LimeSurvey 2.x - en to fa translation catalogue (2999 entries)

en: %s cannot be left empty
fa: %s نمي تواند خالي باشد

en: %s entries were not copied because they already existed
fa: ورودیهای %s کپی نشده اند چراکه در حال حاضر موجودند

en: %s min. %s sec.
fa: %s دقیقه. %s ثانیه.

en: %s of %s columns selected
fa: %s از %s ستون انتخاب شده.

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
fa: تعداد %s پاسخ قديمي و زمان بندي هاي مرتبط با آنها با موفقيت وارد شد.

en: %s old response(s) were successfully imported.
fa: تعداد %s پاسخ قديمي با موفقيت وارد شد.

en: %s participant(s) are to be copied
fa: 	تعداد %s شركت كننده آماده كپي كردن هستند

en: %s participants have been copied to the central participants table
fa: %s شرکت کتتده بروی دیتابیس مرکزی شرکت کنندگان ذخیره گشت

en: %s participants have been shared
fa: تعداد %s شركت كننده به اشتراك گذاشته شدند

en: %s records imported
fa: %s رکورد وارد شد

en: %s records in CSV
fa: %s رکورد در CSV

en: %s records met minimum requirements
fa: %s رکورد حاوی حداقل کوارد مورد نیاز می باشند

en: %s records where the number of fields does not match
fa: رکوردهای %s در جاییکه شماره فیلدها مطابقت ندارد

en: %s response lines in your file.
fa: %s سطر پاسخ در پرونده شما وجود دارد.

en: %s response was successfully deleted. | %s responses were successfully deleted.
fa[0]: %s پاسخ با موفقیت حذف گردید.

en: %s responses already exist.
fa: تعداد %s پاسخ درحال حاظر وجود دارد

en: %s responses cannot be inserted or updated.
fa: تعداد %s پاسخ امکان بروزرسانی و یا ثبت ندارند.

en: %s responses were inserted.
fa: تعداد %s پاسخ وارد شده.

en: %s responses were updated.
fa: تعداد %s پاسخ بروزرسانی شده.

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
fa: %s درایه های تکراری ای را پیدا نموده و نیازی به ایجاد یک شرکت کننده جدید نمی باشد

en: 'Other:' comment mandatory
fa: "ديگر:" توضيح الزامی

en: (Autodetect)
fa: (آشکارسازی خودکار)

en: (Iconv Library not installed)
fa: (کتابخانه آیکون‌ها نصب نشده است)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create new label sets.)
fa: (مجموعه لیبل وارد شد از آنجا که شما اجازه به ایجاد مجموعه برچسب جدید ندارد.)

en: (No target question)
fa: (بدون سوال هدف)

en: (None)
fa: (هیچ)

en: (Reason: Admin email address empty)
fa: (پاسخ: فیلد ایمیل مدیر خالی می باشد)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
fa: (انتخاب مجموعه برچسب های متعدد با استفاده از کلید Ctrl)

en: (Sub-)question width
fa: عرض (زیر-) سوال

en: (none)
fa: (خالی)

en: (stable)
fa: (نهایی)

en: (unstable)
fa: (آزمایشی)

en: *This setting cannot be changed later!
fa: *این تنظیم نمیتواند بعدا عوض شود!

en: ...or import a question
fa: ... و یا وارد کردن یک سوال

en: 16 or up
fa: 16 یا بالاتر

en: 1st quartile (Q1)
fa: ربع اول (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
fa: 1 محدود کردن زمان هشدار سبک CSS

en: 1st time limit warning message
fa: 1 محدودیت زمانی پیام هشدار دهنده

en: 1st time limit warning message display time
fa: 1 محدودیت زمانی هشدار پیام زمان نمایش

en: 1st time limit warning message timer
fa: 1 محدودیت زمانی هشدار تایمر پیام

en: 2nd quartile (Median)
fa: ربع دوم (میانه)

en: 2nd time limit warning CSS style
fa: 2 ساعت هم حد هشدار دهنده سبک CSS

en: 2nd time limit warning message
fa: 2 پیام هشدار دهنده زمان محدود

en: 2nd time limit warning message display time
fa: 2 بار حد هشدار دهنده پیام زمان نمایش

en: 2nd time limit warning message timer
fa: 2 ساعت هم حد هشدار تایمر پیام

en: 3-Click ComfortUpdate
fa: 3 به روز رسانی راحت را کلیک کنید

en: 3rd quartile (Q3)
fa: ربع سوم (Q3)

en: 5 Point Choice
fa: ۵ گزینه‌ای

en: 7bit Swedish
fa: 7bit سوئدي

en: <No default value>
fa: <مقدار پیش فرض>

en: <no data>
fa: <فاقد اطلاعات>

en: A Note On Privacy
fa: توجه داشته باشید در حفظ حریم خصوصی

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
fa: يک نسخه پشتيبان از اين جدول ايجاد شد و توسط مدير سيستم قابل دسترس است.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
fa: در صورت ادامه از اين جدول يک پشتيبان تهيه می شود . مدير سيستم می تواند به اين جدول دسترسی داشته باشد.

en: A database named "%s" already exists.
fa: پایگاه داده با نام "%s" وجود ندارد

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
fa: نظر سنجی غیر فعال است به شرکت کنندگان (فقط یک پیام به نظر می رسد که آنها مجاز به دیدن این بررسی) قابل دسترسی نیست.

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
fa: فهرست کامل سوال نشان داده خواهد شد، شرکت کنندگان قادر به پرش بین سوالات مربوطه می باشد.

en: A group in the CSV/SQL file is not part of the same survey. The import of the survey was stopped.
fa: یک گروه در فایل CSV/SQL مربوط به همان نظرسنجی نیست. وارد کردن نظرسنجی متوقف شد.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
fa: فهرستی از سوالات نمایش داده می شود؛ شرکت کنندگان می توانند بین سوالات مشاهده شده جابجا شوند.

en: A template with that name already exists.
fa: یک قالب با این نام وجود دارد.

en: A token entry for the saved survey has been created too.
fa: رمز ورود برای بررسی ذخیره شده ایجاد شده است بیش از حد.

en: A token table has been created for this survey and the old tokens were imported.
fa: برای اين نظرسنجی جدول توکن ايجاد شد و توکنهای قديمی وارد گرديد.

en: A token table has been created for this survey.
fa: جدول توکن برای این نظرسنجی ایجاد شد.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
fa: نام کاربری ارائه نشده یا اشتباه است.

en: AND
fa: و

en: AND/OR Date is
fa: و / یا تاریخ است

en: ARMSCII-8 Armenian
fa: ARMSCII-8 ارمني

en: Abbreviated question text
fa: متن سوال به صورت مختصر

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
fa: قابلیت تغییر از پرسش ها ، گروه ها و پارامترهای هنوز هم محدود است.

en: Absolute value
fa: قدر مطلق

en: Access
fa: دسترسی

en: Access denied
fa: امکان دسترسی وجود ندارد

en: Access denied!
fa: دسترسی امکان‌پذیر نیست!

en: Action
fa: عمل

en: Action to perform when time limit is up
fa: اقدام به انجام وقتی که محدودیت زمانی

en: Actions
fa: اعمال

en: Activate
fa: فعال سازی

en: Activate Survey
fa: فعال کردن نظرسنجی

en: Activate this Survey
fa: فعال کردن این نظرسنجی

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
fa: برای نمایش نقشه در بالای فیلد ورودی این گزینه را فعال کنید

en: Active
fa: فعال

en: Active surveys
fa: نظرسنجی‌های فعال

en: Active token tables
fa: جداول توکن فعال

en: Add
fa: افزودن

en: Add New Quota
fa: افزودن سهمیه جدید

en: Add URL parameter
fa: اضافه کردن پارامتر URL

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
fa:  یک دکمه برای تنظیم مجدد نوار لغزنده اضافه کنید. اگر شما یک مقدار شروع را انتخاب کنید، مقدار شروع مجدد آن از این مقدار شروع خواهد بود، در غیر اینصورت پاسخ را خالی قرار دهید.

en: Add a language:
fa: افزودن یک زبان:

en: Add a new question
fa: افزودن پرسش جديد

en: Add a prefix to the answer field
fa: يک پيشوند به فيلد پاسخ اضافه کن

en: Add a suffix to the answer field
fa: اضافه کردن پسوند به این زمینه پاسخ

en: Add all participants in your current list to a survey.
fa: همه شرکت کنندگان در لیست فعلی خود را به یک بررسی را اضافه کنید.

en: Add and edit conditions
fa: افزودن و ویرایش شرط

en: Add another record
fa: اضافه کردن رکورد دیگر

en: Add another search criteria
fa: اضافه کردن معیار جستجوی دیگر

en: Add another token entry
fa: افزودن نشانهٔ جدید

en: Add answer
fa: افزودن پاسخ

en: Add attribute
fa: اضافه نمودن صفت

en: Add condition
fa: افزودن شرط

en: Add dummy tokens
fa: افزودن توکن(نشانه)

en: Add fields
fa: اضافه کردن فیلد

en: Add file
fa: اضافه کردن فایل

en: Add group
fa: افزودن گروه

en: Add language
fa: افزودن زبان

en: Add new group to survey
fa: افزودن یک گروه جدید به نظرسنجی

en: Add new question to group
fa: اضافه کردن سوال جدید به گروه

en: Add new token entry
fa: افزودن نشانهٔ جدید

en: Add new user group
fa: اضافه کردن کروه کاربری جدید

en: Add or delete groups
fa: افزودن یا حذف گروه

en: Add or delete questions
fa: افزودن یا حذف پرسش

en: Add or delete subquestions or change their codes
fa: افزودن یا حذف  زیر پرسش يا تغيير کد آنها

en: Add or delete token attributes
fa: اضافه کردن و یا حذف ویژگی های رمز

en: Add participant
fa: اضافه نمودن شرکت کننده

en: Add participant to survey
fa: افزودن شرکت کننده به نظرسنجی

en: Add participants to a survey
fa: اضافه کردن شرکت کنندگان در یک نظرسنجی

en: Add participants to central database
fa: افزودن شرکت کنندگان به پایگاه داده مرکزی

en: Add participants to survey
fa: افزودن شرکت کنندگان به نظرسنجی

en: Add question
fa: اضافه کردن سوال

en: Add question group
fa: اضافه کردن گروه سوال

en: Add scenario
fa: افزودن سناریو

en: Add search condition
fa: اضافه کردن شرط جستجو

en: Add survey
fa: ایجاد نظرسنجی

en: Add the selected participants to a survey.
fa: اضافه کردن شرکت کنندگان انتخاب یک نظرسنجی.

en: Add token entry
fa: افزودن توکن جدید

en: Add user
fa: افزودن کاربر

en: Add user group
fa: افزودن گروه کاربری

en: Add user:
fa: افزودن کاربر:

en: Add value
fa: افزودن مقدار

en: Additional Languages
fa: زبان‌های اضافی

en: Additional languages:
fa: زبان های اضافه:

en: Admin email:
fa: ایمیل مدیر:

en: Admin login name
fa: نام ورود به سیستم مدیریت

en: Admin login password
fa: رمزعبور لاگین ادمین

en: Administration
fa: مدیریت

en: Administration template:
fa: قالب مدیریت:

en: Administrator credentials
fa: اعتبار ادمین

en: Administrator email
fa: ایمیل ادمین

en: Administrator name
fa: نام ادمین

en: Administrator name:
fa: نام مدیر:

en: Administrator:
fa: مدیریت:

en: Afrikaans
fa: آفریکانس

en: After
fa: بعد از

en: After answers, a cell give some information.
fa: پس از پاسخ، سلول برخی اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد.

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
fa: پس از فشردن کلید ذخیره سازی می توانید این پنجره را ببندید یا نظرسنجی را تکمیل نمایید.

en: After you are done please click the bottom 'Save' button to save your changes.
fa: پس از شما انجام می شود لطفا روی پایین دکمه 'ذخیره' برای ذخیره ی تغییرات شما کلیک کنید.

en: Albanian
fa: آلبانی

en: All
fa: همه

en: All %s user templates updated.
fa: تمامی قالب های %s بروز رسانی شد.

en: All answers are already selected in this quota.
fa: تمامی پاسخ‌ها در این سهمیه انتخاب شده است.

en: All conditions in this survey have been deleted.
fa: همهٔ شرایط این نظرسنجی حذف شد.

en: All conditions scenarios were renumbered.
fa: تمامي سناريو هاي شرط ها دوباره شماره دهي شدند.

en: All in one
fa: همه یکجا

en: All participant information is lost.
fa: همه اطلاعات از شرکت کنندگان از دست داده است.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
fa: همهٔ پرسش‌ها، پاسخ‌ها، ... برای زبان حذف شده از بین می‌رود. آیا از ادامه مطمئن هستید؟

en: All questions, groups and parameters are editable again.
fa: همه پرسش ها ، گروه ها و پارامترهای قابل ویرایش دوباره

en: All responses
fa: همه پاسخ ها

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey).
fa: همه پاسخ ها در دسترس نیست دیگر با LimeSurvey).

en: All the attributes are automatically mapped
fa: تمامی ویژگی ها به صورت خودکار نگاشت شده اند

en: All tokens
fa: همه توکن ها

en: All your answers must be different.
fa: همه پاسخ های شما باید متفاوت باشد.

en: Allow only numerical input
fa: فقط ورودی عددی

en: Allow only numerical input for 'Other' text
fa: برای بخش "ديگر" فقط اعداد مجاز باشند

en: Allow public registration?
fa: اجازهٔ ثبت‌نام عمومی داده شود؟

en: Allow reset the slider
fa: اجازه تنظیم مجدد نوار لغزان

en: Allow this user to edit these participants
fa: اجازه می دهد از این کاربر برای ویرایش این شرکت کنندگان

en: Allowed
fa: مجاز است

en: Allowed file types
fa: انواع فايل مجاز

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
fa: مجاز انواع فایل در کاما از هم جدا شوند. با فرمت. به عنوان مثال PDF ، DOC، odt

en: Also this problem can occur when you are working/editing in LimeSurvey in several browser windows/tabs at the same time.
fa: همچنین این مشکل می تواند رخ دهد هنگامی که شما در حال کار / ویرایش در LimeSurvey در چندین پنجره مرورگر / زبانه در همان زمان.

en: Always
fa: همیشه

en: Always hide this question
fa: همواره این سوال را پنهان نگه دار

en: Amharic
fa: امهری

en: An array of sub-question on each cell. The sub-question text are in the table header and concerns line header.
fa: مجموعه ای از زیر سوال در هر سلول. متن زیر سوال در هدر جدول و  مرتبط با هدر هر خط می باشد.

en: An array with sub-question on each column. The sub-question are on table header, the answers are in each line header.
fa: آرایه ای با زیر سوال در هر ستون. زیر سوال در هدر جدول و پاسخ ها در هدر هر سطر می باشند.

en: An array with sub-question on each line, with 2 answers to provide on each line. The answers are contained in the table header.
fa: یک آرایه بصورت زیر سوال در هر خط، با 2 پاسخ در هر خط وجود دارد. شما بایستی پاسخ را انتخاب نمایید. پاسخ ها در سرستون جدول موجودند.

en: An array with sub-question on each line, with 2 answers to provide on each line. You have to select the answer.
fa: یک آرایه  بصورت زیر سوال در هر خط، با 2 پاسخ در هر خط وجود دارد. شما بایستی پاسخ را انتخاب نمایید.

en: An array with sub-question on each line. The answers are contained in the table header.
fa: آرایه ای با زیر سوال در هر خط. پاسخ  ها در هدر جدول موجود می باشد.

en: An array with sub-question on each line. The answers are increase, same, decrease and are contained in the table header.
fa: آرایه ای با زیر سوال در هر خط. پاسخ های افزایش، برابر، کاهش در هدر جدول موجود می باشد.

en: An array with sub-question on each line. The answers are value from 1 to 10 and are contained in the table header.
fa: آرایه ای با زیر سوال در هر خط. پاسخ هایی با ارزش از 1 تا 10  در هدر جدول موجود می باشد.

en: An array with sub-question on each line. The answers are value from 1 to 5 and are contained in the table header.
fa: آرایه ای با زیر سوال در هر خط. پاسخ هایی با ارزش از 1 تا 5  در هدر جدول موجود می باشد.

en: An array with sub-question on each line. The answers are yes, no, uncertain and are in the table header.
fa: آرایه ای با زیر سوال در هر خط. پاسخ های بله، خیر، نامطمئن در هدر جدول موجود می باشد.

en: An array with sub-question on each line. You have to select your answer.
fa: آرایه ای با زیر سوال در هر خط. شما باید پاسخ خود را انتخاب نمایید.

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
fa: ایمیلی حاوی جزئیات دسترسی به آدرس شما ارسال گردید. لطفا برای ادامه، لینک موجود در ایمیل را دنبال کنید.

en: An email has been sent with details about your saved survey
fa: یک ایمیل شده است را با اطلاعات خود را در مورد بررسی را نجات داد ارسال

en: An email with a generated password was sent to the user.
fa: ایمیلی حاوی کلمه کاربری تولید شده به کاربر ارسال شد.

en: An email with your login data was sent to you.
fa: یک ایمیل حاوی ازلاعات ورود به سیستم شما برایتان ارسال شد.

en: An error occurred saving a response to survey id
fa: خطا به هنگام ذخیره سازی پاسخ به نظرسنجی شماره

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions in your %s folder.
fa: بارگذاری فایل با خطا مواجه شد. این خطا ممکن است به دلیل عدم وجود مجوزهای لازم در پوشهٔ %s رخ داده باشد.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
fa: نظر سنجی منقضی شده قابل دسترسی است به شرکت کنندگان (آنها فقط شاهد یک پیام است که بررسی تمام شده است) نیست.

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
fa: بروز خطایی غیر قابل بازگشت در هنگام به روز رسانی. جزئیات خطا:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
fa: خطای غیرمنتظره ای رخ داده و امکان ذخیره پاسخ های شما وجود ندارد.

en: Anonymized responses
fa: پاسخ های ناشناس

en: Anonymized responses?
fa: پاسخ ناشناس؟

en: Answer
fa: پاسخ

en: Answer codes
fa: کدهای جواب

en: Answer from previous questions
fa: پاسخ دادن از سوالات قبلی

en: Answer matched (regexp)
fa: پاسخ برابر است با (مبین منظم)

en: Answer must be %s
fa: پاسخ می بایست بصورت %s باشد

en: Answer must be between %s and %s
fa: پاسخ می بایست میان %s و %s باشد

en: Answer must be greater or equal to %s
fa: پاسخ می باشد بزرگتر یا مساوی با %s باشد

en: Answer must be less or equal to %s
fa: پاسخ می بایست کمتر یا مساوی %s باشد

en: Answer option
fa: گزینه جواب

en: Answer options
fa: گزینه های پاسخ

en: Answer options were successfully saved.
fa: گزينه های پاسخ با موفقيت ذخيره شد.

en: Answer prefix
fa: پيشوند پاسخ

en: Answer scale %s
fa: مقیاس پاسخ %s

en: Answer suffix
fa: پسوند پاسخ‌

en: Answer was
fa: پاسخ داده شد

en: Answer was NOT
fa: پاسخ مخالف است با

en: Answer was greater than
fa: پاسخ بزرگتر است از

en: Answer was greater than or equal to
fa: پاسخ بزرگتر و یا برابر است با

en: Answer was less than
fa: پاسخ کوچکتر است از

en: Answer was less than or equal to
fa: پاسخ کوچکتر و یا برابر است با

en: Answer:
fa: پاسخ:

en: Answers
fa: پاسخ‌ها

en: Answers and tokens have been re-opened.
fa: جوابها و توکنها مجددا باز شد.

en: Answers cleared
fa: پاسخ پاک شد.

en: Answers from this response
fa: جوابهای اين پاسخ

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
fa: پاسخ‌هایی با کد ۰ (صفر) یا کد خالی مجاز نیستند و ذخیره نخواهند شد.

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
fa: پاسخ | چپ کشویی متن | جدا شخصیت راست نوار لغزنده متن

en: Any
fa: هر

en: Apr
fa: آوریل

en: April
fa: آوریل

en: Arabic
fa: عربی

en: Arc cosine
fa: دارک کسینوس

en: Arc sine
fa: سینوسی قوس

en: Arc tangent
fa: کمان مماس

en: Arc tangent of two variables
fa: مماس قوس از دو متغیر

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
fa: آيا مطمئنيد که می خواهيد برخی پاسخ های ناتمام را حذف و وضعيت پاسخ دهی توکن ها و جدول پاسخ ها را مقداردهی مجدد کنيد؟

en: Are you sure you want to clear all your responses?
fa: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید همهٔ پاسخ‌های خود را پاک کنید؟

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
fa: آیا شما از حذف همه شرایط این سناریو مطمئن هستید؟

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید موجودیت های انتخاب شده را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete these surveys?
fa: آیا مطمئنید که می خواهید این پرسشنامه را حذف نمایید؟

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این پارامتر URL را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete this condition?
fa: آیا شما از حذف این شرط مطمئن هستید؟

en: Are you sure you want to delete this entry?
fa: آیا شما از حذف این مورد مطمئن هستید؟

en: Are you sure you want to delete this file?
fa: آیا از حذف این فایل مطمئن هستید؟

en: Are you sure you want to delete this template?
fa: آیا از حذف این قالب مطمئن هستید؟

en: Are you sure you want to expire these surveys?
fa: آیا مطمئنید که می خواهید این پرسشنامه را منقضی نمایید؟

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incremented numbers beginning from 1?
fa: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید به renumber حالات را با تعداد واحد اضافه شروع از 1؟

en: Are you sure you want to un-share the selected participants?
fa: آیا اطمینان دارید که می خواهید از اشتراک شرکت کنندگان انتخاب شده خارج کنید؟

en: Arithmetic mean
fa: میانگین ریاضی

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Array
fa: آرایه

en: Array (10 Point Choice)
fa: آرایه (۱۰ گزینه‌ای)

en: Array (5 Point Choice)
fa: آرایه (۵ گزینه‌ای)

en: Array (Numbers)
fa: آرایه (اعداد)

en: Array (Texts)
fa: آرایه(متنی)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
fa: آرایه (بلی/خیر/نامعلوم)

en: Array by column
fa: آرایه ستونی

en: Array dual scale
fa: آرایه دو بعدی

en: Array filter
fa: فيلتر آرايه

en: Array filter exclusion
fa: استثناءهای فيلتر آرايه

en: Arrays
fa: آرایه ها

en: As a last step you should clear your browser cache now.
fa: به عنوان آخرین گام، اکنون باید کش مرورگر خود را پاک کنید.

en: Assessment details
fa: جزییات ارزیابی

en: Assessment group score
fa: امتياز گروه ارزيابي

en: Assessment heading
fa: عنوان ارزيابی

en: Assessment mode for this survey is not activated. You can activate it in the %s survey settings %s (tab 'Notification & data management').
fa: حالت ارزيابي ها براي اين پرسشنامه نشده است. شما مي توانيد آن را در %s تنظيمات پرسشنامه %s فعال كنيد (بخش "تذكر و مديريت داده").

en: Assessment rules
fa: قوانین ارزیابی

en: Assessment value
fa: مقدار ارزیابی

en: Assessment:
fa: ارزیابی:

en: Assessments
fa: دارایی‌ها

en: Assessments mode not activated
fa: حالت ارزيابي ها فعال نشده است.

en: At beginning
fa: در ابتدا

en: At end
fa: در پایان

en: At least one installed
fa: حداقل یکی نصب شده است

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
fa: توجه: کدهای چند سوال به روز شد. لطفا فرایند را با دقت چک کنید زیرا به روز رسانی با عبارات سفارشی ممکن است به بهترین نحو انجام نشده باشد.

en: Attribute %s (%s)
fa: ویژگی %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
fa: ویژگی %s حذف شد.

en: Attribute ID
fa: شناسه صفت

en: Attribute display setting updated
fa: تنظیم نمایش مشخصه بروز شد

en: Attribute field
fa: فيلد ويژگی

en: Attribute management
fa: مدیریت ویژگی

en: Attribute name
fa: نام صفت

en: Attribute name:
fa: نام ویژگی:

en: Attribute settings
fa: تنظیمات ویژگی

en: Attribute type
fa: نوع ویژگی

en: Attribute type:
fa: نوع ویژگی:

en: Attribute value
fa: مقدار ویژگی

en: Attribute visible:
fa: ویژگی قابل مشاهده:

en: Attributes to be created
fa: ویژگی هایی که ایجاد می شوند

en: Attributes to export:
fa: صفات برای خروجی:

en: Attributes values from the participant's token
fa: صفات مقادیر را از نشانه رمز شرکت کنندگان

en: Aug
fa: آگوست

en: August
fa: اوت

en: Authentication method
fa: روش اعتبارسنجی

en: Auto
fa: اتوماتیک

en: Auto Translate
fa: خودکار ترجمه

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
fa: اگر همه گزینه ها انتخاب شدند بصورت خودکار گزینه انحصاری را انتخاب کن

en: Autoload URL
fa: URL خودکار

en: Autoload URL:
fa: بارگذاری اتوماتیک URL:

en: Automatic
fa: اتوماتیک

en: Automatic (UTF-8)
fa: اتوماتیک (UTF-8)

en: Automatically check for updates:
fa: چک کردن به روز رسانی به صورت اتوماتیک:

en: Automatically load URL when survey complete?
fa: آیا آدرس اینترنتی بطور خودکار هنگام تکمیل نظرسنجی بار شود؟

en: Available label sets:
fa: مجموعه برچسبهای در دسترس:

en: Available languages:
fa: زبان های موجود:

en: Average
fa: میانگین

en: Average file size
fa: متوسط اندازه فایل

en: Average interview time:
fa: میانگین زمان مصاحبه :

en: Average no. of files per respondent
fa: تعداد متوسط فايلها نسبت به پاسخ دهنده

en: Average size per respondent
fa: متوسط اندازه نسبت به پاسخ دهنده

en: Back
fa: عقب

en: Back to Response Import
fa: بازگشت به وارد کردن پاسخ

en: Back to attribute field management.
fa: بازگشت به مديريت فيلدهای مشخصات.

en: Back to global settings
fa: بازگشت به تنظیمات همگانی

en: Back to main menu
fa: بازگشت به منوی اصلی

en: Backup Entire Database
fa: پشتیبان‌گیری از تمام بانک اطلاعاتی

en: Bar chart
fa: نمودار میله ای

en: Base language
fa: زبان پایه

en: Base language:
fa: زبان پایه:

en: Basic admin notification
fa: يادآوری ساده مديريت

en: Basic admin notification email body:
fa: متن پیشفرض آگهی ازسالی توسط مدیر:

en: Basic admin notification subject:
fa: موضوع پیشفرض آگهی ازسالی توسط مدیر:

en: Basic email notification
fa: با ایمیل اطلاع‌رسانی ساده

en: Basic email notification is sent to:
fa: ایمیل اطلاع رسانی اولیه به آدرس زیر ارسال شد:

en: Basic notification attachments:
fa:  پیوست های اطلاع رسانی عمومی(اصلی):

en: Basque
fa: ناحیه ی باسک (در شمال اسپانیا)

en: Before
fa: قبل

en: Begins with
fa: شروع شود با

en: Belarusian
fa: بلاروسی

en: Big5 Traditional Chinese
fa: Big5 چيني باستاني

en: Binary pseudo charset
fa: شبه رشته دودويي

en: Binary safe case-insensitive string comparison
fa: دودویی امن مقایسه رشته به حروف حساس

en: Binary safe string comparison
fa: مقایسه رشته امن دودویی

en: Blacklist control
fa: لیست سیاه کنترل

en: Blacklist settings
fa: تنظیمات لیست سیاه

en: Blacklisted
fa: لیست سیاه

en: Blacklisted participants
fa: لیست سیاه شرکت کنندگان

en: Bosnian
fa: بوسنی

en: Both rows and columns
fa: هم سطر ها و هم ستون ها

en: Bounce Email:
fa: ایمیل برگشتی:

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
fa: پردازش مضاعف غیر فعال شده است، بصورت کلی و یا صرفا برای این پرسشنامه.

en: Bounce settings
fa: تنظیمات عودت ايميل

en: Bounce settings have been saved.
fa: تنظیمات برگشت ایمیل ذخیره شد.

en: Bounce settings to be used
fa: تنظيمات بازگشت در حال کاربرد

en: Browse
fa: مرور

en: Browse Uploaded Resources
fa: مرور منابع بارگذاری شده

en: Browse responses
fa: جستجوي جوابها

en: Browse saved responses
fa: مرور پاسخ های ذخیره شده

en: Browse uploaded resources
fa: مرور منابع آپلود شده

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
fa: تعداد ساخت بود با موفقیت به %s به روز شده

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: But this one isn't.
fa: ولی اين يکی نيست.

en: By group
fa: براساس گروه

en: By question group
fa: بوسیله گروه پرسش

en: Bypass token with failing email addresses
fa: توکنهای فاقد آدرس ايميل معتبر را ناديده بگير

en: CPDB CSV summary
fa: CPDB خلاصه CSV

en: CPDB mapping
fa: تنظیم ارتباطات CPDB

en: CSS & Javascript files:
fa: فایل های CSS و جاوا اسکریپت :

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
fa: سبک CSS برای نمایش این پیام است که در تایمر شمارش معکوس در طول شمارش معکوس

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
fa: سبک CSS برای زمان محدود پیام انقضای '

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
fa: سبک CSS استفاده می شود وقتی که پیام 'زمان حد هشدار' نمایش داده شده است

en: CSV field names
fa: نام فیلد CSV

en: CSV input format
fa: CSV فرمت های ورودی

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
fa: محاسبه انحراف استاندارد و نمونه لیستی از اعداد

en: Calculate the sum of values in an array
fa: محاسبه مجموع مقادیر در یک آرایه

en: Calculates the exponent of e
fa: محاسبه توان از الکترونیک

en: Calculation
fa: محاسبات

en: Can edit?
fa: آیا می توانم ویرایش کنم؟

en: Can't bind to the LDAP directory
fa: قادر به اتصال به دایرکتوری LDAP

en: Can't connect to the LDAP directory
fa: اتصال به دایرکتوری LDAP

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
fa: به‌هنگام‌سازی برچسب‌ها به علت استفاده از کدهای تکراری ممکن نیست

en: Cancel
fa: انصراف

en: Cannot be changed
fa: قابل تغییر نیست

en: Cannot be changed (survey is active)
fa: نمی تواند تغییر کند (پرسشنامه فعال می باشد)

en: Cannot import the VVExport file.
fa: امکان وارد کردن فایل صادر شدهٔ VV نیست.

en: Case-insensitive strstr
fa: مورد غیر حساسی خ خ

en: Catalan
fa: کاتالان

en: Catalan (Valencian)
fa: کاتالان

en: Category separator
fa: جداکننده نوع

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
fa: توجه : اجرای جاوا اسکریپت را در مرورگر شما فعال نیست. شما ممکن است قادر به پاسخ به همه سوالات در این نظرسنجی نباشيد. لطفا پارامترهای مرورگر خود را بررسی نماييد.

en: Central participant database/panel
fa: پایگاه داده  / پانل مرکزی شرکت کننده

en: Central participants database summary
fa: خلاصه ای پایگاه داده مرکزی شرکت کنندگان

en: Change log
fa: گزارش تغییرات

en: Change the display style of the month when using select boxes
fa: تغییر سبک نمایش ماه در هنگام استفاده از جعبه را انتخاب کنید

en: Change the language
fa: تغییر زبان

en: Changes cannot be saved to a standard template.
fa: تغییرات می تواند به یک قالب استاندارد ذخیره نشده است.

en: Character set of file:
fa: مجموعه کاراکتر فایل:

en: Character set of the file:
fa: مجموعه نویسهٔ فایل:

en: Chart type
fa: نوع نمودار

en: Check Data Integrity
fa: چک کردن تمامیت داده ها

en: Check again
fa: مجدداً بررسی شود

en: Check all
fa: انتخاب همه

en: Check any that apply
fa: هر موردی را که برقرار است، انتخاب کنید

en: Check data
fa: چک کردن داده ها

en: Check database again?
fa: بانک اطلاعاتی مجدداً بررسی شود؟

en: Check now
fa: همین حالا بررسی کن

en: Check or uncheck all items
fa: انتخاب يا عدم انتخاب همه موارد

en: Check or uncheck the answer for each subquestion.
fa: پاسخ هر زیر سوال را با تیک زدن مشخص نمایید.

en: Check survey logic for current question group
fa: چک کردن منطق نظرسنجی برای گروه سوال جاری

en: Checkbox is checked
fa: چک باکس علامت دار شد

en: Checkbox is unchecked
fa: چک باکس بدون علامت شد

en: Checkbox layout
fa: طرح جعبه

en: Checked
fa: بررسی

en: Checking basic requirements...
fa: کنترل نیازمندی های اولیه...

en: Checking existing LimeSurvey files...
fa: بررسی فايلهای موجود limesurvey...

en: Chinese (Simplified)
fa: چینی (ساده شده)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
fa: چینی (سنتی - هنگ کنگ)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
fa: چینی (سنتی - تایوان)

en: Choice header
fa: هدر انتخاب

en: Choice of rank %s
fa: رتبه %s را انتخاب نمایید

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import
fa: گزینه "همه" را از منو برای اجرای واردات اجرا /

en: Choose another language
fa: زبان دیگری را انتخاب نمایید

en: Choose columns
fa: انتخاب ستون ها

en: Choose one of the following answers
fa: يکی از پاسخ‌های زير را انتخاب کنيد

en: Choose the CSV file to upload:
fa: به آپلود فایل CSV را انتخاب کنید :

en: Choose the file to upload:
fa: انتخاب فایل برای آپلود :

en: Choose token fields
fa: فيلدهای توکن  را انتخاب کنيد

en: Choose when user can add a comment
fa: هنگامی که کاربر می تواند یک نظر اضافه کند را انتخاب کنید

en: Choose your language
fa: زبان خود را انتخاب کنید

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Clear All Page
fa: پاک کردن همهٔ صفحات

en: Clear Responses
fa: پاک کردن پاسخ‌ها

en: Click here to continue
fa: برای ادامه کلیک نمایید

en: Click here to log in.
fa: برای ورود کلیک نمایید.

en: Click here to start the survey.
fa: برای شروع نظرسنجی اینجا را کلیک کنید.

en: Click on 'Submit' now to complete the process and save your answers.
fa: برای تکمیل فرآیند و ذخیره پاسخ ها کلید "Submit" را بفشارید.

en: Click on the following button if you want to
fa: برروی دکمه زیر کلیک کنید تا

en: Close
fa: بستن

en: Close Window
fa: بستن پنجره

en: Close editor
fa: بستن ویرایشگر

en: Close this group
fa: بستن این گروه

en: Close this question
fa: بستن این سوال

en: Close this survey
fa: بستن این نظرسنجی

en: Close this window
fa: پنجره را ببندید

en: Closed
fa: بسته شده

en: Code
fa: کد

en: Code filter
fa: فیلتر کد

en: Code:
fa: کد:

en: Column control
fa: کنترل ستون

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: ComfortUpdate step %s
fa: ComfortUpdateگام  %s

en: Comma
fa: ويرگول

en: Comma (,)
fa: کاما (،)

en: Comment
fa: توضیح

en: Comment only when
fa: تنها زمانی نظر بدهید که

en: Comment only when you choose an answer.
fa: تنها زمانی که شما یک جواب را انتخاب کنید قادر به درج کامنت می باشید.

en: Comment only when you don't choose an answer.
fa: تنها زمانی که شما هیچ جواب را انتخاب نکنید قادر به درج کامنت می باشید.

en: Comment your answers.
fa: پاسخ خود را بنویسید

en: Comments
fa: توضیحات

en: Comparison operator
fa: عملگر مقایسه

en: Compatible
fa: مطابق

en: Compatible with type coercion
fa: سازگار با نوع اجبار

en: Completed
fa: اتمام یافته

en: Completed Page
fa: صفحهٔ اتمام یافته‌ها

en: Completed responses only
fa: فقط پاسخ های کامل

en: Completed?
fa: پایان یافته؟

en: Completion state
fa: وضعیت اتمام

en: Condition
fa: شرط

en: Condition successfully copied
fa: شرط با موفقیت کپی گردید

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
fa: شرایط با موفقیت کپی برداری گردید (از برخی از آنها نیز بدلیل تکراری بودن صرفنظر شد)

en: Conditional processing
fa: پردازش شرطی

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: Conditions designer
fa: طراح شرایط

en: Configuration
fa: پیکره بندی

en: Configuration directory is not writable
fa: دایرکتوری پیکره بندی قابل نوشتن نیست

en: Configure
fa: تنظیمات

en: Confirm Password:
fa: تصدیق رمز عبور

en: Confirm your admin password
fa: تایید رمزعبور کاربر ادمین

en: Confirmation
fa: تاييديه

en: Confirmation attachments:
fa: فایل پیوست تایید:

en: Confirmation email
fa: ایمیل تاییدیه:

en: Confirmation email body:
fa: متن ایمیل تأییدیه :

en: Confirmation email subject
fa: موضوع ایمیل تأییدیه

en: Confirmation email subject:
fa: موضوع ایمیل تاییدیه:

en: Confirmation of your participation in our survey
fa: تأییدیه از شرکت شما در نظر سنجی ما

en: Connection with database failed. Please check database location, user name and password and try again.
fa: ارتباط با پایگاه داده برقرار نشد. لطفا از اعتبار مکان پایگاه داده، نام کاربری و رمز عبور اطمینان حاصل نمایید و دوباره تلاش نمایید.

en: Constant
fa: ثابت

en: Constant value
fa: مقدار ثابت

en: Contains
fa: شامل می شود

en: Continue
fa: ادامه

en: Continue?
fa: ادامه می دهید؟

en: Convert N to
fa: تبدیل N به

en: Convert Y to
fa: تبدیل Y به

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
fa: تبدیل رشته 8 بیتی به یک رشته به نقل از - قابل چاپ

en: Convert a date/time string to unix timestamp
fa: رشته زمان/تاریخ را برچسب زمانی مبتنی بر یونیکس تبدیل نمایید

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
fa: تبدیل یک رشته به نقل از - قابل چاپ به یک رشته 8 بیتی

en: Convert resource links?
fa: لینک‌های منابع تبدیل شود؟

en: Convert resources links?
fa: تبدیل لینک ها منابع؟

en: Convert spaces in question text to underscores
fa: تبدیل فاصله ها را در متن سوال به تاکیدی

en: Copy
fa: نسخه

en: Copy Current Question
fa: کپی کردن پرسش کنونی

en: Copy Template
fa: کپی قالب

en: Copy advanced settings?
fa: کپی تنظيمات پيشرفته؟

en: Copy answer options?
fa: کپی گزينه های پاسخ؟

en: Copy conditions
fa: کپی کردن شرایط

en: Copy failed
fa: کپی کردن با شکست مواجه شد

en: Copy of survey is completed.
fa: کپی کردن نظرسنجی اتمام یافت.

en: Copy question
fa: کپی پرسش

en: Copy subquestions?
fa: کپی زير پرسشها؟

en: Copy survey
fa: کپی نظرسنجی

en: Copy template
fa: کپی قالب

en: Copy the selected conditions to
fa: شرایط انتخاب شده را کپی کن به

en: Core plugin can not be disabled.
fa: پلاگین هسته نمی تواند غیر فعال شود.

en: Corrected time:
fa: زمان اصلاح:

en: Cosine
fa: کسینوس

en: Could not connect to LDAP server.
fa: اتصال به سرور LDAP ممکن نیست.

en: Could not delete user group.
fa: نمی‌توان گروه کاری را حذف کرد.

en: Could not delete user group. No group selected.
fa: نمی‌توان گروه کاری را حذف کرد. هیچ گروهی انتخاب نشده است.

en: Could not delete user. User was not supplied.
fa: نمی‌توان کاربر را حذف کرد. کاربری ارائه نشده است.

en: Could not insert answer
fa: نمی تواند جواب را وارد کند

en: Could not insert question
fa: نمیتواند سوال را وارد کند

en: Could not insert subquestion
fa: امکان درج زیرسوال وجود ندارد

en: Could not modify user data.
fa: امکان تغییر اطلاعات کاربر وجود ندارد.

en: Couldn't delete
fa: عدم توانايي حذف

en: Count
fa: شمارش

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
fa: تعداد دفعات مشاهده آمار برای هر سوال تنها بر اساس تعداد پاسخ که سوال نمایش داده شد

en: Count the number of answered questions in the list
fa: شمارش تعداد سوالات پاسخ داده شده در لیست

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
fa: تعداد سوالات پاسخ داده شده در لیست برابر پارامتر نخست می باشد

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
fa: تعداد سوالات پاسخ داده شده در لیست که ضابطه معیار را دارا بوده اند (org ap value)

en: Create
fa: ساخته شده توسط

en: Create a new question group inside your survey.
fa: در این نظرسنجی هیچ گروه پرسشی وجود ندارد.

en: Create dummy tokens
fa: ساختن نشانه‌های بدلی

en: Create new label set
fa: مجموعه برچسب جديد ايجاد كنيد

en: Create new participant
fa: ایجاد شرکت کننده جدید

en: Create new template
fa: ساخت قالب جدید

en: Create new template called:
fa: ایجاد یک قالب جدید با نام:

en: Create one or more questions inside the new question group.
fa: ایجاد یک یا چند سؤال در داخل گروه سوال جدید.

en: Create or import new label set(s)
fa: ایجاد یا وارد کردن مجموعه (ها)ی برچسب جدید

en: Create tokens
fa: ساختن توکن

en: Create, import, or copy a survey
fa: ایجاد یا وارد کردن نظرسنجی

en: Create, import, or copy survey
fa: ایجاد، وارد کردن يا کپی نظرسنجی

en: Create/edit user groups
fa: ایجاد/ویرایش گروه های کاربری

en: Created by
fa: ساخته شده توسط

en: Creating DB & file backup
fa: ايجاد پشتيبان پايگاه داده و فايل

en: Creating database backup...
fa: ایجاد نسخه پشتیبان پایگاه داده...

en: Creating file backup...
fa: در حال ایجاد پشتیبان فایل...

en: Croatian
fa: کرواتی

en: Current
fa: فعلی

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
fa: درحال حاضر زبان دیگری برای این نظرسنجی تنظیم نشده است.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
fa: درحال حاضر هیچ شرطی برای این نظرسنجی تنظیم نشده است.

en: Currently we detect and handle the following changes:
fa: در حال حاضر ما تغییرات زیر را شناسایی و رسیدگی کردیم:

en: Czech
fa: چک

en: Czech (informal)
fa: چک (غیر رسمی)

en: DATA TO BE ENTERED
fa: داده‌ای که باید وارد شود

en: DB backup created: %s
fa: پشتیبان پایگاه داده ایجاد شده است: %s

en: DEC West European
fa: DEC اروپاي غربي

en: DOS Central European (cp852)
fa: DOS ارزوپاي مركزي

en: DOS Cyrillic (cp866)
fa: DOS سیریلیک (cp866)

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak (cp895)
fa: DOS Kamenicky چک اسلواکی

en: DOS West European (cp850)
fa: DOS اروپاي غربي

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Dari
fa: دری

en: Data consistency check
fa: بررسی سازگاری داده ها

en: Data entry
fa: ورود اطلاعات

en: Data entry screen
fa: صفحهٔ ورود اطلاعات

en: Data redundancy check
fa: افزونگی چک اطلاعات

en: Data selection
fa: انتخاب اطلاعات

en: Data selection:
fa: انتخاب اطلاعات:

en: Data view control
fa: کنترل مشاهده داده‌ها

en: Database
fa: بانک اطلاعاتی

en: Database backup functionality is currently not available for your database type. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
fa: قابليت پشتيبان گيری از پايگاه داده برای پايگاه داده شما در دسترس نيست. قبل از ادامه لطفا با ابزار پشتيبان گيری از پايگاه داده خود پشتيبان تهيه کنيد!

en: Database configuration
fa: تنظیمات پایگاه داده

en: Database creation
fa: ایجاد بانک اطلاعاتی

en: Database doesn't exist!
fa: پایگاه داده می کند وجود ندارد!

en: Database error!!
fa: خطای پایگاه داده!!

en: Database has been created.
fa: بانک اطلاعاتی ساخته شد.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
fa: پايگاه داده با موفقيت به نسخه %s ارتقا يافت

en: Database location
fa: مکان پایگاه داده

en: Database name
fa: نام بانک اطلاعاتی

en: Database password
fa: رمز عبور پایگاه داده

en: Database settings
fa: تنظیمات پایگاه داده

en: Database type
fa: نوع بانک اطلاعاتی

en: Database upgrade
fa: ارتقا  بانک اطلاعاتی

en: Database user
fa: کاربر پایگاه داده

en: Database was populated but there were errors:
fa: پایگاه داده، اما جمعیت شد خطا وجود دارد :

en: Dataentry Screen for Survey
fa: صفحهٔ ورود اطلاعات برای نظرسنجی

en: Date
fa: تاریخ

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
fa: تاریخ (YYYY-MM-DD) برابر با

en: Date Saved
fa: تاریخ ذخیره شدن

en: Date Stamp?
fa: مهر تاریخ؟

en: Date added
fa: تاریخ اضافه شده

en: Date created
fa: تاریخ ساخت

en: Date entered is invalid!
fa: تاریخ وارد شده معتبر نیست

en: Date format
fa: قالب تاریخ

en: Date format:
fa: قالب تاریخ:

en: Date in the format : %s
fa: تاریخ در قالب: %s

en: Date is
fa: تاریخ

en: Date last action
fa: تاریخ آخرین اقدام

en: Date picker
fa: جمع کننده تاریخ

en: Date stamp?
fa: تاریخ تمبر؟

en: Date started
fa: تاریخ شروع

en: Date submitted
fa: تاریخ ارسال

en: Date/Time
fa: تاریخ/زمان

en: Date/Time format
fa: فرمت تاریخ/زمان

en: Datestamp
fa: مهر تاریخ

en: Day
fa: روز

en: Deactivate
fa: غیر فعال سازی

en: Deactivate Survey
fa: غیرفعال کردن نظرسنجی

en: Deactivate survey
fa: غیر فعال کردن نظرسنجی

en: Deactivated result tables
fa: جداول نتایج غیرفعال شده

en: Deactivated token tables
fa: جداول توکن غیرفعال شده

en: Deactivation
fa: غیر فعال کردن

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
fa: حضور محترم {FIRSTNAME},
    
    اخیراً از شما برای شرکت در نظرسنجی دعوت شده بود.
    
    و همانطور که به نظر می‌رسد شما هنوز نظرسنجی مذکور را تکمیل نکرده‌اید و یادآور می‌شود که نظرسنجی مذکور هنوز فعال است و شما می‌توانید در آن شرکت کنید.
    
    عنوان این نظرسنجی عبارت است از:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    برای شرکت در این نظرسنجی بر روی لینک زیر کلیک کنید.
    
    با تشکر,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    برای انجام نظرسنجی اینجا را کلیک کنید:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
fa: حضور محترم {FIRSTNAME},
    
    شما (و یا شخصی که از آدرس ایمیل شما استفاده می‌کند) برای شرکت در نظرسنجی با عنوان {SURVEYNAME} ثبت‌نام کرده است.
    
    برای تکمیل این نظرسنجی بر روی آدرس اینترنتی زیر کلیک کنید:
    
    {SURVEYURL}
    
    اگر هرگونه پرسشی در ارتباط با این نظرسنجی داشتید و یا آنکه شما برای شرکت در این نظرسنجی ثبت‌نام نکرده‌اید و معتقید که این ایمیل اشتباهاً برای شما ارسال شده است با {ADMINNAME} در آدرس {ADMINEMAIL} تماس بگیرید.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
fa: حضور محترم {FIRSTNAME},
    
    این ایمیل برای تایید تکمیل نظرسنجی {SURVEYNAME} و ذخیره شدن نظر شما است. از شرکت شما در این نظرسنجی متشکریم.
    
    اگر شما هرگونه پرسشی در ارتباط با این ایمیل داشتید می‌توانید با {ADMINNAME} در آدرس {ADMINEMAIL} تماس بگیرید.
    
    با تشکر,
    
    {ADMINNAME}

en: Dec
fa: دسامبر

en: December
fa: دسامبر

en: Decimal mark:
fa: دهدهی علامت گذاری به عنوان :

en: Decrease
fa: کم کردن

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Default Google Analytics
fa: آنالیزور پیش فرض گوگل

en: Default HTML editor mode:
fa: حالت پیش‌فرض ویرایشگر HTML:

en: Default administration page
fa: صفحه پیش فرض مدیریت

en: Default answer value:
fa: مقدار پاسخ پيش فرض

en: Default answers
fa: پاسخهای پيش فرض

en: Default attribute name:
fa: نام پیشفرض ویژگی ها:

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
fa: مختصات پیش فرض نقشه وقتی صفحه بارگزاری می شود. فرمت: عرض جغرافیایی [فاصله] طول جغرافیایی

en: Default language
fa: زبان پیش فرض

en: Default position
fa: وضعیت  پیش فرض

en: Default scenario
fa: سناریو  پیش‌فرض

en: Default site admin email:
fa: پیش فرض سایت ایمیل مدیر :

en: Default site bounce email:
fa: پیش فرض سایت جستن ایمیل :

en: Default site language:
fa: زبان پیش‌فرض سایت:

en: Default template:
fa: قالب پیش فرض:

en: Default value for option 'Other':
fa: مقدار پیش فرض برای گزینه دیگر :

en: Default value settings were successfully saved.
fa: تنظيمات پيش فرض با موفقيت ذخيره شد.

en: Default value:
fa: مقدار دلخواه

en: Default:
fa: پیش فرض:

en: Delete
fa: حذف

en: Delete Tokens
fa: حذف نشانه‌ها

en: Delete Tokens Table
fa: حذف جدول نشانه‌ها

en: Delete User
fa: حذف کاربر

en: Delete all conditions
fa: حذف همه شرایط

en: Delete attribute
fa: حذف صفت

en: Delete checked items!
fa: حذف آیتم های انتخاب شده!

en: Delete current question
fa: حذف پرسش کنونی

en: Delete current question group
fa: حذف گروه سوال در حال حاضر

en: Delete current user group
fa: حذف گروه کاربری جاری

en: Delete entry
fa: حذف این مورد

en: Delete exported tokens
fa: حذف نشانه های صادر شده

en: Delete label set
fa: حذف مجموعه برچسب

en: Delete marked responses
fa: پاک کردن پاسخهای انتخاب شده

en: Delete participant(s) from central panel and tokens tables
fa: شرکت کنندگان حذف (ها) را از پانل مرکزی و جداول نشانه

en: Delete participant(s) from central panel, tokens tables and all associated responses
fa: شرکت کنندگان حذف (ها) را از پانل مرکزی، جداول نشانه و تمام پاسخ های مرتبط

en: Delete participant(s) from central participants panel only
fa: شرکت کنندگان حذف (ها) از پانل شرکت کنندگان مرکزی تنها

en: Delete selected attribute(s) and associated data?
fa: آیا صفت انتخاب شده و اطلاعات مربوط به آن حذف گردد؟

en: Delete selected participant(s) from this survey
fa: حذف شرکت کنندگان انتخاب شده از این پرسشنامه

en: Delete selected participants
fa: حذف شرکت کنندگان انتخاب شده

en: Delete selected survey(s)
fa: حذف پرسشنامه های انتخاب شده

en: Delete survey
fa: حذف نظرسنجی

en: Delete the selected entries
fa: حذف موارد انتخاب شده

en: Delete this answer option
fa: حذف این گزینه پاسخ

en: Delete this attribute:
fa: حذف این ویژگی:

en: Delete this condition
fa: حذف این شرط

en: Delete this entry
fa: حذف این مورد

en: Delete this label
fa: حذف این برچسب

en: Delete this response
fa: حذف این پاسخ

en: Delete this scenario
fa: حذف این سناریو

en: Delete this subquestion
fa: حذف این زیرسوال

en: Delete this template
fa: حذف این قالب

en: Delete this user
fa: حذف این کاربر

en: Delete this user from group
fa: حذف کاربر از گروه

en: Delete token attribute %s
fa: نشانه ویژگی %s حذف شود

en: Delete token entry
fa: حذف این توکن

en: Delete tokens table
fa: حذف نشانه های جدول

en: Delete user
fa: حذف کاربر در

en: Delete value
fa: حذف مقدار

en: Deleting User
fa: خذف کردن کاربر

en: Deleting answers: %u answers deleted
fa: حذف پاسخ ها: %u پاسخ حذف شد

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
fa: حذف ارزيابي ها: %u ارزيابي حذف شد

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
fa: حذف شرط ها: %u شرط حذف شد

en: Deleting groups: %u groups deleted
fa: حذف گروه ها: %u گروه حذف شد

en: Deleting orphan survey table:
fa: حذف جدول پرسشنامه بدون ارتباط:

en: Deleting orphan token table:
fa: حذف جدول نشانه بدون ارتباط:

en: Deleting orphaned default values.
fa: حذف ارزش های یتیم به طور پیش فرض است.

en: Deleting orphaned quota members.
fa: حذف اعضای یتیم سهمیه بندی است.

en: Deleting orphaned quotas.
fa: حذف سهميه هاي جدا شده.

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
fa: حذف ويژگي هاي سوال: %u ويژگي حذف شد

en: Deleting questions: %u questions deleted
fa: حذف سوال ها: %u سوال حذف شد

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
fa: حذف تنظيمات زبان پرسشنامه: %u تنشيوات زبان پرسشنامه حذف شد

en: Deleting survey table: %s
fa: حذف جدول اطلاعات پرسشنامه: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
fa: حذف پرسشنامه ها: %u پرسشنامه حذف شد

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
fa: خذف این گروه موجب حذف تمای پرسش‌ها و پاسخ‌های مربوط به آن می‌شود. آیا از ادامه مطمئن هستید؟

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
fa: حذف این پرسش تمام پاسخ‌های آن زا نیز حذف خواهد کرد. آیا شما نسبت به ادامه مطمئن هستید؟

en: Deleting token table: %s
fa: حذف جدول نشانه: %s

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
fa: حالت نمایش : آپلود فایل در این سیستم غیر فعال شده است.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
fa: حالت دمو: فایل های قالب آپلود غیر فعال شده است.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
fa: حالت دمو : قالب های آپلود غیر فعال است.

en: Description
fa: توضیحات

en: Description of the survey
fa: شرح نظرسنجی

en: Description:
fa: شرح:

en: Description:
fa: شرح:

en: Detailed Error
fa: جزییات خطا

en: Detailed admin notification
fa: يادآوری مفصل مديريت

en: Detailed admin notification email body:
fa: جزئیات بدنه ایمیل اطلاع رسانی مدیریت  :

en: Detailed admin notification subject:
fa: موضوع ایمیل تاییدیه مفصل:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
fa: ایمیل حاوی جزییات داده های پاسخ به آدرس زیر ارسال شد:

en: Detailed email notification with result codes
fa: با ایمیل اطلاع‌رسانی با جزئیات به همراه کدهای نتایج

en: Detailed list of surveys
fa: لیست جزئیات نظر سنجی ها

en: Detailed notification attachments:
fa: جزئیات پیوست های اطلاع رسانی:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
fa: تعیین اینکه آیا یک متغیر در نظر گرفته شده است خالی باشد

en: Did Not Save
fa: ذخیره نشد

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
fa: پوشه‌ای با نام `%s` از قبل وجود دارد - یک نام دیگر انتخاب کنید

en: Disable chart
fa: چارت را غیرفعال کن

en: Disable map display
fa: نمای نقشه را غیرفعال کن

en: Disable only
fa: فقط غیر فعال

en: Disable the next button until time limit expires
fa: غیر فعال کردن دکمه بعدی تا زمانی که محدودیت زمانی منقضی

en: Disable the prev button until the time limit expires
fa: غیر فعال کردن دکمه قبلی تا زمانی که محدودیت زمانی منقضی

en: Disabled
fa: از کار انداخته شده

en: Disabled - Delete current question
fa: غیر فعال شده - حذف سوال فعلی

en: Display
fa: نمایش

en: Display / Export
fa: نمایش / صدور

en: Display Last 50 Responses
fa: نمایش ۵۰ پاسخ آخر

en: Display Responses
fa: نمایش پاسخ‌ها

en: Display a chart in the statistics?
fa: نمایش نمودار در آمار چیست؟

en: Display as bar chart
fa: بصورت نمودار میله ای نشان بده

en: Display as pie chart
fa: به عنوان نمودار دایره ای نشان بده

en: Display chart
fa: نمایش نمودار

en: Display columns
fa: نمایش ستون‌ها

en: Display dropdown boxes
fa: نمایش ليستهای dropdown

en: Display map
fa: نمایش نقشه

en: Display min and max value under the slider
fa: نمایش دقیقه و حداکثر مقدار زیر درب کشویی قرار

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
fa: نمایش اعداد با کاما به عنوان جداکننده اعشاری، در صورت نیاز

en: Display participants
fa: نمایش شرکت کنندگان

en: Display rows
fa: نمایش سطرها

en: Display slider min and max value
fa: صفحه نمایش کشویی دقیقه و حداکثر مقدار

en: Display survey tokens after adding?
fa: نمایش نشانه نظرسنجی پس از اضافه کردن؟

en: Display tokens
fa: نمایش توکن ها

en: Display:
fa: نمایش:

en: Do survey
fa: انجام نظر سنجی

en: Do you really want to delete all marked responses?
fa: آيا از پاک کردن همه پاسخهای انتخاب شده مطمئنيد؟

en: Do you really want to delete this label set?
fa: آیا شما واقعا می خواهی  این مجموعه برچسب را حذف کنید؟

en: Do you really want to delete this response?
fa: آیا شما واقعا می خواهید این پاسخ را حذف کنید؟

en: Do you want to create a token table for this survey?
fa: آيا تمايل به ايجاد جدول توکن برای اين نظرسنجی داريد؟

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
fa: آیا می خواهید پایگاه داده با جداول مربوطه پر شود؟

en: Does not contain
fa: شامل نمی شود

en: Don't force on or off
fa: آیا زور نیست روشن یا خاموش

en: Don't import if label set already exists:
fa:  اگر مجموعه برچسب از قبل وجود دارد وارد نکن:

en: Don't show blacklisted participants:
fa: شرکت کنندگان از لیست سیاه را نشان نده:

en: Done. Test your survey using the %s icon.
fa: انجام شد. نظرسنجی را با کليک بروی شکلک %s آزمايش نماييد.

en: Dot (.)
fa: نقطه (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
fa: دوبار کلیک نمایید و یا آیتم ها را از سمت چپ لیست کشیده و در سمت راست رها نمایید. آیتم با بالاترین رتبه بایستی در گوشه سمت راست-بالا قرار داشته باشد، و به سمت آیتم های با رتبه پایین تر امتداد یابد.

en: Download
fa: دانلود

en: Download all files in this response as a zip file
fa: دانلود تمام فایل ها در این پاسخ به عنوان یک فایل زیپ

en: Download files for this entry
fa: دانلود فايلها برای اين مورد

en: Download marked files
fa: دانلود فايلهای انتخاب شده

en: Download the data and the syntax file
fa: دانلود اطلاعات و فایل نحو

en: Download the data and the syntax file.
fa: دریافت داده ها و فایل نحو.

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
fa: سنجاق را به محل مورد نظر کشیده و رها کنید. همچنین می توانید برای انتقال سنجاق بر روی نقشه کلیک راست نمایید.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
fa: ویژگی نشانه را بمنظور نگاشت آن با پایگاه داده مرکزی شرکت کنندگان، به ستون دیگری منتقل نمایید

en: Drop-down list
fa: لیست کشویی

en: Dropdown prefix/suffix
fa: پيشوند/پسوند پايين آمدنی

en: Dropdown separator
fa: جداکننده پايين آمدنی

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
fa: کدهای تکراری پیدا شد، این کدها به‌هنگام نخواهند شد

en: Duplicate label set name
fa: نام مجموعه برچسب

en: Duplicate records removed
fa: رکوردهای تکراری حذف شد

en: Duplicates are determined by:
fa: مشخص کردن تکراری ها بر اساس:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
fa: در یکی از ستون های نام، نام خانوادگی و پست الکترونیک مواردی تکراری وجود دارد

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
fa: در فایل CSV وارد شده موردی تکراری در ستون participant_id  وجود دارد

en: Dutch
fa: هلندی

en: Dutch (informal)
fa: هلندی (غیر رسمی)

en: ERROR MESSAGE
fa: پیغام خطا

en: EUC-JP Japanese
fa: EUC-JP  ژاپني

en: EUC-KR Korean
fa: EUC-KR كره اي

en: Each answers are a number.
fa: هر پاسخ یک عدد است.

en: Each answers are number.
fa: هر کدام از جواب ها عدد هستند.

en: Earlier than:
fa: پیش از:

en: Edit
fa: ویرایش

en: Edit Current Question
fa: ویرایش پرسش کنونی

en: Edit Group
fa: ویرایش گروه

en: Edit URL parameter
fa: پارامتر URL را ویرایش کنید

en: Edit answer options
fa: ویرایش گزینه های پاسخ‌

en: Edit answer options for this question
fa: ویرایش گزینه های پاسخ این پرسش

en: Edit attribute
fa: ویرایش صفت

en: Edit attribute value
fa: ویرایش مقادیر ویژگی

en: Edit condition
fa: ویرایش شرط

en: Edit current question group
fa: ویرایش گروه سوال در حال حاضر

en: Edit current user group
fa: ویرایش گروه کاربری جاری

en: Edit default answer values
fa: ویرایش پیش فرض ارزش پاسخ

en: Edit default answers for this question
fa: ویرایش پاسخ‌های پیش فرض این پرسش

en: Edit email templates
fa: ویرایش قالب ایمیل

en: Edit entry
fa: ویرایش این مورد

en: Edit label set
fa: ویرایش مجموعه برچسب

en: Edit label sets
fa: ویرایش مجموعه برچسب

en: Edit permissions
fa: ویرایش مجوزها

en: Edit question
fa: ویرایش پرسش

en: Edit quota
fa: تغییر سهمیه

en: Edit response URL
fa: ویرایش URL پاسخ

en: Edit scenario
fa: ویرایش سناریو

en: Edit subquestions
fa: ویرایش پرسش

en: Edit subquestions for this question
fa: ویرایش سوالهای داخلی برای این پرسش

en: Edit survey permissions
fa: ویرایش مجوزهای نظرسنجی

en: Edit survey permissions for group %s
fa: ويرايش دسترسي هاي پرسشنامه براي گروه %s

en: Edit survey permissions for user %s
fa: ويرايش دسترسي هاي پرسشنامه براي كاربر %s

en: Edit survey settings
fa: ویرایش تنظيمات نظرسنجی

en: Edit survey text elements
fa: ویرایش عناصر متنی نظرسنجی

en: Edit template permissions
fa: ویرایش مجوز الگو

en: Edit text elements
fa: ویرایش عناصر متنی

en: Edit the 4th line and complete the filename with a full path to the downloaded data file
fa: ویرایش خط 4 و کامل نام فایل را با مسیر کامل فایل داده های دریافت شده

en: Edit this condition
fa: ویرایش این شرط

en: Edit this entry
fa: ویرایش این مورد

en: Edit this response
fa: ويرايش اين پاسخ

en: Edit this token
fa: ویرایش این نشانه

en: Edit this user
fa: ویرایش این کاربر

en: Edit token entry
fa: ویرایش این توکن

en: Edit user permissions for user %s
fa: ویرایش دسترسی ها برای کاربر %s

en: Edit value
fa: ویرایش مقدار

en: Edit your personal preferences
fa: ویرایش تنظیمات شخصی شما

en: Editing
fa: ویرایش کردن

en: Editing %s
fa: ویرایش %s

en: Editing response (ID %s)
fa: ویرایش پاسخ (شناسه %s)

en: Editing user
fa: ویرایش کاربر

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
fa: یا شما برای مدت طولانی غیرفعال بوده‌اید و یا کوکی‌ها در مرورگر شما غیرفعال شده‌اند و یا اتصال شما دچار مشکل شده است.

en: Email
fa: ایمیل

en: Email Status
fa: وضعیت ایمیل

en: Email address
fa: آدرس ایمیل

en: Email address is not valid.
fa: آدرس ایمیل معتبر نیست.

en: Email address of the survey administrator
fa: آدرس ایمیل مدیر نظرسنجی

en: Email batch size:
fa: اندازه فایل دسته ای ایمیل:

en: Email from the token
fa: ایمیل ثبت شده در نشانه

en: Email method:
fa: روش ایمیل:

en: Email settings
fa: تنظیمات ایمیل

en: Email status
fa: وضعیت ایمیل

en: Email templates
fa: قالب ایمیل

en: Email templates successfully saved.
fa: قالبهای ایمیل با موفقیت ذخیره شد.

en: Email to %s failed. Error Message:
fa: ارسال ايميل به %s با شکست مواجه شد. پيغام خطا:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
fa: ارسال ایمیل به {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) به تعويق افتاد: توکن هنوز معتبر نيست.:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) failed. Error Message:
fa: ارسال ایمیل به {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) شکست خورد. پیغام خطا:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
fa: ارسال ایمیل به {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) انجام نشد: توکن ديگر معتبر نيست.:

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
fa: ارسال ایمیل به {NAME} ({EMAIL}) شکست خورد.

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
fa: ایمیل فرستاده نشد زیرا حالت مجازی فعال است.

en: Email:
fa: ایمیل:

en: Email: %s
fa: پست الكترونيك: %s

en: Enable assessment mode?
fa: حالت ارزيابی فعال شود؟

en: Enable chart
fa: چارت را فعال کن

en: Enable map display
fa: نمای نقشه را فعال کن

en: Enable token-based response persistence?
fa: ماندگاری جواب‌های مبتنی بر نشانه فعال شود؟

en: Encryption type:
fa: نوع رمزنگاری:

en: End URL
fa: نشانی اینترنتی پایان:

en: End URL:
fa: نشانی اینترنتی پایان:

en: End message:
fa: پایان پیام :

en: English
fa: انگلیسی

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
fa: از وجود حداقل اين تعداد پاسخ احتمالی مطمئن شو (0=هيچ محدوديتی وجود ندارد)

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
fa: یک معادله بولی را برای معتبر کردن کل سوال وارد کنید.

en: Enter a header text for the first scale
fa: برای اولین مقیاس یک عنوان متنی وارد کنید

en: Enter a header text for the second scale
fa: برای دومین مقیاس یک عنوان متنی وارد کنید

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
fa: یک اسم و رمز عبور دلخواه برای این نظرسنجی وارد  کنید و بر روی ذخیره کلیک کنید.

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
fa: ID سوال را وارد کنید منظور سوال زیر به سوال قبلی

en: Enter your answers:
fa: پاسخ خود را وارد کنيد:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
fa: مشخصات و آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا ایمیل حاوی لینک شرکت در این نظرسنجی فوراً برای شما ارسال شود.

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
fa: نام و پورت سرور را وارد کنید. مثال imap.gmail.com:995

en: Enter your hostname and port, e.g.: my.smtp.com:25
fa: پورت و نام میزبان خود را، به عنوان مثال : my.smtp.com : 25 را وارد کنید

en: Enter your labels:
fa: را وارد کنید برچسب های شما :

en: Enter your subquestions:
fa: زيرپرسش‌ها را وارد کنيد

en: Equals
fa: برابر با

en: Equals sum value
fa: برابر ارزش مجموع

en: Equals:
fa: برابر

en: Equation
fa: معادله

en: Error
fa: خطا

en: Error Files List
fa: لیست فایل‌های خطا

en: Error files list
fa: لیست فایل های خطا

en: Error in SQL update
fa: خطا در به روز رسانی SQL

en: Error on %s for subquestion %s: %s
fa: خطا در %s برای زیرسوال %s: %s

en: Error on file backup: %s
fa:  خطا در فایل پشتیبان: %s

en: Error saving results
fa: خطا در ذخیره کردن نتایج

en: Error when checking for new version: %s
fa: خطا در هنگام بررسی نسخه جدید: %s

en: Error while updating usertemplates.
fa: خطا به هنگام بروز رسانی قالبهای کاربر.

en: Error:
fa: خطا:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
fa:  «دیگری»ک کلمه کلیدی محفوظ است.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
fa: خطا در ارسال ایمیل. احتمال بروز مشکل در تنظیمات ایمیل سرور PHP. جزئیات پرسشنامه ذخیره خواهد شد، اما به صورت ایمیل برای شما ارسال نخواهد شد. برای پیگیری های آتی از نام کاربری و رمز عبور خود استفاده نمایید.

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
fa: خطا: جدول پاسخ وجود ندارد. نظر سنجی نمی تواند غیر فعال شود.

en: Error: There are no answers defined for this question.
fa: خطا: برای این پرسش پاسخی تعریف نشده است.

en: Error: This question has no answers.
fa: خطا: این پرسش فاقد پاسخ است.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
fa: خطا: شما در حال استفاده از کدهای پاسخ تکراری هستید.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
fa: خطا: شما در حال تلاش برای استفاده از کدهای برچسب های تکراری هستید.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
fa: خطا: شما در حال استفاده از کدهای پرسش تکراری هستید.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
fa: خطا : شما باید به عنوان گروه را وارد کنید برای هر زبان.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
fa: خطا: شما باید برای این مجموعه برچسب یک عنوان وارد کنید.

en: Error: You have to enter a title for this survey.
fa: خطا: شما باید برای این نظرسنجی یک عنوان وارد کنید.

en: Error: Your uploaded file is missing one or more of the mandatory columns (%s)
fa: خطا: فایل بارگذاری شده فاقد یک و یا چند مورد از ستونهای اجباری است(%s)

en: Estonian
fa: استونیایی

en: Every 2 weeks
fa: هر دو هفته

en: Every day
fa: هر روز

en: Every month
fa: هر ماه

en: Every week
fa: هر هفته

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
fa: همه چیز به نظر می رسد اشکالی ندارد. لطفا اقدام به گام بعدی.

en: Example data
fa: داده های مثال

en: Exclude answers?
fa: پاسخ ها مستثنی شود؟

en: Exclude quotas?
fa: سهميه ها مستثنی شود؟

en: Exclude record IDs?
fa: شناسه‌های رکوردهای مستثنی شده؟

en: Exclude survey permissions?
fa: حذف مجوز نظر سنجی؟

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) separated with a semikolon.
fa: اگر پاسخ بخصوصی انتخاب شده است تمامی انتخاب های دیگر را حذف نمایید - فقط کد پاسخ (ها) را به صورتی که با علامت ";" جدا شده اند وارد کنید.

en: Exclusive option
fa: گزینه انحصاری

en: Execute this survey
fa: اجرای این نظرسنجی

en: Existing attribute
fa: ویژگی های موجود

en: Existing participant attributes
fa: ویژگی های شرکت کننده موجود

en: Existing token attributes
fa: صفات نشانی های موجود

en: Exit and clear survey
fa: پرسشنامه را پاک کن و خارج شو

en: Expiration
fa: انقضاء

en: Expire survey
fa: انقضا نظرسنجی

en: Expired
fa: منقضی شده

en: Expiry date/time:
fa: تاریخ/زمان اعتبار:

en: Exponential expression
fa: عبارت نمایی

en: Export
fa: صدور

en: Export %s participant to CSV | Export %s participants to CSV
fa[0]: صدور %s شركت كننده به CSV

en: Export (filtered) participants to CSV
fa: صادرنمودن (فیلتر شده) شرکت کنندگان به فایل CSV

en: Export CSV
fa: صدور CSV

en: Export Resources As ZIP Archive
fa: صادر کردن منابع بصورت آرشیو فشرده

en: Export Template
fa: صدور قالب

en: Export VV file
fa: صدور به فایل

en: Export a VV survey file
fa: صدور یک فایل VV نظرسنجی

en: Export data
fa: صدور داده

en: Export multiple label sets
fa: خروجی گرفتن از مجموعه برچسب های متعدد

en: Export result data to SPSS
fa: صدور اطلاعات نتایج به SPSS

en: Export results
fa: صدور نتایج

en: Export results to application
fa: صدور نتایج به برنامه کاربردی

en: Export selected label sets
fa: خروجی از مجموعه برچسب انتخاب شده

en: Export survey
fa: صدور نظرسنجی

en: Export survey results
fa: نتایج نظرسنجی را به فرمت دیگری بیرون رایانه ذخیره کن

en: Export syntax
fa: صدور داده‌ها

en: Export template
fa: صدور قالب

en: Export this Response
fa: صدور این پاسخ

en: Export this label set
fa: خروجی این مجموعه برچسب

en: Export this question
fa: صادر کردن این پرسش

en: Export this question group
fa: صادرات این گروه سوال

en: Export to CSV file
fa: خروج در فایل CSV

en: Export tokens
fa: صدور توکنها

en: Export tokens to CSV file
fa: صدور نشانه ها به فایل csv

en: Export...
fa: صادر ...

en: Expression Manager
fa: مدیر بیان

en: Expression manager
fa: مدیریت قالب های نگارش

en: Extra tokens found
fa: نشانه های اضافی یافت شد

en: Failed
fa: شکست خورد

en: Failed to activate the plugin.
fa: فعال کردن افزونه با شکست مواجه شد.

en: Failed to add group! Group Name was not supplied.
fa: اضافه کردن گروه انجام نشد! نام گروه مشخص نشده است.

en: Failed to add group! Group already exists.
fa: اضافه کردن گروه با شکست مواجه شد! گروه وجود دارد.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
fa: گروه افزوده نشد! اندازه نام گروه باید بیشتر از 20 کاراکتر باشد.

en: Failed to add user
fa: افزودن کاربر شکست خورد.

en: Failed to add user group.
fa: اضافه كرن گروه كاربران با شكست مواجه شد.

en: Failed to add user.
fa: افزودن کاربر شکست خورد.

en: Failed to create token entries
fa: توليد توکن(نشانه) شکست خورد

en: Failed to deactivate the plugin.
fa: غیر فعال کردن افزونه با شکست مواجه شد.

en: Failed to delete answer
fa: حذف پاسخ شکست خورد

en: Failed to edit user group!
fa: ویرایش گروه کاربری شکست خورد!

en: Failed to insert default value
fa: درج مقادیر پیش فرض ناموفق بود

en: Failed to insert group
fa: درج گروه ناموفق بود

en: Failed to insert question attribute
fa: درج صفت پرسش ناموفق بود

en: Failed to insert survey language
fa: درج زبان پرسشنامه ناموفق بود

en: Failed to open the uploaded file!
fa: بازکردن فايل بارگزاری شده با خطا مواجه شد!

en: Failed to remove user.
fa: حذف کاربر با شکست مواجه شد.

en: Failed to update answers
fa: به‌هنگام‌سازی پاسخ‌ها شکست خورد

en: Failed to update survey permissions!
fa: به‌هنگام‌سازی مجوزهای نظرسنجی شکست خورد!

en: Failed.
fa: شکست خورده.

en: Faulty line in import - fields and data don't match
fa: خط نادرست در واردات -- رشته ها و داده ها با هم مطابقت ندارند

en: Fax to:
fa: ارسال فکس به:

en: Feb
fa: فوریه

en: February
fa: فوریه

en: Female
fa: زن

en: Field caption
fa: عنوان درست

en: Field description
fa: شرح فیلد:

en: Field summary for %s
fa: خلاصه فيلد برای %s

en: File
fa: فایل

en: File %s
fa: فایل %s

en: File %s deleted
fa: فايل %s حذف شد

en: File %s uploaded
fa: فایل %s آپلود شده است

en: File backup created: %s
fa: فایل پشتیبان ایجاد شده است: %s

en: File count
fa: تعداد فایل

en: File does not contain LimeSurvey data in the correct format.
fa: فایل حاوی قالب صحیحی از اطلاعات LimeSurvey نیست.

en: File extension
fa: پسوند فایل

en: File metadata
fa: اطلاعات خاص مربوط به فايل

en: File name
fa: نام فایل

en: File seems empty or has only one line
fa: فایل خالی به نظر می رسد و یا تنها شامل یک خط است

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for OpenOffice and Excel). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
fa: فایل باید CSV استاندارد (تحدید کاما) فایل را با دو نقل قول اختیاری در اطراف ارزش (به طور پیش فرض برای آفیس اپن سورس و اکسل).خط اول باید نام فیلد باشد.زمینه ها می تواند در هر سفارش.

en: File size
fa: اندازه فایل

en: File upload
fa: بارگذاری فایل

en: File upload succeeded.
fa: فایل با موفقیت بارگذاری شد.

en: File:
fa: فایل:

en: Files
fa: فایل ها

en: Filter
fa: فیلتر

en: Filter HTML for XSS:
fa: HTML فیلتر XSS :

en: Filter blank email addresses:
fa: فیلتر آدرس ایمیل های خالی :

en: Filter by
fa: فیلتر شده توسط

en: Filter by email address
fa: با توجه به ايميل فيلتر کن

en: Filter by language
fa: با توجه به زبان فيلتر کن

en: Filter duplicate records:
fa: رکوردهای تکراری را فيلتر کن:

en: Filter surveys
fa: پرسشنامه ها را محدود کن به

en: Filter the available answers by this value
fa: فیلتر کردن جواب توسط این مقدار در دسترس

en: Filter...
fa: فیلتر...

en: Filtered from statistics script
fa: فیلتر از اسکریپت آمار

en: Finalize response submission
fa: نهایی تسلیم پاسخ

en: Find
fa: یافتن

en: Find first occurrence of a string
fa: اولین وقوع یک رشته

en: Find highest value
fa: ارزش بالاترین

en: Find lowest value
fa: ارزش پایین ترین

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
fa: پیدا کردن موقعیت اولین وقوع یک رشته به حروف حساس

en: Find position of first occurrence of a string
fa: پیدا کردن موقعیت اولین وقوع یک رشته

en: Find whether the type of a variable is integer
fa: پیدا کردن اینکه آیا نوع یک متغیر عدد صحیح است

en: Find whether the type of a variable is string
fa: یه که آیا نوع یک متغیر رشته ای است

en: Finds whether a value is not a number
fa: دریابد که آیا ارزش یک عدد نیست

en: Finds whether a variable is NULL
fa: دریابد که آیا یک متغیر است پوچ

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
fa: دریابد که آیا یک متغیر یک عدد یا یک رشته عددی

en: Finds whether the type of a variable is float
fa: دریابد که آیا نوع متغیر است شناور

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: First choice
fa: انتخاب اول

en: First line contains the code of questions:
fa: خط اول شامل کد سوالات می باشد:

en: First name
fa: نام

en: First name from token
fa: نام ثبت شده در توکن

en: Flash
fa: فلاش

en: Folder
fa: پوشه

en: Follow the following link to update it
fa: از طریق لینک زیر به آن را به روز رسانی

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
fa: بررسی  هنوز رتبهدهی نشده است فعال اما شما می توانید برای آنها ثبت .

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
fa: برای باز کردن آسان در اکسل MS، تغییر پسوند به 'تب' یا 'TXT'

en: For further information please contact %s
fa: برای اطلاعات بیشتر با %s تماس بگیرید

en: For stable and unstable versions
fa: برای نسخه های پایدار و ناپایدار

en: For stable versions
fa: برای نسخه های پایدار

en: Forbidden Extension
fa: پسوند ممنوع

en: Force HTTPS:
fa: HTTPS را اجباری کن:

en: Force import:
fa: تحمیل ورود:

en: Forgot your password?
fa: رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

en: Format
fa: فرمت

en: Format a GMT date/time
fa: فرمت تاریخ GMT / زمان

en: Format a local date/time
fa: فرمت تاریخ / زمان محلی

en: Format a local time/date as integer
fa: فرمت / تاریخ به وقت محلی به عنوان عدد صحیح

en: Format a number with grouped thousands
fa: فرمت یک تعداد با هزاران گروه بندی

en: Format:
fa: فرمت:

en: Format: %s
fa: فرمت: %s

en: Found
fa: یافت شد

en: Found & writable
fa: یافت و قابل نوشتن

en: French
fa: فرانسوی

en: From
fa: از

en: From token table
fa: از جدول توکن

en: Fula
fa: بدشکل

en: Full
fa: کامل

en: Full answers
fa: پاسخ های کامل

en: Full name
fa: نام کامل

en: Full names
fa: نامهای کامل

en: Full question text
fa: متن کامل پرسش

en: Full responses
fa: پاسخ های کامل

en: Full search
fa: جستجو کامل

en: Full selector
fa: انتخاب کامل

en: Full template editor
fa: ویرایشگر الگو کامل

en: Full template editor (default)
fa: ویرایشگر کامل قالب (پیش فرض)

en: GB2312 Simplified Chinese
fa: GB2312 چيني ساده شده

en: GBK Simplified Chinese
fa: GBK چيني ساده شده

en: GEOSTD8 Georgian
fa: GEOSTD8 گرجي

en: GNU General Public License:
fa: GNU مجوز عمومی همگانی :

en: Galician
fa: گالیسی

en: Gender
fa: جنسیت

en: General
fa: کلیات

en: General filters
fa: فيلتر عمومی

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Generate a random integer
fa: تولید یک عدد صحیح تصادفی

en: Generate tokens
fa: ایجاد توکن

en: Generating summaries ...
fa: تولید خلاصه ...

en: Georgian
fa: میلادی

en: German
fa: آلمانی

en: German (informal)
fa: آلمانی (غیر رسمی)

en: Get order from previous question
fa: دریافت سفارش از سوال قبلی

en: Get statistics from these responses
fa: دریافت آمار از این پاسخ ها

en: Get string length
fa: طول رشته

en: Get the default location using the user's IP address?
fa: محل پیش فرض براساس آدرس IP دریافت شود؟

en: Get the integer value of a variable
fa: بدست آوردن مقدار صحیح یک متغیر

en: Get time statistics from these responses
fa: آمار هم از این پاسخ ها

en: Get value of pi
fa: ارزش از عدد پی

en: Getting questions and answers ...
fa: گرفتن پرسش‌ها و پاسخ‌ها ...

en: Global participant settings
fa: تنظیمات شرکت کننده در سراسر جهان

en: Global settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Global settings were saved.
fa: تنظیمات عمومی ذخیره شد.

en: Go back
fa: بازگشت

en: Go to question
fa: برو به پرسش

en: Go to question group
fa: برو به گروه سوال

en: Go to survey
fa: برو به نظرسنجی

en: Go to this group
fa: رفتن به این گروه

en: Go to this question
fa: رفتن به این سوال

en: Google Analytics API key:
fa: کلید API آنالیز گوگل :

en: Google Maps
fa: نقشه گوگل

en: Google Maps API key:
fa: نقشه های گوگل API های کلیدی :

en: Google Translate API key:
fa: کلید API مترجم گوگل :

en: Greater than
fa: بزرگتر از

en: Greater than (Strings)
fa: بزرگتر از

en: Greater than or equal to
fa: بزرگتر از یا مساوی با

en: Greater than or equal to (Strings)
fa: بزرگتر از یا مساوی با

en: Greater than:
fa: بزرگتر از:

en: Greek
fa: یونانی

en: Group
fa: گروه

en: Group 1: The first lot of questions
fa: گروه 1: اولین دسته پرسشها

en: Group by Group
fa: گروه به گروه

en: Group could not be deleted
fa: امکان حذف گروه نیست

en: Group description
fa: توضیحات گروه:

en: Group member can only see own group:
fa: عضو گروه تنها می توانید گروه خود را ببینید :

en: Group members
fa: اعضای گروه

en: Group not found.
fa: گروه پیدا نشد.

en: Group of checkboxes
fa: گروه از چک باکس

en: Group time
fa: زمان گروه

en: Gujarati
fa: گجراتی

en: HP West European
fa: HP اروپاي غربي

en: HTML editor
fa: ویرایشگر HTML

en: HTML editor mode
fa: حالت ویرایش HTML

en: Header for first scale
fa: عنوان اولین مقیاس

en: Header for second scale
fa: عنوان دومین مقیاس

en: Heading
fa: عنوان

en: Headings
fa: عنوان ها

en: Hebrew
fa: عبری

en: Height of dropdown
fa: ارتفاع کرکره

en: Height of the map in pixel
fa: طول نقشه به پیکسل

en: Hello %s,
fa: سلام %s,

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
fa: سلام،
    
    پاسخ جديدی برای نظرسنجی '{SURVEYNAME}' ارسال شد.
    
    برای بازخوانی نظرسنجی روی لينک زير کليک کنيد:
    {RELOADURL}
    
    برای مشاهده پاسخ رو لينک زير کليک کنيد:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    برای ويرايش پاسخ روی لينک زير کليک کنيد:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    مشاهده آمار:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
fa: سلام،
    
    پاسخ جديدی برای نظرسنجی '{SURVEYNAME}' ارسال شد.
    برای بازخوانی نظرسنجی روی لينک زير کليک کنيد:
    {RELOADURL}
    برای مشاهده پاسخ رو لينک زير کليک کنيد:
    {VIEWRESPONSEURL}
    برای ويرايش پاسخ روی لينک زير کليک کنيد:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    مشاهده آمار:
    {STATISTICSURL}
    
    
    جوابهای زير توسط شرکت کننده داده شده اند:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
fa: راهنما

en: Help about this question
fa: راهنمایی در مورد این پرسش

en: Help:
fa: راهنما:

en: Hidden
fa: پنهان

en: Hide advanced settings
fa: عدم نمايش تنظيمات پيشرفته

en: Hide both
fa: مخفی کردن هر دو

en: Hide both (Forced by the system administrator)
fa: عدم نمايش هر دو(از سوی مديريت اجباری گرديده است)

en: Hide details of this Survey
fa: پنهان کردن جزئیات این نظرسنجی

en: Hide details of this group
fa: مخفی کردن جزئیات این گروه

en: Hide details of this question
fa: پنهان کردن جزئیات این سوال

en: Hide the tip that is normally shown with a question
fa: راهنمایی پرسش ها را مخفی کن

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
fa: اين سوال را هميشه مخفی کن. برای انتقال اطلاعات با استفاده از تکميل اوليه پاسخ ها کاربرد دارد.

en: Hide tip
fa: راهنمایی را مخفی کن

en: Hindi
fa: هندی

en: Hints
fa: راهنمایی‌ها

en: Hour
fa: ساعت

en: How many roads must a man walk down?
fa: چه راهی باید پیموده شود؟

en: How many rows to display
fa: تعداد سطرها برای نمایش

en: Huge Free Text
fa: ورودی متنی داستانی (خیلی بزرگ)

en: Hungarian
fa: مجارستانی

en: I accept
fa: من قبول می کنم

en: ID
fa: شناسه

en: ID:
fa: شناسه:

en: IP Addresses will be logged
fa: آدرس آی.پی. ثبت می‌شود

en: IP Info DB API Key:
fa: اطلاعات IP DB API های کلیدی :

en: IP address
fa: آدرس IP

en: IP as default location
fa: IP بعنوان محل پیش فرض

en: ISO 8859-1 West European (latin1)
fa: ISO 8859-1 غرب اروپا (latin1)

en: ISO 8859-13 Baltic (latin7)
fa: ISO 8859-13 بالتيك

en: ISO 8859-2 Central European (latin2)
fa: ISO 8859-2 اروپاي مركزي

en: ISO 8859-7 Greek
fa: ISO 8859-7 يوناني

en: ISO 8859-8 Hebrew
fa: ISO 8859-8 عبري

en: ISO 8859-9 Turkish (latin5)
fa: ISO 8859-9 تركي

en: Icelandic
fa: ایسلندی

en: Identifier
fa: شناسه

en: Identifier:
fa: شناسه:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
fa: اگر خطا مشاهده شد شما باید این کدنوشته را متوالیاً اجرا کنید.

en: If necessary the database will be updated.
fa: در صورت لزوم پایگاه داده بروزرسانی می گردد.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
fa: درصورت انتخاب زيرسوال ها اين مقدار بعنوان ارزيابی اضافه می گردد.

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
fa: اگر بانک اطلاعاتی در حال حاضر موجود نباشد ایجاد خواهد شد (مطمئن شوید کاربر بانک اجازه دسترسی های لازم را داشته باشد). برمقابل اگر جداول لایم سوروای در بانک موجود باشند آنها پس از نصب بطور خودکار بروز خواهند شد.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
fa: اگر لینک کار نمی کند و شما را بر روی HTTPS به نوبه خود، LimeSurvey خواهد شکست و شما را قادر نخواهد بود به آن دسترسی داشته باشید.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
fa: اگر شرکت کننده همه گزینه ها را انتخاب کرد، همه را غیرفعال و مجموعه "گزینه انحصاری" را انتخاب کن

en: If tokens are used, the public may register for this survey
fa: اگر از نشانه‌ها استفاده شود، همه می‌توانند در این نظرسنجی ثبت‌نام کنند.

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
fa: چنانچه قصد استفاده از توابع نمادین و یا ایمیل های اطلاع رسانی را دارید، ابتدا نیاز به تنظیم ایمیل مدیر می باشد.

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
fa: چنانچه %s را انتخاب می نمایید، لطفا نظر خود در فیلد متنی همراه آن مشخص نمایید.

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
fa: اگر این جدول را حذف نمایید دیگر این نظرسنجی به توکن نیاز نخواهد داشت.

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
fa: اگر آدرس ایمیل خود را بدهید، ایمیلی حاوی جزئیات برای شما ارسال خواهد شد.

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
fa: اگر برای شما توکن تخصیص شده، لطفا آنرا در جعبه زیر وارد کرده و روی ادامه کلیک کنید.

en: If you initialise tokens for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
fa: درصورت مقداردهی اوليه به توکنها (نشانه ها)، اين نظرسنجی فقط برای کاربرانی که توکن ارائه نمايند در دسترس خواهد بود

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
fa: درصورت حذف این ویژگی، تمامی اطلاعات را از دست خواهید داد

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
fa: اگر حالت ایمیل را تغییر دهید، باید قالب‌های ایمیل را برای مناسب بودن با فرم جدید مرور کنید.

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
fa: نکته: اگر گزينه -پاسخ های ناشناس- را فعال و يک جدول توکن ايجاد کنيد سيستم به منظور حفظ ناشناس ماندن بجای تاريخ و زمان تکميل حرف 'Y' را قرار می دهد.

en: If you used an identifying token to access this survey, please rest assured that this token will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses.
fa: اگر شما از شناسه شناسایی برای دسترسی به این نظرسنجی استفاده کرده اید، لطفا مطمئن باشید که این نشانه همراه با پاسخ های شما ذخیره نمی شود. این مهم در یک پایگاه داده مجزا مدیریت شده و تنها برای نمایش تکمیل شدن و یا نشدن نظرسنجی توسط شما بروزرسانی خواهد شد.هیچ راهی برای تطبیق نشانه های شناسایی با پاسخ های نظر سنجی وجود ندارد.

en: If you want to check any of the answers you have made, and/or change them, you can do that now by clicking on the [<< prev] button and browsing through your responses.
fa: درصورت تمايل به چک کردن پاسخ های قبلی خود و يا تغيير آنها می توانيد بر روی دکمه "قبلی" کليک نموده و پاسخ ها را مرور نماييد.

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
fa: اگر قصد دارید نظرسنجی را بر روی یک محیط نصب قدیمی بیافزایید و اگر نظرسنجی شما با مشکل روبروست: از نسخه قدیمی استفاده نمایید (اگر برخی از کدها تکراری باشند، انتخاب بصورت خودکار صورت خواهد گرفت).

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
fa: درصورت تمايل می توانيد %s فايل ديگر آپلود نماييد، و يا به نظرسنجی بازگرديد.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
fa: اگر پایگاه داده شما به اشتراک گذاشته شده است توصیه میشود که از پیشوند "lime_" استفاده کنید در غیر این صورت شما میتوانید این تظیمات را خالی بگذارید.

en: Images
fa: تصاویر

en: Import
fa: وارد کردن

en: Import CSV
fa: وارد کردن CSV

en: Import Label Set
fa: وارد کردن مجموعه برچسب

en: Import Question
fa: وارد کردن پرسش

en: Import Resources ZIP Archive
fa: وارد کردن منابع آرشیو فشرده

en: Import VV file
fa: وارد كردن فايل VV

en: Import a VV response data file
fa: وارد کردن یک فایل پاسخ از نوع VV

en: Import a VV survey file
fa: وارد کردن یک فایل VV نظرسنجی

en: Import again
fa: مجددا بارگذاری نمایید

en: Import as not finalized answers?
fa: وارد کردن بصورت پاسخ‌های نهایی نشده؟

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
fa: بارگذاری فایل ناموفق بوده، فایل انتخاب شده نامعتبر می باشد. %s

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
fa: وارد کردن ناموفق: واردات اجباری درخواست شد اما فایل ورودی حاوی ستون های کافی برای پر کردن نظر سنجی نمی باشد.

en: Import failed: No answers could be mapped.
fa: خطا در ورود اطلاعات: امکان ایجاد ارتباط برای پسخ ها وجود ندارد

en: Import from CSV file
fa: دریافت از فایل CSV

en: Import label set resources
fa: وارد نمودن منابع مجموعه برچسب

en: Import label set(s)
fa: وارد کردن مجموعه (ها)ی برچسب

en: Import of label set(s) is completed.
fa: وارد نمودن مجموعه (ها)ی برچسب کامل شده است.

en: Import of survey is completed.
fa: وارد نمودن پرسشنامه پایان یافت

en: Import of this survey file failed
fa: وارد کردن این فایل شکست خورد

en: Import old tokens
fa: وارد کردن نشانه های قدیمی

en: Import question group
fa: واردات گروه سوال

en: Import responses
fa: ورود پاسخ ها

en: Import responses from a deactivated survey table
fa: ورود پاسخ ها از جدول يک نظرسنجی غيرفعال

en: Import survey
fa: وارد کردن نظرسنجی

en: Import survey data
fa: وارد كردن داده پرسشنامه

en: Import survey resources
fa: وارد نمودن منابع پرسشنامه

en: Import template
fa: قالب واردات

en: Import template ZIP archive
fa: وارد کردن قالب بصورت  آرشیو فشرده

en: Import timings (if exist)
fa: واردکردن زمان بندی(درصورت وجود)

en: Import tokens from CSV file
fa: وارد کردن نشانه از فایل csv

en: Import tokens from LDAP query
fa: وارد کردن نشانه ها از پرس و جوهای LDAP

en: Important instructions
fa: نکات مهم

en: Imported Files List
fa: لیست فایل‌های وارد شده

en: Imported Resources for
fa: وارد کردن منابع برای

en: Imported files list
fa: لیست فایل های وارد شده

en: Imported resources for
fa: منابع وارد شده برای

en: Imported template files for
fa: وارداتی فایل های قالب برای

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
fa: به دلیل وجود حداقل یک پرسش که بر روی محتوای خود شرط دارد، حذف این گروه ممکن نیست.

en: In the printable version replace the relevance equation with this explanation text.
fa: در نسخه قابل چاپ معادله مربوطه را با این متن توضیح جایگزین نمایید.

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Include:
fa: شامل:

en: Incomplete responses
fa: پاسخ های ناکامل

en: Incomplete responses only
fa: فقط پاسخ های ناتمام

en: Incorrect permissions in your %s folder.
fa: مجوزهای لازم در پوشهٔ %s وجود ندارد.

en: Incorrect username and/or password!
fa: نام کاربری و یا رمز عبور نادرست است!

en: Increase
fa: افزايش

en: Incremental
fa: افزایشی

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Inexistant token table
fa: جدول نشانه غيرموجود

en: Information
fa: اطلاعات

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
fa: مدیر اولیه سیستم نمی تواند حذف شود!

en: Initial Superadmin permissions cannot be updated!
fa: مجوز اولیه مدیریت ویژه نمی تواند به روز شود!

en: Initialise tokens
fa: مقداردهی نشانه‌ها

en: Inline HTML editor
fa: ویرایشگر اچ.تی.ام.ال. درخط

en: Input
fa: ورود

en: Input box width
fa: عرض جعبه ورودی

en: Insert a new answer option after this one
fa: قرار دادن یک گزینه پاسخ جدید بعد از این

en: Insert a new label after this one
fa: وارد کردن یک برچسب جدید بعد از این

en: Insert a new subquestion after this one
fa: قرار دادن یک زیر سوال جدید بعد از این

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
fa: در نمايش چاپی به صفحه بعد برو.

en: Insert page break in printable view
fa: در نمايش قابل چاپ به صفحه بعد برو

en: Insert/edit LimeSurvey replacement field
fa: درج/ویرایش فیلد جایگزینی LimeSurvey

en: Inserting the label set failed.
fa: وارد کردن مجموعه  برچسب شکست خورده است.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
fa: درج HTML پرش به خط قبل از تمام خطوط جدید در یک رشته

en: Instructions for the impatient
fa: دستورالعمل برای بی تاب

en: Integer only
fa: فقط عدد صحيح

en: Interface language
fa: زبان رابط کاربری

en: Interfaces
fa: واسط های

en: Interview time
fa: زمان مصاحبه

en: Invalid group number for this survey:
fa: شماره گروه غیر معتبر برای این نظر سنجی

en: Invalid survey ID
fa: شناسه پرسشنامه نامعتبر

en: Invitation
fa: ارسال دعوت‌نامه

en: Invitation attachments:
fa: ضمیمه های دعوت:

en: Invitation email
fa: ایمیل دعوت:

en: Invitation email body:
fa: متن ایمیل دعوت :

en: Invitation email subject
fa: موضوع ایمیل دعوت نامه

en: Invitation email subject:
fa: موضوع ایمیل دعوت:

en: Invitation email:
fa: ایمیل دعوت:

en: Invitation sent date
fa: تاريخ ارسال دعوتنامه

en: Invitation sent to:
fa: دعوت‌نامه ارسال شد:

en: Invitation sent?
fa: دعوت‌نامه ارسال شد؟

en: Invitation status:
fa: وضعيت دعوتنامه:

en: Invitation to participate in a survey
fa: دعوت به شرکت در یک نظر سنجی

en: Invited
fa: دعوت شد

en: Irish
fa: ایرلندی

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
fa: آیا شرکت کنندگان لازم برای دادن نظر به فایل آپلود شده است؟

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
fa: آیا شرکت کنندگان لازم برای دادن عنوان به فایل آپلود شده است؟

en: It is missing a quota message for the following languages:
fa: آن گم شده است یک پیام سهمیه بندی برای زبانهای زیر :

en: It is presented group by group.
fa: بصورت گروه به گروه نمایش داده می‌شود.

en: It is presented on one single page.
fa: بصورت یک صفحهٔ واحد نمایش داده می‌شود.

en: It is presented question by question.
fa: بصورت سوال به سوال نمایش داده می‌شود.

en: It uses cookies for access control.
fa: برای کنترل دسترسی از کوکی استفاده می‌شود.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
fa: همچنین هر گونه منابع / فایل هایی که برای این مطالعه آپلود را حذف کنید.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
fa: نظر سنجی منقضی شده قابل دسترسی است به شرکت کنندگان (آنها فقط شاهد یک پیام است که بررسی تمام شده است) نیست.

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Italian (informal)
fa: ایتالیایی (غیر رسمی)

en: Iterate survey
fa: تکرار نظرسنجی(هشدار! پاسخ های قبلی حذف می شوند)

en: Jan
fa: ژانویه

en: January
fa: ژانویه

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Join array elements with a string
fa: پیوستن به عناصر آرایه را با یک رشته

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
fa: یکپارچه سازی رشته ها، بازگرداندن رشته پیوسته. این تابع نام مستعار implode (\ "\"، argN) است

en: Jul
fa: جولای

en: July
fa: جولای

en: Jun
fa: ژوئن

en: June
fa: ژوئن

en: KOI8-R Relcom Russian
fa: KOI8-R Relcom روسي

en: KOI8-U Ukrainian
fa: KOI8-U اوكرايني

en: Keyboard-less operation
fa: صفحه کلید کمتر بهره برداری

en: Kinyarwanda
fa: کینی آرواندا

en: Korean
fa: کره‌ای

en: Kurdish (Sorani)
fa: کردی (سورانی)

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
fa: LDAP از کار افتاده است و یا پرس و جو LDAP تعریف شده است.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
fa: پرس و جوهای LDAP توسط مدیر سیستم در فایل تنیمات تعریف شده اند.  /application/config/ldap.php .

en: Label
fa: برچسب‌

en: Label %s
fa: برچسب‌ %s

en: Label Set
fa: مجموعه برچسب

en: Label for 'Other:' option
fa: برچسب گزينه "ديگر"

en: Label set administration
fa: مدیریت مجموعه برچسب

en: Label set browser
fa: مرور مجموعه برچسبها

en: Label set import summary
fa: خلاصهٔ وارد کردن مجموعه برچسب

en: Label set name
fa: نام مجموعه برچسب

en: Label set properties sucessfully updated.
fa: ويژگي هاي مجموعه برچسب با موفقيت بروزرساني شد.

en: Label set sucessfully deleted.
fa: مجموعه برچسب با موفقيت حذف شد.

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
fa: مجموعه ای برچسب نیست ، چون، همان مجموعه ای برچسب در حال حاضر وجود دارد.

en: Label sets
fa: مجموعه‌های برچسب

en: Label sets:
fa: مجموعه های برچسب:

en: Label:
fa: برچسب:

en: Labels
fa: برچسب‌ها

en: Labels sucessfully updated
fa: برچسب ها با موفقیت به روز شدند

en: Language
fa: زبان

en: Language Switch
fa: تغییر زبان

en: Language code
fa: کد زبان

en: Language selection
fa: انتخاب زبان

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Languages:
fa: زبان‌ها

en: Last VV version
fa: آخرین نسخه VV

en: Last invited
fa: تاریخ و زمان آخرین دعوت

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Last name from token
fa: نام خانوادگی ثبت شده در توکن

en: Last page
fa: آخرین صفحه

en: Last reminder sent date
fa: تاریخ آخرین یادآوری ارسال شده

en: Later than:
fa: پس از:

en: Latvian
fa: لتونیایی

en: Less than
fa: کوچکتر از

en: Less than (Strings)
fa: کوچکتر از

en: Less than or equal to
fa: کوچکتر از یا مساوی با

en: Less than or equal to (Strings)
fa: کوچکتر از یا مساوی با

en: Less than:
fa: کوچکتر از:

en: License
fa: پروانه

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
fa: LimeSurvey می تواند این پایگاه داده را برای شما ایجاد کند.

en: LimeSurvey database is up to date. No action needed
fa: پایگاه داده LimeSurvey است تا تاریخ. اقدام مورد نیاز

en: LimeSurvey has been installed successfully.
fa: نرم افزار لایم سروی با موفقیت نصب گردید.

en: LimeSurvey installer
fa: نصاب LimeSurvey

en: LimeSurvey online manual
fa: راهنمای برخط LimeSurvey

en: LimeSurvey replacement field properties
fa: خواص فیلد جایگزینی LimeSurvey

en: Limit
fa: محدودیت

en: Limit the number of possible answers
fa: تعداد پاسخ های ممکن را محدود کن

en: Limit time to answer question (in seconds)
fa: محدودیت زمانی برای پاسخ به سوال (در ثانیه)

en: Limit:
fa: محدودیت:

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
fa: خط %s: فیلدهای پیدا شده: %s: مورد انتظار: %s

en: List
fa: لیست

en: List (Dropdown)
fa: لیست (لیست پایین آمدنی)

en: List (Radio)
fa: لیست (دکمه رادیویی)

en: List survey publicly:
fa: فهرست کردن نظرسنجی بطور عمومی:

en: List with comment
fa: لیست به همراه توضیحات

en: Lithuanian
fa: لیتوانی

en: Load Page
fa: صفحهٔ بارکردن

en: Load a previously saved survey
fa: بارگذاری پرسشنامه ای که پیش از این ذخیره نموده اید

en: Load now
fa: بارگذاری کن

en: Load unfinished survey
fa: بارگزاری نظر سنجی تمام نشده

en: Loading translations
fa: بارگزاری ترجمه ها

en: Loading...
fa: در حال بارگزاری...

en: Location
fa: محل

en: Logged in
fa: وارد شده به عنوان

en: Logged in as:
fa: وارد شده به عنوان:

en: Logic
fa: منطق

en: Login
fa: ورود به سیستم

en: Logout
fa: خروج

en: Logout successful.
fa: با موفقیت از سیستم خارج شدید.

en: Long Free Text
fa: ورودی متنی بلند

en: Look at survey logic files
fa: فایل منطق پرسشنامه را ببینید

en: Mac Central European
fa: Mac اروپاي مركزي

en: Mac West European
fa: Mac اروپاي غربي

en: Macedonian
fa: مقدونی

en: Mail to all Members
fa: ایمیل به همهٔ اعضا

en: Main Admin Screen
fa: صفحهٔ اصلی مدیریت

en: Main admin screen
fa: صفحهٔ اصلی مدیریت

en: Make a comment on your choice here:
fa: در مورد پاسخ خود توضیح دهید

en: Make a string lowercase
fa: ساختن رشته حروف کوچک

en: Make a string uppercase
fa: ساختن رشته حروف بزرگ

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
fa: وقتی گزينه "ديگر" فعال است، فيلد توضيحات را الزامی کن

en: Make these mappings automatic in future
fa: در آینده این نگاشت ها را خودکار نمایید

en: Malay
fa: مالی (اهل شبه جزیره ی ماله یا مالایا و سرزمین های اطراف آن)

en: Male
fa: مرد

en: Maltese
fa: مالتایی

en: Manage additional attribute fields
fa: مدیریت زمینه های ویژگی های اضافی

en: Manage survey administrators
fa: مدیریت مدیران پرسشنامه

en: Manage token attribute fields
fa:  مديريت فيلدهای مشخصه‌ توکنها

en: Mandatory Question
fa: پرسش اجباری

en: Mandatory fields:
fa: فیلدهای اجباری:

en: Mandatory:
fa: اجباری:

en: Mandatory?
fa: اجباری؟

en: Map height
fa: طول نقشه

en: Map width
fa: عرض نقشه

en: Map your participant attributes to an existing token attribute or create a new one
fa: ویژگیهای شرکت کننده خود را با یک ویژگی نشانه موجود نگاشت کنید و یا یک نشانه جدید ایجاد نمایید

en: Map your token attributes to an existing participant attribute or create a new one
fa: ویژگیهای نشانه خود را با یک ویژگی مشارکت کننده نگاشت کنید و یا یک ویژگی جدید ایجاد نمایید

en: Map zoom level
fa: بزرگنمایی نقشه

en: Mar
fa: مارس

en: Marathi
fa: مراتی

en: March
fa: مارس

en: Mask questions
fa: ایجاد سوال

en: Max number of files
fa: حداکثر تعداد فایلها

en: Max reminders
fa: حداکثر تعداد يادآوری

en: Maximize
fa: بیشینه ساختن

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Maximum answers
fa: حداکثر جواب ها

en: Maximum characters
fa: حداکثر کارکترها

en: Maximum characters allowed
fa: حداکثر تعداد کارکتر مجاز

en: Maximum date
fa: حداکثر تاریخ

en: Maximum date selectable in calendar (YYYY-MM-DD). Only the year is used if dropdown boxes are selected.
fa: حداقل انتخاب تاریخ در تقویم (YYYY-MM-DD). اگر جعبه های کشویی انتخاب شوند تنها سال مورد استفاده قرار گیرد.

en: Maximum file size allowed (in KB)
fa: حداکثر اندازه فايل مجاز (به کيلوبايت)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
fa: بیشترین تعداد از فایل ها است که شرکت کننده می تواند برای این سوال آپلود

en: Maximum sum value
fa: حداکثر جمع مقادیر

en: Maximum sum value of multiple numeric input
fa: حداکثر جمع ورودی های عددی چندگانه

en: Maximum value
fa: حداکثر مقدار

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
fa: حداکثر مقدار آرایه (چند انعطاف پذیر) نوع سوال

en: Maximum value of the numeric input
fa: حداکثر مقدار ورودی عددی

en: May
fa: می

en: Maybe you don't have permission.
fa: شاید شما مجوزهای لازم را ندارید.

en: Message
fa: پیام

en: Message:
fa: پیام:

en: Microsoft Excel
fa: اکسل

en: Microsoft Word
fa: مایکروسافت ورد

en: Min days between reminders
fa: حداقل روزها بين ارسال يادآوری

en: Min number of files
fa: حداقل تعداد فايلها

en: Minimize
fa: به حداقل رساندن

en: Minimum
fa: حداقل

en: Minimum answers
fa: حداقل پاسخ ها

en: Minimum date
fa: حداقل تاریخ

en: Minimum date selectable in calendar (YYYY-MM-DD). Only the year is used if dropdown boxes are selected.
fa: حداقل انتخاب تاریخ در تقویم (YYYY-MM-DD). اگر جعبه های کشویی انتخاب شوند تنها سال مورد استفاده قرار گیرد.

en: Minimum memory available
fa: حداقل حافظه

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
fa: حداقل تعداد فایل ها است که شرکت کنندگان باید برای این پرسش آپلود

en: Minimum requirements
fa: نیازمندی های حداقل

en: Minimum sum value
fa: حداقل حاصلجمع

en: Minimum value
fa: حداقل مقدار

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
fa: حداقل مقدار برای آرایه (چند انعطاف پذیر) نوع سوال

en: Minimum value of the numeric input
fa: حداقل مقدار ورودی عددی

en: Minute
fa: دقیقه

en: Minute step interval
fa: فاصله گام دقیقه

en: Minute step interval when using select boxes
fa: فاصله گام دقیقه در هنگام استفاده از جعبه را انتخاب کنید

en: Mongolian
fa: مغولی

en: Month
fa: ماه

en: Month display style
fa: ماه سبک صفحه نمایش

en: Move on without warning
fa: بدون تذکر ادامه بده

en: Multiple Numerical Input
fa: چند ورودی عددی

en: Multiple Short Text
fa: چند ورودی متنی کوتاه

en: Multiple choice
fa: انتخاب چندگزینه ای

en: Multiple choice questions
fa: سوال های چند گزینه ای

en: Multiple choice with comments
fa: چندگزینه ای با نظرات

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
fa: مجموع ورودی های عددی باید با این مقدار برابر باشد

en: Name
fa: نام

en: Name of the survey
fa: نام نظرسنجی

en: Name of the survey administrator
fa: نام مدیر نظرسنجی

en: Name:
fa: نام:

en: Navigation delay (seconds):
fa: ناوبری تاخیر (ثانیه) :

en: Never
fa: هرگز

en: New answer for quota '%s'
fa: برای عبارت '%s' پاسخی وجود ندارد

en: New answer option
fa: پاسخ جدید

en: New dummy tokens were added.
fa: توکن های بدل اضافه شد.

en: New files were successfully installed.
fa: فايلهای جديد با موفقيت نصب گرديد.

en: New files will be downloaded and installed.
fa: فایلهای جدید دریافت و نصب خواهند شد.

en: New label set
fa: مجموعه برچسب های جدید

en: New password: %s
fa: رمز عبور جديد: %s

en: New question group was saved.
fa: گروه پرسش جديد ذخيره شد.

en: New quota
fa: سهمیهٔ جدید

en: New scenario number:
fa: شماره سناریو جدید

en: New subquestion
fa: زیر سوال جدید

en: New survey title:
fa: عنوان نظر سنجی جدید :

en: New token was added.
fa: نشانه رمز بود اضافه شده است.

en: NewTemplate
fa: قالب جدید

en: Next
fa: بعدی

en: Next choice
fa: انتخاب بعدی

en: Next question
fa: سوال بعدی

en: Next question group
fa: گروه سوالات بعدی

en: No
fa: خیر

en: No (Forced by the system administrator)
fa: خير(از سوی مديريت اجباری گرديده است)

en: No CFIELDNAME field set!
fa: هیچ نام و نام فیلد مجموعه ای میدان!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
fa: هیچ شناسهٔ گروه وارد نشده است. امکان وارد کردن پرسش نیست.

en: No HTML editor
fa: بدون ویرایشگر اچ.تی.ام.ال

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
fa: هیچ شناسهٔ نظرسنجی وارد نشده است. امکان وارد کردن پرسش نیست.

en: No SID Provided
fa: هیچ شناسهٔ نظرسنجی وارد نشده است

en: No Username selected.
fa: هیچ نام کابری انتخاب نشده است.

en: No answer
fa: بدون پاسخ

en: No attributes to view
fa: هیچ صفتی جهت نمایش وجود ندارد.

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
fa: هیچ شرایط می تواند کپی شده (با توجه به تکراری)

en: No control on checkbox
fa: چک باکس بدون کنترل

en: No database action required!
fa: هیچ اقدام بانک اطلاعاتی مورد نیاز!

en: No email notification
fa: بدون ایمیل اطلاع‌رسانی

en: No invitation code is needed to complete the survey.
fa: برای اتمام این نظرسنجی نیاز به کد دعوت نیست.

en: No matching CFIELDNAME group!
fa: هيچ گروه CFIELDNAME متناظري وجود ندارد.

en: No matching CQID
fa: هيچ CQID متناظري وجود ندارد!

en: No matching group
fa: هیچ گروهی مطابقت داده نشد

en: No matching question
fa: هیچ پرسشی مطابقت داده نشد

en: No matching survey
fa: هیچ نظرسنجی مطابقت داده نشد

en: No new participants were created
fa: هیچ شرکت کننده جدیدی ایجاد نشده است

en: No next question
fa: بدون سوال بعدی

en: No next question group
fa: گروه پرسش بعدی وجود ندارد

en: No of surveys
fa: تعداد نظرسنجی

en: No old responses found.
fa: هیچ جواب قدیمی ای یافت نشد.

en: No old survey or token table selected.
fa: هیچ پرسشنامه قدیمی و یا جدول نشانه ای انتخاب نشده است.

en: No other user in the system
fa: هیچ کاربر دیگر در سیستم

en: No parameters defined
fa: پارامترهای تعریف شده

en: No participant information lost.
fa: اطلاعی از شرکت کنندگان از دست داده است.

en: No participants to view
fa: هیچ شرکت کننده ای جهت نمایش وجود ندارد.

en: No previous question
fa: بدون سوال قبلی

en: No previous question group
fa: گروه پرسش قبلی وجود ندارد

en: No question group found.
fa: هیچ گروه سوالی یافت نشد.

en: No question index will be shown with this format.
fa: فهرست سوالات با این فرمت نمایش داده نخواهد شد.

en: No questions selected
fa: هیچ پرسشی انتخاب نشده است

en: No quotas have been set for this survey
fa: هیچ سهمیه‌ای برای این نظرسنجی تنظیم نشده است

en: No reminder(s) sent
fa: هیچ یادآوری ارسال نشد

en: No replacement variable available for this field
fa: هیچ متغیری برای جایگزینی این فیلد وجود ندارد

en: No response lines in your file.
fa: هیچ سطری برای پاسخ در پرونده شما وجود ندارد.

en: No responses are lost.
fa: بدون پاسخ هستند از دست داده است.

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
fa: ID پرسشنامه ايجاد نشده است.عدم توانايي كپي پرسشنامه

en: No survey participants matching the search criteria
fa: هیچ شرکت کننده ای حائز شرایط جستجو شده نبوده است

en: No surveys available.
fa: نظرسنجی ای دردسترس نیست

en: No syntax errors detected in this survey
fa: در این نظر سنجی هیچ خطای نحوی پیدا نشد

en: No token table.
fa: هیچ جدول نشانه ای یافت نشد.

en: No, thanks.
fa: نه، ممنون.

en: Nominal
fa: اسمی

en: None
fa: هیچکدام

en: None found
fa: یافت نشد

en: None selected
fa: علامت گذاری هیچکدام

en: Norwegian (Bokmal)
fa: نروژی (بوکمالی)

en: Norwegian (Nynorsk)
fa: نروژی (نینورسک)

en: Not Active
fa: غیر فعال

en: Not Selected
fa: انتخاب نشده

en: Not a valid expression
fa: یک عبارت معتبر نیست

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
fa: همه گزینه های پاسخ ذخیره نشده اند. این امر عموما بخاطر محدودیت های سرور اتفاق می افتد(تنظیم max_input_vars سرور PHP) - لطفا با مدیر سیستم تماس بگیرید.

en: Not all labels were updated successfully.
fa: همه برچسب های موفقیت به روز رسانی نشد.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
fa: همه زیر سوالات ذخیره نشده اند. این امر عموما بخاطر محدودیت های سرور اتفاق می افتد(تنظیم max_input_vars سرور PHP) - لطفا با مدیر سیستم تماس بگیرید.

en: Not completed or Not displayed
fa: کامل نشده يا نمايش نيافته است

en: Not contains
fa: شامل نمی باشد

en: Not displayed
fa: نمايش داده نشده

en: Not enough values for calculation
fa: مقادیر برای محاسبه کافی نیست

en: Not equal
fa: نامساوی

en: Not equal to
fa: نا برابر با

en: Not found
fa: موردی یافت نشد.

en: Not imported label sets
fa: مجموعه برچسب وارد نشده

en: Not invited
fa: دعوت نشده

en: Not started
fa: شروع نشده

en: Note
fa: نکته

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
fa: توجه داشته باشید که بخش ارزیابی درصورتی به نمایش درمی آید که قوانین ارزیابی تنظیم شده و حالت ارزیابی فعال شده باشد.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
fa: توجه داشته باشید که شما می توانید حذف خنثیسازی نیست اگر شما ادامه.داده خواهد شد رفته است.

en: Note: All fields marked with (*) are required.
fa: توجه : تمامی گزینه هایی که با (*) اجباری هستند.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
fa: توجه : حالت نمایش فعال می شود. علامت دار (*) تنظیمات نمی تواند تغییر کند.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
fa: توجه : اگر شما این نظر سنجی را به اشتباه غیر فعال شده است، ممکن است برای بازگرداندن این اطلاعات به راحتی اگر شما هر گونه تغییر در ساختار بررسی را ندارد. مستندات LimeSurvey برای اطلاعات بیشتر

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
fa: نکته: اگر گزينه -پاسخ های ناشناس- را برای اين نظرسنجی وارد کنيد سيستم به منظور حفظ ناشناس ماندن بجای تاريخ و زمان تکميل حرف 'Y' را قرار می دهد.

en: Note: This is a standard template.
fa: توجه : این یک قالب استاندارد است.

en: Note: You MUST enter a new question code!
fa: نکته: شما باید یک کد برای پرسش وارد کنید!

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
fa: توجه داشته باشید: شما فقط می توانید مجوزهای دسترسی محدودی را برای کاربران دیگر اعمال نمایید، به این دلیل که مجوزهای دسترسی خود شما نیز محدود هستند.

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
fa: توجه داشته باشید: شما نمی توانید معادله ارتباطی را ویرایش کنید چرا که شرایط موجود برای این سوال تنظیم شده اند.

en: Nothing to translate on this page
fa: چیزی برای ترجمه در این صفحه

en: Notification & data management
fa: اطلاع رسانی و مدیریت داده ها

en: Nov
fa: نوامبر

en: November
fa: نوامبر

en: Null values are ignored in calculations
fa: مقادیر تهی در محاسبات صرفنظر می‌شوند

en: Number greater than
fa: اعداد بزرگتر از

en: Number less than
fa: عدد کوچکتر از

en: Number of attribute fields to add:
fa: تعداد فيلد مشخصات برای اضافه کردن:

en: Number of cases
fa: تعداد پرونده ها

en: Number of files greater than
fa: تعداد فایلها بزرگتر از

en: Number of files less than
fa: تعداد فایلها کوچکتر از

en: Number of questions/groups
fa: تعداد پرسش‌ها/گروه‌ها

en: Number of records in this query:
fa: تعداد رکوردها در این نظرسنجی

en: Number of tokens
fa: تعداد توکنها

en: Numbers
fa: اعداد

en: Numbers only
fa: فقط اعداد

en: Numbers only for 'Other'
fa: برای بخش "ديگر" فقط اعداد مجاز باشند

en: Numerical Input
fa: ورودی عددی

en: OK
fa: تایید

en: OR
fa: یا

en: Occitan
fa: اکسیتان

en: Oct
fa: اکتبر

en: October
fa: اکتبر

en: Off
fa: خاموش

en: Off (Forced by the system administrator)
fa: خاموش(از سوی مديريت اجباری گرديده است)

en: Offset:
fa: افست:

en: Ok
fa: باشه

en: Old VV version
fa: نسخه قدیمی فایل VV

en: On
fa: بر

en: On (Forced by the system administrator)
fa: روشن(از سوی مديريت اجباری گرديده است)

en: On errors
fa: در خطا

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
fa: بهنگام درخواست بروزرسانی از limesurvey.org خطايی رخ داد:

en: Once a survey is activated you can no longer:
fa: وقتی که نظرسنجی فعال شد، موارد زیر ممکن نمی‌باشد:

en: One
fa: یک

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
fa: یک یا تعداد بیشتری از فایلها بزرگتر از اندازه مورد پذیرش بوده یا فرمت اشتباه داشته یا تعداد فایل مورد نیاز ارسال نشده است. قبل از اصلاح این موارد نمی توانید ادامه دهید.

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
fa: یک یا بیشتر سوال الزامی پاسخ داده نشده است. قبل از اتمام آنها نمی توانید ادامه دهید.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
fa: پاسخ یک یا چند سوال بصورت صحیح داده نشده است، قبل از تصحیح این جوابها نمی توانید ادامه دهید.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
fa: یک یا تعداد بیشتر از فایلهای آپلود شده فرمت یا اندازه قابل قبول ندارند. قبل از تصحیح امکان ادامه وجود ندارد.

en: Online Manual
fa: راهنمای برخط

en: Online manual
fa: راهنمای آنلاین

en: Only Previous pages answers are available
fa: فقط پاسخ‌های صفحهٔ قبلی در دسترس است.

en: Only answer the following question if:
fa: فقط در صورتی به سوال زیر پاسخ دهید که اگر :

en: Only answer this if the following conditions are met:
fa: فقط وقتی به این پرسش پاسخ دهید که شرایط زیر برقرار باشد:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
fa: براي موردهاي انتخاب نشده در سوال %s ('%s') فقط به سوال زير پاسخ دهيد

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
fa: براي موردهاي انتخاب شده در سوال %s ('%s') فقط به سوال زير پاسخ دهيد

en: Only answer this question if the following conditions are met:
fa: فقط وقتی به این پرسش پاسخ دهید که شرایط زیر برقرار باشد:

en: Only integer value may be entered in this field.
fa: در این بخش تنها یک عدد می توانید وارد کنید

en: Only integer value may be entered in this fields.
fa: در این بخش ها تنها یک عدد می توانید وارد کنید

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
fa: تنها اعداد بایستی در فیلدهای متنی منطبق با  قاعده ی %s  وارد شوند

en: Only numbers may be entered in these fields.
fa: تنها اعداد ممکن است در این فیلد وارد شده است.

en: Only numbers may be entered in this field.
fa: فقط اعداد باید در فیلد وارد شوند

en: Only one central attribute is mapped with token attribute
fa: فقط یک ویژگی مرکزی وجود دارد که با ویژگی نشانه نگاشت شده است

en: Only show question %s IF
fa: سوال %s را نمايش بده فقط اگر

en: Oops, There was an error deleting the file
fa: متاسفانه به هنگام حذف فایل خطا رخ داد.

en: Open
fa: باز کردن

en: Open imported template
fa: باز وارد الگو

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode
fa: باز کردن فایل نحو در SPSS در حالت یونیکد

en: Open-access mode
fa: حالت دسترسی آزاد

en: Option 'Other':
fa: گزینه دیگر :

en: Optional
fa: اختیاری

en: Optional Question
fa: پرسش اختیاری

en: Optional fields:
fa: فيلدها اختیاری:

en: Optional modules
fa: ماژول های اختیاری

en: Optional settings
fa: تنظیمات اختیاری

en: Optional settings to give you a head start
fa: تنظیمات اختیاری به شما شروع به سر دادن

en: Options
fa: گزینه ها

en: Ordinal
fa: اصلی(اوليه)

en: Organize question groups/questions
fa: سازماندهی گروه / سوالات سوال

en: Other
fa: غیره

en: Other answer
fa: پاسخ دیگر

en: Other comment
fa: توضیح دیگر

en: Other files:
fa: فایل های دیگر :

en: Other:
fa: غیره:

en: Outdated
fa: منسوخ

en: Output options
fa: گزینه های خروجی

en: Overall assessment score
fa: نتیجه کلی ارزیابی

en: Overview & update
fa: بازبینی و بروزرسانی

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
fa: آیا  مقادیر ویژگی های موجود، درصورتیکه در حال حاضر یک شرکت کننده وجود داشته باشد، بازنویسی شود؟

en: Overwrite existing token attribute values if a duplicate participant is found?
fa: آیا در صورت یافتن شرکت کننده تکراری مقادیر صفت نشانه موجود بازنویسی گردد.

en: Owner
fa: مالک

en: Owner ID
fa: شناسه مالک

en: Owner name
fa: نام مالک

en: PDF export
fa: خروجي PDF

en: PHP PDO driver library
fa: کتابخانه درایور PDO PHP

en: PHP mbstring library
fa: کتابخانه PHP mbstring

en: PHP version
fa: نسخه پی اچ پی

en: PHP/PECL JSON library
fa: کتابخانه PHP/PECL JSON

en: Pad a string to a certain length with another string
fa: پد یک رشته به طول خاصی با یکی دیگر از رشته

en: Page {0} of {1}
fa: صفحه {0} تا {1}

en: Panel integration
fa: ادغام پنل

en: Parameter
fa: پارامتر

en: Parameter name:
fa: نام پارامتر :

en: Partial
fa: ناتمام

en: Partial (saved) responses
fa: پاسخ های (ذخیره شده) نیمه تمام

en: Participant ID
fa: ID شرکت کننده

en: Participant attributes to create
fa: ایجاد ویژگی های شرکت کننده

en: Participant may save and resume later?
fa: شرکت‌کنندگان مجاز به ذخيره  پاسخ‌ه و ادامه در آينده می‌باشند؟

en: Participant panel
fa: پانل شرکت کننده

en: Participant table is empty.
fa: جدول شرکت کنندگان خالی است.

en: Participant's attribute information
fa: اطلاعات صفات شرکت کنندگان

en: Participant's survey information
fa: اطلاعات نظرسنجی شرکت کنندگان

en: Participants
fa: شرکت کنندگان

en: Participants can save partially finished surveys
fa: شرکت‌کنندگان می‌توانند نظرسنجی‌های نیمه تمام خود را ذخیره کنند

en: Participants may print answers?
fa: شرکت‌کنندگان مجاز به چاپ پاسخ‌ها می‌باشند؟

en: Participants owned by you
fa: شرکت کنندگان توسط شما متعلق به

en: Participants shared with you
fa: شرکت کنندگان با شما به اشتراک گذاشته شده اند

en: Participants you have shared
fa: شرکت کنندگانی که شما به اشتراک گذاشته اید

en: Pashto
fa: پشتو

en: Password
fa: رمز عبور

en: Password:
fa: رمزعبور:

en: Passwords do not match!
fa: کلمات عبور مطابقت ندارد!

en: Passwords don't match.
fa: رمزهای عبور باهم مطابقت ندارند.

en: Percentage
fa: درصد

en: Percentage of total:
fa: درصد از مجموع

en: Permission
fa: مجوز

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
fa: دسترسی بمنظور ایجاد نظرسنجی (که منجر به دریافت تمام مجوزهای به صورت خودکار خواهد شد) و مشاهده، به روز رسانی و حذف نظر سنجی از کاربران دیگر

en: Permission to create your own participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
fa: دسترسی بمنظور ایجاد مشارکت کنندگان در یک پایگاه داده مرکزی شرکت کنندگان( که منجر به دریافت تمام مجوزهای به صورت خودکار خواهد شد ) و مشاهده، به روز رسانی و حذف نظر سنجی از کاربران دیگر

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
fa: اجازه ایجاد(ورود اطلاعات)/مشاهده/تغییر/حذف/import/export/ پاسخ ها

en: Permission to create, view, update and delete user groups
fa: اجازه ایجاد، مشاهده، بروز رسانی و حذف گروه های کاربری

en: Permission to create, view, update and delete users
fa: اجازه ایجاد، مشاهده، به روز رسانی و حذف کاربران

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
fa: اجازه ایجاد، مشاهده، بروز رسانی، حذف، وارد و خارج نمودن مجموعه / برچسب

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
fa: اجازه ایجاد، مشاهده، بروز رسانی، حذف، وارد و خارج نمود قالب

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
fa: اجازه ايجاد/بروزرسانی/حذف/ورود دسته ای/خروج دسته ای مدخلهای توکن

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
fa: اجازه ایجاد/مشاهده/تغییر/حذف قوانین ارزیابی برای یک نظرسنجی

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
fa: اجازه ایجاد/مشاهده/تغییر/حذف سهمیه برای یک نظرسنجی

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
fa: اجازه ايجاد/نمايش/بروزرسانی/حذف/ورود دسته ای/خروج دسته ای سوالات، گروه ها، پاسخ ها و شرايط يک نظرسنجی

en: Permission to delete a survey
fa: مجوز حذف نظرسنجی

en: Permission to modify survey security settings
fa: اجازه تغییر تنظیمات امنیتی نظرسنجی

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
fa: اجازه نمايش و بروزرسانی ترجمه ها با استفاده از امکان ترجمه سريع

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
fa: اجازه دسترسی به تنظیمات کلی و افزوه ها و به روز رسانی و حذف آنها

en: Permission to view statistics
fa: اعداد و شمار کو دیکھنے کی اجازت

en: Permission to view/update the survey locale settings
fa: اجازه نمايش/بروزرسانی تنظيمات محلی سازی

en: Permission to view/update the survey settings including token table creation
fa: اجازه نمايش/بروزرسانی تنظيمات نظرسنجی شامل ايجاد جدول توکن

en: Permissions were successfully updated.
fa: مجوز ها با موفقیت به روز رسانی شدند.

en: Persian
fa: پارسی

en: Pie chart
fa: پای چارت

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
fa: پرسش های محل را به یک گروه تصادفی مشخص شده، تمام سوالات موجود در گروه مشخص شده به صورت تصادفی ظاهر می شود

en: Placeholder {TEMPLATEJS} added to your startpage.pstpl.
fa: نگهدارنده {TEMPLATEJS} به فایل startpage.pstpl افزوده شد.

en: Please be patient and try again in about 10 minutes.
fa: لطفا شکيبا بوده و حدود 10 دقيقه ديگر تلاش نماييد.

en: Please be patient...
fa: لطفاً صبور باشید ...

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to enable this option
fa: لطفا برای فعال کردن اين گزينه مجوزهای پوشه %s را تغيير دهيد

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview templates.
fa: لطفا برای پيش مشاهده ی قالبها مجوزهای پوشه %s را تغيير دهيد

en: Please change the directory permissions of the folders /tmp and /upload/templates in order to enable this option.
fa: لطفا برای فعال کردن اين گزينه مجوزهای پوشه های /tmp و /upload/templates را تغيير دهيد

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
fa: لطفا مشکلات فوق را بررسی سپس به مرحله نهايي برويد.

en: Please check any problems above and then proceed to the next step.
fa: لطفا مشکلات فوق را بررسی و سپس به مرحله بعد برويد.

en: Please check at least one item.
fa: لطفاً حداقل یک مورد را انتخاب کنید.

en: Please check the directory permissions.
fa: لطفاً مجوزهای پوشه را بررسی کنید.

en: Please check the format of your answer.
fa: لطفا فرمت پاسخ خود را چک کنید.

en: Please check these settings now, then click the button below.
fa: لطفا این تنظیمات در حال حاضر، سپس بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

en: Please check your settings
fa: لطفا تنظيمات خود را بررسی کنید

en: Please choose
fa: لطفاً انتخاب کنید

en: Please choose *all* that apply:
fa: لطفا انتخاب کنید * تمام *که درخواست :

en: Please choose *only one* of the following:
fa: *فقط یکی* از موارد زیر را انتخاب کنید:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
fa: لطفا انتخاب کنید که اعمال و ارائه نظر :

en: Please choose at least %s items.
fa: لطفا حداقل %s مورد را انتخاب كنيد.

en: Please choose either of the options
fa: لطفا یکی از گزینه ها را انتخاب کنید

en: Please choose no more than %s items.
fa: لطفا بيشتر از %s مورد را انتخاب نكنيد.

en: Please choose the appropriate response for each item:
fa: لطفا پاسخ مناسب برای هر آيتم انتخاب کنيد:

en: Please choose the label sets you want to export:
fa: لطفا مجموعه برچسب که می خواهید به خروجی بگیرید را انتخاب کنید:

en: Please choose...
fa: لطفاً انتخاب کنید...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
fa: برای وارد شدن به جواب لطفا بر روی دستیگره های کشویی کلیک کنید و بکشید.

en: Please complete all parts
fa: لطفاً تمام بخش‌ها را کامل کنید

en: Please complete all parts of the date!
fa: لطفا تمامی بخش های تاریخ را تکمیل کنید

en: Please confirm access to survey by answering the security question below and click continue.
fa: لطفا با پاسخگویی به سوال امنیتی زیر دسترسی به نظرسنجی را تایید کرده و روی ادامه کلیک نمایید.

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
fa: لطفا با پاسخ به پرسش امنیتی زیر توکن را تایید و بر روی ادامه کلیک کنید.

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
fa: برای اطلاعات بیشتر لطفاً با %s ( %s ) تماس حاصل فرمایید.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
fa: لطفا برای یافتن رمز عبور با مدیر پرسشنامه ها تماس بگیرید.

en: Please enter a date:
fa: لطفاً یک تاریخ وارد کنید:

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
fa: لطفا تنظیمات پایگاه شما می خواهید به برای LimeSurvey استفاده از را وارد کنید :

en: Please enter the name for the copied template:
fa: لطفاً برای قالب کپی شده یک نام وارد کنید:

en: Please enter your comment here
fa: لطفاً توضیح خود را اینجا وارد کنید

en: Please explain something in detail:
fa: لطفا به تفصیل شرح دهید:

en: Please fax your completed survey to:
fa: لطفا فکس تکمیل شده خود را بررسی به :

en: Please fill in %s answers
fa: لطفا پاسخ های %s را پر نمایید

en: Please fill in at least %s answers
fa: لطفا حداقل یکی از پاسخ های %s را پر نمایید

en: Please fill in at least one answer
fa: لطفا حداقل یک جواب برای این پرسش وارد نمایید

en: Please fill in at most %s answers
fa: لطفا حداکثر یکی از پاسخ های %s را پر نمایید

en: Please fill in at most one answer
fa: لطفا حداکثر یک جواب برای این پرسش وارد نمایید

en: Please fill in between %s and %s answers
fa: لطفا پاسخ های میان %s و %s را پر نمایید

en: Please fix this error in your database and try again
fa: لطفاً خطای موجود در پایگاه داده خود را اصلاح نموده و مجدداً تلاش نمایدد

en: Please log in first.
fa: لطفا ابتدا وارد شويد.

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
fa: لطفا توجه داشته باشید که یکبار در پاسخ با این مطالعه جمع آوری شده و شما می خواهید برای اضافه کردن و یا حذف گروه ها / پرسش و یا تغییر یکی از این تنظیمات در بالا، شما نیاز به این نظر سنجی به غیر فعال که تمام داده ها است که قبلا وارد شده را به یک جداگانه آرشیو حرکت می کندجدول.

en: Please note: The export to Excel is currently limited to loading no more than 255 columns.
fa: بیاد داشته باشید: خروجی فایل اکسل درحال حاظر محدود به 255 ستون است

en: Please number each box in order of preference from 1 to
fa: لطفا شماره هر یک از جعبه به ترتیب از اولویت های از 1 تا

en: Please rank all items
fa: لطفاً موارد را رتبه‌بندی کنید

en: Please select a condition
fa: لطفا یک شرط را انتخاب کنید

en: Please select a condition.
fa: لطفا یک شرط را انتخاب کنید.

en: Please select a field
fa: لطفا یک فیلد را انتخاب کنید

en: Please select a field.
fa: لطفا یک فیلد را انتخاب کنید.

en: Please select a file to import!
fa: لطفاً یک فایل را برای وارد کردن انتخاب کننید!

en: Please select a language:
fa: لطفاً زبان را انتخاب کنید:

en: Please select a user first
fa: لطفا ابتدا یک کاربر انتخاب کنید

en: Please select a user group first
fa: لطفا ابتدا یک گروه کاربری انتخاب کنید

en: Please select at least one answer
fa: لطفا حداقل یک جواب را انتخاب کنید

en: Please select at least one file for deletion
fa: لطفا حداقل یک فایل را برای حذف انتخاب کنید

en: Please select at least one file for download
fa: لطفا حداقل یک فایل را برای دانلود انتخاب کنید

en: Please select at least one participant
fa: لطفا حداقل یک شرکت کننده انتخاب کنید

en: Please select at least one participant.
fa: لطفا حداقل یک از شرکت کننده را انتخاب کنید.

en: Please select at most one answer
fa: لطفا حداکثر یک جواب را انتخاب کنید

en: Please select the attributes that are to be added to the central database
fa: لطفا ویژگی هایی که باید به پایگاه داده مرکزی اضافه شود را انتخاب کنید.

en: Please select your preferred language:
fa: لطفا زبان ترجیحی خود را انتخاب نمایید:

en: Please submit by %s
fa: لطفا تا %s ارائه نماييد

en: Please try again.
fa: لطفاً مجدداً سعی کنید.

en: Please upload %s files
fa: لطفا %s فایل آپلود کنید

en: Please upload %s more file(s).
fa: لطفا %s فايل ديگر آپلود نماييد.

en: Please upload at least %s files
fa: لطفا حداقل %s فایل آپلود کنید

en: Please upload at least one file
fa: لطفا حداقل یک فایل آپلود کنید

en: Please upload at most %s files
fa: لطفا حداکثر %s فایل آپلود کنید

en: Please upload at most one file
fa: لطفا حداکثر یک فایل ارسال کنید

en: Please upload between %s and %s files
fa: لطفا بین %s و %s عددی فایل آپلود کنید

en: Please upload one file
fa: لطفا یکی فایل ارسال کنید

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
fa: لطفا قبل از ادامه ارتقا پايگاه داده اطلاعات زير را بررسی و تاييد نماييد:

en: Please wait ...
fa: لطفاً صبر کنید ...

en: Please write your answer here:
fa: لطفا پاسخ خود را بنویسید

en: Please write your answer(s) here:
fa: لطفا پاسخهای خود را بنویسید

en: Plugin
fa: افزونه

en: Plugin '%s' was missing and is removed from the database.
fa: افزونه %s از دست رفته است(موجود نمی باشد) و از پایگاه داده حذف شده است

en: Plugin manager
fa: مدیریت افزونه

en: Plugins
fa: افزونه

en: Polish
fa: لهستانی

en: Populate database
fa: تجمیع پایگاه داده

en: Popup HTML editor
fa: ویرایشگر اچ.تی.ام.ال. واشو

en: Portuguese
fa: پرتغالی

en: Portuguese (Brazilian)
fa: پرتغالی (برزیلی)

en: Position:
fa: محل قرارگیری:

en: Possible attribute values
fa: مقادیر  ممکن ویژگی

en: Pre-installation check
fa: قبل از نصب چک

en: Pre-installation check for LimeSurvey
fa: قبل از نصب چک برای LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
fa: ویژگیهای ازپیش نگاشت شده

en: Predefined
fa: از پیش تعریف شده

en: Predefined answer options for this question
fa: پاسخ هاي از پيش تعريف شده براي اين سوال

en: Predefined label sets...
fa: مجموعه برچسبهای از پیش تعریف شده...

en: Prefix for list items
fa: پیشوند برای اجزای لیست

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
fa: پيشوند | پسوند ليست های پايين آمدنی

en: Present answer options in reverse order
fa: گزينه های پاسخ را با ترتيب معکوس نمايش بده

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
fa: بجای ليست پايين آمدنی بصورت ورودی متنی نشان بده

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
fa: در حال حاضر کنترل منوی کرکره ای (ها) به جای لیست از دکمه های رادیویی

en: Present subquestions/answer options in random order
fa: گزینه های زیرپاسخ موجود به صورت تصادفی

en: Presentation
fa: ارائه

en: Presentation & navigation
fa: ارائه و پیمایش

en: Preview current question group
fa: پیش نمایش گروه سوال فعلی

en: Preview this group
fa: پیش نمایش این گروه

en: Preview this question
fa: پیش نمایش این سوال

en: Preview this question group in:
fa: پیش نمایش این گروه سوال در:

en: Preview this question in:
fa: پیش نمایش این پرسش در:

en: Preview:
fa: پیش‌نمایش:

en: Previous
fa: قبلی

en: Previous answer fields
fa: فیلد های پاسخ قبلی

en: Previous question
fa: پرسش و پاسخ : سوال قبلی

en: Previous question group
fa: گروه پرسش قبلی

en: Previous questions
fa:  پرسشهای قبلی

en: Previous session is set to be finished.
fa: جلسه قبلی پایان یافته است.

en: Print answers page
fa: صفحهٔ چاپ پاسخ‌ها

en: Print your answers.
fa: چاپ پاسخ‌های شما

en: Printable survey page
fa: نسخهٔ قابل چاپ نظرسنجی

en: Printable version
fa: نسخهٔ قابل چاپ

en: Prior to 16
fa: قبل تا 16

en: Proceed to step %s
fa: برو به مرحله %s

en: Processing...
fa: پردازش...

en: Progress
fa: پیشرفت

en: Public statistics?
fa: آمار عمومی؟

en: Publication & access control
fa: انتشار و کنترل دسترسی

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
fa: انتشار API بر روی مدیر/ کنترل از راه دور:

en: Punjabi
fa: پنجابی

en: Q1 and Q3 calculated using %s
fa: Q1 و Q2 با استفاده از %s محاسبه شد

en: QueXML export
fa: QueXML صادرات

en: Question
fa: پرسش

en: Question Page
fa: صفحهٔ پرسش

en: Question Selection
fa: انتخاب پرسش

en: Question Type:
fa: نوع پرسش:

en: Question attribute
fa: ویژگی سوال

en: Question attributes
fa: مشخصه‌های پرسش

en: Question attributes:
fa: مشخصه‌های پرسش:

en: Question by Question
fa: پرسش به پرسش

en: Question code
fa: کد سوال

en: Question code / ID
fa: کد / شناسه سوال

en: Question code:
fa: کد پرسش‌:

en: Question codes must be unique.
fa: کدهای سوال باید منحصر به فرد باشد.

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
fa: کدهای سوال باید با یک حرف شروع شود و تنها شامل حروف الفبا باشد.

en: Question codes were successfully regenerated.
fa: کد های پرسش ها با موفقيت بازسازی شد.

en: Question could not be created with error on %s: %s
fa: سوال بدلیل وجود خطا بر روی %s نمی تواند ایجاد شود: %s

en: Question could not be created.
fa: امکان ایجاد پرسش نیست.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
fa: امکان حذف پرسش وجود ندارد. پرسش های  دیگری وجود دارند که به پاسخ این پرسش وابسته هستند. حذف این پرسش تا زمانی که این وابستگی ها وجود دارند ممکن نیست.

en: Question could not be updated
fa: امکان به‌هنگام‌سازی پرسش نیست

en: Question could not be updated with error on %s: %s
fa: سوال بدلیل وجود خطا بر روی %s نمی تواند بروزرسانی شود: %s

en: Question could not be updated.
fa: سوال نمیتواند به روز شود.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
fa: سوال نمی تواند به روز شود. شرایطی برای برخی سوالات وجود دارد که به پاسخ این سوال وابسته می باشد و تغییر نوع آن می تواند مشکل آفرین باشد. قبل از تغییر نوع این سوال، شما باید این شرایط را حذف کنید.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
fa: امکان به‌هنگام‌سازی پرسش نیست. شرایطی برای دیگر پرسش‌ها وجود دارد که آن‌ها را به پاسخ این پرسش وابسته می‌کند و تغییر نوع پرسش باعث بروز مشکل می‌شود. شما باید قبل از تغییر نوع این پرسش، آن شرایط را حذف کنید.

en: Question group
fa: گروه پرسش ها

en: Question group import is complete.
fa: وارد شدن گروه سوال کامل است.

en: Question group import summary
fa: خلاصه وارد کردن سوال گروه

en: Question group successfully saved.
fa: گروه پرسش با موفقيت ذخيره شد.

en: Question group/question organizer disabled
fa: گروه سوال / سوال برگزار غیر فعال

en: Question group:
fa:  گروه  پرسش:

en: Question groups
fa: گروه پرسش ها

en: Question groups:
fa: سوالات گروه:

en: Question help
fa: راهنمای سوال

en: Question import is complete.
fa: وارد کردن پرسش تمام شد.

en: Question import summary
fa: خلاصه ورود سوال

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
fa: سوال نظرسنجی برای زبان %s قابل ایجاد نیست، خطا در %s : %s

en: Question in language %s could not be created.
fa: امکان ایجاد پرسش در زبان %s نیست.

en: Question index
fa: فهرست پرسش ها

en: Question is added to target (result is set to database default value).
fa: سوال  به هدف اضافه شده است (نتیجه به  مقدار پیش فرض پایگاه داده تنظیم شده است).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
fa: سوال به یک گروه دیگرمنتقل خواهد شد (نتایج بصورت صحیح وارد شده است).

en: Question is removed from target (result is ignored).
fa: پرسش حذف شده است (نتیجه نادیده گرفته می شود) .

en: Question time
fa: زمان پرسش

en: Question type selector
fa: نوع انتخاب سوال

en: Question validation equation
fa: معادله اعتبار سوال

en: Question validation tip
fa: نکته اعتبار سوال

en: Question was successfully added.
fa: پرسش با موفقيت اضافه شد.

en: Question was successfully deleted.
fa: پرسش با موفقيت حذف شد.

en: Question was successfully saved.
fa: پرسش با موفقيت ذخيره شد.

en: Question:
fa: پرسش:

en: Questions
fa: پرسش‌ها

en: Questions with conditions to this group
fa: پرسش‌های مشروط بر این گروه

en: Questions:
fa: پرسش و پاسخ :

en: Quick CSV report
fa: گزارش سریع CSV

en: Quick add...
fa: سریع اضافه...

en: Quick statistics
fa: آمار سریع

en: Quick translation
fa: ترجمه سریع

en: Quick-add answers
fa: اضافه کردن پاسخ سریع

en: Quick-add subquestion or answer items
fa: اضافه نمودن سریع زیر سوال با آیتم های پاسخ

en: Quick-add subquestions
fa: سریع افزودنی را زیر پرسش

en: Quick-translation
fa: ترجمه سریع

en: Quota action
fa: عمل مرتبط با سهمیه

en: Quota action:
fa: اقدام سهمیه:

en: Quota could not be added.
fa: سهمیه بندی نمی تواند اضافه شود.

en: Quota limit
fa: محدودیت سهمیه

en: Quota limit:
fa: حدود سهمیه:

en: Quota message
fa: پیام سهمیه

en: Quota name
fa: نام سهمیه

en: Quota name:
fa: نام سهمیه:

en: Quotas
fa: سهمیه

en: Quote meta characters
fa: نقل قول شخصیت های متا

en: R (data file)
fa: R (فایل داده ها)

en: R (syntax file)
fa: R (فابل دستور زبان)

en: RANK
fa: رتبه

en: READ THIS CAREFULLY BEFORE PROCEEDING
fa: قبل از ادامه، با دقت خوانده شود

en: RPC interface enabled:
fa: رابط RPC فعال شده است:

en: Random order
fa: به صورت تصادفی

en: Randomization group name
fa: نام گروه تصادفی

en: Randomization group:
fa: گروه تصادفی :گروه تصادفی :

en: Randomize on each page load
fa: تصادفی در هر بار صفحه

en: Range:
fa: طیف:

en: Rank %s
fa: رتبه %s

en: Rank header
fa: هدر رتبه

en: Ranking
fa: رتبه‌بندی

en: Reading file..
fa: در حال خواندن فایل ..

en: Reading file...
fa: درحال خواندن فایل...

en: Reason:
fa: دلیل:

en: Recommended
fa: توصیه شده

en: Record Deleted
fa: رکورد حذف شد

en: Record has been updated.
fa: ثبت به روز شده است.

en: Records displayed:
fa: رکوردهای نمایش داده شده:

en: Records imported
fa: رکوردها وارد شد

en: Recover your password
fa: رمز عبور خود را بازیابی کنید

en: Referrer URL
fa: نشانی اینترنتی ارجاع کننده

en: Referrer URL will be saved.
fa: نشانی اینترنتی ارجاع کننده ثبت می‌شود.

en: Refresh list
fa: بروز رسانی لیست

en: RegExp
fa: استقبال میکنم

en: Regenerate question codes
fa: بازتولید کدهای سوال

en: Register Page
fa: صفحهٔ ثبت‌نام

en: Registration
fa: ثبت‌نام

en: Registration attachments:
fa: فایل پیوست ثبت نام:

en: Registration email
fa: ایمیل ثبت‌نام

en: Registration email body:
fa: متن ایمیل ثبت نام:

en: Registration email subject
fa: موضوع ایمیل ثبت نام

en: Registration email subject:
fa: موضوع ایمیل ثبت نام:

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: Relevance
fa: ارتباط

en: Relevance [Validation] (Default value)
fa: ارتبط [ اعتبارسنجی] ( مقدار پیش فرض)

en: Relevance equation:
fa: معادله آوری مربوطه :

en: Relevance help for printable survey
fa: راهنمایی مرتبط برای پرسشنامه قابل چاپ

en: Relevance:
fa: ارتباط:

en: Reload URL
fa: URL بازخوانی

en: Reload participant list
fa: بروز رسانی لیست شرکت کنندگان

en: Reload survey list
fa: بروز رسانی لیست پرسشنامه ها

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
fa: بارگذاری مجدد بررسی خود را با کلیک بر روی لینک زیر (و یا الصاق آن در مرورگر شما) :

en: Reloading screen. Please wait.
fa: بازخوانی صفحه. لطفا منتظر بمانید.

en: Remaining
fa: باقیمانده:

en: Remaining:
fa: باقیمانده:

en: Reminder
fa: يادآوری

en: Reminder Email:
fa: ایمیل یادآوری:

en: Reminder attachments:
fa: فایل پیوست یادآوری:

en: Reminder count
fa: تعداد یادآوری

en: Reminder count:
fa: تعداد يادآوری:

en: Reminder email
fa: ایمیل یادآوری:

en: Reminder email body:
fa: متن ایمیل یادآوری :

en: Reminder email subject
fa: موضوع ایمیل یادآوری

en: Reminder email subject:
fa: موضوع ایمیل یادآوری:

en: Reminder sent to:
fa: یادآوری به آدرس مقابل ارسال شد:

en: Reminder sent?
fa: یادآوری ارسال شد؟

en: Reminder status:
fa: وضعیت یادآوری:

en: Reminder to participate in a survey
fa: یادآوری برای شرکت در نظرسنجی

en: Reminder(s) sent
fa: یادآوری ارسال شد

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
fa: کنترل راه دور آماده است با استفاده از %s برای انتقال و استفاده از قابلیت:

en: Remove
fa: حذف

en: Remove condition
fa: حذف شرط

en: Remove search condition
fa: حذف شرط جستجو

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
fa: حذف متن و یا لغو انتخاب گزینه به صورت خودکار

en: Rename this template
fa: تغییر نام این قالب

en: Rename this template to:
fa: تغییر نام این قالب به:

en: Renumber scenario automatically
fa: سناریو Renumber به طور خودکار

en: Renumber the new record.
fa: شماره گذاری مجدد رکورد جدید.

en: Reorder question groups / questions
fa: تغییر مجدد ترتیب گروه سوال / سوالات

en: Repeat a string
fa: تکرار یک رشته

en: Repeat password
fa: تکرار رمز عبور

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
fa: سرفصل تکرار در سوالات آرایه در هر X پرسش های زیر :

en: Replace
fa: جایگزین کردن

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
fa: به جای تکرار همه رشته جستجو با جایگزینی رشته

en: Replace answers in file in the existing record.
fa: جایگزین کردن جواب ها در فایل در رکورد موجود.

en: Replace choice header (default: "%s")
fa: سرستون انتخاب را جایگزین نمایید(پیش فرض: "%s")

en: Replace existing label set
fa: جایگزین مجموعه ای از برچسب های موجود

en: Replace label set?
fa: جایگزینی مجموعه برچسب؟

en: Replace rank header (default: "%s")
fa: سرستون رتبه را جایگزین نمایید(پیش فرض: "%s")

en: Replace the existing record.
fa: رکورد موجود جایگزین شود.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
fa: برچسب "ديگر" را در گزينه های پاسخ با متن دلخواه جايگزين کن

en: Report and skip the new record.
fa: گزارش دادن خطا (و پرش از رکورد جدید).

en: Required
fa: مورد نیاز است

en: Reset
fa: راه‌اندازی مجدد

en: Reset Survey Logic
fa: راه‌اندازی مجدد منطق نظرسنجی

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
fa: همه توکن ها را به وضعيت "استفاده نشده" تغيير بده

en: Reset answers and token completed state
fa: وضعيت پاسخ توکن ها و جدول پاسخ ها را مجددا مقداردهی کن

en: Reset conditions
fa: تنظیم مجدد شرایط

en: Reset conditions/relevance?
fa: شروط/ارتباطات ریست شوند

en: Reset start/end date/time?
fa: تغییر  زمان /تاریخ شروع / پایان ؟

en: Reset the completed answers to the incomplete state
fa: ریست پاسخ های کامل شده به حال غیر کامل

en: Resources
fa: منابع

en: Resources Import Summary
fa: خلاصهٔ وارد کردن منابع

en: Resources import summary
fa: خلاصه وارد کردن منابع

en: Response
fa: پاسخ

en: Response ID
fa: شناسه پاسخ

en: Response ID %s was successfully deleted.
fa: پاسخ با شناسه %s با موفقیت حذف گردید.

en: Response filters
fa: فيلتر پاسخ

en: Response import summary
fa: خلاصه ورود پاسخ ها

en: Response rate
fa: نرخ پاسخگویی

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
fa: ارسال پاسخ برای نظرسنجی {SURVEYNAME}

en: Response summary
fa: گزارش پاسخ

en: Responses
fa: پاسخ ها

en: Responses & statistics
fa: پاسخ ها و آمار

en: Responses containing
fa: پاسخ‌های شامل

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
fa: پاسخ ها به این نظرسنجی ناشناخته نیست.

en: Responses to this survey are anonymized.
fa: پاسخ ها به این نظر سنجی ناشناخته می باشد.

en: Responses will be date stamped.
fa: پاسخ‌ها مهر تاریخ خواهند خورد.

en: Responses will have the IP address logged
fa: آدرس IP پاسخ‌ها ثبت می‌شود.

en: Responses will have their referring URL logged.
fa: نشانی اینترنتی ارجاع کنندهٔ پاسخها ثبت می‌شود.

en: Responses will not be date stamped.
fa: پاسخ‌ها مهر تاریخ نخواهند خورد.

en: Responses will not have the IP address logged.
fa: آدرس IP پاسخ ها ثبت نمی‌شود.

en: Responses will not have their referring URL logged.
fa: نشانی اینترنتی ارجاع کنندهٔ پاسخ‌ها ثبت نمی‌شود.

en: Restart this Survey
fa: نظرسنجی را از نو شروع کنید

en: Restore
fa: بازیابی

en: Restore options
fa: گزینه‌های بازیابی

en: Restrict input to integer values
fa: ورودی را به مقادير عدد صحيح محدود کن

en: Result
fa: نتیجه

en: Results
fa: نتایج

en: Return a formatted string
fa: بازگشت رشته فرمت

en: Return comma-separated list of values
fa: بازگشت کاما از هم جدا لیستی از ارزش ها

en: Return current UNIX timestamp
fa: بازگشت برچسب زمان فعلی یونیکس

en: Return to label set administration
fa: بازگشت به مدیریت برچسبها

en: Return to survey
fa: بازگشت به نظرسنجی

en: Return to survey administration
fa: بازگشت به مديريت نظرسنجی

en: Returns true if all non-empty responses are unique
fa: در صورتی که جواب های غیر خالی منحصر بفرد هستند "صحیح" را بازگردان

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
fa: مقدار true برگرداند (1) اگر آن است که یک تاریخ معتبر در تقویم میلادی

en: Reverse a string
fa: معکوس یک رشته

en: Reverse answer order
fa: ترتيب معکوس پاسخ

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Root URL
fa: URL اصلی

en: Round fractions down
fa: فراکسیون گرد پایین

en: Round fractions up
fa: فراکسیون گرد تا

en: Rounds a number to an optional precision
fa: راند یک عدد به دقت اختیاری

en: Rows
fa: سطرها

en: Russian
fa: روسی

en: SID
fa: شناسه

en: SMTP debug mode:
fa: SMTP حالت دیباگ :

en: SMTP debug output:
fa: خروجی ديباگ SMTP:

en: SMTP host:
fa: میزبان SMTP :

en: SMTP password:
fa: رمزعبورSMTP:

en: SMTP username:
fa: نام کاربریSMTP:

en: SPSS export scale type
fa: نوع مقیاس صادرات SPSS

en: SPSS version:
fa: نسخه SPSS:

en: SQL CODE THAT FAILED
fa: کد SQL شکست خورده

en: SQL command failed: %s
fa: SQL دستور  شکست : %s

en: STATA (.xml)
fa: STATA (XML)

en: Same
fa: مشابه

en: Same height for all choice
fa: ارتفاع یکسان برای تمامی انتخاب ها

en: Save
fa: ذخیره

en: Save & Load
fa: دخیره و بازگذاری

en: Save & edit survey text elements
fa: ذخیره و ویرایش بررسی عناصر متن

en: Save / Activate survey
fa: ذخیره/فعال سازی نظرسنجی

en: Save IP Address?
fa: آدرس آی.پی. ذخیره شود؟

en: Save IP address?
fa: ذخیره آدرس IP؟

en: Save Now
fa: ذخیره شود

en: Save Page
fa: صفحهٔ ذخیره

en: Save and close
fa: ذخیره کن و ببند

en: Save as label set
fa: ذخیره به عنوان مجموعه ای از برچسب

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
fa: ذخیره هر دو آنها را در R دایرکتوری (استفاده از getwd () و setwd () در پنجره فرمان R را برای دریافت و تنظیم آن)

en: Save changes
fa: فایل های استاندارد :

en: Save city
fa: شهر را ذخیره کن

en: Save country
fa: کشور را ذخیره کن

en: Save for further completion by survey user
fa: ذخیره برای تکمیل بیشتر توسط کاربر بررسی

en: Save plugin settings
fa: ثبت تنظیمات افزونه

en: Save postal code
fa: کدپستی را ذخیره کن

en: Save question group
fa: ذخیره گروه سوال

en: Save quota
fa: ذخیره سهمیه

en: Save referrer URL?
fa: نشانی اینترنتی ارجاع کننده ذخیره شود؟

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Save state
fa: استان را ذخیره کن

en: Save this, then create another:
fa: ذخیره سازی این پس دیگر ایجاد :

en: Save timings?
fa: ذخیره زمانبندی؟

en: Save your responses so far
fa: ذخیره پاسخ های فعلی

en: Save your unfinished survey
fa: پرسشنامه ناتمام خود را ذخیره نمایید.

en: Saved Responses
fa: پاسخ‌های ذخیره شده:

en: Saved Responses:
fa: پاسخ‌های ذخیره شده:

en: Saved Survey Details
fa: ذخیره اطلاعات سازمان

en: Saved name
fa: نام ذخیره شده

en: Scale
fa: مقياس

en: Scale 1
fa: مقیاس 1

en: Scale 2
fa: مقیاس 2

en: Scenario
fa: سناریو

en: Scope
fa: حوزه

en: Screen:
fa: صفحه‌نمایش:

en: Search
fa: جستجو

en: Search attributes
fa: جستجوی صفات

en: Search shared participants
fa: جستجوی شرکت کنندگان به اشتراک گذاشته شده

en: Search...
fa: جستجو

en: Second choice
fa: دومین گزینه

en: Section
fa: بخش

en: Security
fa: امنیت

en: Security Question
fa: پرسش امنیتی

en: Security alert
fa: هشدار امنیتی

en: Security question
fa: سوال امنیتی

en: Security question:
fa: پرسش امنیتی:

en: Select Answer
fa: انتخاب کردن پاسخ

en: Select LimeSurvey question file (*.lsq/*.csv)
fa: انتخاب فایل سوال (*. LSQ / *. CSV)

en: Select ZIP File:
fa: فایل فشرده را انتخاب کنید:

en: Select ZIP file:
fa: انتخاب فایل ZIP:

en: Select all
fa: علامت گذاری همه

en: Select at least one attribute.
fa: حداقل یک صفت را انتخاب نمایید.

en: Select at least one survey.
fa: حداقل یک نظر سنجی را انتخاب کنید.

en: Select columns
fa: انتخاب ستون

en: Select file
fa: انتخاب فایل

en: Select label set file (*.lsl,*.csv):
fa: برچسب پرونده مجموعه ای را انتخاب کنید (*. LSL، *. CSV) :

en: Select one of the three options
fa: انتخاب یکی از سه گزینه

en: Select output format
fa: فرمت خروجی را انتخاب کن

en: Select question
fa: انتخاب سوال

en: Select question group file (*.lsg/*.csv):
fa: انتخاب گروه سوال فایل (*. lsg / *. CSV) :

en: Select survey structure file (*.lss, *.csv, *.txt) or survey archive (*.lsa):
fa: لطفا فایل ساختار پرسشنامه (*.lss، *.csv، *.txt) یا آرشیو پرسشنامه (*.lsa) را انتخاب نمایید:

en: Select survey to copy:
fa: نظرسنجی برای کپی کردن:

en: Select template ZIP file:
fa: فایل فشرده قالب را انتخاب کنید:

en: Select the LDAP query you want to run:
fa: پرس و جو انتخاب کنید LDAP شما می خواهید برای اجرا :

en: Select the answer for each subquestion.
fa: پاسخ هر زیر سوال را مشخص نمایید.

en: Select the type of chart to be displayed
fa: انتخاب نوع نمودار نمایش داده می شود

en: Select...
fa: انتخاب کنید...

en: Semicolon
fa: نقطه ويرگول

en: Send
fa: ارسال

en: Send Invitations
fa: ارسال دعوت‌نامه

en: Send Reminders
fa: ارسال یادآوری ها

en: Send a reminder email to the selected entries (if they have already received the invitation email)
fa: ارسال یک ایمیل یادآوری به نوشته های انتخاب شده (اگر آنها در حال حاضر ایمیل دعوت نامه را دریافت کردiه اند)

en: Send an invitation email to the selected entries (if they have not yet been sent an invitation email)
fa: ارسال ایمیل دعوت به گزینه های انتخاب شده ( در صورتی که تاکنون ایمیل دعوت نامه ارسال نشده است)

en: Send basic admin notification email to:
fa: ايميل يادآوری مديريت ساده:

en: Send confirmation emails?
fa: ارسال ایمیل های تایید؟

en: Send detailed admin notification email to:
fa: ايميل يادآوری مديريت مفصل:

en: Send email invitation
fa: ارسال ایمیل دعوت

en: Send email invitations
fa: ارسال ایمیل دعوت

en: Send email reminder
fa: ارسال ایمیل یادآوری

en: Send invitation email to this person (if they have not yet been sent an invitation email)
fa: ایمیل دعوتنامه را برای این شخص ارسال کن (اگر تا بحال برای او دعوتنامه ای نفرستاده اید)

en: Send me a copy:
fa: یک کپی برای من راسال شود:

en: Send reminder email to this person (if they have already received the invitation email)
fa: یک ایمیل یادآوری به این شخص بفرست (درصورتی که این شخص دعوتنامه شما را گرفته است)م

en: Send reminder to token ID(s):
fa: به اين توکن يادآوری بفرست:

en: Sending invitations...
fa: در حال ارسال دعوت‌نامه...

en: Sending reminders...
fa: ارسال یادآوری

en: Sending to Token IDs
fa: ارسال به توکنهای

en: Sep
fa: سپتامبر

en: Separator used:
fa: جداکننده مورد استفاده:

en: September
fa: سپتامبر

en: Serbian (Cyrillic)
fa: صربی (سیریلیک)

en: Serbian (Latin)
fa: صربی (لاتین)

en: Server name & port:
fa: نام و شماره پورت سرور

en: Server time:
fa: زمان سرور :

en: Server type:
fa: نوع سرور

en: Session lifetime for surveys (seconds):
fa: مدت اعتبار نشست کاربر برای نظر سنجی (ثانیه):

en: Session writable
fa: نشست قابل تغییر است

en: Set Survey Rights
fa: تنظیم حقوق نظرسنجی

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
fa: تنظیم خاص SPSS نوع مقیاس برای صادرات به این سوال

en: Set conditions for this question
fa: تنظیم شرایط برای این پرسش

en: Set cookie to prevent repeated participation?
fa: تنظیم کوکی برای جلوگیری از مشارکت مکرر؟

en: Set global permissions for this user
fa: تنظیم مجوزهای همگانی برای این کاربر

en: Set name:
fa: نام مجموعه

en: Set survey permissions
fa: تنظیم مجوزهای نظرسنجی

en: Set template permissions
fa: تنظیم مجوزهای قالب

en: Set template permissions for this user
fa: ثبت قالب مجوزها برای این کاربر

en: Set templates that this user may access
fa: تنظیم قالب‌هایی که این کاربر ممکن است به آن‌ها دسترسی پیدا کند

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
fa: درصد عرض ستون (زیر-) سوال را تنظیم نمایید (1-100)

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
fa: تنظیم این به IP / net آدرس سرور بانک اطلاعاتی شما. در اغلب موارد "localhost" قابل استفاده می باشد. شما می توانید با پر کردن فیلد مسیر سوکت، سوکت یونیکس  را جایگزین نمایید.

en: Set token length to:
fa: طول توکن:

en: Set user permissions
fa: تنظیم مجوزهای کاربر

en: Settings & Plugins
fa: تنظیمات و افزونه ها

en: Settings for plugin %s
fa: تنظیمات برای افزونه ی %s

en: Share
fa: به اشتراک گذاری

en: Share panel
fa: به اشتراک گذاری صفحه

en: Share participants with other users
fa: به اشتراک گذاری شرکت کنندگان با دیگران

en: Share the selected participants
fa: به اشتراک گذاشتن شرکت کنندگان انتخاب شده

en: Shared with
fa: اشتراک گذاری شده با

en: Sharing participants...
fa: شرکت کنندگان به اشتراک گذاری...

en: Shift-JIS Japanese
fa: Shift-JIS ژاپني

en: Short Free Text
fa: ورودی متنی کوتاه

en: Short names
fa: نامهای کوتاه

en: Should we proceed with the delete?
fa: آیا عمل حذف انجام شود؟

en: Show
fa: نمایش

en: Show "No answer"
fa: نمايش "بی پاسخ"

en: Show "There are X questions in this survey"
fa: در اين نظرسنجی هیچ پرسشی وجود ندارد

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
fa: نمایش گزینه 'هیچ پاسخ برای پرسش های غیر اجباری :

en: Show Details of this Question
fa: نمایش جزئیات این پرسش

en: Show PHPInfo
fa: نمایش PHPInfo

en: Show [<< Prev] button
fa: نمایش دکمهٔ [<<قبل]

en: Show a map in the statistics?
fa: نمایش نقشه در آمار چیست؟

en: Show advanced settings
fa: نمايش تنظيمات پيشرفته

en: Show both
fa: نمایش هر دو

en: Show both (Forced by the system administrator)
fa: نمايش هر دو(از سوی مديريت اجباری گرديده است)

en: Show comment
fa: نمايش توضیح

en: Show conditions for this question
fa: شرایط این پرسش را نمایش بده

en: Show details of this group
fa: نمایش جزئیات این گروه

en: Show details of this question
fa: نمایش جزئیات این سوال

en: Show details of this survey
fa: نمایش جزئیات این نظرسنجی

en: Show during registration?
fa: نمایش در هنگام ثبت نام؟

en: Show grand total
fa: نمایش مجموع بزرگ

en: Show grand total for either columns or rows
fa: مجموع نمایش بزرگ برای هر دو ستون یا ردیف

en: Show graphs
fa: نمایش نمودارها

en: Show graphs in public statistics?
fa: نمایش نمودار در آمار عمومی؟

en: Show group description only
fa: فقط نمایش توضیحات گروه

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
fa: نمایش توضیحات گروه تنها (اجباری توسط مدیر سیستم)

en: Show group name and/or group description
fa: نمايش نام گروه و/يا توصيفات گروه

en: Show group name only
fa: فقط نمایش نام گروه

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
fa: نمایش نام گروه (اجباری توسط مدیر سیستم)

en: Show help
fa: نمایش راهنما

en: Show in public statistics
fa: نمايش در آمار عمومی

en: Show last..
fa: نمایش آخرين...

en: Show last...
fa: نمایش پایان...

en: Show next..
fa: نمایش بعدی..

en: Show next...
fa: نمایش بعدی...

en: Show previous..
fa: نمایش قبلی...

en: Show previous...
fa: نمایش قبلی...

en: Show progress bar
fa: نمایش نوار پیشرفت

en: Show question code only
fa: نمایش کد سوال تنها

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
fa: فقط کد پرسش را نمايش بده(از سوی مديريت اجباری گرديده است)

en: Show question group name and/or description
fa: نمایش گروه پرسش و/یا توضیحات

en: Show question index / allow jumping
fa: نمایش شاخص سوال / اجازه می دهد پریدن

en: Show question number and/or code
fa: اين پرسش بايد به درستی پاسخ داده شود

en: Show question number and/or question code
fa: نمایش شماره پرسش و / یا کد سوال

en: Show question number only
fa: نمایش تعداد تنها سوال

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
fa: نمایش تعداد تنها سوال (اجباری توسط مدیر سیستم)

en: Show start...
fa: نمایش آغاز...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
fa: آمار مربوط به اين پرسش را در صفحه آمار عمومی نمايش بده

en: Show summary information
fa: نمایش اطلاعات خلاصه

en: Show text responses inline:
fa: پاسخ های در خط متنی را نشان بده

en: Show this token entry
fa: اين توکن را نمايش بده

en: Show title
fa: نمایش عنوان

en: Show token summary
fa: نمایش خلاصهٔ نشانه

en: Show totals for
fa: مجموع را نمايش بده

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
fa: مجموع سطرها، ستون ها يا هردو را نمايش بده

en: Show update notifications:
fa: نمایش اطلاعیه های به روز رسانی:

en: Show welcome screen?
fa: نمایش صفحه خوشامد گویی؟

en: Showing Filtered Results
fa: نمایش نتایج فیلتر شده

en: Simple selector
fa: انتخاب ساده

en: Simple template editor
fa: ویرایشگر قالب ساده

en: Sine
fa: آن

en: Single checkbox
fa: چک باکس تنها

en: Single choice questions
fa: پرسش‌ها تک گزينه ای

en: Single response: ID %s
fa: پاسخ بخصوص: شناسه %s

en: Sinhala
fa: سینهالی

en: Site name
fa: نام سایت

en: Site name:
fa: نام سایت:

en: Size
fa: حجم

en: Skipped tokens entry:
fa: نادیده گرفته شدن نشانه ورود:

en: Slider
fa: لغزنده

en: Slider accuracy
fa: دقت لغزان

en: Slider initial value
fa: ارزش لغزان اولیه

en: Slider left/right text separator
fa: جداکننده متن کشویی سمت چپ / راست

en: Slider maximum value
fa: لغزان به حداکثر ارزش افزوده

en: Slider minimum value
fa: لغزان حداقل مقدار

en: Slider start as this value (this will set the initial value).
fa: لغزنده از این مقدار شروع می شود (این مقدار به عنوان مقدار اولیه تنظیم خواهد شد).

en: Slovak
fa: اسلواک

en: Slovenian
fa: اسلاوی

en: Some Question have been disabled
fa: بعضی از پرسش‌ها غیرفعال شده است.

en: Some URL description
fa: شرح نشانی اینترنتی:

en: Some example answer option
fa: بعضی گزینه های پاسخ

en: Some example subquestion
fa: بعضی سوالهای داخلی نمونه

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
fa: برخی از مراحل قطعه از کیک برای ایجاد خود را بررسی اولین :

en: Some text in this answer
fa: بخشی از متن پاسخ

en: Some user templates can not be updated, please add the placeholder {TEMPLATEJS} in your startpage.pstpl manually.
fa: امکان بروز رسانی برخی قالب ها وجود ندارد، لطفا بصورت دستی نگهدارنده ای بنام {TEMPLATEJS} در startpage.pstpl ایجاد نمایید.

en: Someone may be trying to use your LimeSurvey session (CSRF attack suspected). If you just clicked on a malicious link, please report this to your system administrator.
fa: ممکن است کسی تلاش برای استفاده از جلسه LimeSurvey (CSRF حمله). اگر شما فقط بر روی یک لینک مخرب کلیک، لطفا گزارش به مدیر سیستم شما.

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
fa: متاسفانه هیچ نوع قابل پشتیبانی از پرسش‌ها در این نظرسنجی وجود ندارد.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
fa: با عرض پوزش پاسخ شما را بیش از سهمیه بندی در این نظر سنجی است.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
fa: متاسفیم ، اما ماژول LDAP در تنظیمات PHP شما از دست رفته است.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
fa: با عرض پوزش، اما هنوز این سوال فاقد هیچ پاسخی است و لذا گراف نمی تواند نشان داده شود.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
fa: متاسفانه تعداد پاسخ های این سوال بیش از تعداد مجاز جهت نمایش است.

en: Sorry, no more files can be uploaded!
fa: متاسفانه امکان آپلود فايل ديگری وجود ندارد!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
fa: متاسفانه فقط فايل هاي %s مي توانند براي اين سوال بارگزاري شوند!

en: Sorry, the request failed!
fa: متاسفانه درخواست شکست خورد!

en: Sorry, there was an error uploading your file
fa: متاسفانه به هنگام بارگزاری فايل شما خطايی رخ داد.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
fa: متاسفانه اين پسوند فايل (%s) مجاز نيست!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %s KB are allowed.
fa: متاسفانه حجم فايل زياد است. فقط فايل هاي تا حجم %s KB مجاز هسستند.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
fa: متاسفانه حجم فايل زياد است. فقط فايل هاي تا حجم %s KB مجاز هسستند.

en: Sorry. There is no matching survey.
fa: متاسفانه هیچ نظرسنجی منطبقی پیدا نشد.

en: Sort answers alphabetically
fa: پاسخ ها را بصورت الفبایی مرتب کن

en: Sort the answer options alphabetically
fa: گزینه های پاسخ را بصورت الفبایی مرتب کن

en: Source table
fa: جدول منبع

en: Spanish
fa: اسپانیولی

en: Spanish (Argentina)
fa: اسپانیایی (آرژانتین)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
fa: اسپانیایی (آرژانتین) (غیر رسمی)

en: Spanish (Chile)
fa: اسپانیایی (شیلی)

en: Spanish (Mexico)
fa: اسپانیولی (مکزیک)

en: Square root
fa: ریشه دوم

en: Standard Fields
fa: فیلدهای استاندارد

en: Standard deviation
fa: انحراف معیار

en: Standard files:
fa: فایل های استاندارد :

en: Start bounce processing
fa: شروع پردازش مضاعف

en: Start date/time:
fa: شروع تاریخ / زمان :

en: Start installation
fa: شروه نصب

en: Start language
fa: زبان شروع

en: Start language:
fa: شروع زبان:

en: Started but not yet completed
fa: شروع شده اما اتمام نيافته

en: Starting from:
fa: شروع از:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
fa: از ورژن 2.05، نام متغیر باید فقط از حروف و اعداد تشکیل شود و نمی تواند با عدد شروع شود. نام این متغیر نامناسب شناخته شده است.

en: Statistics
fa: آمار

en: Statistics URL
fa: URL آمار

en: Statistics report language
fa: زبان گزارش آماری

en: Statistics survey %s
fa: آمار پرسشنامه %s

en: Status
fa: وضعیت

en: Step 1:
fa: مرحله 1:

en: Step 2:
fa: مرحله 2:

en: Step value
fa: مقدار گام

en: Stop this survey
fa: توقف این نظرسنجی

en: Store the city?
fa: نگهداری شهر؟

en: Store the country?
fa: کشور ذخیره شود؟

en: Store the postal code?
fa: کدپستی ذخیره شود؟

en: Store the state?
fa: استان ذخیره شود؟

en: Straight
fa: مستقیم

en: Strip HTML and PHP tags from a string
fa: تگ های HTML و PHP نوار از یک رشته

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
fa: نوار فضای خالی (و یا دیگر کاراکترها) را از ابتدا و انتهای یک رشته

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
fa: نوار فضای خالی (و یا دیگر کاراکترها) را از آغاز رشته

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
fa: نوار فضای خالی (و یا دیگر کاراکترها) از انتهای یک رشته

en: Sub-question validation tip
fa: نکته اعتبار زیر سوال

en: Subject
fa: موضوع

en: Subject:
fa: موضوع:

en: Submission date
fa: تاريخ ارسال

en: Submit
fa: ارسال

en: Submit Your Survey.
fa: نظرسنجی خود را ارسال کنید.

en: Submit your answers
fa: نظرسنجی خود را ارسال کنید.

en: Submit your survey.
fa: نظرسنجی خود را ارسال کنید.

en: Submitted
fa: ارسال شده است

en: Subquestion
fa: پرسش

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
fa: کدهای زیر سوالات باید تنها شامل حروف الفبا باشد.

en: Subquestion codes must be unique.
fa: کدهای زیر سوالات باید منحصر به فرد باشد.

en: Subquestion:
fa: پرسش:

en: Subquestions
fa: زير پرسش‌ها

en: Subquestions %s could not be updated.
fa: زیرسوال %s نمی تواند بروزرسانی گردد.

en: Subquestions were successfully saved.
fa: زيرپرسش ها با موفقيت ذخيره شد.

en: Success
fa: موفقیت

en: Success!
fa: موفقیت!

en: Successfully created CPDB entries
fa: ایجاد CPDB نوشته

en: Successfully created token entries
fa: توکن ها با موفقيت ايجاد شد

en: Sum
fa: جمع

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
fa: مجموع مقدار سوالات پاسخ داده شده در لیست که ضابطه معیار را دارا بوده اند (org ap value)

en: Summary
fa: خلاصه

en: Superadministrator
fa: مدیر ویژه

en: Support this project - Donate to
fa: حمایت از این پروژه -- برای اهدای

en: Survey
fa: نظرسنجی

en: Survey %s
fa: پرسشنامه %s

en: Survey Access
fa: دسترسی نظرسنجی

en: Survey Format is %s:
fa: قالب نظرسنجی %s است:

en: Survey Has Been Deactivated
fa: بررسی شده اند : غیر فعال

en: Survey ID
fa: ID نظرسنجی

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
fa: پرسشنامه شماره %d ذخيره شده در %s شامل %d ركورد مي باشد

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
fa: پرسشنامه شماره %d ذخيره شده در %s شامل %d ركورد مي باشد (%s)

en: Survey List Page
fa: صفحهٔ لیست نظرسنجی‌ها

en: Survey URL
fa: نشانی اینترنتی نظرسنجی

en: Survey activation
fa: فعالسازی نظرسنجی

en: Survey admin can choose
fa: مدیر نظرسنجی می تواند انتخاب کند

en: Survey administrator
fa: مدير پرسشنامه

en: Survey archive (.lsa)
fa: آرشیو پرسشنامه (*.lsa)

en: Survey bounce email:
fa: ایمیل برگشت نظرسنجی:

en: Survey cannot be activated yet.
fa: نظرسنجی هنوز قابل فعال شدن نيست.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
fa: امکان فعال کردن نظرسنجی نیست.

en: Survey content
fa: محتوای نظرسنجی

en: Survey copy summary
fa: گزارش کپی کردن نظرسنجی

en: Survey could not be created because it did not have a title
fa: امکان ایجاد نظرسنجی به دلیل نداشتن عنوان وجود ندارد

en: Survey could not be updated
fa: امکان به‌هنگام‌سازی نظرسنجی نیست

en: Survey could not be updated.
fa: پرسشنامه نمي تواند بروزساني شود.

en: Survey currently active
fa: نظرسنجی هم‌اکنون فعال است

en: Survey deleted.
fa: پرسشنامه حذف شد.

en: Survey deletion
fa: حذف نظرسنجی

en: Survey does not pass consistency check
fa: بررسی بررسی سازگاری عبور

en: Survey expiration date
fa: تاريخ انقضا نظرسنجی

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
fa: نظرسنجی فعال شد. جدول نتایج با موفقیت ساخته شد.

en: Survey import summary
fa: خلاسه وارد شدن نظرسنجی

en: Survey links
fa: لینک های نظر سنجی

en: Survey locale settings
fa: تنظیمات محلی نظرسنجی

en: Survey logic file
fa: فایل منطقی نظرسنجی

en: Survey mode is set to %s:
fa: حالت نظرسنجی به %s تنظیم شده است:

en: Survey name
fa: نام نظرسنجی

en: Survey name (ID)
fa: نام نظرسنجی (شناسه)

en: Survey name (ID):
fa: نام نظرسنجی (شناسه):

en: Survey participants
fa: شرکت کنندگان پرسشنامه

en: Survey permissions
fa: مجوزهای  نظرسنجی

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
fa: مجوزهای نظرسنجی برای کلیه کاربران این گروه با موفقیت بروزرسانی شد.

en: Survey permissions were successfully updated.
fa: مجوزهای نظرسنجی با موفقیت بروزرسانی شد.

en: Survey preview only for administration users
fa: پیش نمایش نظر سنجی فقط برای کاربران دولت

en: Survey properties
fa:  ویژگی‌های نظرسنجی

en: Survey quota
fa: سهمیه نظرسنجی

en: Survey quotas
fa: سهمیه‌های نظرسنجی

en: Survey registration confirmation
fa: تاییديه ثبت‌نام در نطرسنجی

en: Survey response
fa: نتیجه نظرسنجی

en: Survey response %d
fa: نتیجه برای نظرسنجی %d

en: Survey security
fa: امنیت نظرسنجی

en: Survey settings
fa: تنظیمات نظرسنجی

en: Survey settings were successfully saved.
fa: تنظيمات نظرسنجی با موفقيت ذخيره شد.

en: Survey structure (.lss)
fa: ساختار نظرسنجی (.lss)

en: Survey structure import summary
fa: خلاصه وارد كردن ساختار پرسشنامه

en: Survey table could not be created.
fa: جدول نظر سنجی نمی تواند ایجاد شود.

en: Survey table name
fa: نام جدول نظرسنجی

en: Survey text elements successfully saved.
fa: عناصر متنی نظرسنجی با موفقیت ذخیره شد.

en: Survey title
fa: بررسی عنوان

en: Survey title and description
fa: عنوان و توضیحات نظرسنجی

en: Survey was successfully added.
fa: نظرسنجی با موفقيت اضافه شد.

en: Surveys
fa: نظرسنجی‌ها

en: Surveys:
fa: نظرسنجی ها:

en: Swahili
fa: سواحیلی

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Switch to closed-access mode
fa: تغییر حالت به دسترسی بسته

en: System overview
fa: مرور سیستم

en: TIS620 Thai
fa: TIS620 تايلندي

en: Tab-separated-values format (*.txt)
fa: به فرمت مقادیر جداشده با Tab (*.txt)

en: Table column usage
fa: جدول استفاده از ستون

en: Table prefix
fa: پیشوند جدول

en: Table size usage
fa: جدول استفاده از اندازه

en: Take ownership
fa: گرفتن مالکیت

en: Tamil
fa: زبان تمیل

en: Tangent
fa: مماس

en: Target (sub-)question:
fa: هدف (خرده) سئوال :

en: Target question
fa: سوال هدف

en: Tempdir %s is not writable
fa: پوشه %s قابل نوشتن نيست

en: Template '%s' does already exist.
fa: قالب '%s' در حال حاضر وجود دارد.

en: Template Editor
fa: ویرایشگر قالب

en: Template Preview:
fa: پیش‌نمایش قالب:

en: Template Sample
fa: قالب نمونه

en: Template could not be renamed to `%s`.
fa: قالب نمي تواند به '%s' تغيير نام پيدا كند.

en: Template editor
fa: ویرایشگر الگو

en: Template editor mode
fa: الگو حالت ویرایشگر

en: Template editor:
fa: ویرایشگر الگو:

en: Template name
fa: نام قالب

en: Template permissions were updated successfully.
fa: مجوزهای قالب با موفقیت بروزرسانی شد.

en: Template preview image
fa: تصوير پیش‌نمایش قالب

en: Template upgrade summary
fa: خلاصه فرآیند بروزرسانی قالب

en: Template(s) to be verified :
fa: قالب های آماده تائید:

en: Template:
fa: قالب:

en: Templates
fa: قالب ها

en: Terminate survey
fa: پایان دادن به نظرسنجی

en: Terminate survey with warning
fa: پایان دادن به نظرسنجی با اخطار

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
fa: تست اگر سرور شما SSL با کلیک کردن بر روی این لینک را فعال کنید.

en: Test survey
fa: آزمایش این نظرسنجی

en: Test this survey
fa: تست کردن این نظر سنجی

en: Text [Help] (Tip)
fa: متن [راهنما] (نکته)

en: Text box
fa: جعبه متن

en: Text display
fa: نمایش متن

en: Text file row number
fa: شماره ردیف فایل متنی

en: Text inputs
fa: ورودی های متنی

en: Text questions
fa: پرسش‌های متنی

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
fa: متن نمایش داده شده هر سطر زیر سوال بین دو مقیاس در حالت کرکره ای

en: Thai
fa: تایلندی

en: Thank you for completing this survey.
fa: از اینکه در این نظرسنجی شرکت کردید، سپاسگزاریم.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
fa: از ثبت‌نام شما برای شرکت در این نظرسنجی متشکریم.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
fa: با تشکر از شما برای صرفه جویی در بررسی خود را در حال پیشرفت است. جزئیات زیر می تواند مورد استفاده برای بازگشت به این بررسی و همچنان که در آن شما گذاشته شده است. لطفا این ایمیل را برای مرجع خود -- ما می توانیم رمز عبور را برای شما بازیابی کنیم.

en: Thank you!
fa: متشکریم

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
fa: LimeSurvey ComfortUpdate راه حلی برای بروزرسانی سریع به آخرین نسخه LimeSurvey است.

en: The LimeSurvey database is being upgraded
fa: پایگاه داده LimeSurvey درحال ارتقا است

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
fa: گزينه های پاسخ بين اين تعداد ستون توزيع می گردد.

en: The answer to the security question is incorrect.
fa: جواب پرسش امنیتی نادرست است

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
fa: پاسخ(ها) بايد اين معیارهای فيلتر آرايه را دارا باشد:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
fa: پاسخ(ها) بايد اين معیارهای اعتبار را دارا باشد:

en: The database export is only available for MySQL databases. For other database types please use the according backup mechanism to create a database dump.
fa: صادرات پایگاه داده پایگاه داده های خروجی زیر تنها در دسترس است. برای سایر انواع پایگاه داده لطفا با استفاده از ساز و پشتیبان گیری بر اساس یک روگرفت پایگاه داده برای ایجاد.

en: The database you specified does already exist.
fa: پایگاه داده ای که شما مشخص کرده اید در حال حاضر وجود دارد.

en: The database you specified does not exist:
fa: پایگاه داده تعریف شده وجود ندارد:

en: The email address is not valid.
fa: آدرس ایمیل معتبر نیست.

en: The email you used has already been registered.
fa: ایمیل استفاده شده قبلاً ثبت‌نام شده است.

en: The email you used is not valid. Please try again.
fa: ایمیل استفاده شده معتبر نیست. لطفاً مجدداً وارد کنید.

en: The entry was assigned the following record id:
fa: ورود ثبت شناسه (شماره) زیر داده شده بود :

en: The file %s was deleted.
fa: فایل %s حذف شده است.

en: The file has been successfuly uploaded.
fa: فایل با موفقیت بارگزاری گردید.

en: The following LimeSurvey updates are available:
fa: به روز رسانی LimeSurvey در زیر دسترس هستند:

en: The following answers should be deleted:
fa: پاسخ های زیر باید حذف شود:

en: The following assessments should be deleted:
fa: ارزیابی های زیر باید حذف شوند:

en: The following conditions should be deleted:
fa: شرایط زیر باید حذف شود:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
fa: فايلهای زير تغيير يافته يا حذف خواهند شد اما قبلا توسط شما ويرايش شده اند.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is very unusual and may be co-incidental.
fa: اين فايلها بعد از بروزرسانی اضافه خواهند شد، اما در حال حاضر وجود دارند. اين عجيب است و ممکن است اتفاقی باشد.

en: The following groups should be deleted:
fa: گروه های زیر باید حذف شود:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
fa: جداول بررسی پاسخ های زیر قدیمی وجود دارد و ممکن است حذف شده اگر دیگر مورد نیاز :

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
fa: جداول زیر نظر سنجی های قدیمی را باید حذف زیرا آنها حاوی هیچ پرونده و یا بررسی پدر و مادر آنها دیگر وجود ندارد :

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
fa: جدول زیر لیست کد رمز ی وجود دارد و ممکن است حذف شده اگر دیگر مورد نیاز :

en: The following old token tables could be restored:
fa: زیر جداول رمزی را ترمیم می تواند :

en: The following old token tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
fa: زیر جداول رمزی را باید حذف زیرا آنها حاوی هیچ پرونده و یا بررسی پدر و مادر آنها دیگر وجود ندارد :

en: The following problems have been found:
fa: مشکلات زیر رخ داده است:

en: The following questions should be deleted:
fa:  سوالات زیر باید حذف شوند:

en: The following settings cannot be changed when the survey is active.
fa: تنظیمات زیر زمانی که نظرسنجی فعال است نمی تواند تغییر کند.

en: The following steps will be done by this update:
fa: در این بروزرسانی گامهای زیر انجام خواهد شد:

en: The following surveys are available:
fa: نظرسنجی‌های زیر موجود است:

en: The following surveys should be deleted:
fa: نظرسنجیهای زیر باید حذف شود:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
fa: فایل فونت %s در مسیر <limesurvey root folder>/fonts یافت نشد. لطفا فایل txt مربوط به زبان خود را در مسیر فونت ها بررسی نمایید.

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
fa: دسته در وسط نوار لغزنده نمایش داده خواهد شد مگر آنکه مقداراولیه ای برای آن تنظیم شده باشد ( بدان معنی است که  مقدار اولیه تنظیم نشده است).

en: The imap PHP library is not installed. Please contact your system administrator.
fa: کتابخانه پی اچ پی IMAP نصب نشده است. لطفا با مدیر سیستم تماس بگیرید.

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
fa: زبان از فایل گروه وارد شده و حداقل باید شامل زبان پایه این بررسی است.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
fa: زبان فایل پرسش وارد شده حداقل باید شامل زبان پایه این بررسی است.

en: The last cell are for no answer.
fa: آخرین یخش برای بدون پاسخ می باشد

en: The last cell give some information.
fa: آخرین سلول مقداری اطلاعات میدهد.

en: The last column show the total for the row.
fa: آخرین ستون جمع کل سطر را نشان می دهد.

en: The last row show the total for the column and the last column show the total for the row.
fa: آخرین سطر جمع کل ستون را نشان می دهد و آخرین ستون جمع کل سطر را نشان می دهد.

en: The last row show the total for the column.
fa: آخرین سطر جمع کل ستون را نشان می دهد.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
fa: لگاریتم عدد به پایه، اگر داده شده، و یا لگاریتم طبیعی.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
fa: حداکثر تعداد فايلها آپلود شد. می توانيد به نظرسنجی بازگرديد.

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
fa: (پیام به صفحه نمایش زمانی که محدودیت زمانی تمام شده است (یک پیام پیش فرض نمایش داده خواهد شد در صورتی که این تنظیمات چپ خالی

en: The minimum number of files has not been uploaded.
fa: حداقل تعداد فایل بارگزاری نگردید.

en: The new question group/question order was successfully saved.
fa: سوال جدید گروه / سوال سفارش با موفقیت ذخیره شد.

en: The number of selected columns was reduced automatically.
fa: تعداد ستون های مشخص شده بصورت خودکار کاهش می یابند

en: The participant cannot upload a single file larger than this size
fa: شرکت کننده می تواند آپلود یک فایل تنها به بزرگتر از این اندازه

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
fa: سوال نمي تواند اضافه شود. حداقل كد سوال را بايد وارد كنيد.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
fa: امکان اضافه نمودن پرسش وجود ندارد. حداقل بايستی کد پرسش را وارد کنيد.

en: The question group was deleted.
fa: گروه پرسش حذف شد.

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
fa: پیشینه پاسخ نظر سنجی شما شامل هیچ گونه اطلاعات هویتی در مورد شما نیست، مگر اینکه مستقیما یک سوال از نظر سنجی را به صراحت برای آن اختصاص دهید.

en: The records have been saved successfully!
fa: رکوردها با موفقیت ذخیره شد!

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
fa: چک افزونگی به نظر می رسد برای جدول مانده پس از deactivating یک نظرسنجی است. شما می توانید از این اگر شما دیگر نیاز به آنها را حذف کنید.

en: The related survey is missing.
fa: پرسشنامه مرتبط وجود ندارد.

en: The response timings table has been renamed to:
fa: جدول زمان بندی پاسخ ها تغییر نام داده شد به:

en: The responses table has been renamed to:
fa: جدول پاسخ تغییر نام به شده است :

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
fa: پاسخ به این نظر سنجی دیگر در دسترس با استفاده از LimeSurvey.

en: The selected attribute was invalid.
fa: ویژگی مشخص شده دردسترس نیست

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
fa: جمع پاسخ های چندگانه عددی بايد از اين مقدار بيشتر باشد

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
fa: این نظرسنجی را تا زمانیکه این مشکلات وجود دارد نمی‌توان فعال کرد.

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
fa: در این نظر سنجی با موفقیت با تنظیم تاریخ انقضا در تنظیمات بررسی منقضی شده است.

en: The survey you selected does not exist
fa: در این نظر سنجی انتخاب شده توسط شما وجود ندارد

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
fa: پیام متنی که نمایش در تایمر شمارش معکوس در طول شمارش معکوس

en: The token entry was successfully updated.
fa: توکن با موفقيت بروز رسانی شد.

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
fa: توکن ارائه شده صحیح نمی باشد یا قبلا مورد استفاده قرار گرفته است.

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
fa: این یک نظرسنجی بسته دسترسی است ، پس شما باید یک رمز معتبر عرضه است. لطفا با admThis است یک بررسی بسته دسترسی، بنابراین شما باید یک رمز معتبر عرضه است. لطفا با مدیر برای assistance.inistrator برای کمک.

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
fa: توکن ارائه شده با توکن جلسه شما همخوانی ندارد.

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
fa: جدول نشانه ها در ارتباط با این نظرسنجی تغییر نام به شده است :

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
fa: جدول توکنها حذف شد و برای اين نظرسنجی نيازی به ارائه توکن نيست.

en: The type of your database management system
fa: نوع سیستم مدیریت پایگاه داده شما

en: The update is now complete!
fa: بار گذاری به پایان رسید!

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
fa: سرور بروزرسانی در حال حاضر مشغول می باشد. اين اتفاق معمولا در زمان آماده کردن فايلهای بروزرسانی جديد رخ می دهد.

en: The user name already exists.
fa: این نام کاربر از قبل وجود دارد.

en: The username already exists.
fa: نام کاربری وجود دارد.

en: The value of this variable can not be changed
fa: مقدار این متغیر نمی تواند تغییر کند

en: There are %s user attribute fields in this token table
fa: در اين جدول توکن %s فيلد مشخصات کاربری وجود دارد

en: There are currently no surveys.
fa: بار گذاری به پایان رسید!

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
fa: تعداد ايميلهای منتظر ارسال از تعداد ايميلهای قابل ارسال در يک دسته بيشتر است. برای ادامه ارسال کليک کنيد.

en: There are no existing conditions in this survey.
fa: هيچ شرطي در اين پرسشنامه وجود ندارد.

en: There are no groups available.
fa: هیچ گروهی وجود دارد.

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
fa: پرسش ديگری وجود ندارد. لطفا دکمه "ارسال" را برای اتمام اين نظرسنجی بفشاريد.

en: There are no participants to be exported.
fa: شرکت کننده در نظرسنجی برای تولید خروجی وجود ندارد

en: There are no questions in this survey
fa: در اين نظرسنجی هیچ پرسشی وجود ندارد

en: There are no unmapped attributes
fa: ویژگی هایی نگاشت نشده وجود دارند

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully on the two options below and choose the right one for you.
fa: دو راه برای متوقف کردن یک نظرسنجی وجود دارد. لطفا دقت مطالعه بر روی دو گزینه زیر را انتخاب کنید و یک حق برای شما.

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
fa: هنوز {EMAILCOUNT} ایمیل برای ارسال وجود دارد.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey
fa: سوال است {NUMBEROFQUESTIONS} اين نظرسنجی حاوی.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
fa: این نظرسنجی حاوی {NUMBEROFQUESTIONS} سوال است.

en: There is 1 question in this survey
fa: در این نظرسنجی ۱ پرسش وجود دارد

en: There is already a recorded answer for this token
fa: در حال حاضر وجود دارد پاسخ ثبت شده برای این نشانه رمز

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
fa: اطلاعات ديگری با همين توکن موجود است. امکان استفاده از توکن تکراری وجود ندارد.

en: There is currently no newer LimeSurvey version available.
fa: در حال حاضر وجود دارد بدون نسخه جدیدتر LimeSurvey در دسترس است.

en: There is no matching saved survey
fa: هیچ نظرسنجی ذخیره‌شدهٔ منطبقی وجود ندارد

en: There is no matching survey.
fa: هیچ نظرسنجی منطبقی پیدا نشد.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
fa: مشکلی در دانلود فايل بروزرسانی رخ داد. لطفا فرآيند بروزرسانی را مجددا آغاز کنيد.

en: There was a problem downloading the updater file. Please try to restart the update process.
fa: مشکلی در دریافت فایل بروزرسانی پیش آمد. لطفا فرآیند بروزرسانی را مجددا آغاز نمایید.

en: There was a problem updating the user permissions.
fa: مشکلی در به روز رسانی مجوز دسترسی وجود دارد.

en: There was an error using the Google API.
fa: خطا با استفاده از API گوگل وجود دارد.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
fa: ايميل مناسبی (معتبری) برای ارسال وجود نداشت. علت اينست که هيچ يک شرايط زير را نداشت:

en: Third choice
fa: سومین گزینه

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
fa: این آرشیو فشرده شامل هیچ فایل منبع معتبری نیست. وارد کردن با شکست مواجه شد.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
fa: آرشيو ZIP هيچ فايل قالب معتبري را شامل نمي شود. وارد كردن با شكست مواجه شد.

en: This action need confirmation.
fa: این عمل نیاز به تایید دارد.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
fa: "اين آرشيو شامل يك فايل PDF از پرسشنامه، فايل queXML از پرسشنامه و يك فايل queXF banding XML كه مي تواند با queXF مورد استفاده شود مي باشد: 
    http://quexf.sourceforge.net/ براي پردازش پرسشنامه هاي اسكن شده."

en: This attribute is automatically mapped
fa: این ویژگی بصورت خودکار نگاشت شده است

en: This feature is only available for MySQL databases.
fa: این قابلیت فقط برای پایگاه داده های خروجی زیر در دسترس است.

en: This field is required.
fa: فیلد اجباری می باشد.

en: This file is not a LimeSurvey label set file. Import failed.
fa: این فایل یک فایل مجموعه برچسب LimeSurvey نیست. وارد کردن با شکست مواجه شد.

en: This file is not a LimeSurvey question file. Import failed.
fa: این یک فایل پرسش LimeSurvey نیست. وارد کردن شکست خورد.

en: This file is not a LimeSurvey survey file. Import failed.
fa: این فایل یک فایل بررسی LimeSurvey نمی باشد. واردات شکست خورده است.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
fa: این یک فایل آرشیو فشردهٔ معتبر نیست. وارد کردن با شکست مواجه شد.

en: This file is too old. Only files from LimeSurvey version 1.50 (DBVersion 112) and newer are supported.
fa: اين فايل قديمی است. فقط فايلهای نسخه 1.50 (DBVersion 112) و جديدتر پشتيبانی می شوند.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
fa: این فایل اجازهٔ بارگذاری ندارد.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
fa: این نام فایل مجاز به ارسال نیست.

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
fa: این توضیحات گروه نسبتا بی معنی ، اما بسیار مهم است

en: This group does not contain any question(s).
fa: این گروه هیچ سوالی ندارد.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
fa: این یک نظرسنجی بسته دسترسی است ، پس شما باید یک رمز معتبر عرضه است. لطفا با مدیر برای کمک.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
fa: اين نظرسنجی کنترل شده است. برای شرکت در آن به توکن معتبر نیاز دارید.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
fa: این متن یک نمونه سوال است که در آن از پرسش شونده خواسته شده که تاریخی را درج نماید.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
fa: این متن یک نمونه سوال است که در آن از پرسش شونده خواسته شده که گزینه ای را انتخاب نماید.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
fa: اين يک توصيف نمونه است. ممکن است طولانی باشد.

en: This is a shared participant and you are not authorised to edit it
fa: این شرکت کننده به اشتراک گذاشته است و شما مجاز به ویرایش آن نیستید

en: This is another sample question text - asking for number.
fa: این متن  نمونه سوال دیگری است که در آن از پرسش شونده خواسته شده که عددی را درج نماید.

en: This is not a .csv file.
fa: فایل .CSV معتبر نیست.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
fa: ساختار XML صحيح نيست.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
fa: این متن آخرین نمونه سوال است که در آن از پرسش شونده خواسته شده در پاسخ متنی را وارد نماید.

en: This is some help text for this question.
fa: این متن، متن راهنمای این پرسش می باشد.

en: This is some help text.
fa: این متن کمکی است.

en: This is the base language of your survey and it can't be changed later. You can add more languages after you have created the survey.
fa: این زبان پایه بررسی است و می توان آن را نمی شود تغییر بعد. شما می توانید زبان های بیشتری پس از شما ایجاد کرده است این نظرسنجی اضافه کنید.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
fa: این طور پیش فرض آدرس ایمیل مدیر سایت و مورد استفاده برای پیام های سیستم ، گزینه های تماس و ایمیل جستن به طور پیش فرض است.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
fa: این نام به طور پیش فرض از مدیر سایت و مورد استفاده برای پیغام های سیستم و گزینه های تماس است.

en: This is the survey end message.
fa: این پیام پایانی نظرسنجی می باشد.

en: This list cannot accept token attributes.
fa: این لیست نمی تواند ویژگی های این نشانه را قبول کند.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
fa: این نام قبلا برای این نظرسنجی استفاده شده است. نام جدیدی انتخاب کنید.

en: This name is reserved for standard template.
fa: این نام برای قالب استاندارد محفوظ می باشد.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
fa: این نام در لیست کلی بررسی و در هدر دولت ظاهر می شود.

en: This option can't be set if the `Anonymized responses` option is active.
fa: این گزینه را نمی توان مجموعه اگر `ناشناخته خواهد ماند پاسخ : گزینه فعال است.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
fa: این فرایند به حذف نظرسنجی و تمام گروه‌ها، پاسخ‌ها و شرایط مرتبط با آن خواهد انجامید.

en: This question does not have a question 'type' set.
fa: این سوال می کند به مجموعه ای 'نوع' یک سوال داده نشده است.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
fa: این سوال تا به مجموعه شرایط، با این حال این وضعیت است در باره مسئله ای است که به نظر می رسد پس از آن بر اساس.

en: This question has no answers.
fa: این سوال هیچ جوابی ندارد.

en: This question has no subquestions.
fa: این سوال هیچ زیر مجموعه ای ندارد.

en: This question is always shown.
fa: این پرسش همیشه نشان داده شود.

en: This question is mandatory
fa: پاسخ به اين سوال ضروری است

en: This question requires answers, but none are set.
fa: این سوال نیازمند جواب می باشد، اما هیچی انتخاب نشده است.

en: This question's SGQA code
fa: كد SGQA اين پرسش

en: This question's group ID number
fa: این سوال شماره ID گروه

en: This question's question ID number
fa: شماره ID سوال اين پرسش

en: This question's survey ID number
fa: شماره ID پرسشنامه اين پرسش

en: This response ID is invalid.
fa: شناسه پاسخ دهنده نامعتبر می باشد.

en: This survey allows public registration. A token table must also be created.
fa: این نظرسنجی اجارهٔ ثبت‌نام عمومی را می‌دهد. جدول نشانه‌ها باید ساخته شود.

en: This survey does not seem to exist.
fa: این نظرسنجی وجود ندارد.

en: This survey does not yet have any questions and cannot be tested or completed.
fa: این نظرسنجی هنوز حاوی سوالی نبوده و قابل تکمیل نیست.

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
fa: این نظر سنجی تا به جدول مربوط به نشانه است. اگر این نظر سنجی شما حذف این جدول نشانه حذف خواهد شد. ما توصیه می کنیم که شما صادرات یا نسخه پشتیبان تهیه این نشانه ها را قبل از حذف این نظرسنجی.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
fa: این نظرسنجی هنوز فعال نشده است. هیچ نتیجه‌ای برای مرور وجود ندارد.

en: This survey is active - click here to stop this survey.
fa: اين پرسشنامه فعال است - براي توقف اين پرسشنامه اينجا كليك كنيد.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
fa: این نظر سنجی است فعال شده و یک جدول پاسخ وجود دارد. اگر این نظر سنجی را حذف کنید، این پاسخ (و فایل ها) را حذف خواهد شد. ما توصیه می کنند که شما صادر پاسخ را قبل از حذف این بررسی.

en: This survey is active but expired.
fa: این نظرسنجی فعال است ولی مهلت آن به پایان رسیده است.

en: This survey is active but has a start date.
fa: این نظرسنجی فعال است ولی تاریخ شروع آن فرا نرسیده است.

en: This survey is anonymous.
fa: این نظرسنجی ناشناس است و هويت شما مخفی می ماند.

en: This survey is currently active.
fa: این نظرسنجی هم‌اکنون فعال است.

en: This survey is currently not active
fa: این نظرسنجی هم‌اکنون غیرفعال است

en: This survey is currently not active - click here to activate this survey.
fa: این نظرسنجی درحال حاضر فعال نیست - برای فعال کردن آن اینجا را کلیک کنید.

en: This survey is currently not active.
fa: این نظرسنجی هم‌اکنون غیرفعال است.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
fa: این نظرسنجی در حال حاضر فعال نیست. شما نمی توانید پاسخ های خود را ذخیره کنید.

en: This survey is no longer available.
fa: این نظرسنجی ديگر در دسترس نیست.

en: This survey is not active - no responses are available
fa: این نظر سنجی فعال نیست-هیچ پاسخی وجود ندارد

en: This survey is not active - no responses are available.
fa: این نظرسنجی فعال نیست - پاسخی در دست نیست.

en: This survey is not active, data entry is not allowed
fa: این نظرسنجی فعال نیست، ورود اطلاعات مجاز نیست

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
fa: این نظر سنجی غیر فعال است.شما باید بررسی قبل از اقدام به واردات فایل صادرات VV فعال کنید.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
fa: اين نظرسنجی هنوز فعال نشده است بنابراين شرکت کنندگان نمی توانند آنرا تکميل کنند.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
fa: این بررسی است هنوز فعال است. پاسخ شما را نمی توان نجات داد

en: This survey is not yet started.
fa: این نظرسنجی هنوز آغاز نشده است

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
fa: این نظرسنجی هم‌اکنون فعال است و پاسخ‌ها ثبت می‌شود.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
fa: تنظیمات این نظر سنجی ثبت نمی شود: %s ==> %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
fa: این نظرسنجی بصورت ناشناس انجام شده است بنابراین شما نمی توانید پاسخ های خود را تغییر دهید.

en: This variable name has already been used.
fa: این نام متغیر در حال حاضر استفاده شده است.

en: This will be the password of admin user.
fa: این خواهد بود که کلمه عبور از کاربر admin.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
fa: این خواهد بود یوزر آی دی و ADMIN هیئت مدیره خواهد کاربری وارد سایت شوید.

en: This will be your default language.
fa: این زبان پیشفرض شما خواهد بود.

en: This will replace the existing text. Continue?
fa: این کار باعث جایگزینی متن موجود می‌شود. آیا ادامه داده شود؟

en: Three
fa: سه

en: Time difference (in hours):
fa: اختلاف زمان (ساعت) :

en: Time limit
fa: محدوديت زمانی

en: Time limit action
fa: زمان عمل محدود

en: Time limit countdown message
fa: محدود کردن زمان شمارش معکوس پیام

en: Time limit disable next
fa: محدودیت زمانی را غیر فعال بعدی

en: Time limit disable prev
fa: محدودیت زمانی غیر فعال کردن قبلی

en: Time limit expiry message
fa: محدود کردن زمان انقضای پیام

en: Time limit expiry message display time
fa: محدودیت زمانی هم نمایش انقضاء پیام

en: Time limit message CSS style
fa: زمان محدود پیام سبک CSS

en: Time limit timer CSS style
fa: زمان محدود تایمر سبک CSS

en: Time remaining
fa: زمان باقیمانده:

en: Time statistics
fa: آمار زمانی

en: Timer
fa: زمانسنج

en: Timings table could not be created.
fa: جدول زمان بندی نمیتواند ایجاد شود.

en: Timings will be saved.
fa: زمانبندی ذخيره می شود.

en: Timings will not be saved.
fa: زمانبندی ذخيره نمی شود.

en: Tip:
fa: نکته:

en: Title
fa: عنوان

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
fa: عنوان زیر سوال از %s به %s بروز رسانی شد

en: Title:
fa: عنوان :

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
fa: برای فعال نمودن امکان بارگذاری عکس و یا هر گونه محتوای جانبی، ابتدا پیمایش خود را ذخیره نمایید.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
fa: برای ناشناس ماندن لطفا از یک نام مستعار  به عنوان نام کاربری خود استفاده کنيد، همچنين آدرس ایمیل الزامی نيست.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
fa: برای ترتیب بندی مجدد سوالات / گروه های سوال فقط کشیدن سوال / گروه با ماوس خود را به موقعیت مورد نظر است.

en: Token
fa: توکن

en: Token ID
fa: شناسهٔ نشانه

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
fa: توضيحات فيلد توکن با موفقيت بروز رسانی شد.

en: Token attribute: %s
fa: ويژگي نشانه: %s

en: Token code for this participant
fa: کد نشانه برای این شرکت‌کننده

en: Token control
fa: کنترل توکن

en: Token export options
fa: گزینه های صادرات رمز

en: Token fields
fa: فیلد توکن

en: Token length
fa: طول نشانه

en: Token management
fa: مدیریت رمز

en: Token mismatch
fa: توکن صحیح نیست

en: Token status:
fa: وضعيت توکن:

en: Token summary
fa: گزارش توکن

en: Token:
fa: توکن(نشانه):

en: Tokens
fa: توکن ها

en: Tokens already exist for this survey.
fa: این نشانه ها در حال حاضر برای این پرسشنامه موجود می باشند.

en: Tokens available
fa: توکن های در دسترس

en: Tokens have not been initialised for this survey.
fa: مقداردهی اوليه برای توکنهای اين نظرسنجی انجام نشده است.

en: Too low
fa: بسیار کم

en: Tools
fa: ابزارها

en: Total
fa: مجموع

en: Total Errors
fa: مجموع خطاها

en: Total Imported files
fa: مجوع فایل‌های وارد شده

en: Total attributes in the central table
fa: مجموع صفات در جدول مرکزی

en: Total errors
fa: کل خطاها

en: Total files imported
fa: تمامی پرونده ها وارد شدند

en: Total imported files
fa: کل فایل های وارد شده

en: Total invitations sent
fa: کل دعوتنامه‌های ارسالی

en: Total number of files
fa: تعداد فایل‌های وارد شده

en: Total numbers of sent reminders
fa: تعداد کل يادآوری های ارسال شده

en: Total opted out
fa: مجموع اتنخاب شده ها

en: Total participants in central table
fa: تعداد شرکت کنندگان در جدول مرکزی

en: Total records in survey
fa: مجموع رکوردهای نظرسنجی

en: Total records in survey:
fa: کل رکوردهای نظرسنجی

en: Total records in this token table
fa: کل رکوردها در این جدول توکن

en: Total responses
fa: کل پاسخ ها

en: Total size of files
fa: مجوع اندازه فایل‌ها

en: Total surveys completed
fa: کل نظرسنجی های تکميل شده

en: Total time
fa: زمان کل

en: Total with no unique Token
fa: مجموع بدون نشانه های واحد

en: Total:
fa: کل:

en: Transfer the surveys of this user to:
fa: انتقال نظرسنجی ها از این کاربر به:

en: Translate survey
fa: ترجمه نظرسنجی

en: Translate to
fa: ترجمه به

en: Try again
fa: مجدداً سعی کنید

en: Try again! Connection with database failed.
fa: دوباره سعی کنید! اتصال با پایگاه داده به شکست انجامید.

en: Try again! Connection with database failed. Reason:
fa: دوباره سعی کنید! ارتباط با پایگاه داده شکست خورده است. دلیل :

en: Try to import even if question codes don't match
fa: برای وارد کردن سعی کنید حتی اگر کدهای سوال با هم مطابقت ندارند

en: Try to submit again
fa: مجدداً برای ارسال سعی کنید

en: Turkish
fa: ترکی

en: Two
fa: دو

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
fa: "نام" و کلمه عبوری را که هنگام ذخيره نتايج وارد نموديد، تايپ کنيد.

en: Type:
fa: نوع:

en: UCS-2 Unicode
fa: UCS-2 يونيكد

en: UJIS for Windows Japanese
fa: UJIS براي ويندوز ژاپني

en: URL
fa: نشانی اینترنتی

en: URL description
fa: شرح نشانی اینترنتی:

en: URL description:
fa: شرح نشانی اینترنتی:

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
fa: URL برای مخاطب بمنظور انتخاب کردن در این مطالعه

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
fa: URL برای مخاطب بمنظور انتخاب کردن از این مطالعه

en: URL of the survey
fa: آدرس اینترنتی نظرسنجی

en: URL parameters
fa: پارامترهای URL

en: URL:
fa: آدرس:

en: US ASCII
fa: اسکی آمریکا

en: UTF-8 Unicode
fa: یونیکد UTF-8

en: Un-quotes a quoted string
fa: سازمان ملل متحد به نقل از یک رشته به نقل از

en: Un-share selected participants
fa: از اشتراک شرکت کنندگان انتخاب شده خارج کن

en: Unable to add {TEMPLATEJS} placeholder, please check your startpage.pstpl.
fa: نمی توان موارد {TEMPLATEJS}  را اضافه نمود، لطفا صفحه نخست .pstpl خود را بررسی نمایید.

en: Unable to backup your database for unknow reason. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
fa: به دلیل ناشناخته تهیه نسخه پشتیبان پایگاه داده مقدور نیست. لطفا قبل از هر اقدامی به تهیه پایگاه داده پشتیبان خو  با استفاده از ابزار تهیه پشتیبان بپردازید!

en: Unable to create directory `%s`.
fa: ساختن پوشهٔ `%s` ممکن نیست

en: Unable to find startpage.pstpl to add {TEMPLATEJS} placeholder, please check your template.
fa: قادر به پیدا کردن فایل startpage.pstpl برای اضافه کردن نگهدارنده {TEMPLATEJS}، لطفا قالب خود را چک کنید.

en: Unable to insert record into survey table
fa: قادر به وارد کردن رکورد به جدول نظر سنجی نیست

en: Uncertain
fa: نامعلوم

en: Unchanged
fa: بدون تغییر

en: Uncheck all
fa: تیک همه را حذف کن

en: Undefined function
fa: تابع تعریف نشده

en: Undefined variable
fa: متغیر تعریف نشده

en: Unknown error
fa: خطای ناشناخته

en: Unknown file extension
fa: پسوند فايل ناشناس

en: Unlimited
fa: نا محدود

en: Unlimited administration permissions
fa: مجوز مدیریت نامحدود

en: Unmapped token attributes
fa: ویژگی های نشانه نگاشت نشده

en: Unsupported syntax
fa: نحو پشتیبانی نشده

en: Unwritable
fa: غیرقابل نوشتن

en: Update
fa: به‌هنگام‌سازی

en: Update available: %s | Updates available: %s
fa[0]: بروزرسانی موجود: %s

en: Update condition
fa: بروزرسانی شرط

en: Update scenario
fa: به‌هنگام‌سازی سناریو

en: Update server busy
fa: سرور بروزرسانی مشغول است

en: Update token entry
fa: بروزرسانی توکن

en: Update user group
fa: به روز رسانی گروه کاربری

en: Updater file is not writable (%s). Please set according file permissions.
fa: فایل آپدیت قابل نوشتن نیست (%s). لطفا مجوز بر اساس فایل تنظیم.

en: Updates
fa: به‌هنگام‌سازی

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Upload a file:
fa: بارگذاری فایل:

en: Upload files
fa: آپلود فایل

en: Upload summary
fa: ارسال خلاصه

en: Upload your files
fa: آپلود فایل

en: Uploaded CSV file successfully
fa: آپلود فایل CSV موفقیت

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
fa: آپلود فایل مجموعه ای برچسب نیاز به فرمت LSL.

en: Uploaded resources management
fa: مدیریت منابع آپلود شده

en: Uploaded template file
fa: فایل قالب بارگزاری شده

en: Uploading
fa: بارگذاری

en: Uploading LDAP Query
fa: آپلود پرس و جو LDAP

en: Uppercase the first character of each word in a string
fa: اولین حرف هر کلمه بزرگ در یک رشته

en: Urdu
fa: زبان اردو

en: Use CAPTCHA for
fa: استفاده از کپچا برای

en: Use ComfortUpdate
fa: استفاده از ComfortUpdate

en: Use HTML format for token emails?
fa: آیا از قالب اچ.تی.ام.ال. برای ارسال ایمیل‌های نشانه استفاده شود؟

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
fa: استفاده از ليست پايين آمدنی بجای تقويم popup

en: Use checkbox layout
fa: استفاده از طرح چک باکس

en: Use dropdown presentation
fa: استفاده از ارائه کرکره

en: Use global settings
fa: تنظيمات کلی را به کار ببر

en: Use javascript function to remove text and uncheck checkbox (or use Expression Manager only).
fa: استفاده از تابع جاوا اسکریپت برای حذف متن و گزینه تیک (و یا تنها از مدیریت عبارات استفاده شود).

en: Use mapping service
fa: از سرویس نگاشت استفاده کن

en: Use same default value across languages:
fa: مقدار پیش فرض مشابه را برای زبانهای مختلف به کار ببر:

en: Use settings below
fa: تنظيمات زير را به کار ببر

en: Use slider layout
fa: استفاده از طرح های کشویی

en: Used/free space for file uploads
fa: فضای بارگذاری فایل

en: User
fa: کاربر

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: User ID editable:
fa: ID کاربر قابل ویرایش:

en: User added.
fa: کاربر افزوده شد.

en: User already exists in the group.
fa: کاربر در حال حاضر در این گروه وجود دارد.

en: User control
fa: کنترل کاربر

en: User data
fa: اطلاعات کاربر

en: User does not exist in the group.
fa: کاربر در گروه وجود ندارد.

en: User group
fa: گروه كاربر

en: User group added.
fa: گروه كاربران اضافه شد.

en: User group successfully added!
fa: گروه کاری با موفقیت افزوده شده!

en: User group successfully saved!
fa: گروه کاربری با موفقیت ذخیره شد!

en: User groups
fa: گروه های کاربری

en: User name
fa: نام کاربری

en: User name and/or email not found!
fa: نام کاربری و/یا ایمیل پیدا نشد!

en: User name:
fa: نام کاربری:

en: User not found.
fa: کاربر یافت نشد.

en: User removed.
fa: کاربر حذف شد.

en: User with whom the participants are to be shared
fa: کاربر با آنها از شرکت کنندگان به اشتراک گذاشته می شود

en: Username
fa: نام کاربری

en: Username already exists.
fa: این نام کاربر از قبل وجود دارد.

en: Username: %s
fa: نام كاربري: %s

en: Users
fa: کاربران

en: Uses left
fa: تعداد مرتبه های قابل استفاده

en: Uses left:
fa: تعداد نوبت های باقيمانده:

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
fa: استفاده از ابزار تهدید و اجبار ممکن است سبب خدشه دار شدن داده های شما گردد. با احتیاط و آگاهی مورد استفاده قرار دهید و یا اگر ممکن است استفاده ننمایید.

en: VV export version
fa: نسخه خروجی فایل VV

en: Valid from
fa: معتبر از

en: Valid until
fa: معتبر تا:

en: Validation:
fa: اعتبارسنجی:

en: Value
fa: مقدار

en: Values:
fa: مقادیر:

en: Version
fa: نسخه

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: View Saved but not submitted Responses
fa: مشاهدهٔ پاسخ‌های ذخیره شده‌ای که ارسال نشده‌اند

en: View This Record
fa: مشاهدهٔ این رکورد

en: View response
fa: پاسخ را نمایش بده

en: View response ID %d
fa: مشاهده پاسخ %d

en: View response URL
fa: نمايش URL پاسخ

en: View response details
fa: مشاهدهٔ جزئيات پاسخ

en: View statistics
fa: مشاهده آمار

en: View summary of all available fields
fa: مشاهدهٔ خلاصهٔ تمام فیلدهای در دسترس

en: View the statistics for this survey.
fa: مشاهده آمار مربوط به این نظرسنجی

en: View this person in the central participants database
fa: اطلاعات این شخص را در پایگاه داده مرکزی شرکت کنندگان مشاهده نمایید

en: View this record
fa: مشاهده این رکورد

en: View {0} - {1} of {2}
fa: مشاهده {0} تا {1} از {2}

en: View/read
fa: مشاهده/نمایش

en: Viewing response (ID %s)
fa: مشاهدهٔ پاسخ (شناسه %s)

en: Visible in participants panel
fa: قابل مشاهده در پنل شرکت کنندگان

en: Visit our website!
fa: وب‌سایت ما را مشاهده کنید!

en: Warn and move on
fa: تذکر بده و ادامه بده

en: Warning
fa: اخطار

en: Warning!
fa: هشدار!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
fa: اخطار! ایمیل امتیاز مدیر ذخیره نشده است چراکه معتبر نمی باشد

en: Warning! Admin email was not saved because it was not valid.
fa: اخطار! ایمیل ادمین ذخیره نشده است چون معتبر نیست.

en: Warning! Bounce email was not updated because it was not valid.
fa: اخطار! ایمیل امتیاز بروزرسانی نشده است چراکه معتبر نمی باشد

en: Warning! Notification email was not updated because it was not valid.
fa: اخطار! ایمیل آگاه سازی بروزرسانی نشده است چراکه معتبر نمی باشد

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
fa: هشدار: پیش از فعالسازی پروتکل امنیتی HTTPS،%s از صحت کارکرد این لینک مطمئن شوید.%s

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
fa: هشدار: این فایل/مسیر ها نیاز به تغییر دارند، در حالی که سطح دسترسی آنها بصورت فقط خواندنی تنظیم شده است.

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
fa: هشدار : شما هنوز هم با استفاده از رمز عبور به طور پیش فرض ('رمز عبور'). لطفا دوباره تغییر رمز عبور خود را و دوباره ورود.

en: Warnings
fa: اخطارها

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
fa: متاسفانه بعلت خطای سیستمی فایل شما ذخیره نشد. ایمیلی برای مدیر سیستم ارسال شد.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
fa: متاسفانه شما مجاز به ورود به این نظرسنجی نیستید!

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
fa: متاسفانه شما مجوز انجام این کار را ندارید.

en: We are sorry but your session has expired.
fa: متاسفانه نشست شما منقضی شده است.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
fa: پیشنهاد می‌شود که قبل از حذف این نظرسنجی، تمام آن را از طریق صفحهٔ اصلی مدیریت صادر کنید.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
fa: توصيه می شود قبلا از ادامه از صفحه اصلی مديريت از کل اين نظرسنجی خروجی تهيه نماييد.

en: We recommend that these files should be replaced by the update procedure.
fa: پيشنهاد می شود اين فايلها در فرآيند بروزرسانی جايگزين گردند.

en: Welcome
fa: خوش آمدید

en: Welcome %s!
fa: %s خوش آمدید!

en: Welcome Page
fa: صفحهٔ ابتدا

en: Welcome and end text
fa: متن خوش آمد و پایان

en: Welcome message:
fa: خوش آمدید پیام :

en: Welcome to %s!
fa: به %s خوش آمدید!

en: Welcome to the ComfortUpdate
fa: به ComfortUpdate خوش آمدید

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
fa: جادوگر نصب به LimeSurvey خوش . این ویزارد شما را از طریق نصب، راه اندازی پایگاه و تنظیمات اولیه LimeSurvey راهنمایی می کنند.

en: Welcome to this sample survey
fa: به نظرسنجی آزمایشی خوش آمدید

en: Welcome:
fa: خوش آمدید:

en: Welsh
fa: والش

en: When an imported record matches an existing record ID:
fa: وقتی که یک رکورد وارد شده با شناسهٔ یک رکورد موجود مطابقت دارد:

en: When checking your file permissions we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
fa: به هنگام بررسی مجوز فايلها مشکلاتی مشاهده شد. لطفا مشکلات فوق را قبل از ادامه بررسی نماييد.

en: When checking your installation we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
fa: در هنگام چک کردن نصب شما یک یا چند مشکلات در بر داشت. لطفا بررسی کنید و هر گونه پیغام خطا در بالا و تصحیح این شما می توانید اقدام.

en: Width of text input box
fa: عرض از جعبه متن ورودی

en: Width of the map in pixel
fa: عرض نقشه به پیکسل

en: Windows Arabic (Windows-1256)
fa: ويندوز عربي

en: Windows Baltic (Windows-1257)
fa: ويندوز بالتيك

en: Windows Central European (Windows-1250)
fa: ويندوز اروپاي مركزي

en: Windows Cyrillic (Windows-1251)
fa: ويندوز سيريليك

en: Windows-31J - SJIS for Windows Japanese (cp932)
fa: ویندوز-31J - SJIS برای ویندوز ژاپن (cp932)

en: With not anonymous survey: user can update his answer after completion, else user can add new answers without restriction.
fa: با نظرسنجی آشنا نیست: کاربر می تواند جواب خود را پس از اتمام به روز رسانی نماید، در غیر اینصورت کاربر می تواند پاسخهای جدید بدون محدودیت اضافه کند.

en: With real vv file : questions code are in second line
fa: با یک فایل vv حقیقی: کدهای سوالات در خط دوم می باشند

en: Writable
fa: قابل نوشتن

en: X-Scale
fa: X در مقیاس

en: Y-Scale
fa: Y - مقیاس

en: Year
fa: سال

en: Yes
fa: بلی

en: Yes (Forced by the system administrator)
fa: بله(از سوی مديريت اجباری گرديده است)

en: Yes - Delete Them!
fa: بله - حذف شوند!

en: Yes - slider with emoticon
fa: بله - کشویی با شکلک

en: Yes - stars
fa: بله - ستاره

en: Yes/No
fa: بلی/خیر

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
fa: شما در حال حذف همهٔ شرایط پرسش‌های این نظرسنجی هستید

en: You are about to delete this survey
fa: شما در حال حذف این نظرسنجی هستید

en: You are already a part of this survey.
fa: شما در حال حاضر عضو اين پرسشنامه هستيد.

en: You are not a participant in this survey.
fa: شما جزء شرکت کنندگان این نظرسنجی نیستید.

en: You are not allowed dump the database!
fa: شما مجاز به تخلیهٔ بانک اطلاعاتی نیستید!

en: You are not allowed export a label set!
fa: شما مجاز به صدور یک مجموعهٔ برچسب نیستید!

en: You are not allowed to activate this survey!
fa: شما مجاز به فعال کردن این نظرسنحی نیستید!

en: You are not allowed to add a group to this survey!
fa: شما مجاز به افزودن یک گروه به این نظرسنجی نیستید!

en: You are not allowed to add new questions for this survey!
fa: شما مجاز به افزودن پرسش جدید به این نظرسنجی نیستید!

en: You are not allowed to browse responses!
fa: شما مجاز به مرور پاسخ‌ها نیستید!

en: You are not allowed to change user data!
fa: شما مجاز به تغییر داده‌های کاربر نیستید!

en: You are not allowed to create new surveys!
fa: شما مجاز به ایجاد نظرسنجی جدید نیستید!

en: You are not allowed to delete this group!
fa: شما مجاز به حذف این گروه نیستید!

en: You are not allowed to delete this survey!
fa: شما مجاز به حذف این نظرسنجی نیستید!

en: You are not allowed to edit groups in this survey!
fa: شما مجاز به ویرایش گروه‌های این نظرسنجی نیستید!

en: You are not allowed to edit this survey!
fa: شما مجاز به ویرایش این نظرسنجی نیستید!

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
fa: شما امکان ویرایش سطوح دسترسی حساب کاربری خود را ندارید

en: You are not allowed to import a group!
fa: شما مجاز به وارد کردن گروه نیستید!

en: You are not allowed to import a survey!
fa: شما مجاز به وارد کردن نظرسنجی نیستید!

en: You are not allowed to order groups in this survey!
fa: شما مجاز به مرتب کردن گروه‌های این نظرسنجی نیستید!

en: You are not allowed to perform this operation!
fa: شما مجاز به انجام این عمل نیستید!

en: You are not allowed to set assessment rules!
fa: شما مجاز به تنظیم قوانین دارایی‌ها نیستید!

en: You are not allowed to stop this survey!
fa: شما مجوز متوقف کردن این نظر سنجی را ندارید!

en: You are not allowed to to import a question!
fa: شما مجاز به وارد کردن پرسش نیستید!

en: You are not authorized to delete questions.
fa: اجازه حذف سوال به شما داده نشده است.

en: You can %s download and update manually %s or use the %s.
fa: شما می توانید %s را بارگذاری نموده و بصورت دستی %s را ویرایش نموده و از %s استفاده نمایید.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
fa: شما می توانید تمام پاسخ های قدیمی که سازگار با نظرسنجی فعلی هستند را وارد نمایید. سازگاری با مقایسه انواع ستون و نام تعیین می شود،از فیلد شناسه(ID) نیز همیشه صرفنظر خواهد شد.

en: You can leave these settings blank and change them later
fa: شما می توانید این فیلد را خالی تنظیمات و ترک آنها را بعد از تغییر

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
fa: شما می توانيد اين فيلد را خالی بگذاريد و با گزينه "ايجاد توکن" بصورت خودکار توکن ايجاد نماييد

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
fa: شما می توانيد نظرسنجی نيمه تمام قبلی را که ذخيره نموده ايد مجددا ادامه دهيد.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
fa: شما نمی توانید صاحب گروه را از این گروه حذف یا اضافه کنید.

en: You can only archive active surveys.
fa: شما می توانید تنها نظرسنجی های فعال را آرشیو کنید.

en: You can only choose 255 colums at a maximum for Excel export.
fa: تنها قادر به مشخص نمودن 255 ستون برای خروجی با فرمت اکسل می باشید

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a token table with the button below.
fa: شما می توانيد با کليک بر روی دکمه زير توکن ها را مقداردهی اوليه نموده و به حالت بسته (قابل دسترسی فقط توسط توکن معتبر) تغييرحالت دهيد.

en: You can upload %s under %s KB each.
fa: شما مي توانيد %s زير %s KB بارگزاري كنيد.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
fa: حالا می توانید از اطلاعات زیر برای ورود به سایت استفاده نمایید:

en: You can't copy a question if the survey is active.
fa: زمانی که نظرسنجی فعال باشد امکان رونوشت برداری از پرسش وجود ندارد.

en: You can't import a question which doesn't support at least the survey base language.
fa: شما می توانید یک سوال که حداقل زبان پایه نظرسنجی را پشتیبانی نمی کند وارد کنید.

en: You can't import answers which doesn't support at least the survey base language.
fa: شما نمی توانید پاسخی که حداقل زبان پایه نظرسنجی را پشتیبانی نمی کند وارد کنید.

en: You can't import label sets which don't support the current survey's base language
fa: شما مجموعه برچسبی را که از زبان پایهٔ این نظرسنجی پشتیبانی نمی‌کند را نمی‌توانید وارد کنید.

en: You can't save changes because the template directory is not writable.
fa: شما می توانید تغییرات را ذخیره نمی شود ، زیرا دایرکتوری قالب این وبلاگ نیز قابل نوشتن نیست.

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
fa: شما می توانید پاسخ های ناشناخته استفاده کنید که مبتنی بر رمز تداوم پاسخ فعال باشد.

en: You cannot add/remove subquestions or edit their codes because the survey is active.
fa: شما نمی‌توانید برای این پرسش پاسخی را اضافه کنید و یا کدهای پاسخ‌ها را ویرایش کنید زیرا این نظرسنجی فعال است.

en: You cannot delete the last answer option.
fa: شما نمی توانید آخرین گزینه جواب را حذف کنید.

en: You cannot delete the last subquestion.
fa: شما نمی توانید آخرین سوال داخلی را حذف نمایید.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
fa: تا زمانیکه پاسخی به یک یا چند سوال ندهید، نمی توانید ادامه دهید.

en: You cannot remove this item since you need at least one language in a labelset.
fa: چونکه نیاز به حداقل یک زبان در یک مجموعه برچسب است، شما نمی‌توانید این مورد (موارد) را حذف کنید.

en: You did not answer to the security question.
fa: شما به سوال امنیتی پاسخی نداده اید.

en: You did not provide a name
fa: شما اسم را وارد نکرده‌اید

en: You did not provide a password
fa: شما رمز عبور را وارد نکرده‌اید

en: You do not have sufficient rights to access this page.
fa: شما مجوز لازم جهت مشاهده این مطلب را دارا نمی باشید.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
fa: شما لازم نیست که کتابخانه GD نصب شده. نمایش نمودار نیاز به کتابخانه GD به عملکرد صحیح است.

en: You don't have permission to delete this entry.
fa: شما مجوز حذف اين نظرسنجی را ندارید.

en: You don't have sufficient permissions.
fa: شما مجوز کافی ندارید.

en: You don't have the permission to activate tokens.
fa: شاید شما مجوزهای لازم را برای فعال کردن توکن ندارید.

en: You have already been removed from the central participants list for this site
fa: شما از لیست شرکت کنندگان مرکزی برای این سایت حذف شده اید

en: You have already completed this survey.
fa: شما قبلاً این نظرسنجی را تمام کرده‌اید.

en: You have been already removed from this survey.
fa: شما قبلاً از این نظرسنجی حذف شده‌اید.

en: You have been removed from the central participants list for this site
fa: شما از لیست مرکزی پاسخ دهندگان این تارنما حذف شده اید.

en: You have been successfully added back to this survey.
fa: شما با موفقيت مجددا به پرسشنامه اضافه شديد.

en: You have been successfully removed from this survey.
fa: شما با موفقیت از این نظرسنجی حذف شدید.

en: You have completed answering the questions in this survey.
fa: شما پاسخگویی به پرسش ها را به پایان رساندید.

en: You have no row selected
fa: شما هیچ سطر انتخاب شده ای ندارید

en: You have not provided a survey identification number
fa: شما شمارهٔ شناسهٔ نظرسنجی را ارائه نکرده‌اید

en: You have not selected a question
fa: شما هیچ پرسشی را انتخاب نکرده‌اید.

en: You have not selected a survey
fa: شما هیچ نظرسنجی انتخاب نکرده‌اید

en: You have not selected a survey to delete
fa: شما هیچ نظرسنجی را برای حذف انتخاب نکرده‌اید

en: You have to enter a valid parameter name.
fa: شما باید یک نام پارامتر معتبر را وارد کنید.

en: You have to pair it with one attribute of the token table
fa: شما باید تناظری را با یک ویژگیهای جدول نشانه برای آن برقرار نمایید

en: You have to select a file.
fa: شما باید یک فایل را انتخاب کنید.

en: You have to select at least one label set.
fa: شما باید حداقل یک برچسب انتخاب نمایید.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
fa: درصورت تمايل برای شرکت در نظرسنجی ثبت نام نماييد.

en: You must be registered to complete this survey
fa: برای اتمام این نظرسنجی باید عضو باشید.

en: You must select a survey from the list
fa: شما باید یک نظر سنجی را از لیست انتخاب کنید

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
fa: قبل از ادامه باید دسترسی های لازم جهت اعمال تغییر بروی این فایل ها را تنظیم نماید. در صورت لزوم با جهت مشاوره با مدیر سیستم تماس بگیرید.

en: You must set at last one available language.
fa: شما باید در یک زبان در دسترس تنظیم کنید.

en: You must supply a name for this saved session.
fa: شما باید یک نام برای این جلسه را نجات داد عرضه است.

en: You must supply a password for this saved session.
fa: شما باید یک رمز عبور برای این جلسه را نجات داد عرضه است.

en: You need to add answer options to this question
fa: شما باید گزینه های پاسخ به این پرسش را اضافه کنید

en: You need to add question groups
fa: شما باید گروه پرسش اضافه کنید

en: You need to add questions
fa: شما باید پرسش اضافه کنید

en: You need to add subquestions to this question
fa: شما باید سوالهای داخلی را به این پرسش اضافه کنید

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
fa: شما بايستی %s فايل ديگر آپلود نماييد.
    آيا برای خروج مطمئنيد؟

en: You should export your responses before deactivating.
fa: شما باید پاسخ های خود را قبل از غیر فعال کردن به فرمت دیگری به خارج رایانه منتقل نمایید.

en: You should have a great time doing this
fa: شما باید زمان زیادی را انجام این کار داشته

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
fa: برای دسترسی های آتی به اطلاعات نیاز است که نام جداول را به یاد داشته یاشید.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
fa: شما فقط باید یک نظرسنجی زمانی که شما کاملا خاص که راه اندازی نظر سنجی خود را تمام شده است و نمی خواهد نیاز به تغییر را فعال کنید.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
fa: شما تا حدود 5 ثانيه ديگر دوباره منتقل مي شويد. در صورت عدم تمايل،  <a href="%s">اینجا</a> كليك كنيد.

en: Your Choices
fa: انتخاب شما

en: Your DB and any changed files will be backed up.
fa: از پایگاه داده و فایلهای تغییر یافته پشتیبان تهیه می شود.

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
fa: LimeSurvey نصب شده برای بروزرسانی موفق بررسی می شود.

en: Your Ranking
fa: رتبهٔ شما

en: Your answer
fa: جواب شما

en: Your assessment
fa: ارزیابی شما

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
fa: مرورگر شما نشان می دهد که قبلا به این نظرسنجی پاسخ داده اید. محتویات این جلسه دوباره تنظیم می شود تا بتوانید از اول شروع کنید.

en: Your condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
fa: وضعیت شما نمی تواند افزوده شده! این سوال و / یا پاسخ که بر اساس آن شرایط بود را شامل نمی شود. لطفا اطمینان حاصل شود که شما انتخاب یک پرسش و پاسخ.

en: Your data should be imported now
fa: داده شما باید وارد شده در حال حاضر

en: Your database server password.
fa: رمز عبور پایگاه داده سرور شما.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
fa: نام کاربری پایگاه داده سرور شما. در اغلب موارد  "ریشه " کار خواهد کرد.

en: Your email address
fa: آدرس ایمیل شما

en: Your passwords do not match.
fa: شما باید یک رمز عبور برای این جلسه را نجات داد عرضه است.

en: Your personal settings
fa: تنظیمات شخصی شما

en: Your personal settings were successfully saved.
fa: تنظیمات شخصی شما با موفقیت ذخیره شد.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
fa: زبان مورد نظر خود را در سراسر مراحل نصب استفاده می شود.

en: Your response table will be renamed to:
fa: جدول پاسخ شما تغییر نام داده خواهد شد به:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
fa: پاسخهای شما از بین نرفته و به مدیر سیستم ارسال شد. این پاسخ ها در اینده در سیستم ثبت می شود.

en: Your responses were successfully saved.
fa: پاسخ های شما با موفقيت ذخيره شد.

en: Your search returned no results
fa: جستجوی شما نتیجه ای در بر نداشت

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
fa: نظرسنجی شما می‌تواند داده‌های توکن تخصیص داده شده به هر پاسخ را صادر کند. فیلدهای ديگری را که می‌خواهید صادر کنید، نیز انتخاب کنید.

en: Your survey responses have been recorded.
fa: پاسخ های نظرسنجی شما ذخیره شد.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
fa: بررسی پاسخ های شما ذخیره شده است با موفقیت. شما ارسال خواهد شد تایید ایمیل. لطفا مطمئن شوید که به ذخیره رمز عبور خود ، از آنجا که ما قادر نخواهد بود آن را برای شما بازیابی.

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
fa: پاسخ های شما ذخیره نشد. این نظرسنجی هنوز فعال نشده است.

en: Your survey was successfully saved.
fa: نظرسنجی با موفقیت ذخیره شد.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
fa: نظرسنجی با نام کاربری و رمز عبور شما ذخیره خواهد شد، و شما می‌توانید این نظرسنجی را بعداً با استفاده از این نام کاربری و رمز عبور تکمیل کنید.

en: Your time to answer this question has expired
fa: زمان شما برای پاسخ به این پرسش سپری شد

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
fa: زمان پاسخ به این سوال رو به اتمام است. {TIME} مانده است.

en: Your token was already used or can only be used during a certain time period.
fa: نشانه شما در حال حاضر مورد استفاده قرار گرفته است و یا تنها  در طول یک دوره زمانی خاص می تواند استفاده می شود.

en: Your update key is invalid and was removed.
fa: کليد بروزرسانی شما نامعتبر بوده و حذف شده است.

en: Your user data for accessing %s
fa: داده كاربري شما براي دسترسي به %s

en: Zoom level
fa: بزرگنمایی

en: Zulu
fa: زولو

en: addslashes
fa: اضافه کردن کاهش

en: and
fa: و

en: at question
fa: در سوال

en: begins with
fa: شروع می شود با

en: checked
fa: بررسی

en: contains
fa: شامل می شود

en: copy_of_
fa: کپی _of _

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
fa: رقم: منبع(" نام فایل"، کدینگ = UTF-8) در پنجره دستور  R،  نام فایل را با نام فایل واقعی جایگزین نمایید

en: directory
fa: دایرکتوری

en: does not begin with
fa: شروع نمی شود با

en: does not contain
fa: شامل نمی شود

en: does not end with
fa: پایان نمی یابد با

en: ends with
fa: پایان می یابد با

en: equal
fa: برابر

en: equals
fa: برابر

en: greater
fa: بزرگتر از

en: greater or equal
fa: بزرگتر از و یا برابر

en: having a token
fa: دارای توکن

en: having a valid email address
fa: دارای يک آدرس ايميل معتبر

en: hours
fa: ساعت

en: is
fa: برابر با

en: is NOT
fa: مخالف است با

en: is greater than
fa: بزرگتر است از

en: is greater than or equal to
fa: بزرگتر و یا برابر است با

en: is in
fa: وجود دارد در

en: is less than
fa: کوچکتر است از

en: is less than or equal to
fa: کوچکتر و یا برابر است با

en: is matched (regexp)
fa: برابر است با (مبین منظم)

en: is not in
fa: نیست در

en: is not null
fa: تهی نیست

en: is null
fa: تهی است

en: less
fa: کوچکتر از

en: less or equal
fa: کوچکتر از و یا

en: minitab method
fa: روش مینی‌تب

en: mins
fa: دقیقه

en: none
fa: هیچ

en: not checked
fa: انتخاب نشده

en: not equal
fa: مخالف

en: not having been sent an invitation already
fa: قبلا دعوتنامه ارسال نشده

en: or
fa: یا

en: page
fa: صفحه

en: quota language settings
fa: سهمیه بندی تنظیمات زبان

en: quota members
fa: اعضای سهمیه

en: responses
fa: پاسخ ها

en: seconds
fa: ثانیه

en: selected
fa: انتخاب شده

en: table
fa: جدول

en: timings
fa: زمانبندی

en: to
fa: تا

en: until
fa: تا

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
fa: بازدید http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php برای کسب اطلاعات بیشتر

en: yyyy/mm/dd
fa: YYYY / MM / DD

en: zip library not supported by PHP, Import ZIP Disabled
fa: کتابخانه فشرده توسط PHP پشتیبانی نمی‌شود، وارد کردن فایل فشرده غیر فعال است
