:

en: Additional Languages
he: שפות נוספות:

en: Additional languages:
he: שפות נוספות:

en: Admin confirmation email body:
he: צורת גוף הדואר האלקטרוני של המנהל

en: Admin confirmation email subject:
he: נושא צורת הדואר האלקטרוני של המנהל:

en: Admin email:
he: דוא"ל של האדמין

en: Admin login name
he: שם המשתמש של המנהל

en: Admin login password
he: סיסמת המנהל

en: Admin notification email:
he: הודעת הדואר האלקטרוני של המנהל:

en: Administration
he: ניהול

en: Administrator credentials
he: מכתב ההמלצה של המנהל

en: Administrator email
he: דואר האלקטרוני של המנהל

en: Administrator name
he: שם המנהל

en: Administrator name:
he: אחראי מחשוב:

en: Administrator:
he: אחראי מחשוב:

en: After
he: אחרי

en: Albanian
he: אלבנית

en: All
he: הכל

en: All answers are already selected in this quota.
he: כל התשובות במכסה זו כבר נבחרו

en: All answers meet consistency standards.
he: כל התשובות עומדות בדרישות העקביות

en: All assessments meet consistency standards.
he: כל ההערכות עומדות בדרישות העקביות

en: All conditions meet consistency standards.
he: כל התנאים עומדים בדרישות העקביות

en: All default values meet consistency standards.
he: כל ערכי ברירת המחדל עומדים בתנאי העקביות

en: All groups meet consistency standards.
he: כל הקבוצות עומדות בדרישות העקביות.

en: All in one
he: הכל באחד

en: All old survey tables meet consistency standards.
he: כל טבלאות הסקר הישן עומדות בדרישות העקביות.

en: All old token tables meet consistency standards.
he: כל סימלי הטבלאות הישנים עומדים בדרישות העקביות.

en: All participant information is lost.
he: כלל המידע על המשתתפים נאבד

en: All question attributes meet consistency standards.
he: כל מאפייני השאלה עונים על דרישות העקביות

en: All questions meet consistency standards.
he: כל השאלות עומדות בדרישות העקביות.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
he: כל השאלות, תשובות וכו' לשפות שהוסרו יאבדו. האם אתה בטוח?

en: All quota language settings meet consistency standards.
he: כל הגדרות תכני השאלות עומדים בדרישות העקביות.

en: All quota quota members meet consistency standards.
he: כל משתמשי המכסה עומדים בדרישות העקביות.

en: All quotas meet consistency standards.
he: כל התכנים עומדים בדרישות העקביות.

en: All responses
he: כל התגובות

en: All survey language settings meet consistency standards.
he: כל הגדרות שפת הסקר עומדים בדרישות העקביות.

en: All surveys meet consistency standards.
he: כל הסקרים עומדים בדרישות העקביות.

en: All the attributes are automatically mapped
he: כל המאפינים ממופים אוטומטית

en: All tokens
he: כל הסימונים

en: Allow only numerical input
he: מאפשר רק קלט מספרי

en: Allow public registration?
he: לאפשר רישום ציבורי?

en: Allow this user to edit these participants
he:  הרשה למשתמש זה לערוך משתתפים אלה

en: Allowed
he: מורשה

en: Allowed file types
he: סוגי קבצים מורשים

en: Always
he: תמיד

en: Always hide this question
he: תמיד החבא שאלה זו

en: An email has been sent with details about your saved survey
he: דואר אלקטרוני נשלח עם פרטים לגבי הסקר שנשמר

en: An email with a generated password was sent to the user.
he: אימייל עם סיסמה שיצרה המערכת נשלח אל המשתמש.

en: An email with your login data was sent to you.
he: אימייל עם פרטי הכניסה שלך נשלח אליך.

en: An error occurred saving a response to survey id
he: טעות התרחשה בעת שמירת תגובותיך לסקר

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions in your %s folder.
he: קרתה תקלה בזמן טעינת הקובץ שלך. ייתכן והסיבה לכך היא הרשאות לא נכונות בתיקיית ה- %s שלך.

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
he: שגיאה בלתי מוגדרת התרחשה ולתשובות שלך לא ישמרו

en: Anonymized responses
he: תגובות אנונימיות

en: Anonymized responses?
he: תשובות אנונימיות

en: Answer
he: תשובה

en: Answer option
he: אפשרות תשובה

en: Answer options
he: אפשרות תשובה

en: Answer options were successfully saved.
he: אפשרויות תשובה נשמרו בהצלחה

en: Answer prefix
he: קידומת לתשובה

en: Answer scale %s
he: סולם תשובה %s

en: Answer suffix
he: סיומת לתשובה

en: Answer:
he: תשובה:

en: Answers
he: תשובות

en: Answers from previous questions
he: תשובות משאלות קודמות

en: Answers from this response
he: תשובות מתגובה זו

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
he: תשובות בעלות קוד 0 (אפס) או קוד ריק לא מותרות, ולא תשמרנה.

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
he: תשובה|טקסט-גולל-שמאלי|טקסט-גולל-ימני תו מפריד

en: Apr
he: אפר'

en: Arabic
he: ערבית

en: Arc sine
he: ארקסינוס

en: Arc tangent
he: אקס טנגנס

en: Arc tangent of two variables
he: ארקטנגנס של שני משתנים

en: Are you sure you want to clear all your responses?
he: האם ברצונך לנקות את כל תשובותיך?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
he: האם אתה בטוח שרצונך הוא למחוק את כל מערכת התנאים בתסריט

en: Are you sure you want to delete all conditions set to the questions you have selected?
he: האם את/ה בטוח/ה שברצונך למחוק את כל התנאים לשאלות שבחרת?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
he: האם אתה בטוח שרצונך הוא למחוק את הכניסות הללו

en: Are you sure you want to delete these surveys?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך למחוק סקרים אלה?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
he: האם אתה בטוח שרצונך הוא למחוק את המשתנה URL?

en: Are you sure you want to delete this condition?
he: האם אתה בטוח שרצונך הוא למחוק תנאי זה?

en: Are you sure you want to delete this entry?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך למחוק כניסה זו?

en: Are you sure you want to delete this file?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך למחוק קובץ זה?

en: Are you sure you want to delete this template?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך למחוק תבנית זו?

en: Are you sure you want to expire these surveys?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך לסמן סקרים אלו כפגים?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incremented numbers beginning from 1?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך למספר את כל מספרי המקרים מ-1 בסדר עולה?

en: Are you sure?
he: האם אתה בטוח?

en: Arithmetic mean
he: משתמעות אריתמטית

en: Array
he: מערך

en: Array (10 Point Choice)
he: מערך - אפשרות של 10 נקודות

en: Array (5 Point Choice)
he: מערך - אפשרות של 5 נקודות

en: Array (Increase/Same/Decrease)
he: מערך - להגדיל, אותו דבר, להקטין

en: Array (Numbers)
he: מערך מספרים

en: Array (Texts)
he: מערך של תוויות גמישות

en: Array (Yes/No/Uncertain)
he: מערך אפשרויות של כן/לא/לא ודאי

en: Array by column
he: ערך לפי עמודה

en: Array dual scale
he: סולם ערכים זוגיים

en: Array filter
he: סינון מערך

en: Arrays
he: מערכים

en: Assessment details
he: הערכה של פרטים

en: Assessment group score
he: ציון קבוצת ההערכה

en: Assessment heading
he: הערכה של הכותרת

en: Assessment rules
he: חוקי הערכה

en: Assessment value
he: ערך מקורב

en: Assessment:
he: הערכה:

en: Assessments
he: הערכה

en: At beginning
he: בהתחלה

en: At end
he: במקום

en: Attribute field
he: שדה מאפיינים

en: Attribute name
he: שם מאפיין

en: Attribute name:
he: שם מאפיין

en: Attribute settings
he: הגדרות מאפיין

en: Attribute type
he: סוג מאפיים

en: Attribute type:
he: סוג מאפיין

en: Attribute visible:
he: מאפיין הנראה לעין

en: Attributes to be created
he: מאפיינים ליצירה

en: Aug
he: אוג'

en: Auto
he: אוטומטית

en: Auto Translate
he: תרגום אוטומטי

en: Autoload URL
he: טען כתובת אוטומטית

en: Automatic
he: אוטומטי

en: Automatically load URL when survey complete?
he: האם לטעון כתובת אוטומטית כשהסקר מסתיים?

en: Available label sets:
he: קבוצת תוויות זמינות:

en: Available languages:
he: שפות זמינות

en: Average
he: ממוצע

en: Average file size
he: גודל קובץ ממוצע

en: Back
he: חזרה

en: Back to Response Import
he: חזרה לייבוא תגובה

en: Back to global settings
he: חזרה להגדרות גלובאליות

en: Back to main menu
he: חזרה לתפריט ראשי

en: Backup Entire Database
he: גבה מאגר נתונים

en: Bar chart
he: תרשים עמודות

en: Base language
he: שפת בסיס

en: Base language:
he: שפת בסיס:

en: Basic admin notification
he: הודעה פשותה של המנהל

en: Basic email notification
he: התראת אימייל בסיסית

en: Basic email notification is sent to:
he: הודעת דואר אלקטרוני פשוטה נשלחה ל:

en: Basque
he: בסקית

en: Before
he: לפני

en: Belarusian
he: בולגרית

en: Blacklist control
he: בקרת רשימה שחורה

en: Blacklisted
he: נכנס לרשימה השחורה

en: Blacklisted participants
he: משתתפים ברשימה השחורה

en: Bosnian
he: בוסנית

en: Both rows and columns
he: גם שורות וגם עמודות

en: Bounce Email:
he: דוא"ל הקפצה:

en: Bounce email:
he: דוא"ל הקפצה:

en: Bounce settings
he: הגדרות לא צפויות

en: Bounce settings have been saved.
he: הגדרות לא צפויות כבר נשמרו

en: Bounce settings to be used
he: הגדרות הקפיצה שהיו משומשים

en: Browse
he: סייר

en: Browse Uploaded Resources
he: עיין במשאבים שהועלו

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
he: מבנה המספר עודקן בהצלחה ל%s

en: Bulgarian
he: בולגרית

en: But this one isn't.
he: אבל זה לא.

en: CPDB CSV summary
he: תקציר  CPDB CSV

en: CSS & Javascript files:
he: קבצי CSS וג'אווה סקריפט:

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
he: סגנון CSS ל"הודעת תום הזמן"

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
he: סגנון CSS שבשימוש כאשר הודעת "אזהרת מגבלת זמן" מוצגת

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
he: סגנון ה-CSS שבשימוש כאשר "אזהרת מגבלת זמן" מוצגת בפעם השנייה

en: CSV File (All charsets)
he: קבצי CSV (כל התווים)

en: CSV input format
he: קלט CVS

en: Calculates the exponent of e
he: חשב את החזקה של e

en: Calculation
he: חישוב

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
he: לא ניתן לעדכן תוויות בגלל שאתה משתמש בקוד כפול.

en: Cancel
he: בטל

en: Cannot be changed
he: לא ניתן לשינוי

en: Cannot be changed (survey is active)
he: לא ניתן לשינוי (סקר פעיל)

en: Cannot import the VVExport file.
he: לא יכול לייבא את קובץ ה-WExport

en: Case-insensitive strstr
he: מחרוזת לא רגישה לאותיות גדולות או קטנות

en: Catalan
he: קטלונית

en: Category separator
he: מפריד קטגוריות

en: Central participants database summary
he: סיכום הנתונים המשתתפים במרכזית

en: Change log
he: שנה רישום

en: Changes cannot be saved to a standard template.
he: לא ניתן לשמור שינויים לתבנית סטנדרטית.

en: Character set of file:
he: כתוב מערכת של תקיות

en: Character set of the file:
he: קידוד של הקובץ:

en: Chart type
he: סוג המפה

en: Check Data Integrity
he: בדוק תקינות נתונים

en: Check again
he: בדוק שוב

en: Check all
he: בדוק הכל

en: Check any that apply
he: סמן את האפשרויות הרצויות

en: Check database again?
he: לבדוק את בסיס הנתונים שוב?

en: Check now
he: בדוק עכשיו

en: Check or uncheck all items
he: סמן או אל תסמן את כל הפריטים

en: Checked
he: בדוק

en: Checking basic requirements...
he: בודק דרישות בסיסיות...

en: Chinese (Simplified)
he: סינית (פשוטה)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
he: סינית (מסורתית - הונג קונג)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
he: סינית (מסורתית - טאיוואן

en: Choose one of the following answers
he: בחר/י אחד מתוך הבאים

en: Choose the columns you wish to export.
he: בחר/י את העמודות שברצונך לייצא.

en: Choose the file to upload:
he: בחר/י את הקובץ להעלאה

en: Choose token fields
he: בחר/י את שדות המחרוזת.

en: Choose your language
he: בחר/י את השפה שלך

en: Clear
he: נקה

en: Clear All Page
he: נקה את כל העמוד

en: Clear Responses
he: נקה תשובות

en: Click here to continue
he: לחץ כאו כדי להמשך

en: Click here to log in.
he: לחץ כאן כדי להתחבר.

en: Close
he: סגור

en: Close Window
he: סגור חלון

en: Close this survey
he: סגור סקר זה

en: Close this window
he: סגור חלון זה

en: Closed
he: נסגר

en: Code
he: קוד

en: Code filter
he: מסנן קוד

en: Code:
he: קוד:

en: Column control
he: בקר עמודות

en: Columns
he: עמודות

en: ComfortUpdate step %s
he: אידכון נוח שלב %s

en: Comma
he: פסיק

en: Comma (,)
he: פסיק (,)

en: Comment
he: הערה

en: Comments
he: הערות

en: Comparison operator
he: אופרטור השוואה

en: Completed
he: הושלם

en: Completed Page
he: עמוד שהושלם

en: Completed responses only
he: תגובות שהושלמו בלבד

en: Completed?
he: הושלם?

en: Completion state
he: מצב השלמה

en: Conditional processing
he: תהליכים על תנאי

en: Conditions
he: תנאים

en: Conditions designer
he: מעצב התנאים

en: Conditions successfully copied
he: תנאים הועתקו בהצלחה

en: Configuration
he: צורה

en: Configurator
he: מעצב תצורה

en: Confirm Password:
he: אישור סיסמא?

en: Confirmation
he: אימות

en: Confirmation email
he: דוא"ל אימות:

en: Confirmation email subject:
he: נושא דוא"ל אימות:

en: Confirmation email:
he: דוא"ל אימות:

en: Confirmation of your participation in our survey
he: האישור של המשתתף שלך מסקר שלנו

en: Constant
he: קבוע

en: Constant value
he: ערך קבוע

en: Continue
he: המשך

en: Convert N to
he: המר N ל-

en: Convert Y to
he: המר Y ל-

en: Convert resource links and INSERTANS fields?
he: להמיר קישורי משאב ושדות INSERTANS?

en: Convert resource links?
he: להמיר קישורי משאבים?

en: Convert resources links?
he: להמיר קישורי משאבים?

en: Convert spaces in question text to underscores
he: המר רווחים בשאלה לקווים תחתונים

en: Copy
he: העתק

en: Copy Current Question
he: העתק שאלה נוכחית

en: Copy Template
he: העתק תבנית

en: Copy conditions
he: העתק תנאים

en: Copy failed
he: העתקה נכשלה

en: Copy of survey is completed.
he: התק של סקר הושלם.

en: Copy survey
he: העתק סקר

en: Copy template
he: העתק תבנית

en: Copy the selected conditions to
he: העתקת התנאים הנבחרים אל

en: Cosine
he: קוסינוס

en: Could not delete user group.
he: לא ניתן למחוק את קבוצת המשתמש.

en: Could not delete user group. No group selected.
he: לא ניתן למחוק את קבוצת המשתמש. לא נבחרה קבוצה.

en: Could not delete user. User was not supplied.
he: לא ניתן למחוק משתמש. לא סיפקת שם משתמש.

en: Could not modify user data.
he: לא יכול לזהות את המידע של המשתמש

en: Count
he: ספירה

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
he: ספור נתונים עבור כל שאלה בהתבסס על מספר התשובות הכולל שעבורן השאלה הוצגה

en: Create
he: ייצר

en: Create a new question group inside your survey.
he: צור קבוצת שאלות בתוך הסקר שלך.

en: Create a new survey clicking on the %s icon in the upper right.
he: צור סקר חדש על ידי לחיצה על האייקון של %s למעלה-ימינה

en: Create database
he: יוצר את בסיס הנתונים

en: Create dummy tokens
he: צור סמלים סתמיים

en: Create new template
he: צור תבנית חדשה

en: Create new template called:
he: צור תבנית חדשה בשם:

en: Create one or more questions inside the new question group.
he: צור שאלה אחת או יותר בקבוצת השאלות החדשה

en: Create or import new label set(s)
he: צור מחרוזת תווית חדשה

en: Create survey
he: צור סקר

en: Create tokens
he: צור הרשאות

en: Create user
he: צור משתמש

en: Create, import, or copy a survey
he: צור, ייבא, או העתק סקר

en: Create, import, or copy survey
he: צור, ייבא או העתק סקר

en: Created by
he: נוצר על ידי

en: Creating DB & file backup
he: יוצר בסיס נתונים וגיבוי קבצים

en: Creating file backup...
he: יוצר גיבוי קבצים...

en: Croatian
he: קרואטית

en: Current
he: נוכחי

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
he: אין תנאים מוגדרים לסקר זה כרגע.

en: Czech
he: צ'כית

en: DATA TO BE ENTERED
he: לא ניתן להזין מידע

en: Danish
he: דנית

en: Data consistency check
he: בדיקת עקביות נתונים

en: Data entry
he: הכנסת מידע

en: Data entry screen
he: מסך הכנסת המידע

en: Data redundancy check
he: יתירות בדיקת נתונים

en: Data selection
he: בחירת נתונים

en: Data selection:
he: בחירת נתונים:

en: Data view control
he: בקרת תצוגת נתונים

en: Database
he: בסיס נתונים

en: Database %s has been successfully populated.
he: מאגר הנתונים %s נוצר בהצלחה

en: Database configuration
he: צורת מאגר המידע

en: Database doesn't exist!
he: מאגר הנתונים לא קיים

en: Database error!!
he: שגיע במאגר המידע

en: Database has been created.
he: מאגר הנתונים נוצר בהצלחה

en: Database location
he: מיקום בסיס הנתונים

en: Database name
he: שם בסיס הנתונים

en: Database password
he: סיסמת בסיס הנתונים

en: Database settings
he:  הגדרות בסיס נתונים

en: Database type
he: סוג בסיס הנתונים

en: Database upgrade
he: עדכון בסיס נתונים

en: Database user
he: משתמש בסיס הנתונים

en: Dataentry Screen for Survey
he: מסך הכנסת מידע לסקר

en: Date
he: תאריך

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
he: תאריך (YYYY-MM-DD) שווה

en: Date Saved
he: תאריך נשמר

en: Date Stamp?
he: תאריכון?

en: Date created
he: תאריך יצירה

en: Date format
he: פורמט תאריך

en: Date format:
he: פורמט תאריך:

en: Date is
he: התאריך הוא

en: Date last action
he: תאריך פעולה אחרונה

en: Date picker
he: בוחר תאריך

en: Date stamp?
he: חותמת תאריך?

en: Date started
he: תאריך התחלה

en: Date submitted
he: תאריך שליחה

en: Date/Time
he: תאריך | שעה

en: Date/Time format
he: פורמט תאריך/שעה

en: Datestamp
he: תאריכון

en: Day
he: יום

en: Deactivate Survey
he: בטל סקר

en: Deactivate survey
he: בטל סקר

en: Deactivated result tables
he: טבלאות  התוצאות נוטרלו

en: Deactivated token tables
he: טבלאות הסימונים לא פעיל

en: Deactivation
he: ביטול

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
he: שלום {FIRSTNAME},
    
    לאחרונה הזמנו אותך להשתתף בסקר.
    
    שמנו לב שעדיין לא מלאת את הסקר, וברצוננו להזכירך שהסקר עדיין זמין אם ברצונך להשתתף.
    
    כותרת הסקר:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    כדי להשתתף, אנא הקלק על הלינק למטה..
    
    בתודה,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    הקלק כאן, כדי להשתתף בסקר:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
he: שלום {FIRSTNAME},
    
    אתה , או מישהו אחר שהשתמש בכתובת האימייל שלך, נרשם להשתתפות בסקר מקוון. כותרת הסקר: {SURVEYNAME}.
    
    כדי להשלים את הסקר הקלק על הקישור{SURVEYURL}
    
    אם יש לך שאלות לגבי הסקר הזה, או אם לא נרשמת ואתה חושב שהאימייל הזה הגיע בטעות, בבקשה צור קשר עם {ADMINNAME} אימייל {ADMINEMAIL}.

en: Dec
he: דצמבר

en: Decimal mark:
he: סימון דצימאלי

en: Decrease
he: הפחת

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Default answer for scale %s:
he: תשובת ברירת מחדל לציר %s:

en: Default answer value:
he: ערך תשובת בררת המחדל

en: Default answers
he: תשובות ברירת המחדל

en: Default language
he: שפת ברירת מחדל

en: Default position
he: מקום לפי ברירת מחדל

en: Default scenario
he: תרחיש ברירת מחדל

en: Default site language:
he: שפת ברירת מחדל

en: Default template:
he: תבנית בררת המחדל:

en: Default value for option 'Other':
he: ערך ברירת מחדל לאפשרות "אחר":

en: Default value settings were successfully saved.
he: ערכי הגדרות ברירת המחדל נשמרו בהצלחה

en: Delete
he: מחק

en: Delete Tokens
he: מחק הרשאות

en: Delete Tokens Table
he: מחק טבלת הרשאות

en: Delete User
he: מחק משתמש

en: Delete all conditions
he: מחק את כל התנאים

en: Delete checked items!
he: מחק את הפריטים המסומנים!

en: Delete current question
he: מחק שאלה נוכחית

en: Delete current question group
he: מחק קבוצת שאלה נוכחית

en: Delete entry
he: מחק ערך

en: Delete exported tokens
he: מחק סמלים מיובאים

en: Delete label set
he: מחק קבוצת תוויות

en: Delete marked responses
he: נקה תשובות מסומנות

en: Delete selected survey(s)
he: מחיקת סקר(ים) נבחרים

en: Delete survey
he: מחיקת סקר

en: Delete the selected entries
he: מחיקת הרשומות הנבחרות

en: Delete this condition
he: מחק תנאי זה

en: Delete this entry
he: מחק כניסה זו

en: Delete this response
he: מחק תגובה זו

en: Delete this scenario
he: מחק מקרה זה

en: Delete this template
he: מחק תבנית זו

en: Delete this user
he: מחק משתמש זה

en: Delete this user from group
he: מחק משתמש זה מהקבוצה

en: Delete token entry
he: מחק כניסה מסומנת

en: Delete user
he: מחק משתמש

en: Deleting User
he: מוחק משתמש.

en: Deleting answers: %u answers deleted
he: מוחק תשובות:%u תשובות נמחקו

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
he: מוחק תנאים: %u תנאים נמחקו

en: Deleting groups: %u groups deleted
he: מוחק קבוצות: %u קבוצות נמחקו

en: Deleting orphan survey table:
he: מוחק טבלת סקר יתום:

en: Deleting orphaned quota members.
he: מוחק יתום ממכסה החברים

en: Deleting orphaned quotas.
he: מוחק מכסות יתומים

en: Deleting questions: %u questions deleted
he: מוחק שאלות: %u שאלות נמחקו

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
he: מוחק סקרים: %u סקרים נמחקו

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
he: מחקית קבוצה זו ימחוק את כל השאלות והתשובות שהיא מכילה.  האם ברצונך להמשיך?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
he: מחיקת שאלה זו ימחקו את כל התשובות ואת כל תת-השאלות שהיא מכילה. האם אתה בטוח שברצונך להמשיך?

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
he: מצב תצוגה: העלאת תבניות מושבתת.

en: Description of the survey
he: תיאור הסקר

en: Description:
he: תאור:

en: Description:
he: תאור:

en: Detailed Error
he: שגיאה מפורטת

en: Detailed admin notification
he: הודע מפורטת של המנהל

en: Detailed email notification with result codes
he: התרעת אימייל עם הודעה מפורטת

en: Detailed list of surveys
he: רשימה מפורטת של סקרים

en: Did Not Save
he: לא נשמר

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
he: תיקייה בשם "%s" כבר קיימת - בחר בשם אחר

en: Disable only
he: השבת בלבד

en: Disable the next button until time limit expires
he: בטל את הכפתור הבא עד אשר הזמן תם

en: Disable the prev button until the time limit expires
he: בטל את הכפתור הקודם עד אשר תם הזמן

en: Disabled
he: לא מופעל

en: Disabled - Delete current question
he: מושבת - מחק שאלה נוכחית

en: Display
he: הצג

en: Display / Export
he: הצג/ייצא

en: Display Last 50 Responses
he: הצג את 50 התגובות האחרונות

en: Display Responses
he: הצג תגובות

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
he: הצג "אזהרת מגבלת זמן" כאשר נותרו כמות זו של שניות בספירה לאחור (האזהרה לא תוצג אם מושאר ריק)

en: Display a chart in the statistics?
he: הצג בסטטיסטיקות

en: Display chart
he: הצג גרף

en: Display columns
he: הצג עמודות

en: Display dropdown boxes
he: הצג קופסאות זרוקות

en: Display map
he: הצג מפה

en: Display min and max value under the slider
he: הצג ערכים קיצוניים מתחת לגולל

en: Display rows
he: הראה שורות

en: Display slider min and max value
he: הצג מינימום ומקסימום של הגולל

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
he: הצג את "הודעת תום הזמן" למספר זה של שניות לפני ביצוע "פעולת מגבלת הזמן" (ברירת המחדל היא שנייה אחת אם מושאר ריק)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
he: הצג שנית "אזהרת מגבלת זמן" כאשר יש מספר זה של שניות שנותרו בספירה לאחור (ההודעה לא תוצג אם הגדרה זו נשארת ריקה)

en: Display tokens
he: הצג מחרוזות

en: Display:
he: הצג:

en: Do NOT refresh this page, as this will import the file again and produce duplicates
he: לא לרענן דף זה, זה ייבא את הקובץ שוב ויצור תוצר כפול

en: Do survey
he: עשה סקר

en: Do you really want to delete all marked responses?
he: האם ברצונך לנקות את כל התשובות המסומנות?

en: Do you really want to delete this label set?
he: האם אתה בטוח שרצונך הוא למחוק תג מערכתי זה?

en: Do you really want to delete this response?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך למחוק תגובה זו?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
he: האם ברצונך לאכלס את מאגר הנתונים כעת על ידי יצירת הטבלאות החיוניות?

en: Don't force on or off
he: אל תכריח בכוח דלוק או כבוי

en: Don't import if label set already exists:
he: אל תייבא אם קבוצת התוויות כבר נמצאת

en: Done. Test your survey using the %s icon.
he: בוצע. בדוק את הסקר שלך באמצעות אייקון ה%s

en: Dot (.)
he: נקודה (.)

en: Download files for this entry
he: הורד קבצים לרשומה זו

en: Download marked files
he: הורד קבצים מסומנים

en: Download the data and the syntax file
he: הורד את המידע ואת קובץ התחביר

en: Download the data and the syntax file.
he: הורד את המידע ואת קובץ התחביר

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
he: נמצא קוד כפול, ערכים אלה לא יעודכנו

en: Dutch
he: הולנדית

en: ERROR MESSAGE
he: הודעת שגיאה

en: Earlier than:
he: מוקדם יותר מ:

en: Edit
he: ערוך

en: Edit Current Question
he: ערוך שאלה נוכחית

en: Edit Group
he: ערוך קבוצה

en: Edit URL parameter
he: ערוך מאפיין קישור

en: Edit answer options
he: ערוך אפשרויות תשובה

en: Edit answer options for this question
he: ערוף אפשרויות תשובה לשאלה זו

en: Edit condition
he: ערוך תנאי

en: Edit current question group
he: ערוך קבוצת שאלה נוכחית

en: Edit default answer values
he: ערוך ערכי תשובת ברית מחדל

en: Edit default answers for this question
he: ערוך תשובות ברירת מחדל לשאלה זו

en: Edit email templates
he: הוסף תבנית דואר אלקטרוני

en: Edit entry
he: ערוך ערך

en: Edit label set
he: ערוך קבוצת תוויות

en: Edit label sets
he: ערוך קבוצת תוויות

en: Edit permissions
he: ערוך הרשאות

en: Edit question
he: ערוך שאלה

en: Edit quota
he: ערוך מכסה

en: Edit response URL
he: הוסף תגובת URL

en: Edit scenario
he: ערוך תרחיש

en: Edit subquestions
he: ערוך תת-שאלות

en: Edit subquestions for this question
he: ערוך תת-שאלות לשאלה זו

en: Edit survey permissions
he: הוסף אישורי הסקר

en: Edit survey permissions for group %s
he: הוסף אישורי סקר לקבוצה %s

en: Edit survey permissions for user %s
he: הוסף אישורי סקר למשתמש %s

en: Edit survey settings
he: ערוך את הגדרות הסקר

en: Edit survey text elements
he: הוסף מרכיבים לטקסט של הסקר

en: Edit template permissions
he: עריכת תבנית הרשאות

en: Edit text elements
he: ערוך טקסט

en: Edit this condition
he: ערוך תנאי זה

en: Edit this entry
he: ערוך כניסה זו

en: Edit this response
he: ערוך תגובה זו

en: Edit this token
he: ערוך סמל זה

en: Edit this user
he: ערוך משתמש זה

en: Edit token entry
he: ערוך רשומת סמל

en: Edit user
he: ערוך משתמש

en: Edit your personal preferences
he: ערוך את העדפותיך האישיות

en: Editing
he: עורך

en: Editing %s
he: עורך %s

en: Editing response (ID %s)
he: עורך תשובה (ID %s)

en: Editing template '%s' - File '%s'
he: עורך תבנית "%s"- קובץ "%s"

en: Editing user
he: עורך את המשתמש

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
he: או שהיית לא פעיל במשך זמן רב מדי או שהעוגיותבמחשבך מנוטרלות או שישנה בעיה עם החיבור שלך

en: Email
he: דואר אלקטרוני

en: Email Status
he: מצב דוא"ל

en: Email address
he: כתובת דוא"ל

en: Email address is not valid.
he: כתובת הדוא"ל אינה חוקית.

en: Email address of the survey administrator
he: כתובות הדואר האלקטרוני של מנהל הסקר

en: Email from the token
he: דוא"ל מהסמל

en: Email method:
he: צורת אימייל

en: Email reminder:
he: דוא"ל תזכורת:

en: Email settings
he: הגדרות אימייל

en: Email status
he: מצב דוא"ל

en: Email templates
he: תבניות מייל

en: Email templates successfully saved.
he: תבניות הדואר האלקטרוני נשמרו בהצלחה

en: Email to %s failed. Error Message:
he: דואר אלקטרוני ל%s נכשל. שגיעת הודעה

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
he: שליחת אימייל ל{NAME} ({EMAIL}) נכשלה.

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
he: דבר הדוא"ל לא נשלח משום שמצב הדגמה מופעל.

en: Email:
he: דואר אלקטרוני

en: Enable assessment mode?
he: להפעיל מצב אומדן?

en: Enable token-based response persistence?
he: להפעיל נוכחות תגובה מבוססת סמל?

en: Encryption type:
he: סוג הצפנה:

en: End URL
he: כתובת סיום

en: End URL:
he: כתובת סיום:

en: End message:
he: הודעת סיום:

en: English
he: אנגלית

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
he: הכנס שם וסיסמא לסקר ולחץ שמור למטה

en: Enter your answers:
he: הכנס את תשובותיך:

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
he: הכנס את שם המארח ואת הפורט, לדוג': my.smtp.com:25

en: Enter your hostname and port, e.g.: my.smtp.com:25
he: הכנס את שם המארח ואת הפורט, לדוג': my.smtp.com:25

en: Enter your labels:
he: הכנס את התוויות שלך:

en: Enter your subquestions:
he: הכנס את תת-השאלה שלך:

en: Equals sum value
he: שווה לערך הסכום

en: Equals:
he: שווה ל:

en: Equation
he: משוואה

en: Error
he: שגיאה

en: Error Files List
he: רשימת קבצי שגיאה

en: Error saving results
he: שגיאה בשמירת התוצאות

en: Error when checking for new version: %s
he: הייתה שגיאה בניסיון הבדיקה של גירסא חדשה: s%

en: Error while updating usertemplates.
he: שגיאה בעדכון תבניות משתמש.

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
he: שגיאה: "אחר" היא מילה שמורה

en: Error: This question has no answers.
he: שגיע: לשאלה זו אין תשובה

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
he: שגיאה: אתה מנסה להשתמש בקודי תשובות כפולים

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
he: שגיאה: אתה מנסה להשתמש בקוד תווית כפול.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
he: שגיאה: אתה מנסה להשתמש בקוד תת-שאלה כפול.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
he: שגיע: אתה צריך להכניס את כותרת הקבוצה עבור כל שפה

en: Error: You have to enter a name for this label set.
he: שגיע: אתה צריך להכניס שם למערכת התוית הזו

en: Error: You have to enter a question code.
he: שגיאה : אתה חייב להכניס קוד שאלה

en: Error: You have to enter a title for this survey.
he: שגיאה: עליך להכניס כותרת לסקר זה.

en: Estonian
he: אסטונית

en: Every 2 weeks
he: פעם בשבועיים

en: Every day
he: כל יום

en: Every month
he: פעם בחודש

en: Every week
he: פעם בשבוע

en: Example data
he: מידע לדוגמא

en: Exclude answers?
he: להשמיט תשובות?

en: Exclude quotas?
he: להשמיט מכסות?

en: Exclude record IDs?
he: האם לא לכלול מזהי רשומות?

en: Exclusive option
he: אפשרות בלעדית

en: Expiration
he: פקיעה

en: Expire survey
he: סקר פג תוקף

en: Expired
he: תם

en: Expiry date/time:
he: תאריך/שעת תפוגה:

en: Exponential expression
he: ביטוי אקספוננציאלי

en: Export
he: ייצא

en: Export .csv data file
he: יצא ל .cvs

en: Export CSV
he: ייצא CVS

en: Export R syntax file
he: יצא לתחביר קובץ R

en: Export Resources As ZIP Archive
he: ייצא משאבים כארכיון ZIP

en: Export Template
he: ייצא תבנית

en: Export VV file
he: ייצא קובץ VV

en: Export a VV survey file
he: ייצא לקובץ סקרים עם סיומת VV

en: Export data
he: ייצא נתונים

en: Export multiple label sets
he: יצאו הרבה תווי מארכות

en: Export result data to R
he: תוצאות הנתונים שייצוא ל- R

en: Export result data to SPSS
he: תוצאות הנתונים שייצוא ל- SPSS

en: Export results
he: ייצא תוצאות

en: Export results to a R data file
he: ייצא תוצאות לקובץ נתוני R

en: Export results to a SPSS/PASW command file
he: ייצא תוצאות לקובץ פקודות SPSS

en: Export results to application
he: ייצא תוצאות לאפליקציה

en: Export selected label sets
he: ייצוא קבוצת תוויות נבחרת

en: Export syntax
he: תחביר ייצוא

en: Export template
he: ייצא תבנית

en: Export this Response
he: מחק תגובה זו

en: Export this label set
he: ייצא את קובצת התוויות הזו

en: Export this question
he: ייצא שאלה זו

en: Export this question group
he: ייצא קבוצת שאלה זו

en: Export tokens
he: יצא סמלים

en: Export tokens to CSV file
he: ייצא סמלים לקובץ CSV

en: Export...
he: ייצא

en: Failed
he: נכשל

en: Failed to add user
he: נכשל בהוספת המשתמש.

en: Failed to add user.
he: נכשל בהוספת המשתמש.

en: Failed to create token entries
he: נכשל ביצירת סמל רשומה

en: Failed to delete answer
he: נכשל במחיקת תשובה

en: Failed to update answers
he: עדכון התשובות נכשל

en: Failed to update survey permissions!
he: נכשל בעידכון אישורי הסקר

en: Faulty line in import - fields and data don't match
he: שורה לקויה בייבוא - השדות והנתונים לא מתאימים

en: Fax to:
he: שלח פקס אל:

en: Feb
he: פבו'

en: Female
he: נקבה

en: Field description
he: תאור שדה

en: Field summary for %s
he: סיכום שדה עבור %s

en: File
he: קובץ

en: File backup created: %s
he: גיבוי הקובץ יצר: s%

en: File does not contain LimeSurvey data in the correct format.
he: הקובץ אינו מכיל מידע סקר של PHPsurveyor בפןרמט הנכון.

en: File metadata
he: תקית מטא הנתונים

en: File upload
he: העלאת קובץ

en: File upload succeeded.
he: טעינת קובץ הצליחה.

en: File:
he: קובץ:

en: Filter
he: סינון

en: Filter HTML for XSS:
he: פילטר HTML ל-XSS:

en: Filter blank email addresses:
he: נקה אימייל ריק

en: Filter by email address
he: סנן לפי כתובת דוא"ל

en: Filter by language
he: סנן לפי שפה

en: Filter surveys
he: סינון סקרים

en: Filter the available answers by this value
he: סנן את התשובות הפנויות על ידי ערך זה

en: Filter...
he: סינון...

en: Filtered from statistics script
he: מסונן מתוך סקריפט הסטטיסטיקה

en: Finalize response submission
he: מסיים שליחת תשובה

en: Find highest value
he: מצא את הערך הגבוה ביותר

en: Find lowest value
he: מצא את הערך הנמוך ביותר

en: Finnish
he: פינית

en: First name
he: שם פרטי

en: First name from token
he: שם פרטי לסמל

en: Firstname from token
he: שם פרטי מהסמל

en: Follow the following link to update it
he: לחץ על הלינק הבא כדי לעדכן את הסקר

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
he: לפתיחה נוחה במיקרוסופט אקסל

en: Forbidden Extension
he: תוספת אסורה

en: Force HTTPS:
he: הכרח שימוש ב HTTPS

en: Forgot your password?
he: שכחת סיסמא?

en: Format
he: תבנית

en: Format a GMT date/time
he: תאריך/שעת התחלה:

en: Format a local date/time
he: תבנית תאריך/שעה:

en: Format:
he: תבנית:

en: Format: %s
he: פורמט: %s

en: Found
he: נמצא

en: Found & writable
he: נמצא וניתן לכתוב בו

en: French
he: צרפתית

en: From
he: השולח

en: From token table
he: מטבלת הסימונים

en: Full
he: מלא

en: Full name
he: שם

en: Full names
he: שמות מלאים

en: Full responses:
he: תשובות מלאות:

en: Full template editor
he: עורך תבניות מלא

en: Galician
he: גליציאנית

en: Gender
he: מין

en: General
he: כללי

en: General filters
he: פילטרים כלליים

en: General settings
he: הגדרות כלליות

en: Generate a random integer
he: יצר מספר רנדומלי מסוג טיפוס שלם

en: Generate tokens
he: מחולל אותות

en: Generating summaries ...
he: יוצר סיכומים ...

en: German
he: גרמנית

en: Get order from previous question
he: לקבל סדר מהשאלה הקודמת

en: Get statistics from these responses
he: הצד סטטיסטיקה על התגובות האלו

en: Get string length
he: קבלת אורך מחרוזת

en: Get the integer value of a variable
he: קח את הערך המספרי של משנה

en: Get value of pi
he: קבל ערך של פיי

en: Getting questions and answers ...
he: מקבלים שאלות ותשובות...

en: Global participant settings
he: הגדרות המשתתף הכלליות

en: Global settings
he: הגדרות כלליות

en: Global settings were saved.
he: הגדרות הכלליות נישמרו

en: Go back
he: חזור אחורה

en: Go to question
he: לך לשאלה

en: Go to question group
he: לך לקבוצת שאלות

en: Go to survey
he: לך לסקר

en: Google Maps
he: מפות גוגל

en: Greater than
he: גדול מ

en: Greater than (Strings)
he: גדול יתר מ (מחרוזת)

en: Greater than or equal to
he: גדול או שווה ל

en: Greater than or equal to (Strings)
he: גדול יותר או שווה ל (מחרוזת)

en: Greater than:
he: גדול מ:

en: Greek
he: יוונית

en: Group
he: קבוצה

en: Group 1: The first lot of questions
he: צריך להוסיף שאלותקבוצה 1: הנגלה הראשונה של השאלות

en: Group by Group
he: קבוצה קבוצה

en: Group could not be deleted
he: לא ניתן ליצור קבוצה

en: Group description
he: תאור קבוצה

en: Group member can only see own group:
he: חבר בקבוצה יכול לראות רק את קבוצתו:

en: Group of checkboxes
he: קבוצה של תיבות סימון

en: Group time
he: זמן הקבוצה

en: Groups
he: קבוצות

en: HTML editor mode
he: מצב עורך HTML

en: Heading
he: כותרת

en: Hebrew
he: עברית

en: Hello %s,
he: שלום %s,

en: Help
he: עזרה

en: Help about this question
he: עזרה לגבי השאלה הזו

en: Help:
he: עזרה:

en: Hide advanced settings
he: הסתר הגדרות מתקדמות

en: Hide both
he: הסתר את שניהם

en: Hide details of this Survey
he: הסתר פרטים על סקר זה

en: Hide details of this group
he: הסתר פרטים של קבוצה זו

en: Hide tip
he: הסתר טיפ

en: Hindi
he: הודית

en: Hints
he: רמזים

en: How many rows to display
he: כמה שורות להראות

en: Huge Free Text
he: טקסט חופשי ארוך מאוד

en: Hungarian
he: הונגרית

en: IP Addresses will be logged
he: כתובות IP יתועדו

en: IP address
he: כתובת IP

en: IP as default location
he: IP כמיקום בררת המחדל

en: Icelandic
he: איסלנדית

en: Identifier
he: מזהה

en: Identifier:
he: שם:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
he: אם מופיעות שגיאות אתה אולי תידרש לבצע את תסריט זה שוב ושוב

en: If tokens are used, the public may register for this survey
he: אם יש שימוש במחרוזות. הציבור יכול להרשם לסקר זה.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
he: אם אין ברצונך להשתתף בסקר זה ואינך רוצה לקבל הזמנות נוספות אנא הקלק על הקישור הבא:
    {OPTOUTURL}

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
he: אם תתן אימייל, מכתב ישלח אליך עם הפרטים

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
he: אם יש לך שאלות בנוגע להודעה זאת אל תהסס ליצור קשר עם מנהל האתר ב %s . תודה!

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
he: אם תחליף את סגנון הדוא"ל, תתבקש לבחון מחדש את תבניות הדוא"ל כדי להתאים לפורמט החדש

en: If you want to check any of the answers you have made, and/or change them, you can do that now by clicking on the [<< prev] button and browsing through your responses.
he: אם ברצונך לבדוק מחדש את התשובות שמילאת, ו/או לשנות משהו, תוכל לעשות זאת כעת על ידי לחיצה על מקש  [<< prev]

en: If you want to edit it %s please copy it first%s.
he: אם אתה רוצה לערוך את זה %s אנא העתק את זה קודם %s

en: Import
he: ייבא

en: Import CSV
he: ייבא CSV

en: Import Label Set
he: ייבא קבוצת תוויות

en: Import Question
he: ייבא שאלה

en: Import Resources ZIP Archive
he: ייבא משאבים כארכיון ZIP

en: Import Responses
he: ייבא תגובות

en: Import VV file
he: ייבא קובץ סיומת VV

en: Import a VV response data file
he: ייבא קובץ סקרים עם סיומת VV

en: Import a VV survey file
he: ייבא קובץ סקרים עם סיומת VV

en: Import as not finalized answers?
he: לייבא כתשובות שאינן סופיות?

en: Import label set(s)
he: ייבא קבוצת תוויות

en: Import of survey is completed.
he: ייבוא סקר הושלם

en: Import of this survey file failed
he: ייבוא קובץ סקר זה נכשל

en: Import old tokens
he: ייבא סמלים ישנים

en: Import question group
he: ייבא קבוצת שאלה

en: Import survey
he: ייבא סקר

en: Import survey data
he: ייבא סקר

en: Import survey resources
he: הבאת משאבים לסקר

en: Import template
he: ייבא תבנית

en: Import template ZIP archive
he: ייבא ארכיון ZIP של התבנית

en: Import tokens from CSV file
he: יבא סמלים מקובץ CVS

en: Important Note:
he: הערה חשובה:

en: Imported Files List
he: רשימת קבצים מיובאים

en: Imported Resources for
he: ייבא תגובות ל

en: Imported template files for
he: קבצי תבנית מיובאים עבור

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
he: לא ניתן למחוק קבוצה זו מפני שיש לפחות שאלה אחת בעלת תנאי על תכנה

en: Inactive
he: לא פעיל

en: Include:
he: כולל:

en: Incomplete responses only
he: תגובות שלא הושלמו בלבד

en: Incomplete responses:
he: תשובות שאינן מלאות:

en: Incorrect permissions in your %s folder.
he: הרשאות מוטעות בתיקיית %s שלך.

en: Incorrect username and/or password!
he: שם משתמש או סיסמא לא נכונה!

en: Increase
he: הוסף

en: Indonesian
he: אינדונזית

en: Inexistant token table
he: טבלת סמל לא קיימת

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
he: לא ניתן למחוק את המנהל!

en: Initialise tokens
he: מאתחל מחרוזות תוים

en: Inline HTML editor
he: עורך HTML פנימי

en: Input
he: קלט

en: Input box width
he: רוחב קופסת קלט

en: Instructions for the impatient
he: הוראות לחסרי הסבלנות

en: Integer only
he: מספרים מסוג שלם בלבד

en: Interface language
he: שפת ממשק

en: Interfaces
he: ממשקים

en: Interview time
he: זמן ריאיון

en: Invitation
he: הזמנה

en: Invitation email
he: דוא"ל הזמנה:

en: Invitation email subject:
he: נושא דוא"ל הזמנה:

en: Invitation email:
he: דוא"ל הזמנה:

en: Invitation sent date
he: תאריך שליחת הזמנה

en: Invitation sent to:
he: הזמנה נשלחה ל:

en: Invitation sent?
he: הזמנה נשלחה?

en: Invitation status:
he: סטאטוס הזמנה

en: Invitation to participate in a survey
he: הגמנת הישתתפות לסקר

en: Invited
he: הוזמן

en: Irish
he: אירית

en: It is presented group by group.
he: זה מוצג קבוצה קבוצה.

en: It is presented on one single page.
he: זה מוצג על דף בודד.

en: It is presented question by question.
he: זה מוצג שאלה שאלה.

en: It uses cookies for access control.
he: זה משתמש בעוגיות לבקרה על גישות.

en: Italian
he: איטלקית

en: Iterate survey
he: עבור על הסקר

en: Jan
he: ינואר

en: Japanese
he: יפנית

en: Jul
he: יולי

en: Jun
he: יוני

en: Korean
he: קוריאנית

en: Label
he: תווית

en: Label %s
he: תווית %s

en: Label set browser
he: דפדפן קבוצות תוויות

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
he: סדרת תוויות לא יובאה בגלל שאותה תווית כבר קיימת.

en: Label sets
he: קבוצות תוויות

en: Label sets:
he: קבוצות תוויות

en: Label:
he: תווית:

en: Labels
he: תוויות

en: Labels sucessfully updated
he: תווית עודכנה בהצלחה

en: Language
he: שפה

en: Language Switch
he: החלפת שפות

en: Language code
he: קוד שפה

en: Languages
he: שפות

en: Languages:
he: שפות:

en: Last check: %s
he: בדיקה אחרונה: %s

en: Last name
he: שם משפחה

en: Last name from token
he: שם משפחה לסמל

en: Last page
he: עמוד אחרון

en: Lastname from token
he: שם משפחה מהסמל

en: Later than:
he: מאוחר יותר מ:

en: Latvian
he: לטבית

en: Less than
he: פחות מן

en: Less than (Strings)
he: פחות מן (מחרוזות)

en: Less than or equal to
he: פחות או שווה ל

en: Less than or equal to (Strings)
he: פחות או שווה ל (מחרוזת)

en: Less than:
he: פחות מ:

en: License
he: רשיון

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
he: LimeSurvey יכול לנסות ליצור את מאגר הנתונים הזה עבורך

en: LimeSurvey database is up to date. No action needed
he: בסיס הנתונים של LimeSurvey מעודכן. אין צורך בפעולה נוספת.

en: LimeSurvey has been installed successfully.
he: LimeSurvey הותקן בהצלחה

en: LimeSurvey installer
he: מכונת התכנה של LimeSurvey

en: LimeSurvey online manual
he: מדריך מקוון של LimeSurvey

en: LimeSurvey setup
he: הגדרת LimeSurvey

en: Limit
he: גבול

en: Limit the number of possible answers
he: הגבל את מספר האפשרויות המותר

en: Limit time to answer question (in seconds)
he: מגבלת זמן לענות לשאלה (בשניות)

en: List
he: רשימה

en: List (Dropdown)
he: רשימת ערכים

en: List (Radio)
he: כפתורי רדיו

en: List survey publicly:
he: פרסם סקר בציבור:

en: List with comment
he: רשימה עם הערות

en: Lithuanian
he: ליטאית

en: Load Page
he: טען עמוד

en: Loading translations
he: טוען תרגומים

en: Loading...
he: טוען...

en: Location
he: מיקום

en: Logged in
he: מחובר

en: Logged in as:
he: מחובר כ

en: Logic
he: הגיון

en: Login
he: כניסה

en: Logout
he: התנתק

en: Logout successful.
he: יצאת בהצלחה.

en: Long Free Text
he: טקסט חופשי ארוך

en: Macedonian
he: מקדונית

en: Mail to all Members
he: שלח דוא"ל לכל המשתתפים

en: Main Admin Screen
he: מסך מנהל אחראי

en: Main admin screen
he: מסך מנהל אחראי

en: Make a comment on your choice here:
he: הוסף הערה שתבאר את בחירתך

en: Make a string lowercase
he: החלף מחרוזת לאותיות קטנות

en: Make a string uppercase
he: החלף מחרוזת לאותיות גדולות

en: Malay
he: מלאי

en: Male
he: זכר

en: Maltese
he: מלטי

en: Manage additional attribute fields
he: נהל שדות מאפיינים נוספים

en: Manage labels
he: נהל תוויות

en: Manage token attribute fields
he: נהל מאפייני סמל שדה

en: Mandatory Question
he: שאלת חובה

en: Mandatory:
he: חובה:

en: Map height
he: אורך מפה

en: Map width
he: רוחב מפה

en: Map zoom level
he: רמת הזום של המפה

en: Mar
he: מרץ

en: Mask questions
he: שאלות מסכה

en: Max number of files
he: מספר מקסימלי של תיקיות

en: Max reminders
he: תזכורת מקסימלית

en: Maximum
he: מקסימום

en: Maximum answers
he: מקסימום תשובות

en: Maximum characters
he: מספר תוים מקסימלי

en: Maximum characters allowed
he: מספר תווים מקסימלי מורשה

en: Maximum file size allowed (in KB)
he: גודל קובץ מקסימלי שמורשה (בקילובייט)

en: Maximum sum value
he: ערך סכום מקסימלי

en: Maximum value
he: ערך מקסימלי

en: Maximum value of the numeric input
he: ערך מקסימלי לקלט מספרי

en: Maximum year
he: שנה מקסימלית

en: Maximum year value for calendar
he: שנה מקסימלית בלוח השנה

en: May
he: מאי

en: Maybe you don't have permission.
he: אולי אין לך הרשאה.

en: Message
he: הודעה

en: Message:
he: הודעה:

en: Min number of files
he: מספר מינימלי של תיקיות

en: Minimum
he: מינימום

en: Minimum answers
he: מינימום תשובות

en: Minimum sum value
he: ערך סכום מינימלי

en: Minimum value
he: ערך מינימלי

en: Minimum year
he: שנה מינימלית

en: Minimum year value in calendar
he: שנה מינימלית בלוח השנה

en: Month
he: חודש

en: Month display style
he: עיצוב הצגת חודש

en: Move on without warning
he: המשך ללא אזהרה

en: Multiple Numerical Input
he: קלט מספרי רב

en: Multiple Short Text
he: מספר טקסטים קצרים

en: Multiple choice
he: הרבה בחירות

en: Multiple choice questions
he: שאלות מרובות אפשרויות

en: Multiple choice with comments
he: בחירה מרובה עם הערות

en: Name
he: שם

en: Name of the survey
he: שם הסקר

en: Name of the survey administrator
he: שם לסקר המנהלים

en: Name:
he: שם:

en: Never
he: אף פעם

en: New answer option
he: אפשרות תשובה חדשה

en: New files were successfully installed.
he: התקיות החשות הותקנו בהצלחה

en: New question group was saved.
he: קבוצת שאלה חדשה נשמרה

en: New quota
he: מכסה חדשה

en: New survey title:
he: כותרת סקר חדשה:

en: New token was added.
he: הוספה תווית חדשה

en: NewTemplate
he: תבנית חדשה

en: Next
he: הבא

en: Next question
he: שאלה הבאה

en: Next question group
he: קבוצת השאלות הבאה

en: No
he: לא

en: No (Forced by the system administrator)
he: לא (נכפה על ידי האדמין)

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
he: מזהה הקבוצה לא מוכר למערכת. לא יכול לייבא שאלה

en: No HTML editor
he: ללא עורך HTML

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
he: מזהה הסקר לא מוכר למערכת. לא יכול לייבא שאלה.

en: No SID Provided
he: לא מסופק SID

en: No Username selected.
he: לא נבחר שם משתמש.

en: No answer
he: אין תשובה

en: No available surveys
he: אין סקרים זמינים

en: No database action required!
he: לא נדרשת פעולה של מסד הנתונים!

en: No email notification
he: ללא התראת אימייל

en: No invitation code is needed to complete the survey.
he: אין צורך להכניס קוד בשביל להשלים סקר

en: No matching CFIELDNAME group!
he: קבוצות CFIELDNAME לא מתאימות

en: No matching CQID
he: אין CQID תואם

en: No matching group
he: אין קבוצה מתאימה

en: No matching question
he: אין שאלה מתאימה

en: No matching survey
he: אין סקר מתאים

en: No next question
he: אין שאלה הבאה

en: No next question group
he: אין קבוצת שאלות הבאה

en: No of surveys
he: אין סקרים

en: No other user in the system
he: אין משתמש אחר במערכת

en: No parameters defined
he: אין פרמטרים מוגדרים

en: No participant information lost.
he: כל פרטי המשתמש לא נמחקו

en: No previous question
he: אין שאלה קודמת

en: No previous question group
he: אין קבוצת שאלות קודמת

en: No questions selected
he: לא נבחרה שאלה

en: No quotas have been set for this survey
he: לא נקבעו מכסות בסקר זה

en: No reminder(s) sent
he: לא נשלחו תזכורות

en: No replacement variable available for this field
he: אין משתנה חלופי זמין לשדה זה

en: No responses are lost.
he: כל המענים לא נאבדו

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
he: לא סופק זיהו הסקר. לא ניתן להעתיק את הסקר

en: No, thanks.
he: לא תודה

en: Nominal
he: שמני

en: None
he: ללא

en: Norwegian (Bokmal)
he: נורווגית (ספרותית)

en: Norwegian (Nynorsk)
he: נורווגית (חדשה)

en: Not Active
he: אינו פעיל

en: Not Selected
he: לא נבחר

en: Not completed or Not displayed
he: לא הושלם או לא מוצג

en: Not displayed
he: לא הוצג

en: Not enough values for calculation
he: לא מספיק ערכים לחישוב

en: Not equal to
he: לא שווה ל

en: Not found
he: לא נמצא

en: Not imported label sets
he: קבוצת תוויות לא מיובאת

en: Not invited
he: לא הוזמן

en: Not started
he: לא התחיל

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
he: שים לב שחלק הערכה זה יוצג רק ישנם חוקי הערכה ומצב הערכה הופעל.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
he: שים לב שאתה לא יכול לבטל פעולת מחיקה אם תמשיך. המידע הזה ימחק.

en: Note: All fields marked with (*) are required.
he: שים לב : דרושים כל השדות שמסומנים עם (*) .

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
he: לתשומת לבך: מצב הדגמה מופעל. הגדרות המסומנות בכוכבית (*) אינן ניתנות לשינוי.

en: Note: This is a standard template.
he: שים לב : זו תבנית סטנדרטית

en: Nothing to translate on this page
he: אין מה לתרגם בעמוד זה

en: Notification & data management
he: ניהול נתונים והתראות

en: Nov
he: נובמבר

en: Null values are ignored in calculations
he: במהלך החישוב המערכת תתעלם מערכי NULL

en: Number greater than
he: מספר גדול מ

en: Number less than
he: מספר קטן מן

en: Number of attribute fields to add:
he: מספר מאפיינים להוספה:

en: Number of cases
he: מספר מקרים

en: Number of files greater than
he: מספר התקיות גדול מ

en: Number of files less than
he: מספר התקיות קטן מ

en: Number of questions/groups
he: מספר שאלות/קבוצות

en: Number of records in this query:
he: מספר של שיאים בשאלה זו

en: Number of tokens
he: מספר סמלים

en: Numbers
he: מספרים

en: Numbers only
he: מספרים בלבד

en: Numbers only for 'Other'
he: מספרים של 'אחר' בלבד

en: Numerical Input
he: תוכן מספרי

en: OR
he: או

en: Oct
he: אוקט'

en: Off
he: כבוי

en: Off (Forced by the system administrator)
he: כבוי (נכפה על ידי האדמין)

en: On
he: דלוק

en: On (Forced by the system administrator)
he: דלוק (נכפה על ידי האדמין)

en: On errors
he: בשגיאות

en: Once a survey is activated you can no longer:
he: מרגע שסקר פעיל אינך יכול יותר:

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
he: אחד או יותר מהקבצים המועלים לא בפורמת/גודל המתאים. אתה לא יכול להמשיך עד שהקבצים לא מתוקנים

en: Online Manual
he: הוראות מקוונות

en: Only Previous pages answers are available
he: רק התשובות מהדפים הקודמים זמינות

en: Only answer this if the following conditions are met:
he: ענה על כך רק במידה שהתנאים הבאים מתקיימים:

en: Only answer this question if the following conditions are met:
he: ענה על שאלה זו רק במידה שהתנאים הבאים מתקיימים:

en: Only numbers may be entered in these fields
he: רק חברים להיכנס לתקיות אלו

en: Open
he: פתח

en: Open imported template
he: פתח תבנית מיובאת

en: Open-access mode
he: מצב גישה פתוחה

en: Option 'Other':
he: אפשרות "אחר":

en: Optional Question
he: שאלת רשות

en: Optional fields:
he: שדות אפשריים:

en: Optional settings
he: הגדרות אפשריות

en: Ordinal
he: מיספרים סידוריים

en: Organize question groups/questions
he: ארגן קבוצת שאלות

en: Other
he: אחר

en: Other answer
he: תשובה אחרת

en: Other comment
he: הערה אחרת

en: Other files:
he: קבצים אחרים:

en: Other:
he: אחר:

en: Outdated
he: פג תוקפו

en: Output options
he: אפשרויות פלט

en: Overall assessment score
he: ניקוד הערכה כללית

en: Overview & update
he: סקירה ועדכון

en: Owner
he: בעלים

en: Owner name
he: שם הבעלים

en: PHP (default)
he: PHP (ברירת מחדל(

en: PHP version
he: גרסת PHP

en: Page {0} of {1}
he: עמוד {0} מתוך {1}

en: Panel integration
he: לוח משוכלל

en: Parameter
he: פרמטר

en: Parameter name:
he: שם פרמטר:

en: Partial
he: חלקי

en: Partial (saved) responses
he: תגובות שמורות חלקיות

en: Participant may save and resume later?
he: מותר למשפתתפים לשמור ולחזור מאוחר יותר?

en: Participant panel
he: לוח משתתף

en: Participants can save partially finished surveys
he: משתתפים יכולים לשמור סקרים לא מלאים

en: Participants may print answers?
he: מותר למשתתפים להדפיס תשובות?

en: Participants owned by you
he: משתתפים שבבעלותך

en: Participants shared with you
he: המשתתפים שיתפו אותך

en: Participants you have shared
he: המשתתפים ששיתפתה

en: Password
he: סיסמא

en: Password:
he: סיסמא:

en: Passwords do not match!
he: הסיסמאות אינן מתאימות!

en: Passwords don't match.
he: הסיסמאות אינן מתאימות

en: Percentage
he: אחוז

en: Percentage of total:
he: אחוז מכול ה:

en: Permission
he: הרשאות

en: Permission to activate/deactivate a survey
he: הרשאה לשינוי סטאטוס סקר

en: Permission to delete a survey
he: הרשאה למחיקת סקר

en: Permission to modify survey security settings
he: אישו לשינוי הגדרות האבטחה של הסקר

en: Permission to view statistics
he: הרשאות לצפייה בסטטיסטיקות

en: Persian
he: פרסית

en: Pie chart
he: גרף עוגה

en: Please be patient...
he: אנא תהיה סבלני...

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to enable this option
he: אנא החלף את הרשאות התיקייה %s כדי להפעיל אפשרות זו

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview templates.
he: אנא החלף את הרשאות התיקייה %s כדי להציג הצגה מוקדמת תבניות

en: Please change the directory permissions of the folders /tmp and /upload/templates in order to enable this option.
he: אנא החלף את הרשאות התיקייה של /tmp ושל /upload/templates כדי להפעיל אפשרות זו

en: Please check at least one item.
he: אנא בדוק לפחות כלי אחד

en: Please check the directory permissions.
he: אנא בדוק את הרשאות התקייה

en: Please check your settings
he: אנא בדוק את ההגדרות שלך

en: Please choose
he: אנא בחר/י

en: Please choose *all* that apply:
he: אנא בחר/י בכל האפשרויות המתאימות

en: Please choose *only one* of the following:
he: אנא בחר/י באחת מהאפשרויות הבאות

en: Please choose all that apply and provide a comment:
he: נא לבחור את כל מה שמתאים ולהוסיף הערה:

en: Please choose either of the options
he: אנא בחר/י אחד מתוך הבאים

en: Please choose the appropriate response for each item:
he: אנא בחר/י את התגובה המתאימה לכל פריט:

en: Please choose the label sets you want to export:
he: אנא בחר/י את סדרת התוויות שברצונך לייצא

en: Please choose...
he: אנא בחר/י...

en: Please complete all parts
he: אנא מלא את כל החלקים

en: Please confirm access to survey by answering the security question below and click continue.
he: אנא אמת גישה לסקר באמצעות תשובה לשאלת האבטחה מטה ולחץ המשך.

en: Please continue with populating the database.
he: אנא המשך באיכלוס מאגר המידע

en: Please enter a date:
he: תאריך:

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
he: הכנס בבקשה את הגדרות בסיס הנתונים אשר ברצונך להשתמש עם LimeSurvey:

en: Please enter the name for the copied template:
he: אנא הכנס שם לתבנית המועתקת:

en: Please enter your comment here
he: הערות

en: Please explain something in detail:
he: אנא הסבר משהו בפרטים:

en: Please fax your completed survey to:
he: אנא שלח את הסקר המלא בפקס ל:

en: Please number each box in order of preference from 1 to
he: אנא מספר את התיבות לפי העדפתך מ-1 עד

en: Please rank all items
he: אנא דרג את הכל

en: Please select a condition
he: אנא בחר/י תנאי

en: Please select a field
he: אנא בחר/י שדה

en: Please select a file to import!
he: אנא בחר/י קובץ להעלאה!

en: Please select a language:
he: אנא בחר/י שפה:

en: Please select a user first
he: אנא בחר/י משתמש תחילה

en: Please select a user group first
he: אנא בחר/י קבוצת משתמשים תחילה

en: Please select at least one file for deletion
he: אנא בחר/י קובץ אחד לפחות למחיקה

en: Please select at least one file for download
he: אנא בחר/י קובץ אחד לפחות להורדה

en: Please select at least one participant
he: אנא סמן משתתף אחד לפחות

en: Please submit by %s
he: אנא שלח באמצעות %s

en: Please try again.
he: אנא נסה שנית

en: Please upload %s more file(s).
he: אנא העלה מספר של קבצים %s

en: Please wait ...
he: אנא חכה...

en: Please wait to begin with a new session.
he: אנא המתן על מנת להתחיל סשן חדש

en: Please write your answer here:
he: אנא כתוב את תשובתך כאן:

en: Please write your answer(s) here:
he: אנא כתוב את תשובות(י)ך כאן:

en: Polish
he: פולנית

en: Populate database
he: בסיס הנתונים מכיל נתונים ומידע

en: Popup HTML editor
he: עורךך HTML נפרד

en: Portuguese
he: פורטוגזית

en: Portuguese (Brazilian)
he: פורטוגזית (ברזילאית)

en: Position:
he: מקום:

en: Pre-installation check
he: בדיקה לפני התקנה

en: Pre-installation check for LimeSurvey
he: בדיקות טרום התקנה עבור LimeSurvey

en: Predefined
he: מוגדר מראש

en: Predefined answer options for this question
he: אפשרויות התשובה הוגדרו מראש לשאלה זו

en: Predefined label sets...
he: קבע מראש קבוצת תוויות...

en: Presentation
he: מצגת

en: Presentation & navigation
he: הצגה וניווט

en: Preview This Question
he: הצג שאלה זו

en: Preview current question group
he: התצוגה הנוכחית של שאלת הקבוצה

en: Preview:
he: תצוגה מקדימה:

en: Previous
he: הקודם

en: Previous Answers Fields
he: שדות תשובות קודמים

en: Previous question
he: שאלה קודמת

en: Previous question group
he: קבוצת שאלות קודמת

en: Previous questions
he: שאלות קודמות

en: Previous session is set to be finished.
he: סשן קודם מוגדר להסתיים

en: Print answers page
he: הדפס עמוד תשובות

en: Print your answers.
he: הדפס תשובותיך

en: Printable survey page
he: גרסת הדפסה של הסקר

en: Printable version
he: גרסת הדפסה של הסקר

en: Prior to 16
he: קודם ל16

en: Proceed to step %s
he: המשך לצעד %s

en: Processing...
he: מעבד...

en: Public registration email subject:
he: נושא לדוא"ל רישום ציבורי:

en: Public registration email:
he: אימייל הרשמה ציבורית

en: Public statistics?
he: סטטיסטיקות ציבוריות?

en: Publication & access control
he: בקרת גישה ופרסום

en: Punjabi
he: Urdu

en: Q1 and Q3 calculated using %s
he: רבעון ראשון ושלישי חושבו באמצעות %s

en: Qmail
he: דואר אלקטרוני Q

en: QueXML export
he: QueXML יצוא

en: Question
he: שאלה

en: Question Page
he: עמוד שאלות

en: Question Selection
he: בחירת שאלה

en: Question Type:
he: טיפוס שאלה:

en: Question attributes
he: מאפייני שאלה:

en: Question attributes:
he: מאפייני שאלה:

en: Question by Question
he: שאלה שאלה

en: Question code:
he: שאלת קוד:

en: Question could not be created.
he: לא ניתן ליצור את השאלה

en: Question could not be updated
he: לא ניתן לעדכן את השאלה

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
he: לא ניתן לעדכן את השאלה.  יש תנאים לשאלות אחרות שמסתמכים על זאלה זו ושינוי סוג השאלה ייצור בעיות.  עלייך למחוק את התנאים הללו לפני שתוכל לשנות את סוג השאלה.

en: Question group
he: קבוצת שאלה

en: Question group import is complete.
he: ייבוא קבוצת שאלה הושלם בהצלחה.

en: Question group import summary
he: סיכום ייבוא קבוצת שאלה

en: Question group successfully saved.
he: שאלת הקבוצה נשמרה בהצלחה

en: Question group:
he: קבוצת השאלה:

en: Question groups
he: קבוצות שאלה

en: Question groups:
he: קבוצות שאלה

en: Question import is complete.
he: ייבוא קבוצה הושלם.

en: Question import summary
he: סיכום ייבוא שאלה

en: Question in language %s could not be created.
he: לא ניתן היה ליצור את השאלה בשפה %s

en: Question index
he: מפתח השאלה

en: Question time
he: זמן שאלה

en: Question was successfully added.
he: השאלה נוספה בהצלחה

en: Question was successfully deleted.
he: השאלה נמחקה בהצלחה

en: Question was successfully saved.
he: השאלה נשמרה בהצלחה

en: Question:
he: שאלה:

en: Questions
he: שאלות

en: Questions with conditions to this group
he: שאלות עם תנאי לקבוצה זו

en: Questions:
he: שאלות:

en: Quick CSV report
he: דו"ח CSV מהיר

en: Quick add...
he: הוסף במהירות...

en: Quick statistics
he: סטטיסטיקות מהירות

en: Quick translation
he: תרגום מהיר

en: Quick-add answers
he: הוסף במהירות שאלות

en: Quick-add subquestions
he: הוסף במהירות תת-שאלות

en: Quick-translation
he: תרגום-מהיר

en: Quota action
he: פעולת מכסה

en: Quota limit
he: מגבלת מכסה

en: Quota message
he: הודעת מכסה

en: Quota name
he: שם מכסה

en: Quotas
he: מכסות

en: READ THIS CAREFULLY BEFORE PROCEEDING
he: קרא בקפידה לפני שתמשיך

en: Randomization group name
he: שם קבוצה אקראי

en: Randomization group:
he: קבוצה אקרית

en: Range:
he: טווח:

en: Rank %s
he: דרגה %s

en: Ranking
he: דירוג

en: Reading file..
he: קורא קובץ...

en: Reason:
he: סיבה:

en: Recommended
he: מומלץ

en: Record Deleted
he: רשומה נמחקה

en: Record has been updated.
he: הרשומה עודכנה.

en: Records displayed:
he: רשומות מוצגות:

en: Referrer URL
he: קישור מפנה

en: Referrer URL will be saved.
he: מקור המפנה של URL ישמר

en: Refresh list
he: רענון רשימה

en: Register Page
he: רשום את העמוד

en: Registration
he: רישום

en: Registration email
he: אימייל רישום

en: Regular expression
he: ביטוי רגולרי

en: Relevance equation:
he: משוואה רלונטית:

en: Reload URL
he: טען כתובת

en: Reload survey list
he: טעינה מחדש של רשימת הסקרים

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
he: טען את הסקר שלך על ידי הקלקה על הלינק הבא (או הדבקתו בדפדפן):

en: Reloading screen. Please wait.
he: טוען מחדש מסך. אנא המתן.

en: Remaining
he: נותרו

en: Remaining:
he: נותר

en: Reminder
he: תזכורת

en: Reminder Email:
he: דוא"ל תזכורת

en: Reminder count
he: ספירת תזכורת

en: Reminder count:
he: ספירת תזכורות:

en: Reminder email
he: אימייל תזכורת

en: Reminder email subject:
he: נושא של דוא"ל תזכורת

en: Reminder sent to:
he: תזכורת נשלחה ל:

en: Reminder sent?
he: נשלחה תזכורת?

en: Reminder status:
he: מצב תזכורת:

en: Reminder to participate in a survey
he: תזכורת להשתתפות בסקר

en: Reminder(s) sent
he: תזכורות נשלחו

en: Remove
he: הסר

en: Remove condition
he: הסר תנאי

en: Rename this template
he: שנה את שם התבנית הזאת

en: Rename this template to:
he: שנה את שם התבנית הזאת ל:

en: Renumber scenario automatically
he: מספר מחדש תרחישים אוטומטית

en: Renumber the new record.
he: מספר מחדש את הרשומה החדשה.

en: Reorder question groups / questions
he: סדר מחדש קבוצות שאלות

en: Repeat a string
he: חזור על המחרוזת

en: Replace
he: החלף מקום

en: Replace the existing record.
he: החלף את הרשומה הקיימת

en: Report and skip the new record.
he: דווח ודלג על רשומה חדשה

en: Required
he: נדרש

en: Reset
he: הפעלה מחדש

en: Reset Survey Logic
he: אתחל את הלוגיקה של הסקר

en: Reset conditions
he: אתחל תנאים

en: Resources
he: משאבים

en: Resources Import Summary
he: סיכום מקורות ייבוא

en: Response ID
he: זיהוי ID של התגובות

en: Response filters
he: פילטר לתגובות

en: Response import summary
he: סיכום ייבוא תגובה

en: Response rate
he: דירוג תגובות

en: Response summary
he: סיכום תגובות

en: Responses
he: תשובות

en: Responses & statistics
he: תגובות וסטטיסטיקות

en: Responses containing
he: תגובות המכילות

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
he: תגובות לסקר זה לא אנונימיות

en: Responses to this survey are anonymized.
he: תגובות לסקר זה אנונימיות

en: Responses will be date stamped.
he: התשובות יסומנו בתאריך

en: Responses will have the IP address logged
he: התשובות יישמרו עם כתובות ה-IP

en: Responses will have their referring URL logged.
he: כתובות ה-URL של התגובות תשמר.

en: Responses will not be date stamped.
he: התשובות לא יסומנו בתאריך

en: Responses will not have the IP address logged.
he: התשובות לא ישמרו עם כתובות ה-IP.

en: Responses will not have their referring URL logged.
he: כתובות ה-URL של התגובות לא תשמר.

en: Restart this Survey
he: התחל סקר מחדש

en: Restore
he: שחזר

en: Restore options
he: אפשרויות אחזור

en: Result
he: תוצאה

en: Results
he: תוצאות

en: Return a formatted string
he: החזר סטרינג ששונה

en: Return part of a string
he: החזר חלק של מחרוזת

en: Return to survey
he: חזור לסקר

en: Return to survey administration
he: חזרה לניהול הסקר

en: Reverse a string
he: הפוך מחרוזת

en: Reverse answer order
he: הפוך סדר שאלות

en: Romanian
he: רומנית

en: Root URL
he: מקור URL

en: Rows
he: שורות

en: Russian
he: רוסית

en: SMTP debug mode:
he: מוד דיבאג SMTP:

en: SMTP debug output:
he: פלט של דיבאג SMTP:

en: SMTP host:
he: שרת מארח SMTP:

en: SMTP password:
he: סיסמא SMTP:

en: SMTP username:
he: שם משתמש SMTP:

en: SPSS export scale type
he: טיפוס סולם ייצוא SPSS

en: SPSS version:
he: גרסת SPSS

en: SQL CODE THAT FAILED
he: קוד SQL נכשל

en: Same
he: אותו דבר

en: Save
he: שמור

en: Save & Load
he: שמור וטען

en: Save & edit survey text elements
he: שמור וערוך רכיבים של טקסט הסקר

en: Save / Activate survey
he: שמור והפעל סקר

en: Save IP Address?
he: שמור כתובת IP?

en: Save IP address?
he: שמור כתובת IP?

en: Save Now
he: שמור כעת

en: Save Page
he: שמור עמוד

en: Save as label set
he: שומר קבוצת תוויות

en: Save changes
he: שמור שינויים

en: Save city
he: שמור עיר

en: Save country
he: שמור מדינה

en: Save for further completion by survey user
he: שמור להשלמה מאוחרת יותר על ידי משתמש בסקר

en: Save postal code
he: שמור קוד דואר

en: Save question group
he: שמור קבוצת שאלה

en: Save quota
he: שמור מכסה

en: Save referrer URL?
he: שמור כתובת אינטרנט מפנה?

en: Save settings
he: שמור הגדרות

en: Save state
he: שמור מצב

en: Save this, then create another:
he: שמור זאת ואז צור עוד אחד:

en: Save timings?
he: שמור זמנים?

en: Save your responses so far
he: שמור את תשובותיך עד כה

en: Saved Responses
he: תגובות שמורות

en: Saved Responses:
he: תגובות שמורות:

en: Saved Survey Details
he: פרטי סקר שמורים

en: Saved name
he: שם שנשמר

en: Scale
he: סולם מספרים

en: Scale 1
he: סולם 1

en: Scale 2
he: סולם 2

en: Scenario
he: תרחיש

en: Scope
he: תחום

en: Screen:
he: מסך:

en: Search
he: חפש

en: Security
he: אבטחה

en: Security Question
he: שאלת אבטחה

en: Security alert
he: התראת אבטחה

en: Security question:
he: שאלת אבטחה

en: Select Answer
he: בחר/י תשובה

en: Select LimeSurvey question file (*.lsq/*.csv)
he: בחר/י בקובץ שאלות LimeSurvey (*.lsq/*.csv)

en: Select ZIP File:
he: בחר קובץ ZIP:

en: Select columns
he: בחירת עמודות

en: Select file
he: בחירת קובץ

en: Select label set file (*.lsl,*.csv):
he: בחר/י קובץ סדרת תוויות (*.lsl,*.csv):

en: Select one of the three options
he: בחר/י אחת משלוש האפשרויות

en: Select output format
he: בחר/י פורמט לפלט

en: Select question group file (*.lsg/*.csv):
he: בחר/י קובץ קבוצת שאלה (*.lsg/*.csv):

en: Select survey to copy:
he: בחר/י סקר להעתקה:

en: Select template ZIP file:
he: בחר/י קובץ ZIP תבנית:

en: Semicolon
he: נקודה פסיק

en: Send
he: שלח

en: Send Invitations
he: שלח הזמנות

en: Send Reminders
he: שלח תזכורת:

en: Send basic admin notification email to:
he: שלח הודעת מנהל פשוטה בדואר אלקטרוני ל:

en: Send confirmation emails?
he:  שלח דוא"ל אימות?

en: Send detailed admin notification email to:
he: שלח הודעת מנהל מפורטט בדואר אלקטרוני ל:

en: Send email invitation
he: שלח הזמנה באימייל

en: Send email invitations
he: שלח הזמנה באימייל

en: Send email reminder
he: שלח אימייל תזכורת

en: Send invitation emails to the selected entries (if they have not yet been sent an invitation email)
he: שליחת דוא"ל הזמנה לערכים שנבחרו (אם לא נשלחה להם הזמנה בעבר)

en: Send me a copy:
he: שלח לי עותק:

en: Send reminder email to the selected entries (if they have already received the invitation email)
he: שליחת דוא"ל תזכורת לערכים שנבחרו (אם כבר קיבלו בעבר דוא"ל הזמנה)

en: Sending invitations...
he: שולח הזמנות...

en: Sendmail
he: שלח

en: Sep
he: ספט'

en: Seperator used:
he: מפריד בשימוש

en: Server name & port:
he: שם והיציא של השרת:

en: Server time:
he: שעון השרת:

en: Server type:
he: סוג שרת:

en: Set Survey Rights
he: קבע את זכויות השאלון

en: Set User Rights
he: קבע את זכויות המשתמש

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
he: קבע טיפוס סולם ייצוא SPSS ספציפי לשאלה זו

en: Set conditions for this question
he: קבע תנאים לשאלה זו

en: Set cookie to prevent repeated participation?
he: לקבוע עוגייה למניעת השתתפות חוזרת?

en: Set global permissions for this user
he: הגדר הרשאות גלובאליות למשתמש זה

en: Set name:
he: בחר/י שם:

en: Set survey permissions
he: הגדרת אישורי הסקר

en: Set template permissions
he: קבע תבנית הרשאות

en: Set template permissions for this user
he: בחירת תבנית הרשאות למשתמש זה

en: Set templates that this user may access
he: קבע תבניות שמשתמש זה רשאי לגשת אליהן

en: Set token length to:
he: קבע אורך סמל ל:

en: Set user permissions
he: קביעת הרשאות למשתמש

en: Share
he: שתף

en: Share panel
he: להיתחלק בלוח

en: Share the selected participants
he: שיתוף המשתתפים הנבחרים

en: Sharing participants...
he: חולק משתתפים...

en: Short Free Text
he: טקסט חופשי קצר

en: Short names
he: קיצורי שמות

en: Should we proceed with the delete?
he: האם אנו צריכים להמשיך עם המחיקה?

en: Show
he: הצג

en: Show "No answer"
he: אין תשובה

en: Show Details of this Question
he: הראה פרטים של שאלה זו

en: Show PHPInfo
he: הצג PHPInfo

en: Show [<< Prev] button
he: הצג כפתור [קודם[>>

en: Show a map in the statistics?
he: לצג את המפה בסטטיסטיקות?

en: Show advanced settings
he: הצג הגדרות מתקדמות

en: Show both
he: הצג את שניהם

en: Show comment
he: הצגת הערה

en: Show conditions for this question
he: הראה תנאים לשאלה זו

en: Show details of this group
he: הצג פרטים של קבוצה זו

en: Show details of this survey
he: הצג פרטים על סקר זה

en: Show grand total
he: הראה סך הכל

en: Show graphs
he: הצג גרפים

en: Show graphs in public statistics?
he: להציג גרף בנתונים הציבוריים?

en: Show group description only
he: הראה תיאור קבוצה בלבד

en: Show group name and/or group description
he: הצג את שם הקבוצה ו / או תאור הקבוצה

en: Show group name only
he: הראה שם קבוצה בלבד

en: Show help
he: הצג עזרה

en: Show in public statistics
he: הצגת סטטיסטיקות לציבור

en: Show last..
he: הצג את האחרון..

en: Show last...
he: האחרון....

en: Show next..
he: הצג את הבא...

en: Show next...
he: הבא....

en: Show previous..
he: הצג את הקודם..

en: Show previous...
he: הקודם

en: Show progress bar
he: הראה מד התקדמות

en: Show question code only
he: הראה קוד שאלה בלבד

en: Show question number and/or code
he: הצג את מספר השאלות ו/או הקוד

en: Show question number and/or question code
he: הצג מספר שאלה ו/או קוד השאלה

en: Show question number only
he: הראה מספר שאלה בלבד

en: Show start...
he: הצג התחלה...

en: Show summary information
he: הצג סיכום

en: Show this token entry
he: הצג את סימון הכניסה הזה

en: Show title
he: הצג כותרת

en: Show totals for
he: הרבה סה"כ עבור

en: Show welcome screen?
he: הראה מסך ברוך הבא?

en: Showing Filtered Results
he: מציג תוצאות מסוננות

en: Simple template editor
he: עורך תבניות פשוט

en: Sine
he: סינוס

en: Single checkbox
he: תיבת סימון יחידה

en: Single choice questions
he: בחירה אחת בשאלות

en: Sinhala
he: סינהאלה

en: Site name
he: שם אתר

en: Site name:
he: שם האתר

en: Slider
he: גולל

en: Slider accuracy
he: דיוק הגולל

en: Slider initial value
he: ערך התחלתי של הגולל

en: Slider left/right text separator
he: מפריד טקסט ימני/שמאלי של הגולל

en: Slider maximum value
he: ערך מקסימלי של הגולל

en: Slider minimum value
he: ערך מינימלי של הגולל

en: Slider starts at the middle position
he: הגולל יתחיל באמצע

en: Slovak
he: סלובקית

en: Slovenian
he: סלובנית

en: Some Question have been disabled
he: שאלה כלשהי בוטלה

en: Some URL description
he: קצת תיאור URL

en: Some example answer option
he: אפשרות לתשובה לדוגמה

en: Some example subquestion
he: תת-שאלה לדוגמה

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
he: כמה צעדים פשוטים ליצירת הסקר הראשון שלך:

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
he: מצטערים, אין בסקר שאלה מטיפוס נתמך.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
he: מצטערים, תגובותיך חרגו מהמכסה בסקר זה

en: Sorry, no more files can be uploaded!
he: סליחה, אי אפשר להעלות עוד קבצים!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
he: מצטערים, רק %s תקיות יכולות להועלות לשאלה זו

en: Sorry, there was an error uploading your file
he: מצטערים, היתה שגיע בהעלת התקיה שלך

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
he: מצטערים הקובץ גדול מדי. אפשר להפעיל רק קבצים עד לגודל של %s אלפי בתים - KB.

en: Sorry. There is no matching survey.
he: אין סקר מתאים

en: Sort answers alphabetically
he: סדר תשובות בספר אלפביתי

en: Sort the answer options alphabetically
he: מיין את קבוצת התשובות אלפבתית

en: Source table:
he: טבלת מקור:

en: Spanish
he: ספרדית

en: Spanish (Mexico)
he: ספרדית (מקסיקו)

en: Square root
he: שורש ריבועי

en: Standard Fields
he: שדות סטנדרטיים:

en: Standard files:
he: קבצים סטנדרטיים:

en: Start date/time:
he: תאריך/שעת התחלה:

en: Start installation
he: התחל התקנה

en: Start language
he: שפה התחלתית

en: Started but not yet completed
he: הותחלו אבל לא הושלמו

en: Starting from:
he: מתחיל מ:

en: Statistics
he: סטטיסטיקות

en: Statistics URL
he: סטטיסטיקת URL

en: Statistics report language
he: שפת דיווח סטטיסטיקה

en: Status
he: סטטוס

en: Step 1:
he: שלב ראשון:

en: Step 2:
he: שלב שני:

en: Step value
he: ערך צעד

en: Stop this survey
he: עצור סקר זה

en: Store the city?
he: מחסן העיר

en: Store the country?
he: לאחסן את המדינה?

en: Store the postal code?
he: אכסון מיקוד?

en: Store the state?
he: שמור את המצב?

en: Straight
he: ישר

en: Subject
he: נושא

en: Subject:
he: נושא:

en: Submission date
he: תאריך שליחה

en: Submit
he: שלח

en: Submit Your Survey.
he: שלח את הסקר.

en: Submit your answers
he: העלה את תשובותיך

en: Submit your survey.
he: שלח את הסקר.

en: Subquestion
he: תת-שאלה

en: Subquestion:
he: תת-שאלה:

en: Subquestions
he: תת-שאלות

en: Subquestions were successfully saved.
he: שאלות השוליים נשמרו בהצלחה

en: Subtotals based on displayed questions
he: סכומי ביניים על בסיס השאלות המוצגות

en: Success
he: הצלחה

en: Success!
he: הצלחה!

en: Successfully created CPDB entries
he: נוצרו בהצלחה כניסות CPDB

en: Sum
he: סכום

en: Summary
he: סיכום

en: Support this project - Donate to
he: תמכו בפרויקט זה - תרמו ל-

en: Survey
he: סקר

en: Survey Access
he: גישה לסקר

en: Survey Format is %s:
he: פורמט הסקר הוא %s:

en: Survey Has Been Deactivated
he: סקר זה בוטל

en: Survey List Page
he: עמוד רשימת סקר

en: Survey URL
he: כתובת URL הסקר

en: Survey activation
he: הפעלת סקר

en: Survey admin can choose
he: אחראי הסקר יכול לבחור

en: Survey bounce email:
he: דואר אלקטרוני לא צפוי של סקר

en: Survey cannot be activated yet.
he: עדיין לא ניתן להפוך סקר לפעיל

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
he: לא ניתן להפעיל את הסקר. או שאין לך הרשאות, או שאין שאלות.

en: Survey content
he: תוכן סקר

en: Survey copy summary
he: סיכום העתקת הסקר

en: Survey could not be created because it did not have a title
he: לא ניתן ליצור את הסקר מכיוון שאין לו כותרת

en: Survey could not be updated
he: לא ניתן לעדכן את הסקר

en: Survey currently active
he: הסקר פעיל כעת

en: Survey deletion
he: מחיקת סקר

en: Survey does not pass consistency check
he: השאלון לא מקיים בדיקת תקינות

en: Survey expiration date
he: תאריך תפוגת הסקר

en: Survey import summary
he: סיכום ייבוא סקר

en: Survey locale settings
he: הגדרות איזוריות של הסקר

en: Survey mode is set to %s:
he: מצב הסקר הוא %s:

en: Survey name (ID)
he: שם הסקר (ID)

en: Survey name (ID):
he: שם הסקר (ID):

en: Survey participants
he: משתתפי הסקר

en: Survey permissions
he: הרשאות סקר

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
he: אישורי הסקר של כל הקבוצה הזו עודכנו בהצלחה

en: Survey permissions were successfully updated.
he: אישורי הסקר עודכנו בהצלחה

en: Survey preview only for administration users
he: תצוגה מקדימה של הסקר למשתמשים מנהלים בלבד

en: Survey properties
he: מאפייני הסקר

en: Survey quotas
he: מכסות סקרים

en: Survey registration confirmation
he: אישור הרשמה לסקר

en: Survey security
he: אבטחת הסקר

en: Survey settings
he: הגדרות סקר

en: Survey settings were successfully saved.
he: הגדרות הסקר נשמרו בהצלחה

en: Survey structure (.lss)
he: בחר/י קובץ מבנה סקר (*.lss, *.csv):

en: Survey structure import summary
he: מבנה יבוא הסיכום לסקר

en: Survey table name
he: שם טבלת הסקר היא

en: Survey text elements successfully saved.
he: חלקי הטקסט של הסקר נשמרו בהצלחה

en: Survey title
he: כותרת סקר

en: Survey title and description
he: תיאור וכותרת של סקר

en: Survey was successfully added.
he: סקר הוסף בהצלחה

en: Surveys
he: סקרים

en: Surveys:
he: סקרים:

en: Swedish
he: שוודית

en: Switch to closed-access mode
he: החלף למצב גישה סגורה

en: System overview
he: סקירת מערכת

en: Table column usage
he: שימוש טור בטבלה

en: Table prefix
he: טבלת קידומיות

en: Table size usage
he: שימוש גודל הטבלה

en: Take ownership
he: קח בעלות

en: Tangent
he: טנגנס

en: Target (sub-)question:
he: תת שאלת יעד

en: Target question
he: שאלת היעד

en: Target survey ID:
he: מזהה סקר היעד

en: Template %s not found, please review when activating.
he: תבנית %s לא נמצאה, אנא בדוק מחדש בזמן הפעלה.

en: Template '%s' does already exist.
he: תבנית "%s" כבר קיימת.

en: Template '%s' was successfully deleted.
he: התבנית `%s` נמחקה בהצלחה

en: Template Editor
he: עורך תבניות

en: Template Preview:
he: תצוגה מקדימה של התבנית:

en: Template Sample
he: תבנית לדוגמא

en: Template could not be renamed to `%s`.
he: שם התבנית לא יכול להיות '%s'

en: Template editor
he: עורך תבניות

en: Template editor mode
he: מצב עורך תבניות

en: Template name
he: שם התבנית

en: Template permissions were updated successfully.
he: תבנית ההרשאות עודכה בהצלחה.

en: Template preview image
he: תמונת תצוגה מקדימה של התבנית

en: Template:
he: תבניות:

en: Terminate survey
he: עצור סקר

en: Test survey
he: בדוק סקר

en: Text box
he: קופסת טקסט

en: Text display
he: מציג טקסט

en: Text inputs
he: קלט של טקסט

en: Text questions
he: שאלות טקסט

en: Thai
he: תאילנדית

en: Thank you for completing this survey.
he: תודה לך על שהשלמת את הסקר.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
he: תודה לך שנרשמתה למשתתף בסקר זה

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
he: תודה על שמירת הסקר בזמן התהליך. ניתן להשתמש בפרטים הבאים כדי לחזור לסקר זה ולהמשיך היכן שהפסקת. אנא שמור דבר דוא"ל זה לתזכורת- איננו יכולים לשחזר את הסיסמא בשבילך.

en: Thank you!
he: תודה!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
he: הודעת "אזהרת מגבלת הזמן" תישאר מוצגת למשך כמות זו של שניות (ההודעה לא תיכבה אם הגדרה זו מושארת ריקה)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
he: "אזהרת מגבלת זמן" השנייה תוצג לזמן זה בשניות (לא תכבה אם הגדרה זו נשארת ריקה)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
he: ההודעה השנייה להצגה בתור "אזהרת מגבלת זמן" (אזהרת ברירת מחדל תוצג אם תיבה זו נשארת ריקה)

en: The answer to the security question is incorrect.
he: התשובה לשאלת האבטחה אינה נכונה

en: The database export is only available for MySQL databases. For other database types please use the according backup mechanism to create a database dump.
he: ייצוא בסיס הנתונים זמין לבסיסי נתונים MySQL בלבד. עבור סוגי בסיסי נתונים אחרים אנא השתמש בשיטת הגיבוי המתאימה כדי ליצור בסיס נתונים התחלתי.

en: The database you specified does not exist:
he: בסיס הנתונים אותו הגדרתה אינו קיים:

en: The email address is not valid.
he: כתובת הדוא"ל אינה תקינה.

en: The email you used has already been registered.
he: הכתובת בא השתמשת כבר קיימת במערכת

en: The email you used is not valid. Please try again.
he: האימייל שהכנסת אינו תקף.  אנא נסה שנית

en: The entry was assigned the following record id:
he: לכניסה ניתן מזהה הרשומה הבא::

en: The file has been successfuly uploaded.
he: התיקיה הועלתה בהצלחה

en: The following answers should be deleted:
he: התשובות הבאות לא נמצאו:

en: The following assessments should be deleted:
he: צריך למחוק את ההערכות הבאות:

en: The following conditions should be deleted:
he: צריך למחוק את התנאים הבאים:

en: The following groups should be deleted:
he: צריך למחוק את הקבוצות הבאות:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
he: טבלאות התגובה של הסקר הישן הבא קיימות ואולי ימחקו אם לא דרושות יותר :

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
he: יש למחוק את טבלאות הסקר הישן בגלל שהן לא מכילות רשומות או שסקר האב שלהן לא קיים יותר:

en: The following problems have been found:
he: הבעיות הבאות נתגלו

en: The following questions should be deleted:
he: צריך למחוק את השאלות הבאות:

en: The following settings cannot be changed when the survey is active.
he: הגדרה זו לא ניתנת לשינוי אחרי שהסקר פעיל

en: The following steps will be done by this update:
he: הצעדים הבאים יעשו ע"י העידכון הזה

en: The following survey language settings should be deleted:
he: צריך למחוק את הגדרות שפת הסקר הבאים:

en: The following surveys are available:
he: הסקרים הבאים זמינים:

en: The following surveys should be deleted:
he: צריך למחוק את הסקר הבא:

en: The handle is displayed at the middle of the slider (this will not set the initial value)
he: הסמן יוצג במרכז הגולל (זה לא יקבה את הערך ההתחלתי)

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
he: השפות של קובץ הקבוצה המיובאת חייבות לכלול בין היתר את שפת הבסיס של הסקר

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
he: שפות קובץ השאלה המיובא חייב לכלול את שפת הבסיס של הסקר לפחות.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
he: ההודעה להצגה כ"אזהרת מגבלת זמן" (אזהרת ברירת מחדל תוצג אם מושאר ריק)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
he: ההודעה להצגה כאשר תמה מגבלת הזמן (הודעת ברירת מחדל תוצג אם הגדרה זו מושארת ריקה)

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
he: לא ניתן היה להוסיף את השאלה. יש להכניס לפחות קוד שאלה.

en: The question group was deleted.
he: שאלת הקבוצה נמחקה

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
he: בדיקת העודפות מחפשת שאריות של טבלאות לאחר השבתת סקר. אתה יכול למחוק אותם אם אתה לא צריך אותם יותר.

en: The related survey is missing.
he: הסקר הקשור חסר

en: The responses table has been renamed to:
he: לטבלאת התשובות ניתן השם החדש:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
he:  התשובות של הסקר זה כבר לא זמינות דרך  PHPSurveryor

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
he: לא ניתן לפרסם את הסקר עד לפתירת כל הבעיות

en: The survey you selected does not exist
he: הסקר שבחרת אינו קיים

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
he: המחרוזת שסיפקת אינה מתאימה, או שכבר השתמשו בה בעבר

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
he: הסמל שסיפקת אינה מתאימה, או שכבר השתמשו בה בעבר

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
he: לטבלת האותיות המקושרת לסקר זה  ניתן השם החדש:

en: The user name already exists.
he: שם המשתמש כבר קיים במערכת.

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
he: קיימים %s ערכי ברירת מחדל יתומים שניתן למחוק

en: There are %s orphaned question attributes.
he: ישנם %s מאפייני שאלות יתומות

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
he: ישנם %s רשומות מכסה יתומות שיכולות להימחק

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
he: יש יותר אימיילים ממתינים ממה שיכול להשלח בפעם אחת. הקלק למטה ע"מ להמשיך לשלוח אמיילים.

en: There are no groups available.
he: אין קבוצות פנויות

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
he: אין יותר שאלות. לחץ על הכפתור <שלח> בשביל לסים את הסקר

en: There are no participants to be exported
he: אין משתתפים לייצוא

en: There are no questions in this survey
he: אין שאלות בסקר זה

en: There are no unmapped attributes
he: לא נמצאו מאפיניים לא ממופים

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
he: ישנם עוד {EMAILCOUNT} אימיילים הממתינים לשליחה

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey
he: ישנן  {NUMBEROFQUESTIONS} שאלות בסקר זה

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
he: ישנן  {NUMBEROFQUESTIONS} שאלות בסקר זה.

en: There is 1 question in this survey
he: ישנה שאלה אחת בסקר זה

en: There is already a recorded answer for this token
he: זוהי כבר תשובה רשומה עבור סמל זה

en: There is currently no newer LimeSurvey version available.
he: כרגע אין גרסה חדשה יותר של LimeSurvey

en: There is no matching saved survey
he: אין סקר שמור מתאים

en: There is no matching survey.
he: לא נמצא סקר העונה על הדרישות

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
he: הייתה בעייה במחיקת התבנית "%s". אנא בדוק את הרשאות התיקייה/קובץ שלך.

en: There was an error on update check (%s)
he: אירעה שגיאה בבדיקת עדכונים (%s)

en: There was an error using the Google API.
he: אירעה שגיאה במהלך שימוש בממשק תכנות היישומים של גוגל.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
he: קובץ ה-ZIP אינו מכיל שום קבצי תבנית חוקיים. הייבוא נכשל.

en: This file is not a LimeSurvey question file. Import failed.
he: קובץ זה איננו קובץ שאלות של PHPSurvey. ייבוא נכשל.

en: This file is not a LimeSurvey survey file. Import failed.
he: הקובץ איננו קובת סקר של LimeSurvey. ייבוא נכשל.

en: This file is too old. Only files from LimeSurvey version 1.50 (DBVersion 112) and newer are supported.
he: קובץ זה ישן מדי. רק קבצים של LimeSurvey מגירסה 1.50 (DBVersion 112) ומעלה נתמכים.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
he: סוג קובץ זה לא מורשה.

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
he: תיאור קבוצה זאת הוא אולי משעמם, אבל די חשוב.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
he: זהו סקר בגישה מוגבלת, אז נדרש זיהוי תקים. אנא צור קשר עם המנהל לסיוע.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
he: זהו סקר סגור.  אתה זקוק למחרוזת מתאימה כדי להשתתף בו

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
he: זהו תיאור סקר לדוגמא. זה יכל להיות די ארוך.

en: This is some help text.
he: זהו טקסט לעזרה.

en: This is the base language of your survey and it can't be changed later. You can add more languages after you have created the survey.
he: זוהי שפת הבסיס של הסקר והיא לא ניתנת לשינוי מאוחר יותר. ניתן להוסיף שפות נוספות לאחר שיצרת את הסקר.

en: This is the survey end message.
he: זוהי הודעת סיום הסקר.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
he: שם זה כבר קיים במערכת.  עלייך לספק שם יחודי

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
he: התהליך הנוכחי ימחק את הסקר ,כל קבוצה המקושרת אליו, שאלות , תשובות ותנאים.

en: This question does not have a question 'type' set.
he: לשאלה זו לא מוגדר סוג שאלה

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
he: לשאלה זו יש תנאים מוגדרים אבל התנאים שמוגדרים מבוססים על השאלות שאחריה

en: This question is always shown.
he: השאלה כבר מופיעה

en: This question is mandatory
he: חובה לענות על שאלה זו

en: This question's SGQA code
he: שאלות אלו הן בSGQA קוד

en: This question's group ID number
he: מספר השאלות הללו הם ID

en: This question's question ID number
he: מספר שאלות השאלה הזה הוא ID

en: This question's survey ID number
he: מספר שאלות הסקר הזה הוא ID

en: This survey allows public registration. A token table must also be created.
he: הסקר מאפשר הרשמה לכולם.  יש ליצור טבלת מחרוזות תוים מתאימה

en: This survey does not seem to exist.
he: סקר זה אינו קיים

en: This survey does not yet have any questions and cannot be tested or completed.
he: בסקר הבא עדיין אין שאלות כלל ולכן לא ניתן לבדוק אם הוא עובד

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
he: סקר זה מקושר לטבלת אותיות. אם אתה מוחק סקר זה טבלת האותיות הנ"ל תמחק. ממולץ לייצא או לגבות את האותיות הללו לפני מחיקת הסקר.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
he: הסקר לא אותחל.  אין תוצאות לבדיקה

en: This survey is active - click here to stop this survey.
he: סקר זה פעיל - לחץ כאן כדי לעצור את הסקר.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
he: הסקר הז פעיל וטבלת התשובות קיימת. אם אתה מוחק את הסקר הזה, התשובות ימחקו. מומלץ לייצא את התשובות לפני מחיקת הסקר.

en: This survey is active but expired.
he: סקר זה פעיל אך פג תוקפו

en: This survey is active but has a start date.
he: סקר זה פעיל אך יש לו תאריך התחלה.

en: This survey is anonymous.
he: סקר זה הוא אנונימי.

en: This survey is currently active.
he: סקר זה פעיל כעת.

en: This survey is currently not active
he: סקר זה אינו פעיל כעת.

en: This survey is currently not active - click here to activate this survey.
he: סקר זה אינו פעיל כעת - לחצ/י כאן כדי להפעיל את הסקר.

en: This survey is currently not active.
he: סקר זה אינו פעיל כעת.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
he: סקר זה אינו פעיל כעת. תשובותיך לא יישמרו.

en: This survey is no longer available.
he: הסקר אינו קיים יותר

en: This survey is not active - no responses are available
he: הסקר הזה לא פעיל- התגובות לא זמינות

en: This survey is not active - no responses are available.
he: סקר זה לא פעיל- התגובות לא זמינות

en: This survey is not active, data entry is not allowed
he: הסקר אינו פעיל, הכנסת נתונים אינה מותרת

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
he: הסקר הזה לא הושלם. לא ניתן לשמור את התשובה שלך

en: This survey is not yet started.
he: סקר זה עוד לא התחיל

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
he: הסקר פעיל, ותשובות ישמרו

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
he: סקר זה משתמש בתשובות אנונימיות, אז לא תוכל לעדכן את תשובותיך

en: This will be your default language.
he: זו תהיה השפה הנוכחית

en: This will replace the existing text. Continue?
he: פעולה זו תחליף את הטקסט הקיים. להמשיך?

en: Time difference (in hours):
he: הפרש שעות:

en: Time limit
he: מגבלת טיימר

en: Time limit action
he: פעולת מגבלת הזמן

en: Time limit countdown message
he: הודעת ספירה לאחור של מגבלת הזמן

en: Time limit disable next
he: מגבלת הזמן מבטלת את הבא

en: Time limit disable prev
he: מגבלת הזמן מבטלת את הקודם

en: Time limit expiry message
he: הודעת תום זמן

en: Time limit expiry message display time
he: זמן תצוגה של הודעת תום הזמן

en: Time limit message CSS style
he: סגנון CSS הודעת מגבלת הזמן

en: Time limit timer CSS style
he: סגנון CSS של טיימר מגבלת הזמן

en: Time remaining
he: זמן נותר

en: Time statistics
he: סטטיסטיקות זמן

en: Timer
he: טיימר

en: Timings will be saved.
he: זמנים ישמרו

en: Timings will not be saved.
he: זמנים לא ישמרו

en: Title
he: כותרת

en: Title:
he: :כותרת

en: Token
he: מחרוזת תוים

en: Token ID
he: זיהוי ID של הסמל

en: Token attribute: %s
he: מאפיין סמל: %s

en: Token code for this participant
he: קוד סמל למשתתף זה

en: Token control
he: סמל שליטה

en: Token export options
he: אפשרויות ייצוא סמל

en: Token fields
he: שדות מסומנות

en: Token length
he: אורך סמל

en: Token management
he: ניהול סמלים

en: Token mismatch
he: סמל לא תואם

en: Token status:
he: סטאטוס סמל:

en: Token summary
he: תקציר סמל

en: Token:
he: סימון:

en: Tokens
he: מחרוזת תוים

en: Tokens available
he: סמלים זמינים

en: Tokens have not been initialised for this survey.
he: מחרוזות לא אותחלו עבור סקר זה.

en: Tools
he: כלים

en: Total
he: סה"כ

en: Total Errors
he: סך השגיאות

en: Total Imported files
he: סך כל הקבצים שיובאו:

en: Total attributes in the central table
he: סך כל התכונות בטבלה הראשית

en: Total invitations sent
he: סך כל ההזמנות שנשלחו

en: Total number of files
he: מספר כל התקיות

en: Total numbers of sent reminders
he: מספר כולל של תזכורות שנשלחו

en: Total opted out
he: סך כל המובחרים

en: Total participants in central table
he: כל המשתתפים בטבלה המרכזית

en: Total records imported:
he: סך כל הרשומות שיובאו:

en: Total records in survey
he: סה"כ רשומות בסקר

en: Total records in survey:
he: סהכ שיאים בסקר:

en: Total records in this token table
he: סך רשומות בטבלת הסמל הזאת

en: Total responses:
he: סך התשובות:

en: Total size of files
he: הגודל הכללי של התקיות

en: Total surveys completed
he: סך כל הסקרים שהושלמו

en: Total time
he: זמן סך הכל

en: Total with no unique Token
he: סך הכל ללא סמל מיוחד:

en: Total:
he: סה"כ

en: Translate survey
he: תרגם סקר

en: Translate to
he: תרגום אל

en: Try again
he: נסה שוב

en: Try again! Connection with database failed.
he: נסה שוב! חיבור עם בסיס הנתונים נכשל.

en: Try again! Connection with database failed. Reason:
he: נסה שנית! ההתחברות לבסיס הנתונים נכשלה. הסיבה:

en: Try to submit again
he: נסה לשלוח את ההודעה שוב

en: Turkish
he: טורקית

en: Type:
he: סוג:

en: URL
he: כתובת

en: URL description
he: תאור כתובת URL:

en: URL description:
he: תאור כתובת URL:

en: URL of the survey
he: כתובת URL של הסקר

en: URL parameters
he: מאפיני קישור

en: Unable to backup your database for unknow reason. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
he: לא ניתן לגבות את בסיס הנתונים שלך.
    הסיבה לא ידועה.
    בבקשה, לפני שתמשיך בצע גיבוי לבסיס הנתונים שלך בעזרת תוכנת גיבוי אחרת.

en: Unable to create directory `%s`.
he: לא ניתן ליצור את התיקייה "%s".

en: Uncertain
he: לא בטוח

en: Unchanged
he: לא השתנה

en: Uncheck all
he: מחק סימון מכולם

en: Unknown error
he: שגיאה לא ידועה

en: Unwritable
he: לא ניתן לכתיבה

en: Update
he: עדכן

en: Update available: %s | Updates available: %s
he[0]: עדכון זמין: %s

en: Update condition
he: עדכן תנאי

en: Update scenario
he: עדכן מקרה

en: Update server busy
he: שרת העדכונים עמוס

en: Update token entry
he: עדכן רשומת סמל

en: Updates
he: עדכונים

en: Upload
he: העלה

en: Upload a file:
he: העלה קובץ

en: Upload files
he: העלאת קבצים

en: Upload summary
he: העלה סיכום

en: Upload your files
he: העלה את הקבצים שלך

en: Uploaded CSV file successfully
he: קובץ CVS הועלה בהצלחה

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
he: קובץ סדרת התוויות שהועלה צריך סיומת .lsl.

en: Uploaded template file
he: קובץ תבנית שהועלה

en: Uploading
he: מעלה

en: Use CAPTCHA for
he: השתמש ב-CAPTCHA עבור

en: Use HTML format for token emails?
he: להשתמש בפורמט HTML עבור דוא"לים של הסמלים?

en: Use all/manage templates
he: השתמש בהכל/ נהל תבניות

en: Use default
he: השתמש בברירת המחדל

en: Use global settings
he:   השתמש בהגדרות כלליות

en: Use same default value across languages:
he: השתמש באותו ערך ברירת מחדל בשפות שונות:

en: Use settings below
he: השתמש בהגדרות הבאות

en: User
he: משתמש

en: User added.
he: משתמש הוסף למערכת

en: User control
he: בקרת משתמש

en: User data
he: נתוני משתמש

en: User group successfully added!
he: משתמש הקבוצה הוסף בהצלחה

en: User groups
he: קבוצות משתמש

en: User name and/or email not found!
he: שם משתמש ו/או אימייל לא נמצאו!

en: User name:
he: שם משתמש

en: User permissions were updated successfully.
he: הרשאות המשתמש הועלו בהצלחה.

en: User registration at '%s'
he: רישום משתמש ב"%s"

en: Username
he: שם משתמש

en: Username already exists.
he: שם המשתמש כבר קיים במערכת.

en: Users
he: משתמשים

en: Uses left
he: שימושים שנותרו

en: Uses left:
he: משתמש בשמאל:

en: Valid from
he: תקין מן

en: Valid until
he: תקים עד

en: Validation:
he: אשר:

en: Version
he: גרסה

en: Vietnamese
he: וייטנאמית

en: View Saved but not submitted Responses
he: הצג תגובות שנשמרו אבל עדיין לא נשלחו

en: View This Record
he: צפה ברשומה הזו

en: View response ID %d
he: הצג תשובות ID %d

en: View response URL
he: לראות תגובות URL

en: View response details
he: צפה בתיאור התגובות

en: View statistics
he: הצג סטטיסטיקות

en: View summary of all available fields
he: הראה סיכום של כל השדות הזמינים

en: View the statistics for this survey.
he: הראה סטטיסטיקה לסקר זה

en: View {0} - {1} of {2}
he: מציג {0} - {1} מתוך {2}

en: View/read
he: תצוגה/ קריאה

en: Viewing response (ID %s)
he: מציג תשובה (ID %s)

en: Visit our website!
he: בקר באתרנו!

en: Warn and move on
he: הזהר והמשך

en: Warning
he: אזהרה

en: Warning!
he: אזהרה!

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
he: אזהרה: אתה עדיין משתמש בססמת ברירת המחדל ("password"). אנא החלף את ססמתך והתחבר מחדש.

en: Warnings
he: אזהרות

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
he: אינך מורשה למחוק את הסקר הנוכחי

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
he: אנו מצטערים אך אין לך הרשאה לעשות זאת.

en: We are sorry but your session has expired.
he: אנו מצטערים אך תקופת ההתחברות שלך פגה.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
he: ממולץ לפני מחיקת הסקר לייצא את כניסת הסקר מהמסך הראשי של אחראי המחשוב

en: Welcome
he: ברוך הבא

en: Welcome %s!
he: שלום %s!

en: Welcome Page
he: עמוד כניסה

en: Welcome and end text
he: ברוך הבא וסוף הטקסט

en: Welcome message:
he: הודעת ברכה:

en: Welcome to %s!
he: ברוך הבא ל%s!

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
he: ברוך בואך לאשף ההתקנה. אשף ההתקנה ינחה אותך בתהליך ההתקנה של המערכת, בהתקנת בסיס הנתונים ובהגדרת התצורה הראשונית של LimeSurvey

en: Welcome to this sample survey
he: ברוך הבא לסקר הדוגמא הזה

en: Welcome:
he: ברוך הבא:

en: Welsh
he: וולשית

en: When an imported record matches an existing record ID:
he: כשרשומה מיובאת מתאימה למזהה רשומה קיימת:

en: Width of text input box
he: רוחב קופסת קלט טקסט

en: Width of the map in pixel
he: רחוב המפה בפיקסלים

en: Writable
he: ניתן לכתיבה

en: X-Scale
he: ציר ה-X

en: Y-Scale
he: ציר ה-Y

en: Year
he: שנה

en: Yes
he: כן

en: Yes (Forced by the system administrator)
he: כן (נכפה על ידי האדמין)

en: Yes - Delete Them!
he: כן - מחק אותם!

en: Yes - stars
he: כן - כוכבים

en: Yes/No
he: כן/לא

en: You are about to delete this survey
he: אתה עומד למחוק סקר זה

en: You are already a part of this survey.
he: כבר מילאת סקר זה

en: You are not a participant in this survey.
he: אתה לא משתתף בסקר זה

en: You are not allowed dump the database!
he: אינך מורשה למחוק את מאגר המידע

en: You are not allowed export a label set!
he: אינך מורשה לייבא קבוצת תווים

en: You are not allowed to activate this survey!
he: אינך מורשה לפרסם את הסקר הנוכחי

en: You are not allowed to add a group to this survey!
he: אינך מורשה להוסיף קבוצות לסקר הנוכחי

en: You are not allowed to add new questions for this survey!
he: אינך מורשה להוסיף שאלות נוספות לסקר זה

en: You are not allowed to browse responses!
he: אינך מורשה לראות את התגובות

en: You are not allowed to change user data!
he: אתה לא מורשה לשנות את מידע המשתמש

en: You are not allowed to change your own permissions!
he: אינך רשאי לשנות את ההרשאות שלך

en: You are not allowed to create new surveys!
he: אינך מורשה ליצור סקרים חדשים

en: You are not allowed to delete this group!
he: אינך מורשה למחוק קבוצה זו

en: You are not allowed to delete this survey!
he: אינך מורשה למחוק את הסקר הנוכחי

en: You are not allowed to edit groups in this survey!
he: אינך מורשה לערוך קבוצות בסקר הזה

en: You are not allowed to edit this survey!
he: אינך מורשה לערוך את הסקר

en: You are not allowed to import a group!
he: אינך מורשה לייבא קבוצה

en: You are not allowed to import a survey!
he: אינך לא מורשה לייבא סקר!

en: You are not allowed to order groups in this survey!
he: אין הרשאה לסדר קבוצות בסקר הנוכחי

en: You are not allowed to perform this operation!
he: אינך מורשה לבצע פעולה זו

en: You are not allowed to set assessment rules!
he: אינך מורשה ליצור חוקי הערכה

en: You are not allowed to stop this survey!
he: אינך מורשה לעצור סקר זה!

en: You are not allowed to to import a question!
he: אינך מורשה לייבא שאלה!

en: You are not authorized to delete questions.
he: אתה לא מורשה למחות שאלות

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
he: אתה יכול להשאיר ריק, וליצור הרשאות האופן אוטומטי באמצעות "צור הרשאות".

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
he: אתה יכול לטעון סקר שאתה מקודם שמרתה ממסך זה

en: You can only archive active surveys.
he: אתה יכול לאחסן בארכיון רק סקרים פעילים

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a token table with the button below.
he: ניתן להחליף למצב גישה סגורה באמצעות התחלת סמל

en: You can use now the following credentials to log into the site:
he: עכשיו אתה יכול להשתמש בנתונים אלו כדי להתחבר לאתר:

en: You can't copy a question if the survey is active.
he: לא ניתן להעתיק שאלה כאשר הסקר פעיל

en: You can't import a group which doesn't support at least the survey base language.
he: לא ניתן לייבא קבוצה שאינה תומכת לפחות בשפת הבסיס של הסקר

en: You can't import a question which doesn't support at least the survey base language.
he: לא ניתן לייבא שאלה שלא תומכת לפחות בשפת הבסיס של הסקר

en: You can't import answers which doesn't support at least the survey base language.
he: לא ניתן לייבא תשובות  שלא תומכות לפחות בשפת הבסיס של הסקר

en: You can't import label sets which don't support the current survey's base language
he: לא ניתן לייבא סדרות תוויות שלא תומכת בשפת הבסיס של סקר זה

en: You can't save changes because the template directory is not writable.
he: לא ניתן לשמור את השינויים כי תיקיית התבנית אינה מותרת לכתיבה

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
he: אתה לא יכול להישתמש בתגובות אנונימיות כאשר

en: You cannot add/remove subquestions or edit their codes because the survey is active.
he: לא ניתן להוסיף/להסיר תת-שאלות או לערוך את הקוד שלהן משום שסקר זה פעיל.

en: You cannot delete the last answer option.
he: לא ניתן למחוק את אפשרות התשובה האחרונה

en: You cannot delete the last subquestion.
he: לא ניתן למחוק את תת-השאלה האחרונה

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
he: לא ניתן להמשיך עד להקלדת טקסט עבור אחת או יותר מן השאלות הבאות

en: You cannot remove this item since you need at least one language in a labelset.
he: לא ניתן להסיר פריט זה משום שצריך לפחות שפה אחת בסדרת תוויות.

en: You did not provide a name
he: לא סיפקת שם

en: You did not provide a password
he: לא סיפקת סיסמא

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
he: הספרייה Freetype לא מותקנת. הצגת תרשימים זקוקה לספריית ה-GD כדי לתפקד כשורה

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
he: ספרית ה-GD אינה מותקנת אצלך. הצגת תרשימים זקוקה לספריית ה-GD כדי לתפקד כשורה

en: You don't have permission to delete this entry.
he: אין לך הרשאות למחוק ערך זה

en: You have already completed this survey.
he: כבר מילאת סקר זה

en: You have been already removed from this survey.
he: אתה כבר ירדתה מהסקר הזה

en: You have been successfully added back to this survey.
he: אתה הוחזרתה בהצלחה לסקר זה

en: You have been successfully removed from this survey.
he: אתה ירדתה בהצלחה מהסקר הזה

en: You have no row selected
he: לא בחרת שורה

en: You have not provided a survey identification number
he: לא סיפקת מספר זיהוי לסקר זה

en: You have not selected a question
he: לא בחרת בשאלה

en: You have not selected a survey
he: לא בחרת בסקר

en: You have not selected a survey to delete
he: לא נבחר סקר למחיקה

en: You have to enter a valid parameter name.
he: יש להכניס שם תקין

en: You have to select at least one label set.
he: אתה צריך לבחור לפחות תג מערכתי אחד

en: You must be registered to complete this survey
he: עלייך להרשם כדי לסיים את הסקר

en: You must set at last one available language.
he: הנך חייב לבחור לפחות שפה אפשרית אחת

en: You must supply a name for this saved session.
he: עלייך לספק שם לתקשורת שנשמרה

en: You must supply a password for this saved session.
he: עלייך לספק סיסמא לתקשורת שנשמר

en: You need to add answer options to this question
he: צריך להוסיף אפשרויות תשובה לשאלה זו

en: You need to add question groups
he: צריך להוסיף קבוצות שלאה

en: You need to add questions
he: צריך להוסיף שאלות

en: You need to add subquestions to this question
he: צריך להוסיף תת-שאלות לשאלה זו

en: You should have a great time doing this
he: אתה אמור להינות לעשות זאת.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
he: יש לפרסם את הסקר רק כשהינך בטוח לחלוטין כי סיימת את כיוונון הסקר וכי לא תשנה כלום

en: Your Choices
he: בחירותייך

en: Your Ranking
he: הדירוג שלך

en: Your answer
he: תשובתך

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
he: הדפדפן שלך מדווח כי נעשה בו שימוש כדי למלא סקר זה בעבר. אנו מאתחלים את הסשן כדי שתוכל להתחיל מהתחלה.

en: Your data should be imported now
he: המידע שלך אמור להיות מיובא

en: Your database server password.
he: סיסמת שרת מאגר המידע שלך

en: Your passwords do not match.
he: הסיסמאות אינן מתאימות

en: Your personal settings
he: העדפותיך האישיות

en: Your personal settings were successfully saved.
he: העדפותיך האישיות נשמרו בהצלחה.

en: Your response table will be renamed to:
he: לטבלת התשובות שלך ינתן השם החדש:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
he: כל תשובותיך נשמרו ונשלחו באימייל לאחראי הסקר כך שיוכנסו למאגר המידע שלנו במועד מאוחר יותר

en: Your responses were successfully saved.
he: התגובות שלך נשמרו בהצלחה

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
he: הסקר שלך יכול לייצא מחרוזות מקושרות לכל תשובה. בחר/י שדות נוספים שברצונך לייצא.

en: Your survey contains more than 255 columns of responses. Spreadsheet applications such as Excel are limited to loading no more than 255. Select the columns you wish to export in the list below.
he: הסקר שלך מכיל יותר מ256 עמודות תשובה. תוכנות מסדי נתונים כמו Excel מוגבלות לטעינת 255 עמודות לכל היותר. בחר את העמודות שברצונך לייצא מתוך הרשימה מתחת.

en: Your survey responses have been recorded.
he: התגובות לסקר נרשמו.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
he: התשובות לסקר נשמרו בהצלחה. יישלח אליך דוא"ל לאימות. אנא דאג לשמור את הסיסמא שלך, מאחר ולא נוכל להשיגה שנית

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
he: תשובותיך לסקר לא נשמרו.  סקר זה עדיין אינו פעיל

en: Your survey was successfully saved.
he: הסקר שלך נשמר בהצלחה

en: Your time to answer this question has expired
he: הזמן שלך לענות לשאלה זו הסתיים

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
he: זמנך לענות לשאלה זאת כמעט נגמר. נותר לך {TIME}.

en: Your token seems to be valid but can be used only during a certain time period.
he: סמלך נראה תקין אך ניתן לעשות בו שימוש במשך זמן מסויים בלבד.

en: Your update key is invalid and was removed.
he: המפתח המעודכן שלך לא נכון והוסר

en: Your user data for accessing %s
he: נתוני המשתמש שלך לגישת %s

en: Zoom level
he: רמת הזום

en: and
he: ו

en: begins with
he: מתחיל עם

en: check if this link works.
he: בדוק אם לינק זה עובד.

en: checked
he: בדוק

en: contains
he: מכיל

en: copy_of_
he: עותק_של

en: directory
he: מחיצה

en: does not begin with
he: אינו מתחיל עם

en: does not contain
he: אינו מכיל

en: does not end with
he: אינו מסתיים עם

en: ends with
he: מסתיים עם

en: equal
he: שווה ל-

en: equals
he: שווה ל

en: greater
he: גדול מ-

en: greater or equal
he: שווה או גדול מ-

en: having a token
he: יש סמל

en: having a valid email address
he: כיימת תכובת דואר אלקטורנית חוקית

en: having already completed the survey
he: קיים כבר סקר שלם

en: hours
he: שעות

en: less
he: קטן מ-

en: less or equal
he: שווה או קטן מ-

en: mins
he: דקות

en: not checked
he: לא בדוק

en: not equal
he: אינו שווה ל-

en: or
he: או

en: quota language settings
he: תוכן שפת ההגדרות

en: quota members
he: חלק מהחברים

en: responses
he: תגובות

en: seconds
he: שניות

en: selected
he: נבחר

en: table
he: טבלה

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
he: זוהי הודעה אוטומטית שנוצר בשבילך משתמש באתר "%s".

en: timings
he: תזמון

en: to
he: אל

en: until
he: עד

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
he: בקר ב-http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php למידע נוסף

en: zip library not supported by PHP, Import ZIP Disabled
he: ספריית ה-zip אינה נתמכת על ידי PHP, ייבוא ה-ZIP בוטל
